RSS čítačka

Ocenenie ESET Science Award za najlepšiu esej vyhral Roman Burič zo SAV

SAV.sk - pred 0 sekúnd
V rámci podujatia ESET Science Award sa okrem hlavných kategórií uskutočnila aj súťaž o najlepšiu esej na tému "Je veda riešením všetkých výziev ľudstva?". Víťaza vyberal sám laureát Nobelovej ceny a predseda komisie ESET Science Award - Kip Thorne. Ocenenie za najlepšiu esej si odniesol Roman Burič, ktorý pôsobí ako doktorand na Ústave experimentálnej psychológie SAV. Priestory Slovenskej filharmónie sa v sobotu 16. októbra zaplnili špičkovými vedkyňami a vedcami pri príležitosti ...
Kategórie: Podporujeme

Bratislava bude hostiť Finweek. Trojdňový finančný festival začína 26. októbra v HubHub Twin city

PRservis.sk - pred 16 min 23 s

18.10.2021 - V utorok 26. októbra 2021 štartuje Finweek, významná konferencia v strednej Európe. Piaty ročník zameraného na inovácie vo finančnom svete opäť organizuje Tech Events a do Bratislavy prinesie 3 dni plné  fintech, crypto a insurtech noviniek. Reč bude o Digitálnom Eure, kryptomenách a ich regulácií, digitálnej transformácie bankového sveta a blockchaine, ale aj o inovatívnych insurtech riešení či finančnej gramotnosti. 

Diskusií sa zúčastnia odborníci zo Slovenska a Čiech, chýbať však nebudú ani špičky z Ameriky, Anglicka, Izraela, Belgicka, Dánska, Fínska, Litvy, a Rakúska. "Sme nesmierne radi, že sa nám napriek sprísneným podmienkam podarilo prilákať pozornosť viacerých špičkových rečníkov, ktorí budú s nami zdieľať svoj pohľad na aktuálne meniaci sa finančný ekosystém sveta. Tento rok sa nám zároveň podarilo otvoriť aj rovinu niekoľkých strategických spoluprác. Sme hrdí na to, že Finweek sa koná pod záštitou izraelskej ambasády, mimoriadne nás však teší aj partnerstvo s organizáciou, ktorá sa fintech ekosystému venuje priamo v Izraeli,” hovorí Davy Čajko, riaditeľ spoločnosti Future Proof, ktorá Finweek organizuje.

Finweek sa bude konať v HubHub Twin city. Možná bude nielen virtuálna, ale aj fyzická účasť, vďaka čomu bude Finweek obohatený aj o viaceré praktické aktivity. Hneď prvý deň, 26. októbra od 16:00 hod, bude pre účastníkov pripravený Networking, či možnosť využiť stretnutia s odborníkmi cez B2B platformu. Účasť na konferencii bude spoplatnená, pričom miesto je možné si rezervovať už dnes TU.

Prvý deň Finweeku bude mimoriadne silnou časťou celej konferencie. Nabitý bude kľúčovými témami a špičkovými rečníkmi, ktorých diskusie priblížia Slovákom témy, ktoré hýbu finančným ekosystémom sveta. Prvou diskusiou bude CBDC - Stablecoins , ktorá sa bude venovať aj benefitom a výzvam týkajúcich sa digitálneho eura v kontexte bánk či jeho skutočnému dopadu na finančný systém. Bude CBDC evolúciou alebo revolúciou? Aké výhody a výzvy predstavuje digitálna mena pre banky? Aká politická, právna či technická "pasca” sa s digitálnou menou spája a umožní vôbec dostatok súkromia pre tých, ktorý ju budú využívať? "Zavedenie digitálneho eura si netreba predstavovať ako okamžitý zánik hotovosti. Zo začiatku to bude len paralelná alternatíva a nie náhrada za bankovky a mince. Seniori alebo slabšie príjmové skupiny sa nemusia obávať revolúcie, bude to skôr evolúcia,” hovorí Ľudovít Ódor, Námestník guvernéra Národnej banky Slovenska, podľa ktorého bude mať v celom tomto procese dôležitú úlohu súkromný sektor, pričom sprostredkovateľmi medzi centrálnou bankou a občanmi by mali byť aj naďalej finančné inštitúcie. Ako prvá plánuje digitálne mince v Eurozóne vydávať centrálna banka Litvy, ktorú motivoval záujem Facebooku vydať vlastnú digitálnu menu pre 2,5 miliardy svojich užívateľov. "Digitálnu menu začali centrálne banky vnímať vážne až v momente, keď sme si uvedomili, že existuje legitímna hrozba, že nám priestor pre jej zavedenie vezme niekto iný," hovorí Marius Jurgilas, Člen predstavenstva Litovskej banky. Okrem Litvy však plánujú digitálnu menu spúšťať aj ďalšie krajiny. Príkladom je Čína, ktorá digitálny jüan vyvíja od roku 2014. Aktuálne je vo fáze testovacieho procesu, v rámci ktorého plánuje rozdať obyvateľom zhruba 6,2 milióna dolárov v digitálnej forme. V prípade, že k celoštátnemu zavedeniu digitálneho juanu naozaj dôjde, ohrozená dominancia amerického dolára je viac než pravdepodobná. Aké to bude mať následky pre svet a dotkne sa táto zmena nejakým spôsobom aj Slovenska? Spomedzi digitálnych mien však trhu zatiaľ vládnu kryptomeny a s nimi veľmi úzko súvisiace stablecoiny, ktoré si záujem investorov získavajú najmä vďaka svojej viazanosti na hodnotu podkladového aktíva. Veľmi dobre známym je napríklad BUSD stablecoin od spoločnosti Binance USD, ktorého hodnota sa len v priebehu uplynulého týždňa zvýšila o 630 miliónov dolárov. Je v stablecoinoch ukrytá budúcnosť virtuálnych platieb? Aký veľký je ich potenciál a aké výzvy ich čakajú z pohľadu transparentnosti a centralizácie?

Druhá diskusia s názvom Prichádzajúca regulácia krypto aktív, krypto aktíva a spotrebitelia upriami pozornosť na nový AML balík predpisov, ktorý obsahuje aj pravidlá pre krypto menu. Témou na diskusiu však bude aj MiCA a návrh nariadenia EÚ, ktoré nastavuje pravidlá podnikania s krypto aktívami. Kryptomeny sa totiž stali obľúbeným predmetom a zároveň platobným prostriedkom podvodov, a práve na tie reaguje MiCA - európska regulácia pre licencovanie a podnikanie s kryptomenami. Aká budúcnosť čaká kryptomeny z pohľadu regulácie a ako nastaviť reguláciu tak, aby inováciu v podobe kryptomien nezabíjala, ale naopak, vytvárala bezpečné a podporujúce prostredie pre ich rozvoj? "Kryptomeny ako alternatíva existujúcich spôsobov platenia zlyhávajú z viacerých dôvodov. Pomôcť môže blockchain, resp. technológia distribuovaného registra, vďaka ktorej môžu kryptomeny nájsť uplatnenie v mnohých procesoch a službách nielen na finančnom trhu. Mohli by ho napríklad využívať centrálne banky v prípade, ak by chceli popri hotovosti emitovať aj digitálne peniaze, tzv. CBDC, t. j. digitálnu menu centrálnych bánk,” hovorí Vojtěch Belling, Riaditeľ odboru finančnej regulácie a medzinárodnej spolupráce, Česká národná banka, v zastúpení Mgr. Ing. Martina Vojta, námestníka riaditeľa Sekcie regulácie a medzinárodnej spolupráce.

