RSS čítačka

V Košiciach pôjde vajce na vandrovku

SAV.sk - pred 1 hod 41 min
Je koniec mesiaca a verní priaznivci vedeckých brlohov a vedeckých kaviarní v Košiciach už vedia, že nastal čas, aby sa od vedcov dozvedeli opäť niečo nové a zaujímavé. Už v sobotu 25. marca o 14.00 hodine privíta vo Výmenníku na Ulici obrody v Košiciach návštevníkov Vedeckého brloha RNDr. Lucia Ungvarská Maľučká, PhD. z Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Na prednáške „Chémia ľavou zadnou" ukáže deťom chémiu zblízka. Predvedie im ako ...
Kategórie: Podporujeme

<p>Dňa 23. marca 2017 sa v rámci

Humenne.sk - pred 3 hod 25 min

Dňa 23. marca 2017 sa v rámci projektu ,,Do Karpát – do inej klímy. Cezhraničná turistická ponuka Jaslo – Humenné“ zúčastnilo 30 Humenských seniorov prvej aktivity tohto projektu priamo v meste Jaslo. Cieľom bola propagácia kultúrneho a prírodného dedičstva regiónu pohraničia, mesta Jasla a tiež propagácia turistického produktu – ,,Chodník pre nordic walking prechádzajúci cez okolie Jasla.“

Kategórie: Samospráva

Tip: Sedacia súprava - 499.00

Zlacnene.sk - pred 4 hod 4 min
Kategórie: Podporujeme

KIKA a BILLA smerujú do OC Centro Nitra

PRservis.sk - pred 4 hod 25 min

NITRA 24. marca 2017 – Spoločnosť ZEON spol. s r.o., vlastník OC Centro Nitra, podpísala zmluvy s novými nájomcami. Po zatvorenom Hypermarkete Hypernova, ktorého prenájom skončil k 31. 1. 2017 pribudnú v OC už v lete 2017 noví nájomcovia Kika Nábytok Slovensko, s.r.o. a Billa s.r.o.

Návštevníci sa môžu tešiť na nový koncept supermarketu Billa. Nová predajňa bude najväčšou v rámci Nitry. Ide celkom o 137. predajňu spoločnosti BILLA, ktorá je súčasťou medzinárodnej skupiny REWE. Otvorenie je naplánované na júl 2017. V OC Centro Nitra vznikne zároveň 1. prevádzka KIKA v Nitrianskom kraji. Obľúbený nábytkový obchodník obsadí priestory celej pôvodnej Hypernovy. Priestory prejdú kompletnou rekonštrukciou. KIKA otvorí najneskôr v septembri 2017. V rámci celkovej prestavby priestorov došlo k premiestneniu prevádzky Jysk, ktorá otvorila svoju predajňu v novom šate 23. 3. 2017.

Vlastník priestorov zabezpečil, aby počas prestavby nedošlo k výpadku predaja sortimentu potravín. V období marec – jún 2017 sú v OC Centro Nitra prevádzkované  dočasné potraviny REMAplus, ktoré ponúkajú zákazníkom základný sortiment: čerstvé/trvanlivé potraviny, chlieb a pečivo, mlieko a mliečne výrobky, balené mäsové výrobky, ovocie a zeleninu, nápoje a drogériu.

V rámci rekonštrukcie priestorov dôjde taktiež k vybudovaniu nového prebaľovacieho kútika pre mamičky a k revitalizácii sociálnych zariadení pre návštevníkov OC.

Obchodné centrum CENTRO NITRA vzniklo v roku 2006 ako spoločný projekt developerskej spoločnosti Discovery group a spoločnosti DB Real Estate. Je prvým moderným obchodným centrom v nitrianskom regióne zameraným na pohodlný nákup celej rodiny. Nachádza sa na zastavanej ploche 36 000 m2 a tvorí ho viac ako 90 obchodných jednotiek, foodcourt a kaviarne, vyše 750 parkovacích miest. Viac informácií nájdete na www.centronitra.sk.

