RSS čítačka

Pozvánka na diskusiu s laureátom Nobelovej ceny Michelom Mayorom a astrofyzikom Garikom Israelianom

SAV.sk - pred 1 hod 19 min
Slovensko privíta svetové vedecké osobnosti v diskusii o možnostiach objavenia inteligentného života vo vesmíre. V priestoroch Divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave budú 10. októbra o 18:00 diskutovať s moderátorom Davidom Eicherom nositeľ Nobelovej ceny Michel Mayor a spoluzakladateľ medzinárodného festivalu STARMUS Garik Israelian.  Slovensko po roku opäť privíta významné osobnosti svetovej vedy vo vedeckej diskusii roka. O možnosti rozpoznania inteligentného života vo vesmíre budú diskutovať Michel Mayor, nositeľ Nobelovej ceny, ktorý toto ocenenie získal v roku 2019 za objavenie exoplanét, ...
Kategórie: Podporujeme

Pozvánka na prednášku o relapse pri alkoholovej závislosti

SAV.sk - pred 1 hod 38 min
Centrum biovied Slovenskej akadémie vied vás pozýva na prednášku prof. Segeva Baraka, PhD. z Tel Avivskej Univerzity na tému: Neuronal ensembles and transcriptional fingerprint of alcohol memories-understanding the molecular mechanisms of alcohol relapse.  Prednáška sa uskutoční v stredu 11. októbra 2023 o 10.00 hod. v Aule SAV na Dúbravskej ceste 9 v Bratislave. Profesor Barak je riaditeľom Školy psychologických vied na Tel Avivskej univerzite. Profesor Barak získal akademické tituly na Tel Avivskej univerzite, kde v roku 2003 absolvoval štúdium psychológie a komunikácie a v roku 2009 získal ...
Kategórie: Podporujeme

Ústav ekológie lesa SAV počas Noci výskumníkov 2023

SAV.sk - pred 3 hod 31 min
Ako naozajstný „nočný výskumník“, doc. Ing. Miroslav Saniga, CSc. z  "https://www.ife.sk/" Ústavu ekológie lesa SAV, v. v. i. , strávil noc z piatka na sobotu s účastníkmi Noci výskumníkov v teréne v okolí Donovál a Liptovských Revúc. Pozorovali dianie na scéne jesennej prírody – ručanie jeleňov, húkanie sov, migráciu vtákov a obdivovali jesenné lúky s prekrásnou výzdobou kvietkov jesienky obyčajnej. Fotografie zachytávajú moment z prednášky, atmosféru z jesenných lúčnych ...
Kategórie: Podporujeme

Ako hovoriť s deťmi o alkohole? Problémy majú čoraz častejšie aj dievčatá

PRservis.sk - pred 5 hod 39 min

3.10.2023 - Rodičia často očakávajú horšie prešľapy od svojich synov v puberte. Odborníci z OZ Kaspian, ktoré sa zameriava na prácu s mladými ľuďmi ale upozorňujú, že pitie alkoholu sa objavuje aj u dievčat, ktoré ho neraz zvládajú horšie ako chlapci. Rodičia by preto nemali opomínať svoje dospievajúce dcéry a v tejto téme by mali venovať rovnakú pozornosť aj im.

V niektorých situáciách sa ťažko zachováva pokoj a chladná hlava. Najmä ak rodičia vidia svoje deti v ohrození. Čo však v prípade, že sa do nebezpečenstva dostali samé? Keď príde dcéra domov pod vplyvom alkoholu, v rodičoch zrejme zápasia obavy s hnevom. Práve vtedy je však najdôležitejšie nepodľahnúť emóciám. Čo teda robiť? Dôležité je byť pripravený a najmä začať s rozhovormi o téme "alkohol" proaktívne, kým sú deti mladšie.

Hovorte s nimi včas

"Dieťa sa v prvom rade učí tak, že napodobňuje vzory správania, či už počas bežného dňa alebo napríklad na spoločenských udalostiach. Neskôr ho samozrejme formuje aj partia, ale v prvých rokoch sa učí najmä od rodičov," hovorí psychológ Matúš Bakyta. Okrem dbania na svoje správanie pri deťoch, by rodičia mali myslieť aj na to, ako s dieťaťom otvoriť tému ohľadom zodpovednej konzumácie alkoholu.

