RSS čítačka

HLASUJTE za športové video – TOMÁŠ MATUŠČÁK

Humenne.sk - 20. september 2020

Fond pre budúcnosť športu založila spoločnosť Niké. Aktuálny stav je takmer 246.000 €.

Kategórie: Samospráva

Ministerstvo dopravy a výstavby SR a (f)ITcubator pozývajú programátorov i študentov programovania na kreatívny hackaton. Ponúkajú odmeny v celkovej výške 8000 €

PRservis.sk - 19. september 2020

19.9.2020 - V dňoch 24. - 27. septembra 2020 sa uskutoční 1. Tatranský hackathon v priestoroch inovačného centra (f)ITcubator v Poprade. Záštitu nad organizáciou hackathonu prevzalo Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Najlepšie nápady sa ocenia finančnou odmenou a všetci účastníci budú mať bezplatné ubytovanie, stravu i technické zabezpečenie.

Počas štyroch dní sa v coworkingovom inovačnom centre (f)ITcubator účastníci súťaže zoznámia s novými technológiami, procesmi vo verejnej správe a jej prostredí, IoT a AR/VR trendmi a inováciami, ako aj s modernými metódami programovania. Hlavným cieľom hackathonu je podpora vzdelávania, motivácia mladých ľudí v IT aktivitách a zapojenie sa do spoločenských výziev. Hackathon (tiež známy ako hack day, hackfest alebo codefest) je udalosť, na ktorej sa softvéroví inžinieri a programátori spoja do skupín s účelom intenzívne spolupracovať na vybraných projektoch. Tieto si účastníci vyberajú na základe vopred určenej témy. Na podujatí sú vítaní kóderi, programátori, študenti (vysoké a stredné školy), mladí podnikatelia, IT experti či IT nadšenci.

"Aj keď sú témy zadané, projekty do konkrétnych tém si môžu účastníci priniesť vlastné. Každá téma je modifikovateľná a nové nápady či projekty sú viac ako vítané. Okrem cenných skúseností, rád, kontaktov a referencií môžu účastníci získať finančné odmeny - za prvé miesto 5000 €, za druhé miesto 2000 € a za tretie miesto 1000 €," povedal Ján Michlík z (f)ITcubatora.

"Hlavným zámerom tejto aktivity je podporiť mladých v ich záujme o veci verejné, s ambíciou vytvoriť priestor pre ich inovatívne myšlienky a preniesť tak do verejnej správy ich kreatívneho ducha. Priblížením stavu prostredia a procesov v štátnej správe tak zvýšime angažovanosť mladých ľudí a v neposlednom rade prispejeme k vyššej transparentnosti," informoval minister dopravy a výstavby Slovenskej Republiky Andrej Doležal.

Hackathon sa začne vo štvrtok po obede slávnostným otvorením a už v ten večer začnú účastníci pracovať na svojich projektoch. Programátorom bude zabezpečená strava, ubytovanie, technické podmienky a tvorivé priestory pre realizáciu ich riešení. Finančné a materiálne výhry budú rozdelené medzi najpútavejšie riešenia, ktoré zaujmú odbornú porotu. Hodnotiť sa bude originálnosť, kreatívny prístup, prepracovanosť integrácie a využiteľnosť projektov v praxi.

"Som rád že aj mesto Poprad môže podporiť aktivity inovatívnych komunít, ktoré vedia posunúť našu krajinu vpred. V čase ekonomickej recesie kedy platia rôzne fyzické obmedzenia, je práve virtualizácia a automatizácia kľúčom k prosperite," uviedol primátor mesta Poprad Anton Danko.

Do súťaže je možné sa prihlásiť ako tím, ale aj ako jednotlivec. Programátori dostanú možnosť predviesť sa v troch oblastiach, ktoré sú z pohľadu rozvoja Slovenska kľúčové. Na podujatí sa môžu účastníci zúčastniť virtuálne resp. on-line, ale i fyzicky v priestoroch neziskovky, s maximálnym zabezpečením platných opatrení proti šíreniu nákazy COVID-19. Registrácia je možná do 23. septembra 2020 cez online platformu  www.fitcubator.solved.fi.

Témy a projekty hackathonu:

✅  Sm(Art) doprava

Kvalita ciest (senzory a aplikácie)
Dopravné informácie (aplikácie a upozornenia)
Lodná preprava (aplikácie a upozornenia)
Plánovanie elektronickej mobility

Sm(Art) turizmus

BigData a OpenData v turizme
Automatizovaný plánovač aktivít
AR / VR v cestovnom ruchu
Efektívna ekologická doprava v turizme

Sm (Art) logistika

Digitálna poštová známka
Efektívna logistika (optimalizácia doručovania, identifikácia adresáta, ergonómia triedenia)
Využitie AR pri identifikácii vlastností zásielok

Tri najlepšie skupiny programátorov budú okrem vecných cien motivované aj finančnými výhrami:

cena – 5 000 Eur
cena – 2 000 Eur
cena – 1 000 Eur

Usporiadaním tohto podujatia je v záujme organizátorov podporiť rozrastajúcu sa IT komunitu inšpiratívnych ľudí v popradskom regióne a jej spádovej oblasti.

