PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
tlačové správy, vyhlásenia a oznamy
Aktualizácie: pred 1 min 46 s

Svěrákovci odtajnili trailer svojho najnovšieho filmu Betlehemské svetlo

pred 36 min 44 s

6.12.2021 - Nový film otca, syna a už aj vnuka Svěrákových síce dorazí do slovenských kín až na jar 2022, už teraz ale tvorcovia odtajnili trailer snímky, ktorá vznikla na motívy obľúbených poviedok Zdeňka Svěráka. V Betlehemskom svetle režiséra Jána Svěráka sa predstavia v hlavných úlohách okrem Zdeňka Svěráka a Daniely Kolářovej aj Ondřej Vetchý, Vojta Kotek, Tereza Ramba, Vladimír Javorský alebo Jitka Čvančarová.

"Je to veľmi farebný film, nič také sme ešte nerobili. Ale všetko je raz prvýkrát," zveril sa kameraman snímky Vladimír Smutný. "Dali sme každej postave a jej príbehu vlastnú škálu farieb. Dodržujeme ich v kostýmoch, rekvizitách aj vo farbách dekorácií. Ako sa spolu postavy a ich príbehy stretávajú, vznikajú z toho nové a často naozaj krásne kombinácie. Náš film je komédia plná fantázie a taký žáner si farebnú bohatosť priamo pýta," dodal režisér filmu Ján Svěrák.

Aj obsadenie je veľmi "farebné". Okrem hercov, s ktorými Svěrákovci radi a často spolupracujú, ako je Daniela Kolářová alebo Ondřej Vetchý, uvidia diváci v Betlehemskom svetle aj niekoľko nových tvárí. Napríklad neherca Martina Polišenského alebo tajomnú dánsku herečku Patríciu Schumann. Túto spoločnosť doplní Vojta Kotek alebo Vladimír Javorský, ktorí sa s Jánom Svěrákom stretli pracovne prvýkrát, ale ako sám hovorí, iste nie naposledy: "Sú to obaja skvelí komediálni herci a skutočné hviezdy. Teším sa, keď ich žiaru pocítia vystupovať z plátna aj diváci," zveril sa režisér.

Trailer:

Inšpiráciou pre vznik scenára boli Janovi Svěrákovi obľúbené poviedky Zdeňka Svěráka. "Baví ma, že sa postavy z rôznych mojich poviedok vo filme stretávajú v nových nečakaných situáciách. Pre film je to stmeľujúci prvok a pre divákov to bude dúfam zábavné," vysvetlil Zdeněk Svěrák, ktorý v tejto komédii s prvkami magického realizmu servíruje univerzálne otázky ľudského života s nadsádzkou a humorom. "Nič lepšieho ako humor proti smútku nemáme," zakončuje Svěrák trailer tak trochu s odkazom na dnešnú neveselú dobu.

Na filme sa podieľal aj architekt Jan Vlasák, kostýmová návrhárka Simona Rybáková a strihu sa prvýkrát ujal pokračovateľ rodinnej tradície, syn režiséra a vnuk hlavného predstaviteľa, strihač František Svěrák.

Snímku Betlehemské svetlo natočenú tento rok na jar uvedie do kín v marci budúceho roku spoločnosť Magic Box Slovakia. Koproducentom filmu je Česká televízia.

Synopsia:

Starnúcemu spisovateľovi Karlovi Šejnohovi (Zdeněk Svěrák) už písanie nejde ako predtým. Nedokončené poviedky sa mu hromadia v hlave a ich postavy vychádzajú  na denné svetlo a dožadujú sa, aby autor pokračoval v deji. Všetci niečo chcú. Fotograf Matěj chce získať nedobytnú magistru z lekárne, pán Bohumil prosí, aby stal zázrak, automechanik Bakalář by chcel byť liečiteľom. Do toho vstupuje z reálneho sveta Šejnohova manželka, ktorá si myslí, že už by mal písanie zanechať a konečne sa venovať jej.

Réžia, scenár: Jan Svěrák

Producent: Biograf Jan Svěrák

Kamera: Vladimír Smutný

Hudba: Ondřej Soukup

Námet: Zdeněk Zverák

Hrajú: Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová, Vojtech Kotek, Tereza Ramba, Patricia Schumann, Martin Polišenský, Jitka Čvančarová, Vladimír Javorský, Miroslav Táborský, Jan Budař a Jiří Macháček

Premiéra: 3. marec 2022

Informácie o filme nájdete tu: http://www.magicbox.sk/databaza/betlehemske-svetlo/

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Do Unilabsu vstúpil dánsky holding A.P. Moller

pred 2 hod 36 min

6.12.2021 - Spoločnosť Unilabs – popredného európskeho poskytovateľa diagnostických služieb - získala spoločnosť A.P. Moller Holding, ktorú založila a vedie rodina Maersk. Doterajší väčšinový vlastník Unilabs, spoločnosť Apax Partners, súhlasil a podpísal predaj, pričom ukončenie transakcie sa očakáva v najbližších mesiacoch.

"Počas posledných rokov sme v Unilabs vybudovali silnú kultúru Care Big, kde ľudia, naši zamestnanci, cítia hrdosť a radosť z toho, že sa môžu podieľať na veľkých veciach. Sú pevnou súčasťou spoločnosti, ktorá je lídrom v modernej laboratórnej diagnostike, patológii a rádiologických diagnostických službách. Táto kultúra (Care Big) je silne prítomná aj za našou finančnou výkonnosťou, ktorá nás vyniesla až na samý vrchol trhu lekárskej diagnostiky.

Sme radi, že sme sa stali súčasťou A.P. Moller, ktorá má prestížnu globálnu reputáciu, skvelú korporátnu kultúru a dlhodobú víziu, čo sú vlastnosti prirodzené pre rodinný podnik – našli sme perfektného partnera pre našu spoločnosť," povedal Michiel Boehmer, generálny riaditeľ Unilabs. "Rád by som poďakoval spoločnosti Apax, ktorá bola súčasťou našej cesty od roku 2007 - Apax podporil našu stratégiu, pomohol nám vyrásť na medzinárodného šampióna v diagnostike, akým sme dnes, a dokonale nás pripravil na ďalšiu kapitolu."

"Unilabs ponúka dobrý súlad s cieľmi našej skupiny a chápaním, ako prevádzkovať lokálne prevádzky vyžadujúce vysoký stupeň automatizácie a logistiky v rôznych geografických oblastiach," povedal Robert M. Uggla, generálny riaditeľ spoločnosti A.P. Moller Holding. "Sme našení odbornosťou Unilabs v oblasti laboratórnej diagnostiky, patológie a rádiológie. Vidíme príležitosť rozšíriť činnosť spoločnosti na nové trhy a ponúknuť dôležité a okamžité riešenia krajinám s obmedzeným prístupom ku kritickým riešeniam zdravotnej starostlivosti, ako sú telerádiologické služby."

"Pevne veríme, že Unilabs ponúka dôležité riešenie spoločenských výziev v oblasti zdravotnej starostlivosti, ktoré ďaleko presahuje dnešnú pandémiu," povedal Jan T. Nielsen, CIO, A.P. Moller Holding. "Špecializované odborné znalosti, rozsah služieb a špičkovosť procesov sú rozhodujúcimi faktormi úspechu, aby ste sa stali dôveryhodným partnerom pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. A.P. Moller Holding bude pokračovať v investíciách do týchto kľúčových schopností a kapacít a zároveň urýchli rozširovanie digitálnej platformy a geografickej stopy spoločnosti Unilabs.

"Bolo skvelé pracovať s Michielom Boehmerom, Josom Lamersom a celým tímom Unilabs za posledných pár rokov," povedal Steven Dyson, partner v spoločnosti Apax. "Spoločnosť prešla významnou transformáciou, ktorá zahŕňa zrýchlenie organického rastu, expanziu na nové trhy prostredníctvom strategických akvizícií a vedúce postavenie v oblasti digitalizácie zdravotníctva, aby sa stala popredným poskytovateľom diagnostických služieb v Európe."

"Sme hrdí, že sme pomohli Unilabs vybudovať a rozšíriť podnikanie a chceli by sme poďakovať Michielovi, Josovi a tímu a zaželať im veľa úspechov do budúcnosti v tejto novej vzrušujúcej kapitole s ich novým partnerom," povedal Arthur Brothag, partner v Apaxe.

Očakáva sa, že transakcia bude uzavretá v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov, v závislosti od zvyčajných uzatváracích podmienok a regulačných schválení.
Unilabs je majoritným akcionárom Unilabs Slovensko od roku 2017.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Aká je úloha projektantov pri navrhovaní trvalo udržateľných stavieb?

pred 4 hod 36 min

6.12.2021 - Trvalá udržateľnosť vo výstavbe sa za posledné obdobie dostáva čoraz viac do popredia a prináša uvedomelý prístup vo výstavbe a pozitívny vplyv na životné prostredie. Je to trvalo udržateľný prístup k používaniu prírodných zdrojov energií na vykurovanie, chladenie a prevádzku budov. Trvalá udržateľnosť je smer, ktorý je nevyhnutý pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality a budúcnosti našej planéty.

Aká je úloha a možnosti projektantov v celom tomto procese výstavby? Tejto téme sa venovala Slovenská komora stavebných inžinierov na odbornom seminári "Udržateľná výstavba", ktorého odborným garantom bol profesor Ivan Chmúrny, ktorý zhodnotil seminár nasledovne: "Jednotlivé prednášky ozrejmili princípy a metódy hodnotenia stavebno-ekologickej kvality budov používané v zahraničí, ktoré sa uplatňujú aj u nás v praxi".

V prvej časti venovanej Kritériám hodnotenia udržateľnosti podľa medzinárodných certifikačných systémov BREEAM A LEED Ladislav Piršel, zo spoločnosti Alocons spol. s r.o., oboznámil s medzinárodnými certifikačnými systémami, ktoré hodnotia stavby podľa jednotlivých oblastí ovplyvňujúcich udržateľnosť. Každá oblasť hodnotenia (Issue) má svoju váhu a požiadavky, ktoré treba splniť na získanie bodov. Na základe celkovej úspešnosti v získavaní bodov potom daná budova získa úroveň hodnotenia. Pán Piršel vysvetlil aj aké sú oblasti hodnotenia udržateľnosti a akou mierou prispievajú k dosiahnutiu výslednej úrovne.

V druhej časti sa Vladimír Balent, zo spoločnosti Saint-Gobain, najprv venoval "Certifikačným nástrojom pre posudzovanie udržateľnosti stavieb", v ktorej predstavil environmentálne systémy hodnotenia budov LEED, BREEAM a WELL, ktoré kladú veľký dôraz na hodnotenie vplyvov budovy na životné prostredie, zdravie, ako aj na spokojnosť ich užívateľov v celom životnom cykle budovy. Následne vysvetlil tému: "Tepelné izolácie a ich vplyv na trvalú udržateľnosť stavieb." Ako uviedol: "Nie sú viditeľné ako zlaté vodovodné kohútiky, ale pri stúpajúcich cenách za energie však majú cenu zlata, hoci z ceny diela veľakrát predstavujú zanedbateľnú položku". V tejto časti pán Balent prakticky vysvetlil, čím sa riadiť pri výbere a návrhu izolácií, čo nepodceniť pri realizácii, aby plnili svoju funkciu počas celej životnosti stavby. Kam smeruje vývoj izolácií, aby po zabudovaní boli stavby trvalo udržateľné.

