PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
tlačové správy, vyhlásenia a oznamy
Aktualizácie: pred 10 min 24 s

Nová bratislavská mestská štvrť vynikne architektonicky aj technologickou vyspelosťou budov

pred 25 min 17 s

29.11.2022 - O užívateľský komfort a bezpečnosť budov v projekte Eurovea 2 sa postarajú technológie Siemensu.

Prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower v týchto dňoch získava svoju výslednú výšku 168 metrov a spolu s nábrežnými rezidenciami Riverside smeruje k budúcoročnej kolaudácii.

Nová mestská štvrť v centre Bratislavy od developera J&T Real Estate prinesie okrem bytov, kancelárií a obchodov aj parky, námestia, športoviská a verejné priestory.

Ambiciózny developerský projekt však bude vynikať aj z pohľadu energetickej efektívnosti a bezpečnosti, o ktoré sa postará spoločnosť Siemens s tímom Smart Infrastructure Regional Solutions & Services (Siemens REU).

"V minulosti sme pre spoločnosť J&T Real Estate dodávali systémy merania a regulácie pre zabezpečenie energetickej efektívnosti prevádzkovaných technológií budov, systémy elektrickej požiarnej signalizácie a hlasovej signalizácie požiaru ale aj systémy kontroly vstupu napríklad pre Grand Hotel Kempinski, pre Zuckermandel či pre projekty River Park, Klingerka a mnoho iných" hovorí Rastislav Mihalík, riaditeľ Siemens REU na Slovensku. "Eurovea 2 je však bezpochyby doposiaľ najambicióznejší projekt JTRE a sme hrdí, že sme jeho súčasťou," dodáva.

Stredobodom riešenia energetickej efektívnosti projektu Eurovea 2 je systém Desigo CC, ktorý umožňuje automatizovať prevádzku budov pri zachovaní maximálnej úrovne užívateľského komfortu a bezpečnosti. Systém vyniká otvorenosťou, čiže podporuje množstvo subsystémov a komunikačných protokolov, vďaka čomu si rozumie s prakticky všetkými technológiami v budovách.

"Desigo CC umožňuje integrovať celý rad otvorených štandardov aj proprietárnych protokolov, vďaka čomu sa dá platforma ľahko prepojiť so systémami pre meranie a reguláciu technológií vetrania, kúrenia, chladenia, individuálnu priestorovú reguláciu, osvetlenie, tienenie, elektrickú požiarnu signalizáciu, prístupový a kamerový systém, prípadne taktiež výťahy alebo dobíjacie stanice pre elektromobily," vysvetľuje R. Mihalík zo Siemens REU.

V projekte Eurovea 2 zabezpečujú desiatky riadiacich staníc Desigo PXC v kombinácii so stovkami izbových priestorových ovládačov na riadenie vnútornej teploty, aby bola klíma vo všetkých kancelárskych priestoroch optimálne komfortná a aby technológie vykurovania, vetrania a klimatizácie (HVAC) bežali vždy maximálne úsporne a efektívne.

Siemens dodáva pre Euroveu 2 takisto protipožiarny systém Sinteso, ktorý pozostáva z 12 riadiacich jednotiek, 5 572 automatických hlásičov a 770 manuálnych hlásičov. Všetky technológie budú pripojené k piatim dispečerským riadiacim staniciam Desigo CC pre jednoduchý prístup k dátam a monitorovanie rozličných parametrov, spotrieb energií, prípadne alarmovým stavom.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Harry Hole je späť v novinke Krvavý mesiac

pred 25 min 22 s

29.11.2022 - "Najväčšmi ma udivuje fakt, že keď sa parazity raz dostanú do mozgu, postupne ho ovládnu. Riadia tvoje myšlienky aj chute. A parazit ti velí, aby si robila všetko pre jeho prežitie. Staneš sa poslušnou vojačkou, a ak treba, si ochotná zaňho aj obetovať život...

Oplatilo sa čakať tri roky na ďalšiu holeovku! Je tu už 13.kniha zo série Jo Nesboa – Krvavý mesiac. A bude to poriadna jazda – mexický kartel, 10 dní, vraždy, hrozby, krvilačné parazity...

Harrymu sa rozpadol celý život a jediný únik nachádza na dne pohárika. Odcestuje do Los Angeles, kde je odhodlaný upiť sa na smrť. Namiesto toho však pomôže staršej filmovej herečke Lucille uniknúť pomste drogového kartelu. Tá mu na oplátku poskytne prístrešie, spoločnosť a oblek na mieru.

Medzitým v Osle je známy realitný magnát podozrivý z vraždy dvoch dievčat. Katrine Brattová sa márne dožaduje spolupráce s Harrym, ktorého jej nadriadení považujú za skrachovaného alkoholika. Podozrivý magnát sám vyhľadá Harryho pomoc a on sa jeho ponuku rozhodne prijať. Ak prípad vyrieši, získa bonus, ktorým splatí Lucillin dlh Mexičanom.

Harry sa vracia do Nórska a vytvorí tím zo starých známych. Osloví priateľa z detstva, ktorý predáva kokaín, skorumpovaného policajta a psychológa chorého na rakovinu.
Mexičania mu dali na splatenie dlhu desať dní. Hodiny tikajú a nad Oslom má vyjsť krvavý mesiac.

Starý dobrý Nesbo v top forme. Krvavý mesiac je naozaj kvalitná severská detektívka.

Nesbo absolútne majstrovsky vyskladal zápletku, postavy, zvraty a prekvapenia. A opäť je to celé postavená na čomsi novom, čo vás šokuje. Nesbo predsa nepríde len s nejakou vraždou, vyšetrovaním, nech ide o akokoľvek zvrátené veci. On tam vždy musí pridať nejakú špecialitku, niečo, čo ste možno ani netušili...

Tentoraz je to založené na parazitovi, ktorý zožerie jazyk rybe. Prisaje sa k jazyku ryby a cicia z neho krv, až kým sa jazyk celkom nerozpadne a nezmizne. Vtedy sa prisaje k jeho kýpťu, ďalej cicia a rastie, až sa z neho vyvinie celkom nový jazyk.
Nechutné, šokujúce, no reálne...a na tomto vystaval Nesbo svoje krimi, ktoré vychádza vo vydavateľstve Ikar.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Je tu ďalšia holeovka a vždy po dočítaní si fanúšikovia kladú otázku - bude aj ďalšia? Bude táto výborná séria pokračovať?
Keď si prečítate Krvavý mesiac, dostanete odpoveď. Skrýva sa doslova na posledných stranách...

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Gastroenterológ Ladislav Kužela a recepty pre zdravé črevo

pred 50 min 53 s

29.11.2022 - Ak čakáte knihu o najlepšej diéte alebo recepty na zázračné chudnutie z prášku, či ako sa dostať do formy za 5 dní, tak táto kniha vám rozhodne nepomôže. No ak vám naozaj záleží na celkovom zdraví, ak chcete spoznať "tajomstvo" zdravého a aktívneho života, potom ste našli presne to, čo potrebujete.
Je tu nová kniha skúseného gastroenterológa Ladislava Kuželu Recepty pre zdravé črevo.

Vaša strava by mala byť založená na rozmanitosti. Dobré črevné a celkové zdravie si zabezpečíte veľmi jednoducho a hravo – "dúhou na tanieri". Potešte svoje mikróby v črevách aj samých seba a výber a príprava jedla vás začne baviť!

Najväčšia epidemiologická štúdia zameraná na nájdenie najvýznamnejšej príčiny predčasných úmrtí (Global Burden of Disease study) ukázala, že nezdravá diéta je zodpovedná za viac rokov zlého zdravia a úmrtia ako akýkoľvek iný faktor životného štýlu. To znamená, že nezdravá strava "predbehla" fajčenie, hlad, infekcie, hepatitídu alebo chrípku.

"Štúdia ukázala, že ľudia celkovo konzumujú príliš veľa soli, procesovaného jedla a červeného mäsa a, naopak, konzumujú veľmi málo vlákniny, omega-3 mastných kyselín, celozrnných potravín, ovocia, orechov, semiačok, strukovín a zeleniny. Presne to má za následok zvýšenie počtu chronických ochorení, ktoré v súčasnosti pozorujeme," upozorňuje L.Kužela.

Pozrite si, čo hovorí Ladislav Kužela o svojej knihe:

Najnovšie vedecké poznatky z oblasti črevnej mikrobioty nájdete v dielach doc. Kuželu a dr. Čižmárikovej. Prestaňte počítať kalórie a zamerajte sa na kvalitu potravín. Obzvlášť tých sezónnych. Uvidíte, aký zázrak sa udeje s vaším telom!

V knihe nájdete mnoho užitočných informácií a tipov o zdravej a vyváženej strave, o procesovaných jedlách, o plant-based rastlinnej strave. Ako dosiahnuť tú rozmanitosť a pestrosť na tanieri? Aj v tom poradí kniha Recepty pre zdravé črevo z vydavateľstva Ikar.

Ale základom sú prirodzene recepty, ktoré sú rozdelené na ročné obdobia. Tak sa pekne dá zachovať aj sezónnosť, na ktorú upozorňujú všetci odborníci na správnu výživu. Pochutnáte si na nich, či ste vegán, vegetarián, alebo či jete mäso. Množstvo z receptov je vhodných aj pre celiatikov, prípadne tých, čo trpia laktózovou intoleranciou.

Recepty sú prirodzene plant-based, čiže rastlinné, mäso tam nehľadajte. Nie je to klasická kuchárska kniha a recepty, ktoré ste už videli veľakrát v mnohých knihách a na internete. Cítiť z nej, že je to naozaj rodinná kuchyňa, jednoduché a neraz rýchle recepty manželky, ktorá má sama veľa povinností, starostlivosť o domácnosť, deti...ale zároveň chce dopriať svojej rodinke zdravú a vyváženú stravu.

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Z Bratislavy do Košíc sa IC vlakom prepravíte od decembra najrýchlejšie v histórii

pred 2 hod 25 min

29.11.2022 -
IC vlaky budú mať menej zastávok, úsek Bratislava – Košice zvládnu za 4 hodiny a 31 minút
V Košiciach, Kysaku, Poprade, Žiline a v Bratislave bude stáť každé IC. Niektoré budú zastavovať aj v Trnave a Spišskej Novej Vsi
Pre cestujúcich, ktorí si zakúpia lístok na IC vlak cez ZSSK ID stále platí SUPERGARANCIA – vrátenie cestovného pri veľkom meškaní nad rámec bežných reklamačných podmienok
O 24 minút kratšie, ako dnes, pôjdu z Bratislavy do Košíc aj vlaky s možnosťou bezplatnej prepravy
Ekologická železničná doprava na Slovensku v roku 2023 opäť porastie. Nový cestovný poriadok predpokladá pre ZSSK za posledné obdobie rekordný rok v počte vlakokilometrov i vypravených vlakov

Okrem spoľahlivosti a ceny je jednou z troch najdôležitejších hodnôt pre cestujúceho Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) čas. Ten bol pri tvorbe nového Grafikonu vlakovej dopravy (GVD) 2022/2023, ktorý bude platný od 11. decembra 2022, najmä pri diaľkových trasách kľúčový. Zrýchlenia sa tak dočká prémiový komerčný produkt ZSSK – IC vlaky, pričom tieto spojenia ponúknu v smere Košice – Bratislava oproti novým vlakom Expres v priemere o 49 minút rýchlejšie spojenie. Napríklad vlak IC 44 Košice – Viedeň, ktorý prepája východ Slovenska s Rakúskom, bude rýchlejší po Bratislavu o 12 minút, čím dosiahne najrýchlejšie pravidelné spojenie západu s východom Slovenska v histórii IC vlakov. Trasu Košice – Bratislava zvládne za 4 hodiny a 31 minút.

