PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
tlačové správy, vyhlásenia a oznamy
Aktualizácie: pred 3 min 27 s

Lahôdky pre gurmánov aj zdravé grilovanie: Tesco na BBQ sezónu ponúka 130 špecialít

pred 48 min 23 s

20.6.2024 - Teplé počasie, prázdniny a dlhé večery sú priam stvorené na posedenia s rodinou či priateľmi pri dobrom jedle. Tesco tento rok posilnilo ponuku špecialít na grilovanie či letnú párty o množstvo kvalitných produktov. Desiatky noviniek prinášajú nielen širší výber tradičných dobrôt, ale aj zdravšie špeciality ako napríklad kváskové burgrové žemle, vína bez alkoholu a slovenskú premiéru ľadových kociek v poháriku s vekom.

"Grilovacia sezóna plná noviniek a výhodných ponúk trvá v Tescu pre veľký záujem zákazníkov až do septembra. Obľuba BBQ produktov každý rok výrazne stúpa, a preto sa snažíme mať najširšiu ponuku na trhu s množstvom noviniek za skvelé ceny, aby si u nás vybral každý. Pod značkou Tesco Grill Master prinášame špeciality pre všetkých zákazníkov, či už sú to mäsoví gurmáni, flexitariáni, vegetariáni alebo vegáni, aby si letné BBQ chute mohli vychutnať všetci členovia rodiny či partia priateľov spoločne," hovorí Peter Piešťanský, manažér nákupu čerstvých potravín v Tescu.

Tesco zákazníkom ponúka v rámci čerstvých potravín až 130 špecialít na letnú grilovačku. Viac ako polovicu ponuky tvorí vlastná značka reťazca Grill Master s vynoveným dizajnom. Zákazníci ich nájdu na jednom mieste, zvyčajne v čelách chladiarenských regálov a celý priestor je výrazne označený pre lepšiu viditeľnosť.

"Tento rok sme pre párty nadšencov pripravili 40 noviniek najmä v oblasti pečiva a údenín. Pripravili sme širokú ponuku čoraz žiadanejších hamburgerových žemlí, ktoré sme doplnili o kváskové a bezgluténové verzie. K dispozícii sú aj proteínové bagetky či hotdogové pečivo," prezrádza Peter Piešťanský a dodáva: "Novinkou je bravčový steak tomahavk aj s časťou rebra a mäsá v nových exotických marinádach, ako napríklad kuracie stehná v marináde kokos a mango či kuracie krídelká arrabiata. Dlhodobo sú však víťazom grilovania na Slovensku hamburgerové mäsá, steaky a absolútnym hitom sú pre zákazníkov klobásky. Pre fajnšmekrov sme zaradili do ponuky extrémne pálivé klobásky pod názvom Brutálna klobása, pivné párky aj klobásky so syrom."

Dnes však už BBQ hodovanie nemusí byť nevyhnutne o grilovanom mäse. Radosti z grilovaného jedla si môžu vychutnať aj vegáni a vegetariáni, ktorým Tesco okrem iného ponúka syry na grilovanie s rôznymi príchuťami, šampiňóny portobello a tofu. V ponuke sú tiež flexitariánske burgre a klobáska, ktoré okrem mäsa a korenín obsahujú aj 30 % zeleniny či strukoviny. Grilované špeciality výborne doplní chutné pečivo, omáčky a marinády či široký výber zeleniny prevažne od lokálnych dodávateľov.

V hitparáde letných drinkov dlhodobo na prvých miestach kraľujú šumivé vína typu prosecco a ochutené vína. Novinkou sú napríklad perlivé vína s netradičnými príchuťami ako mojito, marhuľa či čierne ríbezle aj v plechovkovom balení. Fanúšikovia vlastnej značky Tesca Finest toto leto v ponuke nájdu nové balenia prosecca vo veľkostiach 0,2 l a 0,375 l. "Tento rok pre veľký záujem výrazne rozširujeme ponuku dealkoholizovaných vín pre všetkých, ktorí nepijú alkohol," prezrádza Matej Zeman, nákupný manažér pre kategóriu nápojov v Tescu.

V nealkoholických nápojoch Tesco pre zákazníkov pripravilo novinky v najobľúbenejších kategóriách – v nealko radleroch, minerálkach a v kolových nápojoch.

Tesco ako prvý reťazec na Slovensku v júni spustil predaj ľadu v poháriku s vekom za 1,19 eura, ktorý je praktickým riešením pre osvieženie sa počas horúcich letných dní. "Novinka je určená pre všetkých zákazníkov, ktorí si radi vychutnajú chladené nápoje. Už po prvom týždni predaj vzrástol o vyše 500 %, čo ukazuje záujem zákazníkov o netradičnú novinku," dopĺňa Zeman. Od júla bude pohárik s ľadom a vekom dostupný nielen vo všetkých hypermarketoch, ale aj v supermarketoch Tesca.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Štúdia spoločnosti Amazon o budúcnosti práce a kariérnom rozvoji odhalila, že 1 z 2 slovenských pracovníkov uprednostňuje pre úspešný kariérny rast odbornú prípravu na pracovisku pred vysokoškolským vzdelaním

pred 48 min 26 s

20.6.2024 - Štúdia sa uskutočnila v čase, keď Amazon oznámil ďalšie investície vo výške 40 miliónov eur do odbornej prípravy zamestnancov spoločnosti v rámci Európy.

Každý druhý Slovák* (52 %) sa domnieva, že odborná príprava na pracovisku alebo učňovská škola sú dnes hodnotnejšie pre úspech ľudí v práci ako tradičné vysokoškolské vzdelanie. Výsledky vyplývajú z novej slovenskej štúdie pre spoločnosť Amazon o kariére a trendoch na pracovisku. Menej ako dvaja z piatich (38 %) pracovníkov sú presvedčení, že tradičný vysokoškolský titul je pre dobrú kariéru rovnako dôležitý ako pred 10 rokmi.

Európska štúdia Amazon Future of Work & Career Development, ktorú uskutočnila spoločnosť Ipsos, tiež zistila, že takmer deväť z desiatich slovenských zamestnancov * (87 %) si myslí, že je dôležité naučiť sa novú zručnosť, pre zlepšenie svojej kariéry. S týmto tvrdením súhlasilo 74 % respondentov aj v prípade, že sa jedná o pracovné povýšenie. Pri uvažovaní o zmene pracovnej pozície, viac ako štyri pätiny (82 %) dospelých považuje za veľmi alebo trochu dôležité školenie zamerané na kariérny rast a vzdelávacie programy ponúkané potenciálnym zamestnávateľom sú viac alebo rovnako dôležité ako ich firemná kultúra (78 %) alebo lokalita kancelárie/pracoviska (77 %). Jedným z možných dôvodov je, že mnohí pracovníci v prieskume uviedli, že by sa cítili motivovaní (33 %), šťastní (30 %) a ocenení (27 %), keby pracovali pre spoločnosť, ktorá poskytuje prístup k školeniam o kariérnom rozvoji. Okrem toho, každý piaty pracovník na Slovensku (20 %) priznáva, že by si nemohol dovoliť zaplatiť si školenie.

Spoločnosť Amazon sa dlhodobo prispôsobuje neustále sa meniacim podmienkam v oblasti kariéry a vzdelávania a za posledné desaťročie, od kedy v Európe spustila program Career Choice, investovala do vzdelávacích programov viac ako 100 miliónov EUR. Program poskytuje predplatné školného vo výške 95 % až do výšky 5 600EUR na štyri roky (1 400EUR/ročne), na národne uznávané programy od 5 škôl po celom Slovensku. Pre svojich zamestnancov v celej krajine ponúka rôzne možnosti vzdelávania v rôznych populárnych a žiadaných pracovných oblastiach, od techniky a dopravy až po obchodnú administratívu a logistiku.

V budúcom roku plánuje Amazon investovať 40 miliónov EUR naprieč Európou do viac ako 25 nových programov v piatich európskych krajinách, aby podporila súčasné a budúce potreby na vzdelanie pre tisícky zamestnancov, ktorí sú zapojení do Career Choice. Momentálne majú slovenskí zamestnanci Amazonu prístup k viac ako 12 rôznym programom, ktoré im pomáhajú maximalizovať ich potenciál v rámci spoločnosti alebo mimo nej.

Od uvedenia programu Career Choice na Slovensku pred 6 rokmi, sa programu zúčastnilo viac ako 300 zamestnancov spoločnosti Amazon. Zatiaľ, čo niektorí zamestnanci odchádzajú zo spoločnosti Amazon, aby sa s novozískanými zručnosťami a certifikátmi z Career Choice venovali iným kariérnym príležitostiam, tisícky zamestnancov zostávajú a prechádzajú na nové pozície. Obľúbené oblasti štúdia sa pohybujú od technológie, cez strojárstvo, priemyselné systémy, administratívu, a obchodné štúdiá až po kurzy anglického jazyka.

Príkladom úspechu vďaka programu Career Choice je aj Michal, ktorý momentálne pôsobí na pozícii Team Lead v Českom Kojetíne. Michal sa ako bývalý elektrikár dostal po návrate zo zahraničia do reverzného centra v Seredi, kde si vďaka podpore manažérov a zapojenia sa do Career Choice vylepšil anglickú slovnú zásobu a kariérne sa posunul na pozíciu Interim Team Lead. "Za svoj rast v spoločnosti Amazon vďačím najmä programu Career Choice," povedal Michal na pozícii Team Lead. "Career Choice mi pomohol získať potrebnú kvalifikáciu. Som naozaj vďačný za svoju cestu a rast v spoločnosti Amazon." Všetkým by program Career Choice odporučil, "protože ľudia môžu objaviť nové veci, o ktorých si vôbec nemysleli, že by ich mohli baviť, napríklad angličtina," dodáva Michal, ktorý sa vďaka programu Career Choice naučil po anglicky a vypracoval sa na pozíciu tím lídra v reverznom centre v Seredi a momentálne pôsobí v distribučnom a robotickom centre Amazon v meste Kojetín v Českej republike.

Pokiaľ ide o pracovné miesta v budúcnosti, štúdia ukazuje, že kľúčovú úlohu pri zmierňovaní obáv pracovníkov bude zohrávať odborná príprava, pretože viac ako štvrtina (27 %) sa obáva, že v najbližších rokoch nebude mať dostatočné vzdelanie a zručnosti na vykonávanie svojej práce. V skutočnosti sa dve tretiny (67 %) domnievajú, že ľudia, ktorí dnes pracujú, sa budú musieť naďalej preškoľovať a aktualizovať svoje zručnosti, aby mohli vo svojom zamestnaní naďalej pracovať. Len 18 % zamestnancov však tvrdí, že majú prístup k odbornej príprave, ktorá im pomôže zmeniť ich kariérnu dráhu, a približne každý šiesty zamestnanec (17 %) tvrdí, že u svojho súčasného zamestnávateľa nemá vôbec žiadny prístup k odbornej príprave.

"Najnovšie prieskumy a rast nášho programu Career Choice jasne dokazujú, že pracovníci na Slovensku majú veľkú túžbu rozvíjať svoju kariéru prostredníctvom relevantných a dostupných programov odbornej prípravy," vysvetľuje Miloš Jasenčák, generálny manažér centra reverznej logistiky Amazon v Seredi a do dáva; "Spoločnosť Amazon je hrdá na to, že na Slovensku ponúka školiace programy pre zlepšenie v rôznych oblastiach a rozširuje tak dostupné možnosti kurzov, aby si zamestnanci v celej krajine mohli rozvíjať svoje zručnosti a využívali nové kariérne príležitosti v spoločnosti Amazon aj mimo nej."

Program Career Choice je práve dostupný pre zamestnancov Amazonu v Austrálii, Českej republike, Francúzsku, Írsku, Južnej Afrike, Kanade, Kostarike, Nemecku, Poľsku, Slovensku, Španielsku, Taliansku, Spojenom kráľovstve a USA. Má prísny proces výberu partnerských vzdelávacích inštitúcií tretích strán, pričom vyberá partnerov, ktorí sa zameriavajú na pomoc zamestnancom v rámci vzdelávacích programov. Pomáhajú im s umiestnením na trhu práce a celkovo ponúkajú vzdelávanie, ktoré vedie ku kariérnemu rastu. Ak sa chcete dozvedieť viac o programe Career Choice na Slovensku, navštívte stránku www.amazoncareerchoice.com/Home?country=SVK.

Zdroje:

Prieskum realizovala prieskumná agentúra Ipsos UK pre spoločnosť Amazon. V rámci prieskumu bola dotazovaná reprezentatívna vzorka 2 000 respondentov vo veku 16-65 rokov na Slovensku pomocou online omnibusu ako aj vzorka 1 406 pracovníkov (1 263 zamestnancov a 143 samostatne zárobkovo činných dospelých). Vzorka je reprezentatívna s ohľadom na vek, pohlavie, región a pracovný status.

Dáta spĺňajú reálne rozdelenie populácie z pohľadu veku, pohlavia, regiónu, vzdelania a pracovného statusu, aby odrážali dospelú populáciu Slovenska. Zber dát bol realizovaný v období od 15. do 21. máj 2024.

* Tento prieskum sa uskutočnil v rámci globálnej štúdie v Austrálii, Kanade, Českej republike, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Poľsku, Južnej Afrike, Slovensku, Španielsku a Spojenom kráľovstve.

**Údaje o účasti na prieskume Career Choice od spoločnosti Amazon zozbierané na Slovensku v rokoch 2018 - 2024.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Cestovatelia, pozor! Bratislavské letisko prináša ďalšiu luxusnú novinku

pred 1 hod 48 min

20.6.2024 - Letisko M. R. Štefánika a spoločnosť Philip Morris prichádzajú pred letom so zaujímavou novinkou. Okrem atraktívnych a exotických destinácií, ktoré letisko pravidelne zaraďuje do svojich letových poriadkov, prinášajú cestujúcim aj inovácie pre ešte väčší komfort a zážitok z cestovania. Tentokrát potešia dospelých cestovateľov, pre ktorých otvárajú luxusnú bezdymovú destináciu priamo v priestoroch letiska - IQOS Lounge. Určená je výhradne pre dospelých užívateľov bezdymových zariadení.

