RSS čítačka

Prázdninová stáž v špičkovom výskumnom tíme

SAV.sk - pred 0 sekúnd
Na Ústave polymérov SAV, ktorý získal v medzinárodnom hodnotení ústavov akadémie  špičkové parametre, je v letnom období živo aj vďaka mladým ľuďom. Študenti z rôznych kútov Slovenska aj zo štúdia v zahraničí sa prihlásili na stáž, ktorú vedci organizujú priamo v laboratóriách. Priamo sa tak v tomto období zapájajú do riešenia výskumných projektov. „Sme veľmi radi, že mladých zaujíma polymérna chémia, a to aj napriek tomu, že sú  prázdniny a mohli ...
Kategórie: Podporujeme

Slovenskí dodávatelia vďaka Lidlu exportujú tovar v hodnote desiatok miliónov eur

PRservis.sk - pred 25 min 32 s

BRATISLAVA 22. augusta 2017 – V uplynulom obchodnom roku umiestnilo prostredníctvom Lidla viac ako štyridsať dodávateľov zo Slovenska na zahraničné trhy tovar v hodnote 37,5 milióna eur.

Lidl Slovenská republika pomáha domácim výrobcom rásť a exportovať tovar do zahraničia. V uplynulom obchodnom roku vyviezli prostredníctvom diskontného reťazca do európskych štátov tovar v celkovej hodnote viac ako 37,5 milióna eur.
Pod privátnymi značkami Lidl sa v období od marca 2016 do februára 2017 celkovo 43 slovenským dodávateľom podarilo umiestniť svoje výrobky na pultoch predajní v desiatich európskych krajinách. Slovenské firmy exportovali najviac do Česka, Maďarska, Litvy a Poľska, ich produkty sa však objavili napríklad aj v Nemecku, Chorvátsku či Slovinsku. Medzi najväčších vývozcov patria spoločnosti AGRO TAMI, Tatranská mliekareň, SHP Harmanec, Stepanow či Metsa Tissue.
„Dodávateľov do našej siete vyberáme na základe troch kritérií: kvalita, schopnosť dodávať nami požadované množstvá a cena. S mnohými pritom spolupracujeme dlhodobo. Teší nás, že čoraz viac slovenských výrobcov dokáže splniť naše požiadavky, ktoré sú prísne predovšetkým v oblasti kvality. Viac ako štyridsať z nich využilo možnosť predávať svoje výrobky v iných krajinách kde Lidl pôsobí. Ide predovšetkým o syry a iné mliečne výrobky, tofu, hygienické potreby a kozmetiku, alkoholické nápoje či mäsové výrobky,“ povedal Martin Nagy, konateľ Lidl Slovenská republika za oblasť nákupu a marketingu. Prostredníctvom Lidla môžu napríklad maďarskí zákazníci spoznať bryndzu či tofu zo Slovenska, Bulhari môžu vychutnávať syr nivového typu a Česi pološtiepok či sumčeka afrického.
Zákazníci Lidl Slovenská republika sa v najbližších mesiacoch môžu tešiť na ešte viac slovenských výrobkov, a to tak v stálom sortimente ako aj v rámci akčných ponúk. V priebehu ostatných mesiacov pribudli v ponuke diskontného reťazca produkty od dodávateľov ako HO&PE, Mecom, Kozí vŕšok či Tatrakon. Počet slovenských dodávateľov v Lidli narástol oproti predošlému obdobiu o viac ako 13%. „Dodávatelia, ktorí s nami spolupracujú vedia, že záväzky si platíme vždy včas a nikdy nevyžadujeme žiadne poplatky za zalistovanie či umiestnenie tovarov v mieste predaja,“ uzavrel Martin Nagy.

Vždy aktuálne a zaujímavé informácie o spoločnosti Lidl Slovenská republika nájdete na www.lidl.sk a na sociálnych sieťach.
Facebook: https://www.facebook.com/lidlslovensko
Instagram: https://instagram.com/lidlsk/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC5oGq-pQRauK3TFdDa0ZPAQ
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/lidl-slovenská-republika-v-o-s-

Kategórie: Podporujeme

Grafton Slovakia: Vďaka sociálnym médiám môže nájsť zamestnanie až 23 % uchádzačov o prácu!

PRservis.sk - pred 37 min 49 s

BRATISLAVA 22. augusta 2017

Najpopulárnejším sociálnym kanálom pre personalistov je LinkedInSociálne médiá sú čoraz častejším aktívnym nástrojom na vyhľadávanie vhodných kandidátov. LinkedIn a Facebook sa vďaka oživeniu pracovného trhu stali praktickým pomocníkom pri hľadaní si novej práce. Vďaka sociálnym médiám si môže nájsť zamestnanie až 23 % uchádzačov o prácu. Tieto ukazovatele vyplynuli z internej analýzy personálnej agentúry Grafton Slovakia.