Výber materiálov v stavebníctve môže byť ovplyvňovaný rôznymi kritériami. Najčastejším kritériom je cena v pomere k výkonu. Toto kritérium je pochopiteľné a stále akceptované. No z pohľadu udržateľnosti výstavby a s narastajúcim tlakom na redukciu uhlíkovej stopy, či produkcii odpadov je dôležité brať do úvahy aj kritériá, ako produkcia CO2, možnosti recyklácie, či opätovného použitia. Tejto téme sa venoval Miroslav Zliechovec, zo spoločnosti Saint-Gobain, vo svojej prednáške "Použité materiály – kalkulácie CO2, EPD certifikáty". Vysvetlil, ako sa posudzujú stavebné výrobky, ako sa tvoria EPD certifikáty a ako tieto informácie môžu využívať projektanti vo svojich projektoch. V druhej časti svojej prednášky sa venoval "Kvalite vnútorného prostredia a konceptu MULTI COMFORT z pohľadu udržateľnosti". Udržateľný prístup k výstavbe má tri základné piliere: ekologický, ekonomický a sociálny. Kvalita vnútorného prostredia a pohoda užívateľov do veľkej miery ovplyvňuje sociálny pohľad. Koncept Multi Comfort sa prioritne sústreďuje na výstavbu budov s vysokou kvalitou vnútorného prostredia, no pri návrhu sa nezabúda na ekonomické kritérium pri čo najnižšom dopade na životné prostredie.

V záverečnej časti seminára pán Michal Chaban, zo spoločnosti Saint-Gobain, ukázal v prípadovej štúdii vybrané stavby, ktoré sa posudzujú z pohľadu certifikácie v systéme Multi Comfort.

Slovenská komora stavebných inžinierov pravidelne pripravuje pre odbornú verejnosť online vzdelávacie podujatia formou konferencií a odborných seminárov, z ktorých záznamy zverejňuje na svojom vzdelávacom portáli ERUDIO2020: https://vzdelavanie.sksi.sk/. Odborná verejnosť, ktorá sa nemôže zúčastniť online podujatia, môže si záznam dodatočne pozrieť na tomto portáli.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

TOP 5 „old school“ eko tipov: Ako Slováci zvyknú používať pivné obaly, ak ich nerecyklujú?

pred 5 hod 36 min

6.12.2021 - Starí rodičia zvyknú mať často nespočetné množstvo nápadov, najmä pokiaľ ide o znovuvyužívanie rôznych obalov, ktoré už splnili svoj prvotný účel. Často sa od nich inšpirujeme aj v domácnosti a vďaka overeným tipom vznikajú rôzne domáce vychytávky – a platí to aj pre obaly od piva.

Faktom je, že naši predkovia pristupovali k obalom šetrne aj v ďalekej minulosti a keďže v tom čase neexistoval systém, ktorý by umožňoval ich vracanie späť do systému, starali sa o ich znovuvyužitie sami. "Vieme  to vďaka archeologickým nálezom, ktoré nám ukázali, že nádoby na skladovanie piva a rovnako poháre na pitie piva sa používali opakovane. Umyli sa a naplnili opäť tekutým chlebom," hovorí historička a etnologička Katarína Nádaská.

Najudržateľnejšia cesta je cirkularita

Dnes už vieme, že vôbec najudržateľnejším spôsobom ako aktuálne zaobchádzať s obalmi, je vrátiť ich späť do systému tak, aby z nich mohol vzniknúť nový obal, v skratke ide tzv. cirkularitu obalov. Ak sa vratná sklenená fľaša používa opakovane, výrazne sa znižuje jej dopad na životné prostredie. V prípade plechoviek je šetrnou cestou recyklácia hliníka. Hliník je totiž výbornou zásobárňou energie. Najviac sa jej spotrebuje pri prvotnej výrobe hliníka zo základných surovín. Vyrobená plechovka si však v sebe energiu už uchová a na jej roztavenie a výrobu ďalšej plechovky je potrebný už len zlomok energie. V prípade pivných PET fliaš je situácia iná. Tie totiž kvôli špeciálnej ochrannej membráne nie je možné opätovne recyklovať do nových PET fliaš.

A ako zvykli Slováci využívať pivné obaly, ak ich zrovna nerecyklovali? Bytové doplnky, funkčné organizéry či pomôcky pri varení sú len zlomkom rôznorodých nápadov, o ktoré sa podelili s Prazdrojom cez sociálne siete v kampani #ekospolu. Je možné, že väčšina z nich sa s príchodom nového zálohovacieho systému začiatkom roka 2022  stane minulosťou.

Netradičná pivná stena

Milovníci piva tento nápad poznajú veľmi dobre. Plechovky či sklenené fľaše rôznych dizajnov stačí jednoducho naskladať na seba do priestoru. Zaujímavý dizajn dotváral atmosféru v miestnosti a dodával jej doslova nový rozmer.

Váza alebo stojan na príbor či ceruzky

Plechovky sa svojím tvarom naozaj využívajú na čokoľvek. Dizajnovú vázu či stojan na ceruzky odporúčali Slováci najčastejšie. Na plechovky stačí naniesť lepidlo a prilepiť k nim látku ľubovoľného dizajnu.

Hliníkový kvetináč na sadenice

Jarné sadenie semiačok na vypestovanie priesad obľúbenej zeleniny vyžaduje množstvo malých črepníkov. Tie však vďaka tomuto eko tipu nebolo potrebné treba kupovať.  Plechovky túto úlohu zohral bravúrne. Stačilo zrezať na polovicu a zabrúsiť hrany brúsnym papierom.

Strážca úrody

Slováci stavili aj na klasiku. Prenikavým zvukom plechoviek udierajúcich o seba vyplašili mnohých škodcov, ktorí si brúsili zúbky na ich vypestovanú zeleninu či ovocie. Aj takto si záhradkári chránili úrodu.

Pomôcka na varenie aj pečenie

Dokonalé kura na nedeľnom stole vďaka sklenenej fľaši či plechovke? Aj toto je nápad od mnohých Slovákov. Na obal od piva natiahli kura, ktoré po vytiahnutí z rúry bolo vraj šťavnaté a chrumkavé zároveň. Plechovka tiež pomáhala pri príprave dokonalých trdelníkov, udržať ich unikátny tvar.

Pivovarníci z Plzeňského Prazdroja Slovensko venujú veľkú časť svojej pozornosti nielen vareniu piva, ale aj obalom, v ktorých pivo putuje ďalej na pulty obchodov. Majú ambíciu smerovať k plnej cirkularite, ktorá sa javí ako najefektívnejšia zo všetkých spôsobov zaobchádzania s použitými obalmi. V praxi to znamená, že každý jeden pivný obal od Prazdroja bude znovu použiteľný alebo recyklovateľný.  "Uvedomujeme si, že byť lídrom znamená robiť konkrétne kroky už teraz. Preto sme vlani i tento rok významne podporovali vratné sklenené fľaše, ktoré sa medzi Slovákmi tešia čoraz väčšej obľube a vítame, že Slovensko sa od budúceho roka novým zálohovým systémom pre plechovky a PETky začlení medzi krajiny, ktoré umožňujú vďaka zálohovaniu jednorazových obalov svojim obyvateľom žiť udržateľnejšie," hovorí Martin Grygařík, obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Slovensko.

Ak vás zaujímajú ďalšie eko tipy Slovákov, nájdete ich na facebookovej stránke Plzeňského Prazdroja Slovensko.

Článok vznikol v rámci projektu #EkoSpolu, ktorý prináša Plzeňský Prazdroj Slovensko s cieľom informovať o znižovaní dopadov podnikania na životné prostredie.

Smerovanie Plzeňského Prazdroja Slovensko v oblasti udržateľného rozvoja určuje stratégia udržateľnosti s názvom Na budúcnosť 2030.
Okrem dosiahnutia uhlíkovej neutrality vo výrobe piva do roku 2030 sa v nej Prazdroj zaväzuje využívať výlučne obnoviteľnú energiu, redukovať produkciu plastov a pozíciu lídra si chce udržať aj v šetrení s vodou.
Zodpovedný prístup k výrobe uplatňuje aj pri propagácii produktov, podporuje rozvoj regiónov, v ktorých pôsobí, a usiluje sa čo najefektívnejšie nakladať s prírodnými zdrojmi.
Kroky spoločnosti v oblasti udržateľnosti za uplynulý rok zhrňuje integrovaná Správa o udržateľnosti 2020.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Rozprávkové Vianoce v Auparku Bratislava v znamení Luskáčika

3. december 2021

3.12.2021 - Renomovaný nákupný poradca, adventný kalendár plný prekvapení či originálny vianočný filter – to je len malý zoznam vianočnej nádielky, ktorú prináša jediné štvorhviezdičkové nákupné centrum na Slovensku, Aupark Bratislava. Hľadanie tých pravých vianočných darčekov pre seba a blízkych spríjemní originálna výzdoba, inšpirovaná baletným predstavením Luskáčik. Neopakovateľnú atmosféru najkrajších sviatkov v roku podčiarknu aj online Vianočné noviny, plné inšpirácií s tipmi na darčeky, rozhovormi i receptami.

Mikulášsky pozdrav z Auparku

Prvý adventný týždeň sa v petržalskom centre nezaobíde bez Mikuláša. Aj napriek náročným dňom, ktoré aktuálne zažívame, nezabudol na rodičov a ich najmenších. Spolu so svojimi pomocníkmi, anjelom a čertom, im popraje aj tento rok krásne sviatky. Avšak, vypočuť si jeho želanie bude tentokrát možné priamo z pohodlia domova, a to na Youtube kanáli Aupark Bratislava. Video bude sprístupnené 5 decembra, o 18:00 hod., nájdete ho TU.

Pre svojich zákazníkov si Aupark Bratislava pripravil originálny Mikulášsky Drive-in v podzemnej garáži. Zákazníci sa v zelenej zóne pred východom z garáže môžu zastaviť na vyhradenom mieste, kde ich privíta Mikuláš so svojimi pomocníkmi. Unikátnosť Mikulášskeho Drive-in podčiarknu žiarivé svetielka, príjemná hudba a vianočné dekorácie, vďaka ktorým petržalské nákupné centrum vyčaruje magický moment pre všetkých svojich zákazníkov.

Luskáčik nielen na Instagrame

Tohtoročné Vianoce sa v bratislavskom Auparku nesú v znamení rozprávky známeho príbehu, ktorý poznáme predovšetkým vďaka slávnemu baletnému predstaveniu Luskáčik. Nákupné centrum si pre všetkých milovníkov kúzelných príbehov pripravilo originálny vianočný filter. Vtiahne vás priamo do legendárneho zimného príbehu Luskáčika, ktorý sa objaví na oboch vašich lícach. Vianočnému filtru nechýba ani padajúci roj zlatých hviezd, ako sa na skutočný rozprávkový príbeh patrí.

Originálny filter, ktorý zabaví celú rodinu,  nájdete na Instagrame @auparkshoppingcenter pod ikonkou filtrov alebo v galérii filtrov na Instagrame pod názvom Aupark Christmas.

Luskáčik bude na návštevníkov Auparku Bratislava čakať aj pred predajňou Bershka, kde si budú môcť vytvoriť vianočnú fotografiu, a to pomocou profesionálneho statívu a osvetlenia, ktoré pre nich bude pripravené, aby si vykúzlili dokonalú fotografiu podľa vlastných predstáv.

Nákupný poradca uľahčí rozhodovanie

Jedným z hlavných vianočných darčekov, ktorý Aupark Bratislava prináša svojim zákazníkom, je služba v podobe nákupného poradcu. Zákazník potvrdí na webe www.nakupnyporadca.com svoj záujem o službu a vyplní formulár s otázkami (napríklad pre koho nakupuje, preferované značky a ďalšie detaily). Následne sa dohodne konzultácia s nákupným poradcom, dvorným stylistom Auparku Bratislava, Alexom Lindovom a Nikolasom Tichým. Nákupný poradca pripraví zoznam podľa želania zákazníka a spojí sa s ním prostredníctvom aplikácie Whatsapp alebo Facetime, kde mu predstaví nákupný zoznam. Práve počas lockdownu je služba nákupného poradcu mimoriadne užitočná, pretože vám poradca pomôže vybaviť napríklad aj vianočné darčeky pre vašich blízkych, nákup na narodeniny alebo pri obnove šatníka. Služba nákupného poradcu bude naďalej pokračovať aj po Vianociach a bude dostupná pre všetkých zákazníkov, ktorý sa zaregistrujú na webe.