Viac informácií: www.tatrahack.sk

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Štartuje Finweek – jedna z mála finančných konferencií v strednej Európe, ktorá odolala pandémii. V jej rozšírenom formáte bude jednou z tém aj finančná gramotnosť Slovákov

PRservis.sk - 18. september 2020

18.9.2020 - Aktuálne novinky z oblasti Fintech a Insurtech boli už pravidelnou súčasťou konferencie Fintechsummit. Tá však tento rok dostala úplne novú formu. Organizátori sa rozhodli pretaviť ju do formátu štvordňového finančného festivalu. Finweek prinesie top kľúčové témy zo sveta financií poznačeného pandémiou, no dotkne sa aj finančných technológií a investícii v kríze. Jednou z dôležitých tém bude aj finančná (ne)gramotnosti Slovákov. Chýbať nebudú domáce a zahraničné kapacity, ktoré zodpovedajú nevyhnutné otázky nielen finančnej brandži, ale aj laickej verejnosti.

Spoločnosť Techsummit Events® musela tento rok kvôli koronavírusu zrušiť viaceré zo svojich konferencií a networkingových stretnutí. Výnimkou nie je ani Technologický summit, ktorý každoročne prináša aktuálne novinky z oblasti technológií a inovácii naprieč ekonomikou. Ako jedným z mála sa im však napriek tejto špecifickej dobe darí tvoriť koncepty, ktoré dávajú širší zmysel. Aktuálne prinášajú prvý vrchol sezóny, v rámci ktorého pôvodnú konferenciu Fintechsummit rozšírili na nový formát. Okrem toho pokračujú v adaptačnom procese a už druhýkrát v covid dobe prinášajú aj možnosť stretnúť sa na Networking session. Silnou motiváciou bola nutnosť venovať sa dôležitým zmenám a novým príležitostiam zo sveta financií, ktoré nás čakajú.

Pod značkou organizátora sa už 4. rok otvárajú aj témy z oblasti Fintech a Insurtech, ktoré tento rok dostali nový formát. Po 3 úspešných ročníkoch Fintechsummitu sa konferencia mení na Finweek - 4 dňový finančný festival. Štartuje už 21. - 24. septembra 2020 a verejnosti otvorí TOP kľúčové témy zo sveta financií. "Ako nevyhnutnú súčasť líderskej pozície na finančnom trhu vnímame aj otváranie širších tém, ktoré kontextovo súvisia so svetom financií. Tento rok preto prinášame novinku v podobe väčšieho formátu, ktorým pokrývame všetky relevantné témy súvisiace s otázkami finančného sveta. Finweek je našou druhou najdôležitejšou konferenciou. Veľmi nás preto teší, že nám účasť v diskusiách potvrdilo viacero spíkrov, ktorí vo svete financií patria k odbornej špičke. Okrem samotného ministra financií si budeme môcť vypočuť aj názory viceguvernéra Národnej banky Slovenska či viceprezidenta spoločnosti Mastercard. Aj vďaka nim Finweek nepochybne prinesie množstvo otázok a odpovedí, ktoré je nevyhnutné zodpovedať nielen ľuďom z finančnej brandže, ale aj bežnej verejnosti," hovorí Davy Čajko, riaditeľ spoločnosti Future Proof, ktorá Finweek organizuje.

Okrem Fintech a Insurtech sa terajší program rozšíril aj o viaceré prierezové témy zo sveta financií. Novinkou sú Financie v kríze, Finančná gramotnosť či Investsummit, ktorých cieľom je zodpovedať aj finančné otázky spojené s covid krízou. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa Finweek uskutoční v hybridnej forme. Účastníci sa budú opäť pripájať online, pričom miesto je možné si rezervovať TU. Súčasťou konferencie bude aj samostatný Networking event určený na diskusie a business rozhovory. Jeho kapacita je však vzhľadom na momentálnu situáciu obmedzená, miesto je možné si rezervovať TU.

Témou prvého konferenčného dňa budú Financie v kríze (COVID-19 & platby - je hotovosť minulosťou? & Digitálna mena centrálnych bánk. Covid kríza totiž tlačí na znižovanie nákladov spojených so správou a spracovaním bankoviek a mincí viac než kedykoľvek predtým. "V posledných týždňoch si zrejme mnohí z nás kladú otázku, či je hotovosť počas pandémie stále bezpečná, keďže niektorí maloobchodníci jej používanie obmedzili,” poznamenal Mark Trevor, obchodný riaditeľ Vaultex. Príprave plánov vlády na zvládnutie dopadov pandémie Covid-19 sa v súčasnosti venuje aj Ministerstvo financií SR. Ich súčasťou sú aj otázky zlepšenia vzdelávania a oblasť inovácií. "V súčasnosti čelíme veľkým výzvam. Aj v týchto ťažkých časoch však treba byť pozitívny. Veď každá výzva so sebou nesie aj príležitosti. Som si istý, že ich využijeme na to, aby sme zo Slovenska vybudovali modernú, inovatívnu a úspešnú krajinu, v ktorej sa bude šťastne žiť nám, ale aj budúcim generáciám," uzatvára Eduard Heger, Minister financií Slovenskej republiky.