Priemerný jazdný čas všetkých IC vlakov na trase Bratislava – Košice a späť je v dnes 4 hodiny a 51 minút, pričom po novom to budú 4 hodiny a 42 minút. Jazdy vlakov v oboch smeroch budú rozdielne kvôli dopravným dôvodom (dôvodom pomalšej jazdy z Bratislavy do Košíc bude aj približne deväťminútové čakanie vlakov v Kysaku, respektíve v Kostoľanoch nad Hornádom na voľnú koľaj v Košiciach). Kým z východu na západ to bude v priemere 4 hodiny a 36 minút, zo západu na východ to bude 4 hodiny a 48 minút.

Cestujúci ušetria čas vďaka IC vlakom aj na trase Žilina – Bratislava. Tú v priemere prejdú za 1 hodinu a 37 minút, namiesto 1 hodiny a 45 minút, ako je to v aktuálne platnom GVD. Výrazné zlepšenie a skrátenie jazdnej doby nastane na trati Bratislava – Prešov a opačne s prestupom v Kysaku na REX, ktorý bude stáť okrem Kysaku už len v Prešove. Kým priemerne cesta Bratislava – Prešov dnes s IC vlakmi trvá 5 hodín a 11 minút, po novom do bude 4 hodiny 55 minút (okrem IC 525).

Porovnanie priemerných časov IC vlakov a R/Ex 6xx v smere z Košíc do Bratislavy:

R/Ex 6xx
IC
Rozdiel medzi IC vlakmi v GVD 2022/2023 a 2021/2022
Rozdiel medzi IC vlakmi a Expresmi v GVD 2022/2023

2021/2022
2022/2023
2021/2022
2022/2023

Košice
Bratislava
5:50
5:26
4:51
4:36
0:15
0:49

Žilina
Bratislava
2:23
2:03
1:45
1:37
0:08
0:25

Poprad-Tatry
Bratislava
4:32
4:08
3:43
3:25
0:18
0:42

Spišská Nová Ves
Bratislava
4:53
4:28
4:04
3:45
0:19
0:43

Kysak
Bratislava
5:36
5:11
4:38
4:23
0:15
0:47

Košice
Žilina
3:21
3:18
3:03
2:56
0:07
0:21

K zrýchleniu pri IC vlakoch aj pri Expresoch dôjde najmä kvôli zrušeniu niektorých zastavení. Konkrétne vlaky IC 44 a IC 45 z Košíc do Viedne už nebudú zastavovať v stanici Trnava. Ostanú však zastavenia v Kysaku, Poprade-Tatrách, Žiline či v Bratislave hlavnej stanici, prípadne v Bratislave Novom Meste alebo v Bratislave-Petržalke.

Pri vlakoch IC 520, IC 521, IC 522, IC 523, IC 524 z Košíc do Bratislavy dôjde k zrušeniu zastavení v staniciach Trnava, Trenčín, Vrútky, Ružomberok a Liptovský Mikuláš. Výnimkou je IC 525, ktoré bude aj naďalej zastavovať v Trnave pre nástup a výstup cestujúcich, a to z konštrukčných dôvodov (obsadená trať). Stanice, v ktorých budú IC 5xx zastavovať aj v nasledujúcom období sú Kysak, Spišská Nová Ves, Poprad-Tatry a Žilina.

Od znovuobnovenia prevádzky všetkých IC vlakov, ZSSK narástol denný priemerný počet prepravených cestujúcich. Kým v máji tohto roku to bolo 1 622 cestujúcich, v októbri to bolo až 1 924 cestujúcich.

Priemerná prepravná vzdialenosť v IC vlakoch sa pohybuje nad 290 kilometrov. Dôkazom toho je, že až 52 % cestujúcich ich využíva na cestu zo západného na východné Slovensko a späť, pričom 22 % cestujúcich využíva IC vlaky na prepravu priamo z Bratislavy do Košíc. 6 % cestujúcich IC vlakmi sa nimi prepravuje zo Slovenska do Viedne a späť.

Počet prepravených cestujúcich IC vlakmi v mesiaci október:

2017
2018
2019
2020
2021
2022

65 443
70 717
72 002
12 306
11 147
59 659

Kým pred pandémiou sme v mesiaci október prepravovali cca 70 000 cestujúcich, situáciu v rokoch 2020 a 2021 zásadne ovplyvnil koronavírus. V tomto roku sa však čísla postupne vracajú do starých koľají, pričom v októbri 2022 sme prepravili už takmer 60 000 cestujúcich. Oproti predpandemickému roku 2019 to však je ešte stále o 17 % menej.

Cestujúci, ktorí si zakúpia lístok na IC vlak cez zákaznícke konto ZSSK ID na www.zssk.sk alebo v mobilnej aplikácii IDeme vlakom, majú k dispozícii SUPERGARANCIU. Teda vrátenie cestovného pri meškaní IC vlaku v ich cieľovej stanici z akéhokoľvek dôvodu. Viac o podmienkach SUPERGARANCIE nájdete na našej webovej stránke - www.zssk.sk/supergarancia/.

Oproti GVD 2021/2022 zrýchlime jazdný čas aj pri diaľkových vlakoch kategórie Expres na severnej trase z Bratislavy do Košíc o 24 minút (namiesto 5 hodín a 50 minút pôjdu 5 hodín a 26 minút). Diaľkoví cestujúci z Košíc, Kysaku, Margecian, Spišskej Novej Vsi, Popradu a Štrby do Bratislavy a späť teda pocítia výrazne skrátenie doby svojej cesty.

Rok 2023 bude z pohľadu najazdených vlakokilometrov za posledné roky rekordný. ZSSK totiž plánuje odjazdiť viac ako 37 mil. vlkm a vypraviť 644-tisíc vlakov. Oproti roku 2014 ide o takmer 25 %-ný nárast pri počte vypravených vlakov a cca 21 %-ný nárast v počte vlakokilmetrov. Viac vlakov bude jazdiť najmä na linke Ex 6xx Bratislava – Košice, v okolí hlavného mesta Bratislava a krajských miest Trnava, Žilina, Košice a Prešov.

2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
*2022
**2023

Celkový počet vypravených vlakov
516 279
524 343
529 550
526 944
544 364
555 124
526 180
545 604
595 315
644 595

Vlakokilometre
30 791 182
31 856 216
31 477 270
32 640 950
33 649 149
34 503 178
32 454 861
34 068 928
36 650 000
37 309 000

*v roku 2022 ide o odhad očakávanej skutočnosti
** dáta pre rok 2023 predstavujú reálne objednaný a finančne pokrytý výkon pre GVD 2022/2023. V závislosti od objednávky MDV SR môžu byť neskôr navýšené

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Futbal: HELL Football Fanatic je limitovaná edícia k MS v Katare 2022

pred 2 hod 25 min

29.11.2022 - Majstrovstvá sveta vo futbale Katar 2022 sú známe tým, že si skoro nikde nezakúpite v rámci štadiónov alkoholické nápoje. Hoci sa futbal primárne spája s pivom, výrobca energetických nápojov HELL Energy prichádza s limitovanou edíciou HELL Football Fanatic, a to pre všetkých milovníkov futbalu a tohto nápoja.

Ide o HELL Classic, ktorý je oblečený do vlastného futbalového dresu. Znamená to, že pri sledovaní zápasov si vychutnáte obľúbenú a tradičnú príchuť tutti-frutti s obsahom kofeínu 32mg/ 100ml, plus 5 druhov vitamínov B a ďalšie kvalitné ingrediencie.

Futbalová edícia HELL Football Fanatic je na pultoch obchodov do konca roka, a to v ekologických, nekonečne recyklovateľných hliníkových plechovkách.

Všetky produkty vrátane tohto nájdete aj na https://www.hellenergystore.sk.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Chcel pomáhať ľuďom a zlepšiť stravovanie detí. Ľudovít Winter vymyslel slávny BB puding, výživný dezert, ktorý chutí dodnes

pred 4 hod 25 min

29.11.2022 - Ľudia ho poznajú najmä ako symbol a záchrancu piešťanských kúpeľov, do slovenských dejín sa však zapísal aj ako vynálezca obľúbeného pudingu. Ľudovít Winter podnietil nielen rozvoj kúpeľnej starostlivosti, ale aj slovenského potravinárstva, keď priniesol na československý trh BB puding, ktorý je do dnešného dňa bežnou súčasťou našich domácností a tento rok oslavuje už 75. výročie. O svoje spomienky na dedka a aj sladký a výživný dezert sa podelila jeho pravnučka Katarína Fratríková (68).

Opinko

Tak volala Katarína svojho pradedka Ľudovíta, ktorý vzbudzoval svojim chovaním a pôsobením v Piešťanoch nielen obdiv a rešpekt, ale bol vnímaný aj ako múdry človek. Rovnako naňho pozerala aj rodina. "Bol veľmi prísny a veľa vyžadoval, ale vedeli sme, že to bolo preto, lebo bol cieľavedomý, chcel pre nás to najlepšie a svoje plány dokázal zreálniť vďaka svojej húževnatosti. Vnímali sme ho ako podnikavého, úspešného a neskutočného človeka, ktorý chodil všetko vybavovať, všetko aj vybavil a robil to s láskou. Miloval ľudí a chcel pre nich len to najlepšie a darilo sa mu to dosahovať cez jeho nápady," spomína Katarína. "Naučila som sa od neho najmä pokory, možno až príliš. Nepozerať na seba, ale na druhých. Do poslednej chvíle chcel všetko len pre ľudí, chcel ich do Piešťan pritiahnuť z celého sveta," dopĺňa.

Podlomené zdravie ako podnet pre sladký evergreen

Práve húževnatosť a odhodlanosť mu boli pravdepodobne nápomocné aj v ťažkých časoch. Život Ľudovíta Wintera nesprevádzali len úspechy v podnikaní. Aj napriek tomu, že sa zaslúžil o rozkvet piešťanských kúpeľov od samotného začiatku, svojimi úspechmi si narobil v tých časoch aj nepriateľov a počas druhej svetovej vojny skončil v koncentračnom tábore v Terezíne. Napriek tomu, že tieto udalosti výrazne poznačili jeho zdravie, jeho podnikavý duch sa neunavil a po návrate do Piešťan sa naďalej snažil pomáhať iným v oblasti zdravia.

