RSS čítačka

Spoločným menovateľom sú vylúčenia

Humenne.sk - 2. december 2020

HC 19 Humenné sa zatiaľ herne i výsledkovo hľadá.

Kategórie: Samospráva

Profesor Radomír Nosáľ odišiel do farmakologického neba

SAV.sk - 2. december 2020
S hlbokým žiaľom v oznamujeme, že dňa 30. novembra  nás navždy opustil drahý kolega, priateľ a jeden zo zakladateľov modernej farmakológie na Slovensku prof. MUDr. Radomír Nosáľ, DrSc. (25. marca 1941 – 30. novembra 2020). Radomír Nosáľ, rodák z Bratislavy, vyštudoval Lekársku fakultu UK, kde v roku 1964 promoval s vyznamenaním. Následne odišiel do Prahy na internú vedeckú ašpirantúru na Farmakologickom ústave ČSAV. Kandidátsku dizertačnú prácu obhájil pod vedením prof. Raškovej v roku 1968. ...
Kategórie: Podporujeme

Stabilný a spoľahlivý zamestnávateľ aj v neistých časoch? Lidl!

PRservis.sk - 2. december 2020

2.12.2020 - Diskont sa komunikáciu svojej zamestnávateľskej značky, rovnako ako v minulosti, rozhodol postaviť na svojich skutočných zamestnankyniach a zamestnancoch.

Stabilita na prvom mieste. To je nielen jedna z kľúčových hodnôt, ale aj hlavná myšlienka aktuálnej zamestnávateľskej kampane spoločnosti Lidl Slovenská republika. Zdôrazňuje ňou, že je zamestnávateľom, na ktorého sa dá spoľahnúť nielen počas pandémie.

"Práca v Lidli nie je len zamestnanie. Sme pevnou súčasťou života na Slovensku, ale predovšetkým života ľudí, ktorí u nás pracujú. Nielen v časoch dobrých, ale aj počas pandémie, keď viacerí zamestnávatelia dočasne zatvárajú svoje brány, alebo dokonca končia svoju existenciu," vysvetľuje hlavný motív kampane Zuzana Baloghová, ktorá v Lidl vedie personálny úsek.

Diskont sa komunikáciu svojej zamestnávateľskej značky, rovnako ako v minulosti, rozhodol postaviť na svojich skutočných zamestnankyniach a zamestnancoch. V kampani sú prezentovaní bez tradičných uniforiem počas ich voľnočasových aktivít. Lidl tým ukazuje nielen úprimnosť a otvorenosť v komunikácii, ale aj to, že stabilita v zamestnaní presahuje aj do súkromného života zamestnancov.

Hlavnou postavou prvých vizuálov je Lenka Petríková, ktorá pracuje ako vedúca predaja v Logistickom centre Sereď. V Lidli je to jej štvrtá pracovná pozícia, pričom v tomto obchodnom reťazci pracuje už 12 rokov. "Moje doterajšie pôsobenie v Lidli je potvrdením stability, dynamiky a tiež osobného rozvoja," ozrejmila jedna z tvárí kampane. Jej súčasťou je aj Scarlett Šuláková z predajne v Bratislave či manželia Eva a Miroslav Rusnákovci z Logistického centra Záborské. "Práca je férová a stabilná, nakoľko veľa iných podnikov muselo počas pandémie zatvoriť. My, ako potravinársky sektor, sme však stále mali robotu. Nemuseli sme sa báť čo bude zajtra či pozajtra," popisuje Eva.

Lidl je dlhodobo stabilný zamestnávateľ, ktorého cieľom je rozvíjať svojich zamestnancov a zároveň byť jednotkou v odmeňovaní v rámci svojho segmentu. Dlhodobá bude aj komunikácia kampane. Prebiehať bude vo viacerých fázach a v rôznych formátoch, spomenutými vizuálmi teda nekončí, práve naopak. "Naši zákazníci a zamestnanci vedia, že sa nás môžu spoľahnúť. Sme tu pre nich v dobrých i náročnejších časoch, v Malackách, Tvrdošíne, Lučenci aj Snine. Veríme, že touto kampaňou oslovíme aj mnoho z našich budúcich zamestnancov, pretože v Lidli sa nám stále darí vytvárať nové pracovné miesta, na všetkých úrovniach a vo všetkých regiónoch," uzavrela Z. Baloghová.