S príchodom pandémie sa stále viac do popredia tlačia konkurenčné spôsoby hotovostnej platby. Aktuálnou výzvou je aj zavedenie globálnej digitálnej meny či digitálneho eura. "Fintech, bitcoin, Libra alebo BigTech sú pojmy, ktoré sa ešte pred desiatimi rokmi veľmi nepoužívali. Každý z nich má pritom potenciál významne zmeniť fungovanie finančného trhu, bankového sektora ale aj centrálnych bánk. Dnes už sa často diskutuje aj o digitálnych menách emitovaných centrálnymi bankami. Otázkou je, či sú najnovšie výdobytky digitalizácie hrozbou alebo príležitosťou,” hovorí Ľudovít Ódor, viceguvernér Národnej banky Slovenska. Ako sa k digitálnej globálnej mene stavajú centrálne banky? Je spoločnosť na takéto výzvy vôbec pripravená?

Finančná gramotnosť, v ktorej Slovensko výrazne zaostáva, bude témou diskusií počas druhého konferenčného dňa. Prvá z diskusií sa bude venovať nutnosti zaviesť Finančné vzdelávanie na školách. K spôsobom správneho nakladania s financiami je totiž nutné viesť už malé deti. Otázkou je jeho správne nastavenie na školách. Momentálne je čiastočne kompenzované rôznymi projektami, všeobecne však na našich školách stále chýba. "Social Innovation Relay je skvelý projekt, vďaka ktorému vstupujú na trh šikovní mladí podnikatelia. Komunikačné zručnosti, finančná gramotnosť, podnikateľské skúsenosti, tímová práca či krízový manažment sú cennými zručnosťami, ktoré naši študenti nadobúdajú," uviedla Eva Vargová, riaditeľka neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko.

Úroveň vzdelania v oblasti financií sa automaticky premieta aj do Úrovne finančnej gramotnosti na Slovensku, ktorá bude témou druhého diskusného panela. "Finančná gramotnosť slovenských domácností má nízku, a čo je horšie, klesajúcu úroveň. Na štyri základné otázky testujúce finančnú gramotnosť vedelo správne odpovedať iba 9,6% domácností. Dôsledkom finančnej negramotnosti môžu byť zlé rozhodnutia o sporení na dôchodok, voľbe úveru, výbere dôchodkových fondov či výbere finančných aktív,” objasnil Martin Šuster, riaditeľ odboru výskumu Národnej banky Slovenska. S cieľom dosiahnuť želaný efekt by sme sa preto pri zavádzaní finančného vzdelávania na školách mali inšpirovať v krajinách, ktorých úroveň finančnej gramotnosti obyvateľstva sa prejavuje v prosperite celej krajiny.

V prípade pretrvávajúcej (ne)gramotnosti v oblasti financií budeme neustále čeliť Následkom zlej finančnej gramotnosti, ktoré sú vážnym problém pre celú ekonomiku. Táto problematika bude témou tretieho diskusného panela, kde rečníci poukážu nielen na  problémy vznikajúce pri raste zadlženosti slovenských domácností, ale aj na vplyv nízkych úspor na schopnosť čeliť prípadným negatívnym šokom. "Ľudia peniazom nerozumejú, lebo si myslia, že ich niekto ochráni. Evidujeme množstvo sťažností, v ktorých si ľudia myslia, že hoci niečo podpísali, celé je to inak. Niekedy ide zo strany klientov až o ľahostajnosť. Mali by pochopiť aspoň to, že každý musí niesť zodpovednosť sám za seba, a že najlepším ochrancom si je každý sám. Pri úveroch vidíme, že klienti sa stále viac zadlžujú. Chce to zdravý sedliacky rozum, ktorý hovorí, že zakrývať sa máme len takou perinou, na akú máme. Pozrime sa však, koľko ľudí má na drahé autá, drahé dovolenky. Raz im však nepríde výplata a sú prekvapení, že sú v problémoch a nemajú nielen za čo jazdiť, ale ani uhrádzať splátky splátky,” vysvetlila Júlia Čilíková, výkonná riaditeľka regulácie a ochrany finančných spotrebiteľov z Národnej banky Slovenska.