Kategórie: Podporujeme

ŠANCA víta vlastné návrhy v NRSR. Mali by však byť komplexné

PRservis.sk - pred 4 hod 29 min

Bratislava, 24.marca 2017 – Rodičovský balíček, ktorý v uplynulom funkčnom období v parlamente opakovane predkladala strana ŠANCA, inšpiruje vládnu koalíciu, aj opozíciu. Dokazujú to aktuálne návrhy – o rodičovskom príspevku z dielne nezaradených opozičných poslancov  Simony Petrík, Jozefa Mihála a Miroslava Beblavého, ako aj rezortu financií. Ten pripravuje novelu zákona o dani z príjmov, podľa ktorej si namiesto nižších úrokových sadzieb na hypotéky môžu mladí ľudia odpočítať časť nákladov na hypotéku z daní. 

“Podobný návrh obsahuje aj  náš  Rodičovský balíček, ale v omnoho lepšom prevedení,” uviedla v tejto súvislosti podpredsedníčka ŠANCE Jaroslava Lukačovičová.  ŠANCA totiž navrhovala odpočítateľnú položku na bývanie, do ktorej by sa započítali úroky z hypoték alebo nájomné. Pracujúci rodič s dieťaťom do 6 rokov by tak mohol na dani ušetriť až 600 eur ročne. 

“V súčasnosti je zasa pre nezaradených opozičných poslancov inšpiráciou ďalšie opatrenie z Rodičovského balíčka ŠANCE – zavedenie flexibilného poberania rodičovského príspevku, aj keď v upravenej verzii,” dodáva predseda strany ŠANCA Viliam Novotný. 

Podľa pôvodného návrhu ŠANCE by bolo možné flexibilné vyčerpanie celkovej sumy rodičovského príspevku o prechode z materskej podľa uváženia rodiča. Rodič by sa mohol rozhodnúť, či bude čerpať rodičovský príspevok do 3 rokov dieťaťa alebo kratšie obdobie vo zvýšenej sume, napr. vo výške 1000 eur mesačne počas 6 mesiacov. Súčasný návrh nezaradených poslancov až taký veľkorysý nie je. Navrhuje dolnú hranicu výberu rodičovského príspevku na 2 roky veku dieťaťa. Výška rodičovského by sa tak mohla pohybovať v intervale od 213, 20 eur až do 355, 33 eur. Podľa Viliama Novotného je cieľom Rodičovského balíčka pomôcť pracujúcim rodičom, ktorí od rána do večera pracujú, platia dane a odvody, vychovávajú svoje deti a snažia sa im zabezpečiť najlepšie vzdelanie. “Napriek tomu riešia existenčné problémy svojej rodiny a často musia veľmi zvažovať, či si môžu dovoliť mať druhé alebo tretie dieťa.” 

Rodičovský balíček ŠANCE obsahuje 7 opatrení. Okrem už spomínaného flexibilného čerpania rodičovského príspevku a odpočítateľnej položky na bývanie ešte aj jeden rok materskej vo výške čistej mzdy, nediskrimináciu zárobku na rodičovskej, mzdu vyššiu ako dávky, podporu pracujúcich rodičov v núdzi a podporu viacdetných pracujúcich rodín. 

“Aj keď nás teší, že naše opatrenia inšpirujú koalíciu aj opozíciu, to najdôležitejšie na rodičovskom balíčku je jeho komplexnosť. Len tak vieme zlepšiť postavenie pracujúcich rodičov a podať im pomocnú ruku pri zodpovednej výchove detí. Vytrhávať a upravovať jednotlivé opatrenia z celkového riešenia pracujúcim rodičom nepomôže,” uzatvára podpredsedníčka ŠANCE Jaroslava Lukačovičová. Rodičovský balíček bude preto súčasťou nového programu strany, ktorý chce ŠANCA predstaviť na svojom programovom kongrese koncom mája.   

Kategórie: Podporujeme

Prílišná regulácia oslabí finančných sprostredkovateľov a zhorší situáciu klientov

PRservis.sk - pred 4 hod 46 min

B r a t i s l a v a, 24.marec 2017 - Podľa Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) odborná diskusia určite potvrdí, že úloha finančných sprostredkovateľov je pre kvalitu trhu finančných produktov nezastupiteľná, a prináša benefity najmä klientom bánk a poisťovní. AFISP preto považuje prvotný návrh novely zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve z dielne MFSR za priestor pre zahájenie diskusie, ktorej výsledkom by mala byť kvalitná legislatíva. V tejto diskusii podľa AFISP nesmú okrem sprostredkovateľov chýbať ani finančné inštitúcie.