Adventný kalendár plný prekvapení

Pre všetkých svojich zákazníkov i fanúšikov, pripravil Aupark Bratislava veľkú adventnú súťaž o hodnotné výhry, ktorá sa koná na jeho Instagramovom účte. Na zapojených súťažiacich čakajú originálne darčeky každý deň, až do Vianoc. Kompletné pravidlá súťaže o atraktívne výhry nájdete uverejnené pod súťažným adventným príspevkom na účte @auparkshoppingcenter.

Darčeková karta, ktorá plní všetky želania

V neposlednom rade si obľúbené nákupné centrum pripravilo pre svojich zákazníkov aj praktické potešenie v podobe darčekovej karty. Nemusíte si tak lámať hlavu s tým, čo komu venovať pod stromček. Darujte členom rodiny i priateľom originálnu darčekovú kartu, teraz v limitovanej vianočnej edícii, ktorá plní všetky nákupné želania. Zakúpiť ju môžete jednoducho, stačí si ju vyzdvihnúť na infopulte v centrálnej zóne, na prízemí Auparku Bratislava. Darčekovú kartu je možné využiť v ktoromkoľvek z obchodov Auparku Bratislava. Voliteľná je aj jej samotná výška, kartu viete venovať s kreditom v rozmedzí od 10 až po 150 €.

Vianočný balík aktivít a darčekov Auparku Bratislava je tak skutočne bohatý. "Veríme, že touto cestou prinesieme našim zákazníkom radosť a rozprávkovú atmosféru aj počas tohto náročnejšieho obdobia. Okrem aktivít s motívom Luskáčika, sme si pre našich návštevníkov pripravili i ďalšie  vianočné aktivity a služby, ktoré majú za cieľ priniesť im nákupný komfort, inšpirácie a pohodu počas vianočných nákupov, ako aj spríjemniť chvíle do Vianoc, na ktoré všetci už túžobne čakáme," hovorí Petra Foltýnová, marketingová manažérka Auparku Bratislava.

Nájdite si čas v tomto predvianočnom zhone, urobte radosť sebe i svojim blízkym. Spríjemnite si náročné dni aktivitami a službami petržalského nákupného centra.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

LANXESS predstavil inteligentné a udržateľné produkty pre polyuretánový priemysel

3. december 2021

3.12.2021 -
LANXESS na veľtrhu UTECH Europe 2021 v Maastrichte
Doteraz najširšie portfólio pre výrobu polyuretánu
Zníženie uhlíkovej stopy už vo fáze spracovania
Modifikátory pomáhajú kompenzovať hluché miesta v zásobovaní

Na veľtrhu UTECH Europe 2021 spoločnosť LANXESS predstavila svoje doteraz najrozsiahlejšie portfólio výrobkov pre polyuretánový priemysel. Veľtrh sa konal od 16. do 18. novembra v holandskom Maastrichte. Spoločnosť tiež predstavila svoj sortiment polymérnych aditív, ktorý nedávno rozšírila po akvizícii spoločnosti Emerald Kalama Chemical.

Široké portfólio spoločnosti zahŕňa nielen prísady, ako sú spomaľovače horenia, zmäkčovadlá, sieťovače, katalyzátory a stabilizátory hydrolýzy, ale aj PU prepolyméry pre tuhé a pružné peny, nátery, elastoméry, tmely a lepidlá. Najnovšie prírastky do portfólia spoločnosti LANXESS zahŕňajú rad modifikátorov uvádzaných na trh pod značkou Modulast, ktoré sú špeciálne vyvinuté na použitie v reaktívnych polyuretánových systémoch.

Udržateľnosť v Urethane Systems

Na konferencii odzneli štyri prezentácie zamestnancov obchodnej jednotky Urethane Systems (URE) zamerané na udržateľné a ekologické riešenia. Prezentácie sa týkali týchto tém:

Nový systém odlievania za tepla/vytvrdzovania za studena pre PU, ktorý šetrí energiu a znižuje emisie CO2
Adiprene Green - nové riešenie na biologickej báze pre PU elastoméry
Pellart - lepiace systémy na báze vody pre povrchovo upravené polyolefíny
Uretánové prepolyméry s nízkym obsahom prchavých látok ako stavebné prvky pre vysokoúčinné ochranné nátery

Tieto prezentácie odrážajú pochopenie spoločnosti LANXESS pre požiadavky udržateľnosti v PU priemysle. Zameriavajú sa na používanie technológií s nízkym obsahom prchavých látok, prechod od systémov na báze rozpúšťadiel k systémom na báze vody, rastúci dopyt po obnoviteľných surovinách na biologickej báze a možnosti zákazníkov znížiť uhlíkovú stopu vo fáze spracovania.

"Technológia Adiprene Low Free pomáha znižovať obsah prchavých organických látok v konečných prepolymérových produktoch. Znížil sa najmä obsah voľných diizokyanátov," hovorí Michael Timm, vedúci oddelenia marketingu a vývoja spoločnosti URE. Obsah zvyškových monomérov je menší ako 0,1 hmotnostného percenta.

Systém odlievania za tepla / vytvrdzovania za studena pre PU šetrí energiu

Spoločnosť LANXESS vyvinula rad prepolymérov s Adiprene Green, ktoré profitujú z nahradenia fosílnych polyolov komerčne dostupnými polyolmi na biologickej báze. "Náš sortiment systémov MDI na báze polyéteru používa polyéterové polyoly na báze škrobu. Tieto systémy sú ideálnou náhradou za existujúce polyéterové prepolyméry na báze fosílnych palív a systémy na výrobu vysokopevnostných polyuretánových elastomérov," hovorí Gerald King, vedúci oddelenia aplikačných technológií pre región Európy, Stredného východu a Afriky v spoločnosti URE. V závislosti od systému môže byť uhlíková stopa o 20 až 30 % nižšia ako v prípade prepolymérových systémov na báze fosílnych palív.

Lepiaci systém na báze vody pre polyolefíny s povrchovou úpravou

Obchodná jednotka Uretánové systémy vyvinula rad nových lepidiel pre materiály na báze polyolefínov Pellart PR 28 a Pellart PR 29, ktoré podporujú prechod na riešenia na báze vody. Tieto základné nátery pôsobia ako adhézny mostík medzi podkladom a lepidlom/povlakom a zabezpečujú vysoko odolný spoj.

V kombinácii so zosieťovačmi, ako sú Trixene Aqua BI 201 (blokovaný) a Pellart XL 210, vykazujú tieto lepidlá vynikajúce fyzikálne a chemické vlastnosti, napríklad výnimočnú priľnavosť k vopred upraveným polyolefinovým povrchom a k spojivám. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou voči teplu a hydrolýze, ako aj vysokou počiatočnou pevnosťou.

Inteligentný a udržateľný spomaľovač horenia pre penu používanú v stavebníctve

Očakáva sa, že rastúce globálne povedomie o klimatických zmenách a spotrebe energie povedie k zvýšenému záujmu o tuhú polyuretánovú penu ako izolačný materiál, čo by zvýšilo aj význam požiarnej bezpečnosti v stavebníctve pri jej používaní. V tuhých polyuretánových penách sa na splnenie ochranných požiadaviek používa množstvo rôznych retardérov horenia, pričom látky na báze fosforu - vrátane chlórovaných fosfátových esterov a bezhalogénových zlúčenín - sú jednou z najbežnejších a najúčinnejších skupín retardérov horenia. Na veľtrhu UTECH Europe 2021 vystúpil Dr. Heiko Tebbe, vedúci oddelenia aplikačných technológií pre región Európy, Blízkeho východu a Afriky v divízii polymérnych aditív (PLA) spoločnosti LANXESS, s prezentáciou s názvom "Nové retardéry horenia na báze fosforu pre tuhé polyuretánové peny".

Vo svojej prezentácii hovoril o produktoch Levagard 2000 a Levagard 2100, dvoch nových spomaľovačoch horenia na báze fosforu, ktoré vyvinula spoločnosť LANXESS. Účinnosť týchto produktov v tuhých polyuretánových penách preukázal porovnaním s inými konvenčnými spomaľovačmi horenia. Tebbe tiež zdôraznil účinnosť nových retardérov v testoch horľavosti a vysvetlil vplyv týchto produktov na spracovanie, stabilitu a vlastnosti peny. Výsledky ukazujú, že nové retardéry môžu zohrávať dôležitú úlohu pri plnení bezpečnostných požiadaviek na tuhé polyuretánové peny.

Spoločnosť LANXESS ponúka priemyslu širokú škálu retardérov horenia vrátane značiek Levagard a Disflamoll na báze fosforu a produktu PHT4-Diol s obsahom reaktívneho brómu. Najmä v stavebníctve sú tieto zlúčeniny dôležitými zložkami udržateľných spomaľovacích riešení. Najmä polymérne a reaktívne prísady spomaľujúce horenie spĺňajú súčasné požiadavky na ochranu životného prostredia a zdravia bez toho, aby znižovali požiarnu odolnosť.

Zlepšenie výkonu ako reakcia na hluché miesta v dodávkach

Surovín je málo a problémy s dodávkami súvisiace s pandémiou ovplyvňujú dodávateľské reťazce v celom rade priemyselných odvetví. Modifikátory Modulast však môžu znížiť používanie polyolov a izokyanátov vo formuláciách a zároveň zlepšiť fyzikálne vlastnosti pri aplikácii na TPU aj CASE.

Modulast PUR je dibenzoát najvyššej čistoty s najnižším obsahom hydroxylu na trhu. Modifikátor poskytuje výnimočnú farbu hotového výrobku, má nízky zápach a poskytuje lepšiu stabilitu. Modulast PUR možno do určitej miery použiť aj ako náhradu drahších polyolov v prípravkoch.

Vysoko účinný modifikátor Modulast ACE sa vyznačuje trvalo nízkym obsahom hydroxylu. Je vynikajúcou voľbou pre vysoko výkonné aplikácie vyžadujúce nízky zápach, extrémne nízku exsudáciu a dobrú kompresnú pevnosť.

Nemecký LANXESS patrí medzi svetovú špičku v špeciálnej chémii

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2020 dosiahol obrat 6,1 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 14 800 zamestnancov v 33 krajinách. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

Viac informácií o firme sa nachádza na www.lanxess.com a sociálnych sieťach twitter.com/LANXESS, facebook.com/LANXESS, linkedin.com/company/lanxess a youtube.com/lanxess.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco

3. december 2021

3.12.2021 - Zákazníci na Slovensku dôverujú Tescu a s rastúcou obľubou navštevujú jeho 154 prevádzok rozličných formátov naprieč krajinou. Rovnako tak využívajú populárnu službu Online nákupy na nákup potravín i iných výrobkov a mnohí nakupujúci preferujú produkty vlastnej značky Tesco. Potvrdzujú to najnovšie výsledky šiesteho ročníka marketingového programu Dôveryhodné značky, v rámci ktorého Tesco na Slovensku zaznamenalo výrazný úspech, a to hneď päťnásobne. Program oceňuje značky, v ktoré majú slovenskí spotrebitelia najväčšiu dôveru.

Dôveryhodné značky predstavujú jediný marketingový program na slovenskom trhu, ktorý monitoruje a na základe výsledkov reprezentatívneho prieskumu vyhodnocuje značky s najväčšou dôverou zo strany slovenských spotrebiteľov. V tohtoročnom ročníku sa päťnásobným víťazom Dôveryhodných značiek stal reťazec Tesco.

"Náš príbeh na Slovensku píšeme už 25 rokov. Som nesmierne hrdý, žena záver roka prichádza fantastická správa – päťnásobný úspech pre Tesco, ktorý potvrdzuje, že sme naďalej skvelým miestom na nákupy pre zákazníkov a za každých okolností im prinášame niečo navyše. Veľmi sa tešíme z toho, aký skvelý výsledok sme dosiahli v programe Dôveryhodné značky 2021. Tesco a jeho pridružené značky sa stali víťazmi v piatich kategóriách a navyše sme sa stali prvou značkou, ktorá v histórii tohto programu dosiahla prvenstvo hneď v toľkých kategóriách. Navyše, podarilo sa nám to v súčasnom neľahkom období, a preto mi nedá nezopakovať jedno obrovské ďakujem adresované všetkým kolegom a kolegyniam Tesca za ich obetavú prácu. Rovnako patrí vďaka našim zákazníkom, vážime si ich dôveru a ocenenie vnímame ako veľký záväzok," uviedol Martin Kuruc, generálny riaditeľ Tesca na Slovensku.