Jeho cesta však tentoraz od kúpeľníctva, v ktorom bol mocnými odstavený, viedla k potravinárstvu. Išlo však o prirodzený dôsledok jeho osobných skúseností. Po návrate z Terezína podľa vlastných slov vyzeral ako "kostra", mal problémy s konzumáciou tuhej stravy a zároveň vnímal, že na trhu je akútny nedostatok dostupných a kvalitných výživných potravín. Ťažké časy a vojna nepoznačili len jeho. Problémy doby sa odrážali aj na zdraví a stravovaní dojčiat a malých detí, pre ktoré bola kvalitná strava nutnosťou. Tak sa vo Winterovej hlave na jar v roku 1945 zrodila myšlienka vyrábať výživné potravinové doplnky pod značkou spoločnosti Panvita. Boli určené pre deti a mali posilniť slabý detský organizmus.

Testy a skúšky produktov trvali celý rok. V roku 1946 po sérii skúšok v jasliach a detských ústavoch začala piešťanská Panvita dodávať finálne produkty na trh. Ako prvé to boli cestoviny zo zmesi pšeničnej a sójovej múky, nasledoval produkt k výrobe odvaru na výživu dojčiat z jačmennej krupice, ktorý nahrádzal vtedy nedostatkovú ryžu. Do portfólia pribudla oblátková múka, cereálny prípravok proti hnačke, ľahko stráviteľná a výživná keksová múčka a nakoniec aj legendárny posilňujúci BB puding, špecifický práve vysokým obsahom výživnej keksovej múčky. BB puding bol určený na posilnenie organizmu pre slabé, chudokrvné a rachitické deti, ženy v tehotenstve, dojčiace matky a všeobecne aj pre posilnenie organizmu dospelých. Produkty mali byť dostupné vo všetkých lekárňach, v prípade dostačujúcej produkcie aj v drogériách a vybraných koloniálnych obchodoch. O tom, že išlo v prvom rade o kvalitu a nie o snahu profitovať z nedostatku, svedčí i fakt, že Ľudovít Winter k príprave receptov oslovil vtedajšie špičkové kapacity.

BB puding – symbol pohody a pohladenia

V čase, keď BB puding vznikal, bola jeho pravnučka Katarína ešte maličká. "U nás v rodine sa vtedy veľmi nehovorilo o tom, že za týmito produktmi bol Opinko. Dozvedela som sa to, až keď som bola staršia. Jedine on mal v rodine takéto obchodné vlohy. Výnimkou bola ešte jeho dcéra Alžbeta, ale tá odišla do Austrálie," vysvetľuje Katarína, prečo sa týmto smerom v rodine už nikto ďalší neuberal.

Výrobňa Panvity sa nachádzala na Štefánikovej ulici (tzv. Winterova pekáreň) a v čase najväčšieho rozkvetu mala 30 zamestnancov. Na vývoj produktov dohliadali odborníci s akademickým vzdelaním v potravinárskej chémii. Na skúškach a odbornej spolupráci sa podieľal popredný slovenský dietológ, zakladateľ a prvý riaditeľ Štátneho ústavu pre výživu a dietetiku, Imrich Sečanský, vtedajší prednosta Detskej kliniky v Bratislave a špičkový detský lekár, docent Ivan Hečko, či primári a lekári z viacerých slovenských nemocníc, ktorí mali dohľad nad výživou v detských jasliach na Slovensku.

Katarína Fratríková spomína práve na známy BB puding. "Milovala som ho. Stál vtedy 3 koruny, tak sme ho často kupovali a moja mamička mi ho varievala. Dodnes ho mám v špajzovej skrini. Používať a rozprávať sa o tomto produkte je pre mňa ako pohladenie, lebo viem, že za tým bol Opinko. Pamätám si, že sme ho jedávali pri telke, ktorú nám Opinko kúpil. Mala som 10 rokov, mama puding uvarila, dala doň piškóty a obliala malinovým sirupom. Bola to dobrota," spomína.

Prežil znárodnenie aj socializmus, názov ostáva záhadou

Keď do výroby Winterových produktov vstúpil štát a podnik znárodnil v roku 1948, trvalo len chvíľu, kým výroba v Piešťanoch zanikla. Bolo to na prelome 40. a 50. rokov 20. storočia. Z uvedených výnimočných produktov však prežil jeden, ktorý na trhu nemal konkurenciu a dnes ostáva stále obľúbenou súčasťou kuchynských skriniek a špájz. Slávny BB puding sa opätovne začal vyrábať v 1. polovici 50. rokov v škrobárňach Boleráz. Puding, ktorý tento rok oslavuje 75. výročie vyrába v súčasnosti firma Dr. Oetker, ktorá výrobňu v Boleráze prevzala v roku 1993.

Záhadou zostáva dodnes pôvod jeho názvu. "Veľakrát sme premýšľali nad tým, čo by sa mohlo ukrývať za touto skratkou, ale skutočný význam je aj pre mňa dodnes neznámy," podotkla pravnučka tvorcu legendárneho pudingu. Jeho úspešnosť, ktorá ho udržala na našom trhu podľa nej tkvie v jeho príjemnej sladkosti, ktorá sa páči nielen deťom, ale aj dospelým. "BB puding má výborné zloženie a pritom aj výborne chutí, takže je vnímaný ako dezert, ale pritom vám dodáva aj potrebnú výživu. Má tiež široké využitie ako prísada do krémov, koláčov a podobne. Aj ja ho dodnes varím. Nesmú na ňom chýbať piškóty, ovocie a šľahačka," s chuťou vysvetľuje Katarína.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Simply Red na Slovensku zahrajú už 3.12.2022. Hudobný večer otvorí predkapela Luke Andrews Band

28. november 2022

28.11.2022 - Úspešné anglické zoskupenie Simply Red, sa v rámci svojho "Blue Eyed Soul - All The Hits Live" turné, v Bratislave predstaví 3.12.2022. NTC Aréna sa rozozvučí piesňami z najnovšieho albumu, ale aj legendárnymi hitmi!

Anglická formácia Simply Red, na čele s červenovlasým spevákom Mickom Hucknallom, po dvojročnom čakaní a niekoľkých presunoch termínov koncertu, konečne dorazí na Slovensko! V bratislavskej NTC Aréne3.12.2022 populárne zoskupenie svojich fanúšikov poteší dávkou soulu i funky, ale aj ochutnávkou reggae a to vďaka koncertu k "Blue Eyed Soul - All The Hits Live" turné, ktoré nesie meno podľa posledného štúdiového albumu, ktorý kapela vydala v roku 2019.

Takmer dvadsiatka skvelých piesní

Koncert hudobnej skupiny Simply Red, ktorá na hudobnej scéne pôsobí už neuveriteľných 37 rokov, otvorí špeciálny hosť – mladá kapela pochádzajúca zo susedného Rakúska – Luke Andrews Band. Po približne hodinovom warm up-e pódium v bratislavskej NTC Aréne ovládnu hlavné hviezdy večera!

Simply Red si s fanúšikmi počas koncertu zaspievajú, okrem avizovaných noviniek z albumu "Blue Eyed Soul”, aj hity, ktoré mapujú hviezdnu kariéru kapely. Podľa set listov z predchádzajúcich koncertov, ktoré kapela v rámci turné odohrala, sa návštevníci bratislavského podujatia môžu pripraviť a tešiť zároveň na piesne ako "You've Got It", "So Not Over You", "Thrill Me", či skladbu "Fake". Zoskupenie zahrá aj piesne "A New Flame", "Your Mirror", "Come To My Aid", či "Ain't That a Lot of Love". Rozhodne, aj za pomoci publika, bude NTC Aréna znieť hitmi "Stars", "Sunrise", "Something Got Me Started", ale aj pesničkou "Fairground".

Celosvetovo uznávaní hudobníci, počas svojich vystúpení, ponúkajú i priestor skladbám z pier svojich kolegov. Počas turné zvyknú zahrať covery "You Make Me Feel Brand New" (The Stylistics), Holding Back the Years" (The Frantic Elevators), "NightNurse(Gregory Isaacs), či "It's Only Love Doing Its Thing(Barry White).

Skvelá kapela, na čele s posledným zakladajúcim členom Mickom Hucknallom, zvykne príležitostne zopár piesní zo zabehnutého set listu mierne obmeniť. Čo sa však nikdy nezmenilo, bol záver podujatí, respektíve, poďakovanie kapely verným fanúšikom prostredníctvom prídavkov. Aj tí bratislavskí sa môžu tešiť na rozlúčku v podobe piesní "Better with you", "Money's Too Tight (To Mention)" (The Valentine Brothers) a "If You Don't Know Me by Now"(Harold Melvin & The Blue Notes).

O tom, že aj v našich končinách má kapela Simply Red veľké fanúšikovské zastúpenie, svedčí aj záujem o koncert. Usporiadateľ, agentúra VIVIEN, aj pri tomto podujatí hlási takmer plné stavy. "Aktuálne sú v predaji na koncert Simply Red už posledné vstupenky na státie." O tom, že Slováci si radi užívajú kvalitnú muziku niet pochýb. "Záujem o hudbu na Slovensku je veľký, momentálne máme v predaji niekoľko podujatí, ktoré sú žánrovo odlišné, no každé podujatie si nájde svojich fanúšikov. Momentálne, aj vďaka blížiacim sa Vianociam, evidujeme zvýšený záujem o vstupenky," doplnili zástupcovia VIVIEN. Vstupenky, či už koncert SIMPLY RED, alebo na ďalšie podujatia, sú, vrátane všetkých informácií, dostupné na www.vivien.sk a v sieti Ticketportal.

SIMPLY RED / Blue Eyed Soul - All The Hits Live
3. DECEMBER2022 / NTC ARENA (Bratislava)
Vstupenky sú dostupné na www.vivien.sk a v sieti Ticketportal

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Musíme si určiť cieľ a potom ho aj napĺňať. Na ITAPA bude vládna špička a uznávaní experti riešiť, ako vybudovať zo Slovenska inovatívnu krajinu

28. november 2022

28.11.2022 - Písal sa 1. máj 2004, keď Slovensko vstúpilo do Európskej únie. Tento dátum sa hlboko vryl do našich dejín – odštartoval totiž éru modernej krajiny, ktorá si ide za svojimi cieľmi. Niektorí ľudia to, že sa Slovensko stalo členom Európskej únie, dodnes považujú za husársky kúsok, ktorý už nebudeme vedieť nikdy zopakovať. Avšak, mýlia sa. Vstúpiť do únie bolo naším národným cieľom, ktorý sme si určili, a ktorý sme postupne – krok za krokom – aj napĺňali. Na tohtoročnom medzinárodnom kongrese ITAPA 2022 s podtitulom Právo na úspech zistíte, že práve tento príbeh by nám mal byť inšpiráciou aj v oblasti digitálnej transformácie a inovácií.