“Prvotný návrh tak, ako ho predstavilo MFSR je samozrejme pre náš sektor veľmi tvrdý, ale vnímame ho ako návrh, ktorý bude predmetom odbornej diskusie. Túto diskusiu chceme a budeme viesť najmä s cieľom udržať úroveň klientských výhod, ktorých garantom sú vo vzťahu ku trhu finančných produktov, často najmä finanční sprostredkovatelia”, povedala generálna tajomníčka AFISP JUDr.Darina Huttová.

AFISP zároveň zastáva názor, že práve silní a odborne dobre pripravení finanční sprostredkovatelia vytvárajú na trhu priestor pre väčšiu konkurenciu medzi poisťovňami bankami, keď umožňujú aj menším hráčom prienik na trh, čím vytvárajú zdravé konkurenčné prostredie, z ktorého ťažia najmä klienti.

“Každý kto kedy v živote využil služby finančného sprostredkovateľa vie, ako výhodné a pre neho komfortné podmienky mu takýto sprostredkovateľ dokázal vyjednať a aký klientský komfort si počas trvania vybraného finančného produktu užíva, nakoľko naša úloha nekončí podpisom produktu, ale plným servisom počas celej doby jeho trvania”, zdôraznila ďalej Huttová.

AFISP sa chce teraz sústrediť na odbornú diskusiu a chce do nej vniesť všetky racionálne a históriu overené fakty.

Kategórie: Podporujeme

Spoluautormi monografie o zmenách krajiny z vydavateľstva Springer sú aj vedci zo SAV

SAV.sk - pred 5 hod 33 min
Monografia v rozsahu 10 kapitol je výsledkom spolupráce širokého medzinárodného interdisciplinárneho tímu vedcov z USA, Európy a Ruska. Gutman G., Radeloff V., editori (2017). Land-Cover and Land-Use Changes in Eastern Europe after the Collapse of the Soviet Union in 1991. Springer, 247 strán. „Knižné dielo vyšlo vo vydavateľstve Springer začiatkom roka 2017. Poskytuje výsledky charakterizujúce rozsiahle zmeny krajiny, akých sme doteraz neboli svedkami. Tieto zmeny sú dôsledkom kolapsu socialistického systému vládnutia, vplývajúceho aj na vývoj ...
Kategórie: Podporujeme

IFP: Kto (ne)vstupuje do druhého piliera

PRservis.sk - pred 5 hod 57 min

BRATISLAVA 24. marca -

Od zavedenia dobrovoľného vstupu do druhého piliera v roku 2008 vstúpilo do druhého piliera len 30 % prichádzajúcich na trh práce (s prestávkou v roku 2012). Nízky podiel vstupujúcich zvyšuje súčasné príjmy penzijného systému na úkor budúcich výdavkov. Do druhého piliera vstupujú hlavne ľudia s vyšším vzdelaním, vyššou mzdou a vo veku nadväzujúcom na ukončenie vzdelávania. Viac v novom komentári IFP na nasledujúcej webovej linke:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=11386

Lucia Šramková
Inštitút finančnej politiky

Kategórie: Podporujeme

Plaketa SAV Mariánovi Vajteršicovi

SAV.sk - 23. marec 2017
„Aby mohla akadémia žiť, potrebuje dorast,“  povedal okrem iného pri slávnostnom odovzdávaní Plakety SAV Jura Hronca ocenený RNDr. Marián Vajteršic, DrSc. Cenu za zásluhy v matematických vedách mu  vo štvrtok 23. marca na pôde SAV odovzdal podpredseda SAV Ing. Karol Fröhlich. RNDr. Marián Vajteršic, DrSc., narodený 31. mája 1951 v Nitre, prispel k rozvoju numerickej lineárnej algebry a paralelných výpočtov a algoritmov na Slovensku. Svojim vedeckým pôsobením, pedagogickou činnosťou a vedecko-organizačnými aktivitami ...
Kategórie: Podporujeme