Čakanie na odlet bude pre dospelých cestovateľov, ktorí sú zároveň užívateľmi bezdymových zariadení, ešte pohodlnejšie. V moderných priestoroch IQOS Lounge sú pre nich vytvorené dokonalé podmienky, aby si pred cestou oddýchli alebo si naplánovali nové zážitky, ktoré na nich počas cesty čakajú. Zároveň sú po celý čas informovaní o aktuálnych odletoch, pretože súčasťou priestoru je aj informačná tabuľa s letovým poriadkom.

"Teším sa otvoreniu IQOS Lounge, ktorý tak spríjemní a zvýši komfort cestujúcich pred odletom. Snahou letiskovej spoločnosti je neustále prinášať väčšie pohodlie a výber služieb na Letisku M. R. Štefánika," uviedol pri tejto príležitosti predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Ing. Dušan Novota.

Bezdymové salóniky IQOS Lounge sa nachádzajú zatiaľ len na letiskách vo Vilniuse, Kaunase v Litve, v lotyšskej Rige či poľskej Varšave. Letisko Bratislava je tak v poradí piatym letiskom, kde si môžu dospelí užívatelia bezdymových zariadení oddýchnuť a zrelaxovať pred cestou. IQOS Lounge sa nachádza na poschodí v priestoroch odletovej haly letiska a pre dospelých cestujúcich je k dispozícii nonstop. Vybavený je pohodlným dizajnovým nábytkom, kreslami, nabíjacími stanicami na IQOS zariadenia, či špeciálnymi dózami na použité náplne.

"Mám radosť, že sme súčasťou už tohtoročnej letnej letovej sezóny a veľmi oceňujem spoluprácu s Letiskom M. R. Štefánika v Bratislave. Bezdymové zariadenia si medzi dospelými užívateľmi tabakových a nikotínových výrobkov získavajú čoraz väčšiu popularitu, čomu je potrebné prispôsobiť aj ponúkané služby a premietnuť do nich inovácie. Otvorenie IQOS Lounge na bratislavskom letisku je jedným zo spôsobov, ako prinesieme našim zákazníkom lepšiu užívateľskú skúsenosť. Zároveň verím, že moderné priestory salónika a užívateľské pohodlie môžu byť motivujúce aj pre dospelých fajčiarov klasických cigariet, ktorí zvažujú, že by prešli na menej rizikovú bezdymovú alternatívu," uviedol Martin Medveď, generálny riaditeľ Philip Morris Slovensko.

Spoločnosť Philip Morris dlhodobo investuje do výskumu a vývoja bezdymových riešení. Tie totiž produkujú významne menšie množstvo škodlivín v porovnaní s klasickými cigaretami. Bezdymové zariadenia neprodukujú dym, pretože pri ich užívaní nedochádza k spaľovaniu tabaku. Dospelí fajčiari tiež môžu zabudnúť na nevábny cigaretový zápach. Prelomová technológia indukčného nahrievania, ktorá tabak nespaľuje, ale nahrieva ho zvnútra, je typická práve pri zariadeniach IQOS ILUMA. Vďaka tomu vzniká aerosól a nie škodlivý cigaretový dym a nevzniká decht – zvyšok dymu po zhorení cigarety, ktorý je zmesou chemických zlúčenín s obsahom karcinogénnych a toxických látok. Bezdymové zariadenia nie sú bez rizika. Dodávajú nikotín, ktorý je návykový a sú určené výhradne pre dospelých, ktorí by inak pokračovali vo fajčení alebo užívaní iných nikotínových výrobkov.

IQOS Lounge na Letisku M. R. Štefánika sa zaradil medzi ďalšie IQOS FRIENDLY zóny, ktoré dnes užívatelia bezdymových zariadení môžu nájsť už aj vo vybraných gastro prevádzkach, HOPIN IQOS FRIENDLY taxíkoch alebo aj vo vybraných izbách hotela Carlton.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Slováci sa musia otvoriť cudzincom, inak sa modernou krajinou nikdy nestaneme

pred 2 hod 48 min

20.6.2024 - Modernú krajinu nerobia technológie – aj keď sú dôležité. Lebo o tom, kde sa rozhodnete žiť, nerozhoduje to, že si viete občiansky preukaz vybaviť elektronicky, ale komunita. "Členstvo v Európskej únii oslabilo našu schopnosť motivovať občanov, aby zostali žiť a pracovať doma. To dokáže len krajina, ktorá je vyspelá a ktorá ľuďom odovzdáva hodnotu," vyhlásil na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 Milan Dubec, podnikateľ, investor a filantrop s tým, že Slovensko musí nájsť spôsob, ako dokáže nielen udržať svojich ľudí doma, ale tiež presvedčí cudzincov, aby sa usadili na Slovensku. "Slováci dnes chcú, aby právo žiť v tejto krajine mali iba oni. Verím, že sa tento postoj zmení. Aby sme boli modernou krajinou, musíme byť otvorení aj cudzincom."

Naučme sa zachytiť potenciál

Ak sa staneme krajinou, kde budú chcieť žiť mladí ľudia, staneme sa aj krajinou, kde budú realizovať vedu a výskum či podnikať. Dnes nám to uniká. "Naším chronickým problémom, ktorý riešime od 90-tych rokov je, že do vedy, výskumu a inovácií dostatočne neinvestujeme. Aj keď sa veľa vecí zlepšilo, stále sme tu na chvoste Európskej únie či vyspelých demokratických štátov. Bolo by tu potrebné prijať opatrenia, aby sme dokázali podchytiť potenciál mladých vedcov a podnikateľov. A aby sme ich udržali v našej krajine, čím pomôžeme aj rozvoju ekonomiky," objasnila Zuzana Letková z Ministerstva rezortu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Platí pravidlo, že čím viac krajiny finančne podporujú vedu a výskum, tým viac sa to pozitívne odzrkadľuje na raste ich hospodárstva. "Je potrebné investovať nielen čas, ale aj realizovať rôzne aktivity do inovácií s ohľadom na malých a stredných podnikateľov tak, aby mohli časť svojho zamerania realizovať priamo s vysokými školami či napríklad centrami aplikovaného výskumu. Inšpirovať sa môžeme v Maďarsku, kde takýto ekosystém výborne funguje," povedal Róbert Zsembera, štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Podotkol, že problém odlivu ľudí i talentov je komplexný a súvisí napríklad aj s regiónmi a ich rozvojom. "A na tomto chceme popracovať. Identifikovali sme už dokonca viacero vecí, ktoré by mohli motivovať mladých, aby tu zostali žiť a pracovať."

Aj lídri na trhu musia inovovať

Slovensko je v oblasti investícií do vedy a výskumu poddimenzované, inšpiráciou pre nás môže byť Izrael či Austrália. "Izrael investuje do výskumu 4,9 percenta HDP ročne. V krajine je aktuálne viac ako šesťtisíc aktívnych startupov, z pohľadu počtu startupov sme tak zaradení na treťom mieste," uviedol na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 Alex Lyhovez, expert v oblasti nových technológií a digitálnej transformácie a vizionár z Izraela.

Podľa posledných verejne dostupných dát Slovensko na vedu a výskum vynakladá výrazne menej ako je priemer Európskej únie. Kým priemer únie je dve percentá, na Slovensku je to sotva jedno percento – z toho na vedu a výskum vo verejnom sektore je to len 0,42 percenta. "Inovácie nemusia byť drahé, stačí myslieť ,out of the box‘. Treba si zapamätať dôležitú vec: Ak neinovujete, tak stagnujete," spomenul Alex Lyhovez a pripomenul prípady bývalých lídrov trhu – spoločností Kodak či Nokia. "Aj lídri na trhu musia inovovať."

Spolupráca sa ukazuje dôležitejšia ako súťaživosť

Slovensko má podľa expertov na inovácie, ktorí vystúpili na konferencii, obrovský potenciál, chýba nám však – okrem podpory – aj dravosť či umenie vycítiť, kedy je nutná spolupráca. "Podstatné je, aby univerzity našli spôsob, kedy majú súťažiť a kedy už majú spolupracovať. Konkurencia je potrebná, avšak, čo sa ukazuje ako dôležitejšie, je práve schopnosť naučiť sa spolupráci. Túto kultúru u nás budujeme, pretože tá nám pomôže posúvať sa vpred rýchlejšie a vynikať," podotkol James Arvanitakis, generálny riaditeľ Forrest Research Foundation z Perthu v Západnej Austrálii, ktorého vystúpenie pre ITAPA zabezpečila slovenská ekonomická diplomacia Generálneho konzulátu v Sydney. Výzvou podľa neho zostáva, aby sme ako krajina vedeli zaistiť, že univerzity nebudú nazerať len do svojho vnútra, ale aj von. "Musia úzko spolupracovať s vládou, priemyslom, či komunitným sektorom," dodal James Arvanitakis, ktorý spolupracuje s talentovanými výskumníkmi z celého sveta. Priamo na pôde konferencie JARNÁ ITAPA 2024 sa už podarilo dohodnúť predbežnú spoluprácu so slovenskými univerzitami, najmä v oblastiach biomedicíny, energetiky a poľnohospodárstva. "Prvé výmenné vedecké pobyty by sa mohli uskutočniť už tento rok," uviedla Slávka Tomaščíková, prorektorka pre zahraničné vzťahy na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika.

Umelá inteligencia zrýchľuje proces liečby

Slovensko nemá vybudovanú inovačnú infraštruktúru v oblasti zdravotníctva. "Otázka je, ako to napraviť a kde začať. Nastaviť štruktúru je kľúčové,” uviedol na konferencii Adam Grey. Ide o zakladateľa Kamplan Innovation Hub a inovačného manažéra v centre inovatívneho zdravotníctva HealthHub, ktoré prepája slovenské firmy a verejné inštitúcie s cieľom podporiť moderné riešenia v zdravotníctve.

Niektoré medicínske odbory na Slovensku sa môžu v súčasnosti pochváliť využívaním umelej inteligencie (AI) v ambulanciách. "Cesta diagnostiky až po liečbu onkologického pacienta je veľmi dlhá, trvá v priemere 160 - 180 dní. Využitím AI to vieme skrátiť na tretinu,” reagoval Štefan Korec, slovenský onkológ, ktorý na pôde ITAPA demonštroval vlastné skúsenosti s využitím AI v praxi. Na trénovanie AI modelu, ktorý využíva, bolo podľa jeho slov využitých až 700 miliónov rôznych snímok. "AI je aj výborná pomôcka pri rozhodovaní, lekárov nenahradí. Lekár je stále ten, ktorý navrhne a naordinuje liečbu,” dodal Branislav Bystrický, primár onkologickej kliniky vo Fakultnej nemocnici Trenčín. Vo všeobecnom lekárstve sa však AI ešte stále nevyužíva. "Mala som možnosť vidieť ako funguje. Môžem povedať, že v tomto smere sa nám otvárajú obrovské dvere,” dodala všeobecná lekárka a expertka Jana Bendová.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Sezóna v Opere SND vyvrcholí premiérou Puccinio opery Madama Butterfly

pred 2 hod 48 min

20.6.2024 - Opera SND uvádza 21. a 22. júna 2024 premiéry opery Giacoma Pucciniho Madama Butterfly. Tragický príbeh japonskej gejše na javisko opery SND preniesol mladý činoherný režisér Matúš Bachynec, pre ktorého ide o operný debut. Pucciniho dielo sa vďaka režisérovej citlivej aktualizácii na javisku SND stáva kritikou sexturizmu, jeho obetí a dôsledkov.

Giacomo Puccini napísal operu Madama Butterfly pred 120 rokmi. Jej dej sa odohráva v japonskom meste Nagasaki. Pätnásťročná hrdinka Čo-Čo-San vstupuje do manželstva s ľahkovážnym americkým dôstojníkom Pinkertonom, pre ktorého je svadba s ňou len jedným z nových dobrodružstiev bez záväzkov v cudzej krajine.

Ona sa však pre tento zväzok vzdá svojho náboženstva a obetuje aj vzťahy vo vlastnej rodine, ktorej sa tým odcudzí. Krátko po svadbe sa Pinkerton vracia do Ameriky a svoju japonskú "manželku" zanechá tehotnú v Japonsku, bez úmyslu niekedy sa k nej vrátiť.

Vracia sa až po rokoch, keď sa dozvie, že Čo-Čo-San mu porodila syna, ktorého chce vziať do USA a vychovávať so svojou právoplatnou americkou manželkou.

Madama Butterfly ako metafora obetí sexturizmu

Režisér Matúš Bachynec v príbehu mladučkej Čo-Čo-San v opere Madama Butterfly vidí nešťastné a často aj tragické osudy mnohých žien či maloletých detí, ktoré k sexu za peniaze nútia neznesiteľné životné podmienky a obrovská chudoba.

Viaceré krajiny Ázie, Južnej Ameriky aj Afriky sú známe ako mimoriadne populárne destinácie pre turistov, ktorí vyhľadávajú úplne iné zážitky ako objavovanie prírodných krás či miestnej kuchyne.

"Pri kreovaní režijnej koncepcie náš inscenačný tím inšpirovali viaceré výborné dokumenty, ktoré sú dostupné napríklad na Netflixe, ale aj podnetné články a štúdie. Jeden je napríklad o deťoch pracovníčok v sexbiznise – mladých ľuďoch z Filipín hľadajúcich svojich otcov, ktorí tam pred rokmi boli na dovolenke a ľahkovážne využili lacné sexuálne služby miestnych žien bez toho, aby mysleli na dôsledky. Iný dokument, ktorý nás inšpiroval tiež, zas prostredníctvom skrytej kamery ukazuje uvažovanie a konanie muža, ktorý cestuje po rôznych destináciách za mladučkými, často neplnoletými dievčatami," opisuje informačné zdroje pri príprave inscenácie režisér Matúš Bachynec.

"Štatistiky o tom, ako veľmi rozšírený je tento fenomén, sú prekvapivé a znepokojujúce. Najmä v súvislosti s obchodom s maloletými, ktorý je z pohľadu zákonov krajín ilegálny, ale zodpovední ho v skutočnosti neriešia a vo vyhlásených štvrtiach sa praktizuje vo veľkom," dodáva Bachynec.