Prvý deň uzavrie téma Fintech ekosystémy v Európe. "Ak totiž chceme na Slovensku vybudovať úspešný Fintech ekosystém, potrebujeme hľadať inšpiráciu v zahraničí, ktorého modely nám môžu dať "návod” pre správne nastavenie funkčných ekosystémov v podobe regulačných sandboxov a inovačných centier,” hovorí Pavol Čverha, viceprezident FINAS, právnik Prosman & Pavlovič. K slovenskému sandboxu, ktorý bude prvým sandboxom v regióne regulovaný V4, sa počas diskusie vyjadrí aj Ministerstvo financií SR a Národná banka Slovenska. Urýchli slovenský sandbox inovácie zamerané na finančný sektor? Zvýši jeho zavedenie príťažlivosť Slovenska pre zahraničné startupy a investorov? "Nové technológie transformujú podnikanie na finančnom trhu. Prosperujúci FinTech ekosystém má potenciál vytvoriť väčšiu konkurenciu medzi poskytovateľmi finančných služieb, finančnú stabilitu a rozšíriť ponuku pre spotrebiteľov a podnikateľov. Národná banka Slovenska ako regulátor je dôležitou súčasťou tohto ekosystému a dbá na to, aby prispievala k jeho rozvoju, ale zároveň dohliadala na zachovanie vysokého štandardu obozretného podnikania na finančnom trhu,” hovorí Peter Pénzeš, vedúci sekcie platobných služieb a inovácií, Národná banka Slovenska. Dôkazom vysokého potenciálu fintech ekosystémov je aj samotný rok 2020, kedy investície do fintech neklesli ani napriek pandémii, práve naopak. Oproti roku 2019 sa ich objem zvýšil o 14 % pričom dosiahli celkovú hodnotu 44 miliárd dolárov. Podľa Market Data Forecast by hodnota globálneho trhu s fintechmi mala ďalej rásť a do roku 2025 by mala dosiahnuť objem 305 miliárd dolárov s priemerným ročným tempom nárastu o 22,17 %. Tu vidieť, ako výrazne pandémia urýchlila digitalizáciu a tým aj rast spoločností ponúkajúcich online a mobilné bankovníctvo. Hneď po vypuknutí pandémie totiž používanie fintech aplikácií vzrástlo o neuveriteľných 72 %, zatiaľ čo v siedmich najlepších digitálnych bankách v USA došlo v priebehu roka k nárastu kumulatívnej používateľskej základne o 39 %. Príkladom na Slovensku je 365.bank, ktorá v priebehu leta spustila inovačné centrum Innohub, ktoré slúži na podporu a rozvoj technológií, inovácií, ale aj zákazníckej skúsenosti či partnerských digitálnych riešení. Jeho cieľom je tiež zdokonaľovať digitálnu infraštruktúru banky a sprístupňovať jej služby tretím stranám. No aj keď sú takéto snahy jednotlivých spoločností nesmiernym prínosom pre spoločnosť, otázkou zostáva, ako vybudovať úspešný fintech ekosystém, ako nastaviť jeho synergiu s už existujúcimi ekosystémami a ako definovať úlohu regulátorov, regulačných sandboxov či inovačných centier tak, aby pôsobili ako správne podporné fintech ekosystémy? Práve Fintech prinesie aktuálne informácie o súčasnom stave týchto krokov priamo z Innovative HUB na Ministerstve financií SR a Národnej banke Slovenska, pričom chýbať nebudú ani detaily izraelskej a slovenskej spolupráce v oblasti fintech ekosystému.

Druhý deň Finweeku odštartuje diskusiou Fintech zameraný na transformáciu bankového sveta. Fintech je totiž zdrojom ohromne silnej transformácie a digitalizácie procesov, čo môže pozitívne ovplyvniť aj stav životného prostredia. Témou na diskusiu bude preto aj klimatický fintech a udržateľné financie či vplyv fintechových spoločností na nízkouhlíkové hospodárstvo. Odborníci na transformáciu budú tiež diskutovať o skúsenostiach nadobudnutých pri tvorbe inovačných hubov v bankovníctve či o príležitostiach, ktoré prináša integrácia inovácií.

Druhá diskusia sa bude venovať Vzostupu mobilných bánk, keďže fintech výrazne mení aj profil platiteľa. Ten zo strany finančných inštitúcií očakáva nielen inovácie v platbách, ale aj celkovú obnovu finančných služieb. Osobitý význam má v tomto pohľade širšie prijatie API, cloudová migrácia či blockchain, ktorým sa odborníci budú v diskusii venovať.

Druhý deň bude ďalej pokračovať diskusiou o Blockchaine ako o narušiteľovi priemyslu, keďže jeho globálne prijímanie v ekonomike mení svet. Finančné inštitúcie už zvažujú jeho prijatie aj pre tradičné bankové operácie, čo dokazuje, že technologické trendy diktujú pravidlá fintechovej a bankovej "hry”.

Druhý deň ukončí téma Insurtech ako narušiteľ sveta, v ktorej sa budú odborníci budú venovať insurtech dopadu na život bežných ľudí. Tí totiž často neriešia témy ako big data či telematika, no očakávajú, že im insurtech inovácie uľahčenia každodenný život. Príkladom môže byť bezproblémové vybavenie reklamácie či rôzne zľavy, ktoré získajú na základe istého užívateľského správania.

Tretí deň konferencie otvorí diskusia o Finančnej gramotnosti, ktorá pre Slovensko predstavuje skutočný problém. Ako vyplynulo z nedávneho prieskumu 365.bank, v oblasti finančnej gramotnosti obstáli deti na trojku. "Deťom chýbajú teoretické vedomosti, a to najmä v oblasti chápania sporení a úverov, ale aj praktické skúsenosti. Tých majú najmenej s platbou kartou, výberom hotovosti a čítaním výpisu z účtu. Dôvodom priemerných výsledkov je fakt, že rodičia sa deťom v téme peňazí venujú sporadicky a viac-menej v teoretickej rovine. Úlohu však zohráva aj výuka na školách. Tie nedokážu dostatočne pokrývať finančné vzdelávanie, ani vyrovnávať nerovnosť vo vedomostiach odvíjajúcu sa od socio-ekonomického statusu. Tieto rozdiely sú na Slovensku najväčšie zo všetkých krajín OECD hodnotených v rámci PISA testovania,” hovorí Andrej Zaťko, group CEO, 365.bank a Poštová banka. Viacero inštitúcií vrátane Národnej banky Slovenska sa preto v poslednom období usiluje o pozitívnu zmenu, no problém je, že tá si vyžaduje vykonať viaceré zmeny nielen v samotnom vzdelávacom procese, ale aj v sociálno-ekonomickom zázemí rodiny. Pomôcť by pritom mohol aj väčší záujem o témy týkajúce sa finančnej gramotnosti na Slovensku aj v radoch médií.