Lidl na Slovensku v 145 predajniach, troch logistických centrách a na centrále zamestnáva približne 5000 ľudí. Nárast platov v priemere o štyridsať percent od jesene 2016, priemerný mesačný plat na pozíciách predavačiek-pokladníčok a predavačov-pokladníkov viac ako 900 €, to je realita v spomenutom diskontnom reťazci. Plný pracovný úväzok v Lidli pritom predstavuje 38,75 hodín týždenne. Lidl je štvornásobným držiteľom prestížneho medzinárodného ocenenia Top Employer Europe a Top Employer Slovakia. Za svoje aktivity vo vzťahu k zamestnancom získal obchodný reťazec aj prestížne ocenenie Via Bona a nedávno opätovne získal prvenstvo aj v súťaži najzamestnávateľ. Na základe hlasovania verejnosti sa Lidl už sedemkrát po sebe tešil z ocenenia Obchodník roka.

V roku 2020 investoval Lidl viac ako 2 milióny eur do benefitov pre svojich zamestnancov. Diskont sa primárne zameral na oblasť zdravia a work-life-balance. Počas celého roka zásoboval zamestnancov ochrannými pomôckami, dezinfekciou a rúškami. Lidl zároveň spustil benefitný systém, v rámci ktorého si každý zamestnanec mohol vybrať atraktívne darčeky podľa vlastných preferencií až do výšky 270 €. Kolegyniam a kolegom v prvej línii vyplatil Lidl špeciálnu odmenu za ich nasadenie v neľahkom období v celkovej hodnote takmer jeden milión eur.

Všetko podstatné o Lidli ako zamestnávateľovi nájdete na webe kariera.lidl.sk

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Dobrovoľníci nahrali seniorom 1 300 minút príbehov o Sherlockovi Holmesovi

PRservis.sk - 2. december 2020

2.12.2020 - Pretrvávajúca pandémia koronavírusu a opatrenia, ktoré museli zariadenia sociálnych služieb prijať, sú náročné nielen pre ošetrovateľský personál, ale aj samotných klientov.

Už niekoľko mesiacov ich nemôžu navštíviť ich blízki a možnosti spoločenského programu majú značne obmedzené. Na podporu a uľahčenie situácie klientov i personálu týchto zariadení, ale aj osamelo žijúcich seniorov v domácnostiach, vznikol kultúrny obsah na spríjemnenie ich dlhých chvíľ. Projekt iniciovali dobrovoľníci zo spoločností Essity Slovakia a Henkel Slovensko, ktorí oslovili aj viaceré osobnosti kultúrneho a spoločenského života.

Hudobné vystúpenia aj čítanie príbehov o Sherlockovi Holmesovi

Na portáli Malina, ktorý pomáha rodinám dlhodobo chorých a bezvládnych seniorov s potrebnými informáciami a kontaktmi, pribúdali od jari videonahrávky vystúpení hudobníkov či folklórnych súborov a pozdravy umelcov, ktorí sa u seniorov tešia veľkej obľube. Najnovšie k nim pribudli aj čítania dobrodružných príbehov vo forme videonahrávok.

"Čítané príbehy púšťané na tablete z Portálu Malina našim klientom v zariadení spríjemňujú čas trávený v izbe. Aspoň čiastočne im nahrádzajú chýbajúce návštevy blízkych a príjemný hlas čítajúcich osobností vytvára atmosféru, že sa necítia sami," vysvetľuje odborná garantka a iniciátorka portálu Malina Zuzana Fabianová, ktorá je zároveň aj generálnou manažérkou zariadení OC Lipová a ZSS Slnečný dom v Humennom.

Do čítania série príbehov Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa sa zapojilo už 57 dobrovoľníkov zo spoločností Henkel Slovensko a Essity Slovakia. Spolu s osobnosťami kultúrneho a spoločenského diania napríklad herečkami Kristínou Svarinskou, Lujzou Garajovou Šramekovou, Táňou Pauhofovou, Kristínou Tormovou a moderátorkou Kvetkou Horváthovou, nahrali viac ako 1 300 minút príbehov najznámejšieho detektíva.

Poslanie projektu zaujalo aj známe političky Janu Žitňanskú a Vladimíru Marcinkovú, ktoré sa do čítania ochotne zapojili. "Som nesmierne rada, že som mohla byť súčasťou projektu, ktorého cieľom je zmierňovať dopady sociálnej izolácie seniorov prostredníctvom čítania kníh. Pretože verím, že aj malé gestá spolupatričnosti nám môžu pomôcť zvládať aktuálnu situáciu o čosi lepšie," povedala Jana Žitňanská, predsedníčka Výboru NR SR pre sociálne veci.

Dobrovoľníci pomáhajú aj virtuálne

Súčasná situácia neteší ani dobrovoľníkov zo spoločností Essity Slovakia a Henkel Slovensko, ktorí dnes nemôžu navštíviť seniorov v zariadeniach osobne. Desiatky z nich sa preto radi zapojili do čítania kníh a aspoň takto "na diaľku" sa im snažia zmierňovať vplyv súčasnej epidemickej situácie.