Významným podnetom pre inscenačný tím bolo tiež video riaditeľa slovenskej cestovnej kancelárie, ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach. V ňom lákal turistov na mladé dievčatá, ktoré sú vraj najkrajšie v celej Afrike a práve dovŕšili 15 rokov, čo znamená, že sa stávajú ženami. Majiteľ cestovnej kancelárie tento okamih vnímal ako vhodný moment na pozvanie slovenských mužov na cestu do Afriky.

"Toto všetko bola pre nás inšpirácia, aby sme inscenáciu ukotvili v téme sexturizmu. Ale treba povedať, že to nie je len o tom, že západný svet vykorisťuje Áziu, deje sa to aj naopak. Sú aj dokumenty o európskych študentkách, ktoré študovali napríklad japonológiu a kvôli tomu vycestovali na štúdiá do Japonska či Číny, kde robili spoločníčky bohatým mužom," približuje režisér.

Diváci sa ocitnú v rezorte

Dej opery na javisku SND inscenátori preniesli do prostredia hotelového rezortu, ktorý profituje zo sexturizmu. Scénu do inscenácie navrhla Barbora Šajgalíková.

Prostredie hotela je navrhnuté v minimalistickom štýle, dominuje mu drevo a prírodný kameň. Japonská striedmosť a použitie prírodných materiálov nie je len estetický, ale aj akustický zámer, ktorý umocňuje hudobný zážitok pre divákov. Scéna sa snaží s redukovanými prostriedkami vytvoriť silný priestor, v ktorom vynikne príbeh tragédie a kostýmy Jána Husára.

"Príbeh sme síce aktualizovali na súčasné pomery, ale nemeníme ani dialógy, ani povolanie hlavnej hrdinky. Skôr to z 19. storočia posúvame do toho, čo znamená byť gejšou dnes. Zároveň sa snažíme poukázať na to, čo je často nechcený produkt sexturizmu – napríklad deti, ktoré nemajú otcov. Deti s podobným osudom," hovorí režisér.

Operu Madama Butterfly v SND hudobne naštudoval dirigent Martin Leginus. V úlohe krehkej Čo-Čo-San sa predstavia Csilla Boross a Linda Ballová. Renomovaná maďarská speváčka aj obľúbená domáca sólistka túto rolu dobre poznajú z predošlých inscenácií, v ktorých účinkovali. Pinkertona stvárňuje vynikajúci hosťujúci tenorista Kyungho Kim, ktorý aktualizáciu opier do dnešnej reality veľmi víta.

"Žijeme v roku 2024 a v opere sa väčšinou pracuje s dielami, ktoré vznikli dávno. Myslím si však, že by sme mali hľadať prieniky so súčasným umením. Momentálne sa to tak vlastne v opernom svete aj pri klasickej hudbe deje. Je pre mňa veľmi zaujímavé vnímať a vidieť, ako režisér premýšľa a ako chce komunikovať klasické diela súčasnému divákovi," hovorí tenorista Kyungho Kim.

Z domáceho súboru sa v úlohe amerického dôstojníka predstaví Tomáš Juhás, od budúcej sezóny v alternácii s Ondrejom Šalingom.

Premiéry opery Madama Butterfly budú v Slovenskom národnom divadle 21. a 22. júna 2024. Do konca sezóny odohrá opera ešte dve reprízy 26. a 27. júna 2024. V predaji sú už vstupenky aj na predstavenia v novej sezóne. Dajú sa zakúpiť online na snd.sk alebo v pokladniciach SND.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Mesiac jún patrí myasténii gravis: Zriedkavému neurologickému autoimunitnému ochoreniu, ktoré na Slovensku postihuje čoraz viac Slovákov!

pred 3 hod 48 min

20.6.2024 - Jún je celosvetovo označovaný ako mesiac povedomia o myasténii gravis (MG), zriedkavom neurologickému autoimunitnom ochorení, ktoré postihuje miesto nervovo-svalového spojenia a spôsobuje nadmernú unaviteľnosť a slabosť svalov. Myasténia gravis je ochorenie, ktoré môže významne ovplyvniť kvalitu života postihnutých osôb a pri najťažšom štádiu dokonca život aj ohroziť. Preto je dôležité šíriť povedomie o tejto diagnóze, ktorou na Slovensku trpí viac ako 1700 ľudí a každoročne okolo 100 nových pribúda (1).

Mesiac myasténie gravis

Jún je každoročne na celom svete mesiacom povedomia o myasténii gravis! Komunita myasténie gravis každý rok podniká aktivity na vytvorenie povedomia o tomto zriedkavom, neurologickom vážnom ochorení medzi praktickými lekármi a bežnými ľuďmi, aby pochopili výzvy a príležitosti, ktorým čelia ľudia s diagnózou myasténia gravis. Cieľom je zabezpečiť včasnú diagnostiku, zabezpečenie prístupu k účinnej liečbe a podpore tých, ktorí žijú s myasténiou gravis.

Výskyt ochorenia stúpa najmä po šesťdesiatke

"Na Slovensku pribúda v posledných dvoch dekádach ročne približne 100 nových prípadov s týmto ochorením. Myasténia gravis sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, ale platí, že výskyt do 15 rokov veku je pomerne zriedkavý. Máme dva vrcholy výskytu. V prvom prípade sa ochorenie prejavuje medzi 20. - 40. rokom života, hlavne u žien. V druhom prípade sa myasténia diagnostikuje medzi 60. - 80. rokom života, u oboch pohlaví. Zásadným trendom v epidemiológii myasténie gravis vo svete, aj u nás, je nárast výskytu vo vyšších vekových kategóriách. Nárast celkového výskytu myasténie gravis súvisí s výrazným starnutím populácie. Podľa našich epidemiologických štúdií tvoria pacienti so vznikom myasténie gravis nad 70. rokoch 20 % všetkých pacientov. Nie je výnimočné, že myasténia sa objavuje aj po 80. roku veku. Zachytili sme dokonca aj zopár pacientov s prvými prejavmi až po deväťdesiatke," vysvetľuje MUDr. Ivan Martinka z Centra pre neuromuskulárne ochorenia, Univerzitná nemocnica Bratislava-Ružinov.

Príznaky, ktoré výrazným spôsobom znižujú kvalitu života

"Medzi príznaky myasténie gravis patrí svalová slabosť, dvojité videnie, pokles jedného alebo oboch očných viečok či problémy s prehĺtaním a rozprávaním. Tieto symptómy môžu byť neustále prítomné alebo sa môžu meniť v závislosti od aktivity a únavy" (2). "Myasténia gravis spôsobuje vzhľad podobný maske. Pacienti sa stretávajú aj so slabosťou končatín a problémami pri bežných denných činnostiach ako je česanie, holenie, schopnosť zodvihnúť ruky nad hlavu a udržať v nich predmety alebo aj vstávanie zo sedu," vysvetľuje Ľudmila Štegenová, neuromuskulárna špecialistka z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. "Mnohí pacienti sa sťažujú na zhrubnutie hlasu, nosovú reč a problémy s vyslovovaním písmen r, č, š, ž". Podľa neurológa MUDr. Martinku to súvisí so slabosťou žuvacích aj mimických svalov. "Ľudia často nie sú schopní úsmevu, padá im sánka, nevedia sa poriadne napiť bez toho, aby im cez kútik nevytekala tekutina," dopĺňa odborník.

Tieto príznaky výrazne obmedzujú schopnosť pacientov vykonávať každodenné aktivity a výrazne zhoršujú kvalitu ich života. V najhoršom prípade sa rozvinie tzv. myastenická kríza, ktorá je urgentný a život ohrozujúci stav, pri ktorom nie sú pacienti schopní dýchať bez pomoci prístroja. "Prejavuje sa sťaženým dýchaním a prehĺtaním, kedy je potrebná okamžitá hospitalizácia s podporou dýchania," pokračuje MUDr. Ivan Martinka.

Od diagnostiky po liečbu

Ochorenie prepukne v tele človeka vtedy, keď jeho imunitný systém začne tvoriť protilátky proti acetylcholínovým receptorom, ktoré sú zodpovedné za prenos elektrického signálu z nervu na svalové vlákno. "Sval je potom veľmi rýchlo unavený," poznamenal neurológ Ivan Martinka.

Rýchla a správna diagnostika je dôležitá na začatie vhodnej liečby a zlepšenie kvality života pacienta. Jedným z hlavných krokov pri diagnostike ochorenia je dôkladná zdravotná anamnéza, počas ktorej sa lekár dopytuje pacienta na symptómy, ich trvanie a intenzitu, ako aj na rodinnú anamnézu a možné spúšťače choroby. Fyzikálne a neurologické vyšetrenie je ďalším dôležitým diagnostickým krokom. Lekár skúma svalovú slabosť, reflexy a ďalšie neurologické príznaky, ktoré môžu naznačovať prítomnosť myasténie gravis. "Najdôležitejší je dôkladný rozhovor a klinické vyšetrenie. Pri typických prípadoch je vysoko pravdepodobné rýchle stanovenie diagnózy už na základe týchto prejavov. Diagnóza sa potom potvrdzuje na základe vyšetrenia protilátok proti acetylcholínovým receptorom (AChR) alebo svalovo špecifickej kináze (MuSK) a ďalším. Vtedy je diagnóza definitívna," povedal MUDr. Martinka.

Stratégie liečby myasténie gravis by mali brať do úvahy kontrolu ochorenia a minimalizáciu nepriaznivých účinkov liečby: Dôležitou súčasťou liečby je aj zmena životného štýlu, ktorá zahŕňa prispôsobenie fyzickej aktivity, stravy a odpočinku. "Pri myasténii gravis je nutné plánovať denný režim tak, aby si pacient mohol v priebehu dňa oddýchnuť, nakoľko nadmerné fyzické a psychické zaťaženie môže viesť k opätovnému prepuknutiu choroby. Základom je dopriať si dostatočný oddych. Dôležité je prispôsobiť výživu, hlavne pri problémoch s prehĺtaním, či žuvaním. Odporúča sa udržiavať stabilnú, zdravú hmotnosť, čo môže byť mimoriadne náročné, vzhľadom k zvýšeným nárokom pri cvičení a častom náraste hmotnosti kvôli liečbe. Je odporúčaná strava s nízkym obsahom nasýtených tukov a cholesterolu, dostatočný príjem vápnika a vitamínu D, strava s vysokým obsahom vlákniny a potraviny bohaté na draslík," vysvetľuje MUDr. Ľudmila Štegenová.

Podporené spoločnosťou Medison Pharma s.r.o.
CBC 5 Karadžičova 16, 821 08 Bratislava
SVK-MG-005-06/2024
Pripravené: 06/2024

Zdroje:

Register neuromuskulárnych ochorení https://www.nczisk.sk/Registre/Narodne-zdravotne-registre/Pages/Narodny-register-pacientov-s-neurologickym-ochorenim.aspx
Myasthenia gravis https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/myasthenia-gravis/symptoms-causes/syc-20352036
Cieľom tohto článku nie je nahradiť akúkoľvek konzultáciu s lekárom a jedinou osobou zodpovednou za poskytnutie lekárskeho posúdenia je ošetrujúci lekár.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Internetový seriál Kavej vyšiel ako nový príbeh a v knižnej podobe

19. jún 2024

19.6.2024 - Kavej je pokračovanie úspešného internetového seriálu, ktorý vznikol ako spin-off zo skeču relácie Kredenc. Komédia o kamarátkach z východu, ktoré žijú v Bratislave, ale teraz sa vracajú na východ – jedna na pohreb, druhá na tri svadby. Je to svižné, zábavné, bláznivé, má to krátke kapitoly, trefné postrehy, prirovnania... ideálna letná oddychovka.

Klára a Veronika sú dve kamarátky z úspešného internetového seriálu Kavej. Z východu sa presťahovali na západ, aby si splnili životné sny. Po rokoch však nastal čas, aby sa vydali na cestu domov.

Klára sa dozvedá, že jej zomrela babka, Veronika zas plánuje v jednu sobotu absolvovať tri svadby kamarátok z detstva. Mrazák v dome smútku sa pokazil a telo babky je vystavené doma, Veronikin plán stretnúť na svadbe pána Pravého takisto nevychádza. A tak dievčatá počas svojho návratu zažívajú množstvo zábavných a bizarných situácií, ktoré zvládajú s východniarskym temperamentom, nadhľadom a láskavým humorom. Veronika s Klárou aj ich blízki sa usilujú prekonávať vzájomné rozdiely, hľadajú lásku, šťastie, zmysel života a svoje miesto vo svete.

Búchačku volali Búchačka preto, že razantne búchal kladivom, poldecákom, aj svojou uplakanou ženou. Santa si vyslúžil prezývku, keď sa v auguste vybral v kostýme Santa Clausa a s kozou na vôdzke na obecné slávnosti do susedných Obišoviec, aby si privyrobil fotením sa s deťmi. V dopravnom servise vtedy hlásili, že na ceste tretej triedy medzi Kysakom a Obišovcami sa pohybuje opitý Mikuláš s kozou.

Kniha Kavej vychádza z rovnomennej filmovej predlohy, na čitateľov však čaká aj množstvo situácií, ktoré sa do filmu nedostali.

Humor je niekedy jemný, láskavý, inokedy priamy a bláznivý. Napríklad už na začiatku, akým spôsobom zomrie babka Anastázia, alebo keď ju umývala jej nevesta, pokazený mrazák v dome smútku, plačky na pohrebe, prípadne kopanie hrobu: keď Klára staršia prišla na cintorín, aby skontrolovala hĺbku jamy pre svokru, ktorá mala byť 1,6 metra, ale popohnala chlapov, aby vykopali radšej dva metre, nech sa svokra náhodou nevyhrabe.

Samostatnou kapitolou je veľa východniarčiny. Ktorá dodala príbehu grády, nabilo to knihu energiou, autentickosťou....hoci ak ste zo západu, niekedy nebudete všetkému rozumieť.
Autorka si dala záležať aj na drobnostiach, napríklad sa pekne pohrala s menami: Klárin manžel Štanci, čiže Konštantín a jej expriateľ sa volal Metod. Alebo Roman Roland, čo pripomenie francúzskeho autora klasiky Peter a Lucia Romaina Rolanda.