"Inšpirujú nás transformácie krajín ako sú Estónsko, Fínsko či Izrael, ktoré sa z ekonomík s nízkou pridanou hodnotou, stali inovačnými lídrami. Sú to úspešné krajiny, pretože si pred mnohými rokmi stanovili víziu toho, na čom chcú stavať svoj úspech. A následne túto víziu aj poctivo a kontinuálne napĺňali," povedal pre ITAPA predseda vlády SR Eduard Heger s tým, že Slovensko dnes stojí na začiatku takejto cesty. Máme totiž silnú priemyselnú základňu, ktorá môže byť o niekoľko rokov výkladnou skriňou transformácie cez digitálne a zelené technológie. "V tejto chvíli prebiehajú prvé kroky k tomu, aby sme tento cieľ naplnili aj prostredníctvom Plánu obnovy a jeho reforiem," doplnil Eduard Heger, ktorý na ITAPA vystúpi hneď v úvodnom paneli prvého dňa kongresu o 8.55 h.

Michal Truban, ktorý dnes radí, ako vybudovať úspešnú a inovatívnu firmu tvrdí, že nám chýba naozajstný strategický prístup. Faktom je, že vynikať v každej oblasti inovácií sa nedá a aj preto si musíme určiť, v akých inováciách tí najlepší byť môžeme. "Ak sa Slovensko inovatívnou krajinou nestane, situácia sa bude zhoršovať. Už dnes tu sú šikovní úradníci, ktorí chápu dôležitosť inovácií. Je ale potrebné, aby sa inovácie stali prioritou aj u politikov," doplnil Michal Truban, ktorý na ITAPA vystúpi v utorok v paneli Ako tvoriť inovácie? – od 10.45 a tiež v diskusii Návod na úspech – už od 13.30 h.

Inovácie znamenajú modernú a lepšiu krajinu pre život. No keďže inovácie tvoria ľudia, je nevyhnutné zastaviť únik talentov do zahraničia. "Spoločnosť je rozdelená ako nikdy predtým. Dominantným trendom je vyhraňovať sa. Avšak na to, aby sa tu žilo lepšie, potrebujeme spolupracovať a zapájať talenty," tvrdí Adrian Vyčítal, spoluzakladateľ a partner investičnej spoločnosti IPM Group a tiež spoluzakladateľ a predseda správnej rady iniciatívy Slovak Global Network. Aj podľa Adriana Vyčítala máme na to, aby sme sa stali inovatívnou krajinou. Avšak, musíme byť pripravení, že skratky tu neexistujú. "Musíme myslieť na dlhšie obdobie a nastaviť procesy tak, aby sme sa približovali k našej vízií," dodáva Adrian Vyčítal.

Jasná vízia pritom nechýba v jednej z našich kľúčových spoločností – SPP. "V kontexte zmeny klímy a súčasnej energetickej krízy sa definitívne zmenila paradigma európskej energetiky. Energetický mix sa dnes posúva smerom k vyššiemu podielu obnoviteľných zdrojov energií. To si však vyžaduje čas aj investície. Pri prechode k obnoviteľným zdrojom zohráva zemný plyn kľúčovú úlohu. SPP vykročil v ústrety udržateľnej budúcnosti rozšírením sa do oblasti elektroenergetiky a cirkulárnej ekonomiky," povedal pre ITAPA Peter Kučera, člen predstavenstva SPP. Ako ďalej – v kontexte energetickej krízy zdôraznil - posledné mesiace SPP venuje maximálne úsilie zabezpečeniu plynulých dodávok energií pre všetkých našich zákazníkov, od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti: "Uzavretím diverzifikačného kontraktu na nákup plynu z ťažobných polí v Severnom mori a uzavretím diverzifikačného kontraktu na dodávky LNG vieme v súčasnosti pokryť viac ako 65 percent spotreby svojich zákazníkov z iného ako ruského zdroja. Dokážeme tak zabezpečovať pre svojich zákazníkov dodávky plynu z juhu, využívajúc okrem talianskej infraštruktúry aj LNG terminál v Chorvátsku, a to popri spomenutej severnej trase a stále fungujúcej prepravnej cesty cez Ukrajinu." Peter Kučera na ITAPA vystúpi o 9.15 v úvodnom paneli prvého dňa, konkrétne v diskusii Cesta z energetickej krízy – ako krízu využiť ako príležitosť?

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Na slovenský trh vstupuje e-shop s outdoorovým vybavením 8a

28. november 2022

28.11.2022 - Poľská trhová jednotka 8a vstupuje na Slovensko po úspešných vstupoch na trhy Čiech a Rumunska

Najväčší poľský e-shop s outdoorovým vybavením a oblečením 8a vstupuje na slovenský trh. Po vstupe na český trh v máji tohto roka a do Rumunska v septembri ide už o štvrtý trh v regióne strednej Európy, na ktorý svoje podnikanie rozširuje väčšinový majiteľ 8a, ktorým je Enterprise Investors, jedna z najväčších spoločností spravujúcich fondy private equity v strednej a východnej Európe. Web 8a.sk má ambíciu získať na Slovensku v dohľadnom čase významnú trhovú pozíciu.

8a dosiahlo za pol roka 10 % podiel v Česku, v Poľsku dominuje celému segmentu

Zakladateľ Piotr Czmoch založil prvý obchod s outdoorovým vybavením v roku 2002 v Gliwiciach na juhu Poľska a o dva roky neskôr spustil internetový obchod. Tým položil základ siete 8a, ktorá sa o pár rokov stala jednotkou na poľskom e-commerce trhu pokrývajúcom oblečenie, obuv, doplnky a ďalšie vybavenie pro outdoorové aktivity a horské športy, ako je horolezectvo a skialpinizmus. V roku 2021 bol e-shop 8a.pl z hľadiska tržieb približne trikrát väčší ako dvojka na trhu. Tento rozdiel ďalej rastie a ku koncu roka by sa mohol priblížiť k 4-násobku najbližšieho konkurenta.

Sieti 8a sa darí aj v Česku. Len pol roka po vstupe na český trh jej patrí približne 10 % trhový podiel na online trhu s outdoorovým vybavením v Českej republike. "Naše ambície sú na každom trhu jednoznačné. Chceme ponúkať čo najširší výber výrobkov najvyššej kvality za atraktívne ceny. Jediný spôsob, ako to dosiahnuť, je vytvoriť náš sortiment a pochopiť potreby našich zákazníkov," hovorí Marek Andryszak, generálny riaditeľ spoločnosti 8a.

8a s najširšou ponukou značiek v strednej Európe

E-shopu 8a sa darí mimo iného aj preto, že investuje veľa prostriedkov do infraštruktúry s cieľom zaistiť si lojalitu súčasných aj budúcich zákazníkov. V posledných desiatich mesiacoch preto zaviedli nový systém správy informácií o produktoch a predaji, riadenia kontaktov so zákazníkmi a automatizácie marketingu. Okrem toho 8a otvorili nový sklad (s plochou vyše 8 000 m2) ako podporu pre rozšírenie portfólia outdoorových značiek zo 180 na približne 280. Týmto rozšírením sortimentu sa 8a stal e­shopom s najkomplexnejšou ponukou v celom regióne strednej a východnej Európy.

Enterprise Investors odkúpili 80 % podiel v spoločnosti 8a v roku 2021. Cieľom investora je podporiť expanziu e-shopu 8a na domácom trhu, ako aj rozšírenie do zahraničia. "Domnievame sa, že internetový predaj bude naďalej preberať trhové podiely offline obchodníkom vďaka pohodliu a nižším cenám, ktoré zákazníkom ponúka. Zároveň budeme pravdepodobne svedkami rýchlejšej konsolidácie v online priestore, keď najväčší hráči budú preberať podiely na trhu od menších online konkurentov. Naším cieľom je urobiť z 8a výrazného hráča v regióne strednej a východnej Európy," hovorí Bartosz Kwiatkowski, partner, ktorý je v Enterprise Investors zodpovedný za investíciu.

Enterprise Investors je jednou z najväčších spoločností spravujúcich fondy private equity v strednej a východnej Európe. Od svojho vzniku v roku 1990 vytvorila spoločnosť deväť fondov s celkovou hodnotou presahujúcou 2,5 mld. eur. Tieto fondy doteraz investovali 2,2 mld. eur do 151 spoločností z rôznych odvetví a ukončili 136 investícií v objeme 4,2 mld. eur. https://www.ei.com.pl/sk/

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Trendy a ceny inštalácie klimatizácií v roku 2022

28. november 2022

28.11.2022 - Na online platforme daibau.sk existuje jedna z najväčších verejne dostupných zbierok cien stavebných prác a služieb. Pripravili cenovú analýzu klimatizácií, ktorá vám môže pomôcť pred začiatkom vykurovacej sezóny v roku 2022.

Najpopulárnejšie typy klimatizácií a ich ceny

Ceny klimatizácií sa vo všeobecnosti líšia v závislosti od výkonu klimatizácie, typu klimatizácie a samozrejme od výrobcu. Analýzou získaných údajov sme zistili, že najpopulárnejším typom klimatizácie na Slovensku je splitový systém s jednou vonkajšou a jednou vnútornou jednotkou. Ak zoberieme do úvahy aj výkon tepelných čerpadiel, zistíme, že ľudia najviac vyhľadávajú klimatizácie s výkonom 2,5 Kw. Druhá najžiadanejšia klimatizácia je klimatizácia s výkonom 3,5 kW. Pokiaľ ide o ceny, porovnali sme najbežnejšie splitové klimatizácie s výkonom 2,5 kW a 5 kW vrátane montáže.

Z cenovej analýzy vyplýva, že klimatizácie s výkonom 2,5 kW vrátane montáže stoja od 800 do 960 EUR. Najžiadanejšie klimatizácie s výkonom 3,5 kW stoja od 1300 do 1500 EUR vrátane montáže. Klimatizácie s výkonom 5 kW stoja 1500 až 1700 EUR.

Keď sa rozhodnete pre kúpu klimatizačného zariadenia, skontrolujte si, aký chladiaci alebo vykurovací výkon potrebujete, pretože príliš malé alebo príliš veľké zariadenie bude znamenať vyššie náklady. Klimatizáciu je potrebné pravidelne udržiavať. Pre kvalitu vzduchu a optimálny výkon sa odporúča každoročný servis klimatizácie, ktorý stojí okolo 100 EUR. Ceny jednotlivých modelov a typov klimatizácií si môžete pozrieť v našom cenníku klimatizácií.

