RSS čítačka

Denný umelecký tábor pre deti v Stredisku kultúry na Vajnorskej

Banm.sk - 20. júl 2022
Aj tento rok pripravilo naše Stredisko kultúry na Vajnorskej 21 pre deti denný umelecký tábor. Počas týždeň trvajúceho dobrodružstva sa vaše deti n...
Kategórie: Samospráva

Kultivácia Ružínskej priehrady pokračuje. Pre turistov tu pribudli oddychové zóny vyrobené z ekologicky spracovaných plastov

PRservis.sk - pred 8 min 8 s

7.7.2022 - Aktivity zamerané na zveľaďovanie vodnej nádrže Ružín a jej okolia prinášajú ďalšie výsledky. V nadväznosti na vlaňajšie osadenie nornej steny zachytávajúcej plastový odpad pokračuje projekt Panenská ekoturistika aj tento rok, a to ekologickými oddychovými zónami. Tieto miesta sú určené pre všetkých návštevníkov a sú vyrobené z ekologicky spracovaných plastov, ako symbol riešenia a využitia plastového odpadu.  

Občianske združenie Ružínska priehrada (OZ) pokračuje v aktivitách zameraných na riešenie problému s plastovým odpadom. Osadenie nornej steny z upcyklovaného materiálu sa po roku ukázalo ako úspešný krok a kľúčový aspekt ochrany priehrady. Najnovšie v rámci projektu Panenská ekoturistika prináša OZ spolu s podporou nadácie 365.bank benefit pre rekreantov - ekologické oddychové zóny, v ktorých môžu relaxovať alebo si urobiť piknik či táborák pri vode.

"Každá vybudovaná zóna pozostáva zo sedenia, priestoru pre založenie ohňa a odpadkového koša. Všetky tieto prvky sú vyrobené z upcyklovaných plastov, čím sme sa snažili poukázať na to, ako sa dá odpad zmysluplne využiť, pokiaľ sa s ním správne nakladá. Aby boli tieto miesta kompatibilné s celkovým charakterom prostredia, do ktorého sú zasadené, vyhotovili sme ich v prevedení pripomínajúcom drevo," hovorí Jozef Kojecký, predseda OZ Ružínska priehrada.

Upcyklácia je pritom proces, pri ktorom sa spracovávajú odpadové materiály, akým je aj plast, do nových výrobkov s pridanou hodnotou. Týmto materiálom tak dáva "druhú" šancu a úplne nové využitie. Často ide aj o kreatívnejší spôsob, vďaka čomu sa z nepotrebného odpadu stávajú zmysluplné predmety. Práve plasty pritom predstavujú pre vodnú nádrž dlhodobý problém. Vďaka upcyklácii môžu byť pretavené do oddychových zón, začať slúžiť turistom, ale aj kultivovať okolie priehrady.

"Ekológia a udržateľnosť sú jednou z hodnôt značky 365. Plasty považujeme za dnešný problém, ktorý je nevyhnutné riešiť. Pridali sme ruku k dielu pri zabezpečení nornej steny a robíme tak aj teraz podporou oddychových miest. Veríme, že sa nám spoločne s Občianskym združením Ružínska priehrada podarí spraviť z tejto lokality krajšie, ale aj zdravšie miesto pre relax a rozvoj turizmu," hovorí Hana Tarabová, správkyňa 365.nadácie.

Ružínska priehrada sa nachádza na ústí riek Hnilec a Hornád, kľukatí sa v prírodnom útvare v 5. stupni ochrany a patrí do Európskej sústavy chránených území Natura 2000. Vybudovali ju v rokoch 1963 až 1970 ako povodňovú bariéru a nesie názov po zaniknutej obci Ružín. Zároveň ju ľudia zo širokého okolia využívajú na rekreačné účely. Má objem 45,3 milióna kubických metrov, dĺžku 11 kilometrov a množstvom plastov vo vode bola dlhodobo najväčším plastovým problémom na východnom Slovensku.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Slávnosti pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky obce Jakubany

Jakubany.sk - pred 28 min 4 s
Srdečne Vás pozývame na Slávnosti pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky obce Jakubany, ktoré sa uskutočnia dňa 9. a 10. Júla 2022 (t.j. sobota, nedeľa) na futbalovom ihrisku. Vstup je zdarma. Harmonogram podujatia bude zverejnený.
Kategórie: Samospráva

MENOVANIE RIADITEĽOV: Danka Kačurová a Peter Vachula

Humenne.sk - pred 48 min 43 s

Aktuálne vedenie MŠ Třebíčska a ZŠ Pugačevova.

