PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
tlačové správy, vyhlásenia a oznamy
Aktualizácie: pred 14 min 20 s

Kultúrna diverzita a inklúzia nie sú v Nestlé prázdne pojmy, ale každodenná realita

20. máj 2022

20.5.2022 - Spoločnosť Nestlé rešpektuje a podporuje jedinečnosť a potenciál ľudí bez ohľadu na rasu, pohlavie, kultúru, sexuálnu orientáciu alebo zdravotné postihnutie. Uviedla to pri príležitosti zajtrajšieho Svetového dňa kultúrnej diverzity.

"V Nestlé platí, že diverzita a inklúzia sú našou každodennou realitou. Našim cieľom je, aby sa v Nestlé každý cítil začlenený a nebál sa prichádzať s nápadmi a zdieľať svoje názory. Tento záväzok začína náborom a pokračuje každým dňom v Nestlé," hovorí Zdeňka Matoušková, riaditeľka HR pre Nestlé Česko a Slovensko.

Štyri oblasti záujmu diverzity a inklúzie

Pozornosť Nestlé sa globálne sústreďuje do 4 oblastí záujmu diverzity a inklúzie: genderová rovnováha, ľudia so zdravotným postihnutím, komunita LGBT+ a rasa a etnický pôvod.

Čo sa týka genderovej rovnováhy, prostredníctvom plánu akcelerácie genderovej rovnováhy sa Nestlé usiluje o zvýšenie podielu žien v top 200 vedúcich pozíciách na 30 %. Prioritu má aj oblasť začleňovania osôb so zdravotným postihnutím do globálnej pracovnej sily v spoločnosti. V roku 2020 Nestlé podpísalo záväzok "The Valuable 500", s cieľom zaradiť začlenenie zdravotne postihnutých do svojej hlavnej agendy. Spoločnosť sa hrdo hlási aj k podporuje slobodných a rovných štandardov správania OSN pre boj proti diskriminácii osôb LGBT+. Nestlé pokročilo aj v rasovej a etnickej inklúzii. V súčasnosti viac ako 85 % top manažérskych pozícií v krajinách, kde pôsobí, zastávajú miestni zamestnanci. Okrem toho bolo Nestlé aj jedným zo zakladajúcich členov iniciatívy Partnerstva pre rasovú spravodlivosť v podnikaní v rámci Svetového ekonomického fóra.

Diverzita sa uplatňuje aj na Slovensku

Nestlé má pre Česko a Slovensko vytvorený spoločný tím topmanažérov, v ktorom aktuálne figuruje 8 žien a 9 mužov. Ženy hrajú čoraz významnejšiu úlohu aj v nižších úrovniach manažmentu. Na Slovensku má spoločnosť spolu 44 manažérov, z čoho 15 sú ženy (34 %), zvyšok, teda 29 sú muži (66 %). Ešte lepšie zastúpenie žien je v doposiaľ jedinom závode Nestlé na Slovensku, v prievidzskej Carpathii. Z celkového počtu 647 zamestnancov tvoria ženy väčšinu (52 %), kým muži tu tvoria 48 %. Rovnako sa tu uplatňujú aj pravidlá pre ľudí rôznych národností, so zdravotným postihnutím, či osôb LGBT+.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Kvalifikácia na Prague Champs je otvorená. Vyzvite aj vy na súboj tie najlepšie tímy League of Legends

20. máj 2022

20.5.2022 - Veríte si, že ste v LoL-ku lepší, ako profesionáli a chcete si zahrať s tými najlepšími? Vyskúšajte otvorenú kvalifikáciu na Prague Champs a siahnite si na bohatý prize pool!

Do štartu najväčšej udalosti pre fanúšikov League of Legends zostáva zhruba mesiac. Víkendový turnaj Prague Champs v pražskom O2 universum bude unikátny po mnohých stránkach. Fanúšikom ponúkne prvýkrát v Česku svetový formát súbojov vrátane obrieho 22 metrového pódia, rozsiahle herné expo so sprievodným programom a hlavne: s tými najlepšími hráčmi si môžete zmerať sily aj vy. Registrácia pre amatérske tímy je otvorená do 21. mája, kedy prebehne prvá otvorená kvalifikácia.

Prihlásiť sa do otvorenej kvalifikácie môže ktokoľvek, kto zloží LoL tím s piatimi hráčmi. Jedinou podmienkou je, že najmenej 3 členovia tímu musia byť z Česka alebo zo Slovenska. Prvá kvalifikácia sa hrá cez víkend 21. a 22. mája, pričom maximálny počet tímov je obmedzený na 128. Formát súboja je dvojitá eliminácia a hrá sa na BO1. Všetky informácie sú k dispozícii na webe https://rb.gy/rzkqgu.

Štyri najlepšie tímy, ktoré vzídu z tejto otvorenej kvalifikácie, sa potom v dueloch stretnú s tými najlepšími profesionálnymi LoL tímami u nás. Medzi pozvanými na turnaj Prague Champs sú Dynamo Eclot, Entropiq, eSuba a Sinners, pričom vzájomné súboje amatérskych a profesionálnych tímov sa budú konať počas víkendov 4.–5. júna a 11.–12. júna.

Pokiaľ obstojíte proti profesionálom, môžete potom 18. a 19. júna priamo na víkendovom turnaji Prague Champs zažiť atmosféru svetového League of Legends eventu nielen ako fanúšikovia, ale priamo z pozície hráčov na unikátnom 22 metrovom pódiu. A tí úplne najlepší potom vyzvú v exkluzívnom showmatchi známy francúzsky LoL tím Gamers Origin.

Popri zážitku z účasti na evente svetovej úrovne je aj o čo hrať. Prague Champs ponúkne účastníkom veľkorysý celkový prize pool 8000 EUR a ďalšia odmena je pripravená pre víťazov finálového showmatchu proti Gamers Origin.

"Všetci sme veľmi radi, že konečne po dvoch alebo troch rokoch sa československá League of Legends scéna dočká offline akcie. Navyše v pekných priestoroch O2 universum. Osobne pevne verím, že sa akciu podarí naplniť a raz sa dostaneme až k vypredaniu samotnej O2 arény. Príjemným doplnením bude aj účasť tímu z francúzskej LPL," hovorí Martin Novotný, CEO ECLOT ESPORT s.r.o.

"Po viac ako dvoch rokoch si chlapci konečne zahrajú na offline akcii a hlavne pred divákmi, ktorí turnaju vždy dávajú úplne iný rozmer a vytvárajú hráčom tu pravú atmosféru. Na mieste chystáme pre našich fanúšikov aktivity v podobe stretnutí s hráčmi, budú mať možnosť si kúpiť náš merch a ďalšie. Na Prague Champs sa ako tím teda neskutočne tešíme a sme zvedaví, akú kulisu diváci v O2 universum vytvoria," dopĺňa Alexandr Ambróz, manažér herného tímu eSuba.

"Na Prague Champs sa ja osobne aj zvyšok tímu strašne tešíme. Je to prvá LoL LAN akcia po dlhej dobe a som rád, že sa konečne zídeme aj s touto časťou športovej komunity. Najlepšie na celej akcii samozrejme je, že je v Prahe a bývam zhruba 10 minút od celého diania!" dodáva Moritz Straube, CEO SINNERS Esports.

Prague Champs ponúkne to najlepšie zo sveta League of Legends

Víkendový event Prague Champs pre fanúšikov je najväčšia udalosť, ktorá sa vo svete League of Legends v Česku a na Slovensku tento rok koná. Popri samotnom turnaji so zastúpením tých najlepších hráčov u nás sa návštevníci môžu tešiť na množstvo sprievodných akcií v rámci herného expa.

Mastercard v spolupráci s Komerčnou bankou priamo na evente predstaví nové dizajny špeciálnych e-športových platobných kariet s motívmi hrdinov z hry League of Legends. Konkrétne ide o šampiónov Jayce, Kai`Sa, Ornn a Taliyah. Dizajny sú v predaji od 2. mája na kb.cz/lol.

Pre klientov Komerčnej banky a Mastercard sú priamo na turnaji Prague Champs prichystané aj exkluzívne benefity. Držitelia platobných kariet Komerčnej banky s dizajnom League of Legends dostanú zľavu 30 percent na víkendovú vstupenku. Držitelia kariet Mastercard zase môžu využiť špeciálne zážitkové balíčky alebo možnosť donášky občerstvenia priamo na miesto sedenia v rámci arény.

Pre fanúšikov budú pripravené autogramiády a ďalšie možnosti stretnutia s tými najlepšími tímami a osobnosťami českej gamingovej scény. Na expe sa predstavia popredné technologické značky a partneri turnaja, nájdete tam herné kútiky, chill zónu a taktiež sa tam budú konať najrôznejšie workshopy.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Ochrana klímy sa dá robiť aj zdola, začať treba od seba

20. máj 2022

20.5.2022 - Zmena klímy a jej vplyv na životné prostredie sa týka každého z nás. Inšpirovať bežných ľudí k činom, ktoré by urobili náš život udržateľnejším, sa rozhodli tri ambasádorky Európskeho klimatického paktu (ECP).

Život Daniely Hrončovej bol už odmalička úzko spätý s prírodou a ekologickým témam sa venovala aj na vysokej škole. V otázkach ochrany klímy a životného prostredia sa začala angažovať pri avizovanej výstavbe spaľovne odpadov pri meste Šaľa, proti ktorej sa verejne a otvorene postavila. "Bol to pre mňa impulz konať a začať šíriť osvetu v otázkach klimatickej zmeny a predstavovať inovácie  ekologickejších riešení, ako je postavenie spaľovne neďaleko malého okresného mesta," spomína Daniela Hrončová. Následne sa po materskej a rodičovskej dovolenke zamestnala v súkromnej Cirkevnej základnej škole Narnia. Okrem iného začala tvoriť koncept environmentálnej výchovy pre deti. "Prinášam rôznorodé zelené témy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj, riešenia klimatickej zmeny a cez praktické aktivity sa ich snažím sprostredkovať aj deťom. Zároveň do našich ekologických tém zapájam aj ďalších ľudí a šírim takýmto spôsobom povedomie o  problematike," tvrdí ambasádorka.

Príklady dobrej praxe

Trvalo udržateľnejší životný štýl treba podľa Daniely Hrončovej začať viesť od seba. Viac si všímať a meniť svoje zaužívané návyky, ktoré majú negatívny dopad na životné prostredie. Sama sa rozhodla robiť veci inak a snaží sa ísť príkladom. "Usilujem sa vedome predchádzať vzniku odpadu, separujem, recyklujem, kompostujem, cestujem MHD a vlakom, šetrím vodu, energiu, sadím stromy, vyhľadávam výrobky šetrné k prírode, nakupujem lokálne a čo najviac bezobalovo," vymenúva niektoré praktické veci zo svojho každodenného života. Ako ambasádorka ECP vidí prínos najmä v nových informáciách o inováciách a príkladoch dobrej praxe, ktoré je možné prakticky využiť na dennej báze. "Kade chodím šírim osvetu a vyzývam ľudí, aby sa pridali k Európskemu klimatickému paktu. Som optimistka a hľadám spôsoby, ako sa tieto problémy dajú riešiť a nie naopak," uzatvára Daniela Hrončová, ktorá trvalo udržateľný rozvoj chápe ako snahu zachovať našu planétu pre deti a ďalšie generácie.

Druhá šanca pre veci v prvom reuse centre na Slovensku

Simona Hlaváčová je rada súčasťou zmien a riešení, ktoré sa dajú robiť aj zdola. Pomaly, postupne a hlavne udržateľne.  Dôkazom je trnavská Baterkáreň, prvé komunitné reuse centrum na Slovensku, ktoré spoluzakladala pred takmer tromi rokmi s Janou Rehákovou.