Ceny montáže v závislosti od miesta montáže klimatizácie

Overili sme si aj to, ako sa pohybujú ceny montáže klimatizácií v jednotlivých mestách na Slovensku. Rozdiel je badateľný. Montáž klimatizácie s výkonom 2,5 kW v Košiciach stojí 200 EUR. Za montáž klimatizácie v Žiline treba zaplatiť 200 EUR. V Bratislave je cena o niečo vyššia – 350 EUR.

Ako sa pohybujú ceny inštalácie klimatizácií v Rakúsku, Srbsku a Slovinsku?

Aby sme mali lepší prehľad, porovnali sme ceny inštalácie klimatizácií v zahraničí a toto sú výsledky výskumu. Pokiaľ ide o Rakúsko a ceny za kúpu a montáž splitových klimatizácií, tie sa pohybujú od 2 500 do 6 000 EUR za klimatizácie s výkonom 2,5 kW, 3 000 až 7 000 EUR stoja klimatizácie s výkonom 3 kW. Montáž klimatizácie v Rakúsku stojí 1 500 až 2 500 EUR bez ohľadu na miesto montáže, za servis klimatizácie treba zaplatiť 200 až 450 EUR a za plnenie klimatizácie 300 až 400 EUR, čo je v porovnaní so Slovenskom omnoho viac.

V Srbsku sú ceny omnoho nižšie ako v Rakúsku. Splitová klimatizácia na kľúč s výkonom 2,5 kW stojí v Srbsku 350 až 550 EUR. Za klimatizáciu s výkonom 5 kW treba zaplatiť 650 až 700 EUR. Pokiaľ ide o montáž klimatizácie, existujú určité rozdiely. V Srbsku za montáž treba vyčleniť 50 až 120 EUR. Servis klimatizácií v celej krajine stojí 35 až 80 EUR.

Slovinsko má tiež dostupnejšie ceny. Montáž klimatizácie s jednou jednotkou v Ľubľane, Kranji alebo Domžale stojí 240 až 270 EUR, v Celji a okolí od 200 EUR do 240 EUR. Montáž klimatizácie je lacnejšia na pobreží (Portorož a Koper), ceny sa pohybujú v rozmedzi od 150 do 220 EUR.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Blondínka. Životopis filmovej legendy Marilyn Monroe

25. november 2022

25.11.2022 - Beletrizovaný životopis o žene, ktorá očarila milióny ľudí na celom svete. Femme fatale, hviezda filmového plátna, legenda – Marilyn Monroe. Oceňovaná autorka Joyce Carol Oatsová napísala síce 700-stranový román, no ako sama vraví, vôbec tam nie je všetko. "Je výrazne kondenzovaný... namiesto početných milencov, zdravotných kríz, potratov, pokusov o samovraždu a filmových rolí, kniha opisuje iba vybraný, symbolicky nízky počet," dodáva na margo románu Blondínka.

Joyce Carol Oatesová v ňom odkrýva príbeh odstrkovaného dieťaťa, nádhernej mladej ženy a neskôr celebrity, z ktorej si chcel každý uchmatnúť svoj kúsok. Román nemá byť verným životopisom, vystihuje skôr atmosféru doby a psychologické motívy za konaním kontroverznej herečky než faktografické detaily, preto aj mnohé zo škandalóznych historiek ukazujú Marilyn v inom svetle. Autorka sa zamerala najmä na rozpor medzi civilnou Normou Jeane Bakerovou a filmovou hviezdou Marilyn Monroe.

Mnohí ľudia, ktorí hrali v herečkinom živote hlavnú úlohu, sú dávno mŕtvi, a tak si autorka dovolila poodhaliť aj to, čo sa za ich života len šepkalo v kuloároch medzi zasvätenými. V románe sa spomínajú všetky manželstvá, aj to s dramatikom Arthurom Millerom či vzťah s prezidentom Kennedym, ktorý je dodnes zahalený tajomstvom. Autorka sa nevyhýba ani nepríjemnému otázniku, ktorý stále visí nad smrťou zbožňovanej hviezdy. Vzala si Marilyn život sama alebo ju zavraždili?

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Lucia Vráblicová:

V tomto roku sme si pripomenuli 60. výročie smrti ikonickej Marilyn Monroe, no Joyce Carol Oatesová nám odhalí životný príbeh Normy Jeane Bakerovej, ženy, ktorá stála za portrétom zbožňovanej blondínky s nezameniteľným úsmevom.
Blondínka je príbeh americkej umelkyne a symbolu krásy, mužskej žiadostivosti, bohatstva a úspechu, ale aj príbeh skutočnej ženy v jeho tieni.

A v podvečer 3. augusta 1962 zazvonila Smrť na dvere domu číslo 12305 na Fifth Helena Drive. Utrela si spotené čelo bejzbalovou čiapkou. Smrť žula žuvačku rýchlo, netrpezlivo. Nepočula vnútri nijaké kroky. A nemôže nechať ten poondený balíček na prahu, potrebuje podpis. Počuje iba vibrujúce zunenie klimatizačného zariadenia v obloku. Žeby to vnútri hralo rádio? Je to malý dom v španielskom slohu, "hacienda", iba prízemie. Múry z imitácie nepálenej tehly, rozpálená strecha z oranžovej škridly, obloky so spustenými žalúziami a dojem sivastého prachu. Stiesnený a miniatúrny ako domček pre bábiky, na Brentwood nič extra. Smrť zazvonila ešte raz, a poriadne. A tentoraz sa dvere otvorili.

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Herecké i súkromné historky Ferka Kovára

25. november 2022

25.11.2022 - Na dosky Novej scény som sa po prvý raz postavil v roku 1972 v úlohe novica v hre Glória, čo mi tak trochu prischlo: len čo bolo treba hrať farára, voľba padla na mňa. Hral som ho vo viacerých predstaveniach, vo filme Noční jazdci, v Tisícročnej včele... Už len aby mi pridelili kostol a mohol som viesť vlastnú farnosť.

Skvelý slovenský herec – divadelný, filmový, televízny aj dabingový. Výborný recitátor a obľúbený pedagóg. Práve o ňom vyšla kniha Jednoducho Ferko, ktorú s ním napísala skúsená novinárka Silvia Lispuchová.
František Kovár.

Dozviete sa v nej o jeho živote, osobnom i profesionálnom a nebudú chýbať ani mnohí herecké historky. Prečítate si napríklad aj o tom ako mal v istom období vo vrecku dva mobily. Keď sa Dušan Jamrich čudoval, načo sú mu hneď dva, vysvetlenie vraj bolo jednoduché: "Keď som smutný, volám si z jedného mobilu na druhý." :-)

Písal sa rok 1955 a v bratislavskom Večerníku vyšiel článok s titulkom Usmievavý Ferko Kovár zabáva svojich spolužiakov. Malý štvrták si do školy v prírode v našich veľhorách pribalil maňuškové divadlo s úmyslom pobaviť spolužiakov. Divadlo hral aj svojim kamarátom usadeným na dvore za domom na Tabakovej ulici v Starom Meste, kde vyrastal.

Z neba padali plagátiky s textom "Proletári všetkých krajín spojte sa", ktoré na Bratislavu zhadzovalo lietadlo, a malý chlapec predvádzal predstavenie, ktoré si sám vymyslel. Keď na Firšnáli, ako po starom volali Gottwaldovo námestie, dnes Námestie slobody, púšťali šarkany, ten jeho sa odtrhol, vyletel do výšky a padol priamo na Novú scénu.

Čo hovorí Ferko Kovár o svojej knihe?

František Kovár má na svojom konte desiatky divadelných, filmových i televíznych postáv, jeho hlas zaznieva z dabingu, vynikol ako recitátor aj pedagóg.
Získal mnohé ocenenia, ako Cena literárneho fondu, Cena RTVS za rozhlasovú tvorbu pre deti, či Poděbradskú Křišťálovú růži v kategórii prednesu poézie.

Posteľ máme aj v divadelnej šanti. Vystrel som sa na nej len výnimočne, zato môj drahý kolega Maroško Geišberg, nech mu je zem ľahká, ju využíval často. Nebýval v Bratislave a po skúške sa mu na tých pár hodín, ktoré mal k dispozícii do začiatku predstavenia, neoplatilo ísť domov. Ostal v našej spoločnej šatni, písal texty, básne a ja som bol často prvý, komu ich čítal. Ak sa mu predstavenie skončilo neskoro večer a ráno ho čakala skúška, v šatni prespal. Naša posteľ bola využitá.

Silvia Lispuchová má na svojom konte deväť knižných titulov. Je autorkou a spoluautorkou kníh Ešte, Kamila, A just nie!, Spomienky ortopéda, Top 37 žien Slovenska, Zápisky z teplého domu, Hádam ma nezabijú, Ako sa stať celebritou a Posledný bohém. Pracuje ako redaktorka, žije v Bratislave.

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Decathlon otvoril svoju najsevernejšie položenú predajňu v Liptovskom Mikuláši

25. november 2022

25.11.2022 - Francúzsky reťazec športových predajní Decathlon pokračuje v udržateľnom sprístupňovaní radosti a benefitov zo športovania čo najväčšiemu počtu ľudí. Otvára v poradí 13 predajňu na severe Slovenska v známej nákupnej časti Liptovského Mikuláša.

Predajňa sa nachádza v Retail parku na Kamennom poli a svojou rozlohou 1200 m2 predajnej plochy je najkompaktnejšia spomedzi všetkých Decathlon predajní.. Koncept predajne je postavený na myšlienke poskytnúť efektívny nákupný proces. Zákazník rýchlo nájde to, čo potrebuje v priebehu pár minút. Ponuka športového oblečenia a vybavenia je zameraná na lokálne potreby tejto oblasti. Nájdete tu športy ako turistika, lyžovanie, snowbordovanie, zimné korčuľovanie, cyklistika, poľovníctvo, jazdectvo, či plávanie. Pestrú ponuku dopĺňajú športy ako beh, fitnes, rybolov, futbal, basketbal alebo letné korčuľovanie.

"Teší nás, že sa nám podarilo otvoriť našu novú predajňu práve na Liptove, v tak významnom centre športu a turizmu. Veríme, že aj vďaka centrálnej polohe v srdci najsilnejšej nákupnej zóny si nás zákazníci, ale aj turisti, z celého regiónu bez problémov nájdu", hovorí manažér expanzie Roman Baník.

Decathlon si pri vývoji svojich produktov dáva záležať na dizajne, testovaní a kvalitnej výrobe za dostupné ceny pre každého, či už so športom začínate, alebo ste profesionáli. Okrem pestrej ponuky športového oblečenia a vybavenia, si návštevníci môžu vyskúšať a otestovať produkty priamo v predajni. "Najväčšou výzvou bolo pripraviť pre zákazníkov lokálnu ponuku, šitú na mieru potrebám domácich aj turistov. Verím, že si naši zákazníci vždy nájdu to, čo potrebujú. So samotným nákupom a poradenstvom vždy ochotne pomôže náš vyškolený tím nadšených športovcov. Bolo náročné vybrať zo stovky životopisov "hŕstku" tých, ktorí spoločne so mnou budú súčasťou tohto projektu. Podarilo sa to! Sme tím športovcov, ktorých spája hlad po úspechu a tým je pre nás spokojný zákazník", hovorí riaditeľ predajne Ján Pažický.