Tesco na Slovensku vyhralo v nasledujúcich kategóriách programu Dôveryhodné značky:

E-shopy s potravinami (Tesco Online nákupy dostupné pre 2,8 milióna obyvateľov Slovenska)
Predajcovia potravín (reťazec prevádzkuje 154 obchodov rozličných formátov, 3 distribučné centrá či 18 čerpacích staníc)
Privátne značky (zahŕňajú potraviny za najdostupnejšiu cenu na trhu, ako aj obľúbené výrobky prémiovej kvality Finest);
Výhru získala aj značka odevov F&F od Tesca, a to v kategórii: predajcovia odevov
Úspech reťazca uzatvára ocenenie pre Tesco Finančné služby, ktoré podávajú zákazníkom pomocnú ruku v rozličných životných situáciách

Aj do budúceho obdobia si Tesco na Slovensku stanovilo ambiciózne ciele: "Darí sa nám organicky rásť, otvorili sme nové obchody, neustále zlepšujeme ponuku pre zákazníkov vrátane našich obľúbených vlastných značiek a rozširujeme taktiež online nákupy – ich dostupnosť, komfort či rýchlosť donášky. Kontinuálne prinášame nakupujúcim niečo navyše, napríklad vďaka značke odevov F&F, na ktorú sme hrdí aj vďaka tomu, že sa stáva čoraz viac udržateľnou. Rovnako je to aj pri všetkých ostatných aktivitách Tesca na Slovensku, pri ktorých myslíme na potreby planéty a ochranu jej obmedzených zdrojov. Už dnes môžeme všetkých ubezpečiť, že hmatateľný príspevok pre komunity a neustály dôraz na pozitívnu zmenu pre celú spoločnosť – vrátane trvalej udržateľnosti – zostávajú kľúčovými piliermi nášho podnikania aj do ďalších rokov," zdôraznil Martin Kuruc z Tesca.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Wolt podporí gastro zrušením komisií pri vyzdvihnutí a zľavami objednávok

3. december 2021

3.12.2021 - Wolt vníma súčasnú zložitú situáciu svojich partnerov, ktorí boli nútení počas pandémie opäť zatvoriť svoje prevádzky. Výdaj priamo v prevádzke alebo donáška sú momentálne jedným z mála spôsobov ako môžu naši partneri tieto časy prekonať. Robíme všetko pre to, aby sme ich podporili čo najlepším servisom, ktorý je východiskom k tomu aby si reštaurácie zachovali svojich zákazníkov. Vieme však, že v súčasnosti to nestačí, preto Wolt ohlásil dve schémy pomoci, ktoré lokálnym gastroprevádzkam v jednotlivých mestách  pomôžu zmierniť následky lockdownu.

Wolt od tohto týždňa ruší provízie z objednávok, ktoré si zákazník v jednotlivých prevádzkach vyzdvihne sám, k čomu budeme užívateľov Woltu podporovať. V praxi to znamená, že ak zá si zákazník pri spôsobe doručenia zvolí osobný odber, celá suma, ktorú za svoju objednávku zaplatí, putuje na účet reštaurácie. Tá tak získa pre tieto objednávky našu platformu, zákaznícky servis a ostatné podporné a marketingové služby s tým spojené zdarma.

Medzi zákazníkov svojej platformy Wolt ďalej rozdistribuuje špeciálne kódy v celkovej hodnote 33-tisíc EUR, ktorými podporí objednávanie z reštaurácií v jednotlivých regiónoch a lokalitách. Zľavové kódy v hodnote 3 eur budú môcť zákazníci zadať pri objednávke z miestnych reštaurácií v ich okolí vo forme GASTRO + názov mesta, teda napríklad GASTROKOSICE, GASTRONITRA, GASTROTRNAVA a podobne.

Pracujeme na tom, aby sme zabezpečili dostatok kuriérov a uspokojili aj zvýšený dopyt zákazníkov, dodržali sľúbené časy aj kvalitu donášok. Veríme, že mnohým pomôže donáška zabezpečiť odbyt so zachovaním najvyššej kvality ich jedla a výborných recenzií od ich zákazníkov.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Rekord dvoch dekád: ZSSK má v roku 2022 najazdiť vo verejnom záujme 35,8 milióna kilometrov, naposledy bola slovenská vnútroštátna vlaková doprava takto hustá pred 20 rokmi

3. december 2021

3.12.2021 -
Nový vlakový grafikon pridáva vlaky z Košíc do Budapešti, aj zo Zvolena do Košíc, nové páry medzištátnych vlakov z Košíc do Budapešti budú vedené v dvojhodinovom taktovom režime
Národný dopravca rozširuje vnútroštátnu dopravu na trati Košice – Zvolen a Bratislava – Prievidza o 50 %
Naďalej sa turisticko-lyžiarskym vlakom z Bratislavy Slováci dopravia aj do Mürzzuschlagu a schneeberských Álp

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zabezpečuje pre cestujúcich jednoduchú, bezpečnú a ekologickú formu hromadnej dopravy. V nedeľu 12. decembra 2021 vstúpi do platnosti Cestovný poriadok 2021/2022 (Grafikon vlakovej dopravy 2021/2022).

Oproti grafikonu z roku 2019 má ZSSK najazdiť v roku 2022 vo verejnom záujme (teda bez započítania IC vlakov), takmer o 2 milióny kilometrov viac – 35,8 milióna vlakokilometrov. Naposledy bola verejná vlaková doprava podobne hustá v roku 2000, keď sa podobne pre vlaky vedené vo verejnom záujme zazmluvnil výkon 35 800 000 kilometrov.

Prehľad celkových dopravných výkonov v rámci ZoDSVZ

rok
2000*
2001
2006*
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022  plán

mil. vlkm
35,8
34,1
32,0
31,2
31,4
31,4
32,3
33,2
31,9
33,8
35,8

* vrátane IC vlakov (boli zahrnuté v ZoDSVZ)

"Vlaky podľa nového grafikonu najazdia budúci rok 35,8 milióna kilometrov. Železnice ako najekologickejšia forma dopravy sú jednoznačne budúcnosťou verejnej osobnej dopravy, na to aby sa stali voľbou číslo jeden pre cestujúcich ale potrebujeme nielen moderné vlaky, ale aj kvalitnú infraštruktúru. Ak to naozaj so železničnou dopravou a zlepšovaním služieb myslíme vážne, musíme do nej investovať viac peňazí aj zo štátneho rozpočtu”, uviedol Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby.

Medzištátna doprava

Nový grafikon prinesie výrazné zlepšenie vlakového prepojenia Košíc s maďarským Miškovcom a Budapešťou. Na linke Košice – Hidasnémeti – Budapešť totiž dochádza k intenzívnemu rozšíreniu ponuky vlakových spojov, kedy namiesto dvoch párov doterajších EC vlakov pôjde na uvedenej linke spolu 7 párov medzištátnych EC vlakov. Vlaky budú vedené v dvojhodinovom taktovom režime s odchodmi z Košíc v čase od 6:01 – 18:01 a príchodmi do Košíc od 9:59 – 21:59.

Pre milovníkov zimných športov je naďalej v ponuke celoročné priame spojenie lyžiarsko – turistickým vlakom REX 7788/7797 zo stanice Bratislava-Petržalka do Mürzzuschlagu v schneeberských Alpách. Vlak premáva celoročne každú sobotu a nedeľu s odchodom z Bratislavy o 6:11 a večerným príchodom do Bratislavy o 19:44. Vlaky zastavia aj v staniciach Semmering a Spital am Semmering, ktoré poskytujú priamy prístup do lyžiarskych areálov.

Priame spojenie z Košíc do ukrajinského Mukačeva rýchlo, bez prestupu a bez čakania na hraniciach bude pokračovať prostredníctvom dvoch párov REX vlakov aj počas platnosti Cestovného poriadku pre obdobie 2021/2022. V Košiciach budú výhodné prípoje od a na vlaky Košice – Mukačevo na smer Praha a Bratislava. Medzi Košicami a Čopom bude aj naďalej premávať 1 pár medzištátnych Os vlakov, v ktorých už nebudú radené priame lôžkové vozne z Košíc do Kyjeva.

Nočné vlaky EN 476/477 METROPOL budú mať v Budapešti zmenenú východziu/končiacu stanicu na Budapest-Nyugati.

V medzištátnej doprave bude aj naďalej premávať 6 rýchlovlakov. Jeden pár rýchlovlakov railjet xpress spája Slovensko s Rakúskom a Švajčiarskom (Bratislava – Viedeň – Zürich), dva páry rýchlovlakov SC Pendolino jazdia medzi Slovenskou a Českou republikou (Košice – Bratislava – Praha).

Vnútroštátna diaľková doprava

Čo sa týka vnútroštátnej diaľkovej dopravy, najvýraznejšou novinkou je zmena systému dopravy na trati Bratislava – Zvolen – Banská Bystrica/Košice, kde sa ruší striedavý systém jazdy od/z Banskej Bystrice a Košíc. Vlaky budú premávať na samostatných linkách Bratislava – Banská Bystrica, Zvolen – Košice a Banská Bystrica – Vrútky/Ostrava. Výnimkou sú vlaky R 346 a 347, ktoré budú premávať na trase Zvolen – Ostrava a vlaky R 800, R 801, ktoré budú premávať v pôvodných trasách Prešov – Bratislava-Nové Mesto.

Na linke Zvolen – Košice bude objem dopravy navýšený o dva páry nových vlakov, zo štyroch na šesť párov vlakov. Vlaky budú premávať v pôvodných a nových časových polohách, okrem vlaku s odchodom zo Zvolena os. st. o 15:13 (bývalý R 813), kedy bude trasa zrušená. Tieto vlaky budú vedené v kategórii RR. Zrušené budú vlaky: Ex 530 URPÍN (Banská Bystrica 5:35 – Bratislava hl. st. 8:37), R 943 FATRAN (Vrútky 6:21 – Banská Bystrica 7:29), R 950 FATRAN (Banská Bystrica 14:34 – Vrútky 15:46), RR 17842 URPÍN (Banská Bystrica 17:12 – Bratislava hl. st. 21:03) a RR 17935 GEMERAN (Zvolen os. st. 17:13 – Košice 20:37), ktorý bude nahradený denným vlakom R 921.

Vlak R 843 bude vedený v pondelok – štvrtok ako vlak R 853 na trase Bratislava hl. st. – Levice (skrátený o úsek Levice – Banská Bystrica). V piatok bude vlak vedený na trase Bratislava hl. st. – Banská Bystrica ako vlak RR 15843. Vlak R 847 bude premávať (okrem soboty) ako vlak R 855 v trase Bratislava hl. st. – Levice (skrátený o úsek Levice – Banská Bystrica). Zároveň ZSSK zavádza nový vlak R 861 (Levice 5:48 – Banská Bystrica 7:27), ktorý bude premávať denne okrem nedele.

Navýšenie dopravy sa týka aj linky Prievidza – Bratislava hl. st., kde bude v pôvodných a nových časových polohách namiesto štyroch párov vlakov premávať šesť párov vlakov. V celej svojej trase budú vedené dieselovou trakciou bez preprahu v železničnej stanici (ŽST) Leopoldov.

Z dôvodu rekonštrukcie uzla Žilina budú vlaky R 9XX aj naďalej premávať len na trase Zvolen/Banská Bystrica – Vrútky. V úseku Vrútky – Žilina budú cestujúci využívať vlaky R 6XX. Prestupný čas vo Vrútkach na smer Žilina bude 8  minút a v opačnom smere 7 minút. Výnimkou je vlak R 953, ktorý bude v pracovné dni vychádzať zo Žiliny v nezmenenej trase a v soboty a nedele len zo ŽST Vrútky.