Dnes funguje ako sociálny podnik, ktorý v sebe ukrýva obchodno-komunitný priestor. Jeho  cieľom je mať pod jednou strechou možnosti, informácie a vzdelávanie ohľadom zmeny životného štýlu, ktorý zaťažuje životné prostredie. "Učíme a motivujeme ľudí žiť udržateľnejšie a zároveň im na to vytvárame podmienky. Pomáhame im zmeniť postoj k nákupom, tovaru i k odpadu. Udržateľný život nie je o tom veci hromadiť a vlastniť, ale aj o tom, ako sa ich zodpovedne zbavovať, prípadne vedome redukovať odpad, ktorý tvoríme na nevyhnutné minimum," vysvetľuje Simona. Ľudia môžu v Baterkárni darovať nepotrebné veci a dať im tak druhú šancu, nakúpiť si v bezobalovom obchode, navštíviť charitatívny second hand obchod alebo zdieľanú dielňu. Centrum sa zároveň venuje vzdelávaniu v ekologických témach a vytvára uvedomelú zelenú komunitu. Simona hovorí o priestore, kde si sama dobíja "baterky", aj keď posledné týždne funguje predovšetkým ako výdajňa humanitárnej pomoci pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine.

"Nabíja" ľudí zelenými riešeniami

Na samom začiatku bola snaha dvoch spoluzakladateliek robiť veci odlišne. "Začali sme organizovať barterové výmenné podujatia, až následne sme si otvorili Baterkáreň, ktorá sa postupne rozrastala aj na základe našich nápadov a dopytu komunity. Všetko, čo dnes robíme stojí na presvedčení, že zmena životného štýlu je nevyhnutná. Klimatická kríza je reálne tu, ale najťažšie je zmeniť myslenie ľudí. Dá sa to robiť postupne a my chceme ísť príkladom. Nekázať, ale konať," deklaruje Simona, ktorá je v tomto smere  idealistka. Vychádza z presvedčenia, že pre ľudí je prirodzené spolupracovať a byť súčasťou životného prostredia, ktoré si chcú chrániť. Keďže jednou zo stratégie Európskej zelenej dohody je aj obehová ekonomika, stala sa ambasádorkou ECP. "Prekladám trvalú udržateľnosť do ľudskej reči, aby sa jej princípy dostali k čo najväčšiemu počtu ľudí, ktorí môžu byť nápomocní v stave klimatickej núdze," tvrdí Simona Hlaváčová o svojom poslaní. V Baterkárni "nabíja" ľudí zelenými riešeniami a rada pomáha. Kolegyne o nej tvrdia, že je hyperaktívna a má veľký potenciál. Mení a inšpiruje komunitu okolo seba. "Ekoživotu" a zmysluplnej zmene, ktorej je súčasťou, totiž tvrdohlavo verí. "Každé mesto si zaslúži svoju Baterkáreň, je to však robota, ktorú treba robiť od srdca," priznáva Simona na záver.

Verejne spolu

Predstavte si verejný priestor, v ktorom sa nudíte alebo cítite menej komfortne. Čo urobíte?
Ruku na srdce. Väčšina z nás asi siahne po mobilnom telefóne a prestane vnímať, čo sa deje naokolo. Pohltí nás naša virtuálna bublina. Alternatívu do verejného priestoru priniesla Nina Mikušková a v rámci diplomovej práce na Fakulte výtvarných umení VUT v Brne vymyslela kartovú hru a mobilnú aplikáciu s názvom BEEN THERE TOGETHER. "Napriek tomu, že ide o hru pre jedného hráča, jej cieľom je zapojiť do nej aj ďalších ľudí z okolia. Otázky a úlohy vás vyzývajú, aby ste sa rozprávali s neznámymi ľuďmi, našli si nových priateľov alebo spolupracovali s ľuďmi, ktorých vidíte prvýkrát. Hra trénuje sociálnu odvahu a pomáha cítiť sa vo verejnom priestore pohodlnejšie, nebáť sa prejaviť solidaritu a osobnú angažovanosť," vysvetľuje Nina. Celá hra je založená na kartičkách, ktoré sú farebne odlišné. Každá farba reprezentuje jednu zo štyroch kategórií. Žltá je výskum. Ide o to, aby ste skúmali okolité prostredie a ľudí v ňom. Zelená je interakcia. Prostredníctvom jednoduchých interakcií vám kartičky pomôžu zmeniť atmosféru miesta, v ktorom sa nachádzate. Modrá je dialóg. Dialógové karty vám uľahčia začiatok konverzácie s človekom, ktorého chcete spoznať. Najťažšia je červená kategória symbolizujúca spoluprácu. Na splnenie tejto úlohy budete potrebovať ochotného dobrovoľníka. Výhodou konceptu hry je, že sa dá hravo obmieňať. Prispôsobená môže byť napríklad pre deti v nemocniciach a pomôcť im tak komunikovať so zdravotným personálom. Dnes existuje už 35 unikátnych verzií. Sú "šité" na mieru konkrétnym mestám, festivalom, konferenciám a školám.

Klimatickej kríze horí čas

Táto myšlienka stála za vznikom klimatickej verzie hry BEEN THERE TOGETHER. Nesie podtitul Game on, Climate! a hravou formou "rozohráva" pálčivú tému. Určená je pre ľudí, ktorým zmena klímy nie je ľahostajná a zaujímajú sa o životné prostredie okolo seba. Zrodila sa počas pandémie, keď nebolo odporúčané navštevovať verejné priestory. "Snažili sme sa nájsť tému, ktorej takpovediac horí čas. Oslovili sme klimatické skupiny a množstvo odborníkov a organizácií z celej Európy, ktoré sa venujú ekovzdelávaniu a environmentálnym otázkam. Vznikol balíček 40 kariet a aktivít, ktoré sa točia okolo klimatickej krízy a ochrany životného prostredia. Hráč je zároveň iniciátorom zmien vo svojej skupine alebo komunite," vysvetľuje pozadie vzniku Nina. Otvára aj netradičné ekologické témy ako klimatická úzkosť alebo vyhorenie z aktivizmu. "Mojou najobľúbenejšou kartou je výzva dopriať si čas na zdieľanie obľúbených zelených miest, kam sa človek rád utieka," prezrádza Nina. Hra funguje aj online a dáva priestor na osobné ekologické výzvy pre hráčov v každodennom živote a ich verejné zdieľanie. Nina Mikušková, ktorá sa iniciatívne zapojila do Mládežníckej výzvy Európskeho klimatického paktu "Youth Climate Pact Challenge",  sa plánuje hrať aj naďalej. V hlave už nosí ďalšie možnosti ako hru zveľaďovať, prinášať nové verzie a hravou formou otvárať ďalšie zaujímavé témy.

K záchrane planéty môže prispieť každý

Iniciatíva Európsky klimatický pakt vyzýva všetkých ľudí, aby sa zamysleli nad dopadmi klimatickej krízy a nad tým, ako ich môžu zmierniť. Nemusí ísť o veľké veci, stačí sa zamyslieť nad tým, aké zmeny sa dajú urobiť pri vykonávaní bežných, každodenných činností. Každý môže začať s tým, čo mu je najprirodzenejšie. Svoj prísľub je možné zaregistrovať aj na platforme www.count-us-in.org a pridať sa tak k tisíckam ľudí, ktorým záleží na budúcnosti našej planéty.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Union pomáha seniorom – pripravil pre nich balíčky zliav na kontrolu zdravotného stavu

20. máj 2022

20.5.2022 - S pribúdajúcim vekom často pribúdajú aj rôzne zdravotné problémy či riziká, ktoré môžu významne ohroziť zdravie a život staršieho človeka. Union ZP sa preto pozrela na to, s akými prekážkami sa potykajú seniori a prišla s balíčkom pomoci, špeciálne vytvoreným pre ľudí v dôchodkovom veku. "Uvedomujeme si, že množstvo našich poistencov – seniorov, žije samo a v prípade, že napríklad v domácnosti spadnú, skutočne nemajú nikoho, kto by im pomohol. Z tohto dôvodu prinášame zľavy na komplexné služby  pomoci pri riešení krízových situácií, kontrolu zdravotného stavu i predvídania hroziaceho nebezpečenstva," hovorí Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Unionu. Reč je o službách spoločnosti SANTEA, za ktoré s Unionom ušetríte:

SANTEA svoje služby ponúka v troch balíčkoch, s dvoma úrovňami využívania zariadení a s cenou pozostávajúcou z dvoch poplatkov, na ktoré vám poskytneme tieto zľavy:

80 eur z cenníkovej ceny jednorazového poplatku za inštaláciu zariadení, naviazaných na produktové balíky ISTOTA, POMOC, STAROSTLIVOSŤ;
20 eur z cenníkovej ceny jednorazového poplatku za zaobstaranie hodiniek SANTEA Watch produktového balíka ISTOTA HODINKY;
10 % z cenníkovej ceny mesačného paušálu balíka ISTOTA;
20 % z cenníkovej ceny mesačného paušálu balíka POMOC;
20 % z cenníkovej ceny mesačného paušálu balíka STAROSTLIVOSŤ.

Pre využitie zľavy postačí byť poistencom Union ZP.

Santea využíva komunikačný SanteaBox spojený s príslušenstvom, ktorý sa montuje do domu/bytu. Poskytuje domáce tiesňové volanie, ktoré môžete využiť kdekoľvek a kedykoľvek v byte, vďaka citlivým SOS tlačidlám a senzorom v celom priestore, ktoré vás v prípade núdze spoja s dispečingom. Pre svoju bezpečnosť môžete využiť aj monitorovacie hodinky Santea Watch s SOS tlačidlom, ktorým sa aktivuje telefonické spojenie s dispečingom. Komunikujete tak s dispečingom priamo cez hodinky a máte pomoc vždy pri sebe.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Mestá a obce sa môžu zapojiť do výzvy na výsadbu ovocných sadov so vzácnymi odrodami

20. máj 2022

20.5.2022 - Vo víťaznej lokalite Slovenska vyrastie jedinečný sad s prvkami permakultúry a vzácnymi odrodami ovocných stromov. Projekt sa zameriava na záchranu miznúcich odrôd, ktoré poznali naši starí či prastarí rodičia. Do výzvy sa môžu zapojiť mestá a obce zo všetkých regiónov, a to od 22. mája do 30. júna 2022. Projekt s unikátnou myšlienkou iniciovala poisťovňa Kooperativa ako súčasť kampane, v ktorej klientov motivuje k elektronickej komunikácii.

Symbolicky k Medzinárodnému dňu biodiverzity, ktorý pripadá každý rok na 22. mája, prichádza nová výzva pre obce a mestá Slovenska. Odborne a organizačne ju zastrešuje občianske združenie Živica, ktoré sa venuje aktivitám na podporu vzdelávania, ochrany prírody, biodiverzity a udržateľnosti.

"Dominantou sadu budú najmä vzácne a staré odrody jabloní a hrušiek s dlhou tradíciou pestovania na Slovensku. Vyberieme ich tak, aby obohatili vybraný región o jedlý sad s prvkami permakultúrneho dizajnu a prispeli aj k adaptácii mesta či obce na klimatickú zmenu," hovorí riaditeľka OZ Živica Ivana Poláčková.

Výsadbu vo víťaznej lokalite zrealizuje OZ Živica na jeseň tohto roka. Najvýraznejším prvkom bude minimálne 15 vzrastlých stromov z ovocinárskej škôlky starých a krajových odrôd v Bielych Karpatoch. Celkovo vysadia 30 drevín – stromov, kríkov a jedlých trvaliek. Sad v sebe spojí úžitkový a vzdelávací charakter verejného priestoru. K vysadenej zeleni pribudnú aj náučné tabule a označenia drevín so zaujímavým popisom.

Víťazná obec získa ovocný sad na kľúč

Do výzvy sa môže prihlásiť ktorékoľvek mesto či obec. Stačí splniť kritériá, ktoré sú zverejnené na stránke https://kooperativa.sk/stranka/zeleny-sad. Podané žiadosti posúdia v priebehu júla odborníci z OZ Živica spolu s vybranými zástupcami poisťovne Kooperativa. Zohľadňovať pri tom budú napríklad realizovateľnosť výsadby na danom pozemku vo vlastníctve mesta alebo obce, mieru využiteľnosti pre širokú verejnosť, ale aj zámer na realizáciu edukačnej činnosti pre školy a organizácie v danom regióne.

Na Zelený sad putuje 20 centov z každej aktivácie elektronickej komunikácie s klientom

Za myšlienkou výsadby nového sadu stojí poisťovňa Kooperativa, ktorá projekt aj financuje. Rozhodla sa tak prepojiť digitalizáciu svojich služieb s podporou tradície ovocinárstva a výsadby zelene pre verejnosť. Konečná suma, ktorú poisťovňa do projektu investuje, bude známa po skončení kampane.