Služby dopĺňa servis bicyklov a lyží Decathlon značiek, brúsenie korčúľ, či výnimočná možnosť vrátiť alebo vymeniť produkt do 365 dní od nákupu. Ak máte radšej nakupovanie z pohodlia domova, produkt si môžete objednať na www.decathlon.sk a nechať si ho doviezť za poplatok až domov, na výdajné miesto, alebo zadarmo na predajňu.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Muži by nemali zabúdať na svoje reprodukčné zdravie, pripomína to aj kampaň Movember

25. november 2022

25.11.2022 - Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenie v mužskej populácii. Ochorenie je pritom úplne vyliečiteľné, pokiaľ sa odhalí včas. Podľa odborníkov sa však muži často preventívnej prehliadke u urológa vyhýbajú. Všeobecná zdravotná poisťovňa sa preto aj tento rok zapája do kampane "Movember", ktorou chce podporiť prevenciu v oblasti rakoviny prostaty.

Na Slovensku pribudne viac ako dvetisíc nových prípadov rakoviny prostaty ročne. "Nielen výskyt ochorenia, ale aj mortalita na Slovensku je oproti Českej republike výrazne vyššia, z čoho sa dá usudzovať nízky záchyt pacientov v skorých štádiách ochorenia, kedy je ešte liečiteľné," poukazuje Doc. MUDr. Ivan Minčík , PhD., prezident Slovenskej urologickej spoločnosti. Na preventívne urologické prehliadky chodí na Slovensku približne len 20 % pacientov po päťdesiatke. Muži príznaky problémov často ignorujú a urológa vyhľadajú, až keď je neskoro.

Rakovina prostaty postihuje hlavne starších mužov. Asi 80 % výskyt je u mužov nad 65 rokov a menej ako 1 % prípadov je u mužov pod 50 rokov. Muži s rodinnou anamnézou karcinómu prostaty majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa u nich rakovina prejaví. "Každý druhý muž po 60-tke má mikroskopicky zväčšenú prostatu. Aj nezhubné zväčšenie, keď sa nelieči, môže viesť k trvalému poškodeniu mechúra a obličiek. Nehovoriac o tom, že rakovina prostaty je najčastejším mužským ochorením, ktoré v počiatočnom štádiu nebolí a nijako sa neprejavuje. No čím skôr sa zachytí, tým ľahšie je liečiteľné. Preto preventívna prehliadka by mala byť pre mužov po 50-tke, resp. po 40. roku života v prípade prítomnosti rakoviny v rodine, samozrejmosťou," zdôrazňuje urológ MUDr. Ján Švihra v najnovšom diele podcastu VšZP Všeobecne o zdraví.

Začiatky rakoviny prostaty často sprevádzajú príznaky z dolných močových ciest, ako je časté močenie, nočné močenie, slabý prúd moču alebo úplné zablokovanie močenia či krvavý moč. "Preventívna urologická prehliadka nie je časovo náročná a nie je vôbec bolestivá. Na základe vyhodnotenia výsledkov urológ zváži, či je potrebné odobrať vzorky z prostaty na histologické vyšetrenie, ktoré potvrdí resp. vyvráti podozrenie na rakovinu prostaty," približuje I. Minčík.

Podľa dát Všeobecnej zdravotnej poisťovne je rakovina prostaty druhým najčastejším a najnákladnejším nádorovým ochorením po rakovine prsníka. Vlani s ním bojovalo takmer 21-tisíc poistencov VšZP. "Na rakovinu prostaty sa lieči až 20 percent všetkých onkopacientov mužov," spresňuje manažérka komunikácie VšZP Eva Peterová. Na prevenciu pritom malo minulý rok nárok 833 175 poistencov VšZP, absolvovalo ju len 5 % z nich, teda viac ako 37,7-tisíca poistencov.

Na liečbu rakoviny prostaty poisťovňa minulý rok vynaložila viac ako 35 miliónov eur. Je to o 5 miliónov viac ako v roku 2020 a o 13 miliónov viac ako v roku 2019. "Toto číslo z roka na rok rastie, pretože našim poistencom zabezpečujeme najmodernejšiu liečbu. Jednou z nich je liečba protónom, ktorá sa využíva najmä pri nádoroch na mozgu, hlavy, ale aj prsníka a prostaty s minimálnymi vedľajšími účinkami. V protónových centrách v Prahe, v Berlíne a vo Wiener Neuschtadte sme už odliečili stovky našich poistencov," hovorí E. Peterová.

VšZP sa aj tento rok zapojila do celosvetovej kampane Movember a vyzýva mužov, aby si našli na seba čas, prekonali ostych a dôverovali odborníkom. Aj v tomto smere poisťovňa ponúka nadštandardnú starostlivosť. "Muži nad 50 rokov majú nárok na prehliadku raz za tri roky. Zo zákona majú byť vyšetrení aj muži nad 40 rokov, ak sa v ich blízkej rodine, teda u syna, brata alebo otca, vyskytlo ochorenie na karcinóm prostaty, pretože ide o dedičné ochorenie. Stojíme na strane mužov, a preto sme túto hranicu posunuli a dlhodobo uhrádzame preventívnu prehliadku u urológa všetkým pacientom nad 40 rokov každé tri roky, aj keď sa ochorenie nevyskytuje u ich najbližších príbuzných," dopĺňa E. Peterová.

Aby poisťovňa vyšla svojim poistencom čo najviac v ústrety, od januára 2021 tiež zazmluvnila diagnostické vyšetrenie biopsia prostaty priamo v urologických ambulanciách. Poistenci tak nemusia byť pri biopsii prostaty v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti hospitalizovaní, stačí im dohodnúť si termín priamo v urologickej ambulancii. Muži by tiež nemali zabúdať ani na samovyšetrenie semenníkov. Túto úlohu by si mali plniť raz za mesiac už chlapci od 15 rokov. Rakovina semenníkov sa týka aj mladých mužov. VšZP preto tento rok pripravila online leták, v ktorom približuje postup, ako je možné si vykonať prevenciu v pohodlí domova.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Philip Morris uvádza na trh v Slovenskej republike novú generáciu zariadenia na nahrievanie tabaku IQOS ILUMA

25. november 2022

25.11.2022 - Predstavujeme revolučnú technológiu SMARTCORE INDUCTION SYSTEMTM využívajúcu indukčný ohrev.

Spoločnosť Philip Morris International Inc. (PMI) dnes oznámila uvedenie zariadenia IQOS ILUMA na trh v Slovenskej republike. Ide o najnovší prírastok do portfólia bezdymových výrobkov pre dospelých fajčiarov, ktorí by inak pokračovali vo fajčení cigariet. Pod značkou IQOS, ktorá je dnes jednotkou na trhu medzi bezdymovými výrobkami, uviedla už niekoľko generácií tohto systému na nahrievanie tabaku.[1] Nový IQOS ILUMA ako prvý prináša technológiu indukčného ohrevu, ktorá nepoužíva nahrievaciu čepeľ a nevyžaduje žiadne čistenie. Výhradne pre použitie s IQOS ILUMA sú v predaji nové náplne.*

"Naším cieľom je svet bez cigaretového dymu, v ktorom sú bežné cigarety nahradené bezdymovými alternatívami, teda lepšou voľbou ako pokračovanie vo fajčení," hovorí generálny riaditeľ PMI Jacek Olczak. "Na trh sme uviedli už niekoľko generácií nášho systému na nahrievanie tabaku IQOS. Naše portfólio bezdymových výrobkov neustále rozširujeme, aby sme ponúkali vylepšené, vedecky podložené riešenia, využívajúce technologický pokrok a spätnú väzbu od dospelých spotrebiteľov. Uvedenie nášho doposiaľ najinovatívnejšieho zariadenia IQOS ILUMA dáva dospelým fajčiarom ďalšiu možnosť lepšej voľby ako cigarety a predstavuje dôležitý krok vpred v našom úsilí zaistiť budúcnosť bez dymu."

Rad IQOS ILUMA ponúka v Slovenskej republike tri druhy zariadení: IQOS ILUMA PRIME, IQOS ILUMA a IQOS ILUMA ONE. Ich spoločným menovateľom je to, že využívajú prelomovú technológiu indukčného ohrevu, ktorá nahrieva tabak zvnútra. Tým, že rovnako ako predošlé zariadenie IQOS tabak nespaľujú, ale iba nahrievajú, nevzniká žiadny dym ani popol. Vďaka tomu produkujú v priemere o 95 percent menej škodlivých látok v porovnaní s cigaretami.[2],[3] Jednotlivé zariadenia majú odlišný dizajn. Dospelí užívatelia tak majú možnosť vybrať si to, ktoré najviac vyhovuje ich potrebám a preferenciám. Prieskum trhu spoločnosti PMI ukazuje, že IQOS ILUMA poskytuje príjemnejšiu užívateľskú skúsenosť v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami zariadení IQOS.[4]

"Som nesmierne rada, že môžeme dnes našim zákazníkom v Slovenskej republike predstaviť IQOS ILUMA, novú vlajkovú loď nášho vedecky podloženého portfólia bezdymových výrobkov," uviedla Andrea Gontkovičová, generálna riaditeľka Philip Morris pre Českú republiku, Slovensko a Maďarsko. "Verím, že užívatelia ocenia zásadné inovácie, ktoré prináša. Najmä absenciu nahrievacej čepele, vďaka čomu nezostávajú v zariadení zvyšky tabaku a eliminuje sa tak potreba čistenia. Našou ambíciou zostáva, aby všetci dospelí slovenskí fajčiari, ktorí by inak pokračovali vo fajčení klasických cigariet, prešli čo najskôr na lepšie alternatívy a prestali fajčiť v prospech svojho zdravia a zdravia ľudí okolo seba. Som presvedčená, že práve nový IQOS ILUMA je tým, čo ich k tomuto správnemu kroku dokáže presvedčiť," dodala Andrea Gontkovičová.

IQOS ILUMA PRIME, IQOS ILUMA a IQOS ILUMA ONE sú dostupné v Slovenskej republike v IQOS predajniach a v online predaji od 16. novembra 2022 a od 1. decembra 2022 tiež na ďalších vybraných predajných miestach. Odporúčaná maloobchodná cena zariadenia IQOS ILUMA PRIME (119 eur), IQOS ILUMA (69 eur) a IQOS ILUMA ONE (49 eur).