Na trať Bratislava – Košice sa po dlhej pandemickej prestávke vracajú ďalšie tri páry vlakov InterCity (IC 520 – 525). Dovedna budú premávať 4 páry vlakov IC, pričom IC 44 a 45 budú vedené od začiatku platnosti GVD 2021/2022, t. j. od 12. 12. 2021 a IC 520 – 525 budú opätovne zavedené najskôr až od 27. 2. 2022 (vlak 521 bude z dôvodu obehov vedený od 28. 2. 2022). Najrýchlejší vlak IC 44 zvládne trasu Košice – Bratislava za 4 h 43 min, ostatné vlaky InterCity prejdú túto trasu za maximálne 4 h 57 min. Je to mierny pokles (o 3 minúty) oproti ešte stále platnému Cestovnému poriadku z dôvodu pripravovaných, resp. realizovaných výlukových prác na koridore. Z Košíc až do Viedne bude premávať jeden pár vlakov InterCity – IC 44 (Košice 07:11 – Wien Hbf 13:24) a IC 45 (Wien Hbf 14:42 – Košice 20:52), ktorý bude zastavovať aj v staniciach Bratislava-Nové Mesto a Bratislava-Petržalka.

"Posila v podobe ôsmych nových spojov na linke Košice – Zvolen a Bratislava – Prievidza o niečo zjednoduší život našim cestujúcim na týchto linkách. Naším spoločným zámerom je neprenášať každodenné južné meškania medzi Palárikovom a Žarnovicou na cestujúcich medzi Zvolenom a Košicami," uviedol Roman Koreň, predseda predstavenstva ZSSK a dodal: "Nový GVD je veľmi ambiciózny z pohľadu zazmluvneného objemu i nadväznosti spojov. Systém sa javí byť veľmi citlivý na poruchy infraštruktúry. Prípadne pokazený vlak, alebo vlak po nehode sa budeme snažiť nahradiť zálohou v rádoch desiatok minút, či jednej – dvoch hodín, prípadne zmeškaných cestujúcich, na frekventovanejších tratiach, vyzdvihne nasledujúci spoj. V prípade poruchy na strane infraštruktúry však viac spraviť nevieme. Zmeškanie jedného vlaku v ranných hodinách sa môže preniesť na všetky vlaky na tej ktorej trati na pasažierov až do konca dňa. Preto verím, že tvorcovia tejto objednávky dobre zvážili reálne možnosti manažéra infraštruktúry na rýchlu opravu koľají a výhybiek, a že mu schvália všetky jeho požiadavky na dofinancovanie chýbajúcej vybavenosti pre naplnenie tohto grafikonu."

Medzi hlavným mestom a metropolou východu bude denne aj naďalej premávať 7 párov rýchlikov (R 6XX). Tieto rýchliky budú na zrekonštruovanej trati jazdiť rýchlosťou 160 km/h a jazdný čas Košice – Bratislava bude 5 h 50 min, rovnako ako v dnes platnom GVD. Dôvodom sú realizované výlukové práce na koridore. Medzi Bratislavou a Žilinou príde k ďalšiemu skráteniu jazdnej doby o 1 minútu na 2 h 23 min.

Od nového GVD budú na linke Margecany – Červená Skala – Banská Bystrica vlaky REX 178X v úsekoch Banská Bystrica – Brezno a Nálepkovo – Margecany zastavovať ako vlaky Os. Časové polohy budú zmenené a dochádza k predĺženiu cestovnej doby o cca 30 minút.

Negatívny vplyv na vlaky diaľkovej dopravy v GVD 2021/22 budú mať výlukové práce na úseku Púchov – Považská Bystrica, rekonštrukcia uzla Žilina a výluky na úseku Poprad-Tatry – Svit. Správca infraštruktúry na každý úsek výluky pridáva k jazdným časom prirážky, čo má významný vplyv na jazdnú dobu vlakov diaľkovej dopravy.

Uvedené výluky majú vplyv aj v súčasnom, aj v nasledujúcom GVD. Prirážky k jazdným časom spomaľujú a budú spomaľovať vlaky diaľkovej dopravy o cca 20 minút. Ukončenie výluk je predbežne naplánované nasledovne:

31. 5. 2022 ukončenie výluky na úseku Púchov – Považská Bystrica
uzol Žilina à predpoklad ukončenia v roku 2024
úsek Poprad – Svit à predpoklad ukončenia do konca roku 2022

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Občianske združenie BILLA ľuďom oslavuje päť rokov

3. december 2021

3.12.2021 - Podporuje rodiny v núdzi, myslí na očnú prevenciu u detí či motivuje verejnosť k zdravej výžive a športu. To je len niekoľko aktivít, na ktoré sa zameriava o. z. BILLA ľuďom. Združenie, ktoré pomáha svojej materskej firme BILLA realizovať projekty spoločenskej zodpovednosti, teraz oslavuje jubilejných päť rokov existencie.

BILLA je moderná sieť supermarketov, ktorá si uvedomuje svoj vplyv na zákazníkov a zodpovednosť voči spoločnosti. Okrem predaja potravín sú preto centrom jej záujmu aj deti, rodina, komunity, zdravá výživa a šport. Projekty spoločenskej zodpovednosti už päť rokov zastrešuje o. z. BILLA ľuďom. "Naše združenie podporuje aktivity blízke hodnotám spoločnosti BILLA a zároveň spája zamestnancov, dobrovoľníkov, obchodných partnerov a širokú verejnosť. Počas piatich rokov sa nám podarilo zorganizovať množstvo pekných projektov, ktorými sme prispeli k plnohodnotnému tráveniu času našich zamestnancov a zákazníkov. Zároveň  sme pomohli zlepšiť životné podmienky mnohým ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi. Veríme, že nás čaká ďalších päť skvelých rokov," povedal Tomáš Staňo, predseda o. z. BILLA ľuďom.

65 000 detí absolvovalo preventívnu kontrolu zraku

V roku 2017 o. z. BILLA ľuďom spojilo sily s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska a odštartovali spoločne prvý ročník preventívneho projektu zameraného na kontrolu zraku u detí v predškolskom veku. Odborníci doposiaľ v rámci programu počas 4. ročníkov skontrolovali zrak viac ako 65 000 deťom, z toho u 15% detí odhalili očnú odchýlku. "Čím skôr je objavená prípadná očná porucha, tým väčšia šanca je na úplné vyliečenie. Tento jedinečný program využívajú stovky materských škôl a my sme veľmi radi, že môžeme byť súčasťou takéhoto užitočného projektu,"  vysvetlil T. Staňo. O. z. BILLA ľuďom tiež dlhodobo spolupracuje s Klinikou detskej oftalmológie NÚDCH v Bratislave, pre ktorú už pomohlo zabezpečiť viacero dôležitých prístrojov. V aktuálnom roku prispelo klinike sumou 22 000 eur na špeciálny prístroj synoptofor a na rekonštrukciu chodby. Veľmi dôležitá je pre združenie aj podpora verejnej zbierky Štvornohé oči, ktorej výnos slúži na podporu výcviku vodiacich psov a tiež na podporu tréningov priestorovej orientácie ľudí so zrakovým znevýhodnením.

Rodinám v núdzi sme spoločne pomohli kúpou chleba v BILLA

Ako vyplýva z názvu o. z. BILLA ľuďom, združenie sa venuje podpore ľudí, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii. Pomáha im prostredníctvom projektu CHLEBODARCA, ktorý bol spustený v decembri 2018. "Z každého chleba, ktorý si zákazníci u nás zakúpia, putuje jeden cent na podporu rodín v núdzi. Prostredníctvom CHLEBODARCU tak dokazujeme, že chlieb nemusí len dobre chutiť, ale môže slúžiť aj veľkorysému cieľu," povedal T. Staňo. Projekt CHLEBODARCA pomáha rodinám so zdravotne znevýhodnenými členmi, a tiež tým, ktoré sa ocitli na pokraji chudoby či v inom zložitom období. Každá podporená rodina dostáva finančné prostriedky na služby alebo veci, ktoré nevyhnutne potrebuje, napríklad na zdravotné pobyty či rekonštrukciu domu. Rodiny v núdzi získavajú od projektu aj potravinovú BILLA kartu, ktorá im na 12 mesiacov umožňuje nákupy v tejto sieti. "Od začiatku tohto roka sme ako z prvý z obchodných reťazcov rozšírili pomoc aj na jednorodičov, ktorí sa o všetko musia starať sami, bez zapojenia partnera. Podporujeme ich nielen potravinovou BILLA kartou, ale v  spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ im poskytujeme aj humanitárnu pomoc a právne, finančné, sociálne či kariérne poradenstvo. Pomáhame im tak opäť sa začleniť do života," uviedol T. Staňo.

V zdravom tele zdravý duch – na zelenej tráve aj zasnežených svahoch

Aktivity o. z. BILLA ľuďom sú z veľkej časti tvorené aj športovými projektmi. Veľmi úspešným projektom pre nádejných malých športovcov je projekt Futbal v meste, ktorého zámerom je vrátiť tento šport do slovenských ulíc a priviesť mládež k aktívnemu pobytu na čerstvom vzduchu. O. z. BILLA ľuďom ho zastrešuje v spolupráci s Úniou ligových klubov. Do projektu sa aj napriek pandémii prihlásili stovky detských športovcov z celého Slovenska. Tí, museli najprv splniť online futbalové výzvy piatich ambasádorov projektu, napríklad hviezdneho brankára Martina Dúbravku či kanoniera Róberta Vitteka. V živom finále pri bratislavskom Dunaji sa potom stretlo 16 najlepších detských tímov, pričom víťaz si od o. z. BILLA ľuďom odniesol štedrý finančný príspevok. "Veľmi sa tešíme, že aj vďaka nám sa do tohto projektu prihlásili mladí futbalisti a futbalistky z rôznych kútov krajiny. V časoch, keď majú deti kvôli pandémii obmedzený pohyb, sú projekty ako tento nesmierne dôležité," povedal T. Staňo.

Združenie BILLA ľuďom podporuje aj organizáciu detských lyžiarskych pretekov Žampa Cup, ktoré by sa po "korona prestávke" na budúci rok opäť mali vrátiť na svahy Štrbského Plesa.  Ide o preteky aj s dobročinným podtónom, organizované bratmi Žampovcami. "Cieľom Žampa Cupu, je poskytnúť mladým lyžiarom možnosť vyskúšať si reálne preteky v paralelnom slalome. A tí najrýchlejší si vo finále zmerajú sily rovno s Adamom a Andreasom," dopĺňa T. Staňo. Na pretekoch sa neplatí štartovné a vďaka podpore z o. z. BILLA ľuďom si navyše deti, ktorým rodičia pre rôzne príčiny nemôžu zakúpiť lyžiarsky komplet, môžu zdarma výstroj zapožičať a užiť si tak športovanie na snehu.

V centre pozornosti aj zamestnanci

Rovnako, ako sa o. z. BILLA ľuďom venuje projektom spoločenskej zodpovednosti smerom k zákazníkom a slovenskej verejnosti, myslí aj na svojich zamestnancov v predajniach, skladoch a centrále. Kolegom v ťažkej životnej situácii pomáha interný program BILLA Anjel, a prínosné sú pre nich aj zbierky oblečenia, takzvané swapy. V rámci projektu Podporujeme talenty zas o. z. BILLA ľuďom podporuje nadaných športovcov. Združenie tiež pripravuje aktivity pre deti zamestnancov, od letných táborov až po mikulášske prekvapenia. Pracovníci sú tiež vďaka o. z. BILLA ľuďom bližšie ku kultúrnym podujatiam. Veľkú časť aktivít združenia predstavujú aj interné športové aktivity – zamestnanci BILLA sa napríklad pravidelne zúčastňujú na behoch po celom Slovensku, ale bavia ich aj spoločné splavy, lyžovačky a turistické výstupy.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Indexovým a akciovým dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii

3. december 2021

3.12.2021 - UNIQA sa po fúzii s AXA stala silnou finančnou skupinou, ktorá pod jednou strechou ponúka komplexné finančné služby vrátane dôchodkového sporenia. Napriek pandémii sa dôchodkovým fondom UNIQA dlhodobo darí, pričom platí, že nadpriemerne zarábajú negarantované akciové a indexové fondy. Vzhľadom na 3. vlnu pandémie nie sú síce vylúčené dočasné prepady, ale ako ukázal aj minulý pandemický rok, výkonnosť fondov sa dokázala rýchlo skorigovať do kladných čísel. 