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Potraviny nakupuje online čoraz viac ľudí. Za najväčší benefit považujú úsporu času, ukázal prieskum

19. jún 2024

19.6.2024 - Úspora času či nákladov na palivo a dopravu motivujú viac ako tretinu Slovákov a Sloveniek nakupovať potraviny online. Za benefit považujú aj doručenie v čase, v ktorom im to najviac vyhovuje alebo menej stresu.

Viac ako tretina objednáva potraviny online

Online nakupovanie potravín naberá v posledných rokoch na popularite aj na Slovensku. Rýchlosť, široký sortiment a možnosť nakupovať z pohodlia domova bez potreby čakať v radoch láka čoraz viac zákazníkov. Je to zároveň nová príležitosť aj pre obchodníkov, ktorá dopĺňa zaužívaný model nákupu v kamennej predajni.

Z prieskumu, ktorý pre technologicko-logistickú spoločnosť DODO a spoločnosť Tesco realizovala agentúra Nielsen Admosphere na vzorke 506 internetových respondentov 15+ vyplýva, že 35,4 % opýtaných nakupovalo za ostatných dvanásť mesiacov potraviny cez internet. Najčastejšie si cez internet potraviny objednávali respondenti z východného Slovenska, za posledný rok ich bolo až 38,7 %, nasledujú obyvatelia západného Slovenska s 35,3 % a stredného Slovenska s 31,4 %.

Úspora času je pre ľudí kľúčovou výhodou. A to naprieč generáciami

V prieskume pre DODO a Tesco uviedla až polovica respondentov (50,1 %), že úspora času je jednou z výhod nákupu potravín cez internet s donáškou domov. Zároveň viac ako tretina opýtaných, ktorí za posledných dvanásť mesiacov nakupovali potraviny cez internet, považujú za benefit aj to, že nákup im bude doručený v čase, kedy im to najviac vyhovuje (34,8 %). "Z pohľadu doručenia tovaru domov sú potraviny špecifický segment kvôli senzitivite zákazníkov na rýchlosť celého procesu dodania. Osvedčeným riešením, ako maximálne vyhovieť potrebám zákazníkov je poskytnúť im možnosť vybrať si presný čas doručenia. Výrazne sa tým zníži pravdepodobnosť neúspešných alebo zmeškaných doručení," hovorí Ivo Velíšek, CEO technologicko-logistickej spoločnosti DODO pre Slovensko a Česko.

Na doručení v konkrétnom časovom slote zákazníci oceňujú predovšetkým flexibilitu a predvídateľnosť. Z respondentov, ktorí za ostatných dvanásť mesiacov nakupovali potraviny cez internet až 50,6 % preferuje doručenie poobede alebo večer. "Našou prioritou je poskytnúť zákazníkom všetky možnosti, ktoré im uľahčia nákupy. Jednou z nich je objednanie potravín online a doručenie domov v časovom okne, ktoré si sami zvolia. Zákazníci si tak môžu presne naplánovať svoj deň a nestrácať drahocenný čas. Aj vďaka spolupráci s firmou DODO majú zákazníci na výber doručovacie okná v hodinových intervaloch a zároveň doručenie objednávky v deň objednania," hovorí Martin Bulla, prevádzkový riaditeľ Tesca na Slovensku.

Najpozitívnejšie vnímajú nakupovanie potravín cez internet mileniáli a generácia Z. Viac ako štvrtina opýtaných (25,3 %) z týchto generácií zároveň považuje takýto typ nakupovania za menej stresujúci. Medzi respondentmi z vekovej skupiny nad 55 rokov to bolo 12 %. Z celkovej vzorky respondentov, ktorí nakupovali za posledných dvanásť mesiacov potraviny online, považuje takmer tretina (31,3 %) za benefit to, že v digitálnom nákupnom košíku robia menej spontánnych nákupov a kupujú iba produkty, ktoré skutočne potrebujú.

Potraviny k zákazníkom v 100 % kvalite

Transport potravín vyžaduje špeciálne podmienky. Zásadným faktorom je zachovanie teplotného reťazca. Počas celého procesu doručenia potravín až k zákazníkom je dôležité zachovať teplotu 0 – 4 °C pri čerstvom mäse a rybách, mrazené jedlá chladiť suchým ľadom a pre mliečne výrobky platí maximálna teplota 8 °C. "Hygienickú bezpečnosť termoboxov, v ktorých sú prevážané potraviny, nechávame laboratórne overovať a nákladový priestor vozidiel čistíme pomocou ozónu. Zákazníci tak majú istotu, že potraviny z e-shopu dodáme v rovnakej kvalite, ako keď boli vyskladnené," hovorí Ivo Velíšek s tým, že flotila vozidiel DODO je vybavená špeciálnymi chladiacimi systémami a jej kuriéri sú vyškolení na zaobchádzanie s potravinami.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Lenka Staňová zo spoločnosti Henkel Slovensko získala prestížne ocenenie HR Talent roka 2024

19. jún 2024

19.6.2024 - Organizátor konferencie THELeaders, Maxman Consultants, vyhlásil 13. júna na slávnostnom galavečere mená ocenených osobností, ktoré pôsobia v oblasti ľudských zdrojov. Cenu HR Talent roka 2024 si odniesla Lenka Staňová zo spoločnosti Henkel Slovensko. Cieľom súťaže je inšpirovať mladých ľudí, aby preukázali svoje zanietenie a aktívny prístup ešte skôr, než sa stanú HR manažérmi.

Hoci Lenka Staňová nastúpila do spoločnosti Henkel Slovensko len v januári 2022, od svojho príchodu výrazne ovplyvňovala kultúru vzdelávania a profesionálneho rozvoja. Na základe intenzívnej spolupráce s personálnym oddelením a HR Business Partnermi vytvorila unikátny lokálny katalóg vzdelávania, aktívne sa podieľala na kreovaní vzdelávacieho campusu, zavedení koučingového programu či organizácii vzdelávacieho festivalu. Momentálne pôsobí na pozícii Cluster COE Learning, Leadership & Culture. "Byť HR Talentom pre mňa znamená potvrdenie toho, že práca, ktorú so srdcom a z presvedčenia vykonávam v oblasti vzdelávania, rozvoja a firemnej kultúry, má skutočný zmysel. Je to tiež záväzok na sebe neustále pracovať a zlepšovať seba aj oblasti HR, ktorým sa venujem," vysvetľuje Lenka Staňová.

Ocenenie pre talenty do 30 rokov

Maxman Consultants oceňuje významné osobnosti a mladé talenty v oblasti HR od roku 2014. Cieľom je ukázať personalistom, že prejaviť zanietenie a aktívny prístup sa oplatí. "Veľmi nám záleží na tom, aby oblasť ľudských zdrojov bola atraktívna pre šikovných ľudí a aby mladí ľudia v HR svete mali viac inšpirácie a motivácie. Uvedomili sme si, že vzorom pre mladých HR profesionálov nemusia byť len špičkoví manažéri alebo manažérky ľudských zdrojov, ale aj rovesníci a mladé talenty v tejto oblasti," uvádzajú organizátori na svojej webovej stránke.

Talenty do súťaže nominujú ich nadriadení, pričom v prípade Lenky Staňovej to bola personálna riaditeľka spoločnosti Henkel Slovensko, Alica Štepánová Kolárová. "Lenka ma prirodzený talent na prácu s ľuďmi a dokáže ich viesť správnym smerom v oblasti vzdelávania a rozvoja. Veľmi si na nej vážim aj schopnosť ‚čítať‘ strategické krátkodobé až dlhodobé potreby firmy, čo je pre oblasť vzdelávania, rozvoja a firemnej kultúry priam nevyhnutné. Je veľmi prispôsobivá a proaktívna. Za dva roky vo firme to dotiahla ďaleko, až na globálnu úroveň," opísala Lenkinu vytrvalosť Alica Štepánová Kolárová.

Rozhodujúcim kritériom pre prihlasovanie do súťaže je proaktívne prinášanie nápadov na zlepšenie, zapájanie sa do cross-tímových projektov či plnenie cieľov nad očakávania. Podmienkou je tiež vek do 30 rokov. Výhercov vyberala 7-členná komisia profesionálov z oblasti HR a biznisu a do finálového kola postúpili 4 finalisti s najvyšším bodovým ohodnotením, s ktorými komisia absolvovala krátku prezentáciu a diskusiu. Vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo dňa 13. júna 2024 počas galavečera Odovzdávanie cien HRTalent a HRLeader 2024. "Chcela by som sa poďakovať Alici Štepánovej Kolárovej za nomináciu, ale predovšetkým za možnosť rozvíjať sa v oblasti, ktorá ma baví a napĺňa. Ak pri tom prispejem k lepšiemu pracovnému prostrediu v Henkel Slovensko či inšpirujem HR komunitu externe, je to krásny bonus a zadosťučinenie," dodáva Lenka Staňová.

Prostredie, v ktorom môžu zamestnanci napredovať

Spoločnosť Henkel Slovensko je známa tým, že ponúka svojim zamestnancom pestrú paletu školení, vďaka ktorým sa môžu neustále zdokonaľovať a aktívne ovplyvňovať svoj osobný aj profesijný rast, napríklad prostredníctvom vzdelávacej platformy Henkel Learning Hub, jazykových kurzov, rotačných programov, bezplatnému prístupu k školiacemu programu LinkedIn Learning alebo špeciálnej platformy GBS+ Campus ponúkajúcej množstvo školení podľa vlastného záujmu a expertízy. Spoločnosť si zároveň uvedomuje nevyhnutnosť podpory digitálnych zručností, a preto balík školení dopĺňa aj iniciatíva Digital UPskilling, ktorá zamestnancom pomáha zvládať všetky výzvy súvisiace s digitálnou transformáciou. V roku 2023 strávili zamestnanci spoločnosti vzdelávaním rekordných 55 400 hodín, čo je priemerne 28,7 hodín na osobu. Absolvovali 77 externých tréningov, 6 akadémií zameraných na rozvoj talentu a líderských zručností a množstvo interných tréningov a mentoringových programov.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Ona ho odmietla, on na ňu nedokáže zabudnúť. Romanca Nezabudni na mňa

19. jún 2024

19.6.2024 - Nezabudni na mňa je absolútna oddychovka pre všetky dámy, ktoré chcú zrelaxovať. Rýchlo vhupnete do deja, obľúbite si energiu a prístup Amy, postavy sú autentické a myslím, že mnohé čitateľky poteší aj fakt, že pomerne veľkú časť knihy sa rieši príprava a organizácia svadby.

Ama Torresová miluje svoju prácu. Ako plánovačka svadieb vedie vlastnú malú firmu a snaží sa preraziť v biznise, v ktorom sa cíti ako ryba vo vode. Paradoxne, manželstvo nie je nič pre ňu. Len ten jeden perfektný, dokonalý deň, ktorý nemôže nič pokaziť. Alebo predsa?

Keď si Amu najmú, aby naplánovala celebritnú svadbu roka, môže ísť presne o tú príležitosť, ktorá jej pomôže dostať sa na výslnie. Má to však háčik. Musí spolupracovať so svojím ex.

Elliot z duše neznáša kvety. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby neviedol rodinné kvetinárstvo. Isté ponuky sa však neodmietajú, ani keď to znamená pracovať so ženou, ktorá mu kedysi zlomila srdce. Už sú to roky, ale stará iskra nevyhasla. Situácii nepomáha ani to, že sa ich svadobný pár rozhodne dať dokopy a svadobné prípravy dokumentuje filmový štáb. Ama a Elliot môžu prísť o viac než len o dobré meno a živobytie. Mohli by opäť prepadnúť citom a vstúpiť do tej istej rieky. A to ani jeden z nich nechce.

"Ama v knihe svoje sny vždy zosúladila s miestom, kde žila. Netúžila žiť ako veľkomestské dievča, napokon sa vrátila domov a zamilovala sa. Vedela, že môže dosiahnuť všetko, po čom túži, o dve ulice na východ od miesta, kde vyrastala. Prirodzene, že som jej podhodila drsného a robustného majstra, ktorý vlastní kvetinárstvo. Mám sa azda za to cítiť vinná?" usmieva sa Julie Soto.

Túto knihu vrelo odporúča aj iná slávna autorka súčasných romancí Ali Hazelwood, od ktorej vyšla Analýza lásky, či Hypotéza lásky. A nečudo, štýl a podanie príbehu Nezabudni na mňa ju v mnohom pripomína.
"V prvom rade by som sa asi mala poďakovať Ali Hazelwoodovej," odkazuje Julie. "Malo by to zahŕňať zmluva, ktorú som s ňou podpísala. Takže ďakujem ti, Alison, že si ma presvedčila, aby som tento (úplne iný) príbeh vydala aj knižne, kým sme si, napriek tomu, že sme dospelé, prezerali tovar v hračkárstve. Bez tvojho povzbudzovania, usmerňovania a podpory by títo ľudia nemohli nikdy získať pirátsku kópiu mojej knihy."

Vypočujte si úryvok.
Číta Lucia Vráblicová:

JULIE SOTO je spisovateľka, dramatička a herečka pôvodom zo Sacramenta v štáte Kalifornia. V roku 2017 jej muzikál Generation Me (Generácia ja) vyhral na Newyorskom festivale muzikálov ceny Najlepší muzikál a Najlepší scenár. Je vášnivá fanúšička muzikálov a autorka mnohých pikantných fanúšikovských príbehov. V súčasnosti žije vo Fort Bragg, v štáte Kalifornia, so svojím psom Charliem. Kým čítate tieto riadky, pravdepodobne popíja kávu.

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Gorenje víťazom Red Dot Award so vstavanými rúrami radu G800

19. jún 2024

19.6.2024 - Gorenje, člen skupiny Hisense Europe a popredný európsky výrobca domácich spotrebičov, hrdo oznamuje svoj triumf v prestížnej súťaži Red Dot Award v kategórii Produktový dizajn. Rešpektované ocenenie Red Dot Winner 2024 získali vstavané rúry Gorenje radu G800. Je to ďalší dôkaz záväzku Gorenje k výnimočnému dizajnu a inováciám v kategórii kuchynských spotrebičov.