Devízou sociálnych médií sú aktuálnosť a popularita u užívateľov, vďaka čomu dnes Facebook a LinkedIn na Slovensku pomáha personalistom a HR manažérom nájsť medzi množstvom profilov tých správnych zamestnancov.

NAJPOPULÁRNEJŠÍM SOCIÁLNYM KANÁLOM PRE PERSONALISTOV JE LINKEDINCelkový počet užívateľov tejto profesionálnej sociálnej siete je viac ako 380 miliónov Slovákov je na LinkedIn viac ako 112-tisíc.

„Najčastejšie sa v sieti LinkedIn vyhľadávajú ľudia z oblasti informačných technológií či softvérového inžinierstva, finančných služieb, reklamy a marketingu, ako aj z oblasti telekomunikácií,“ uviedol Miroslav Garaj, Country manažér Grafton Slovakia.

Facebook je aktívne využívaný na hľadanie vhodných uchádzačov o prácu s rovnakou dôležitosťou ako tradičné inzerovanie voľných pracovných pozícií

Významnú úlohu zohráva fakt, že žiadaní kandidáti sú na Facebooku na dosah. Potvrdzuje to aj aplikácia Facebook Audience Insights. Z pohľadu profesií sú na Facebooku na prvých priečkach zastúpení riadiaci pracovníci (30 %), obchodníci (21 %), administratívni pracovníci (20 %), avšak do top 7 patria aj IT špecialisti (15 %) či pracovníci z oblasti transportu a logistiky (13 %).

„Na sociálnych sieťach sú najaktívnejší zástupcovia generácie X a Y, ktorí sociálne siete využívajú na internú a externú komunikáciu, zábavu i rozptýlenie. Podľa internej analýzy našej agentúry, necelých 20 % kandidátov nezíska dopytovanú pozíciu kvôli nesprávne uvedeným informáciám v profiloch na sociálnych sieťach či zdieľanému obsahu. Kandidátom odporúčame vyhnúť sa vulgárnym statusom či nevhodným fotografiám, ako aj hanlivému vyjadrovaniu sa na účet aktuálneho zamestnávateľa,“ uviedol Miroslav Garaj, Country manažér Grafton Slovakia.

TOP 5 TIPOV AKO SI BUDOVAŤ ONLINE REPUTÁCIU:dôkladne vyplňte svoj LinkedIn profil a použite v ňom kľúčové slová, ktoré popisujú vaše aktuálne zamestnanie, alebo pozíciu, ktorú hľadáte. Personalista sa k vám dostane rýchlejšie;aktualizujte fotku vo svojom profile, aby korešpondovala s vašou terajšou podobou. Fotka by mala byť profesionálna (vyhnite sa fotke z dovolenky či momentke pri športovej aktivite);vymažte všetky nevhodné fotky a komentáre zo svojho Facebook profilu;
skontrolujte si pre istotu na svojom Facebooku, či nemáte niekde uvedené nevhodné pripomienky ku svojim predošlým zamestnávateľom, vymažte ich;nastavte si kontrolu obsahu pridávaného vašimi priateľmi, aby ste mali maximálny prehľad o tom, čo sa na vašom profile objaví.O SPOLOČNOSTI GRAFTON SLOVAKIAPersonálna agentúra Grafton Slovakia bola založená v roku 2011 a pôsobí v Bratislave, v Trenčíne, v Nitre, v Košiciach a v Žiline. Svojim lokálnym a medzinárodným klientom, i uchádzačom o prácu, ponúka široké portfólio služieb v oblasti náboru, dočasného pridelenia zamestnancov a talent manažmentu či rôznorodých HR riešení. Grafton Slovakia pôsobí v rámci CEE v 6 krajinách.

Viac informácií získate na www.grafton.sk

Kategórie: Podporujeme

46. Bardejovský jarmok

Jakubany.sk - pred 1 hod 39 min
Mesto Bardejov srdečne pozýva na 46. ročník Bardejovského jarmoku, ktorý sa bude konať v dňoch 24. - 27. augusta 2017. Pripravený je bohatý kultúrny program.
Kategórie: Samospráva

Stretnutie rodákov obce Hraničné

Jakubany.sk - pred 1 hod 43 min
Obec Hraničné Vás srdečne pozýva na kultúrne podujatie 2. ročníka "Stretnutia rodákov obce Hraničné", ktoré sa bude konať dňa 26. augusta 2017 s bohatým kultúrnym programom so začiatkom o 10:30h.
Kategórie: Samospráva

MF SR: Slovensko vyhralo medzinárodnú arbitráž o ložisko mastenca v Gemerskej Polome

PRservis.sk - pred 1 hod 53 min

BRATISLAVA 22. augusta -

Slovenská republika vyhrala dlhodobo medializovaný spor o 239,7 mil. eur proti spoločnostiam Eurogas a Belmont Resources. Ide o dlhoročný spor, týkajúci sa ložiska mastenca v Gemerskej Polome. Tribunál vo svojom rozhodnutí akceptoval jurisdikčné námietky, ktoré vzniesla Slovenská republika.