"Za každý udelený súhlas s elektronickou komunikáciou od 1. februára tohto roka pripisujeme na účet OZ Živica 20 centov. Tento projekt nie je len symbolickým zhmotnením úspory papiera v našej poisťovni, ale aj krokom k zachovaniu dôležitej časti nášho kultúrno-prírodného dedičstva," uvádza Silvia Nosková Illášová, hovorkyňa poisťovne Kooperativa. Dodáva, že finančnou podporou sa účasť poisťovne na projekte Zelený sad nekončí. Pri vzniku sadu nebudú chýbať ani zamestnanci poisťovne, ktorí sa zapoja do jeho výsadby v rámci každoročnej iniciatívy Social Active Day – Deň dobrovoľníctva.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Kto nás podrží aj v náročných časoch? Prieskumy hovoria jasnou rečou!

20. máj 2022

20.5.2022 - Lidl získal všetky hlavné medaile Best Buy a Qudal, viacero prvenstiev má aj jeho eshop.

Zo všetkých strán počúvame o vysokej kvalite a pritom výhodnej cene. Obzvlášť v súčasných náročných časoch mnohí tvrdia, že ich ceny sú tie najlepšie a kvalita špičková. Ako sa zorientovať v spleti rôznych sloganov? Jednoducho, stačí sa spýtať tých najpovolanejších – zákazníkov. A tí sa vyjadrili jednoznačne: symbolom najvyššej kvality a zároveň najlepšieho pomeru ceny a kvality je pre nich Lidl. Diskont je aktuálnym držiteľom všetkých štyroch najhodnotnejších medailí Best Buy a Qudal na Slovensku. Získal ich sortiment Lidla ako taký a navyše aj jeho privátne značky.

"Robíme všetko pre to, aby sa na nás zákazníci mohli bez obáv spoľahnúť. Podarilo sa nám to počas pandémie koronavírusu a správnou voľbou pre zákazníkov sme aj v týchto náročných časoch. Či ide o značkové výrobky, alebo produkty našich vlastných značiek, je pre nás kľúčová kvalita, cena a dostupnosť – v tomto nerobíme žiadne kompromisy," povedal Martin Nagy, konateľ Lidl Slovenská republika zodpovedný za rezort nákupu.

Prieskumy Best Buy a Qudal realizuje švajčiarska organizácia ICERTIAS – International Certification Association GmbH, ktorá sa špecializuje na skúmanie spokojnosti spotrebiteľov vo viac ako dvoch desiatkach krajín na štyroch kontinentoch. O zisku ocenení rozhodujú v prieskume verejnej mienky zákazníci, pričom sa oslovuje reprezentatívna vzorka 1200 spotrebiteľov. Lidl je historicky najúspešnejšou značkou na slovenskom trhu čo do počtu získaných medailí Best Buy a Qudal, ktorých má na konte mnoho desiatok.

Lidl je lídrom aj medzi slovenskými eshopmi

Kvalitu a popularitu si zákazníci spájajú s Lidlom aj v online prostredí. Eshop diskontného reťazca ponúkajúci spotrebný tovar obhájil absolútnu Cenu popularity v prestížnej súťaži ShopRoku. V ankete organizovanej portálom Heureka získal Lidl, rovnako ako pred rokom, prvenstvá aj v kategóriách Cena kvality obchodné domy a Cena popularity obchodné domy.

"Tento rok prišlo viac ako 75 000 hlasov. Výsledky Ceny kvality a Ceny popularity sa do značnej miery prekrývajú, čo svedčí, že zákazníci skutočne dostávajú kvalitu od svojich obľúbených e-shopov," hodnotí Tomáš Braverman, CEO Heureka Group. O víťazoch rozhodli vo verejnom internetovom hlasovaní samotní zákazníci. "Popri širokej ponuke, rôznych tematických akciách, výhodnej cene a vysokej kvalite, si dávame záležať aj na zákazníckom servise a rýchlosti vybavenia. Získané ocenenia sú pre nás dôležitým signálom, že sme na správnej ceste," povedala Erika Bojtošová, vedúca úseku Lidl Onlineshop. Eshop dostupný na Lidl.sk disponuje na Heureke priemernou známkou 4,7 a tisíckami pozitívnych recenzií, podľa dotazníka spokojnosti ho odporúča až 95% zákazníkov.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Muži od 35 rokov, žijete vo vysokom tempe? Nemusíte mať aj vysoký tlak!

20. máj 2022

20.5.2022 - Muži nad 35 rokov – myslíte si, že bolesti hlavy, nespavosť a občasné bolesti na hrudníku, máte zo stresu? A čo, ak je to inak? Zmerajte si svoj krvný tlak a ak sú jeho hodnoty vyššie ako 140/90 mmHg, objednajte sa k lekárovi. Nerobte zo seba hrdinov, nebagatelizujte svoj zdravotný stav, o niekoľko rokov vám to môže nepekne spočítať!

Spozornieť by mali najmä muži, ktorí majú niektorý z týchto rizikových faktorov: stres, obezita, fajčenie, pozitívna rodinná anamnéza alebo prekonané ochorenie. Všetci muži bez výnimky, by si mali aspoň raz za rok zmerať svoj krvný tlak.

Ak má muž v mladšom veku neliečený vysoký krvný tlak, znásobuje sa u neho hrozba infarktu myokardu vo vyššom veku. Jednoducho povedané, muži, ak máte nejaký rizikový faktor pre diagnózu artériovej hypertenzie, žijete v strese, bolí vás hlava alebo máte tlak na hrudi, odmerajte si krvný tlak. Hodnoty správneho krvného tlaku sú 120/80 mmHg, a v prípade, že vám tlakomer ukáže vyššie hodnoty ako 140/90, objednajte sa k lekárovi. Môžete tak predísť zdravotným problémom, ktoré sa môžu prejaviť v neskoršom veku, kedy už môže byť neskoro. Prípadný infarkt myokardu, či iné ochorenie spojené s neliečenou hypertenziou, môžu mať za následok nekomfortný dôchodok spojený s častými návštevami u lekára.

Artériová hypertenzia je nebolestivé ochorenie a práve bezpríznakovosť je často dôvodom, prečo sa nediagnostikuje včas. Diagnóza často prichádza až s komplikáciami, ako je dýchavičnosť, tlak na hrudi alebo akútny infarkt myokardu.

"Výskumy nielen zo Slovenska, ale aj z ostatných transformujúcich sa krajín ukazujú, že nastal pokles kardiovaskulárnej mortality. Nie je však taký, ako by sme chceli. Keď sme išli do výskumov hlbšie, zistili sme, že veková skupina, v ktorej sa nám najmenej darí kontrolovať rizikové faktory, je u mužov vo vekovej kategórií 35 – 50 rokov. Vo všetkých ostatných ukazovateľoch ( napríklad cholesterol, liečba infarktov, srdcové zlyhávanie) nastalo zlepšenie. Kontrola krvného tlaku u mužov v produktívnom veku pred 50 rokom života, je na tom horšie a myslíme si, že toto je jeden z podstatných dôvodov, prečo pokles kardiovaskulárnej mortality na Slovensku nie je tak zrejmý, ako v okolitých krajinách," hovorí docentka MUDr. Eva Gonçalvesová Csc, prednostka kardiologickej kliniky LFUK a NUSCH.

Prečo je to tak?

Vo všeobecnosti väčšina mužov o svojom ochorení nevie. Krvný tlak si v domácom prostredí nemerajú a k lekárovi nechodia. Prípadné symptómy, ako je nespavosť, či bolesť hlavy, pripisujú stresu. Posledné dva roky súvisiace s pandémiou Covid 19, tlak na mužov ešte zvýšili. Dôvody, prečo sa znižuje vek pacientov s artériovou hypertenziou vysvetľuje MUDr. Anna Vachulová, PhD, prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti. "Artériová hypertenzia u mužov v produktívnom veku súvisí s tým, že máme celkovo ako populácia málo pohybu a viac stresových povolaní a situácií. Prispela k tomu aj sociálna izolácia počas pandémie Covid-19 a ekonomické neistoty. Ekonomické dopady pandémie sa odrážajú na psychike človeka a táto neistota spôsobuje, že muži, ako živitelia rodín, sú vo väčšom strese, pričom sekundárne u nich dochádza k vzostupu hodnôt krvného tlaku. A nejde pritom len o situačnú hypertenziu, ale o rozkolísania krvného tlaku, ktoré môžu prerásť do artériovej hypertenzie."

Môže, ale nemusí. Základom je prevencia

Artériová hypertenzia nebolí. Horšie je, ak sa pridružia komplikácie spojené s ňou. A tie sa môžu prejaviť hneď, alebo aj o desať či dvadsať rokov neskôr. "Nechceme "terorizovať" mladých mužov, aby si merali krvný tlak stále, stačí, ak tak urobia aspoň raz do roka a v prípade, že je ich tlak vyšší, začali túto situáciu riešiť v spolupráci s lekárom. Farmakologicky i nefarmakologicky a to dovtedy, kým ich krvný tlak nebude v cieľových hodnotách pod 130/80 mmHg. A nestačí, aby sa do týchto hodnôt krvný tlak dostal, musí tam zostať. Znamená to, že u niektorých môže byť táto liečba celoživotná.," hovorí docentka MUDr. Eva Gonçalvesová CSc., prednostka kardiologickej kliniky LFUK a NUSCH.

Dožite sa zdravého dôchodku!

Keď má totiž muž v mladom veku neliečený vysoký krvný tlak, znásobuje sa u neho hrozba infarktu myokardu vo vyššom veku. Navyše, Slovensko má najkratší vek života v zdraví spomedzi európskych krajín. Ľudia sú teda zdraví len do určitého veku a potom sa na nich "lepí" jedna choroba za druhou. Chýba nám tak komunita zdravých dôchodcov a to preto, že v mladšom veku svoje zdravie zanedbávame. A ten vek, v ktorom sa táto nepriaznivá situácia môže zmeniť, je práve veková kategória 35 – 50 rokov. Podľa slov docentky Gonçalvesovej figurujú v tejto vekovej skupine tri hlavné aspekty, prečo zanedbávajú svoje zdravie. A nie je tomu tak len u nás, ale aj v ostatných postkomunistických krajinách. Hlavným dôvodom je, že na mužoch je ekonomická ťarcha celej rodiny, vrátane hypoték a úverov. Je tu aj psychologický aspekt, kedy si muži myslia, že nemôžu byť chorí a že je to vlastne hanba byť chorý, takže nechodia ani k lekárom, aby neboli chorí. No a svoju úlohu zohrávajú aj konšpiračné teórie, kedy muži tvrdia, že im nejaká farmaceutická firma chce "natlačiť" liek, ktorý nepotrebujú.

Poznáte správne hodnoty krvného tlaku?

Ideálny krvný tlak je 120/80 mmHg. Ak hodnota krvného tlaku prekročí hodnotu 140/90 mmHg, tento stav sa nazýva artériová hypertenzia a je nutné sa začať liečiť. "Keď k nám príde pacient s výraznou dýchavicou, bolesťou na hrudi alebo opuchmi, väčšinou sa už u neho prejavili komplikácie, ktoré môžu znamenať aj závažné poškodenie srdca. Nemuselo sa to dostať až sem, ak by si pacient pred rokom či dvoma odmeral krvný tlak a zvýšené hodnoty by začal včas liečiť. Nič nie je stratené ani v prípade, ak sa komplikácie už dostavia, avšak už si vyžadujú ďalšie liečenie, zatiaľ čo artériová hypertenzia by sa dala liečiť možno fixnou dávkou kombinovaných liekov a nefarmakologickou liečbou. " konštatuje  MUDr. Anna Vachulová, PhD., prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti. Pre účinné dosahovanie kontroly hypertenzie je potrebné dodržiavať liečbu a zmeniť životosprávu. Spomedzi mnohých vecí, ktoré napomáhajú pri liečbe hypertenzie, sú najdôležitejšie zmena stravovania, nefajčenie a zvýšenie fyzickej aktivity.