Tretí deň Finweeku bude venovaný Investsummitu. Jeho nosnou témou budú sporiace a investičné možnosti, ktoré Slováci využívajú neefektívne a v nedostatočnej miere. Dôkazom je fakt, že viac ako ¾ Slovákov nemá vytvorenú dostatočne veľkú finančnú rezervu. Dôvodom môžu byť nielen chýbajúce financie, ale aj nedostatočné informácie, ktoré o sporiacich a investičných produktoch majú. Diskusia má preto aj edukatívny charakter. Jej prvou časťou bude panel o tom, Ako začať s investovaním?, kde sa spolu so spíkrami pozrieme aj na možnosti správneho rozloženia investičného portfólia. "Investovanie je veľmi prospešné a vhodné pre každého, ak sa robí jednoducho a správne. Drvivá väčšina Slovákov však tento názor nezdieľa, čoho dôvodom sú zlé skúsenosti,” hovorí Radoslav Kasík, investičný riaditeľ Finax. S investovaním sú totiž spojené viaceré riziká, preto treba vedieť, ako na to. "Úplne prvoradou úlohou je vedieť, čo chcem dosiahnuť, to znamená mať stanovený cieľ investovania. Od toho sa odvíja, ako dlho musím investovať a akú rizikovú investíciu musím zvoliť. Je naivné očakávať z bezpečnej investície krátkodobý výnos nad 10% ročne,” uvádza Ján Šebo, Chief Research Officer, Oranžová obálka.

Pre účastníkov je okrem diskusie pripravená aj jedinečná investičná príležitosť, ktorou zároveň odštartuje nultý ročník konferencie Investsummit.sk. "Naším cieľom je, aby sme pokrývali všetky témy súvisia s finančným svetom od vzdelávania, cez investície až po finančné technológie. Našou ambíciou je vytvoriť "Investičný klub" v štýle aktívneho portálu, kde by sa pravidelne publikovali relevantné investičné príležitosti od neštandardných až po tie štandardné,” hovorí o vízii konferencie Investsummit Davy Čajko. Validáciu investičných príležitostí by mala schvaľovať nezávislá komisia odborníkov. Chýbať by nemali pravidelné stretnutia, vzdelávanie a komunikovanie investičných príležitostí na Slovensku, ale aj do zahraničia. Prvým krokom bude urobiť si počas 15 min. prezentácií v prehľad investičných príležitostí z oblastí akcií, podielových fondov, korporátnych dlhopisov, zmeniek, kapitálových dlhopisov, kryptomien, drahých kovov, nehnuteľností, alternatívnych investícií či startupov. V prípade, že registrovaný návštevník prejaví záujem o viac informácií, bude mať v druhom kroku možnosť dohodnúť si konzultáciu.

Posledným dňom Finweeku bude FinTechsummit, ktorý otvorí otázky inteligentnej finančnej budúcnosti. Diskutovať o nej bude aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku. "FinTech spoločnosti na celom svete menia odvetvie finančných služieb vysokým tempom a významne prispievajú k ekonomickej výkonnosti krajín. Faktom je, že udržateľný a ekologický hospodársky rast je založený na inováciách a Spojené kráľovstvo má v tomto ohľade čo ponúknuť. Verím, že spolupráca medzi FinTech spoločnosťami z Británie a strednej Európy bude aj naďalej pokračovať a rásť,” uviedol Nigel Baker, British Embassy Bratislava.

Prvou panelovou diskusiou FinTechsummitu bude FinTechs, TechFins alebo banky – kto bude víťaz? Banky dnes síce poskytujú balíky služieb, no v budúcnosti môže byť všetko úplne inak. Kto bude budúcim poskytovateľom bankových služieb? Môže FinTech bankám pomôcť so zachovaním si konkurencieschopnosti? Aké hrozby so sebou Fintech prináša? Čo si predstaviť pod pojmom blockchain? "Implementácia blockchain technológií v korporátnom prostredí so sebou prináša  náročné výzvy spojené so správou osobných údajov. Ich prekonanie si vyžaduje čas. Napriek tomu sa verejné blockchainy zdajú byť svetlejšou budúcnosťou v omnoho širšom spektre aplikácií než privátne blockchainy,” uvádza Jan Sehnal, Erste Group IT International Head of Innovations.