Rozhovor o alkohole by sa mal uskutočniť ešte pred tým ako ho dieťa vôbec ochutná. A nemal by sa týkať len chlapcov, pri ktorých mnohí rodičia skôr predpokladajú, že budú mať záujem takýto nápoj skúsiť. Realita je taká, že pijú aj dievčatá a často sa stáva, že nárazové kontakty s alkoholom zvládajú horšie ako mladí muži.

Ešte pred pubertou by preto rodičia mali myslieť na to, aby deti s témou zoznámili. Môžu napríklad reagovať na podnety v okolí. Ak na ulici stretnú niekoho, kto je viditeľne pod vplyvom alkoholu, je to priestor na to, ako túto otázku otvoriť.

Nekričte

Staré známe pravidlo: "krikom sa nič nevyrieši" má v tomto prípade cenu zlata. Je nevyhnutné byť otvorený a rozprávať sa s dieťaťom pokojne. Krik zbytočne vzbudzuje vášne a v dieťati môže namiesto rešpektu vzbudzovať dešpekt.

Nehádajte sa, nevyhrážajte sa

Hádky majú zvyčajne opačný účinok, to isté platí o vyhrážkach. U detí vzbudzujú odpor a konflikt medzi dieťaťom a rodičom sa zbytočne eskaluje. Hádky nikdy neprinášajú ovocie, práve naopak, v návale emócií môže z úst rodiča či dieťaťa odznieť aj to, čo by za bežných okolností nevyslovili.

Vyhnite sa trestom

Rodičia niekedy robia chybu, že zákazmi riešia až dôsledky. Lepšie je im predchádzať – budovaním dôverného vzťahu, vlastnými hodnotami, porozumením. Niekedy je náročné ovládnuť sa a nedať sa vyprovokovať hnevom vyvolaným sklamaním. Pohľad na opitú dcéru môže byť pre rodičov veľmi zraňujúci, najmä ak si dovtedy mysleli, že sa alkoholu ani nedotkla.

Zákazy ale nie sú riešením. Napriek obavám, že je napríklad dieťa súčasťou partie, ktorá naň ma zlý vplyv, je vhodnejšie, vytvoriť priestor na komunikáciu o tejto téme. A to bez okamžitého karhania alebo trestov.

Pozor na fyzický kontakt

Je dôležité vyhodnotiť si, v akom stave prišlo dieťa domov a či nepotrebuje odbornú pomoc. Rodič by nemal podliehať panike a dieťaťa sa zbytočne dotýkať, pretože môže reagovať podráždene, až agresívne. Zachovanie rozvahy je na mieste.

Počúvajte ich

Vyčkajte, kým sa situácia upokojí, a potom deťom dajte priestor na to, aby si s vami v pokoji pohovorili. Ak ste si s nimi trpezlivo budovali láskyplný vzťah, je pravdepodobné, že sa vám zdôveria. Vaše dcéry, ale iste aj synov bude zrejme mrzieť ich prešľap a to, že vás sklamali. Dajte im šancu vám to povedať.

V prípade, že vás téma zaujíma alebo sa chcete poradiť o vlastnej skúsenosti s odborníkom, navštívte stránku www.Rozumne.sk. Okrem poradne na nej nájdete mnoho užitočných rád, ale aj informácií o vplyve alkoholu na dieťa.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

TRIDSAŤ ROKOV SAMOSTATNOSTI SLOVENSKEJ A ČESKEJ REPUBLIKY (1993 - 2023)