Finančná gramotnosť je natoľko kľúčová, že bude témou aj druhej diskusie, kde budú odborníci diskutovať o "nadstavbe” tejto problematiky, o retailových (gramotných) investoroch, ktorý aktuálne poháňajú trh, či o tom, kde začína a končí zodpovednosť za investičné odporúčania. Zaujímavou bude aj otázka, ako zlepšiť finančnú gramotnosť lepším zapojením sociálnych siete či a ako z influencerov urobiť hybnú silu finančnej gramotnosti.

Konferencia Finweek Bratislava Conference sa organizuje pod záštitou Veľvyslanectva Izraela na Slovensku (Embassy of Israel, Slovakia) a v kooperácii so City TLV - The Fintech Community of Israel. Vďaka za pomoc pri jej organizácii však patrí všetkým partnerom a podporovateľom:

Hlavní partneri: Ministerstvo financií SR, Národná banka Slovenska, 365.bank, Binance
Partneri: Fumbi Network, VISA
Pod záštitou: Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku (Embassy of Israel, Slovakia)
Podporovatelia: Oracle Corporation, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Washingtone (The Embassy of the Slovak Republic in Washington)
Produkčný partner: VNET, Upcoming Tell your story
V kooperácii: City TLV - The Fintech Community of Israel
Mediálni partneri: StartitUp, SITA, Nextech, Financial Report, Euroekonom.sk, Financie v pohode,  in.ba, Bankovnictví, Education.sk, SmartMoneyMatch, Zlatá minca
Odborný garant: FINAS Fintech & Insurtech asociácia Slovenska

Všetky ďalšie informácie o Finweeku nájdete na Techevents.eu a na sociálnych sieťach LinkedIn, Facebook a Instagram. Pre všetky podrobné informácie týkajúce sa jednotlivých diskusií sa nezabudnite pridať aj do LinkedIn Eventu organizátora.
Všetky doterajšie konferenčné formáty a ich jednotlivé diskusie nájdete spracované v archívoch ako podcasty alebo ako videá na YouTube kanáli organizátora.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Tip: Sedacia zostava - 549.00

Zlacnene.sk - pred 1 hod 41 min
Kategórie: Podporujeme

Silnú ženu nezlomí nič – ani osteoporóza

PRservis.sk - pred 2 hod 16 min

18.10.2021 - Osteoporóza je laicky povedané riedka kosť, ale aj ochorenie, ktoré vzniká následkom ubúdania kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí. To vedie k oslabeniu pevnosti kostí a teda ich zvýšenej lámavosti.

Osteoporóza sa nazýva aj tichou epidémiou a to z toho dôvodu, že nemá príznaky. Tou prvou je často až zlomenina. Častejšie sa vyskytuje u žien, no nevynecháva ani mužov. Je to ochorenie najmä starších ľudí, ale spozornieť by mali aj ženy v postmenopauzálnom období. Dobrou správou je, že pri včasnej a správnej diagnostike sa dá osteoporóza zastabilizovať a viesť s ňou normálny a naplnený život.

Pri osteoporóze sú kosti slabé a krehké a už pri minimálnom páde alebo nesprávnom pohybe sa môžu zlomiť. Nepríjemné je, že osteoporóza nemá príznaky, ktoré by nás upozornili na toto ochorenie. "V jej prvých fázach pacient nevie o tom, že trpí na toto ochorenie a teda, že má zvýšenú náchylnosť na zlomeniny. Často sa osteoporóza diagnostikuje až pri prvej zlomenine. A tá už môže zmeniť kvalitu života. Spôsobuje bolesť, stratu nezávislosti a rôzne zdravotné postihnutia. Osteoporóza je najmä ochorenie starších ľudí a je veľmi dôležité jej predchádzať. Dôležitá je pritom edukácia nielen odbornej, ale najmä laickej verejnosti." hovorí MUDr. Soňa Tomková, popredná slovenská reumatologička, vedúca lekárka Osteocentra a prednostka internej kliniky Nemocnice Košice – Šaca.

Následky osteoporózy

Pri ťažkej osteoporóze nemusí ísť už len o bolesť pri zlomenine. "Pri mnohých zlomeninách stavca majú pacienti aj problémy s dýchaním, či zažívaním. Zlomenina a s ňou spojené problémy so sebou prinášajú aj psychickú záťaž, ktorá môže prerásť až do depresie. Následkami osteoporotických zlomenín sú teda dlhodobé zdravotné postihnutie a strata nezávislosti. Najmä v staršom veku sa veľmi znižuje kvalita života. Až 53 percent potrebuje pomoc dostať sa na miesto mimo pešej vzdialenosti, 62 percent nie je schopných vykonávať bežné domáce práce, 64 percent nedokáže ísť bez pomoci na toaletu a 42 percent nevie bez pomoci nakupovať."

Najčastejšie zlomeniny z osteoporózy, sú zlomeniny stavcov. Ak sa u pacienta zdiagnostikuje zlomenina stavca, existuje veľké riziko, že do roka sa budú lámať aj ďalšie stavce. Ide o tzv. kaskádu zlomenín. Každá štvrtá žena, ktorá utrpí zlomeninu chrbtice, utrpí ďalšiu zlomeninu do jedného roka. Najvážnejšia je zlomenina bedrového kĺbu a pri nej žiaľ 20 – 24 percent pacientov zomiera v prvom roku po zlomenine.

Celosvetovo je každá tretia žena a každý piaty muž starší ako 50 rokov postihnutí zlomeninou kostí v dôsledku osteoporózy. Je to vážny stav, ktorý sa ale dá liečiť.
Zlomenina v staršom veku, ktorú možno diagnostikovať ako osteoporotickú, je možným signálom k tomu, že budú nasledovať ďalšie zlomeniny. Všeobecný alebo odborný lekár by mal takéhoto pacienta poslať na vyšetrenie hustoty kostí. Aj samotný pacient môže o takéto vyšetrenie požiadať svojho všeobecného lekára, ktorý ho pošle do osteologickej ambulancie. Osteoporózu na Slovensku lieči reumatológ, ortopéd a endokrinológ. Ak ste si pri páde z nízkej výšky alebo po páde v stoji zlomili akúkoľvek kosť (napríklad zápästie), môže to byť signálom prítomnosti osteoporózy. Požiadajte lekára o vyšetrenie – aj jedna zlomená kosť je varovaním pred ďalšími.

Denzitometria

Denzinometria je najpresnejšia a široko používaná neinvazívna diagnostická metóda, ktorá využíva rontgenové žiarenie na stanovenie minerálnej hustoty kostí (BMD). Denzinometria meria kostnú hustotu v oblasti chrbtice a krčku stehennej kosti a na základe toho sa stanoví tzv. T – skóre (index toho, akú má pacient kosť v porovnaní s mladým zdravým jedincom). Výsledky sa analyzujú spolu s laboratórnymi testami a anamnézou pacienta, na základe čoho sa osteoporóza potvrdí alebo vylúči.