"Starostlivosť o seniorov a búranie medzigeneračných priepastí je dlhodobo našou hlavnou témou pre oblasť dobrovoľníctva. Pred vypuknutím koronakrízy naši zamestnanci v rámci svojich dobrovoľníckych aktivít so seniormi aktívne trávili čas napríklad vonku na prechádzkach, učili ich základom nordic walkingu či organizovali cestovateľské besedy a tvorivé dielne. Keďže tieto aktivity museli byť pozastavené, mnohí z nich sa radi zapojili do čítania príbehov a pripojili sa aj takí, ktorí s dobrovoľníctvom doposiaľ skúsenosti nemali." hovorí Zuzana Kaňuchová, riaditeľka korporátnej komunikácie zo spoločnosti Henkel Slovensko.

"V spoločnosti Essity Slovakia sa kontinuálne venujeme podpore zariadení dlhodobej starostlivosti na Slovensku a citlivo vnímame, ako sú pretrvávajúcou pandémiou zasiahnuté. Teším sa, že naši zamestnanci čítaním kníh pomáhajú zaujať klientov týchto zariadení a zároveň aj trochu odbremeniť ošetrujúci personál," vysvetľuje Monika Hradecká, riaditeľka pre public affairs zo spoločnosti Essity Slovakia, ktorá je okrem iného aj výrobcom inkontinenčných pomôcok TENA.

Užitočné informácie aj zábava na jednom mieste

Portál Malina slúži v prvom rade na pomoc pre ľudí, ktorí potrebujú nájsť najvhodnejšie zariadenie pre bezvládneho príbuzného alebo sa starajú o seniorov doma. Už takmer dva roky plní úlohu akéhosi informačného kompasu, ktorý spojil 257 zariadení sociálnych služieb. Ošetrujúci personál na ňom nájde inšpiratívne edukačné aktivity aj užitočné poznatky z oblasti zdravotnej a sociálnej starostlivosti.

Hudobné vystúpenia aj videonahrávky s čítaním príbehov sú postupne zverejňované na webovom portáli Malina v sekcii videá.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

ZŠ Laborecká podporuje mladých šachistov

Humenne.sk - 2. december 2020

Žiaci sa naučia spoliehať sa sami na seba, nemá im kto pomôcť.

Kategórie: Samospráva

ZŠ Laborecká podporuje mladých šachistov

Humenne.sk - 2. december 2020

Žiaci sa naučia spoliehať sa sami na seba, nemá im kto pomôcť.

Kategórie: Samospráva

Doktorandský seminár v Geografickom ústave SAV

SAV.sk - 2. december 2020
V zasadacej miestnosti Geografického ústavu SAV sa 1. decembra uskutočnil seminár nových doktorandov. Tento seminár bol prvou príležitosťou pre doktorandov prvého ročníka predstaviť sa a oboznámiť kolegov s témou svojej dizertačnej práce. V zasadacej miestnosti boli prítomní len prezentujúci doktorandi, niekoľko pracovníkov Geografického ústavu a garant doktorandského štúdia RNDr. Igor Broska, DrSc., z Ústavu vied o Zemi SAV. Ostatní pracovníci sa pripojili online prostredníctvom videokonferečného systému. p ...
Kategórie: Podporujeme

Niké opäť odmeňovala športovcov, z Fondu pre budúcnosť športu rozdala už takmer štvrť milióna eur!

PRservis.sk - 2. december 2020

2.12.2020 - Projekt, ktorý má zmysel. Stávková spoločnosť Niké v júni tohto roka predstavila projekt s názvom Fond pre budúcnosť športu. Hlavnou myšlienkou je podpora amatérskych športovcov a športových klubov na Slovensku.

Porota pravidelne hodnotí každé jedno video, ktoré záujemcovia o grant posielajú. Vyhodnotenie prebiehalo aj tento týždeň. V poslednom vyhodnotení porota odmenila až dvanásť výhercov. Doposiaľ Fond pre budúcnosť športu vyčlenil v priebehu polroka na podporu mladých talentov už 241 400 eur. Tí, ktorí majú záujem o grant, nemusia zúfať. Niké v tejto aktivite plánuje pokračovať aj naďalej.

Fond podporil hviezdy karate

Súrodencov Lukréciu a Martina porota dohromady odmenila sumou 3000 eur. Obaja sa dlhodobo venujú karate. Zatiaľ čo Martin berie karate ako hobby, jeho sestra sa karate venuje aktívnejšie a to už rovných desať rokov.