SAV.sk - pred 7 hod 18 min
Pri príležitosti 70. výročia založenia SAV a 30. výročia vzniku Slovenskej a Českej republiky sa 23. a 24. októbra 2023 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave uskutoční podujatie s názvom "Tridsať rokov samostatnosti Slovenskej a Českej republiky (1993 - 2023)". Séria moderovaných diskusií s viacerými významnými osobnosťami zo zahraničia aj Slovenska je otvorená pre širokú odbornú aj laickú verejnosť a fanúšikov moderných dejín Slovenska a Českej republiky. Vstup je voľný, na podujatie je potrebná registrácia. Program ...
Kategórie: Podporujeme

Pozvánka na 10. zasadnutie OZ

Jakubany.sk - pred 7 hod 38 min
Kategórie: Samospráva

Pomôžte vytvoriť zmenu: Spôsoby, ako pomôcť domácim zvieratám bez domova na Svetový deň zvierat aj po ňom

PRservis.sk - pred 7 hod 39 min

3.10.2023 - V kalendári nájdeme niekoľko dní, ktoré sa viažu na oslavu našich štvornohých priateľov. Jedným z najdôležitejších je dátum 4. októbra, na ktorý pripadá Medzinárodný deň zvierat. Tento sviatok má tradíciu už od začiatku 20. storočia a je spojený s patrónom zvierat a prírody, svätým Františkom z Assisi. Prečo tento deň oslavovať? Domáci miláčikovia majú veľmi pozitívny vplyv na naše duševné aj fyzické zdravie. My by sme sa mali snažiť im to pravidelne vracať, a to aj tým, ktorí nemali také šťastie a svoj domov zatiaľ nenašli. Mars pri tejto príležitosti prináša 6 spôsobov, ako môže každý z nás prispieť k zlepšeniu situácie opustených zvierat.

Na Slovensku chová minimálne jedného psa 39 % ľudí a aspoň jednu mačku nájdeme v 20 % domácností. [1] Tento počet sa počas pandémie ešte výrazne zvýšil. Aj dnes však existujú státisíce osirelých domácich miláčikov, ktorým bolo odopreté pohodlie a pokoj domova. Spoločnosť Mars, ktorá distribuuje obľúbené značky krmív pre domáce zvieratá, ako sú Pedigree a Whiskas, sa dlhodobo venuje podpore opustených zvierat bez domova. Zameriava sa predovšetkým na pomoc útulkom pre zvieratá a podporu adopcií – všetko v súlade so svojím cieľom vytvoriť lepší svet pre domáce zvieratá. Pri príležitosti Svetového dňa zvierat by sa spoločnosť Mars rada podelila o rôzne spôsoby, ako sa do tejto podpory môže každý zapojiť.

"O všetky zvieratá by malo byť postarané. Bez ohľadu na rasu, pohlavie, vek či farbu si všetci psy a všetky mačky zaslúžia domov plný lásky. Keď si zaobstarávate štvornohého kamaráta, je dobré sa v prvom rade zamerať na adopciu. Adopciou alebo záchranou zvieraťa z útulku nielen významne zvýšite kvalitu jeho života, ale tiež pomôžete útulku tým, že vytvoríte miesto pre ďalšiu mačku alebo psa, ktorý na svojho majiteľa stále čaká," hovorí Jan Sikora, generálny riaditeľ spoločnosti Mars Česká republika.

Pomôžte zvieratám bez domova – zoznámte sa so 6 efektívnymi spôsobmi 1. Zamerajte sa na to, prečo je stále toľko domácich miláčikov bez domova

V súvislosti so Svetovým dňom zvierat sú často zdôrazňované a riešené problémy spojené s vlastníctvom domácich miláčikov. Ich život väčšinou ovplyvňujú osobné zmeny u majiteľov ako napríklad finančná tieseň, problémy s bývaním či choroba. Iniciatívy, ktoré pomáhajú tieto príčiny riešiť, sú napríklad pet-friendly bývanie či podpora majiteľov zvierat, ktorí čelia finančným problémom. Práve na nich sa môžu majitelia domácich miláčikov v núdzi obrátiť.