Slovensko patrí medzi špičku v diagnostike a liečbe osteoporózy

Na Slovensku máme dostatok denzinometrických prístrojov a ich počet dokonca prevyšuje bežný priemer EÚ. "Máme tiež vysokú dostupnosť všetkých terapeutických modalít s adekvátnou spoluúčasťou úhrady zdravotnými poisťovňami. Disponujeme aj dostatočnou sieťou osteologických ambulancií – osteocentier, a napriek tomu je osteoporóza na Slovensku stále poddiagnistikovaná a podliečená. Nelieči sa dostatok pacientov a rastie nám počet zlomenín a najmä tých najvážnejších v oblasti bedrového kĺbu." hovorí MUDr. Soňa Tomková.

Liečba osteoporózy

Každá liečba znamená prevenciu zlomeniny. Pacient užíva liečbu dlhodobo, často celoživotne. Ide o veľmi komfortnú liečbu. "Liečba nemusí znamenať užívanie liekov každý deň. Ide väčšinou o obdobia. V jednom období lieky užíva, potom prestane a po čase sa anamnéza prehodnocuje. Osteoporóza je nepomer medzi kostným odbúravaním a kostnou formáciou, teda kosť sa odbúrava a postupne redne. Liečba a jej možnosti z toho vychádzajú. Poznáme lieky, ktoré sú tzv. antirezorpčné, teda zastavujú odbúravanie kostnej hmoty. Druhý druh liekov predstavujú tzv. osteoformačné a tieto pomáhajú nabudovať kostnú hmotu. Liečba osteoporózy môže byť peronálna, injekčná a tiež infúzna. Výber liečby závisí od celkového zdravia pacienta a porady s lekárom." Hovorí MUDr. Soňa Tomková.

Ak už bola pacientovi diagnostikovaná osteoporóza, je potrebné dodržiavať odporúčania lekára, chodiť pravidelne na kontroly a dodržiavať liečbu. Len neprerušovaná a systematická liečba môže byť prevenciou zlomeniny. Ak už príde k chirurgickému zásahu do zlomeniny, je dôležitá sekundárna prevencia, ktorá musí nasledovať po každej zlomenine z osteoporózy spolu s medikamentóznou liečbou, aby sa zabránilo ďalšej zlomenine.

Liečbou sa dá zastaviť odbúravanie kostnej hmoty, teda udržať kostnú hmotu takú, akú ju v danom štádiu pacient má a liečba dokáže aj nabudovať kostnú hmotu. Je teda veľmi dôležitá včasná a dlhodobá liečba. Ak je príčinou osteoporózy u pacientky napríklad postmenopauza, liečba musí byť dlhodobá. "S včasnou a dodržiavanou liečbou môžu ženy žiť plnohodnotný život. Venovať sa svojim koníčkom, vnúčatám, a aj cestovaniu," hovorí Mgr. Iva Medvecká, Phd, praktická psychologička. Na druhej strane, ak sa žena nelieči, dôsledky môžu byť fatálne. A pritom ide o veľmi komfortnú liečbu. "Z môjho pohľadu je najväčšou pascou tohto ochorenia zľahčovanie. Čiastočne to vychádza aj z toho, že nemá príznaky, nebolí. Okrem toho, veľa žien zvláda rôzne drobné zdravotné problémy alebo aj vážnejšie ochorenia a často sa popri nich ešte aj stará o svoje rodiny, či rodičov. Zľahčovanie tohto ochorenia však vedie k osteoporotickej zlomenine a tá môže prísť úplne nečakane  - napríklad pri zdvíhaní ťažšieho predmetu alebo obyčajnom zohnutí sa. A liečba zlomeniny je už omnoho závažnejšia," hovorí psychologička. Má tiež tipy, ako si udržať režim liečby:
1. Zahrňte do svojej liečby niekoho blízkeho – manžela, dcéru, alebo kamarátku a tá vám pripomenie, kedy je potrebné ísť k lekárovi.
2. Urobte si z návštevy u lekára rituál a spojte ho s drobnou odmenou za zvládnutie. Zájdite si na kávu do obľúbenej kaviarne alebo si kúpte pre seba drobný darček.
3. Veďte si záznamy, plánujte písomne – čo je zapísaní, nemusíme nosiť v hlave.
4. Stanovte si merateľné ciele – vysadím zeleninu, vyjdem na kopec, usporiadam oslavu a podobne.

Osteoporóza ju nezlomila

Brigita Szeligová Čikoš, známa z talentovej súťaže The Voice zaznamenala prvé zdravotné problémy po pôrode druhého dieťaťa - syna, ktorého porodila ako štyridsaťročná. Lekárom sa nepozdával jej krčok maternice a tak išla po pôrode na operáciu, pri ktorej jej vybrali ženské orgány. Toto bol podľa nej zrejme spúšťač. Vážnejšie problémy sa objavili o niekoľko rokov neskôr. "Začala som si dávať pozor na stravu. Zaradila som do jedálnička viac mliečnych výrobkov a vitamíny som dopĺňala tabletkami. Napriek tomu som mala problémy s platničkami a bolesťou chrbta. Obmedzovala som sa takmer vo všetkom. Nebola som rozhýbaná a radšej som nikde nechodila, aby sa mi nič nestalo. Toto všetko bol pre lekárov signál, aby ma poslali na vyšetrenie kostí. Teraz mám 55 rokov a potvrdenú diagnózu, choroba je však v miernom – začiatočnom štádiu. Kedy som predtým nebrala vápnik a vitamín D, môj stav by bol horší." Dnes Brigita cvičí spolu s dcérou a chodí na dlhé prechádzky do prírody. Obidve pritom dbajú na vyváženú stravu bohatú na vápnik.

Aj na príklade Brigity je zrejmé, že pri osteoporóze je veľmi dôležitá prevencia, včasné zachytenie rizikového pacienta a včasné nasadenie dlhodobej liečby. Princíp liečby osteoporózy spočíva v prevencií vzniku zlomenín, ktoré by mohli vzniknúť v staršom veku. A v tomto veku je predsa na prvom mieste užívanie si nezávislého a aktívneho života a každodenné radosti bez bolestí. "Ženy v staršom veku by sa mali starať nielen o svoje okolie, ale najmä o seba – lebo keď budú zdravé a spokojné, budú takí aj ich blízki. " hovorí Mgr. Iva Medvecká, PHd. Požiadajte teda svojho obvodného lekára o vyšetrenie kostí a nemajte strach z liečby. S ňou budete môcť zdvihnúť svoje vnúča alebo vyjsť na tatranský kopec bez obáv z úrazu.

www.krehkekosti.sk

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite

PRservis.sk - pred 2 hod 16 min

18.10.2021 - Dôsledky pandémie koronavírusu COVID-19 pocítila spoločnosť vo viacerých ohľadoch. Každý ich však pocíti na svojich financiách. Jedným z dôsledkov pandémie je totiž výrazne rastúca miera inflácie, ktorá zvyšuje ceny a ukrajuje aj z úspor, ktoré majú ľudia v bankách.

Inflácia na Slovensku v septembri medziročne narástla o 5,1 percenta, čo je najvyšší rast za posledných 17 rokov.  Podľa expertov je ideálne na bežnom účte držať len financie vo výške bežných výdavkov na tri až šesť mesiacov. Všetko navyše je vhodné investovať tak, aby sa zabezpečilo čo najlepšie zhodnocovanie úspor.