Sedemnásťročná tínedžerka žne jeden úspech za druhým. Počas majstrovstiev sveta, ktoré sa uskutočnili minulý rok na Slovensku, získala Lukrécia až 7 medailí: 2x zlato, 2x striebro a 3x bronz. Zahanbiť sa nedal ani Martin, ktorý v roku 2017 získal prvenstvo v Českej republike.

Brat so sestrou neskrývali úprimnú radosť, keď sa dozvedeli o podpore z Fondu pre budúcnosť športu. "Fúha. Som normálne šokovaná," priznala Lukrécia. Peniaze využije napríklad na kúpu nového kimona a chráničov na zuby i ruky.

Konečne bude na závlahu

Zo štedrej odmeny sa tešia aj vo futbalovom klube OFK Veľké Ripňany. "Ďakujeme pekne. Z podpory sa veľmi tešíme. Pravidelne sme sledovali, či sme vyhrali a dočkali sme sa," povedal Tomáš Frťala, predseda klubu. Ďalej dodal, že si konečne budú môcť vybudovať závlahový systém. Porotu zaujalo video, v ktorom bohatou slovnou zásobou obdarený Kiko alias Malý Fusé uvádza dôvody, prečo práve klub OFK Veľké Ripňany by mal dostať finančnú podporu tak, až klubu pridelila grant v hodnote 2 500 eur.

Peniaze z grantu pomôžu aj piešťanským triatlonistom

"To si robíte srandu?" ozvalo sa v telefóne po tom, čo sa zakladateľka triatlonového klubu Black Swans Triclub Piešťany Janka Beňačková dozvedela, že Niké cez svoj Fond pre budúcnosť športu podporila tento projekt sumou 2000€.

Možností na využitie peňazí z grantu sa nájde hneď niekoľko. V Piešťanoch nezabúdajú ani na mladé talenty. "Myslíme už na leto a veríme, že situácia sa vráti do normálu a budeme môcť absolvovať preteky doma i v zahraničí. Chceme vychovať budúcich triatlonistov, takže niečo pôjde aj najmenším."

Dobrí Bobri na zimný spánok nemyslia

Fond pre budúcnosť športu podporil aj futbalový klub s názvom Dobrí Bobri. "Super, patrí vám vďaka. Aktuálne som po nočnej, ale vaša informácia o dotácii ma razom zobudila. Peniaze nám padnú vhod," uviedol Richard Werner, kapitán klubu a človek, ktorý dal dokopy skvelú partiu. "Teraz počas zimy, či už budeme môcť znovu hrať alebo nie, tak vďaka dotácii si budeme môcť nakúpiť pomôcky, ktoré nám za každých podmienok pomôžu udržať sa vo forme a to je veľmi pozitívne."

Zapojte sa do Fondu pre budúcnosť športu aj vy!

Je to jednoduché. Ak aj vy milujete šport a chcete to niekam dotiahnuť, zapojte sa do Fondu pre budúcnosť športu. Stačí nahrať krátke video, pridať štipku kreativity a humoru, ktorá presvedčí porotu o tom, že práve vy ste najlepší kandidát na získanie grantu. Následne nahrávku prihláste do Fondu na stránke www.nikefondsportu.sk. Veľa šťastia!

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Výhercom MILADA ČERNEGOVÁ MAGEROVÁ

Humenne.sk - 2. december 2020

V hre bol tretí román s názvom Neznáma žena od slávnej autorky so slovenskými koreňmi.

Kategórie: Samospráva

Výhercom MILADA ČERNEGOVÁ MAGEROVÁ

Humenne.sk - 2. december 2020

V hre bol tretí román s názvom Neznáma žena od slávnej autorky so slovenskými koreňmi.

Kategórie: Samospráva

Seminar Speaker Series – Dr. Jeffrey A. Chao

SAV.sk - 2. december 2020
Prednáška Dr. Jeffrey A. Chao z Inštitútu Friedricha Mieschera pre biomedicínsky výskum v Bazileji pod názvom „Imagining the LIFE and DEATH of mRNAs in single cell“ zo série prednášok Seminar Speaker Series projektu CAPSID sa bude konať dňa 3. decembra o 14.00 hod. prostredníctvom online vysielania cez aplikáciu ZOOM. Štvrtkový seminár bude o tom, ako si predstavujeme ŽIVOT a SMRŤ mRNA v jednotlivých bunkách. Na túto, ako aj na ďalšie otázky zo súčasnej epigenetiky bude odpovedať Dr. ...
Kategórie: Podporujeme

Ako speňažiť hádky, prieky a zvady?