Domáce monitorovanie tlaku krvi

Na diagnostiku stačí kvalitný tlakomer a správna metodika merania krvného tlaku. Veľký význam pri liečbe a diagnostike tohto ochorenia má domáce monitorovanie krvného tlaku. Ponúka hneď niekoľko výhod. Je pohodlné, rýchle a navyše odbúra tzv. syndróm bieleho plášťa, ktorý v nadväznosti na rozrušenie z prítomnosti lekára často skresľuje hodnoty tlaku smerom hore. "Ak má človek opakovane zvýšený krvný tlak aj v pokoji doma, je potrebné ho liečiť. Pacienti majú pri domácom meraní tlaku krvi v priemere o 6/3 mmHg nižší tlak krvi, ako u lekára. Rozdiel medzi krvným tlakom meraným doma a v ambulancii lekára je väčší u mladších ľudí, ako u starších. Práve mladší ľudia častejšie trpia zvýšeným stresom v ambulancii - tzv. syndrómom bieleho plášťa, ktorý spôsobuje jednorazové zvýšenie tlaku krvi. U starších pacientov je rozdiel medzi hodnotami nameranými doma a v ambulancii minimálny. Aj preto má domáce meranie tlaku u mužov v produktívnom veku veľkú výpovednú hodnotu pre lekára a pacientovi umožňuje priebežne kontrolovať svoje hodnoty tlaku krvi." hovorí  MUDr. Adriana  Šimková, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecné lekárstvo. 

Aby boli hodnoty krvného tlaku namerané a vyhodnotené správne, domáce monitorovanie tlaku musí spĺňať nasledujúce zásady:

pred meraním treba byť aspoň 5 minút v pokoji, predtým 30 min bez fajčenia, jedla, kofeínu a cvičenia,
krvný tlak treba merať v polohe v sede, v tichej miestnosti s opretým chrbtom a pažami,
dôležité je nehýbať sa, nehovoriť, relaxovane sedieť s neprekríženými nohami,
manžeta by mala mať vhodnú šírku na úrovni srdca,
výsledky merania si treba zapísať do Záznamníka domáceho monitorovania tlaku krvi a doručiť lekárovi. Záznamník si môžete stiahnuť zo stránky www.presrdce.eu
ideálne je urobiť si 2 merania dva až trikrát po sebe počas 7 dní. Prvé meranie by malo byť ráno, (ak človek užíva lieky, tak pred ich užitím) a druhé večer pred jedlom.

V našom lese sa drevo nerúbe

Vekové obdobie 30 – 40 rokov života sa označuje aj ako obdobie životného poludnia. V tomto veku sú muži psychicky aj fyzicky na vrchole. Venujú sa dosiahnutiu a udržaniu si svojho spoločenského postavenia. Väčšina z nich je už ukotvená v rodine alebo vo vzťahu, darí sa im a sú spokojní. Ich svet je stabilný a choroby a smrť v ňom nemajú miesto. "Tridsiatnici sú po všetkých stránkach perspektívni, majú pocit životnej energie. Rozširuje sa vplyv ich pôsobenia, tí, ktorým sa darí, majú pocit, že vyriešia všetky problémy. V tomto období života sú zdraví aj ich rovesníci, a tak majú choroby a smrť zo svojho života vytesnené – ešte sa nerúbe v ich lese. Na preventívne prehliadky nechodia, prípadnú chorobu vnímajú ako zlyhanie." hovorí MUDr. Dana Šedivá, psychiatrička a sexuologička. Podľa jej slov sa to v štyridsiatom roku života u muža len mierne mení, je to taký pomyselný medzník života. Muž v tomto veku už väčšinou pozná nejakého rovesníka, ktorý prekonal infarkt myokardu, či iné ochorenie. Už si teda choroby mierne pripúšťa, avšak aj tým, že sa od začiatku 20 storočia posunul celkový vek života, necíti žiadne komplikácie a nepočíta s tým, že by sa ho mohlo týkať nejaké kardiovaskulárne ochorenie.

"Päťdesiatka je vek, kedy si muž začne uvedomovať, že prekročil nejaký medzník. Cíti to aj na svojom výkone, únave a už ho nenadchne všetko. Aj keď má energiu, motivácia už nie je tak vysoká, ako predtým. Navyše, cíti aj vidí, že starne, znižuje sa kvalita jeho sexuálneho života, klesajú jeho telesné aj funkčné kapacity" hovorí MUDr. Dana Šedivá. Muži v 50. roku riešia aj bežné životné problémy, deti v rôznom veku a štádiu, rodičov, o ktorých sa treba postarať. Ak sa všetky tieto faktory postavia proti nastaveniu "nie som padavka, vydržím, som zdravý", vzniká problém.

Nie všetko sa dá vyriešiť zmenou životného štýlu

Pokiaľ ide o zdravotný stav, muži vo vekovej kategórií 35 – 50 rokov, majú prípadné choroby vytesnené. Fakt, že by mali chodiť na preventívne prehliadky, alebo užívať lieky, vnímajú veľmi ťažko. "Svoje zdravotné ťažkosti bagatelizujú, diagnózu si nechcú pripustiť. Sociálne vžitý princíp maskulinity je spojený so sebadôverou, mocou, finančným úspechom, heterosexuálnou zdatnosťou a nezraniteľnosťou, ktorú stelesňujú zdraví, bohatí, silní a mladí muži. Stereotypné predstavy o maskulinite znižujú dopyt po preventívnej zdravotnej starostlivosti. Ako psychiater môžem povedať, že väčšina mladých mužov v tejto vekovej kategórií pri prvom vyšetrení zdôrazňuje konzultačný charakter návštevy s upozornením, že lieky užívať neplánujú. Je to spôsob vyjednávania. Obávajú sa, že lieky budú mať negatívny vplyv na ich potenciu a tak čakajú, že diagnóza zmizne sama. Mnohí sú schopní urobiť čokoľvek, len aby nemuseli užívať lieky. To ide do určitého momentu. Od ďalšieho nie. Nie všetko sa dá vyriešiť zmenou životného štýlu a silou vôle. A tam spadajú aj hypertenzia a depresia. " hovorí MUDr. Dana Šedivá a dodáva, že kardiovaskulárne ochorenia v mladšom veku sú často spojené s depresiou. "Takmer polovica mužov, ktorí prekonali infarkt myokardu, trpí aj depresiou a veľká väčšina ňou trpela aj pred infarktom. Len bola nerozpoznaná. "

Muži vedia, že sa starne chorobami

Ľudia si často neuvedomujú, že problém nie je diagnóza, ale neliečená diagnóza. Muži vedia, že sa starne chorobami a oveľa ťažšie si pripúšťajú starnutie ako ženy. Do päťdesiateho roku života sa cítia zdravo, starajú sa o seba, žijú aktívny a spoločenský život a prípadné choroby vytesňujú. Ženy sú iné. Fyziológia a biológia ich viaže navštevovať gynekológa, prejdú si pôrodom aj popôrodným stavom. Mnoho mužov nenavštívi urológa počas celého svojho života. Potom, v 70 rokoch k nemu prídu prvýkrát, a odchádzajú s tumorom. A to všetko je len dôsledok zanedbania liečby v mladšom veku.

Únia pre zdravšie srdce a Slovenská kardiologická spoločnosť preto pripravili v spolupráci s odborníkmi a bývalým hokejovým obrancom, reprezentantom a zlatým chlapcom z roku 2002, Richardom Lintnerom, informačnú kampaň s názvom Tlak na bránu. Chcú tak spoločne upozorniť mužov na riziká neliečeného vysokého tlaku.

Zákernosť vysokého tlaku spočíva v tom, že nebolí. Aj preto sa označuje ako tichý zabijak alebo časovaná bomba. Kým nespôsobí komplikácie, človek o ňom nemusí vedieť. Vysoký tlak sa nepovažuje za dedičné ochorenie, v rodinách sa však dedia stravovacie aj pohybové návyky, fajčenie, aj postoj k alkoholu. Na vzniku hypertenzie sa spolupodieľa nedostatok telesného pohybu, nadváha, zlé diétne návyky, veľký príjem soli, živočíšnych tukov, fajčenie, nadmerný príjem alkoholu, aj dlhodobý stres.

A ešte jedna pikoška na záver. Milí muži, alkohol nerozťahuje cievy. Nie, žeby škodil jeden pohár vína, problém je skôr v tom, že to pri jednom nezostane. A alkohol je jedným z významných faktorov nekontrolovateľnej ťažkej hypertenzie.

17. máj je Svetový deň hypertenzie. Ženy, povedzte svojim mužom, aby si dali zmerať svoj krvný tlak. Alebo aby si ho zmerali doma.

Tento článok nie je autorským obsahom Webnoviny.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Kategórie: Podporujeme

Lásku niekedy nezmení ani čas…. Nicholas Sparks a novinka Prianie

20. máj 2022

20.5.2022 - Maggie tento príbeh nerozprávala už roky... pred vyše dvadsiatimi rokmi sa zamilovala, mala iba šestnásť rokov a bola ďaleko od svojho domova. Úplne ju uchvátil, pretože bol prirodzený, nesúdil ju a naučil ju fotiť. Ich prvý bozk bol úžasný. A ich láska presne taká, aká býva len raz za život...
Nicholas Sparks a jeho nový dojímavý romantický príbeh Prianie.

Život šestnásťročnej Maggie Dawesovej zmenilo stretnutie s nevhodným chlapcom v nevhodnom čase. Aby sa rodičia vyhli klebetám, poslali Maggie k tete na vzdialený ostrov. V zabudnutom mestečku Ocracoke má Maggie o niekoľko mesiacov porodiť a dieťa okamžite prenechať adoptívnym rodičom. Maggie je vo svete rybárov úplne stratená, chýba jej ruch Seattlu a rodina, aj keď s konzervatívnymi názormi. Našťastie, teta jej nájde doučovateľa Brycea Tricketta. Prirodzený, úprimný mladík odhalí Maggie zvláštnosti mestečka aj jeho vetrom ošľahanú pláž a zasvätí ju do tajomstiev fotografovania. Táto vášeň predurčí zvyšok jej života.

Ako renomovaná fotografka neskôr prevádzkuje úspešnú galériu v New Yorku a jej fotografie pozná celý svet. Krátko pred Vianocami však Maggie zasiahne krutá správa a neostáva jej iné, len sa s ňou zmieriť. Možno preto sa zbližuje s mladým kolegom, ku ktorému ju viaže čoraz vrúcnejšie puto. Posledné dni roka strávia Maggie a Mark spolu a Maggie mu vyrozpráva príbeh o láske, ktorá jej zmenila život spôsobom, aký by si len málokto vedel predstaviť.

Nikolas Sparks je geniálny autor súčasných moderných romancí, ktoré nie sú presladené, vždy majú aj hlbší význam a odkaz, a môžu ich čítať tak ženy ako aj muži – ja som toho malým dôkazom. Prianie z vydavateľstva Ikar je trpko-sladký príbeh o veľkosti prvej lásky, o hľadaní sebahodnoty, o sebaprijatí. Pri čítaní si možno uvedomíte, ako nás dokáže láska meniť a formovať. Ako nás neraz posunie na miesto a spôsobom, ktorému nerozumieme, no ktorý má napokon zmysel. Je to príbeh o tom, čo si naozaj a najviac prajeme.

"Vzala si dieťatko po pôrode do náručia?"
Sprvu neodpovedala. V duchu sa vrátila k minútam po pôrode. Cítila úľavu a únavu. Počula detský plač, doktori a sestry pobehovali po sále, každý vedel, čo má robiť, len ona všetko vnímala rozmazane.
"Nie," sťažka si povzdychla. "Doktor sa ma spýtal, či to chcem urobiť, ale nemohla som. Bála som sa, že ak si dieťa priviniem, nikdy sa ho nevzdám."
"A vtedy ti napadlo, že bábätku necháš svojho macka…"
"Neviem," odvetila popravde. "Nepamätám sa, či to bolo v tom čase. Všetko som mala zahmlené, chaotické, ale zdá sa mi, že v kútiku duše som práve vtedy chcela dieťatko podržať v náručí. Pamätám sa, že som podpísala dokumenty, rozlúčila sa s tetou a Gwen a zrazu som v izbe osamela s mamou. Ako v zlom sne."