Red Dot Award 2024: ocenenie za výnimočný dizajn

Ocenenie Red Dot Award sa udeľuje výrobkom, ktoré sú výnimočné z hľadiska estetiky, funkčnosti, nápaditosti a inovácií, a to vo viac ako 51 rôznych kategóriách – od módy až po domáce spotrebiče. Porotu zaujali vstavané rúry Gorenje radu G800 vrátane parných a kompaktných modelov. Pre spotrebiteľov aj odborníkov je toto ocenenie signálom, že ide o absolútnu špičku na trhu z hľadiska dizajnu a celkovej kvality.

"Medzinárodná porota renomovaného ocenenia Red Dot Award 2024 ocenila výnimočnú úžitkovú hodnotu, dokonalý dizajn a jednotný vzhľad vstavaných rúr Gorenje radu G800 s klasickou výškou 60 cm a kompaktných modelov s výškou 45 cm, ktoré sa bez problémov začlenia do rôznych kuchýň. Ocenené rúry ponúkajú optimálnu prípravu jedál vďaka rôznym technológiám, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Okrem bežných spôsobov ohrevu umožňujú využívať mikrovlny na prípravu jedál v režime plnej pary. Premyslená modulárna koncepcia optimalizuje množstvo materiálov, prvkov, procesov a umožňuje recykláciu komponentov. Rúry, ktoré zjednodušujú život, sú odpoveďou na zložité a prekombinované spotrebiče na trhu," uviedol Matevž Popič, vedúci produktového dizajnu spoločnosti Hisense Europe.

Rad Gorenje G800 nedávno získal ocenenie ICONIC Awards

Výnimočná kvalita kuchynských spotrebičov Gorenje G800 bola nedávno potvrdená aj v súťaži ICONIC Awards, ktorú organizuje Nemecká rada pre dizajn. Z viac ako 300 prihlásených projektov získalo najvyššie ocenenie "Best of Best" len 24 účastníkov so svojimi projektmi. Kuchynské spotrebiče Gorenje G800 presvedčili svojou vynikajúcou funkčnosťou, elegantným dizajnom a jednoduchou integráciou do rôznych kuchynských zostáv.

Gorenje neustále posúva dizajn domácich spotrebičov. Ocenenie Red Dot Award potvrdzuje pozíciu Gorenje ako lídra v odvetví, ktorý stanovuje nové kritériá pre inovácie a dizajn v celom odbore.

Viac informácií: sk.gorenje.com

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Odborníčka Grant Thornton upozorňuje: Ak firmy nakupujú ubytovanie a/alebo dopravu, treba postupovať podľa úpravy DPH pre cestovné kancelárie. Inak riskujú pokutu

19. jún 2024

19.6.2024 - Mnoho firiem si pri nákupe ubytovania a/alebo dopravy v rámci širšej dodávky služieb pre klientov neuvedomuje, že sa na ne vzťahuje tzv. osobitná úprava pre cestovné kancelárie a agentúry. Tá sa napriek špecifickému názvu neuplatňuje len na "cestovky", v skutočnosti zakazuje odpočet DPH z nakúpených služieb cestovného ruchu, čiže ubytovania a/alebo dopravy, pre všetkých platiteľov. Ak firma v praxi nepostupuje podľa tejto úpravy, riskuje nielen vrátenie odpočtu DPH, ale aj pokutu vo výške 13,5 %.

Test 10 % podielom

Súdny dvor EÚ v judikatúre k výkladu ustanovení DPH smernice potvrdil, že osobitná úprava sa vzťahuje na každého podnikateľa, ktorý pre tretie osoby nakupuje služby ubytovania a/alebo dopravy a tieto tvoria nezanedbateľnú časť dodanej služby. Kým pri bežnom nákupe a dodávke tovarov či služieb si firma ako platiteľ DPH uplatní odpočet DPH na nákupe a následne predáva tovar či službu s DPH, v tomto prípade nemá nárok na odpočítanie DPH z nakúpených služieb cestovného ruchu a zdaňuje iba prirážku, čiže kladný rozdiel medzi predajnou cenou a skutočnými nákladmi platiteľa. "V praxi firmy zvyknú nakupovať dopravu a ubytovanie ako bežnú službu, uplatnia si odpočet DPH a pri predaji a fakturácii vychádzajú zo sumy bez DPH. To je chyba, ktorá firmu pri daňovej kontrole môže stáť nielen vrátanie DPH, ale aj pokutu vo výške trojnásobku základnej sadzby ECB, resp. minimálne 10 percent," hovorí Ľubomíra Murgašová, daňová odborníčka poradenskej spoločnosti Grant Thornton.

V praxi sa sporné situácie vyskytujú najmä v sektore reklamných služieb a eventových agentúr, ako aj v prípadoch, keď slovenská pobočka nadnárodnej spoločnosti organizuje strategické stretnutie alebo školenie pre zamestnancov celej skupiny. Osobitná úprava sa vzťahuje na takéto služby, ak ubytovanie a doprava tvoria nezanedbateľnú časť celej dodávky. "Exaktne nie je definované, aká časť dodávky služieb cestovného ruchu sa považuje za nezanedbateľnú časť celkovej dodávky. V metodickom pokyne Finančnej správy je len príklad zabezpečenia ubytovania pre 3 ľudí zo skupiny 150. Zo skúsenosti odhadujem, že ak ubytovanie a doprava tvoria viac ako 10 percent celkovej fakturácie, treba sa poradiť so svojím daňovým poradcom, či situácia nespadá pod osobitnú úpravu," radí Ľubomíra Murgašová.

Pri porušení osobitnej úpravy hrozí od Finančnej správy pokuta vo výške 3-násobku základnej sadzby ECB (od septembra 2023 vo výške 4,5 %), čiže aktuálne 13,5%. Minimálna výška pokuty je 10 % z neoprávnene odpočítanej DPH.

Ako správne postupovať

Ustanovenia osobitnej úpravy sa vzťahujú na platiteľov DPH, ktorí nakupujú ubytovanie a/alebo dopravu od tretích osôb a fakturujú ich – či už samostatne alebo ako nezanedbateľnú časť širšieho balíka služieb – tretím osobám. Pritom nie je dôležité, či ide o pravidelnú alebo príležitostnú službu. V takom prípade firmy:

zdaňujú iba prirážku, t.j. kladný rozdiel medzi predajnou cenou a skutočnými nákladmi platiteľa súvisiacimi s obstaranými službami cestovného ruchu; táto prirážka sa považuje za cenu s DPH;
nesmú uviesť na predajnej faktúre samostatne sumu DPH;
nemajú nárok na odpočítanie DPH z nakúpených služieb cestovného ruchu;
musia uviesť na predajnej faktúre slovnú informáciu: "úprava zdaňovania prirážky - cestovné kancelárie".

Nárok na odpočítanie DPH z obstaraných služieb cestovného ruchu nevzniká ani vtedy, ak firma z ich predaja nedosiahne žiadny zisk. Ak platiteľ správne aplikuje DPH režim na dodanie služieb, nemá táto osobitná úprava pre cestovné kancelárie naňho negatívny dopad.

Ak sú však služby cestovného ruchu obstarané od iných osôb mimo územia EÚ, je prirážka od DPH oslobodená.

Naopak, ak firma služby cestovného ruchu obstaráva na vlastnú spotrebu, osobitná úprava sa na ňu nevzťahuje. Rovnako aj služby zabezpečené vo vlastnej réžii podliehajú bežnému zdaneniu mimo osobitnej úpravy. Treťou výnimkou je situácia, keď sú služby cestovného ruchu vzhľadom na vlastné plnenia tohto subjektu doplnkové alebo nemateriálne a tvoria iba nevýznamnú časť sumy z celkového balíka služieb

Spozornieť by mali aj zamestnávatelia, ktorí zabezpečujú dopravu svojim pracovníkom (agentúrnym zamestnancom, živnostníkom, v niektorých prípadoch aj vlastným zamestnancom) na pracovisko, ak je doprava obstarávaná od tretích strán. Uvedené je typické najmä pre sektor automobilového priemyslu. V daných prípadoch by sa mali tieto spoločnosti obrátiť na svojho daňového poradcu.

Praktické príklady a rady odborníčky

Na tomto mieste uvádzame niekoľko situácií, kedy sa osobitná úprava pre cestovné kancelárie môže uplatniť aj na platiteľa, ktorý nemá živnostenské oprávnenie na prevádzkovanie cestovnej kancelárie.

Príklad č.1: Reklamná agentúra organizuje propagačnú akciu

Situácia: Reklamná agentúra zabezpečuje propagačnú akciu pre svojho slovenského zákazníka za honorár 40 000 eur. V rámci nej zabezpečuje prenájom priestorov, moderátorov, hostesky, kultúrny program, cateringové služby, ozvučenie a technické zabezpečenie akcie v sume 10 000 eur s DPH, ale aj rezerváciu ubytovania a prepravu osôb v sume 20 000 eur s DPH. Všetky služby sú zabezpečené treťou stranou.

Riešenie: Ak reklamná agentúra zabezpečuje ubytovanie a prepravu pre všetkých účastníkov akcie (ktoré obstará od tretích strán vo svojom mene), potom sa na celú propagačnú akciu musí uplatniť osobitná úprava pre cestovné kancelárie. Dôvod: náklady na ubytovanie a prepravu sú súčasťou balíčka - objednávanej služby zákazníkom a nie sú nemateriálne v porovnaní k celkovej cene reklamnej služby.

Reklamná agentúra tak nebude mať nárok na odpočítanie DPH v sume 5 000 eur (zo vstupných plnení). Reklamná agentúra vystaví faktúru pre slovenského zákazníka na sumu 40 000 eur, pričom na faktúre samostatne nevyčísli sumu DPH. Na faktúre reklamná agentúra uvedie poznámku "úprava zdaňovania prirážky - cestovné kancelárie". Reklamná agentúra prostredníctvom svojho DPH priznania zdaní sumu 10 000 eur (predajná cena – náklady od tretích strán spolu s DPH). Táto suma sa považuje za cenu s DPH, tzn. reklamná agentúra vykáže v DPH priznaní základ dane 8 333,33 eur a DPH v sume 1 666,67 eur.

Iná situácia by nastala, ak by služby ubytovania a prepravy využilo iba niekoľko ľudí a v pomere k celkovej cene akcie by boli náklady na ubytovanie a prepravu nevýznamné. V takom prípade by sa na dodanie reklamnej služby uplatnil bežný režim DPH.

"Ak je možné ubytovanie a dopravu fakturovať osobitne a je oddeliteľná od ostatných poskytovaných služieb, je dobré tieto služby oddeliť od zvyšku. Firmy ušetria na administratíve, keďže nemusia posudzovať, ktoré služby spadajú pod osobitnú úpravu, ale uplatniť osobitnú schému iba na službu cestovného ruchu, čiže na ubytovanie a/alebo prepravu. Toto riešenie sa dá uplatniť napríklad pri konferenciách, keď sa oddelí účastnícky poplatok od ubytovania poskytovaného nad rámec účastníckeho poplatku. Ak sa ale služba nedá oddeliť, keď klientovi predávate celú službu v jednom balíku, treba posúdiť, v akom rozsahu ste povinní uplatniť osobitnú DPH úpravu pre cestovné kancelárie." radí Ľubomíra Murgašová.

Príklad č.2: Spoločnosti zo skupiny sa stretnú na pravidelnom strategickom stretnutí, ktoré organizuje materská spoločnosť

Situácia: Materská spoločnosť organizuje 2-dňové strategické stretnutie pre vlastných zamestnancov aj zamestnancov dcérskych spoločností, počas ktorého sa bude rokovať o strategických plánoch skupiny. Materská spoločnosť zabezpečí od hotela, kde sa akcia koná, ubytovanie pre všetkých zamestnancov, prenájom priestorov, stravovanie a cateringové služby a kultúrny program. Dopravu na miesto akcie zabezpečujú pre svojich zamestnancov jednotlivé dcérske spoločnosti. Uvedené náklady od tretích strán (hotel, cateringová spoločnosť a pod.) budú fakturované na materskú spoločnosť, ktorá následne prefakturuje tieto náklady 1:1 na dcérske spoločnosti v pomere k účasti ich zamestnancov.

Riešenie: Keďže materská spoločnosť obstará vo svojom mene a na svoj účet služby cestovného ruchu (ubytovanie) spolu s kombináciou ostatných služieb ako kultúrneho programu a stravovania, ktoré bude následne refakturovať ďalej, pôjde o dodanie služieb cestovného ruchu. Materská spoločnosť uplatní osobitný režim pre cestovné kancelárie na dodanie týchto služieb. Keďže materská spoločnosť nedosiahla zisk z uvedeného dodania, prirážka bude nulová a nebude teda musieť odviesť DPH. Keďže nejde o všeobecné dodanie služby do iného členského štátu, materská spoločnosť neuvádza túto refakturáciu do súhrnného výkazu. Materská spoločnosť však nemá nárok na odpočítanie DPH z obstaraných služieb, ktoré sa pomerne vzťahujú k dcérskym spoločnostiam. Z alikvotnej časti, ktorá prináleží nákladom pre zamestnancov materskej spoločnosti, má materská spoločnosť nárok na odpočítanie DPH po splnení zákonných podmienok. Na túto časť nákladov sa neuplatní osobitná úprava pre cestovné kancelárie.

Príklad č.3: Spoločnosť zabezpečuje školenie zamestnancov zo skupiny

Situácia: Platiteľ zabezpečuje na Slovensku medzinárodné odborné školenie pre zamestnancov zo skupiny. V cene školenia sú náklady na prednášajúcich, prenájom priestorov a občerstvenie. Platiteľ ponúkne sesterským spoločnostiam popri školení možnosť zabezpečenia ubytovania a prepravy pre účastníkov školenia. Uvedené služby budú fakturované nad rámec účastníckeho poplatku. Platiteľ obstará služby ubytovania a prepravy vo svojom mene od tretích strán a následne ich bude fakturovať 1:1 na účastníkov školenia.