PRservis.sk - 2. december 2020

2.12.2020 - Na úvod podstatná otázka - ako reaguje človek, ktorému skočíme na otlak?
Možno v hneve vyloží smetiaky na miesta, kde vám dokonale prekážajú. Alebo sa správa drzo a nepriateľsky, možno vám doškrabe auto, nahucká psa na vaše sliepky...
Prieky, zvady a schválnosti sa takmer v rovnakej podobe vyskytujú na celom svete. A presne to sa dá výborne speňažiť! Dôkazom toho je originálny podnikateľský nápad – vznik akciovej spoločnosti Pomsta je sladká.
A tak sa volá aj novinka od autora kultového Storočného staršeka Jonasa Jonassona.
Pomsta je sladká.

Všetko sa to začalo úplne bombasticky. Reklamná kampaň zabrala a riaditeľovi firmy Hugovi Hamlinovi prišli desiatky objednávok. Väčšine išlo o číre šialenstvo: traja záujemcovia sa chceli navždy zbaviť svokry, jeden žiadal o pomoc pri dobytí Albánska, ďalší sa túžil pomstiť vlastným démonom. Jedného dňa ale Huga navštívila svojrázna dvojica klientov a jeho život sa od základu zmenil, keď zistil, že všetci traja majú spoločného nepriateľa.

Milovníci Storočného starčeka a Analfabetky sa teda končene dočkali. Opäť sa môžete tešiť na neopakovateľný humor, absurdné situácie a jedinečné postavičky, ktoré vás zaručene pobavia. Jonasson touto knihou oslávil desiate výročie svojho pôsobenia na literárnej scéne. Štyri predchádzajúce romány sa v náklade 16 miliónov výtlačkov predali v 46 krajinách sveta.

Kniha Pomsta je sladká vás vtiahne do šialeného víru udalostí, ktoré sú nepredvídateľné a nečakané. Určite sa budete baviť – podľa mnohých čitateľov si Jonasson udržiava latku kvality a dokonca sa táto kniha radí ako druhá najlepšia po kultovom Starčekovi.
Aj tento príbeh je pekne zamotaný, zábavný a áno, Jonasson sa drží svojho štýlu písania a vzorcov, ktorými uspel u čitateľov. Ale to vôbec nie je na škodu, pretože jeho rozprávanie neomrzí.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Jonas Jonasson sa narodil a vyrástol vo švédskom Växjö. Po štúdiu jazykov na univerzite v Göteborgu pracoval ako novinár, neskôr sa venoval konzultačnej činnosti v oblasti médií a nakoniec založil vlastnú mediálnu agentúru OTW.
Po dvadsiatich rokoch práce sa rozhodol radikálne zmeniť život, predal všetko, čo mal, a odsťahoval sa na juhovýchod Švédska. Neskôr žil vo švajčiarskom kantóne Ticino, kde dokončil svoj celosvetovo úspešný debut Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol (IKAR 2013), ktorý bol aj sfilmovaný.
Od roku 2010 žil so synom na ostrove Gotland, ten sa napokon rozhodol opustiť, "vyliezť z okna" a presťahovať sa na ostrov Liding.
Vo vydavateľstve IKAR vyšli aj ďalšie jeho diela Analfabetka, ktorá vedela počítať (2014), Zabijak Anders a jeho priatelia (2016) a Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí (2018). V roku 2020 mu vyšiel nový román Pomsta je sladká.

Krátky úryvok z knihy Pomsta je sladká:

Jenny roztržito civela von kaviarenským oknom.
"Pomsta je sladká," povedala odrazu.
Kevin odvetil, že aj on o nej sníva. A koho má Jenny na mysli? Victora Alderheima, alebo celú sprostredkovateľňu práce?
"Ani jedno, ani druhé. Ale tam v tom výklade je nápis Pomsta je sladká, a. s."
Kevin sa pozrel naznačeným smerom.
"Čo to má byť? Znie to, akoby pomstu predávali v konzerve."
"To by bolo skvelé," prikývla Jenny. "Podľa teba by na Victora stačili štyri? Po dve od každého z nás?"
Keby bol život taký jednoduchý! No aj keby čírou náhodou na druhej strane cesty predávali balenú pomstu, pravdepodobne by za ňu žiadali peniaze.
"Nijaká firma predsa nerobí zadarmo," ozval sa Kevin. "Koľko pomsty by nám podľa teba predali za dvesto korún?"
"Mínus sto, tie sme práve minuli na kávu," opravila ho Jenny. "To sa vopred nikdy nedá vedieť. Prezleč sa, ideme tam."

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Stránky