Nicholas Sparks

Je jedným z najobľúbenejších rozprávačov príbehov o láske, autor viac ako dvadsiatky románov. Dosiaľ sa vo svete predalo vyše stopäť miliónov výtlačkov jeho kníh. Všetky diela vrátane biografie Tri týždne s bratom (Three Weeks With My Brother), ktorú napísal s bratom Micahom, sa zaradili medzi bestsellery v rebríčku New York Times a preložili ich do päťdesiatich jazykov. Podľa jedenástich románov Nicholasa Sparksa nakrútili úspešné filmy.

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Tri týždne do svadby. Ideálna romantická oddychovka

20. máj 2022

20.5.2022 - V prvom diele úspešnej regentskej série Tri týždne do svadby vám populárna americká spisovateľka Ella Quinn predstaví budúceho grófa a grófku Worthingtonovcov – zaľúbencov, ktorí majú oveľa viac spoločného, než sami tušia…

Lady Grace Carpenterová sa už zmierila s tým, že sa nikdy nevydá, keďže po smrti rodičov sama vychováva sedem mladších súrodencov. Sľúbila matke, že nedovolí, aby si ich rozobrali príbuzní, a nevie si predstaviť, že by bol nejaký muž ochotný starať sa o cudzie deti.

Jedného dňa sa v hostinci, kam sa Grace uchýlila pred búrkou, objaví Matt, gróf z Worthingtonu, do ktorého je už nejaký čas platonicky zaľúbená. Vôbec ju nespozná, a tak sa mladá žena spontánne rozhodne, že ak má ostať do smrti sama, aspoň nebude stará panna...

Matt sa už vzdal nádeje, že nájde manželku, čo by mu vyhovovala nielen fyzicky, ale aj duševne. Po večere s krásnou neznámou, strávenom zaujímavým rozhovorom, po ktorom nasledovala vášnivá noc, úplne stratí hlavu. Keď Grace do rána bez stopy zmizne, zaumieni si, že ju vypátra a ožení sa s ňou. Netuší však, aké prekážky ho čakajú...

Príbeh Tri týždne do svadby je prešpikovaný milostnými scénami. Je to pohodovka  a príjemné čítanie na pláž alebo k bazénu. Autorka Ella Quinn totiž nie je žiadny nováčik vo vodách historických romancí. Dokáže si čitateľky doslova obmotať okolo prsta, predstaví vám hrdinku, do ktorej sa viete vžiť a získa si vaše sympatie.

Ella Quinn

Jedna z najpredávanejších autoriek historických romancí podľa USA Today. Odmalička milovala regentské romance, veľa ich čítala a napokon ju láska k tomuto žánru a obdobiu priviedla k písaniu.
Ella žila v Strednej Amerike, severnej Afrike, v Anglicku, v Európe...no napokon sa rozhodla žiť s manželom na plachetnici. Plavili sa po Karibiku a okolo Severnej Ameriky. Dnes sa usadila v Nemecku.

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Nemecký LANXESS má v portfóliu vysokovýkonné, špeciálne plasty pre oblasť elektromobility

20. máj 2022

20.5.2022 -
Biokompozity pre plášte elektrických káblov
Udržateľné zmesi na mieru pre batériové elektromobily
Široký sortiment materiálov pre elektrotechnický priemysel

Spoločnosť LANXESS sa zúčastní na konferencii "Fuse Box Meets Dryer - Plastics in E&E Applications", ktorú organizuje Juhonemecké výskumné centrum plastov (Das Kunststoff-Zentrum, SKZ). Podujatie je určené pre elektrotechnický priemysel a tento rok sa zameriava na nové požiadavky týkajúce sa udržateľnosti, uhlíkovej stopy a elektromobility. Ďalšou témou podujatia sú plastové zmesi pre elektrické pohony a nabíjacie zariadenia pre elektrické vozidlá. Konferencia sa bude konať 1. a 2. júna 2022 v nemeckom Veitshöchheime.

Široká škála udržateľných plastových zmesí

Spoločnosť LANXESS už ponúka širokú škálu trvalo udržateľných plastových zmesí. Príkladom sú rady výrobkov Durethan ECO a Pocan ECO na báze polyamidu 6 a 66 (PA 6 a PA 66), resp. polybutyléntereftalátu (PBT), ktoré obsahujú 15 až 60 % hmotnosti recyklovaných vlákien zo skleneného odpadu. Spoločnosť tiež uvádza na trh svoj nový rad Scopeblue. Výrobky v tomto sortimente obsahujú významný podiel recyklovaných alebo biologických surovín alebo majú výrazne nižšiu uhlíkovú stopu ako bežné výrobky. Cieľom je tento sortiment neustále rozširovať. "Vyvinieme porovnateľne udržateľné zmesi, ktoré spĺňajú požiadavky elektrotechnického priemyslu, ako je napríklad vynikajúca nehorľavosť," hovorí Sarah Luersová zo spoločnosti LANXESS Global E&E Applications Development.

Expertíza v oblasti batérií

Spoločnosť LANXESS získala počas svojho dlhoročného pôsobenia v elektrotechnickom a automobilovom priemysle rozsiahle skúsenosti s výskumom materiálov a aplikáciami plastov pre komponenty batérií. To umožnilo napríklad vytvoriť veľký plastový kryt pre vysokonapäťové batérie do elektromobilov. Produkt sa vyvíja v spolupráci so spoločnosťou Kautex Textron ako takmer sériový technologický demonštrátor. Spoločnosť LANXESS bola zodpovedná za vývoj materiálov, spoločnosť Kautex za vývoj komponentov a procesov. Konštrukcia neobsahuje žiadne kovové výstuhy a jej hmotnosť sa pohybuje niekde v strednom dvojcifernom počte kilogramov. Výsledky testov hotových dielov sú už k dispozícii a ukazujú, že komponent spĺňa všetky požiadavky.

Nová koncepcia prívodov pre nabíjanie elektromobilov

Ďalšou inováciou spoločnosti LANXESS je vlastný vyvinutý koncept konštrukcie nabíjacích káblov pre elektrické vozidlá. Prispôsobené materiály zabezpečujú vysoký stupeň funkčnej integrácie, ktorá znižuje náklady. Okrem toho sa celý modul, ktorý pozostáva len z niekoľkých komponentov, dá zostaviť rýchlo a bez potreby skrutiek. To tiež pomáha znižovať náklady.

Kompozitní materiály s nehorľavými vlastnosťami

Spoločnosť LANXESS tiež zdôrazňuje možnosti použitia termoplastických kompozitných materiálov Tepex. Tento materiál má široký potenciál, najmä pokiaľ ide o jeho nehorľavé vlastnosti. "V našom stánku budeme predvádzať film demonštrujúci vynikajúce nehorľavé vlastnosti kompozitov, ktoré sa dajú využiť napríklad v prípade tepelného úniku v batérii," opisuje Luers. K tepelnému úniku dochádza, keď sa batéria začne prehrievať v dôsledku nekontrolovanej chemickej reakcie, čo môže spôsobiť jej vznietenie a výbuch.

Nemecký LANXESS patrí medzi svetovú špičku v špeciálnych plastoch

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2021 dosiahol obrat 7,6 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 14 900 zamestnancov v 33 krajinách. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

Viac informácií o firme nájdete na www.lanxess.com a sociálnych sieťach twitter.com/LANXESS, facebook.com/LANXESS, linkedin.com/company/lanxess a youtube.com/lanxess.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Nadácia Henkel Slovensko pokračuje v aktivitách na podporu seniorov už štvrtý rok

19. máj 2022

19.5.2022 - V tohtoročnom ročníku grantového programu Henkel Slovensko seniorom podporí Nadácia Henkel Slovensko 80 projektov, ktorým rozdelí sumu 45 000 eur. Nadácia Henkel Slovensko sa vo štvrtom ročníku rozhodla podporiť najmä projekty, ktorých cieľom je zmierniť sociálne dopady pandémie a dlhodobej sociálnej izolácie na psychické zdravie seniorov.

8-členná hodnotiaca komisia zložená zo zástupcov spoločnosti Henkel Slovensko, Centra pre filantropiu a odborníkov zo sociálnej oblasti sa v tomto ročníku rozhodla podporiť 80 z celkového počtu 125 prihlásených projektov. "Pri hodnotení sme prihliadali aj na to, kde sa zariadenia nachádzajú a koľko klientov majú, aby to bolo vyvážené v rámci celého Slovenska. Som veľmi rada, že tento rok sa nám podarilo podporiť projekty v každom z ôsmich krajov. Potešili nás aj zariadenia, ktoré o príspevok požiadali prvýkrát a prišli so zaujímavými projektami," rekapituluje Zuzana Kaňuchová, riaditeľka korporátnej komunikácie Henkel Slovensko, Henkel ČR a Henkel Magyarorzság.

Hoci štvrtý ročník programu stále reaguje na pandemickú situáciu, témy tohtoročných projektov sú omnoho pestrejšie. "Pri porovnaní s minulým rokom vnímam posun od nutnosti zabezpečiť dezinfekčné a hygienické potreby smerom k aktivitám zameraným na spoločné trávenie voľného času. Teší nás, že organizácie už nemusia riešiť len ochranu pred vírusom a začínajú sa otvárať svetu, chodiť von, organizovať podujatia a venovať sa aktívnemu tráveniu voľného času seniorov," dodáva Zuzana Kaňuchová.

Z projektov zaznieva túžba vyjsť von, vytvoriť relaxačné zóny, skrášliť si okolie zariadení vysadením vyvýšených záhonov a užitočne stráviť čas pri gardenterapii či pracovnej terapii. Na mnohých senioroch zanechala stopu dlhodobá izolácia počas pandémie. Preto sa veľká časť projektov zameriava na návrat do bežného života a oživenie sociálnych kontaktov s dôrazom na medzigeneračné prepojenie. Zahŕňajú rôzne aktivity, ako sú tanečné lekcie či divadlo pre seniorov, ale napríklad aj vybudovanie príjemnej knižnice, kde môžu seniori nielen čítať, ale aj tráviť čas so svojimi blízkymi pri rozhovore či spoločenských hrách. Objavujú sa aj rôzne druhy terapií ako ergoterapia, reminiscenčná terapia či muzikoterapia, ktoré prispievajú k udržaniu mentálneho zdravia a vitality seniorov.

Mnoho organizácií opäť žiadalo o materiálnu pomoc alebo o zakúpenie zariadenia, čo poukazuje na to, že majú nedostatok financií na praktické veci, ktoré pre seniorov potrebujú. "Je pochopiteľné, že po vyše dvojročnom boji s pandémiou bolo cítiť únavu a vyčerpanosť personálu, ktorý viac ako kedykoľvek predtým potrebuje našu podporu. Preto sme aj tento rok podporili vybavenie zaradení zdravotníckymi pomôckami, ktoré nielen uľahčia personálu každodennú starostlivosť, ale podporia seniorov aj psychicky a umocnia ich pocit ľudskej dôstojnosti," vysvetľuje Zuzana Kaňuchová.

Grantovú výzvu s cieľom prispieť k zvyšovaniu kvality služieb pre seniorov v zariadeniach sociálnych služieb, podporovať vytváranie podmienok na ich zmysluplné trávenie voľného času, ale najmä znižovať riziko generačnej priepasti vyhlásila spoločnosť Henkel Slovensko pod záštitou Nadácie Fritza Henkla už štvrtý rok po sebe. Za štyri roky svojho fungovania prešiel program výrazným vývojom.

"Systémovo podporujeme seniorov už štvrtý rok. Každý rok sa potreby líšia a na potreby tých najzraniteľnejších reagujeme veľmi flexibilne. Sme radi, že v tomto ročníku je zreteľná túžba vrátiť sa do normálu, tráviť čas zmysluplnou a tvorivou činnosťou, vyjsť za brány a spájať v spoločných aktivitách rôzne generácie. Pre mnohých seniorov je odchod zo zariadenia čo i len na jeden deň zážitkom, ktorý ich bude napĺňať na dlhý čas. Som hrdý na tento náš strategický program, ktorý sa začal s jednoduchou ambíciou zdôrazniť dôležitosť inklúzie a rozmanitosti a zároveň podčiarknuť význam viacgeneračnej výmeny a taktiež upriamiť pozornosť na status quo vnímania staršej generácie spoločnosťou," uvádza Christian Schulz, Prezident Henkel Slovensko & Head of GBS+ Bratislava.