Vydajte sa po stopách vraha

PRservis.sk - 23. marec 2017

BRATISLAVA 23. marca 2017 – Je tu nový Jo Nesbo, detektív Harry Hole a novinka Smäd, ktorá vám vyrazí dych. Bude vás z nej mraziť a vychutnáte si ju až do poslednej strany. Jo Nesbo je majstrom v budovaní príbehu, stupňuje napätie, ktoré sa k vám zakráda z každej strany a prepletá to bežnými rozhovormi a situáciami zo života. Tempo Smädu je pokojnejšie ako v predchádzajúcich holeovkách, ale len čo na stránkach vystrekne krv, nebudete môcť knihu odložiť.

A s novou holeovkou Smäd sa môžete zahrať aj na detektíva. Pre všetkých milovníkov severskej detektívky odštartovala veľká súťaž Vydajte sa po stopách vraha. V každej knihe je vložený herný plánok a vašou úlohou je vypátrať 12 indícií v knihe Smäd, zložiť výsledné heslo a hráte tak o 103 cien vrátane poznávacieho zájazdu do Nórska od BUBO, a ďalšie super ceny. Viac sa dozviete v článku Vydajte sa po stopách vraha.

„Mŕtvi majú prednosť pred živými.“
Harry Hole

Ale pekne po poriadku, O čom je novinka Smäd?
V Osle nájdu mŕtve ženské telo vo vlastnom byte obete. Na krku má stopy po železnom chrupe a z tela vycicanú krv.
Vyšetrovací tím vedie Katrine Brattová. Vražda odkazuje na prejavy vampirizmu, ktorý mnohí kriminálni psychológovia vnímajú veľmi kontroverzne. Pribúdajú ďalšie obete, ale spája ich jedno: všetky ženy boli aktívne na internetovej zoznamke.

Harry Hole si už tri roky užíva pokojný rodinný život a odovzdáva svoje skúsenosti nádejným vyšetrovateľom na policajnej škole. Je šťastne ženatý s Rachel, na jeho prednášky chodí aj jej syn Oleg a Harry si uvedomuje, aký má skvelý život.
Osud ho však prinúti vrátiť sa do hry. Požiadajú ho, aby zostavil paralelný vyšetrovací tím. Harry odmieta, no policajný šéf ho prinúti podrazáckym trikom. Harry sa púšťa do prípadu a čoskoro jedine on vidí za brutálnymi vraždami aj iný motív.
Je vrahom skutočne vampirista?

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Číta herec Daniel Fischer:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-smad-jo-nesbo

„Keď som sa s Jo Nesbom lúčil na Štrbskom plese po jeho pobyte na Slovensku, prezradil mi, že séria s Harrym Holem sa ešte neskončila a už má v hlave plán, ako bude pokračovať,“ prezradil pre SeverskeKrimi.sk prekladateľ Jozef Zelizňák. „Indície, že sa Harry blíži, pribúdali, a keď som začiatkom septembra dostal z Ikaru do mailu rukopis nového Harryho s názvom Smäd, bolo to pre mňa ako malé Vianoce. Je veľa severských kriminálnych autorov, ale Nesbo je len jeden. A román Smäd to opäť potvrdil.“
Knihu prekladal počas jesenných rán. Nočný budík, prvá káva, potom východ slnka pri Harrym. Dokonalé. „Smäd radím medzi najvydarenejšie Nesbove romány a verím, že chuť a láska, s akou som sa knihe venoval, bude cítiť aj v mojom preklade.“

Viac mrazivých príbehov z drsného severu nájdete na
www.severskekrimi.sk.

Kategórie: Podporujeme

Early bird zľava: Jarná ITAPA 2017

ITAPA - 23. marec 2017
Využite 20% zľavu na registračný poplatok a buďte súčasťou Jarnej ITAPA 2017. Najväčšie stretnutie ľudí z biznisu, verejnej správy, akademickej obc...
Kategórie: Podporujeme

Stránky

Facebook Comments Box