Výkonnosť dôchodkových fondov UNIQA DSS a UNIQA DDS

Napriek zložitému obdobiu pandémie sa dôchodkovým fondom UNIQA dlhodobo darí veľmi dobre. Platí to, samozrejme, pre negarantované fondy, ktoré majú potenciál rastu.

"Náš indexový fond v II. pilieri dosiahol od začiatku roka v novembri výkonnosť okolo 28%, čo je naozaj skvelé číslo.  Dokazuje to, že výkonnosť a kvalitu vieme dodávať aj po zmene značky," hovorí predseda predstavenstva UNIQA DDS a UNIQA DSS Peter Socha.

Naopak, výkonnosť garantovaného dlhopisového fondu, v ktorom je aktuálne stále väčšina sporiteľov, je vzhľadom na vývoj na dlhopisových trhoch a jeho zameranie nízka, aj keď s nízkou  volatilitou.

To isté platí aj pre III. dôchodkový pilier, ktorý na Slovensku funguje najmä vďaka podpore zamestnávateľov. Tí ho vo väčšine spoločností ponúkajú zamestnancom ako firemný benefit.

"Náš akciový fond v III. pilieri zarába zhruba 10% na ročnej báze, indexový fond dokonca dosiahol v novembri od začiatku roka výkonnosť viac ako 22%", hovorí Peter Socha.

Pandémia a jej vplyv na výkonnosť fondov v II. pilieri

Koronakríza síce v prvej polovici minulého roka zasiahla najmä negarantované fondy, ktoré relatívne prudko padli. Situácia sa však rýchlo skonsolidovala, napr. výkonnosť fondov v II. pilieri sa v krátkom čase skorigovala a ku koncu roka bola opäť v kladných číslach. Výnos garantovaného fondu bol však stále na úrovni cca 1%.

"Výhodou dlhodobého sporenia je to, že dokáže absorbovať aj takéto dočasné výkyvy a teda  pre sporiteľa s dostatočným investičným horizontom je lepšie byť vo fonde, ktorý zodpovedá jeho profilu. Našou ambíciou je preto zmeniť pomer sporiteľov v prospech sporenia v negarantovaných fondoch," vysvetľuje Peter Socha z UNIQA.

Podľa Petra Sochu totiž platí, že to, v akom fonde si človek v II. pilieri sporí, významne vplýva na výšku jeho budúceho dôchodku.

"Tie rozdiely sú významné a pokiaľ si človek sporí na dôchodok 20, 30, 40 a viac rokov, je vyslovene zlé, aby toto obdobie strávil v dlhopisovom garantovanom fonde. Garancia totiž znie pre ľudí lákavo, ale pri tomto type sporenia, nastavených podmienkach a situácii s dlhodobo mimoriadne nízkymi úrokmi to znamená, že tam majú ľudia garantovanú de facto nulu. A to je naozaj problém. Negatívny dopad je ešte znásobený v prípade rastúcej inflácie, akú vidíme práve v tomto období.""

UNIQA v rámci fúzie prebrala dôchodkové fondy AXA už v januári tohto roka. Pre klientov sa prechodom pod značku UNIQA nič nemení. Obe dôchodkové spoločnosti sa zaradili do skupiny UNIQA spolu s ich existujúcimi licenciami a celým tímom, ktorý sa o dôchodkové zmluvy staral. UNIQA rovnakým spôsobom prebrala aj investičnú spoločnosť vrátane všetkého existujúceho know-how. Úspory a investície klientov vo fondoch tak budú rovnako v bezpečí, ako boli doteraz. Podmienky zmlúv sú platné a nemôžu byť zmenené bez súhlasu klienta a UNIQA na seba preberá všetky záväzky.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Petra Vlhová je Niké športovcom mesiaca už po tretíkrát!

2. december 2021

2.12.2021 - Anketa Niké športovec mesiaca pozná svojho novembrového víťaza. Podľa očakávania si anketu suverénnym spôsobom podmanila šampiónka Svetového pohára v alpskom lyžovaní z minulej sezóny Petra Vlhová.

Úspech v ankete jej zabezpečili skvelé výkony, ktoré dosiahla v novembrových pretekoch. Opäť si podmanila fínske Levi, kde vyhrala oba slalomy.  Nadviazala na to druhým miestom v slalome v americkom Killingtone. V priebežnom hodnotení Svetového pohára je druhá za líderkou a svojou rivalkou Američankou Mikaelou Shiffrinovou.

Pre Vlhovú je to už tretí triumf v ankete Niké Športovec mesiaca, ktorú prináša stávková spoločnosť Niké v spolupráci s RTVS. Premiérový triumf dosiahla v januári a nadviazala na to aj v mesiaci marec.

Výsledky: november 2021

Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie)
Patrik Jány (športová streľba)

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Najväčšie bizarnosti, ktoré ľudia vyhadzujú do voľnej prírody

2. december 2021

2.12.2021 - Čo všetko sme schopní vyhodiť do prírody? Väčšinou nachádzame v prírode nachádzajú rôzne druhy plastových výrobkov, plechovky, plastové aj sklenené fľaše, ohorky od cigariet, vrchnáky či obaly zo sladkostí.

Ľudia sú však schopní do prírody vyhodiť aj rôzne ďalšie absurdné veci, ktoré rozhodne nepatria do prírody, ale do koša a v prípade väčších odpadov na zberný dvor. To, že do prírody poniektorí vyhadzujú rôzny viac či  menej absurdný odpad, potvrdili aj výsledky ankety, ktorú OZV ENVI - PAK vyhlásila pri príležitosti nedávneho Svetového dňa absurdít. V ankete sa ľudí pýtala, aké rôzne bizarnosti ponachádzali v prírode.  "Je pre nás nepochopiteľné, že si ľudia dajú námahu zaviesť a vyhodiť nepotrebné veci do ťažko dostupných miest v prírode, keď to majú oveľa jednoduchšie zaviesť na zberný dvor v obci alebo meste, v ktorom žijú. Vidíme za tým hlavne neznalosť ľudí, ktorí nevedia, ako fungujú zberné dvory či zber elektroodpadu, ale tiež ich neochotu vyhodiť odpad tam, kam patrí," skonštatovala Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu z OZV ENVI - PAK.

Pozrime si najväčšie absurdity, ktoré ľudia našli počas svojich prechádzok v prírode:

1. Veľké spotrebiče bielej techniky

Chladnička, práčka či elektrická rúra uprostred lesa. Rozum sa zastavuje pri pomyslení, že je niekto ochotný vláčiť tieto spotrebiče na miesta, kde sa nedá poriadne dostať ani autom. Oveľa jednoduchšie je tieto spotrebiče odviezť do zberného dvora. Alebo si objednať službu mobilného zberu, ktorú poskytujú niektoré slovenské mestá či obce.

2. Jahody balené v plastových vaničkách

Ďalšou z nepochopených absurdít bolo približne 300 ks plastových vaničiek čerstvých jahôd v paletách. S najväčšou pravdepodobnosťou ich vyhodili priamo z obchodu. Či boli jahody napadnuté plesňou, a preto nepredajné, alebo sa len niekomu vysypali z auta, to dnes už nezistíme.

3. Kúpeľňová sanita

Vo voľnej prírode by sme si mohli zariadiť aj celú kúpeľňu. Vaňa, umývadlo, záchod, obkladačky, batérie či dlažba. Nájdete tu naozaj všetko, stačí si len vybrať. Len škoda, že väčšina z nich je rozbitá a nefunkčná a obkladačky s dlažbou sú častokrát polámané.

4. Čierna technika: staré televízory, monitor aj tlačiareň

Aj produkty tzv. čiernej techniky patria medzi tie, ktoré občas nájdeme vyhodené v prírode. Sú to hlavne staré televízory, ale našiel sa už aj monitor a čiernobiela laserová tlačiareň. Tá však nedopadla až tak zle, našla si nový domov. Majiteľ ju vyčistil a tlačiareň dodnes funguje. Je to už krásnych 7 rokov.

5. Autá

Pneumatiky ľudia vyhadzujú do prírody, žiaľ, bežne. Veľakrát svoje konanie ospravedlňujú tým, že im ich nechce zobrať zberný dvor ani pneuservis. Ale našli ste už v lese odparkované hrdzavé auto alebo auto rozobraté na súčiastky? Niektorým sa to už podarilo.

6. Stavebný odpad

Veľmi často sa ľudia zbavujú aj stavebného odpadu. Prerábajú byt a najjednoduchšie sa im zdá odviezť odpad do prírody. Z nákladných áut stavebný odpad potom vysypú rovno do rieky. Tam klesne pod hladinu, a stavebný odpad tak prestáva byť naším problémom.

7. Dámske plesové lodičky

Jednou z veľkých absurdít sú dámske lodičky. Môžeme len polemizovať o tom, prečo ich dáma v lese nechala. Buď v nich pretancovala celú noc a tlačili ju tak, že v nich už nevládala chodiť alebo sa ponáhľala domov a skratkou cez les v nich nevedela utekať.

8. Balík látky na obleky

Aj obleková látka je niečo, čo normálne nevyhadzujeme a už vôbec nie do lesa. Pravdepodobne už vyšla z módy, a tak sa jej majiteľ potreboval rýchlo a jednoducho zbaviť.

9. Platne

Vinyl zažíva svoj comeback. O to viac je nepochopiteľné, že aj platne niekto vyhodí a rovno do prírody.

10. Kreslo, gauč aj stoličky

Kreslá, sedacie súpravy aj stoličky ľudia vyhadzujú hlavne vtedy, keď prerábajú byt alebo keď ho zariaďujú novým nábytkom. Do prírody či k brehom rieky ich odnášajú aj ľudia, ktorí ich nájdu vyhodené pri kontajneroch a v pohodlných kreslách hľadajú v lone prírody svoj relax.

Z ďalších netradičných a absurdných vecí, ktoré ľudia našli v prírode, vyberáme:

11. Súprava 3 úplne nových kufrov

12. Kosačka na trávu

13. Zdravotnícka dokumentácia aj s RTG snímkami

14. Kus pomníka

15. Stará kalkulačka pre účtovníkov

A aké absurdity našli vo voľnej prírode ľudia, ktorí sa zbieraniu odpadkov pravidelne venujú?

Zanietený greenfluencer a klimatický aktivista Michal Sabo pravidelne zbiera odpadky v okolí Chorvátskeho jazera: "Pri zbieraní odpadkov často nachádzam v prírode rôzne relikvie. Našiel som tam napríklad dobíjaciu kartu do telefónu z roku 2003, aj niekoľkoročnú napolitánku, ktorá za tie roky nezmenila vzhľad ani farbu. Ale najväčšia bizarnosť bol písací stroj, ktorý som šesť hodín ťahal z vody, lebo už bol obrastený koreňmi. Krásny, funkčný. Dnes je repasovaný a vystavený v kaviarni mojej kamarátky ako solitér."

Ladislav Stupák z organizácie Save Nature by Čivas pravidelne upratuje znečistené oblasti na východnom Slovensku: "Odpadky aj nelegálne skládky upratujeme vo svojom voľnom čase, vždy niekoľkokrát do týždňa. Za jeden deň dokážeme vyzbierať aj niekoľko vriec, ktoré potom zvážame do zberného dvora. Pri upratovaní prírody sme už našli všeličo: pneumatiky, elektroniku, kreditné karty aj plyšové hračky."