Aj do tohto ročníka sa mohli prihlásiť neziskové organizácie, občianske združenia, nadácie, ako aj organizácie verejného sektora a zariadenia poskytujúce sociálne služby či iní poskytovatelia sociálnej pomoci. Žiadosti sa týkali materiálnych, organizačných, ako aj cestovných výdavkov, ktoré s projektami súvisia. Zoznam podporených projektov nájdete na: http://www.cpf.sk/sk/nadacia-henkel/

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Rastúce ceny potravín spôsobené vojnou na Ukrajine, pandémiou a škrty v rozpočtoch, môžu zvýšiť cenu terapeutickej výživy na liečbu podvýživy až o 16 %

19. máj 2022

19.5.2022 - Počet detí ohrozených podvýživou stúpal už pred vojnou na Ukrajine. Situácia je momentálne veľmi vážna.

"Ešte predtým, ako vojna na Ukrajine zapríčinila tlak na potravinovú bezpečnosť na celom svete, konflikty, klimatické zmeny a pandémia COVID-19 spôsobili zníženú schopnosť rodín uživiť svoje deti," povedala výkonná riaditeľka UNICEF, Catherine Russell.

V súčasnosti nemá minimálne 10 miliónov strádajúcich detí (2 z 3) prístup k najefektívnejšej liečbe, ktorá spočíva v podávaní  Špeciálnej terapeutickej výživy pripravenej na okamžité použitie (RUTF). Kombinácia celosvetových otrasov potravinovej bezpečnosti, na čele s vojnou na Ukrajine, hospodárstvami zápasiacimi s obnovou po pandémii a pretrvávajúcimi suchami v niektorých krajinách v dôsledku klimatických zmien – všetky tieto faktory vytvárajú podmienky pre výrazný nárast hladu.

Predpokladá sa, že cena Špeciálnej terapeutickej výživy pripravenej na okamžité použitie (RUTF) sa počas nasledujúcich šiestich mesiacov zvýši až o 16 percent v dôsledku prudkého nárastu cien surovín. To by mohlo spôsobiť, že 600 000 ďalších detí ostane bez prístupu k tejto život zachraňujúcej liečbe. Očakáva sa, že náklady na dopravu a doručenie zostanú vysoké.

"Pre milióny detí predstavujú vrecúška Špeciálnej terapeutickej výživy rozdiel medzi životom a smrťou. Šestnásťpercentný nárast cien môže znieť v kontexte globálnych potravinových trhov ako zvládnuteľný, no na konci tohto dodávateľského reťazca je zúfalo podvyživené dieťa " doplnila Russell.

Deti, ktoré hladujú, majú na svoju výšku nízku hmotnosť a výrazne sa oslabuje ich imunita. Celosvetovo trpí najmenej 13,6 milióna detí do 5-teho roku života vážnym chradnutím, čo má za následok 1 z 5 úmrtí v tejto vekovej skupine.

Južná Ázia zostáva "epicentrom" strádania detí. Hladom je tu ohrozené približne 1 z 22 detí, čo je trikrát viac ako v subsaharskej Afrike. Napríklad v Afganistane sa očakáva, že tento rok bude trpieť vážnym chradnutím 1,1 milióna detí, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s rokom 2018. Sucho v Africkom rohu znamená, že počet detí s vážnym chradnutím by sa mohol rýchlo zvýšiť z 1,7 milióna na 2 milióny, zatiaľ čo v Saheli sa v porovnaní s rokom 2018 predpovedá 26-percentný nárast.

Dokonca aj krajiny s relatívnou stabilitou, ako je Uganda, zaznamenali od roku 2016 40 % nárast strádania detí v dôsledku rastúcej chudoby a potravinovej neistoty domácností. To spôsobuje nedostatočnú kvalitu a frekvenciu stravovania detí a tehotných žien. K narastajúcemu počtu prispievajú aj klimatické zmeny, vrátane silného cyklického sucha a nedostatočného prístupu k čistej vode a hygienickým službám.

Pomoc strádajúcim deťom zostáva žalostne nízka a predpokladá sa, že v nadchádzajúcich rokoch prudko klesne. Je len malá nádej, že dosiahne úroveň pred pandémiou do roku 2028.

Aby sa dostala životzachraňujúca liečba k čo najväčšiemu počtu strádajúcich detí, UNICEF žiada:

Aby vlády zvýšili úroveň pomoci aspoň o 59 % nad úroveň oficiálnej rozvojovej pomoci v roku 2019, aby pomohli všetkým deťom v 23 krajinách, ktoré potrebujú liečbu.
Aby krajiny zahrnuli liečbu hladujúcich detí do systémov financovania zdravia a dlhodobého rozvoja, aby z liečebných programov mohli mať úžitok všetky deti, nielen deti v prostredí humanitárnej krízy.
Zabezpečiť, aby rozpočtové prostriedky na riešenie globálnej krízy hladu zahŕňali osobitné prostriedky na terapeutické potravinové intervencie na riešenie okamžitých potrieb detí trpiacich hladom.

"Neexistuje dôvod, prečo by mali deti hladovať – nie vtedy, keď máme možnosť tomu zabrániť. Je však veľmi málo času na opätovné začatie celosvetového úsilia o prevenciu, detekciu a liečbu podvýživy. Musíme konať skôr, ako sa celá situácia ešte oveľa, oveľa zhorší," povedala Russell.

O  UNICEFe

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Takto to už ďalej nejde, samosprávy a firmy bijú na poplach! Slovensko potrebuje zmobilizovať kapitál a využiť potenciál v prístupe k peniazom. Minister Vlčan i predstavitelia rezortov financií a hospodárstva predstavia nové možnosti financovania na...

19. máj 2022

Získať zdroje na fungovanie samospráv a firiem na Slovensku je veľký problém. Mestá a obce, ako aj podnikatelia sa trápia s byrokraciou a zložitými projektmi. Pritom na európskom trhu je veľké množstvo možností, ako nájsť zdroje na financovanie pomerne ľahko a dostupne pre všetkých. Účinný návod na riešenie financovania prinesie konferencia ECOFIN 2022 už 7. júna v Bratislave, na ktorej konkrétne príležitosti ponúkne aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.

Minister Vlčan je presvedčený, že Slovensko by mohlo využiť svoj potenciál v agropotravinárskom priemysle a vytvoriť vrstvu úspešných domácich agropodnikateľov. Na to však podľa neho potrebujeme zmobilizovať slovenský kapitál aj s pomocou finančných nástrojov, ktoré sú aplikovateľné aj v iných odvetviach. O možnostiach financovania malých a stredných podnikov bude hovoriť aj na nadchádzajúcej konferencii ECOFIN 2022. Ako dodal, jeho rezort by chcel odprezentovať pomoc slovenskému agropotravinárskemu sektoru. "Aktuálne máme vypísané výzvy v objeme 314 miliónov eur. Vieme, že veľkú časť zdrojov si poľnohospodári a potravinári nevedia zabezpečiť vlastnými silami, ale musia sa obrátiť na banky. Preto vláda prichádza s pomocou finančných nástrojov, ktoré chceme v tomto roku nastaviť. Chceme využiť 250 miliónov eur zo štátnych finančných aktív. Tieto peniaze budeme poskytovať prostredníctvom Slovenského investičného holdingu." uviedol minister Vlčan.

Podujatie ECOFIN 2022 – Smerovanie k efektívnejšiemu finančnému ekosystému sa uskutočňuje pod záštitou Európskej komisie i rezortov financií, pôdohospodárstva a hospodárstva a jeho prvoradým cieľom je predstaviť možnosti financovania firiem a samospráv. Kríza, ktorú spustila pandémia koronavírusu, ako aj vojenský konflikt na Ukrajine je priestorom, ktorý vyžaduje hľadanie nových finančných nástrojov pre znovu naštartovanie ekonomiky.

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec je presvedčený, že systém podpory malých a stredných podnikov sa musí zmeniť. "Na konferencii ECOFIN 2022 predstavím myšlienku zásadnej inventúry vo finančných zásahoch na podporu podnikania, ktoré mnohí podnikatelia nevyužívajú, lebo o nich ani nevedia. Zároveň by sme si chceli vypočuť pripomienky podnikateľov, aby sme tieto finančné mechanizmy vedeli zefektívniť," uviedol Oravec.

Ekonóm Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Zdeněk Čech predstaví finančné inštrumenty, ktorými EU podporuje post-pandemickú obnovu ekonomiky. Ukáže nám, v ktorých oblastiach financuje Plán obnovy a odolnosti investície najmä v zelenej a digitálnej ekonomike. Zoznámi nás s posledným vývojom Únie kapitálových trhov.

"Medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa na Slovensku stretávame, patria nedostatočne pripravené projekty na strane žiadateľov o získanie financovania, neschopnosť splniť požadované kritériá bankového financovania a namiesto toho, aby sa aktívne uchádzali aj o alternatívne zdroje financovania, strácajú svoj drahocenný čas," povedal organizátor podujatia Peter Falis, predseda OZ FinancMajstri (web). Podľa neho samosprávy a firmy u nás nemajú dostatok znalostí a skúseností o možnostiach získavania návratných finančných zdrojov štandardne dostupných na európskom trhu.

Podľa ústredného riaditeľa kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka spoliehať sa len na eurofondy nemá význam. Je to beh na krátke trate a aj hazard s nádejou. "Mestá a obce musia riešiť dve zásadné veci: obslužnosť územia a dostupnosť služieb. A to všetko dokážeme len vďaka financiám. Preto by sa samosprávy mali vedieť orientovať aj v systéme bankového financovania a ďalších návratných zdrojov," prízvukuje predstaviteľ ZMOS, ktorý na konferencii bude hovoriť o potrebe naštartovania alternatívneho financovania municipálneho rozvoja, združených investíciách a možnostiach v oblasti PPP projektov v samospráve.

Na konferencii ECOFIN 2022 v Bratislave 7. júna 2022 okrem vládnych predstaviteľov vystúpia aj zástupcovia komôr a asociácií, riaditelia najväčších slovenských bánk, predstavitelia rozvojových bánk - Európska investičná banka z Luxemburgu, Európska banka pre obnovu a rozvoj z Londýna, ako aj riaditeľ  Svetovej banky - IFC z Nemecka pre región strednej Európy, najväčšie české a poľské dlhové a equity fondy, riaditeľ viedenskej burzy, ktorí poskytnú cenné informácie o dostupných možnostiach financovania.

Záujemcovia sa môžu priamo tu PRIHLÁSIŤ alebo prostredníctvom events@dlhopis.com do 3.júna 2022. Viac podrobností nájdete na webe k podujatiu ECOFIN2022 a Pozvánka ECOFIN2022.

3. júna 2022.

Konferencia ECOFIN 2022 sa uskutoční v utorok 7. júna 2022  v čase od 9.00 do 18.00 v Bratislave (Ponton, Tyršovo nábrežie, 851 01 Bratislava).

Peter FALIS
prezident konferencie a predseda OZ FinancMajstri 

FinancMajstri je občianske združenie zamerané na zvýšenie finančnej gramotnosti, pomoc podnikateľom a samosprávam v oblasti prístupu k financovaniu, pri mobilizácii kapitálu a rozvoji regiónov. Prevádzkujeme komplexný informačno – vzdelávací portál, fintech platformu Dlhopis.com, zameranú na zvýšenie povedomia o finančnom trhu a možnostiach prístupu ku kapitálu, komplexný prehľad o dostupných finančných inštrumentoch, s dôrazom na transparentnosť a na ochranu investora.

Tento článok vznikol v spolupráci s klientom FinancMajstri

Kategórie: Podporujeme

Garmin predstavil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou

19. máj 2022

19.5.2022 - Garmin prichádza s novým prírastkom do rodiny produktov zameraných na bezpečnosť cyklistov na cestách, Varia.  Už roky sa cyklisti na celom svete spoliehajú na cykloradar Varia, ktorý im dáva počas jazdy prehľad o vozidlách približujúcich sa spoza nich. Radar je navyše vybavený intenzívnym svetlom so zábleskami, ktoré upozorní vodičov na prítomnosť cyklistu na ceste. Teraz cykloradar navyše dokáže vytvoriť jasný videozáznam situácie, ktorá sa odohráva za chrbtom cyklistu.