Žalobcovia tvrdili, že Slovenská republika im ložisko mastenca v Gemerskej Polome v roku 2005 neoprávnene odobrala. Okrem administratívnych a súdnych konaní, žalobcovia iniciovali aj medzinárodné investičné arbitrážne konanie. Okrem toho bolo obnovené aj konkurzné konanie voči spoločnosti Eurogas (I) v štáte Utah, do ktorého musela Slovenská republika vstúpiť.

Tribunál akceptoval jurisdikčné námietky, ktoré vzniesla Slovenská republika. Zaujímavé je pozadie žalobcu Eurogas (I) vedeného predsedom predstavenstva Wolfgangom Rauballom. V priebehu arbitráže sa totiž preukázalo, že pokiaľ pôvodná zahraničná americká spoločnosť Eurogas (I) sa dostala v roku 2004 do konkurzu, v roku 2005 bola založená spoločnosť s rovnakým menom Eurogas (II), pričom obe spoločnosti sa po ukončení konkurzu zdanlivo zlúčili. Tribunál dospel k jednohlasnému záveru, že žalobca Eurogas (II) sa nelegálne snažil zlúčiť so spoločnosťou Eurogas (I). Keďže išlo o nelegálne zlúčenie, nemohli na žalobcu Eurogas (II) prejsť žiadne práva, ktoré by si mohol uplatňovať v tejto arbitráži.

Ohľadne žalobcu Belmont Resources tribunál v pomere 2:1 uznal časovú limitáciu možnosti prejednať spor, ktorú zaviedla nová bilaterálna investičná dohoda medzi Slovenskou republikou a Kanadou z roku 2012. Tribunál uznal, že spor vznikol v roku 2005, keď malo po prvý krát dôjsť k aplikácií novely banského zákona ohľadom pridelenia predmetného dobývacieho priestoru inej spoločnosti. Žalovaná suma voči Slovenskej republike bola 239,7 mil. eur a tribunál rozhodol na základe procesných dôvodov.

Predseda predstavenstva spoločnosti Eurogas slovenskú stranu negatívne prezentoval tak v domácich, ako aj zahraničných médiách. MF SR vnímalo týchto žalobcov ako špekulatívnych, čo sa potvrdilo v priebehu konania. K podobným záverom dospel aj tribunál pri posudzovaní zlúčenia Eurogasu (I) a (II).

Štatistika úspešnosti Slovenskej republiky v investičných arbitrážach sa po nedávnom rozhodnutí tribunálu Medzinárodného strediska pre riešenie sporov z investícií opäť zvýšila. SR si drží výnimočné dobré skóre v sporoch so zahraničnými investormi. Naša krajina začína byť vďaka týmto výsledkom v zahraničí vnímaná ako silný štát. Rovnako tak vnímajú investori aj zahraničné inštitúcie aj samotné MF SR.

Tlačový odbor

Ministerstvo financií SR

Kategórie: Podporujeme

Deň hradu Plaveč

Jakubany.sk - pred 1 hod 55 min
Obec Plaveč Vás srdečne pozýva 27. augusta 2017 o 14:00h. na kultúrne podujatie s bohatým sprievodným programom - "Deň hradu Plaveč".
Kategórie: Samospráva

Nová kniha o Indii pre širokú verejnosť

SAV.sk - pred 4 hod 8 min
Pracovníci SAV Róbert Gáfrik (Ústav svetovej literatúry SAV) a Anna Rácová (Ústav orientalistiky SAV) spolu s Dušanom Deákom z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského vydali vo vydavateľstve Perfekt populárno-náučnú knihu Farebná India. Na publikácii sa celkovo podieľalo desať autorov a autoriek, medzi nimi aj doktorandky, pôsobiace v Ústave orientalistiky SAV, Denisa Uhliarová a Helena Hadvigová.   Po 70. rokoch ide o prvú pôvodnú slovenskú knihu sprostredkujúcu poznanie o Indii širokej verejnosti. V roku 1947, keď India získala nezávislosť ...
Kategórie: Podporujeme

MPRV: Slovenské hydinové chovy sú čisté!

PRservis.sk - pred 4 hod 9 min

BRATISLAVA 22. augusta -

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) zrealizovalo prostredníctvom štátnych veterinárov rozsiahle kontroly slovenských fariem nosníc za účelom zistenia, či používajú prípravky, v ktorých by sa nachádzal pesticíd fipronil. Výsledky hovoria v prospech slovenských výrobcov potravín: všetky chovy boli v poriadku, spomínaný pesticíd nepoužili ani na jedinej slovenskej farme.