O tom, ako najlepšie ochrániť svoje peniaze pred infláciou a ako si správne vybrať tú najlepšiu investíciu, bude na prvom investičnom online fóre diskutovať generálny riaditeľ investičnej skupiny Proxenta Pavol Kožík: "Myslím si, že väčšina ľudí už dnes chápe, aké devastujúce pre stav a kúpnu silu našich úspor je držať peniaze na bežnom, termínovanom účte v banke alebo nebodaj na vkladnej knižke. Takto si o pár rokov  za tie isté peniaze budeme môcť kúpiť iba zlomok tovarov, pretože stratia na hodnote.”

Podľa Kožíka je dôležité, aby ľudia na Slovensku pochopili, že zodpovedné investovanie so silným partnerom je bezpečným spôsobom ako ochrániť nasporené peniaze a zabezpečiť si adekvátnu životnú úroveň napríklad aj na dôchodku. "Aj cez Investičné fórum chceme ľuďom ukázať, čo sa deje s ich peniazmi po tom, čo ich zveria našej investičnej skupine. Ako sa zveľaďujú a ako vytvárajú reálne hodnoty v podobe úspešných developerských projektov alebo napríklad závodu na potravinársku výrobu,” dodáva Kožík.

Slovenská investičná skupina Proxenta pôsobí na trhu už dvanásť rokov a za toto obdobie si vybudovala povesť dôveryhodného emitenta cenných papierov a spoľahlivého partnera všetkých investorov, ktorí chcú efektívne zhodnotiť svoj majetok. Vďaka vyváženému portfóliu investičných projektov, prezieravému vedeniu a dosahovaným výsledkom sa z investičnej skupiny Proxenta stal jeden z najsilnejších a najrešpektovanejších hráčov na poli investovania na Slovensku.

Online investičné fórum sa uskutoční vo štvrtok, 21. októbra 2021 o 14:00. Priamy prenos si môžete pozrieť tu. https://www.youtube.com/watch?v=p-qT5hKpGWk

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Toto je 12 najlepších slovenských malých a stredných firiem Slovenska v rebríčku Diamanty slovenského biznisu 2021

PRservis.sk - pred 2 hod 16 min

18.10.2021 -
Tretie víťazstvo si zaknihoval PIXEL FEDERATION
Štvrtýkrát ocenená rodinná firma Gevorkyan
Na východnom Slovensku sa z 3. miesta na čelo rebríčka prepracovala firma Slovakia Trend Export – Import
Výsledky ukázali skutočnú pestrosť podnikateľského prostredia na Slovensku: každá z dvanástich ocenených firiem zastupovala iný biznis sektor

Na 13. odovzdávaní cien pre najlepšie malé a stredné slovenské firmy za rok 2021, ktoré sa uskutočnilo v pezinskom Palace Art Hotel, získalo ocenenie dvanásť firiem v štyroch regiónoch: západné Slovensko, stredné Slovensko, východné Slovensko a Bratislava. Ocenenie Diamanty slovenského biznisu je jediným rebríčkom na Slovensku, ktorý dlhodobo mapuje najrýchlejšie zdravo rastúce slovenské malé a stredné spoločnosti bez zahraničného kapitálu na základe objektívnych ekonomických ukazovateľov. Organizátormi ocenenia sú magazín Forbes a private equity investor Enterprise Investors.

V Bratislave dlhodobo kraľujú IT firmy

V Bratislave najrýchlejšie a najzdravšie rástol celosvetovo úspešný herný developer, firma PIXEL FEDERATION, ktorá obsadila 1. pozíciu v rebríčku už tretíkrát (2015, 2018, 2021). Druhú pozíciu v bratislavskom regióne obsadil výrobca spoločnosť Compass Europe a tretiu pozíciu vývojár a výrobca kamerových a optických systémov, spoločnosť XIMEA.

Na západnom slovensku dominujú výrobné firmy

Jednotkou v rebríčku na západnom Slovensku sa stala nitrianska spoločnosť PHARMAGAL-BIO, významný slovenský výrobca veterinárnych imunologických prípravkov, ktorý sa špecializuje sa na výskum, vývoj a výrobu vírusových a bakteriálnych vakcín. Dvojkou rebríčka sa stal vývojár a výrobca ekologických kompresorov, spoločnosť EKOM z Piešťan a tretia pozícia patrí výrobca čistiarní odpadových vôd Aquatec VFL z Dubnice nad Váhom.

V stredoslovenskom regióne jednotkou online marketingová firma

V stredoslovenskom regióne sa najvyššie v rebríčku umiestnila spoločnosť Hyperia zo Žiliny, ktorá vyvíja riešenia pre klientov z celého sveta v oblasti online marketingu, lead generation, SEO a ďalších segmentoch. Na druhom mieste sa výsledkami umiestnila spoločnosť TEMPO KONDELA z Tvrdošína, ktorá sa zaoberá malo- a veľkoobchodom v segmente nábytku. Tretia pozícia patrí rodinnej firme Gevorkyan z Vlkanovej, ktorá vyvíja a vyrába kovové komponenty technológiami práškovej metalurgie.

Lídrom rebríčka na východe distribútor záhradnej techniky

Spoločnosť Slovakia Trend Export – Import zo Sobraniec sa z minuloročnej 3. pozície v rebríčku posunula na lídra na východnom Slovensku. Od roku 1992 sa spoločnosť vypracovala v strednej Európe medzi najväčších distribútorov a predajcov záhradnej techniky. Druhá pozícia patrí firme VEDOS z Lipian nad Torysou, ktorá podniká v oblasti nákladnej prepravy. Tretiu pozíciu získala spoločnosť HORTI, ktorá sa zaoberá dovozom, balením a distribúciou čerstvého ovocia a zeleniny.

Špeciálnu cenu Inovatívna firma roka získala spoločnosť Hyperia a ocenenie Reštart roka získala spoločnosť Gevorkyan.

Diamanty slovenského biznisu dlhodobo oceňujú zdravo rastúce menšie firmy

Rebríček rýchlo rastúcich malých a stredných podnikov zostavuje spoločnosť Enterprise Investors spolu s partnermi podujatia. Do rebríčka sú zaradené spoločnosti bez účasti zahraničného kapitálu, so ziskovým hospodárením za minimálne dva predchádzajúce roky a s ročnými tržbami v rozmedzí 2 – 50 miliónov eur. V rebríčku sa odráža súbor kritérií ako rast tržieb a ziskovosť, ale aj etické štandardy riadenia a sociálne aspekty podnikania.

"Malé a stredné firmy sú chrbtovou kosťou slovenskej ekonomiky. Skvelou správou je, že mnohé firmy sa umiestňujú v rebríčku opakovane, čiže dokážu kontinuálne rásť. Tie, ktoré sme ocenili tento rok, majú šancu zásadne vyrásť a dosiahnuť veľké medzinárodné úspechy,” povedal na slávnostnom odovzdávaní cien Martin Chocholáček, viceprezident spoločnosti Enterprise Investors.