Druhým panelom FinTechsummitu bude Fintech ekosystém – efektívne partnerstvá pre prosperitu, ktorých význam v dobe covid krízy len a len narastá. Aké sú kľúčové atribúty úspešného partnerstva medzi fintech, venture kapitálom, bankami a regulačnými orgánmi? Aké sú prekážky? Akú úlohu zohrávajú dozorné orgány vo FinTech ekosystéme? "Naša činnosť je ovplyvnená globalizáciou, technologickými inováciami a neustále sa meniacimi očakávaniami a správaním spotrebiteľov. Týmto výzvam je možné čeliť vďaka rýchlym rozhodnutiam, novým technologickým riešeniam, aktívnej spolupráci a účasťou na medzinárodných iniciatívach. Naším cieľom je zabezpečiť fungovanie zdravého finančného trhu orientovaného na verejné záujmy," uviedla Jekaterina Govina, Executive Director of Supervision Service, National Bank of Lithuania. O podobnú víziu sa usiluje aj Slovensko. "Naším cieľom je stať sa súčasťou kľúčového ekosystému finančných centier Európy. Momentálne sa snažíme pomenovať konkrétne kroky k tomu, aby sa tento cieľ stal realitou. Slovensko postupne ukotvujeme ako krajinu s inovačným potenciálom a ekosystémom, a postupne vytvárame podobu funkčnej platformy. Stále je však pred nami množstvo práce. Ako prvý a základný krok navrhujeme fungovanie regulačného sandboxu Ako prvý a základný krok navrhujeme fungovanie regulačného sandboxu tzn. začať tvoriť Fintech prostredie, ktoré tu prakticky aktuálne neexistuje. Slovensko by sa ním malo inšpirovať v Litve, ktorej sandbox prináša najväčší efekt v oblasti poskytovania licencií EMI,” poznamenal Pavol Čverha, člen asociácie FINAS.

Treťou diskusiou FinTechsummitu bude Umelá inteligencia (AI) & machine learning - kam ďalej? Aké aplikácie umelej inteligencie nachádzame v profesionálnych službách? Aké sú ich výhody a ako môžu pomôcť zvýšiť efektivitu, produktivitu a tým aj základňu klientov? Umelá inteligencia (AI) sa totiž stala popredným trendom, ktorý ovplyvňuje nielen odvetvia Fintech a Insurtech, ale aj zdravotníctvo, business inteligenciu a marketing. Zefektívňuje úlohy a znižuje náklady simuláciou ľudského správania. V oblasti Fintech má AI potenciál priniesť digitálnu revolúciu v bankovníctve. Dokáže eliminovať ľudské chyby v bankových postupoch, umožniť bankám skutočne porozumieť požiadavkám klientov či ovplyvniť príťažlivosť nebankových finančných služieb. Z pohľadu Insurtech pomáha spracovať Big Data. Umožňuje tak poisťovniam efektívnejšie spracovávať informácie či minimalizovať chyby vďaka ľahko použiteľným algoritmom. Veľkým prínosom je presnejšia predpoveď rizika s cieľom zlepšiť kvalitu služieb pre klientov.

Poslednou panelovou diskusiou bude Business blockchain & B2B Fintech - čakanie na vývoj?, ktorého pokrok môže svet financií z pohľadu digitalizácie posunúť do celkom inej sféry. Ako momentálne funguje B2B fintech? Existuje priestor pre budúci rozvoj? Čo je kľúčovou otázkou pre implementáciu obchodného blockchainu a ako znížiť náklady na jeho zavedenie? "Naša sieť je založená na novom mechanizme konsenzu, ktorý rýchlo overuje transakcie. Je postavená na bezpečnom a decentralizovanom podnikovom nasadení pri bezproblémovom fungovaní s malými distribuovanými zariadeniami internetu vecí. Je to blockchainová sieť, ktorá je nízkonákladová a je možné ju rozšíriť na státisíce uzlov so schopnosťou spracovávať dôverné aj menej dôverné transakcie,” poznamenal Darren Oliveiro-Priestnall, CEO, Atlas 3T.

Konferencia Finweek je pre Techsummit Events® vrcholom sezóny. "Postupne napĺňame víziu Slovenska ako inovačného hubu, ktorú sme si stanovili pred 5 rokmi, ešte pred uskutočnením našich doterajších 19 konferencií,” hovorí Čajko. Konferencia sa realizuje pod záštitou hlavných partnerov, ktorými sú Ministerstvo financií Slovenskej republiky a Národná banka Slovenska. Vďaka patrí aj ďalším partnerom a podporovateľom:

Hlavní partneri: Ministerstvo financií Slovenskej republiky, Národná banka Slovenska
Partneri: British Embassy Bratislava
Podporovatelia: Burza cenných papierov v Bratislave, a.s., ČSOB, Oracle Corporation, Raiffeisen Bank

Ďalšie informácie o pripravovanej konferencii nájdete aj na Finweek.sk a na sociálnych sieťach.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Obmedzenie vlakov medzi Slovenskom a Českom

PRservis.sk - 18. september 2020

18.9.2020 - Z dôvodu rozhodnutia Ústredného krízového štábu o zaradení Českej republiky (ČR) do rizikovej skupiny krajín Európskej únie ("červené" krajiny) dochádza od piatka 18. 9. 2020 k obmedzeniam vo voľnom pohybe osôb cez hranice ČR a Slovenskej republiky (SR). Na základe vývoja dopytu, ktorý je výrazne ovplyvnený pandemickými opatreniami,  Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s Českými dráhami (ČD) pristupuje k optimalizácii ponuky vlakových spojení medzi SR a ČR.