Toto sú nové funkcie, ktoré prináša model Varia RCT715:

Zabudovaná kamera: Zaznamenáva ostrý obraz v rozlíšení 1080p/30fps počas jazdy.
Automatická detekcia nehody: Ak je rozoznaná nehoda, video nasnímané pred, počas a po incidente sa automaticky uloží (ochrana proti premazaniu).
Nová funkcionalita apky Varia: Jednoduchý prístup k videám, presun videa a nastavenie kamery, aj doplnkových dátových vrstiev.

Cyklisti jazdiaci s RCT715 majú prístup aj k jedinečným funkciám cyklistickej bezpečnosti vrátane:

Maximálne povedomie o situácii: Vizuálne a zvukové upozornenia na vozidlá približujúce sa zo vzdialenosti až 140 metrov.
Perfektná viditeľnosť: Zadné svetlo je viditeľné zo vzdialenosti viac ako jeden kilometer, tak dokáže vodičov vozidiel upozorniť na cyklistu skôr ako ich zaznamená radar.

Varia RCT715 má viacero možností na spárovanie, preto sa dá pripojiť ku kompatibilným cyklopočítačom Garmin Edge®, smart hodinkám Garmin alebo prostredníctvom aplikácie Varia.  Pri spárovaní s kompatibilným smartfónom (iPhone/Android) sa dokáže integrovať aj s vybranými aplikáciami tretích strán, ako napr. Ride With GPS a k mape pridať ďalšiu vrstvu s notifikáciami radaru.

Výdrž batérie Varia RCT715 je 4 hodiny s radarom a nepretržitým svietením vysokej intenzity, alebo 6 hodín so zábleskovým svietením a radarom. V oboch prípadoch je kontinuálne zaznamenávané video 1080p. Cykloradar s kamerou a svetlom Varia RCT715 má doporučenú MOC 399,99 €.

Viac informácií k produktom Garmin nájdete na webe garmin.sk a blog.garmin.sk

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Prieskum: slovenské firmy oceňujú investície z Nemecka

19. máj 2022

19.5.2022 - Prieskum medzi vedúcimi predstaviteľmi slovenských firiem ukázal, že investície z Nemecka sú vítané a považované za prínos pre slovenskú ekonomiku.

Slovenské firmy považujú Nemecko za svojho najdôležitejšieho obchodného partnera. Zároveň považujú nemeckých zamestnávateľov za najlepších v Európe. Podnikatelia na Slovensku by tiež uvítali ešte väčší rozvoj slovensko-nemeckých obchodných vzťahov.

Prieskum realizovala agentúra STEM/MARK na vzorke 100 riaditeľov, vedúcich pracovníkov alebo majiteľov technologických firiem. Štúdiu si objednala nemecká skupina Rheinmetall, ktorá sa pripravuje na realizáciu svojich investičných programov na Slovensku.

Investície z Nemecka sú žiadané

56 percent zástupcov slovenských firiem uviedlo, že nemecké spoločnosti považujú za svojich najdôležitejších obchodných partnerov. Číslo bolo ešte vyššie vo výrobnom segmente. Druhé sú české firmy s 25 percentami, ďalej nasleduje Poľsko so 6 percentami.

Každá z opýtaných firiem s viac než 250 zamestnancami si myslí, že slovensko-nemecké obchodné vzťahy sú priaznivé. Rovnaký názor má tiež 65 percent malých podnikov, ktoré zamestnávajú do 50 ľudí.

Podpora ďalšieho prehlbovania vzťahov

Nemecko vedie rebríček krajín, s ktorými chcú slovenskí podnikatelia nadväzovať ešte užšie obchodné vzťahy – ako voľbu číslo jeden ho uviedlo 37 percent firiem. Na druhom mieste je Česká republika s 33 percentami.

Francúzsko uviedlo 16 percent respondentov. Veľkú Britániu ani Švédsko neuviedol v prieskume nikto z vedúcich predstaviteľov oslovených spoločností.

Nemeckí zamestnávatelia sú vnímaní pozitívne

69 percent slovenských podnikateľov označilo nemecké spoločnosti za najlepších zamestnávateľov. V kategórii väčších zamestnávateľov (nad 250 ľudí) má tento názor až 86 percent opýtaných.

Na druhom mieste sa s odstupom umiestnilo Rakúsko s 39 percentami, nasledované Českou republikou s 26 percentami. Spojené kráľovstvo sa umiestnilo na poslednom mieste so 4 percentami.

Úroveň slovensko-nemeckých vzťahov je výborná

80 percent opýtaných slovenských podnikateľov označilo obchodné vzťahy svojej krajiny s Nemeckom za priaznivé alebo veľmi priaznivé. Tento názor prevažoval v odpovediach slovenských podnikov bez ohľadu na ich veľkosť.

81 percent oslovených by privítalo vznik priemyselnej siete v strednej Európe, ktorá by stála na spolupráci lokálnych podnikov so skupinou Rheinmetall.

Pozitívne hodnotenie EÚ aj vzťahov s Maďarskom

Rheinmetall sa pýtal slovenských firiem aj na ich názor na členstvo v EÚ. Pozitívne hodnotí vplyv členstva na vlastné podnikanie až 92 % respondentov. Len traja respondenti sú presvedčení o opaku.

Na otázku, aký majú názor na slovensko-maďarské obchodné vzťahy, odpovedalo 38 percent slovenských vedúcich predstaviteľov podnikov, že sú priaznivé, zatiaľ čo 58 percent ich hodnotilo neutrálne. Iba štyri percentá respondentov sa domnievali, že slovensko-maďarské obchodné vzťahy sú nepriaznivé.

Prečo si Rheinmetall objednal prieskum

"Vynakladáme značné prostriedky na realizáciu našej vízie stredoeurópskej siete obranného priemyslu, ktorá by stála na spolupráci špecializovaných spoločností a zahŕňala formálne aj neformálne výrobné partnerstvá. Zámerom tejto konfederácie je konkurovať etablovaným gigantom na trhu s obrannými systémami. Pre miestne spoločnosti by takáto sieť znamenala významné exportné príležitosti," povedal Oliver Mittelsdorf, viceprezident spoločnosti Rheinmetall pre predaj taktických vozidiel, ktorý zodpovedá za sieť priemyselných partnerstiev na Slovensku, v Česku a Maďarsku.

"Chceli sme poznať názory slovenských podnikateľov na spoluprácu s nemeckými spoločnosťami, ako je tá naša. Výsledky nás potešili a povzbudili," uzatvára Oliver Mittelsdorf.

Prieskum bol realizovaný v období od 22. marca do 1. apríla 2022.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Pri platení sa prosím usmievajte. Môžete aj mávať

19. máj 2022

19.5.2022 - Spoločnosť Mastercard zahajuje novú éru biometrického overovania platieb, v ktorej bude platenie ešte pohodlnejšie.

Odteraz už nebude potrebné pri pokladni zložito hľadať telefón alebo peňaženku. Nový spôsob platenia v kamenných obchodoch si vystačí len s úsmevom alebo mávnutím ruky. Preverenú technológiu používanú na odomykanie smartfónov tvárou alebo odtlačkom prsta bude teraz možné využívať aj na urýchlenie platenia pri pokladni. Novinku prináša nový program spoločnosti Mastercard Biometric Checkout. Jediné, čo sa bude od spotrebiteľov vyžadovať, budú oni sami.

V rámci dnes oznámeného globálneho spustenia programu Biometric Checkout bol predstavený aj technologický rámec, ktorý uľahčí zavedenie potrebných štandardov nového spôsobu platenia v obchodoch všetkých veľkostí, od veľkých reťazcov po malé rodinné predajne. Program totiž bankám, obchodníkom a poskytovateľom technológií predkladá súbor noriem, ktoré prispievajú k zaisteniu bezpečnosti a súkromia osobných údajov využívaných pri biometrickom overovaní platieb.

Z celosvetového prieskumu vyplýva, že 74 percent spotrebiteľov sa k biometrickým technológiám stavia pozitívne. Predpokladá sa, že trh s bezkontaktnými biometrickými technológiami bude mať do roku 2026 hodnotu 18,6 mld USD.

"Spôsoby, ako platíme, musia držať krok s tým, ako žijeme, pracujeme a obchodujeme. Dostupné spôsoby platenia preto musia spotrebiteľom ponúkať možnosti voľby spolu s vysokou úrovňou zabezpečenia. Cieľom nášho nového programu je zážitok z nakupovania ešte o ďalší stupeň vylepšiť ako pre zákazníkov, tak aj pre obchodníkov. Súčasne chceme poskytovať najvyššiu mieru zabezpečenia aj pohodlia,” povedal Ajay Bhalla, prezident spoločnosti Mastercard pre oblasť Cyber & Intelligence.

Premena pri pokladni

Do služby biometrického overenia platieb sa môžu spotrebitelia zaregistrovať priamo u partnerov programu Biometric Checkout spoločnosti Mastercard. Registráciu môžu vykonať buď priamo v obchode s pomocou obchodníka alebo aj z pohodlia domova prostredníctvom aplikácie. Akonáhle má spotrebiteľ svoje údaje zaregistrované, nemusí sa už pri pokladni zdržovať hľadaním po vreckách alebo v kabelke. Po kontrole účtu sa len jednoducho usmeje do kamery alebo mávne rukou nad čítačkou a bude mať zaplatené. Nová technológia tak zaručuje rýchle a bezpečné platenie a súčasne dáva spotrebiteľom možnosť voľby, akým spôsobom chcú svoje nákupy platiť.

Nezanedbateľné sú aj výhody na strane obchodníkov, od urýchlenia transakcií a skrátenia radov pri pokladniach cez zlepšenie hygieny až po vyššiu mieru zabezpečenia. Platobný systém možno navyše jednoducho prepojiť s vernostnými programami a personalizovanými ponukami, ktoré spotrebiteľom pomôžu nájsť tovar, o ktorý by na základe svojich predchádzajúcich nákupov mohli mať záujem.

Medzi partnerov spoločnosti Mastercard sa radia firmy ako NEC, Payface, Aurus, PaybyFace, PopID či Fujitsu Limited. Partneri programu sa na celom svete podieľajú na zavádzaní nových technológií v potrebnom rozsahu. Riadia sa pritom súhrnným rámcom minimálnych požiadaviek a smerníc, ktoré na účely využívania biometrických údajov na overovanie platieb v obchodoch určujú parametre zabezpečenia, spoľahlivosti rozpoznávania biometrických dát a zabezpečenia ochrany osobných údajov.

Tento týždeň spustia prvú pilotnú prevádzku spoločnosti Payface a St Marche. V rámci pilotného projektu nasadí reťazec St Marche technológiu spoločnosti Payface v piatich zo svojich supermarketov v São Paule. Zákazníci týchto supermarketov si svoje biometrické a platobné údaje môžu zaregistrovať pomocou aplikácie spoločnosti Payface. Potom budú mať možnosť svoje nákupy platiť iba úsmevom pre objektív kamery, bez potreby použiť platobnú kartu alebo mobilné zariadenia. Spustenie ďalších pilotných projektov je naplánované v krajinách Blízkeho východu a Ázie.

"Spoločnosť Payface rozvíjame od roku 2018. Naším cieľom je zmeniť spôsob, ako ľudia platia za svoje nákupy: vylepšiť celý zážitok bez toho, aby sme akokoľvek uberali na zabezpečení. Partnerstvo so spoločnosťou Mastercard je pre nás vítaným krokom vpred, ktorý nám umožní rozšíriť naše technológie k ešte väčšiemu počtu obchodníkov a spotrebiteľov. Nakupovanie tak bude ešte jednoduchšie a ľudia budú môcť doslova platiť s úsmevom," uviedol Eládio Isoppo, generálny riaditeľ spoločnosti Payface.

Ďalšia kapitola v bohatej histórii inovácií

Spolu s nedávno predstavenými inováciami, ako sú programy Shop Anywhere, Enhanced Contactless (ECOS) či Cloud Point of Sale je program Biometric Checkout ďalším príspevkom spoločnosti Mastercard k evolúcii v platení. Účelom týchto inovácií je poskytovať spotrebiteľom a predajcom bezproblémové, flexibilné a bezpečné riešenia.