Riešenie: Osobitná úprava pre cestovné kancelárie sa uplatní iba na obstarané náklady od tretích strán na služby cestovného ruchu, t.j. ubytovanie a prepravu, ktoré sú fakturované osobitne nad rámec účastníckeho poplatku. Keďže platiteľ nedosiahol zisk z uvedeného dodania, prirážka bude nula a z nej nebude musieť odviesť DPH. Platiteľ však nemá nárok na odpočítanie DPH z obstaraných služieb ubytovania a prepravy. Služba školenia budú podliehať bežnému zdaneniu.

O poradenskej spoločnosti Grant Thornton

Poradenská spoločnosť Grant Thornton, ktorá vznikla v roku 1991, patrí medzi špičku poradenských firiem v oblasti daní, auditu, účtovných a outsourcingových služieb. Firma sa pripojila k sieti Grant Thornton v roku 1999 a pracuje pre stredné a veľké domáce a medzinárodné spoločnosti, pričom mnohé majú rakúske alebo nemecké korene. Vyše 70 profesionálov v bratislavskej kancelárii poskytuje služby viac než 700 klientom zo súkromného a verejného sektora, z ktorých mnoho patrí do rebríčka TOP 100 slovenských spoločností. www.grantthornton.sk

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Päť slovenských vedkýň sa zúčastní na prestížnej letnej škole o malých modulárnych reaktoroch

19. jún 2024

19.6.2024 -
Slovensko bude mať zastúpenie na 2. ročníku prestížnej Medzinárodnej letnej školy organizovanej Polytechnickou univerzitou Miláno a Európskou sieťou pre vzdelávanie v oblasti jadra

Slovensko bude mať zastúpenie na prestížnej 2. Medzinárodnej letnej škole o malých modulárnych reaktoroch a pokročilých jadrových reaktoroch, ktorú organizuje Polytechnická univerzita v Miláne pre talentovaných študentov, doktorandov a mladých výskumníkov z celej Európy. Na podujatí sa v termíne 24. do 28. júna 2024 zúčastní päť slovenských študentiek a doktorandiek. Ich účasť finančne podporila spoločnosť newcleo pôsobiaca vo Francúzsku, Veľkej Británii, Taliansku a Švajčiarsku, ktorá sa zameriava na vývoj malých modulárnych reaktorov, konkrétne pokročilých jadrových reaktorov IV. generácie.

Slovensko potrebuje mladých odborníkov v oblasti jadra

Letnú školu organizujú spoločne Polytechnická univerzita a Európska sieť pre vzdelávanie v oblasti jadra (European Nuclear Education Network ENEN). Ide o podujatie pre mladé talenty, ktoré sa vzdelávajú v oblasti jadrovej vedy, inžinierstva a technológií malých modulárnych a pokročilých jadrových reaktorov.

"Na vybudovanie moderných jadrových reaktorov v celej Európe sa musia všetky zainteresované strany zamerať na mladšie generácie a zatraktívniť všetky jadrové vedy pre študentov. Sme hrdí na to, že môžeme podporou účasti na prestížnej letnej škole prispieť k tomuto širšiemu cieľu v prospech celého sektora," povedal Stefano Buono, CEO spoločnosti newcleo.

O účasť sa uchádzalo viacero motivovaných a kvalitných kandidátov, z ktorých zástupcovia spoločnosti newcleo vybrali päť účastníčok. "Obzvlášť nás teší, že všetkých päť miest vo finálnom výbere obsadili ženy. Je to dôkaz, že oblasť jadrovej vedy a energetiky má široký potenciál prilákať talenty," uviedol Miroslav Šarišský, globálny riaditeľ ľudských zdrojov spoločnosti newcleo.

"Veľmi oceňujem, že mladí slovenskí odborníci v oblasti jadrovej vedy dostanú príležitosť diskutovať s poprednými odborníkmi na malé modulárne a pokročilé reaktory. Je to oblasť, ktorá má aj pre Slovensko veľkú perspektívu nielen pri výrobe energie, ale aj produkcii tepla pre priemysel," hovorí Martin Venhart, podpredseda SAV a vedecký pracovník Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i.

Štyri doktorandky a jedna študentka

Väčšina účastníčok aktuálne postgraduálne študuje alebo už pracuje na vedeckých projektoch napríklad v Slovenskej akadémii vied. Medzi Slovenkami, ktoré pocestujú do Talianska, je však aj študentka 5. ročníka magisterského štúdia na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK. Zaujímavosťou je, že väčšina vedkýň, ktoré sa zúčastnia na letnej škole, sa venuje oblasti jadrovej chémie.

"V rámci štúdia na univerzite sa málo času venuje perspektívnej oblasti, akou sú malé modulárne reaktory, ktoré existujú vo viacerých dizajnoch a je v nich palivo štiepené neutrónmi s rôznou energiou. Som rada, že na letnej škole si rozšírim znalosti práve o tejto oblasti," hovorí Monika Bírová, študentka doktorandského štúdia na Fyzikálnom ústave SAV a jedna z vybraných účastníčok letnej školy.

O spoločnosti newcleo

Spoločnosť newcleo, ktorá je financovaná zo súkromných zdrojov, bola založená v roku 2021 a odvtedy získala celkovo 400 miliónov EUR, aby sa stala inovátorom v oblasti jadrovej energie. Jej poslaním je vyrábať bezpečnú, čistú, cenovo dostupnú a prakticky nevyčerpateľnú energiu pre svet prostredníctvom radikálne inovatívnej kombinácie existujúcich, dostupných technológií.

Spoločnosť newcleo využíva tridsať rokov výskumných a vývojových skúseností v oblasti rýchlych, kovmi chladených reaktorov a systémov chladenia kvapalným olovom a náš vrcholový manažment a tím sa môže pochváliť stovkami rokov kumulovaných praktických skúseností.

newcleo má približne 700 vysokokvalifikovaných zamestnancov vo Francúzsku, Veľkej Británii a Taliansku a disponuje obchodnými, vedeckými, prevádzkovými a priemyselnými výrobnými kapacitami vo vertikálne integrovanom modeli, ktorý je navrhnutý tak, aby splnil svoj ambiciózny časový plán uvedenia na trh.

Technológia spoločnosti newcleo, ktorá väčšinou pracuje s inovatívnym prístupom k už využívaným vedeckým a vývojovým riešeniam, rieši rovnako dobre tri kľúčové výzvy jadrovej energetiky: odpad, bezpečnosť a náklady.

Odpad: rýchle reaktory sú schopné efektívne "spaľovať" (t. j. štiepiť) ochudobnený urán, plutónium a minoritné aktinoidy. Pri využívaní paliva MOX vyrobeného z prepracovaného jadrového odpadu reaktory newcleo nielenže zabezpečujú udržateľnosť uzavretím palivového cyklu, ale dokážu tiež zvýšiť energetickú nezávislosť.
Bezpečnosť: olovom chladené reaktory pracujú pri atmosférickom tlaku. Vlastnosti olova (tepelná kapacita a vodivosť, bod varu, chemická inertnosť, tieniace vlastnosti) spolu s pasívnymi bezpečnostnými systémami newcleo zabezpečujú veľmi vysokú úroveň bezpečnosti.
Náklady: konštrukcia reaktora spoločnosti newcleo prešla za posledných 20 rokov optimalizáciou a výsledkom je koncepcia ultrakompaktného a prenosného modulu s výkonom 200 MWe s vylepšenou energetickou hustotou v porovnaní s inými technológiami. Náklady sú nízke vďaka jednoduchosti, kompaktnosti, modularite, prevádzke pri atmosférickom tlaku a zvýšenej výstupnej teplote.

Spoločnosť newcleo tiež pracuje na významných investíciách do výroby paliva MOX vo vyspelých krajinách, čo je krok smerujúci k využitiu energie z vyhoretých palivových tyčí ako v súčasnosti vedľajšieho produktu jadrového priemyslu.

Spoločnosť newcleo je pripravená vyvinúť nový, udržateľný a úplne bezpečný spôsob výroby jadrovej energie, ktorý pomôže ľudstvu dosiahnuť nulové emisie a zmierniť globálne otepľovanie.

Viac informácií na www.newcleo.com.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

AquaCity Poprad: 20 rokov zážitkov a 20 rokov zábavy

18. jún 2024

18.6.2024 - Už dve dekády uplynuli od chvíle, keď pod Tatrami vznikol vodný raj, ktorý dnes poznáme ako AquaCity Poprad. Tento jedinečný projekt sa začal písať vďaka geotermálnemu vrtu v Grébparku v Poprade, ktorý sa stal základom pre vytvorenie jedného z najobľúbenejších aquaparkov na Slovensku. AquaCity Poprad sa chystá osláviť svoje 20. výročie počas víkendu plného nezabudnuteľných zážitkov, animačných programov, súťaží, tanca a množstva atrakcií.

História a rozvoj AquaCity Poprad

Koncom júna 2003 uviedla spoločnosť Aquapark Poprad do prevádzky prvú časť termálnych bazénov. Vo vtedajšom novom areáli termálneho kúpaliska sa nachádzali dva kryté bazény, jeden vonkajší 33-metrový bazén, detský bazén a bazén s vodou z blízkeho geotermálneho vrtu. Táto prvá etapa výstavby zahrňovala aj kompletnú prestavbu technologickej časti krytej plavárne a výstavbu objektu s priamym vstupom do vonkajších bazénov.

Postupne sa aquapark rozširoval a modernizoval. Dnes AquaCity Poprad ponúka trinásť vonkajších a vnútorných bazénov s termálnou vodou o teplote 28°C – 38°C, wellness centrum, tobogany a viac ako 350 vodných atrakcií. Aquapark sa tak stal nielen vstupnou bránou do Vysokých Tatier, ale aj centrom zábavy a cestovného ruchu, ktoré láka návštevníkov z celého Slovenska aj zo zahraničia.

20 rokov zážitkov a zábavy

Prvý júlový víkend od 5. do 7. júla 2024 bude venovaný oslave 20. výročia AquaCity Poprad. Tento výnimočný víkend sľubuje bohatý program, ktorý poteší malých aj veľkých návštevníkov. Piatkový večer otvorí eventová kapela 4ka BAND, ktorá roztancuje a zabaví svojimi hitmi všetkých prítomných. Pripravte sa aj na farebnú penovú šou, kde sa zábava zmieša s farebnými bublinami a zažijete doslova farebný zážitok. Piatkový program zakončí mini disko s maskotmi, kde deti potešia Elza a postavičky z rozprávky Ľadové kráľovstvo.

aquacity.sk/narodeniny

Program pre celú rodinu

V sobotu je pripravený program zameraný hlavne na deti. Z Krajiny za dúhou príde usmievavá, zvedavá a odvážna Dúhalka, ktorá spolu s deťmi bude spievať, tancovať a objavovať svet okolo seba. Pre ostatných bude pripravená tanečno-hudobná šou Tribute to Beyonce Dance Show, ktorá určite nadchne všetkých milovníkov hudby a tanca.

Vrchol narodeninových osláv

Najväčšie oslavy budú v nedeľu 7. júla. V AquaCity Poprad sa predstaví tanečná skupina KRS MOVEMENT, známa z účinkovania v Let's Dance. Atmosféru rozprúdi speváčka Tina so svojimi hitmi. Návštevníci budú mať jedinečnú možnosť stretnúť sa pri autogramiáde a fotení s influencerom Jovinečkom. AquaCity Poprad sa počas víkendu pokúsi o nový rekord s nafukovacími kolesami, čím vytvorí nezabudnuteľnú spomienku na svoje dvadsiate narodeniny. Celý program bude moderovať obľúbený moderátor Ján Tribula.

Darčeky a prekvapenia pre všetkých

Oslavy budú plné sprievodných akcií, súťaží, darčekov pre deti a mnohých prekvapení. Neváhajte a príďte si užiť výnimočné dni v popradskom aquaparku. Vstupenky si môžete zakúpiť online na e-shope shop.aquacity.sk alebo priamo na mieste. AquaCity Poprad ponúka širokú škálu možností pre zábavu a relax pre celú rodinu.

AquaCity Poprad - Vodná zábava a relax v jednom

AquaCity Poprad nie je len aquapark, ale aj komplexný wellness a relaxačný rezort. V areáli nájdete moderné wellness centrum, ktoré ponúka rôzne druhy masáží, sauny, parné kúpele a relaxačné procedúry. Pre milovníkov adrenalínu sú tu tobogany a ďalšie vodné atrakcie, ktoré zaručia nezabudnuteľné zážitky.

Návštevníci majú možnosť využiť aj ubytovanie v komfortných hoteloch priamo v areáli AquaCity, kde si môžu užiť pohodlie a skvelé služby. V ponuke sú aj rôzne balíčky a akciové ponuky, ktoré umožnia stráviť tu nezabudnuteľný čas za výhodné ceny.

AquaCity Poprad je ideálnym miestom pre rodinné dovolenky, romantické víkendy alebo jednoducho pre relax a oddych od každodenného zhonu. Príďte a presvedčte sa sami, prečo je AquaCity Poprad už 20 rokov synonymom zábavy a relaxu pod Tatrami.

Viac informácií nájdete na aquacity.sk

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Nadácia Krištáľové krídlo prispeje na nákup zdravotných pomôcok pre deti v Spišskej Novej Vsi

18. jún 2024

18.6.2024 - Vo štvrtok 13. júna 2024 sa v Penati Golf Resort uskutočnil už tretí ročník charitatívneho golfového turnaja, ktorého cieľom je rozvíjať komunitu Krištáľového krídla a zároveň pomáhať tam, kde je to potrebné. Výťažok z tohto ročníka pomôže deťom z Centra pre deti a rodiny Dom Charitas sv. Jozefa v Spišskej Novej Vsi, ktorého riaditeľkou je Alexandra Hovancová, laureátka Krištáľového krídla za rok 2023 v kategórii Filantropia.