Juraj Porubský, šéfredaktor magazínu Forbes, k oceneniu dodal: "Som rád, že máme opäť možnosť odovzdať ocenenia najlepším malým a stredným firmám. Práve v ťažkých časoch, ktorými firmy prechádzali v poslednom čase, je dôležité hľadať dobrý dôvod na oslavu. Chcem zdôrazniť, že ocenené firmy sú malé giganty. Malé, pretože sa na nich pozeráme v prítomnosti. A giganty, pretože vidíme ich význam v budúcnosti."

"Banky sú neviditeľné alebo nepopulárne. Sme radi, že sme boli za posledné dva roky neviditeľní, to znamená, že sme to robili dobre a prispeli sme svojou trochou k riešeniu situácie. Sme tu preto, aby sme ocenili vás, podnikateľov," povedal Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva VÚB banky.

Súčasťou vyhlasovania výsledkov je každý rok popoludňajšia konferencia, na ktorej sa diskutuje napríklad aj o tom, kto podrží slovenské firmy, ako plánovať v neistých časoch či ako sa firmy prispôsobili fungovaniu online.

Rebríček najrýchlejšie rastúcich malých a stredných firiem Diamanty slovenského biznisu 2021

Bratislava
Západ
Stred
Východ

1. PIXEL FEDERATION
1. PHARMAGAL-BIO
1. Hyperia
1. Slovakia Trend Export-Import

2. Compass Europe
2. EKOM
2. TEMPO KONDELA
2. VEDOS

3. XIMEA
3. Aquatec VFL
3. Gevorkyan
3. HORTI

Viac informácií o ocenení nájdete na:

https://www.slovenskediamanty.sk/historia/13-rocnik-ocenenia-najlepsich-malych-a-strednych-firiem/
https://www.forbes.sk/forbes-opat-rozdaval-ceny-pre-najzdravsie-firmy-kto-su-diamanty-slovenskeho-biznisu/

O spoločnosti Enterprise Investors

Enterprise Investors je jednou z najväčších private equity spoločností v strednej a východnej Európe. Od svojho vzniku v roku 1990 vytvorila spoločnosť deväť fondov s celkovou hodnotou presahujúcou 2,5 mld. eur. Tieto fondy doteraz investovali 2,1 mld. eur do 150 spoločností z rôznych odvetví a ukončili 135 investícií v objeme 4,2 mld. Eur, ktoré vrátili svojim investorom. Na Slovensku pôsobí nepretržite od roku 2001.

O magazíne Forbes

Magazín Forbes vychádza od roku 1917, patrí k najcitovanejším svetovým periodikám a je považovaný za najlepší biznisový magazín na svete. Na Slovensku magazín vychádza už od novembra 2010 a prináša témy z oblasti ekonomiky, financií a podnikania s globálnym pohľadom. Predstavuje podnikanie a biznis ako dôležitú súčasť života, prináša inšpiratívne príbehy slovenských aj zahraničných podnikateľov. Pravidelne zostavuje rebríčky úspešných ľudí a spoločností doma a vo svete. Forbes s partnermi realizuje analýzy a prieskumy zamerané na podnikateľské prostredie, monitoruje nové spoločnosti, startupy a mladé talenty, sleduje malé a stredné spoločnosti a prináša profily tých najzaujímavejších a najúspešnejších slovenských podnikateľov.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Slovenské divadlo sa predstavilo v Prahe

PRservis.sk - pred 4 hod 16 min

18.10.2021 - Divadlo Hybernia a Slovenský inštitút v Prahe pripravili od 11. do 15. októbra 2021 týždeň slovenského divadla, v rámci ktorého sa prvýkrát predstavilo v Prahe bratislavskej Divadlo Aréna s piatimi výnimočnými inscenáciami.

"Divadlo Aréna pod vedením herca Juraja Kukuru prinieslo občiansky uvedomelý divadelný program so zameraním sa na revíziu a objektivizovaný pohľad do minulosti - do slovenských, resp. česko-slovenských dejín. Zakrátko sa z neho vyprofiloval Občiansky cyklus, teda cyklus inscenácií, ktorý už takmer dve desaťročia predstavuje úctyhodnú dramaturgickú os Divadla Aréna, a ktorý medzičasom do seba organicky poňal aj témy nad rámec národnej histórie," uviedla riaditeľka Slovenského inštitútu v Prahe Ľubica Krénová.

V minulosti sa divadlo preslávilo inscenáciami Tiso v titulnej úlohe s Mariánom Labudom st., Dr. Gustáv Husák - väzeň prezidentov, prezident väzňov, alebo Komunizmus. Všetky hry Občianskeho cyklu boli napísané na konkrétnu objednávku divadla.

V rámci hosťovania Divadla Aréna v pražskom Divadle Hybernia videli diváci inscenáciu Jánošík - príbeh vraha, ale aj obnovenú inscenáciu Tiso, tento raz v stvárnení Mariána Labudu ml. Pre dôležitosť nezabúdať na najväčšie zlyhanie ľudstva bola tiež obnovená inscenácie Holokaust v novom hereckom obsadení. Inscenácia Dubček prináša skrze päticu súčasníkov úplne nový pohľad na výraznú osobnosť česko-slovenských dejín, aktéra Pražskej jari a predstaviteľa socializmu s ľudskou tvárou Alexandra Dubčeka, ktorého sté výročie narodenia si pripomenieme v novembri. Prehliadku inscenácií Občianskeho cyklu uzavrela jedinečná hudobno-divadelná a výtvarná performance Juraja Kukuru s názvom Biblia, na ktorej sa zúčastnili v piatok, 15. októbra aj ministri zahraničných vecí Česka a Slovenska, Jakub Kulhánek a Ivan Korčok. Obaja ministri zároveň prevzali nad týždňom slovenského divadla záštitu.

Týždeň Divadla Aréna v Prahe sa uskutočnil za významnej podpory filantropa a podporovateľa umenia Milana Fiľa, prezidenta holdingu ECO – INVESTMENT a.s., ktorého súčasťou je aj Divadlo Hybernia: "Máme za sebou krásny večer a krásny týždeň slovenského divadla v Prahe. Ako povedal pán prezident Tomáš Garrigue Masaryk, sme síce dve vetvy, ale jeden strom.  V umení, v kultúre a v divadle, sme si snáď najbližšie. Preto som veľmi vďačný za možnosť hostiť slovenské divadlo v Prahe a prezentovať slovenskú tvorbu českému publiku. Dnešný večer bol povznášajúci a nezabudnuteľný, rovnako ako celý divadelný týždeň, ktorý sme v Hybernii zažili," uviedol Milan Fiľo.

ECO – INVESTMENT a.s.

ECO-INVESTMENT, a.s. je česko-slovenský priemyselno-investičný holding, ktorý pokrýva dlhodobé investície v rámci celej Európy. Hlavnými oblasťami investícií sú výroba celulózy a papiera, energetika, potravinárstvo a reality. Od jeho založenia je holding prítomný vo viacerých charitatívnych projektoch v oblasti zdravotníctva, vzdelania, kultúry a športu.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Radíme: Vodiči, takto postupujte pri strete so zverou!