Inovatívnou technológiou indukčného ohrevu v týchto zariadeniach je SMARTCORE INDUCTION SYSTEMTM, ktorý nahrieva nové náplne. Tieto novo navrhnuté náplne je možné používať výlučne so zariadením IQOS ILUMA [5], ktoré je vybavené funkciou automatického alebo manuálneho zapnutia. Zariadenie IQOS ILUMA PRIME a IQOS ILUMA detekujú vloženie náplne do nahrievača a automaticky zariadenie spustia. Zariadenie IQOS ILUMA ONE je nutné zapnúť manuálne. Tieto bezdymové zariadenia bez nahrievacej čepele ponúkajú čistejší spôsob ohrevu priamo zo stredu náplne, pričom nedochádza k spaľovaniu tabaku. Tým je zabezpečený konzistentnejší zážitok bez zvyškov tabaku a bez nutnosti čistenia zariadenia. Samozrejmosťou je, že nedochádza k horeniu a tvorbe dymu.

Bezdymové tabakové výrobky spoločnosti Philip Morris International sú dostupné od 30. septembra 2022 na 70 trhoch.[6] Spoločnosť PMI uviedla, že jej cieľom je do roku 2025 ponúkať bezdymové výrobky na 100 trhoch. Zároveň odhaduje, že na celom svete je približne 19,5 miliónov dospelých užívateľov systému IQOS (mimo Ruska a Ukrajiny), z ktorých približne 13,5 miliónov dospelých fajčiarov úplne prešlo na IQOS a prestalo fajčiť cigarety.[7] Našou ambíciou je, aby do roku 2025 najmenej 40 miliónov ľudí, ktorí by inak fajčili cigarety, prešlo na naše bezdymové výrobky. Okrem toho má spoločnosť PMI za cieľ, aby viac ako polovica jej čistých príjmov do roku 2025 pochádzala z bezdymových výrobkov.

Dôležitá informácia: Bezdymové zariadenia IQOS nie sú bez rizika. Dodávajú nikotín, ktorý je návykový. Sú určené len pre dospelých, ktorí by inak pokračovali vo fajčení alebo užívaní iných nikotínových výrobkov.

[1] Zdroj: Odhady PMI na základe celkového súhrnného predaja nahrievaných tabakových výrobkov k decembru 2019 (okrem Číny a USA).
[2] Dôležité informácie: To nemusí nevyhnutne predstavovať zníženie rizika o 95 %. IQOS nie je bez rizika a dodáva nikotín, ktorý je návykový.
[3]"o 95 % menej" predstavuje priemerné zníženie obsahu širokého spektra škodlivých chemických látok (okrem nikotínu) v porovnaní s dymom z referenčnej cigarety (3R4F). Viac v časti "Dôležité informácie" na www.iqos.com.
[4] Zdroj: Štúdie vykonané v Taliansku a Japonsku od novembra 2020 do marca 2021 so 714 užívateľmi IQOS.
* distribuované v SR pod obchodným názvom TEREATM.
[5] IQOS ILUMA je možné používať výlučne s tabakovými náplňami TEREA SMARTCORE STICKSTM. IQOS ILUMA a TEREA SMARTCORE STICKSTM sa nesmú používať s predchádzajúcimi generáciami IQOS z dôvodu možného poškodenia zariadenia. Vzhľadom k tomu, že tabakové tyčinky TEREA SMARTCORE STICKSTM obsahujú ostrú kovovú časť, ktorá môže pri požití spôsobiť vážne poranenie, musia byť uchovávané mimo dosahu detí a domácich zvierat a nesmú sa prehĺtať ani byť rozoberané.
[6] Zdroj: Výsledky Philip Morris International za tretí kvartál 2022.
[7] Zdroj: Výsledky Philip Morris International za tretí kvartál 2022.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

4 tipy pre kvalitný spánok

25. november 2022

25.11.2022 - Len málo vecí vyvolá tak príjemný pocit, ako keď sa zobudíte oddýchnutý a plný energie po dobrom spánku. Avšak pre mnohých ľudí je pokojný nočný spánok ťažko dosiahnuteľný – a môže to mať súvis aj s tým, čo jedia počas dňa. Zlé stravovacie návyky, a to v zmysle nielen čo, ale aj kedy jete, môžu mať veľký vplyv na kvalitu a dĺžku vášho spánku. Pritom kvalitný spánok je pre regeneráciu organizmu nevyhnutný, obzvlášť v dnešnej uponáhľanej dobe.

Keď sa v noci zle vyspíte, potraviny, po ktorých siahate nasledujúci deň, aby ste sa udržali v chode, môžu byť presne tie, ktoré sabotujú váš dobrý nočný odpočinok.

"Keď sa v noci dobre nevyspíte, naruší to vaše prirodzené hormóny hladu a vy pociťujete nutkanie jesť. Ľudia, ktorí sa dobre nevyspia, majú potom väčšiu tendenciu siahať počas dňa po snackoch – najmä po sladkostiach a kofeíne. Problémom je, že kofeín môže narušiť vašu schopnosť v noci spať, a hoci sladké potraviny môžu na chvíľu zvýšiť vašu energetickú hladinu, je veľká pravdepodobnosť, že hladina cukru v krvi čoskoro klesne a vy sa ocitnete opäť na začiatku," hovorí Susan Bowermanová, riaditeľka pre vzdelávanie v oblasti výživy spoločnosti Herbalife Nutrition.

Takže pokiaľ ide o dobrý spánok, najlepšou obranou je vyvážená strava. Keď sa počas dňa správne stravujete, je veľká šanca, že v noci budete spať pokojne. Ak chcete zlepšiť kvalitu svojho spánku, skúste nasledujúce tipy:

1. Striedma porcia na večeru

Ísť spať s plným žalúdkom môže byť nepríjemné a dokonca to môže viesť k tráviacim ťažkostiam – a teda k nepokojnému spánku. Na druhej strane, ak si na večeru dáte príliš malú porciu, môžu vás zas budiť návaly hladu.

2. Neprežeňte to s tukmi a bielkovinami

Tučné jedlá sa dlho trávia a potraviny bohaté na bielkoviny stimulujú produkciu chemických látok v mozgu, ktoré vám pomáhajú cítiť sa ostražitejšie. Nízkotučné jedlá dokážete stráviť rýchlejšie a zdravé sacharidy pomáhajú stimulovať produkciu rôznych chemických látok v mozgu – tých, ktoré vám pomáhajú relaxovať a zaspať. Namiesto toho, aby sa bielkoviny stali hlavným prvkom večerného jedla, zamerajte sa skôr na zdravé sacharidy – zeleninu, ovocie, celozrnné výrobky a fazuľu – s malou porciou bielkovín.

3. Dávajte si pozor na príjem kofeínu a alkoholu

Ak ste zvyknutí na pravidelný príjem kofeínu, pravdepodobne zaspíte bez problémov – a to aj vtedy, ak si dáte po večeri šálku kávy. Avšak kofeín – ale aj alkohol – môžu prirodzený spánok narušiť. Možno ste schopní zaspať, no spať nezostanete. A to sťažuje dosiahnutie hlbokého spánku, ktorý sa veľkou mierou podieľa na pocite odpočinutia.

4. Nepreháňajte to večer s tekutinami

Ak plný močový mechúr narúša váš nočný spánok, skúste po večeri obmedziť príjem tekutín. Snažte sa prijímať viac tekutín počas dňa, namiesto toho, aby ste to doháňali večer.

Tento článok nie je autorským obsahom Webnoviny.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Kategórie: Podporujeme

Tesco spolu so zákazníkmi pomôže ľuďom v núdzi prežiť krajšie Vianoce

25. november 2022

25.11.2022 - Reťazec spúšťa vo svojich obchodoch už 10. edíciu najväčšej potravinovej zbierky na Slovensku.

Krajšie Vianoce pre ľudí v núdzi prinesie opäť aj tento rok Tesco spolu so svojimi zákazníkmi. Každý môže podporiť dobrú vec a darovať trvanlivé potraviny a hygienické potreby v najväčšej potravinovej zbierke na Slovensku. V poradí desiaty ročník zbierky bude prebiehať štyri dni vo všetkých 157 predajniach Tesco po celom Slovensku od 24. do 27. novembra 2022. Fanúšikovia online darovania môžu pomôcť ľuďom v núdzi aj cez službu Tesco Online nákupy, ktorá je dostupná pre viac ako 1,2 milióna domácností. Novinkou v tohtoročnej potravinovej zbierke sú vopred pripravené balíčky pomoci pre zjednodušenie darovania.

"Vianočná potravinová zbierka Tesca pomáha ľuďom v núdzi od roku 2013. Odvtedy sa nám spolu s našimi zákazníkmi podarilo vyzbierať takmer 1 000 ton potravín a hygienických potrieb. Uvedomujeme si, že v dôsledku náročnej ekonomickej situácie narastá počet ľudí v núdzi a naša pomoc je preto ešte dôležitejšia. 10. ročník potravinovej zbierky bude prebiehať vo všetkých našich predajniach naprieč krajinou, aby sme spolu s našimi zákazníkmi a charitatívnymi partnermi opäť pomohli pripraviť krajšie Vianoce pre ľudí v núdzi. Tesco aj tento rok daruje charitatívnym organizáciám navyše sumu vo výške 20 % z hodnoty všetkých darovaných výrobkov," hovorí Veronika Bush, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku.

Zbierka prebieha nielen v predajniach, ale aj cez internet prostredníctvom služby Tesco Online nákupy až do 27. decembra 2022. Zákazníci môžu darovať akékoľvek trvanlivé potraviny ako napríklad olej, cestoviny, ryžu, konzervy či hygienické potreby ako šampóny, mydlá, pracie prášky. Vhodné sú všetky potraviny, ktoré sa nepokazia a zároveň sa z nich dá uvariť teplé jedlo pre ľudí v núdzi.

Po skončení zbierky všetky dary Tesco venuje spolupracujúcim charitatívnym organizáciám Potravinová banka Slovenska, Slovenská katolícka charita, Evanjelická diakonia, Vagus a Depaul. Tie potraviny a hygienické potreby ďalej rozdelia medzi ľudí v núdzi v jednotlivých regiónoch Slovenska. Potraviny pomôžu najmä seniorom, rodičom samoživiteľom, rodinám v núdzi aj detským domovom.

"Naša nezisková organizácia i naši partneri pociťujú zvýšený záujem ľudí o potravinovú pomoc. Čoraz viac ľudí naprieč spoločnosťou sa v dôsledku aktuálnej ekonomickej situácie ocitá v núdzi. Je fantastické, že naša dlhodobá spolupráca s Tescom pokračuje aj v tomto neľahkom čase, keď je pomoc tak veľmi potrebná. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme čo najrýchlejšie a najefektívnejšie zabezpečili distribúciu darovaných potravín," uviedol Marko Urdzík, predseda Potravinovej banky Slovenska.