Kategórie: Samospráva

Opustil nás doc. Ing. Dušan Berek, DrSc.

SAV.sk - pred 55 min 49 s
Dňa 28. júna 2022, nás vo veku nedožitých 84 rokov, nečakane a bez rozlúčky, navždy opustil dlhoročný pracovník Ústavu polymérov SAV, v. v. i. a bývalý člen Predsedníctva SAV doc. Ing. Dušan Berek, DrSc.  Docent Dušan Berek vyštudoval Chemicko-technologickú fakultu SVŠT (dnes STU) v Bratislave. Od roku 1966 pôsobil na Ústave polymérov SAV. V rokoch 1993 až 1995 bol členom Predsedníctva SAV. Od roku 1993 bol predsedom Slovenského národného komitétu pre chémiu, v rokoch 1995 až 1998 predsedal Slovenskej chemickej spoločnosti. Publikoval viac ako 260 ...
Kategórie: Podporujeme

Ako poistiť auto rýchlo a za tú najlepšiu cenu?

PRservis.sk - pred 2 hod 8 min

7.7.2022 - Hľadáte výhodné poistenie pre svoje vozidlo? Nová vylepšená kalkulačka pre porovnanie cien poistenia auta vám porovná ponuky nielen PZP, ale aj havarijného poistenia. Takto si môžete nezáväzne zistiť ceny dvoch samostatných poistení a nájsť tú najvýhodnejšiu zákonnú či havarijnú poistku za pár minút. Stačí zadať evidenčné číslo alebo VIN číslo a všetky potrebné údaje o aute sa vám automaticky načítajú. Potom stačí doplniť informácie o držiteľovi a prejsť na porovnanie cien. Rýchlo získate prehľad, ktorá poisťovňa vám dá najlepšiu ponuku, a rozhodnete sa, či si uzatvoríte obe poistenia alebo len PZP či havarijné.

Najprepracovanejšie porovnanie cien poistenia na trhu

Výber správneho povinného zmluvného poistenia nie je vždy jednoduchý. Každý vodič by na otázku, aké PZP potrebuje, odpovedal inak. S našou online kalkulačkou si rýchlo a pohodlne vyberie každý. Po zadaní potrebných údajov uvidíte na vygenerovanom prehľade všetky ceny a tiež sa vám zobrazia aj potrebné informácie o konkrétnej ponuke, teda aké má poistné limity, ktoré pripoistenia zahŕňa a podobne. Nie je to však len o PZP.

Ocenenie vozidla pri havarijnom poistení netreba podceňovať!

V kalkulačke si ešte v úvode môžete  vybrať, či si chcete porovnať len ponuky PZP, havarijného poistenia alebo oboch poistení. Pri havarijnej poistke kalkulačka využíva prepracovaný systém ocenenia vozidla. Prečo je to dôležité? Často sa stáva, že sa pri uzatváraní tohto typu poistenia uvedie nesprávna poistná suma. Keďže výška tejto sumy ovplyvňuje aj výslednú cenu poistenia, mnohí ju uvádzajú nižšiu, než je v skutočnosti. Výsledkom je potom síce nižšie poistné, pri poistnej udalosti sa to však môže vypomstiť. Havarijné poistenie auta na nesprávnu sumu znamená, že v prípade totálnej škody vám bude vyplatená taká suma, ktorá nemusí zodpovedať skutočnej hodnote auta.

TIP: Ak by ste aj z nejakého dôvodu nemali záujem o havarijné poistenie, pretože sa vám už, napríklad na základe veku vozidla, neoplatí, stále máte možnosť rozšíriť si základné zákonné poistenie. Na výber máte rôzne pripoistenia, ktoré si môžete zvoliť podľa toho, kade jazdíte (napr. pripoistenie stretu so zverou, pripoistenie pneumatík) alebo koho pravidelne vozíte v aute (napr. úrazové pripoistenie) a podobne. Rovnaké možnosti máte aj pri havarijnom poistení, ak si nevyberiete plné krytie.

Prvá kalkulačka pre dve poistenia na trhu

Každé auto si vyžaduje nielen správnu starostlivosť a údržbu, ale aj spoľahlivé poistenie. Nezáleží na tom, či vlastníte auto luxusnej značky alebo staršie vozidlo, výhodné PZP alebo havarijné poistenie môžete mať v každom prípade. V našej vylepšenej kalkulačke pre online porovnanie cien si porovnáte ceny až dvoch poistení, pričom potrebné údaje stačí zadať len raz. Jedinečná služba, ktorú ako prvá na slovenskom trhu ponúka spoločnosť Netfinancie.sk. Okrem toho môžete využiť aj služby bezplatného klientskeho servisu, ktorý vám pomôže v prípade akýchkoľvek otázok alebo problémov ohľadom vášho poistenia.