PRservis.sk - pred 4 hod 16 min

18.10.2021 - Na jeseň sú zvieratá v období ruje a vo veľkom sa presúvajú. Navyše, popri cestách je popadaných množstvo plodov zo stromov, ktoré sú pre zver ľahkou a chutnou formou potravy. To všetko zvyšuje riziko dopravných nehôd na vozovkách. Dlhoročný motoristický novinár Ing. Peter Mihálik má pre vodičov cenné informácie o tom, ako postupovať, keď vám do cesty vbehne zviera a čo robiť, ak dôjde k zrážke.

1. Aké nástrahy na cestách prináša so sebou jeseň?

V jesennom období by mali byť vodiči za volantom viac ostražití. S meniacou sa teplotou ovzdušia sa menia aj podmienky na vozovkách: "Ráno a už aj neskoro večer je tak chladno, že aj na suchom asfalte na letných pneumatikách sa môže šmýkať. Problémy spôsobuje aj nízko položené slnko, ktoré keď svieti vodičovi do očí, výrazne zhoršuje reakčný čas a rozhľad”, objasňuje motoristický novinár. No a v neposlednom rade je to aj zvýšený výskyt divej zvery pri vozovkách. "Počet škodových udalostí, ktoré sú spôsobené stretom so zverou, je každoročne pomerne rovnaký – v našej poisťovni ide o približne 300 takýchto prípadov. Zväčša sa jedná o poškodenia predných častí vozidla  v závislosti od nárazu - nárazníky, mriežky chladiča, kapoty, ale aj čelné sklo," vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Unionu.

2. Musíme si na zver dávať pozor aj cez deň alebo je riskantná len nočná jazda?

Zvieratá sú živé tvory, ktoré sa pohybujú počas celého dňa. Neraz sa z rôznou lesnou zverou môžeme stretnúť napríklad aj v okrajových častiach miest, či na otvorenom priestranstve. Samozrejme, pohyb zvery v noci je väčší, ale obozretný treba byť aj cez deň. "Zo svojich skúseností môžem povedať, že som sa už stretol s prebiehajúcim stádom srniek počas bieleho dňa, alebo so srnkou sediacou na teplom asfalte v podvečerných hodinách. Rovnako nebezpečné sú aj menšie tvory ako líška či zajac, pretože môžu narobiť na vozidle rovnako veľké škody”, dopĺňa Peter Mihálik.

3. Ako vieme eliminovať riziko stretu so zverou?

"Vo všetkých prípadoch platí, že "menej je viac", teda menej rýchlosti a viac ostražitosti a to hlavne na miestach, kde cestu lemuje húština, stromy či les”, pripomína motoristický novinár.  Dôležité je sledovať okraj vozovky, za tmy prezrádzajú zver svietiace oči. Je mimoriadne dôležité, aby cestári, ktorí sa starajú o okolie vozovky, pravidelne kosili trávu a strihali kríky, pretože prehľadná krajnica nám umožní rýchlejšie zareagovať.

4. Čo máme robiť po strete po nehode?

V jesennom období, pre ktoré sú typické okrem farebných lesov sychravé a hmlisté dni a noci, je základom po zrážke skontrolovať pasažierov, či nedošlo k zraneniam a v zápätí označiť miesto nehody tak, aby bolo pre ostatných vodičov za každého počasia v dostatočnej vzdialenosti viditeľné. "Pokiaľ je vozidlo havarijne poistené, treba privolať na miesto nehody dopravnú políciu, ktorá vyhotoví policajný zápis, ten je potrebný pri nahlásení škody v poisťovni. Zver je síce takpovediac účastníkom dopravnej nehody, ale potrebujete o tom aj dôkaz. Udalosť je potrebné nahlásiť aj príslušnému poľovníckemu združeniu, najmä pokiaľ ide o vysokú zver, alebo líšky, diviaky a medvede. Pomôcť vám s tým môžu privolaní policajti alebo, odporúčam obrátiť sa na tiesňovú linku 112”, radí P.Mihálik. So zvieraťom po zrážke nikdy nemanipulujte, pretože toto právo prináleží len užívateľovi poľovného revíru.

5. Mám nárok na poistné plnenie pri strete so zverou?

Samozrejmosťou to je, pokiaľ máte uzatvorené havarijné poistenie. Nehodu je nutné nahlásiť poisťovni a pripojiť všetky príslušné dokumenty. Ak si na svoje auto nechcete uzatvárať havarijné poistenie, ale obávate sa takýchto nehôd, môžete využiť aj ďalšiu možnosť ako si uplatniť poistné plnenie, a tou je doplnkové poistenie k povinnému zmluvnému poisteniu. V rámci doplnkového poistenia "Stret so zverou” je vaše vozidlo chránené v prípade poškodenia alebo zničenia pri strete s divou zverou. Napríklad v poisťovni Union je výška poistného plnenia 2500 eur a na plnení škodovej udalosti sa podieľate spoluúčasťou vo výške 100, 200 alebo 300 eur.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Generácia Gold má 5 segmentov. Od Núdznych až po Milionárov

PRservis.sk - pred 4 hod 16 min

18.10.2021 - Agentúra MW Promotion pokračuje vo svojom projekte zameranom na marketingovú inklúziu seniorov. Na základe dlhodobých výskumov agentúra rozdelila Generáciu Gold (50 až 65 rokov) na 5 segmentov. Segmentácia umožní, predovšetkým marketingovým expertom, lepšie pochopiť Generáciu Gold, ktorá zahŕňa cca 1,1 milióna obyvateľov Slovenska.

Segmentácia je založená na identifikovaní obchodno-marketingového potenciálu Generácie Gold. Seniori boli do piatich segmentov rozdelení na základe dvoch hlavných kritérií. Prvým sú deklarované majetkové pomery. Druhým je kritérium vnútorného postoja k starnutiu. Toto subjektívne kritérium sme použili preto, lebo mnohé zahraničné štúdie dokázali, že tí ktorí zastávajú pozitívny postoj k vlastnému starnutiu, žijú v priemere o 7,5 roka dlhšie. Pre každý z piatich segmentov je k dispozícii široká paleta cenných údajov, ktoré sú voľne k dispozícii na www.mw50plus.sk. Stručný opis segmentov:

Segment Milionári

Spoločenské zmeny po roku 1989 dokázali maximálne využiť vo svoj prospech. Starobu si chcú užiť s potešením a naplno ako tretie dejstvo svojho hodnotného života.     

Segment Milionári zahŕňa približne 22 000 ľudí a tvorí cca 2% Generácie Gold (1,1 mil. ľudí vo veku 50 až 65 rokov). Deklarovaná hodnota ich majetku presahuje hodnotu 1 milión eur. Sú spokojní so svojím životom a so svojou finančnou situáciou. Zmeny im nerobia problém. Naopak, často ich vedia využiť ako príležitosť.

Segment Majetkovo zabezpečení

Úspešne sa prispôsobili spoločenským zmenám po roku 1989. Starobu vnímajú ako čas oslobodenia, ktorý im ešte môže priniesť veľa radosti.    