Na záver si preto položme otázku, prečo človek nemá problém vyniesť ťažký odpad do prírody, keď oveľa dostupnejšie sú zberné dvory.  Ako sa tomu dá vôbec zabrániť? "Riešením je neustála osveta ľudí o možnostiach vyhadzovania a triedenia odpadu, pričom vzdelávať treba nielen deti, ale aj dospelých. Je to však beh na dlhé trate. Ľudí učíme nielen to, ako správne triediť odpad, ale aj to, aby odpad nenechávali v prírode. Všeobecne by malo platiť, že čo si so sebou do prírody donesiem, to si so sebou aj odnesiem," uzatvára K. Kretter.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Nádherná Biblia s dielom Majstra Pavla z Levoče

2. december 2021

2.12.2021 - Biblia, kniha kníh, najčastejšie vydávaná publikácia na svete, vyšla v jedinečnej úprave. Jej súčasťou sú unikátne fotografie výnimočného umeleckého diela, ktoré sa nachádza na Slovensku, v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. Ide o najvyšší neskorogotický krídlový oltár na svete a jeho autorom je rezbár Majster Pavol z Levoče.
Biblia – Majster Pavol z Levoče.

Oltár nafotil svetoznámy český fotograf Jan William Drnek. Použitím špeciálnej techniky a najnovších technológií vyhotovil unikátne snímky, pri ktorých má divák pocit, že sa nepozerá na fotografiu, ale na skutočný trojrozmerný objekt. Na záberoch vidieť aj tie najmenšie detaily sôch. Rovnako brilantné sú farby, ktorými je ozdobený oltár, najmä zlatá, ktorá je autentická a prirodzená. Najväčšia fotografia celého oltára sa skladá zo 144 záberov zložených do jediného veľkého panoramatického obrazu.

"Vyše roka som hľadala nápad, čím by sme vyzdobili knihu kníh. Ľudia, zberatelia, bibliofilovia nás totiž stále žiadali o nejakú špeciálnu, výnimočnú a originálnu verziu Biblie. Takú našu, slovenskú. A keď som s jedným priateľom farárom diskutovala o levočskom oltári, napadlo mi – dostaňme do Biblie tento svetový unikát, drevený oltár," vysvetľuje pôvod myšlienky Gabriela Belopotocká z vydavateľstva Ikar.

Biblia s dielom Majstra Pavla z Levoče má 856 strán biblických textov, je viazaná a v luxusnom puzdre. Obsahuje kompletné znenie Starého a Nového zákona po najnovšej revízii Spolku svätého Vojtecha. A k tomu desiatky strán farebných fotografií slávneho oltára. Táto zmenšená verzia má aj prijateľnejšiu cenu, v akcii je teraz dokonca so zľavou 21% a určite môže byť ozdobou nielen domácich knižníc, ale ideálne sa hodí aj na fary, do kostolov ap.

Na záberoch môžete vidieť aj tie najmenšie detaily sôch, dokonca aj zrniečka prachu. Rovnako úžasné sú farby, ktorými je ozdobený oltár, najmä zlatá, ktorá je autentická a prirodzená. "Najzložitejšou časťou bolo nasvietiť práve pozlátené sochy tak, aby lesklé plochy nevytvárali odlesky. Dokonalé osvetlenie tak na fotografiách vytvorilo požadovanú plasticitu," popisuje uznávaný fotograf.

Pozrite si VIDEO, ako vznikala luxusná Biblia:

Jan William Drnek

Uznávaný profesionál a fotografii sa venuje už viac ako 50 rokov. Ako jeden z mála fotografov ovláda perfektne všetky fázy vývoja fotografie – od teórie ľudskej percepcie, snímania, digitálnej postprodukcie cez tlač až po adjustáciu. Je popredným svetovým odborníkom na správu farieb tlačových technológií, členom skupiny Coloratti, skupiny renomovaných svetových fotografov a odborníkov na správu farieb tzv. colorguru a tiež členom Asociácie profesionálnych fotografov.

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Tuláci v Paríži. Silný príbeh od držiteľky Pulitzerovej ceny

2. december 2021

Tuláci v Paríži je príbeh o nezvyčajnom priateľstve malého osemročného chlapca Étienna a zvierat, ktoré stretne v Paríži. Príbeh napísala držiteľka Pulitzerovej ceny Jane Smiley, takže určite si ho vychutnáte.
"V Tulákoch v Paríži vytvorila Jane Smiley svet, kde kraľuje láskavosť a dobro – svet, v ktorom by sme všetci chceli žiť," napísali v Boston Globe.

Keď sa raz podvečer na dostihovú dráhu neďaleko Paríža znesie súmrak, bystrá, temperamentná kobylka Paras zistí, že dvierka jej boxu v stajni sú otvorené, a zatúla sa až do Mesta svetla.

Pouličný ruch, neznáme zvuky a pachy ju ohúria, ale nevystrašia. Čoskoro sa na svojich bezstarostných potulkách Parížom zoznámi s elegantným nemeckým stavačom Fridou, ktorá ovláda umenie prežiť na uliciach veľkomesta. Spolu sa utáboria v parku Champ de Mars, ktorého bujná zeleň im poskytne vhodný úkryt. Spoločnosť im robí párik hašterivých kačíc a ostrieľaný, svetácky havran Raoul. Všetko sa však zmení, keď Paras stretne osemročného chlapca Étienna a objaví novú, netušenú tvár Paríža: spustnutú mestskú vilu obrastenú brečtanom, kde Étienne žije v ústraní so svojou takmer storočnou prastarou mamou.

Blíži sa zima, na parížskych uliciach pribúda vianočná výzdoba a nezvyčajné priateľstvo zvierat a ľudského mláďaťa prekvitá. Ale ako dlho môže malý chlapec schovávať konského utečenca bez toho, aby vzbudil pozornosť Parížanov?

Tuláci v Paríži je čarovný imaginatívny príbeh, ktorý je tak trochu oslavou zvedavosti, vynaliezavosti a dobrodružstva. Je o túžbe po skutočnej láske a slobode. Pohladí vás po duši, pôsobí ako balzam v súčasnom zložitom období. Miestami vás rozosmeje, pobaví a som si istý, že keď si doň skutočne ponoríte, aspoň na chvíľu si budete užívať skutočnú bezstarostnosť.

JANE SMILEY

Americká spisovateľka, autorka mnohých bestsellerov a držiteľka viacerých významných ocenení vrátane Pulitzerovej ceny za beletriu v r. 1992 (za román A Thousand Acres). Žije v Carmel Valley v severnej Kalifornii a okrem písania sa venuje chovu koní.

Začítajte sa do novinky Tuláci v Paríži:

Paras vyhrala dostihy. S veľkou radosťou preskočila všetky prekážky, mala pocit, že je vo vynikajúcej forme. Gaštanový valach, ktorý skončil na druhom mieste, za ňou zaostal tak ďaleko, že ani nepočula dupot jeho kopýt (pravda, istú zásluhu na tom mali aj kričiaci diváci). Cez cieľovú čiaru takmer pretancovala. Všetci sa veľmi tešili — džokej z nej zoskočil saltom vzad, ošetrovateľka ju pobozkala, od svojej trénerky Delphine dostala objatie a tri kocky hnedého cukru a neskôr, keď sa upokojila a vychladla, aj obrovskú dávku chutnej mrkvy.
Boli to posledné preteky nielen v ten deň, ale aj za celý rok — bol začiatok novembra. Dodávka odviezla štyri kone ešte pred dostihmi a mala sa vrátiť po ňu, ale meškala. Stajňa bola prázdna a jej ošetrovateľka Rania povedala, že si odskočí na toaletu. Prečo sa nevyciká priamo tu v stajni? pomyslela si Paras, no na túto otázku nikdy nedostala odpoveď.
Na rozsiahlu zeleň dostihovej dráhy v parížskej štvrti Auteuil zosadal súmrak. Z prekážok ostali len tmavé obrysy, črtali sa na pozadí stále zelenej trávy. Kým Paras obdivovala tento výhľad, oprela sa o dvierka svojho boxu ako už veľakrát, no tentoraz sa prihodilo niečo, čo sa ešte nikdy nestalo — dvierka sa otvorili. Po krátkom zaváhaní opatrne vyšla na jemný vrždiaci štrk a odfrkla si. Všade bolo ticho.
Videla, že všetky boxy sú tmavé a prázdne. Jedinou jasnou farbou široko-ďaleko bola žiarivá zeleň dostihovej dráhy. Pri pohľade na ňu si Paras najprv netrúfala vydať sa do neznáma. Ale bola to veľmi zvedavá kobylka.
Pri nohách jej ležalo niekoľko predmetov, ktoré tam nechala Rania — ošetrovateľský kufrík plný kief, Parasina modrá prikrývka a čosi, čo sa podľa jej informácií volá kabelka. To jediné Paras zaujalo — už videla veľa kabeliek a často o nich počúvala. Práve vyhrala dostihy a vedela, že má dostať odmenu — možno je to práve táto kabelka. Sklonila hlavu, oňuchala ju a našla rúčku. Zdvihla kabelku a odklusala z pozemku pred stajňou na dostihovú dráhu. Hoci práve odbehla dlhé preteky so štrnástimi prekážkami, bola plná energie. Vyhodila nohy do vzduchu a zaerdžala.

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Banková skupina Intesa Sanpaolo sa pripojila k Net-Zero Banking Aliance

2. december 2021

2.12.2021 - Talianska banková skupina Intesa Sanpaolo, ktorej súčasťou je aj VÚB banka, sa pripája k Net-Zero Banking Alliance (NZBA) s cieľom zvýšiť spoločné úsilie v boji proti zmene klímy. Tak ako skupina Intesa Sanpaolo, aj VÚB banka, sa zároveň zaväzujú k cieľu nulových emisií do roku 2050, nielen čo sa týka vlastných emisií, ale aj v rámci svojho úverového a investičného portfólia.

Vstup do Bankovej aliancie Net-Zero je plne v súlade so stratégiou udržateľnosti a podpory ekologickej transformácie podnikov,  ktorú presadzuje skupina. Intesa Sanpaolo poskytne približne 80 miliárd EUR na financovanie iniciatív v oblasti ekologického a obehového hospodárstva v súlade s národným plánom obnovy a odolnosti (NRRP), zároveň poskytne 6 miliárd EUR na projekty obehového hospodárstva a 2 miliardy EUR na S-úvery, ktoré odmeňujú dosiahnutie špecifických cieľov udržateľnosti zo strany spoločností.

Vstup do Bankovej aliancie OSN s cieľom dosiahnuť čisté nulové emisie do roku 2050 nie je samo osebe konečným cieľom, ale je to skôr významný krok na ceste, ktorá zaväzuje Intesu Sanpaola k novým cieľom v boji proti zmene klímy.

Net-Zero Banking Alliance (NZBA) pod záštitou OSN združuje banky na celom svete, ktoré sa zaviazali plniť ciele stanovené Parížskou dohodou o zmene klímy. Alianciu zvoláva Finančná iniciatíva Programu OSN pre životné prostredie (UNEP FI), sekcia finančnej inštitúcie Programu OSN pre životné prostredie, ku ktorým sa pripojila Intesa Sanpaolo upísaním svojich zásad zodpovedného bankovníctva (PRB).

S viac ako 75 členmi v 35 krajinách a celkovými aktívami vo výške 54 biliónov dolárov predstavuje Banková aliancia Net-Zero viac ako tretinu globálnych bankových aktív. Predstavuje tiež bankový prvok Glasgowskej finančnej aliancie pre čistú nulu, ktorej predsedá Mark Carney, osobitný vyslanec OSN pre opatrenia v oblasti klímy a financie pre COP 26.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

PSS hľadá projekty, ktoré oživia „územia nikoho“. Najlepšie z nich získajú podporu z grantového fondu

2. december 2021

2.12.2021 - Viete, ako premeniť zanedbaný vnútroblok na miesto plné života, kde sa môžu stretávať susedia z okolia? Chýba vo vašej obci alebo v meste funkčné detské ihrisko? Alebo len pár lavičiek v parku, kde by sa dalo posedieť a oddýchnuť si? Ľudia majú častokrát dobré nápady, ako skultivovať či zlepšiť okolie svojich domovov. Problémom však bývajú chýbajúce financie. Nápady tak, bohužiaľ, končili iba na papieri. Grantový fond PSS podporuje kvalitné projekty v mestách a obciach už sedem rokov. V novom ročníku majú šancu najmä zelené projekty, ktoré myslia na životné prostredie.