Aj na dovolenku sa môžete poistiť rýchlo a pohodlne. Využite porovnanie cien cestovného poistenia a ľahko si nájdete ideálne poistenie do zahraničia. Do poistenia si môžete zahrnúť rôzne riziká, ako je napríklad strata batožiny, úraz pri adrenalínovom športe či spôsobenie škody inej osobe. Všetko zvládnete kompletne online a zaručene ušetríte.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Obvodní lekári nebudú ordinovať z dôvodu čerpania dovolenky

Cachtice.sk - pred 5 hod 3 min
Obvodná ambulancia MUDr. Ján Mitana oznamuje svojim pacientom, že bude čerpať dovolenku v dňoch od 11. – 19. júla 2022. Len akútne stavy ošetrí MUDr. Denisa Mitanová, na poliklinike v Starej Turej. Pred návštevou lekárky volajte na tel. č. 032/775 23 75. Obvodná ambulancia MUDr. Zuzana Durdíková oznamuje svojim pacientom, že v dňoch 08. – […]
Kategórie: Samospráva

Zber plastov

Cachtice.sk - pred 5 hod 12 min
ZBER PLASTOV PET fľaše v stlačenom stave a ostatné plasty (sáčky, fólie, igelity, plast. nádoby z kozmetiky, potravín) vyložte pred svoje domy v uviazaných igelitových mechoch, v ranných hodinách dňa: 14.7.2022 (štvrtok) a to v uliciach: Železničná, Niva, Medzihorská, J.Urbanovského, Na doline, Revolučná, Kúria, Podzámska, Pionierska, ul. 1. mája, Slnečná, Mierová, Duklianska, L.Novomeského, Múkovská, Malinovského […]
Kategórie: Samospráva

Zubný lekár MUDr. Imrich Barták je dočasne presťahovaný

Cachtice.sk - pred 5 hod 15 min
Privátna zubná ambulancia MUDr. Imrich Barták oznamuje svojim pacientom, že z dôvodu plánovanej rekonštrukcie budovy zdravotného strediska v Čachticiach je od 4.7.2022 do odvolania zubná ambulancia dočasne presťahovaná na adresu: DentLook s.r.o. Nové Mesto n/Váhom, ulica 1. mája 9 (na ulici od knižnice smerom k pošte). Ďakujeme za pochopenie. Bolestivé prípady a preventívne prehliadky sa […]
Kategórie: Samospráva

Jún 2022

Humenne.sk - pred 5 hod 34 min
Kategórie: Samospráva

Jún 2022

Humenne.sk - pred 5 hod 34 min
Kategórie: Samospráva

Zomrela ekonómka Ing. Herta Gabrielová, CSc.

SAV.sk - 6. júl 2022
Vo veku 86 rokov zomrela dlhoročná vedecká pracovníčka Ekonomického ústavu SAV Ing. Herta Gabrielová, CSc. Herta Gabrielová rod. Zöhrerová sa narodila 21.10.1935 v Bratislave. V rokoch 1955 až 1960 pracovala na Slovenskom štatistickom úrade, od 15.12.1960 do 31.12.2014 pracovala na Ekonomickom ústave SAV. Vysokoškolské štúdium absolvovala v diaľkovej forme v rokoch 1961 až 1966. Študovala odbor ekonomika poľnohospodárstva na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave. V roku 1975 získal vedeckú hodnosť kandidáta ekonomických vied v odbore politická ...
Kategórie: Podporujeme

BIKESHARING: od začiatku sezóny 2 172 jázd

Humenne.sk - 6. júl 2022

Zdieľané bicykle opäť v teréne.

Kategórie: Samospráva

Na Pohodu v pohode s národným dopravcom

PRservis.sk - 6. júl 2022

6.7.2022 -
ZSSK vypraví na festival Pohoda 4 mimoriadne vlaky
Pohodlnú a ekologickú dopravu zabezpečí národný dopravca aj priamo v areáli trenčianskeho letiska formou festivalového vláčika

Po trojročnej prestávke sa na trenčianske letisko vracia festival Pohoda v plnej kapacite. Svoje brány otvorí vo štvrtok 7. júla, zatvorí v nedeľu 10. júla. Ekologickým dopravným partnerom festivalu je opäť Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).