Segment Majetkovo zabezpečení zahŕňa približne 176 000 ľudí a tvorí tak cca 16% Generácie Gold. Deklarovaná hodnota ich majetku zvyčajne presahuje hodnotu 100 000 eur a je menej ako jeden milión. Sú spokojní so svojím životom a so svojou finančnou situáciou. Zmeny im nespôsobujú vážnejší problém. Často ich vedia využiť ako príležitosti.

Segment Obyčajní ľudia zrejúci

So svojím životom doteraz sú v podstate spokojní. Starnutia sa neboja. V starobe sa snažia nachádzať hlavne pozitíva, ktoré starnutie prináša.      

Segment Obyčajní ľudia zrejúci zahŕňa približne 330 000 ľudí a tvorí tak cca 30% Generácie Gold. Deklarovaná hodnota ich majetku zväčša nepresahuje hodnotu 100 000 eur. Sú spokojní so svojím životom a so svojou finančnou situáciou. Zmeny im nespôsobujú vážnejší problém. Zväčša sa im vedia prispôsobiť.

Segment Obyčajní ľudia starnúci

Svoj doterajší život nepovažujú za ideálny. Nie sú spokojní. Takmer každá zmena im spôsobuje problém. Starnutie vnímajú predovšetkým cez to negatívne, čo ho sprevádza.                                     

Segment Obyčajní ľudia starnúci zahŕňa približne 330 000 ľudí a tvorí tak cca 30% Generácie Gold. Deklarovaná hodnota ich majetku zvyčajne nepresahuje hodnotu 50 000 eur. Často je ešte nižšia. Nie sú spokojní so svojím životom, ani so svojou finančnou situáciou. Zmeny im spôsobujú vážnejšie problémy. Majú problém sa im prispôsobiť.

Segment Núdzni

Z rôznych dôvodov sa nedokázali adaptovať na situáciu po roku 1989. Nevedia sa prispôsobiť zmenám. Ľudové príslovie "Staroba choroba" veľmi dobre charakterizuje ich postoj k starnutiu. 

Segment Núdzni zahŕňa približne 242 000 ľudí a tvorí tak cca 22% Generácie Gold. Hodnota ich deklarovaného majetku sa blíži k nule. Vôbec nie sú spokojní so svojím životom ani so svojou finančnou situáciou. Zmeny im spôsobujú vážne problémy. Nevedia sa im prispôsobiť.

Riaditeľ agentúry MW Promotion Martin Marko zhodnotil segmentáciu Generácie Gold (50 až 65 rokov), do ktorej sám patrí, takto: "Zjednodušene sa dá povedať, že približne polovica Generácie Gold je spokojná so svojim životom. Druhá polovica naopak. Tá optimistická si môže pospevovať hit skupiny Elán z roku 1992 s malou úpravou textu: "Nie sme bez peňazí, máme krásnych sedem dní v týždni." Na druhej strane, negatívne vnútorné nastavenie voči starnutiu predstavuje aj objektívny problém. Ako vraví jeden z výskumov, na ktorý som narazil. Dôležité je aj to, čo od starnutia očakávame. Múdrosť alebo senilitu? Buďme opatrní, čo si myslíme. Lebo ak očakávame senilitu, tak si o 30% zvyšujeme možnosť poklesu pamäte."

MW Promotion je reklamná agentúra, ktorá v budúcom roku oslávi 30 rokov svojej existencie. Patrí medzi najstabilnejšie subjekty na poli slovenskej reklamy. Aktuálne pracuje pre J&T Banku, obchodné centrum Central, či zdravotnú poisťovňu Dôvera. Agentúra má aj vlastné projekty. Najznámejším je televízna miniséria Moje Povstanie o hrdinoch SNP realizovaná v spolupráci s RTVS a so známymi influencermi.

Martin Marko, riaditeľ MW Promotion, marko@mwpromotion.sk
Web projektu: www.mw50plus.sk
Email projektu: mw50plus@mwpromotion.sk
WhatsApp projektu: o9o4 7o7 oo7
LinkedIn projektu: linkedin.com/company/mw50plus
Mediálny partner projektu: Časopis ŽIVOT

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Žofia Malinová

StaraLubovna.sk - pred 4 hod 44 min
Kategórie: Samospráva

Klimatické zmeny prinášajú aj problémy v zásobovaní pitnou vodou

SAV.sk - pred 5 hod 50 min
Územie Slovenska je bohaté na podzemné zdroje kvalitnej vody, z ktorých sa zásobuje viac ako 80 percent obyvateľstva. Napriek tomu v niektorých lokalitách takéto zdroje chýbajú. V súčasnosti by síce bolo dovedenie kvalitnej podzemnej vody možné z technického hľadiska aj z väčších vzdialeností, no oveľa vhodnejším aj častejším riešením je brať surovú vodu z povrchových vodných zdrojov a následne ju upravovať, aby spĺňala potrebné ukazovatele, uvádza pri príležitosti Medzinárodného ...
Kategórie: Podporujeme

Európska študentska súťaž Youth on Trust Awards

SAV.sk - pred 6 hod 18 min
Spoločnosť PERITIA organizuje pre študentov z celej Európy súťaž "https://peritia-trust.eu/youth-on-trust-awards/" Youth on Trust Awards , v ktorej sa môžu záujemcovia vo veku 13 až 18 rokov podeliť o svoje názory na tému dôvery v sociálnom a politickom živote. Študenti od 13 do 18 rokov môžu vytvoriť projekt, v ktorom budú reagovať na otázku či problém, o ktorom si myslia, že je najdôležitejší v rámci dôvery vo verejný život. Projekt môže mať formu eseje, podcastu, filmu, blogového príspevku, ...
Kategórie: Podporujeme

Ako vieme efektívne využiť HPC v základnom výskume

SAV.sk - pred 6 hod 46 min
Na Výpočtovom stredisku CSČ SAV sa 12. októbra 2021 uskutočnila druhá prednáška zo série Superpočítanie vo vede. Pavel Neogrády z Katedry fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK účastníkom opísal veľmi presné výpočtové metódy teoretickej chémie na popis chemických systémov a ich komplexnosť a numerickú náročnosť. Mnohí používatelia HPC na Slovensku pracujú vo svojom výskume s aplikáciami, ktoré využívajú ...
Kategórie: Podporujeme

Ocenenie Eset Science Award získali Ján Dusa a Ladislav Valkovič zo SAV

SAV.sk - 17. október 2021
Medzinárodná komisia, ktorej predsedá laureát Nobelovej ceny za fyziku Kip Thorne, vybrala laureátov ocenenia ESET Science Award. V hlavnej kategórii, Výnimočná osobnosť slovenskej vedy, si ocenenie priamo z rúk profesora Kipa Thorna prebral materiálový fyzik Ján Dusza. Laureátom kategórie Výnimočný mladý vedec do 35 rokov sa stal Ladislav Valkovič a v kategórii Výnimočný vysokoškolský pedagóg si ocenenie prevzal Jozef Zajac. V sobotu 16. októbra 2021 sa za účasti prezidentky SR Zuzany Čaputovej a predsedu vlády SR Eduarda Hegera uskutočnilo slávnostné ...
Kategórie: Podporujeme

Anna Bečvářová

StaraLubovna.sk - 17. október 2021
Kategórie: Samospráva

Stránky

Facebook Comments Box