Biolampa, vozík, kyslíkový prístroj, ambuvak či oximeter. Nákup zdravotných pomôcok, ktoré potrebujú v Centre pre deti a rodiny, podporili priatelia a podporovatelia Krištáľového krídla, ktorí si zmerali svoje zručnosti v golfe či absolvovali cyklotúru v Penati Gold Resort Šajdíkove Humence, sumou viac ako štyri tisíc eur. Ceny do turnaja venovali významní umelci, laureáti Krištáľového krídla, vrátane laureáta za rok 2023 Ašota Haasa.

"Tento turnaj je vždy plný dobrej nálady a má fantastickú atmosféru. Ľudia sa porozprávajú, stretnú, zabavia a na konci dňa urobia to najdôležitejšie – podporia dobrú vec. Dnes sme podporili Sašku Hovancovú s jej projektom v Spišskej Novej vsi. Takto sme spojili toto krásne podujatie s našou laureátkou a touto troškou podporíme aj jej aktivity. Stará sa o šestnásť detí a potrebujú 24 hodín denne asistenciu. Jej sa to darí priam zázračným spôsobom," povedal o turnaji a jeho charitatívnom rozmere Richard Lintner. "U nás je to tak, že vieme pracovať s akoukoľvek sumou. Výťažok z turnaja použijeme na nákup zdravotných pomôcok. S takými zázrakmi sa stretávame prevažne na Vianoce. Je to pre mňa jeden z najväčších zázrakov, aké som zažila, že si na nás ľudia spomenú aj v inom čase počas roka," povedala s veľkou pokorou riaditeľka Centra pre deti a rodiny Dom Charitas sv. Jozefa, laureátka Krištáľového krídla za rok 2023 v kategórii Filantropia, Alexandra Hovancová.

Celodenný program golfového turnaja a cyklotour v Šajdíkových Humenciach sprevádzala príjemná a veselá atmosféra, doplnená chuťou pomáhať. Turnaja sa zúčastnili viaceré známe tváre zo sveta športu či kultúry a rovnako aj mnoho vplyvných osobností. Charitatívny golfový turnaj Krištáľového krídla si užívala aj speváčka a členka poroty Emma Drobná. "Som rada, že som spätá s Krištáľovým krídlom. Sú to vždy veľmi pekné spomienky. Tento rok je to celkom náhoda, že som tu," povedala a prezradila, že je na golfovom turnaji vôbec po prvýkrát. "Hralo sa nám fantasticky, ihrisko bolo krásne pripravené, klub je nádherný. Deň sme si užili, počasie bolo fantastické a aj flight, ako som ho mal poskladaný, bol veľmi príjemný," povedal Richard Lintner, člen poroty a zároveň člen druhého najlepšieho tímu na turnaji. Tréning na charitatívny turnaj absolvoval v Penati Golf Resort spolu s Robertom Petrovickým. "Robo hral perfektne, Marek Fašiang takisto fantasticky a Rado Rančík tiež. Mal som veľmi ľahkú úlohu ich ľahučko sprevádzať," prezradil o svojom tíme.

V minulosti pomohol charitatívny golfový turnaj a cyklotour Krištáľového krídla deťom so závažnými poškodeniami pečene a deťom s reumatickými ochoreniami. "Srdečne ďakujem všetkým zúčastneným, darcom aj partnerom, ktorí podporujú nielen galavečer Krištáľové krídlo, ale aj naše charitatívne aktivity. Mám radosť, že aj tento rok sme strávili nádherný spoločný deň," povedala správkyňa Nadácie Krištáľové krídlo Katarína Srkala.

Od svojho založenia v roku 2014 sa Nadácia Krištáľové krídlo zameriava na pomoc rodinám, občianskym združeniam, zdravotníckym zariadeniam a deťom, ktoré sú mentálne, zmyslovo, citovo a telesne postihnuté.

Ceny od Ašota Haasa

Ceny do turnaja venovali poprední slovenskí umelci a zároveň laureáti Krištáľového krídla. Víťazi golfového turnaja si prevzali krásne diela od Ašota Haasa a Juraja Čuteka.

Ceny venovali aj Martin Prokopovič, Zuzana Schmidt a Hubert.

Golfové ihrisko poskytli Penati Golf Resort Šajdíkove Humence a NAY, a.s., charitatívny turnaj ďalej podporili Respect, Hubert, Vinpera, Budiš, Urpiner, Kon-rad, Nestwille, Mondelez a Dema.

Viac informácií

Webstránka: www.kristalovekridlo.sk
Instagram: https://www.instagram.com/kristalovekridlo/?hl=sk
Facebook: https://www.facebook.com/kristalovekridlo

O Krištáľovom krídle

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie významným osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odvetví mimoriadnej odbornosti a úspech. Ocenenie sa udeľuje od roku 1997 a tento rok sa uskutočnil jeho 27. ročník. Cenu Krištáľové krídlo udeľujú členovia odborných porôt a Veľká porota za mimoriadny prínos v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života. Nominácie a ocenenia sa udeľujú v kategóriách Medicína a veda, Hudba, Populárna hudba, Filantropia, Divadlo a audiovizuálne umenie, Výtvarné umenie, Inovácie a startupy, Hospodárstvo, Publicistika a literatúra a Šport.

Veľká porota udeľuje každý rok i mimoriadnu cenu za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí alebo iný výrazný počin v hodnotenom roku. o ocenení v každej kategórii rozhoduje porota zložená z odborníkov pôsobiacich práve v danej oblasti. Hlavnou myšlienkou Krištáľového krídla je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia úctu.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Trenčianska univerzita získala stavebné povolenie na vybudovanie nového vysokoškolského internátu

18. jún 2024

18.6.2024 - Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne dlhodobo a intenzívne buduje svoju značku uznávanej a vysoko hodnotenej vedecko–výskumnej a vzdelávacej inštitúcie. Na univerzite sa každý rok vzdeláva viac ako 2500 študentov na 4 fakultách a 2 celouniverzitných pracoviskách. Na Študentskej ulici v Trenčíne sídlia najväčšie súčasti univerzity - Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov, Fakulta zdravotníctva, FunGlass a Katedra politológie. Práve v tejto najsilnejšie zastúpenej lokalite chýba študentský domov.

"Na investičnom zámere vybudovania študentského domova a univerzitnej knižnice intenzívne pracujeme od roku 2021. V roku 2022 sme obstarali projektovú dokumentáciu pre vydanie územného rozhodnutia a projektovú dokumentáciu pre vydanie stavebného povolenia. V auguste 2022 bolo vydané územné rozhodnutie na umiestnenie stavby a v júni 2024 bolo vydané stavebné povolenie na Dobudovanie univerzitného campusu. Plánovaná kapacita študentského domova je 130 lôžok, čím sa nám podarí zabezpečiť chýbajúci počet lôžok pre študentov a vytvoriť ideálne prostredie pre akademický a osobný rast študentov," uviedol rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik.

Celkové náklady na projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie a pre stavebné povolenie boli vo výške 360 tis. EUR vrátane inžinieringu, geodetických zameraní, odborných posudkov vypracovaných podľa požiadaviek stavebného úradu Mesta Trenčín. Z toho finančná čiastka 202 tis. EUR bola uhradená cez rozvojový projekt z prostriedkov MŠVVaM SR. Ďalšou etapou projektovej prípravy je realizačný projekt stavby a vyhlásenie verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby.

Novostavba objektu študentského domova pozostáva zo štvorpodlažnej ubytovacej časti s 32 dvojizbovými apartmánmi a 1 bezbariérovým apartmánom, päťpodlažného objektu univerzitnej knižnice prístupnej aj verejnosti, ale ja viacúčelovej sály s variabilným usporiadaním, s možnosťou organizovania konferencií alebo slávnostných akademických obradov. Celá budova je navrhnutá tak, aby spĺňala vysoké ekologické normy EÚ a zároveň zapadla do existujúcej infraštruktúry okolitých budov. Dopravné napojenie je riešené priamo z priľahlej komunikácie, z ktorej je prístup aj na 78 km dlhú cyklotrasu Hlohovec – Piešťany – Beckov – Nemšová, ktorá je paralelná k Vážskej cyklomagistrále. Súčasťou internátu bude aj univerzitná knižnica, ktorá spĺňa súčasné nároky na dostupnosť vedecko-technických informácií v modernom a kvalitnom prostredí a tiež univerzitná kaviareň, ktorá bude dostupná aj pre verejnosť. Celkovo vznikne 34 parkovacích miest, vonkajšie parkovisko bude mať 10 parkovacích státí a v garáži pod ubytovacou časťou bude vybudované parkovisko pre 24 vozidiel.

"Výstavba internátu je krok k zlepšeniu kvality študentského života, podpore mladých talentov a vytvoreniu nadštandardného bývania študentov na Slovensku. Našim cieľom je vytvoriť miesto, kde sa budú študenti cítiť ako doma, budú mať kľud na štúdium, školu "na skok" od ubytovania a kde budú môcť naplno rozvíjať svoj potenciál," doplnil rektor Jozef Habánik.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Nivám sa darí. V nákupnom centre stúpli tržby v niektorých kategóriách až o štvrtinu

18. jún 2024

18.6.2024 - Ťahúňmi sú rýchloobrátkový tovar, potraviny a gastro.

Silný apríl a celkovo prvé štyri mesiace má za sebou nielen slovenský maloobchod ako celok, ale aj Nivy, najnavštevovanejšie nákupné centrum na Slovensku. Celkové tržby v slovenskom maloobchode sa v apríli medziročne zvýšili o 9,6 percent, čo bol najrýchlejší rast za viac ako dva roky. Za prvé štyri mesiace kumulatívne stúpli o 4,2 percenta. V prípade Nív sa v rovnakom období v niektorých kategóriách tržby zvýšili až o štvrtinu. Premiantom bol rýchloobrátkový tovar.

"Silný rast zaznamenali všetky kategórie zo základnej ponuky Nív, vrátane potravín, oblečenia a doplnkov. O viac ako pätinu sa medziročne zvýšili tržby v gastro segmente. Napriek tomu, že sme otvorili nové prevádzky, výkonnosť na meter štvorcový zostala na stabilne vysokej úrovni," hodnotí výkonnosť Ján Harom, riaditeľ Nivy centra. Najväčšiemu multifunkčnému komplexu od HB Reavis, ktorý v septembri oslávi tretie narodeniny, prospieva jedinečnosť miesta, výborná dopravná dostupnosť s napojením na autobusovú stanicu a správna kombinácia funkcií.

Nivy profitujú aj z návratu zamestnancov do kancelárií. Zamestnanci tam vyhľadávajú nielen tržnicu s foodcourtom a pestrou ponukou jedál z celého sveta, ale využívajú aj ľahkú dostupnosť nákupov v ostatných typoch prevádzok. Od začiatku roka pribudlo na Nivách dvanásť nových prevádzok, vrátane štyroch nových reštaurácií a stravovacích prevádzok špecializovaných na ázijskú, vegetariánsku a tradičnú kuchyňu. Ponuka gastra sa bude pritom ďalej zvyšovať. Na svoje si prídu kávičkári a milovníci dobrých koláčov a pečiva. Svoje prevádzky už čoskoro otvoria Cafe Frei, Bloom Bakery a koncept známy z Viedne – kaviareň AIDA.

Denná návštevnosť centra sa pohybuje na úrovni 60 tisíc návštevníkov. Do Nív ich lákajú aj nové značky ako Steve Madden, Biotech USA či Pandora. "Registrujeme zvýšený záujem obchodníkov o priestory v segmente prémiového tovaru, vrátane šperkov. Ďalšou rastovou kategóriou sú domáce potreby," dodáva J. Harom. O ďalšie novinky na Nivách v najbližšom období nebude núdza. Onedlho otvoria svoj obchod s trendovou kórejskou kozmetikou Ksisters, pribudne aj prémiový a nadčasový Gant či obľúbený Flying Tiger Copenhagen.

Pozíciu Nív ako destinácie a technologického lídra tiež posilní nový zábavný koncept virtuálnej reality. Nivy od svojho vzniku kladú veľký dôraz na prepojenie komfortu nakupovania a ľahko dostupných služieb vo fyzickom prostredí s online svetom. Výsledkom je aj najsilnejší instagramový účet spomedzi nákupných centier a jeden z najsilnejších slovenských komerčných účtov na TikToku. Súčasťou zážitku na Nivách je aj aplikácia Ahoj Nivy!, ktorú si doteraz stiahlo viac ako 150-tisíc užívateľov. Vyhľadávanou je aj rozsiahla unikátna zelená strecha, ktorá ponúka pestré možnosti voľnočasového vyžitia od komunitnej záhradky, cez miesta na grilovanie, až po bežeckú drahú, vonkajší fitness priestor a detské ihrisko.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

20 rokov AAA AUTO na slovenskom trhu: 300-tisíc predaných áut

17. jún 2024

17.6.2024 - AAA AUTO je najväčším predajcom ojazdených automobilov na Slovensku.

V roku 2004 začala spoločnosť AAA AUTO ponúkať ojazdené automobily slovenským motoristom. Sieť autocentier AAA AUTO, ktorá spolu so značkou Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskont patrí do skupiny AURES Holdings, za dobu svojej existencie na slovenskom trhu predala autá už viac ako 300-tisíc zákazníkom a rovnaký počet vozidiel aj vykúpila. Na celom území Slovenskej republiky momentálne nájdete dvanásť pobočiek AAA AUTO. V rámci celej skupiny AURES pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách v Európe, v ponuke má až 15 000 áut. Historicky už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 miliónov zákazníkov.

V roku 1992 vznikla spoločnosť AURES Holdings, ktorá prevádzkuje medzinárodnú sieť autocentier AAA AUTO, Mototechna, Auto Diskont a Driverama na Slovensku, v Česku, Poľsku, Nemecku a Maďarsku. Spoločnosť pod názvom AAA AUTO vstúpila na slovenský trh v roku 2004 a postupne otvárala pobočky po celej krajine, aby umožnila zákazníkom kupovať a predávať automobily v každom kúte republiky. Momentálne nájdete na Slovensku dvanásť autocentier, ktoré sa zameriavajú na výkup a predaj ojazdených vozidiel, a taktiež na predaj zánovných automobilov, ktoré spoločnosť ponúka pod značkou Mototechna. Ak by ste hľadali službu prenájmu auta, môžete sa obrátiť na Mototechnu Drive, ktorá ponúka krátkodobý alebo dlhodobý prenájom nových alebo zánovných automobilov.