Národný dopravca v spolupráci s organizátorom podujatia vypraví dva mimoriadne vlaky vo štvrtok 7. júla (Košice – Trenčín a Bratislava hl. st. – Trenčín) a dva v nedeľu 10. júla (Trenčín – Košice a Trenčín – Bratislava hl. st.). Kapacita každého mimoriadneho rýchlika je 396 miest na sedenie. Novinkou je jednotná cena 9,90 eur pre spiatočné lístky odkiaľkoľvek. Ich predaj sa realizuje cez e-shop Pohody na www.pohodafestival.sk/sk/shop/doprava. Po príchode vlakov do Trenčína je pre návštevníkov pred železničnou stanicou Trenčín pripravená posilnená kyvadlová doprava zo stanice do areálu letiska. Cestovanie na Pohodu mimoriadnym vlakom zároveň ponúka check-in na festival priamo vo vlaku. Návštevníci tak ušetria čas a pred vstupnými bránami už nemusia stáť v rade.

Okrem mimoriadnych vlakov je možné na Pohodu cestovať aj bežnými vlakovými spojmi, v stanici Trenčín zastavuje 16 rýchlikov na trase z Bratislavy / Trnavy / Piešťan alebo zo Žiliny / Vrútok / Ružomberka / Popradu / Spišskej Novej Vsi / Košíc. V Trenčíne okrem toho zastavujú až štyri desiatky regionálnych vlakov (regionálne rýchliky či regionálne expresy z Bratislavy a Žiliny a osobné vlaky na vymenovaných trasách):

Nové Mesto nad Váhom – Trenčín,
Žilina – Bytča – Považská Bystrica – Púchov – Trenčín,
Chynorany – Bánovce nad Bebravou – Trenčín,
Horné Srnie – Trenčín (s prestupom v Trenčianskej Teplej).

"Jedna osoba pri ceste vlakom z Bratislavy do Trenčína a späť ušetrí 35,19 kg oxidu uhličitého (CO2). Na trati Košice – Trenčín – Košice je úspora až 91,55 kg CO2. Aj to je dôvod, prečo každoročne podporujeme najväčší letný festival Pohoda. Návštevníkov prepravíme ekologicky nielen na festival, ale aj v rámci areálu trenčianskeho letiska, kde môžu na presun využiť elektrický festivalový vláčik. Zároveň sa môžu vo vláčiku dozvedieť, ako sa stať našim zamestnancom a podieľať sa na zlepšovaní životného prostredia spolu s nami," uviedol člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK Karol Martinček.

Najväčší festival na Slovensku Pohoda sa koná pravidelne začiatkom júla v Trenčíne. Trojdňová oslava hudby, slobody a umenia ponúka pestrú paletu svetových hudobníkov, domácich interpretov, ale aj divadelnú, tanečnú, literárnu a diskusnú sekciu. Na Pohode 2022 vystúpia napríklad víťaz Grammy za najlepší elektronický album roka 2017 – austrálsky DJ a producent Flume, nórska speváčka Sigrid, britská kapela Metronomy, punkrocková legenda Slobodná Európa, Luhanská filharmónia a mnoho ďalších. Chýbať nebudú ani rôzne prednášky a besedy so zaujímavými hosťami, film, literatúra a divadlo. Detailné informácie o festivale, programe a sprievodných podujatiach nájdete tu - https://www.pohodafestival.sk/sk.

Cestovné poriadky festivalových vlakov:

štvrtok 7. júla 2022
            stanica
nedeľa 10. júla 2022

Príchod
Odchod
Príchod
Odchod

10:28
Košice
15:19

10:41
10:43
Kysak
15:03
15:05

11:42
11:44
Poprad-Tatry
14:00
14:02

12:29
12:31
Liptovský Mikuláš
13:13
13:15

12:49
12:51
Ružomberok
12:53
12:55

14:39

Trenčín

11:07

štvrtok 7. júla 2022
            stanica
nedeľa 10. júla 2022

      príchod
Odchod
     príchod
    odchod

14:08
      Bratislava hl. st.
13:09

14:37
14:39
Trnava
12:37
12:39

15:23

Trenčín

11:50

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

OZNAM

Cachtice.sk - 6. júl 2022
Obecný úrad oznamuje, že Matričný úrad a Evidencia obyvateľstva nebudú v piatok 8.7.2022 z dôvodu čerpania dovolenky úradovať.
Kategórie: Samospráva

Stránky