2. Adoptujte, nekupujte

Jedným z najväčších problémov, ktoré s tým súvisia, sú preplnené útulky a státisíce opustených zvierat. Mnoho ľudí si kupuje čistokrvné zviera od chovateľa a počet adopcií z týchto zariadení bohužiaľ stále klesá. Ak chcete rozšíriť svoju rodinu o domáceho miláčika, skúste zvážiť adopciu z útulku. Nielenže dáte zvieraťu druhú šancu, ale môžete nájsť domáceho miláčika, ktorý sa bude skvele hodiť do vašej rodiny. Vyberiete si konkrétny vek, povahu a úroveň aktivity. Navyše sa vďaka adopcii v útulku uvoľní miesto pre iné zviera, ktoré dostane potrebnú starostlivosť a šancu na nový domov.

3. Zaistite, aby sa vám miláčik nestratil

Označenie mikročipom a identifikačnou známkou je nevyhnutné. Väčšinou ide o zásadné opatrenia, ktoré pomôžu zviera priviesť späť domov. Mikročipy sú malé zariadenia implantované pod kožu zvieraťa, ktoré zaisťujú spoľahlivú identifikáciu – to sa hodí najmä v prípade, že sa stratí obojok alebo známka.

4. Pomôžte strateným domácim miláčikom

Ak objavíte strateného domáceho miláčika, pokúste sa nájsť jeho pôvodný domov. Ponechať zviera v útulku by malo byť až poslednou možnosťou. Pýtajte sa vo svojom okolí a obráťte sa na miestny útulok, kde vám poradia. V ideálnom prípade nechajte zviera dočasne u seba, zatiaľ čo budete podnikať spomínané kroky. Zvieraťu pomôžete opäť nájsť jeho domov, a predovšetkým uľavíte preplneným útulkom.

5. Prispejte a pomôžte zvieratám bez domova

Po celej krajine sa snažia opusteným zvieratám pomáhať rôzne organizácie, ale žiaľ, každý rok o svoj domov prídu tisíce domácich miláčikov. A tí potrebujú Vašu pomoc. Prispejte miestnemu útulku a podporte ich obetavú prácu.

6. Dobrovoľníctvo v útulkoch

Útulky a záchranné stanice potrebujú pomoc dobrovoľníkov, aby mohli stále v rovnakej miere pomáhať zvieratám bez domova. Aj vy ako dobrovoľník môžete pomôcť zvieratám napríklad s pohybom, socializáciou alebo šírením informácií, ktoré pomôžu podporiť adopčný proces. Z dobrovoľníctva môžete dokonca vytvoriť aj rodinný projekt a zapojiť viacerých členov vašej domácnosti. Spolupracovníci firmy Mars sa určite zapoja spoločne, pretože pri príležitosti Svetového dňa zvierat budú opäť organizovať dobrovoľnícke aktivity v útulkoch po celej strednej Európe.

Podpora útulkov je naším spoločným úsilím, ktoré si vyžaduje empatiu a obetavosť jednotlivcov, komunít, organizácií a firiem, ktoré môžu niečo zmeniť. Adopciou, dobrovoľníctvom, darcovstvom a presadzovaním zmien môžete prispieť k lepším životným podmienkam zvierat bez domova. Pamätajte, že každý malý čin sa počíta a môže významne zmeniť životy týchto úžasných zvierat.

[1] Údaje pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu agentúry Go4insight, ktorý sa realizoval na populácii Slovenskej republiky vo veku 15 – 79 rokov, ktorý realizovala agentúra Go4insight na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov na prelome mája a júna 2021 – https://www.go4insight.com/post/bu%C4%8F-ich-milujeme-alebo-n%C3%A1m-vadia-ma%C4%8Dku-m%C3%A1-doma-20-slov%C3%A1kov
https://www.go4insight.com/post/psy-s%C3%BA-u-n%C3%A1s-ve%C4%BEmi-ob%C4%BE%C3%BAben%C3%A9-m%C3%A1-ich-doma-39-slov%C3%A1kov

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

REKORD NA JARMOKU

StaraLubovna.sk - pred 9 hod 46 min
Kategórie: Samospráva

22 MEDAILÍ v humenskej vode

Humenne.sk - pred 10 hod 7 min
Kategórie: Samospráva

Stránky