Ako sa zapojiť do potravinovej zbierky:

Prispieť do zbierky môžu všetci zákazníci, ktorí sa pri svojom bežnom nákupe rozhodnú kúpiť trvanlivé potraviny alebo drogériu navyše a darovať ich ľudom v núdzi.
Zákazníci môžu prispieť aj z pohodlia svojho domova prostredníctvom služby Tesco Online nákupy až do 27. decembra 2022.
Vhodné na darovanie sú rôzne produkty ako napríklad ryža, cestoviny, múka, cukor, olej, konzervy, zaváraniny, čaj, káva, prostriedky na pranie, sprchové gély, mydlá či šampóny.
Novinkou v tohtoročnej potravinovej zbierke sú vopred pripravené potravinové balíčky v hodnote 6,49 eura pre zjednodušenie darovania.
Darované potraviny stačí po zakúpení odovzdať dobrovoľníkom z charít alebo na vyznačené miesto za pokladničnou zónou.

Potravinová zbierka Tesca je najväčšou akciou svojho druhu na Slovensku. Reťazec ju organizuje už od roku 2013. Viac informácií tu.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Po dvoch rokoch čakania odlieta na svetovú súťaž do Japonska I. Vicemiss Slovensko 2020 Viktória Podmanická

24. november 2022

24.11.2022 - Medzinárodná súťaž MISS INTERNATIONAL privíta v decembri 2022 v japonskom Tokiu až 69. delegátok z celého sveta. Po dlhých dvoch rokoch čakania kvôli celosvetovej pandémii koronavírusu sa uskutoční jubilejný, 60-ty ročník súťaže. Počas dvoch týždňov sútaže v Tokiu bude Slovensko reprezentovať I.Vicemiss Slovensko 2020 Viktória Podmanická, rodáčka z Banskej Bystrice. Na stretnutí s médiami o tom informovala v utorok 22. novembra v Bratislave, v elegantných priestoroch Restaurant & Lounge Aušpic a prezradila pár detailov o svojich prípravách na túto prestížnu svetovú súťaž.

Reprezentatívne modely večerných, koktailových a voľnočasových šiat si Viktória vybrala od renomovaných slovenských návrhárok Kataríny Vavrovej, Jany Jurčenko a Zuzany Hakovej. Večerná róba na finálový galavečer je z dielne banskobystrickej návrhárky Viery Futákovej, ktorá jej do viac ako 60 kg batožiny pribalila aj ďalšie krásne modely. Outfity doplnia kolekcie šperkov od slovenského výrobcu LORETTA, obuv značky Steve Madden Slovakia a plavky poskytla značka Lemonky. Exkluzívnu obrazovú publikáciu "SLOVENSKO", ktorá zachytáva čaro architektúry, prírodných krás a magických momentov jej venoval ďalší Banskobystričan, fotograf Eduard Genserek. Práve táto publikácia bude v súťaži zaradená do charitatívneho predaja, z ktorého výťažok poputuje v prospech organizácie UNICEF.

Prípravy na súťaž berieViktória veľmi zodpovedne a okrem výberu garderóby, obuvi a doplnkov pozostávajú hlavne z jazykovej výuky v Oktava Academy a kondičných tréningov s osobnou trénerkou Nikolou Ďuriš. Zdokonalila sa aj v umení líčenia zásluhou workshopu s Veronikou Huťkovou z GOSH Copenhagen. "Som rád, že práve Viktória nás bude reprezentovať na tejto svetovej súťaži. Počas uplynulých dvoch rokov od finále Miss Slovensko 2020 má Viktória za sebou veľký kus práce. Prešla obrovským progresom, intenzívne a zodpovedne na sebe pracovala. Sme na ňu už teraz hrdí, je to sofistikovaná mladá dáma, všetci jej držíme palce a veríme, že Slovensko bude reprezentovať na najvyššej úrovni." uviedol riaditeľ projektu Michael Kováčik.

Pre súťaž národných krojov si Viktória zvolila kroj, ktorý pochádza priamo zo srdca Slovenska, z malej podpolianskej dediny Očová. Takýto sviatočný kroj si ženy a dievčatá obliekali len na výnimočné príležitosti, preto je nádherne vyzdobený. Všetky výšivky na kroji sú vyšité ručne, technikou vyšívania pomocou krivej ihly. Výroba taýchto krojov trvala častokát aj niekoľko týždňov či mesiacov, preto sa očovské ženy o ne veľmi dobre starali, aby si ich pocelý život udržali krásne. Zo súkromnej zbierky očovský kroj poskytla Janka Hossová.

Dôležitou súčasťou súťaže bude aj prezentácia delegátok v rámci SDGs. BeautiesForSDGs je spôsob, ako Miss International využije vplyv národných delegátok pri šírení povedomia, ako aj aktívnej účasti na iniciatívach SDG vo vlastnej krajine alebo regióne. Viktória vo svojom projekte odprezentuje pomoc občianskemu združeniu PONS - pomoc osobám neschopným samostatnosti, ktorému pomáha už od svojich 15. rokov a aktívne sa zúčastňuje letných táborov a rôznych športových aktivít. Zároveň, ako ambasádorka prevencie proti rakovine krčka maternice, spolupracuje s pacientskou organizáciou NIE RAKOVINE, ktorá obhajuje práva onkologických pacientov.

Od 30. novembra budú mať aj slovenskí fanúšikovia možnosť zapojiť sa do hlasovania prostredníctvom aplikácie Miss International (AppStore, GooglePlay). Tri delegátky s najvyšším počtom hlasov budú mať šancu nielen postúpiť do TOP 15, ale následne zabojovať aj o 60. titul Miss International 2022.

Úplne novú korunku 60. víťazke MISS INTERNATIONAL 2022 odovzdá v utorok 13. decembra v Tokio Dome City Hall súčasná úradujúca Miss International 2019 Sireethorn Leeramwat z Thajska.

Outfity na fotografiách: Jana Jurčenko, Katarína Vavrová, Viera Futáková

Obuv: Steve Madden Slovakia

Korunka a šperky: LORETTA

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Ohlásený štrajk preruší vlakovú dopravu v Rakúsku na celý deň

24. november 2022

24.11.2022 -
Štrajk zamestnancov rakúskeho dopravcu ÖBB sa plánuje na pondelok 28. 11. 2022 na 24 hodín
Vlaková doprava v Rakúsku bude na tento deň úplne pozastavená
Následkom tejto udalosti sa očakávajú komplikácie a obmedzenia v doprave aj pred a po uskutočnení štrajku

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje o možnom štrajku zamestnancov rakúskeho dopravcu ÖBB. Štrajk by sa mal uskutočniť v pondelok 28. 11. 2022 od 00:00 do 23:59. V dôsledku tejto mimoriadnosti cestovanie vlakovou dopravou do Rakúska nebude možné, pretože vlaky v celom Rakúsku nebudú prevádzkované.

Zároveň upozorňujeme cestujúcich, že pred, počas, ale i po štrajku bude dochádzať k výrazným obmedzeniam, odriekaniam a meškaniam vlakov. Rovnako aj po štrajku môžu byť vlaky zmeškané, prípadne odrieknuté až dokým nepríde k nábehu na riadnu pravidelnú prevádzku. Taktiež môžu vznikať nepravidelnosti v prevádzke priamych vozňov na sieti ÖBB, ktoré môžu mať vplyv aj na zahraničných železničných dopravcov.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

365.bank sa pridala k ambasádorom diverzity

24. november 2022

24.11.2022 - 365.bank sa stala oficiálnym signatárom Charty diverzity z dielne Nadácie Pontis. Prihlásila sa tak k záväzku vytvárať a udržiavať pracovné prostredie založené na princípoch rozmanitosti, nediskriminácie a rovnosti, a to bez ohľadu na vek, pohlavie, etnicitu, náboženstvo, sexuálnu orientáciu či zdravotné znevýhodnenie. Charta diverzity je dobrovoľná iniciatíva firiem a organizácií na podporu inklúzie a diverzity na pracoviskách, s cieľom poskytovať prácu a príležitosti všetkým bez rozdielu.

365.bank sa k princípom rovnocenného prístupu k zamestnancom hlási už od svojho vzniku. Liberálne a demokratické hodnoty preniesla aj do svojho etického kódexu a neskôr do stratégie inklúzie a diverzity, ktorými sa riadi. Podpísanie Charty diverzity bolo tak prirodzeným krokom, ktorým sa banka pridala k oficiálnym ambasádorom diverzity. "Podpis Charty je pre nás aj verejným záväzkom, že v celej našej bankovej skupine budeme pokračovať vo vytváraní kultúry, ktorá buduje empatické, rozmanité a rešpektujúce prostredie voči všetkým. Každý človek je jedinečná osobnosť. Vážime si jeho inakosť a naše spoločné hodnoty sú to, čo nás všetkých spája," hovorí CEO 365.bank Andrej Zaťko.

Jej firemná kultúra je pritom založená najmä na pilieroch rodovej, vekovej a sociálnej rovnosti a diverzity. Banka dbá na dodržiavanie platovej rovnosti bez ohľadu na pohlavie. Jej manažment tvoria muži aj ženy v rovnakom pomere. 365.bank pritom otvára tému rodovej rovnosti aj v rámci svojho mediálneho priestoru a upozorňuje na problém mužsko-ženských sterotypov, čím sa snaží poukazovať na potrebu pozitívneho prístupu k diverzite a inklúzii aj v rámci celej spoločnosti.

S cieľom podporiť návrat zamestnancov a zamestnankýň z materskej resp. rodičovskej dovolenky zaviedla adaptačné programy a možnosť pracovať na skrátený úväzok, ako aj vzdelávacie či školiace možnosti na zvyšovanie ich kvalifikácie a odborných vedomostí.

Banková skupina zamestnáva ľudí aj so zdravotným či sociálnym znevýhodnením a tiež sa podieľa na aktivitách posilňujúcich medzigeneračnú spoluprácu a podporuje vzdelávanie a osvetu naprieč všetkými skupinami. "Rozmanitosť, nediskriminácia a vzájomný rešpekt sú hodnoty, ktoré by sme mali mať neustále na zreteli. V našom každodennom živote, na pracovisku a prakticky v každej situácii. Diskriminácia na základe rodu, veku, rasy, zdravotného znevýhodnenia, sexuálnej orientácie či akákoľvek iná forma diskriminácie nesmie mať miesto v tomto storočí," dodáva Andrej Zaťko.

Charta diverzity je dobrovoľná iniciatíva firiem a organizácií na podporu inklúzie a diverzity na pracoviskách. Slovenská charta je súčasťou Európskej platformy pre Charty diverzity, ktorá vznikla z iniciatívy Európskej komisie. Charta diverzity Slovensko svojimi aktivitami podporuje napĺňanie cieľov udržateľného rozvoja, na ktorých sa dohodli svetoví lídri. Ich dosahovanie pomáha pretvárať svet na lepšie miesto pre život.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Stránky