Využívanie biometrických údajov spoločnosť Mastercard podporuje dlhodobo ako v kamenných obchodoch, tak aj pri nakupovaní online. Ide o bezpečný spôsob overovania totožnosti, ktorý spoľahlivo nahrádza heslá a kódy priamo osobou platiteľa. Overovanie biometrickými údajmi, postavené na štandarde EMV 3-D Secure, je možné pri platení využívať s modernými platobnými kartami alebo mobilnými či nositeľnými zariadeniami. Biometrické údaje sa okrem toho využívajú aj na overovanie totožnosti pri "platení pomocou selfie" alebo online, kedy sa uplatňujú ďalšie štandardy, ako napríklad FIDO (Fast Identity Online).

S pokračujúcim rozširovaním technológií biometrického overovania po celom svete prispieva spoločnosť Mastercard k tomu, aby všetky zúčastnené strany zachovávali najvyššiu možnú úroveň zabezpečenia a ochrany súkromia spotrebiteľov. Program Biometric Checkout sa riadi zásadami zodpovedného nakladania s dátami spoločnosti Mastercard. Účelom týchto zásad je zabezpečiť, že si spotrebitelia zachovajú kontrolu nad tým, ako sa s ich osobnými údajmi zaobchádza a budú mať z využívania týchto údajov prospech.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Na Katolíckej univerzite ukončili akademický rok

19. máj 2022

19.5.2022 - Nový rektor poďakoval všetkým, ktorí pomáhajú univerzite plniť jej úlohu. Osobitne vyzdvihol spoluprácu s firmou Eco Investment a Milanom Fiľom, ktorí každý rok podporujú vzdelávanie finančne.

Program slávnostného ukončenia 21. akademického roka 2021/22 sa začal dnes ďakovnou svätou omšou Te Deum v Kostole sv. Rodiny v Ružomberku - Rybárpoli. Po nej sa v Aule Jána Pavla Druhého uskutočnilo slávnostné zasadnutie akademickej obce spojené s hosťovskou prednáškou.

Pomáhali mnohí

"Sme vďační, že sme tento rok prežili v zdravý, že celou slávnosťou sa niesol duch vďačnosti. Že sme napriek pandémii a zníženej dotácii zo strany štátu zabezpečili vzdelávanie. Posunuli sme sa dopredu vo viacerých smeroch. Sme schopní inovovať, čo znamená odstraňovať nedostatky a znásobovať to, čo je dobré," povedal počas slávnostného príhovoru novozvolený rektor KU Jaroslav Demko.

Rektor poďakoval všetkým, ktorí pomáhali univerzite, obzvlášť vyzdvihol donorov. "Medzi najvýznamnejších patrí Milan Fiľo. Dnes sme podpísali memorandum o spolupráci."

Milan Fiľo bol pri zakladaní univerzity pred 22 rokmi. Takto si spomína na začiatky. "Príbeh Katolíckej univerzity sa začal písať dlho pred jej oficiálnym otvorením. Všetci, ktorí si na to pamätajú, mi určite dajú za pravdu, že jej zrodenie nebolo jednoduché. Vďaka patrí najmä otcom biskupom mons. Balážovi, mons. Tondrovi a mons. Sečkovi, ktorí sa zaslúžili o jej vznik a podporovali ju svojimi modlitbami, radami a usmerneniami. Jej úspešný príbeh je však dielom aj mnohých ďalších rektorov, pedagógov, podporovateľov a samozrejme aj študentov. Ak má na jej rozvoj vplyv aj náš každoročný dar, potom považujem takto použité financie za tú najlepšiu investíciu. Kvalitné vzdelanie je trvalá hodnota, z ktorej má prospech celá spoločnosť."

Pochválil univerzitu za to, že dáva možnosť viac ako 330 študentom z Ukrajiny vzdelávať sa v Ružomberku. "Treba oceniť, že Katolícka univerzita otvorila svoje brány aj ukrajinským študentom, ktorí kvôli konfliktu nemôžu pokračovať v univerzitnom vzdelávaní v rodnej krajine. Samozrejme, že pre univerzitu to znamená zvýšené finančné nároky a je prirodzené a správne, že na pomoc budú využité financie z daru, ktorý sme dnes odovzdali pánovi rektorovi," povedal Milan Fiľo.

Poďakovanie patrí aj študentom

Rektor Jaroslav Demko poďakoval aj študentom za angažovanosť v štúdiu počas pandémie, v aktuálnej kríze na Ukrajine, reprezentácii v športe, kultúre iných oblastiach.

"Ďakujem študentom, že zvládli školské povinnosti a prajem im, aby zvládli semestrálne alebo štátne záverečné skúšky. A tí, ktorí končia štúdium, aby sa uplatnili v praxi," dodal rektor Jaroslav Demko.

Po ňom vystúpil emeritný prezident Európskej spoločnosti pre katolícku teológiu profesor Miloš Lichner s témou ,,Impulzy pre katolícku teológiu v súčasných európskych súvislostiach".

Akademický roka zavŕšil koncert klaviristky Skyvy vo výstavnej sieni v univerzitnej knižnici.

"Sme otvorená univerzita, ktorá pre všetkých nachystala inšpiratívny program hosťovskej prednášky i krásneho koncertu. Celé Te Deum nech pohladí dušu a inšpiruje nás do ďalšej tvorivej práce pre našu alma mater," uviedol Jaroslav Demko.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Výrobky produktového radu Z lásky k tradícii opäť zabodovali vo voľbe spotrebiteľov

19. máj 2022

19.5.2022 - Obľúbené produkty reťazca Kaufland opäť zožali úspech vo Voľbe spotrebiteľov 2022. Spišské párky 80 % a Zemiakové lokše z produktového radu Z lásky k tradícii  zvolili slovenskí spotrebitelia za Najlepšie novinky roka 2022 v kategóriách Párky a klobásy a Polotovary.

Marketingový program Voľba spotrebiteľov už 11. rok monitoruje, oceňuje a podporuje nové a inovované výrobky alebo produktové rady uvedené na slovenský trh. Ocenené výrobky sú vyhlásené na základe prieskumu v SR uskutočneného na reprezentatívnej vzorke 2 000 respondentov.

"V Kauflande ponúkame zákazníkom na jednom mieste široký sortiment za výhodné ceny a to, že naše produkty spotrebitelia ocenili ako Najlepšie novinky vo svojej kategórii, nás nesmierne teší. V produktovom rade Z lásky k tradícii prinášame výlučne slovenské výrobky vyrobené zo slovenských surovín. A hoci naši zákazníci skutočne radi skúšajú rôzne novinky v našej ponuke, zdá sa, že tradičné chute majú pre mnohých stále svoje čaro," konštatuje Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland Slovensko.

Tohtoročné ocenenie produktov z radu Z lásky k tradícii nie je premiérové - pred dvoma rokmi získali víťazné umiestnenia Detský tvarohovo-smotanový dezert v kategórii Mliečne dezerty a mäkký zrejúci Syr s bielou plesňou v kategórii Syry. V roku 2019 tak isto bodovali nové produkty z radu Z lásky k tradícii, a to Smotanový jogurt a Slovenská šunka.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Rozhodnite o mene pre maskota ME v malom futbale!

18. máj 2022

18.5.2022 - Slovensko bude v termíne od 4. do 11. júna dejiskom ME v malom futbale. Miesto a termín sú známe, no známe nie je meno maskota šampionátu. A práve o jeho mene môžete rozhodnúť vy!

Takúto jedinečnú príležitosť vám prináša generálny partner podujatia stávková spoločnosť Niké. Vyberte meno pre maskota šampionátu. Hlasovať môžete exkluzívne na facebookovom profile Niké je tipovanie!

Na výber máte tri mená. Bude sa šampionátový zajac volať Niko? Alebo bude jeho meno Winnie? Alebo hlasujte za na Slovensku populárne meno Jerguš. Aj takúto možnosť k výberu máte.

Zo všetkých hlasujúcich vyžrebujeme piatich, ktorí získajú dve celodenné vstupenky na ME v malom futbale i niky na tipovanie.

Niké vám okrem možnosti hlasovať za maskota dáva aj ďalšie benefity. Jedným z nich je to, že všetky online zápasy zo šampionátu budete môcť sledovať na TV Niké.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Zachyťte jedinečné momenty spojené s jedlom a zapojte sa do medzinárodnej súťaže Art Food Inspirations s módnym e-shopom Answear.sk

18. máj 2022

18.5.2022 - Zrejme neexistuje úprimnejšia láska ako láska k jedlu, a to nás vôbec neprekvapuje. Ovplyvňuje mnohé oblasti života a podnecuje ľudí ku kulinárskym výpravám za novými chuťami. Práve preto sa jedlo stalo hlavnou témou aktuálneho ročníka súťaže módneho e-shopu Answear.sk, ktorá nesie heslo "Art Food Inspirations”. Answear sa rozhodol vydať na cestu plnú inšpirácií súvisiacich s jedlom. Zúčastniť sa jej môžete aj vy! Stačí, ak urobíte fotografiu alebo natočíte video inšpirované kulinárskym umením. Experimentujte v kuchyni, skombinujte neskombinovateľné chute a skvele sa bavte! Možno to budete práve vy, kto v súťaži vyhrá jedinečné ceny.

Vezmite si telefón do ruky a zapojte sa do súťaže!

Answear vás pozýva na 3. ročník medzinárodnej fotografickej súťaže, ktorá je súčasťou stratégie a myšlienky "Lifespiration starts here”. Cieľom aktuálneho ročníka, organizovaného pod heslom "Art Food Inspirations", je povzbudiť ľudí k vychutnávaniu si života a hľadaniu inšpirácie súvisiacej s jedlom. Súťažná úloha je jednoduchá: vytvorte fotografiu alebo video, v ktorom zachytíte inšpiratívny moment spojený s jedlom. Uverejnite dielo na svojom instagramovom profile spolu s príbehom, ktorý sa za súťažným príspevkom skrýva. Nezabudnite k príspevku pridať hashtagy #foodspirationsk, #answear_sk a označiť profil @answear_sk. Autori najlepších fotografií či videí majú do 30. júna 2022 šancu vyhrať skvelé ceny - 700 EUR v hotovosti a 5 x poukážku v hodnote 50 EUR na nákup v módnom e-shope Answear.sk.

Hodnotiť vás bude odborná porota

Súťažné fotografie a videá prejdú kritickým pohľadom odbornej poroty, ktorá vidí inšpiráciu na každom kroku. Aj tie najmenšie detaily vašich fotografií zachytí vášnivá fotografka Katarína Kincelová, ktorá po 10 rokoch fotenia v Mexiku aktuálne pôsobí v magazíne Evita. Vizuálnu stránku chutných pokrmov ohodnotí známa foodblogerka a autorka kuchárskej knihy o zdravom pečení Simona Malková. Tvorba receptov, varenie a fotografovanie je pre ňu totiž vysnívanou prácou na plný úväzok. Poslednou, no nie menej dôležitou porotkyňou je country manažérka Answear pre Českú a Slovenskú republiku Nicole Groesslová, ktorá si potrpí na dobré jedlo a ako milovníčka krásnych vecí určite ocení aj jeho vizuálnu stránku.

Načerpajte inšpiráciu

Ani tentoraz vás nenecháme na vaše kreatívne nápady samých. Inšpiráciu nájdete na profiloch ambasádoriek súťaže, ktorých je tentoraz rovno päť. Na kávu či iné špeciality s týmto dezertným nápojom natrafíte u milovníčky kofeínu Barbory Oparty alias @baskaoparty. Na zdravé a výživné recepty sa môžete tešiť na profile vyznávačky zdravého životného štýlu Radky Ágoštonovej alias @radk.a. Minimalistické, no o nič menej chutné pokrmy nádherne štylizované do útulného domáceho prostredia nájdete u Soňy Višnovskej alias @tvorit_a_lubit. Ak si už neviete dať rady, zaručenú istotu, že bude navarené a napečené máte u Simony Malkovej alias @simona_malkova. Päticu ambasádoriek uzatvára, ako aj jej meno profilu na Instagrame napovedá, najväčšia milovníčka nátierky z lieskovcov a kakaa Linda Mlynčárová alias @nutelindochka.

Tak neváhajte a ukážte nám svoju #foodspiration – schmatnite svoj mobil a pustite sa do práce!

Podrobnosti o súťaži a presné pravidlá nájdete na tomto odkaze.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Stránky