Pohraničná prechodová stanica Kúty:

Od 22. 9. 2020 (utorok) nebude v úseku Břeclav – Bratislava hl. st. vedený vlak railjet 285 Metropolitan Slovenská strela (Praha hl. n. 19:44 – Bratislava hl. st. 23:44).
Od 23. 9. 2020 (streda) nebude v úseku Bratislava hl. st. – Břeclav vedený vlak railjet 284 Metropolitan Slovenská strela (Bratislava hl. st. 05:15 – Praha hl. n. 09:13).

Pohraničná prechodová stanica Horní Lideč:

Od 22. 9. 2020 (utorok) nebudú v úseku Púchov – Horní Lideč vedené nasledovné vlaky:
Ex 120 Valašský expres (Púchov 18:08 – Praha hl. n. 22:39);
Ex 124 Valašský expres (Púchov 14:08 – Praha hl. n. 18:39);
Ex 128 Valašský expres (Púchov 10:08 – Praha hl. n. 14:39).
Vlaky Ex 122 Valašský expres, Ex 126 Valašský expres a Ex 220 Valašský expres budú v prevádzke v pôvodných trasách bez obmedzenia.
Od 22. 9. 2020 (utorok) nebudú v úseku Horní Lideč – Púchov vedené nasledovné vlaky:
Ex 121 Valašský expres (Praha hl. n. 05:23 – Púchov 09:52);
Ex 125 Valašský expres (Praha hl. n. 09:23 – Púchov 13:52);
Ex 129 Valašský expres (Praha hl. n. 13:23 – Púchov 17:52).
Vlaky Ex 123 Valašský expres, Ex 127 Valašský expres a Ex 221 Valašský expres budú v prevádzke v pôvodných trasách bez obmedzenia.

Pohraničná prechodová stanica Čadca:

Od 27./28. 9. 2020 (nedeľa/pondelok) nebude v medzištátnom úseku Praha hl. n. – Žilina vedený vlak EN 443 Slovakia (Praha hl. n. 22:15 – Humenné 10:33),  od 28. 9. (pondelok) 2020 bude vlak v úseku Žilina – Humenné v prevádzke v pôvodnej trase bez obmedzenia.
Od 28./29. 9. 2020 (pondelok/utorok) nebude v medzištátnom úseku Žilina – Praha hl. n. vedený vlak EN 442 Slovakia (Humenné 19:46 – Praha hl. n. 07:13), od 28./29. 9. 2020 (pondelok/utorok) bude vlak v úseku Humenné – Žilina v prevádzke v pôvodnej trase bez obmedzenia.
Vnútroštátny lôžkový vozeň č. 13 na trase Košice – Bratislava a opačne bude v uvedených vlakoch (EN 442 a EN 443) radený bez obmedzenia.

Poznámka: Cestovné doklady na zrušené vlakové spoje budú nahradené cestujúcim v plnej hodnote bez storno poplatku.

Ostatné vlakové spojenia medzi SR a ČR vrátane medzištátnych regionálnych vlakov na všetkých hraničných priechodoch zostávajú naďalej v prevádzke bez obmedzení. ZSSK stále ponúka dostatok miest na prepravu zákazníkov medzi SR a ČR, uvedená optimalizácia sa dotkne cca 18 % ponúkaných miest.

ZSSK bude spoločne s ČD naďalej pozorne sledovať situáciu a operatívne bude na základe pandemických opatrení a vývoja dopytu reagovať na požiadavky cestujúcich pridávaním, resp. optimalizovaním ďalších spojov.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Upracme Slovensko

Humenne.sk - 18. september 2020

Svetový čistiaci deň – 19. september.

Kategórie: Samospráva

Upracme Slovensko

Humenne.sk - 18. september 2020

Svetový čistiaci deň – 19. september.

Kategórie: Samospráva

Stoličkový výťah pomáha Marekovi

Humenne.sk - 18. september 2020

Z tria slovenských škôl úspešná ZŠ Pugačevova.

Kategórie: Samospráva

Tesco opäť pomôže komunitám, podporí vyše 230 lokálnych projektov. Získajte aj vy grant na zlepšenie vášho okolia

PRservis.sk - 18. september 2020

18.9.2020 - Nové lavičky v parkoch, kurzy nordic walkingu, mestské úle a mnohé ďalšie užitočné projekty na zlepšenie života v komunitách vznikli vďaka grantovému programu Tesca Vy rozhodujete, my pomáhame. Reťazec sa stará o slovenské komunity, v ktorých pôsobí, už viac ako 20 rokov, a to aj v čase po nástupe koronakrízy. Aktuálne Tesco vyhlásilo už 8. edíciu obľúbeného programu na podporu lokálnych projektov. Nápady a iniciatívy, ako zlepšiť kvalitu života vo svojom meste či v obci, môžu neziskové organizácie, školy či samosprávy prihlásiť až do 18. októbra, a to online na webstránke reťazca.