Mestá a obce, ale aj občianske združenia či susedské komunity prichádzajú s nápadmi na revitalizáciu a sfunkčnenie okolia bytov, domov, parkov, komunitných centier, verejných priestorov či detských ihrísk. Niekedy priestoru pomôže vhodne osadená lavička, inokedy sa žiada podstatnejšia úprava. Grantový fond Prvej stavebnej sporiteľne je určený na to, aby finančne pomáhal zrealizovať dobré lokálne nápady, ktoré dokážu oživiť zanedbané "územia nikoho". V spolupráci s Úniou miest Slovenska a so Združením miest a obcí Slovenska sa doteraz počas  realizácie grantových projektov PSS podarilo zmeniť časť území v mnohých mestách a obciach.

"Bývanie a životný priestor sa nekončia za zatvorenými vchodovými dverami do vlastného domu či bytu. Každý rok sa nám podarí finančne pomôcť viacerým pekným nápadom. Niekedy má aj malá zmena vplyv na zlepšenie života stoviek ľudí, ktorí v komunite aktívne žijú alebo tento verejný priestor navštívia. Vďaka funkčnému a peknému verejnému priestoru sa susedské komunity môžu prepájať a život v nich získava vyššiu kvalitu. Cieľom grantového fondu je podpora dobrých, lokálnych nápadov a projektov, ktoré chcú zlepšiť a sfunkčniť verejný priestor v mestách a obciach na Slovensku a budovať pozitívny vzťah ľudí k vlastnému okoliu," hovorí vedúci samostatného odboru komunikácie Prvej stavebnej sporiteľne Jozef Plško.

Prihlasovanie projektov je jednoduché a transparentné a vyhodnocovanie je podľa vopred stanovených kritérií. Oproti minulým rokom je teraz možné na jeden projekt získať vyšší príspevok, až 7 500 eur. Pri vyhodnocovaní projektu sa bude tiež klásť vyšší dôraz na environmentálny rozmer projektov. "Vplyv klimatických zmien na život v našich mestách a obciach bude rásť. Preto sme sa pri hodnotení projektov rozhodli prihliadať aj na to, či obsahujú prvky, ktoré pomôžu mestám na tieto zmeny reagovať," hovorí Jozef Plško. Môže ísť napríklad o významný podiel zelene, vodné prvky alebo vhodné zatienenie priestoru.

"Mestá sú naším domovom, tam sú naše korene, rodíme sa tam, žijeme a zomierame. Sú našou súčasťou a odrazom našej kultúry a identity. Som presvedčená, že zapojenie sa samosprávy do zmysluplných projektov vytvorí lepšie prostredie, ktoré bude viac pripravené na odolávanie klimatickým zmenám a "krásno" okolo zlepší aj správanie a pocity obyvateľov aj v tejto zložitej dobe. Teším sa, že sme súčasťou tejto iniciatívy," hovorí výkonná viceprezidentka Únie miest Slovenska Jana Červenáková.

Grantový program Podpora revitalizácie verejných priestranstiev a vnútroblokov v obytných zónach miest a obcí Slovenska vyhlásila Prvá stavebná sporiteľňa už v septembri 2015, prvý projekt bol zrealizovaný o rok neskôr. Členmi poradného zboru, ktorý rozhoduje o rozdelení grantov, sú zástupcovia univerzít, ale aj Únie miest Slovenska alebo ministerstva dopravy.

Termín podávania žiadostí je do 31. januára 2022. Viac o kritériách, podľa ktorých sa budú projekty posudzovať, si môžete prečítať na stránke www.pss.sk.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Mikuláš v Dúbravke nepríde cez okno alebo pod okno

2. december 2021

2.12.2021 - Keď nemôžu deti k Mikulášovi, Mikuláš príde k nim. A to doslova. Dúbravský Mikuláš zavíta pod okná detí v materských školách. V sprievode svojich pomocníkov - starostu mestskej časti Martina Zaťoviča, ktorý si každoročne berie na podobnú mikulášsku jazdu dovolenku, obídu materské školy. Pozdravia, zazvonia zázračným zvonom, odovzdajú mikulášsku nádielku a aspoň na chvíľku vyčarujú sviatočnú atmosféru.

Mestská časť Bratislava-Dúbravka organizuje aj tento rok Mikuláša vo všetkých dvanástich materských školách, ktoré zriaďuje. "Mikuláš pod okno" príde k dúbravským materským školám ráno 6. decembra.

Vianočnú atmosféru prináša do mestskej časti aj sviatočné osvetlenie v uliciach. Svetlá sa zapnú na Mikuláša na živých "vianočných" stromčekoch – pred Domom kultúry Dúbravka a pred miestnym úradom na Žatevnej 2.

Rozsvecovanie dúbravského vianočného stromčeka sa bude dať sledovať aj online 6. decembra o 17.00 na sociálnej sieti Dúbravka-mestská časť Bratislava.

"Chceme aspoň krátkym videom a koledou, ktorá zaznie počas online podujatia, priniesť trošku vianočnej atmosféry," hovorí starosta Dúbravky Martin Zaťovič. "Svetielka aspoň symbolicky predznamenajú blížiace sa sviatky a prinesú hrejivý pocit do domovov Dúbravčanov."

Sviatočné osvetlenie by malo v Dúbravke svietiť do 6. januára 2022.

Jazda dúbravského Mikuláša so svojím pomocníkom 6. decembra 2021:

Materská škola Ušiakova – 8.15 hod.

Materská škola Nejedlého – 8.30 hod.

Materská škola Sekurisova – 8.45 hod.

Materská škola Cabanova – 9.00 hod.

Materská škola Pri kríži – 9.15 hod.

Materská škola Ožvoldíkova – 9.30 hod

Materská škola Fedákova – 9.45hod.

Materská škola Galbavého – 10.00 hod.

Materská škola Švantnerova – 10.15 hod.

Materská škola Bullova - 10.30 hod.

Materská škola Damborského – 10.45 hod.

Materská škola Bazovského – 11.00 hod.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

365.bank sa stala bankou roka na Slovensku podľa britského magazínu The Banker

2. december 2021

2.12.2021 - Najprestížnejšia medzinárodná súťaž a banková udalosť roka Bank of the Year Awards 2021 pozná mená svojich víťazov. Na včerajšej online prezentácii v Londýne boli vyhlásené a ocenené najlepšie bankové inštitúcie v Európe, Amerike, Ázii, na Blízkom východe a v Afrike. V zahraničí sa presadila aj 365.bank, ktorá sa stala najlepšou bankou na našom trhu a odnáša si titul Banka roka na Slovensku za rok 2021.

Ocenenie Bank of the Year Awards každý rok udeľuje The Banker, britský magazín zameraný na financie, a o výsledkoch rozhoduje medzinárodná porota. Tento rok pritom zabodovala aj 365.bank, ktorá potvrdila svoju pozíciu vyzývateľa na trhu a po troch rokoch svojej existencie sa stala premiérovo bankou roka na Slovensku. V celkovom hodnotení pritom zohralo kľúčovú úlohu jej nové strategické smerovanie, inovatívnosť a nové technológie, ako aj udržateľnosť a dosiahnuté ekonomické výsledky.

"Tento rok sa pre 365.bank niesol v znamení výziev a bol najdôležitejším rokom v histórii našej bankovej skupiny. Prešli sme strategickou transformáciou, v náročných časoch ovplyvnených pandémiou koronavírusu sme boli schopní rásť a pomáhať klientom prekonať jej dopady. Neprestali sme ani inovovať. Priniesli sme viaceré technológie, ktoré klientom spríjemnili denné bankovníctvo. Ocenenie Banka roka na Slovensku od magazínu The Banker  je pre nás motiváciou ďalej napredovať," hovorí Andrej Zaťko, CEO 365.bank.

Súťaž Bank of the Year Awards vyhodnocuje popredné svetové bankové inštitúcie viac ako 20 rokov. Jednotlivé inštitúcie sú posudzované z hľadiska ekonomických ukazovateľov, ako sú hospodársky výsledok, ale aj výnosnosť či stabilita. Porota hodnotí banky aj z hľadiska ich strategického smerovania, rozvoja nových technológií, inovácií a produktov. Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu boli hodnotiacim kritériom aj aktivity bánk smerom ku klientom s cieľom preklenutia tohto náročného obdobia.

Magazín The Banker je mesačník patriaci do skupiny Financial Times Group so sídlom v Londýne. Celosvetovo má viac ako 28-tisíc čitateľov a viac ako 85-tisíc registrovaných online používateľov, pričom oslovuje širokú komunitu bankárov, expertov, investičných fondov, ratingových agentúr a inštitucionálnych investorov. Rebríček zostavený magazínom The Banker je považovaný za celosvetový benchmark v rámci bankového sektora.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Prichádza IT pomoc počas lockdownu

2. december 2021

SANDING s.r.o v rámci programu pomoci firmám počas lockdownu poskytne ZADARMO zavedenie technológií cloudových služieb, a to do výšky až 250 Eur. Okrem toho ponúka zľavu 25% na ďalšie potrebné práce, ktoré budú vo vyššej hodnote ako 250 Eur.

Náklady na zavedenie nových IT technológií do firmy sa môžu vyšplhať na úroveň ich ročných nákladov na prevádzku. To je častý dôvod, prečo nie sú takéto rozhodnutia zo strany konateľov populárne. Riešením môže byť prijatie pomocnej ruky od slovenských IT špecialistov SANDING s.r.o., ktorí ponúkajú zavedenie cloudových služieb zadarmo, a to až do výšky 250 Eur. V prípade komplexnejšieho nasadenia aj zľavu 25% na všetky ďalšie úkony. Podmienkou získania zľavy je používať vybranú technológiu minimálne po dobu najbližších 12 mesiacov.

Cloudové služby Microsoft 365 pre vzdialenú spoluprácu a manažment.

Pomoc SANDING s.r.o so zavádzaním cloudových služieb

"Rozhodli sme sa pre takúto formu pomoci, pretože je to najjednoduchšia cesta ako môže väčšina firiem v čase lockdownu ušetriť a získať nové technológie bez počiatočných nákladov. Týka sa to najmä tých, ktorí potrebujú pracovať z domu, pričom pri tom využívajú rôzne súbory, aplikácie na firemnom servery, či chcú zostať v kontakte s kolegami," vysvetľuje Andrej Blanárik zo spoločnosti SANDING s.r.o.

Pracujete odkiaľkoľvek cez VPN a pripájate sa bezpečne k dátam a aplikáciám.

Zavedenie cloudových služieb je vo všeobecnosti vhodné pre firmy s minimálne dvomi užívateľmi. Väčšina základných cloudový služieb má pritom prevádzkovú cenu na užívateľa na úrovni len 3 až 10 Eur na mesiac. Virtuálny server pre celú firmu stojí od 50 Eur mesačne bez DPH. Firma takto získa cloudové úložiská súborov, šifrované pripojenie do firmy pomocou cloudového VPN, virtualizáciu aplikácií v cloudovom priestore, vzdialený prístup na svoje počítače, ale i aplikáciu na firemný chat a video telefonovanie. Výsledkom je, že aj firma aj s dvomi užívateľmi môže využívať za nízku sumu rovnaké technológie ako firma s tisíckami zamestnancov, pričom si zachová rovnakú konkurencieschopnosť.

Pomoc SANDING s.r.o. platí do konca roka 2021, môže však byť predĺžená podľa situácie.

Kontakt:

https://sanding.sk

Ing. Andrej Blanárik

obchod@sanding.sk

0905 466 866

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Stránky

Facebook Comments Box