Za dobu existencie spoločnosť predala jazdené autá už viac ako tristotisíc slovenským zákazníkom. AAA AUTO je momentálne najväčší predajca ojazdených automobilov, k čomu patria aj dlhodobé rekordné predaje. "V posledných rokoch dosahujeme skvelé predajné výsledky. Za rekordné objemy predaja vďačíme do značnej miery nášmu historickému rozhodnutiu investovať do moderných technológií. Najmä pokiaľ ide o integráciu nástrojov pre automatizáciu podnikania, podporených strojovým učením a generatívnou umelou inteligenciou, do našich procesov. Generatívnu umelú inteligenciu, ktorá je všeobecne dostupná iba rok, sme už úspešne využili v dvoch oblastiach – v marketingu a v posilňovaní efektivity prevádzky nášho zákazníckeho centra," uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva AURES Holdings. "Samozrejme, veľká vďaka za naše úspešné rekordné predaje patrí hlavne zákazníkom a všetkým našim takmer piatim stovkám zamestnancov na Slovensku," dodala Karolína Topolová.

Okrem moderných technológií v online prostredí sa v súčasnej dobe AAA AUTO na Slovensku venuje aj elektromobilite. V rámci "Áčiek" pôsobí špecializovaný EV tím, ktorý má na starosti jej rozvoj naprieč celou spoločnosťou. "Zákazníkom ponúkame ako líder trhu maximálne množstvo informácií o stave elektromobilov, vrátane zdravia batérie a reálneho dojazdu. Preto je nákup elektromobilu v AAA AUTO úplne bezpečný a bez nepríjemných prekvapení," vysvetlila Karolína Topolová.

Ďalším významným krokom spoločnosti AAA AUTO bolo iniciovanie založenia Detskej dopravnej nadácie. Tá podporuje deti, ktoré v dôsledku dopravnej nehody prišli o jedného alebo oboch rodičov. "Úlohou Detskej dopravnej nadácie je hlavne finančne pomáhať takto osirelým deťom a tiež tým, ktorým v dôsledku dopravnej nehody ostanú trvalé zdravotné následky. Som preto veľmi rada, že sme už aj na Slovensku mohli podporiť deti, ktoré, nanešťastie, pri dopravnej nehode prišli o rodičov," informuje Karolína Topolová.

Oslavu svojho dvadsaťročného pôsobenia na Slovensku usporiadala spoločnosť za účasti predstaviteľa súčasného väčšinového majiteľa spoločnosti fondu Abris Capital Partners Wojcziecha Lukawského, oboch spoločných generálnych riaditeľov Karolíny Topolovej a Petra Vaněčka a tiež ambasádora firmy a MMA zápasníka Samuela Piráta Krištofiča. Slávnostným večerom sprevádzala hostí známa slovenská moderátorka Jana Hospodárová. Hosťom zahrala populárna hudobná skupina Kmeťoband.

Súčasťou oslavy bol aj krst knihy o histórii značky Mototechna, ktorá v súčasnosti patrí do portfólia AURES Holdings a na Slovensku a v Českej republike už vyše desať rokov predáva zánovné vozidlá. Knihu o pôsobení Mototechny v Československu pred rokom 1989, ale aj o jej znovu oživení v rámci skupiny AURES Holdings napísal Martin Kupec. Publikácia obsahuje najmä historické plagáty a prospekty k vozidlám, ktoré Mototechna ponúkala v minulosti a tiež vizuály obnovenej Mototechny.

V rámci večera zároveň prebehla dobročinná aukcia, ktorej cieľom bolo zabezpečiť pre Detskú dopravnú nadáciu ďalšiu finančnú podporu. "Ďakujem všetkým partnerom aj zamestnancom, ktorí sa zapojili do dobročinnej aukcie, pri ktorej sa podarilo vybrať krásnych 4 500 eur na podporu detí," poďakovala Karolína Topolová. Jedným z dražených predmetov bola aj práve čerstvo pokrstená kniha o značke Mototechna s podpismi Karolíny Topolovej, Petra Vanečka, Jany Hospodárovej a Samuela Piráta Krištofiča.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

KOOPERATIVA prináša nájomné bývanie už aj do Bratislavy – sprístupní 102 bytov v komplexe Ovocné sady Trnávka

17. jún 2024

17.6.2024 - Poisťovňa KOOPERATIVA ďalej posilňuje svoje postavenie významného poskytovateľa nájomného bývania na Slovensku. Po predchádzajúcich skúsenostiach v iných krajských mestách rozbieha svoj prvý rozsiahly projekt komerčného prenájmu bytov aj v Bratislave. V mestskej časti Ružinov, časť Trnávka nadobudla do svojho vlastníctva 102 bytov v novopostavenom bytovom komplexe Ovocné sady. Vďaka projektu, za ktorým stojí developer JTRE, vznikla v hlavnom meste nová obytná štvrť, kde bude bývanie, vďaka modelu dlhodobého a komfortného prenájmu, ešte dostupnejšie.

Bytov určených na prenájom, ktoré ponúkajú väčšiu mieru flexibility, slobody aj finančnej dostupnosti, je na Slovensku dlhodobo nedostatok. Poisťovňa KOOPERATIVA sa v rámci svojich investičných projektov už od roku 2017 usiluje o posilňovanie tohto segmentu na domácom trhu. Opiera sa pritom o skúsenosti materskej skupiny Vienna Insurance Group, ktorá patrí medzi vedúce spoločnosti v tejto oblasti v Rakúsku.

"Koncept dlhodobého nájomného bývania funguje v Európe už celé desaťročia. Riešenie pre obyvateľov, ktorý naša poisťovňa priniesla ako prvá do slovenských miest – Košíc, Trnavy a najnovšie už aj Bratislavy – sa líši od bežného prenájmu bytov, ponúkaného individuálnymi prenajímateľmi. Jednou z najväčších výhod je vysoká miera stability, istoty a komfortu. Nájomca má záruku, že ak byt užíva v súlade so zmluvou a domovým poriadkom, má zaručené dlhodobé bývanie bez starostí, ktoré ponúka vlastníctvo či krátkodobé individuálne prenájmy," uvádza predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne KOOPERATIVA Vladimír Bakeš. Na tomto princípe je postavený aj najnovší projekt nájomného bývania v bratislavskej Trnávke, ktorý prináša KOOPERATIVA v spolupráci so spoločnosťou JTRE.

Na nájomcov čaká 102 zariadených bytov spolu s parkovacím miestom

Poisťovňa KOOPERATIVA v rámci rezidenčného projektu Ovocné sady odkúpila od developera kompletný bytový dom. Ten disponuje na šiestich poschodiach spolu tridsiatimi 1-izbovými, šesťdesiatimi 2-izbovými a dvanástimi 3-izbovými bytmi s výmerami od 29 do 70 metrov štvorcových. Súčasťou každého bytu je balkón aj prislúchajúci pivničný priestor. Koncept, ktorý na trhu nájomného bývania presadzuje najväčšia slovenská poisťovňa, ponúka v cene finančne dostupného prenájmu už aj moderné vybavenie bytov, parkovacie miesto, profesionálnu údržbu a správu bytového domu.

Prenájom bytu v projekte Ovocné sady ocenia najmä rodiny s deťmi, ktoré hľadajú dostupné bývanie v strednom a vyššom štandarde, a tiež aktívni ľudia s množstvom príležitostí na trávenie voľného času. Nová obytná štvrť v rámci bratislavskej mestskej časti Ružinov – Trnávka ponúka kvalitné a praktické byty postavené vo funkčnej architektúre spolu s verejnými priestormi a výbornými možnosťami na šport či relax. Jej súčasťou je rozsiahly centrálny park s detským ihriskom, komunitným grilom a verejnou materskou školou. Benefitmi lokality sú aj blízkosť viacerých nákupných centier a praktické napojenie na diaľničný obchvat aj na mestskú hromadnú dopravu.

"Spolupráca s poisťovňou Kooperativa je pre nás pilotným projektom dlhodobého komerčného prenájmu bytov, pri ktorom sme si nastavili formu partnerstva so stabilným a skúseným poskytovateľom tohto konceptu s perspektívou dlhodobej spolupráce. Náš najväčší rezidenčný projekt Ovocné sady Trnávka sme od začiatku koncipovali ako najdostupnejšie bývanie vo svojom segmente v Bratislave. Vďaka centrálnemu parku s množstvom herných a komunitných prvkov a verejnej materskej škole spolu s praktickými dispozíciami bytov v kvalitnom štandarde prilákal veľa rodín a mladých ľudí, ktorí si tu našli svoje prvé vlastné bývanie. Správnosť navrhnutého konceptu, štruktúry bytov a ich veľkostí potvrdzuje aj nadviazanie spolupráce s Kooperativou," hovorí Peter Píš, obchodný riaditeľ JTRE.

Byty na prenájom budú dostupné od jesene 2024

Predmetný bytový dom v projekte Ovocné sady bol skolaudovaný v máji tohto roka. Nadobudnuté byty po ich zariadení poskytne poisťovňa KOOPERATIVA do prenájmu pre prvých nájomcov od jesene.

"Poskytnutím 102 bytov do komerčného prenájmu v rámci rezidenčného projektu partnerskej spoločnosti JTRE ďalej napredujeme v jasne vytýčenej stratégii prinášať možnosti komfortného a finančne dostupného nájomného bývania pre ľudí po celom Slovensku. Novou ponukou v hlavnom meste rozširujeme naše portfólio 111 už prenajímaných bytov v našich bytových domoch v Košiciach a Trnave," približuje za poisťovňu KOOPERATIVA Vladimír Bakeš a dodáva, že do ponuky budúci rok pribudne ďalších 121 nájomných bytov vo vlastnom rozostavanom projekte Lesopark Žilina a o rok neskoaj ďalších 273 bytov v rámci investičného projektu v Nitre.

Aktuálne realizovanou investíciou poisťovne KOOPERATIVA je aj výstavba garážového domu v Banskej Bystrici, ktorý do konca roka 2024 sprístupní státie pre vyše 220 áut a prinesie tak obyvateľom ekonomické a zároveň ekologické riešenie problému s parkovaním v centre mesta.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Kaufland cez víkend otvoril svoj sedemnásty K Park, do Brezna prišiel aj Separ

17. jún 2024

17.6.2024 - Mladí Brezňania svoj predčasný darček k vysvedčeniu už dostali. Reťazec im otvoril nové multifunkčné športovisko, na ktorom sa rozhodne nudiť nebudú. Minulú sobotu si moderné streetbalové ihrisko, lezeckú stenu i plochu pre kolobežky a skateboardy na vlastnej koži vyskúšali desiatky návštevníkov, užili si tiež koncert pod holým nebom v podaní Separa.

Obyvatelia Brezna sa svojho vysnívaného K Parku dočkali, v sobotu 15. júna na ulici Eleny Maróthy - Šoltésovej sa za prítomnosti zástupcov mesta, Kauflandu a tváre tohto ročníka projektu, rapera Separa, slávnostne otvorili jeho brány. Známy predajca potravín svoje moderné ihriská stavia po celom Slovensku, jeho cieľom je totiž rozhýbať mladú generáciu, aby sa na chvíľu vzdialila od sociálnych sietí a z offline sveta opäť prišla von, kde sa môže venovať rôznym športom či stretnúť sa s partiou priateľov. "Veľmi nás teší, že projekt má na Slovensku taký veľký ohlas a získava čoraz väčšiu popularitu. Do hlasovania sa zapájajú celé komunity v podobe škôl, mestských častí a rodín, čo je pre nás dôkaz, že deti aj mládež takéto moderné ihriská potrebujú a že na nich radi trávia svoj voľný čas," vysvetľuje Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland Slovenská republika v.o.s.

Projekt je úspešný aj vďaka tomu, že Kaufland svoje športovo-oddychové areály navrhuje mladým doslova na mieru, preto na nich nesmie chýbať lezecká stena, streetbalové ihrisko, pingpongový stôl, oddychovo-workoutová zóna ani špeciálne plochy, na ktorých môžu deti a tínedžeri jazdiť na skateboarde a kolobežke. To všetko teraz majú obyvatelia Brezna doslova na skok. Z nového ihriska má radosť aj primátor mesta, JUDr. Tomáš Abel, PhD.: ,,Som veľmi rád, že K Park budeme mať na území nášho mesta, v tunajšej relaxačnej zóne, ktorú všetci Brezňania dobre poznajú. Verím, že na svoje si prídu malí aj veľkí a že toto nové ihrisko bude našim obyvateľom slúžiť dlhé roky. Úprimne sa chcem poďakovať spoločnosti Kaufland, že prišla s takým projektom a ďakujem všetkým, ktorí sa aktívne zapojili do samotného hlasovania a spoločnými silami vybojovali moderný K Park pre naše mesto."

V Brezne zažili rušnú sobotu

Miestni si svoju výhru vďaka veľkolepému otvoreniu užili naozaj naplno. Po prestrihnutí červenej pásky sa v priestoroch nového športoviska začalo okamžite športovať, tancovať a spievať. O zaujímavý poobedný program sa postarala miestna tanečná škola Tanečkovo, úspech mali tiež vystúpenia tanečníkov Capoeiry, švihadlových šikovníkov či profesionálov na kolobežkách a skateboardoch. Brezňania si dali do tela aj pri fitness challenge s hudobným podmazom DJ Smarta, a nechýbala ani tvár projektu, Separ so svojím koncertom.

Kaufland v otváraní K Parkov pokračuje aj naďalej, tento rok má v pláne postaviť ich na Slovensku ešte niekoľko. Zároveň prebieha na stránke www.kauflandpark.sk súťaž, do ktorej sa prihlásilo až 23 slovenských miest a mestských častí, aby zabojovali o svoje vlastné moderné multifunkčné ihriská. Výsledky verejného hlasovania budú známe už 4. júla 2024.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Stránky