"V Tescu vyvíjame za každých okolností maximálne úsilie smerom k pomoci komunitám, a preto dlhodobo podporujeme iniciatívy, ktoré skrášľujú okolie a zlepšujú život vo všetkých regiónoch, kde pôsobíme. Vďaka programu Vy rozhodujete, my pomáhame sa nám doposiaľ podarilo podporiť takmer miliónom eur realizáciu 1 155 úžasných komunitných projektov. V jeho súčasnej edícii opäť rozdáme 170-tisíc eur na víťazné projekty. O podpore pre vybrané projekty rozhodnú zákazníci Tesca hlasovaním počas novembra a decembra tohto roka. Aj týmto spôsobom prinášame pre každého jedinečnú možnosť podieľať sa zlepšovaní života vo svojej komunite. Už teraz sa tešíme na nové nápady a iniciatívy – očakávame, že v aktuálnej edícii pribudnú aj návrhy, ako sa vyrovnať so súčasnou mimoriadnou situáciou po nástupe koronakrízy či ako podporiť zdravie a imunitu," hovorí Veronika Bush, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku.

Vďaka podpore Tesca dokážu miestne organizácie, školy či samosprávy skrášľovať svoje okolie, pomáhať zlepšovať životy ľudí i zvierat či podporovať deti a mládež vo voľnočasových aktivitách v komunitách naprieč Slovenskom.

Z doručených prihlášok vyberie komisia odborníkov zložená zo zástupcov Tesca aj Nadácie Pontis 231 finalistov. Už v januári budúceho roka – aj na základe hlasovania zákazníkov – autori vybraných projektov získajú podporu z grantového programu vo výške 300, 600 alebo
1 300 eur.

V uplynulých edíciách programu Vy rozhodujete, my pomáhame rozdali zákazníci Tesca najviac hlasov projektom na podporu športu a zdravia. V ostatnej siedmej edícii sa do hlasovania zapojil rekordný počet nakupujúcich – zákazníci reťazca odovzdali až 4 milióny žetónov získaných za každý nákup do hlasovacieho zariadenia.

Vďaka programu Vy rozhodujete, my pomáhame sa zrealizovalo v regiónoch napríklad:

48 kultúrnych podujatí
36 ihrísk
63 vzdelávacích aktivít
17 úprav verejných záhrad a parkov
9 detských táborov
4 dopravné ihriská
3 pomoci pre útulky pre zvieratá
5 aktivít na ochranu včiel

Zdroj: Tesco SR

Pravidlá programu a informácie o všetkých edíciách sú na https://tesco.sk/pomahame/.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

AKTUÁLNE (k 17.9.): 3 prípady COVID-19

Humenne.sk - 18. september 2020

Dohľadávanie kontaktov, ktoré majú súvis s Dlhým nad Cirochou.

Kategórie: Samospráva

AKTUÁLNE (k 17.9.): 3 prípady COVID-19

Humenne.sk - 18. september 2020

Dohľadávanie kontaktov, ktoré majú súvis s Dlhým nad Cirochou.

Kategórie: Samospráva

OPORNÝ MÚR postavia nanovo

Humenne.sk - 18. september 2020

Časť Ulice Jilemnického sady bude od 21. septembra do konca novembra 2020 uzavretá.

Kategórie: Samospráva

OPORNÝ MÚR postavia nanovo

Humenne.sk - 18. september 2020

Časť Ulice Jilemnického sady bude od 21. septembra do konca novembra 2020 uzavretá.

Kategórie: Samospráva

Registrácia otvorená! Odborníci z Huawei budú trénovať slovenských vysokoškolákov

PRservis.sk - 18. september 2020

18.9.2020 - Od dnes do 15. októbra 2020 sa môžu slovenské univerzity a ich študenti prihlásiť do jedného z najambicióznejších projektov na svete - Seeds for the future. Huawei Slovensko študentom ponúka možnosť učiť sa od renomovaných odborníkov v oblasti IT a telekomunikačných technológií, skúsenosti získajú aj v oblasti medzinárodného manažmentu a komunikácie.

Program, ktorého cieľom je v priebehu 5 dní odovzdať vybraným študentom z odborov STEM – veda, technológie, inžinierstvo a matematika – pokročilé znalosti potrebné pre uplatnenie sa v IT a telekomunikačnom sektore, štartuje 2. novembra 2020. V dôsledku pandémie COVID-19 bude program tento rok prebiehať prostredníctvom online prednášok.

Ako sa prihlásiť

Študenti sa do programu môžu prihlásiť v rámci svojej univerzity. Či je konkrétna škola partnerom projektu sa dá overiť jednoducho, správou na emailovú adresu seeds@huawei.com.

Keďže program prebieha prostredníctvom výberového konania, študenti musia svoj záujem podporiť zaslaním životopisu, motivačného listu a výpisu známok. Šancu na úspech si môžu  zvýšiť aj vytvorením krátkej ukážky svojich schopností – videa, článku alebo mini-projektu.

Čo čaká študentov

Program je rozdelený na povinné kurzy, voliteľné kurzy a praktické workshopy zamerané na moderné technológie – 5G, cloud alebo umelú inteligenciu. Jednotlivé lekcie budú prebiehať v rozmedzí piatich dní. Študenti na nich získajú veľa praktických informácií od naslovovzatých odborníkov, ale aj možnosť spoznať čínsku kultúru, jazyk, dokonca sa dozvedia viac napríklad o kaligrafii alebo čínskej hudbe.

Po úspešnom absolvovaní všetkých povinných kurzov, workshopov a jedného voliteľného predmetu dostanú študenti certifikát, ktorý bude nenahraditeľnou výhodou v ďalších štúdiách a budúcej kariére.

Viac o programe na oficiálnej webstránke projektu.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

MetLife za 25 rokov na Slovensku je jednou z najsilnejších poisťovní

PRservis.sk - 18. september 2020

18.9.2020 - Spoločnosť MetLife tento rok oslavuje 25 rokov pôsobenia na slovenskom poisťovacom trhu, počas ktorých poistila takmer každého piateho Slováka alebo Slovenku a vyplatila až 141 miliónov  eur v rámci poistných plnení. Celé štvrťstoročie pôsobenia na slovenskom poisťovacom trhu je hlavným krédom a synonymom spoločnosti – finančná istota.

Na začiatku ako AMSLICO – Prvá americko-slovenská poisťovňa doslova vyrástla "na zelenej lúke" a od svojho založenia (18. september 1995) dosahovala pod značkou Amslico výnimočné podnikateľské úspechy a priniesla na slovenský trh množstvo inovácií od svojej globalnej matky Alico.

Nová kapitola poisťovne začala v roku 2010, kedy sa spoločnosť stala súčasťou americkej poisťovne MetLife, Inc. Od roku 2014 stojí na čele spoločnosti nový generálny riaditeľ Mario Valdes, ktorý v zahraničných pobočkách poisťovne pôsobí od roku 1995.

"Pre mňa vždy bola, je a bude na prvom mieste spokojnosť klienta, pretože v našom biznise je toto najdôležitejšie. Služby klientom poskytujeme už desiatky rokov a sme tu pre nich v čase, kedy to najviac potrebujú. Sme hrdí na to, čo sme dosiahli a preto by som sa chcel poďakovať všetkým našim klientom, obchodným partnerom a aj všetkým zamestnancom za ich dôveru a spoluprácu počas týchto rokov" povedal Mario Valdes.

V súčasnosti má MetLife viac ako 900.000 existujúcich klientov (individuálnych a skupinových) a takmer 10-percentný podiel na trhu životného poistenia na Slovensku. Počas svojho pôsobenia doteraz nevykázala stratu a v súčasnosti poskytuje celkové poistné krytie klientom vo výške takmer 12 miliard eur.

Počas svojho pôsobenia poisťovňa viackrát získala významné ocenenia TREND TOP v kategórii Poisťovňa roka udeľované ekonomickým týždenníkom Trend. Dva razy sa umiestnila na prvom mieste, štyrikrát na druhom mieste a dva razy na treťom mieste.

Keďže základnym krédom spoločnosti je poskytovanie finančnej istoty, kde zákazník a rodina sú stredobodom pozornosti, pri vývoji jej produktov je prvoradým cieľom zohľadniť ich skutočné potreby, ktorým prispôsobuje svoje produktové portfólio tak, že produkty pripravuje priamo určené pre konkrétny segment.

Okrem individuálneho životného a úrazového poistenia, ktoré poskytuje prostredníctvom svojej vlastnej agentúrnej siete a top maklérskych spoločností na Slovensku, MetLife taktiež spravuje viac ako 600 skupinových poistných zmlúv pre rôznych zamestnávateľov.

MetLife úspešne pôsobí na Slovensku od roku 1995. Spoločnosť poskytuje široké spektrum produktov životného a úrazového poistenia. Spoločnosť sa stala synonymom finančnej istoty a profesionalizmu. Pre viac informácií, navštívte www.metlife.sk.

MetLife, Inc. (NYSE: MET) je prostredníctvom svojich dcérskych a prepojených spoločností ("MetLife") jednou z popredných spoločností na svete poskytujúcich finančné služby, poistenie, dôchodky, zamestnanecké výhody a riadenie aktív, aby pomohli svojim individuálnym a inštitucionálnym zákazníkom orientovať sa v meniacom sa svete. Spoločnosť MetLife bola založená v roku 1868, svoju činnosť vykonáva vo viac ako 40 krajinách a má popredné postavenie na trhu v USA, Japonsku, Latinskej Amerike, Ázii, Európe a na Strednom východe.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Stránky