“Upozornením na veľkosklad či prevádzky, kde sa prípravky s pridaným fipronilom nachádzajú naša práca neskončila. Naši inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR rozbehli rozsiahle cielené kontroly aj slovenských fariem. Po laboratórnych analýzach s potešením konštatujeme, že všetky slovenské chovy sú čisté. Ide zasa raz o potvrdenie, že slovenské potraviny a chovatelia vedia za prísnych podmienok na Slovensku vyrábať kvalitné, čerstvé a bezpečné potraviny,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Veterinári realizovali kontroly slovenských fariem už od prvého augusta, pričom celkovo skontrolovali 64 schválených chovov nosníc. Pri odoberaní vzoriek sa zamerali na výskyt ektoparazitov u nosníc a používanie ektoparazitík na týchto farmách. Podľa výsledkov laboratórnych testov neboli v kontrolovaných chovoch nosníc použité žiadne veterinárne lieky za účelom prevencie a terapie ektoparazitov u hydiny. V žiadnom zo schválených chovoch nosníc inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) nezistili žiadne použitie fipronilu. Veterinárni inšpektori pokračujú v cielených kontrolách vajec, mäsa i vaječných zmesí po celom Slovensku aj naďalej. Konkrétne odoberajú vzorky z produktov pochádzajúcich zo štátov s podozrením na použitie prípravku s nepovoleným pesticídom fipronil.

Vajcia s rezíduami pesticídu fipronil pochádzajú z holandských fariem. Kontaminované vajcia sa už objavili v najmenej 16 európskych štátoch a Hongkongu. Ide tak už o druhý veľký potravinový škandál v tomto roku v Holandsku. Európska komisia preto na túto tému pripravuje v septembri mimoriadny summit ministrov pôdohospodárstva EÚ. Pre dospelých by konzumácia menšieho množstva takýchto vajec nemala predstavovať zdravotný problém, u detí je však zdravotné riziko výrazne väčšie. Pri konzumácii väčšieho množstva hrozia poruchy funkcie pečene, obličiek či štítnej žľazy, minimálne však nevoľnosti a závrate.

Ako správne nakupovať vajcia sa spotrebitelia dozvedia priamo na webe agrorezortu: http://www.mpsr.sk/index.php?navID=385&id=11358

Mgr. Zuzana Peiger Ačjaková

Odbor komunikácie a marketingu

Kategórie: Podporujeme

Udržateľnosť zjednotenia

StaraLubovna.sk - pred 4 hod 10 min
Kategórie: Samospráva

vvvvvvvvvvvvvvvvv

StaraLubovna.sk - pred 4 hod 34 min
dfsfsda sdfasf
Kategórie: Samospráva

aaaaaaaaaaaaa

StaraLubovna.sk - pred 4 hod 50 min
aaa
Kategórie: Samospráva

Slovensko vyhralo medzinárodnú arbitráž o ložisko mastenca v Gemerskej Polome

Ministerstvo financií SR - pred 13 hod 7 min
Slovenská republika vyhrala dlhodobo medializovaný spor o 239,7 mil. eur proti spoločnostiam Eurogas a Belmont Resources. Ide o dlhoročný spor, týkajúci sa ložiska mastenca v Gemerskej Polome. Tribunál vo svojom rozhodnutí akceptoval jurisdikčné námietky, ktoré vzniesla Slovenská republika.
Kategórie: Štátna správa

Reakcia MF SR na hodnotenie daňového zaťaženia KI

Ministerstvo financií SR - pred 13 hod 7 min
Dovoľte nám touto cestou oficiálne zareagovať na spôsob verejnej komunikácie odhadov Konzervatívneho inštitútu o veľkosti daňovo-odvodového zaťaženia v SR.
Kategórie: Štátna správa

Po rokoch príprav vstupujú do EUHL nové tímy

PRservis.sk - 21. august 2017

BRATISLAVA 21. augusta 2017 – Jedny vznikajú, ďalšie zanikajú. Existencia hokejových klubov, resp. tímov je v neustálom kolobehu a vytvorenie nového pôsobiska pre hráčov nie je zrovna najľahšou záležitosťou. Len v samotnej Európskej univerzitnej hokejovej lige (EUHL), ktorú možno smelo označiť za mladú súťaž, nakoľko má pred sebou ešte len piatu sezónu, trvá niekoľko rokov, kým sa do nej môže pridať nový tím a zabojovať o Sekeráš Trophy. Pred blížiacim sa novým ročníkom univerzitnej súťaže vstupuje do nej hneď niekoľko nových mužstiev, resp. vysokých škôl. Koľko času trvalo kým sa ich prvotná myšlienka o účasti v EUHL zmenila na reálny krok?

Aj keď je EUHL súťaž mladá, tímy, ktoré chcú do nej vstúpiť, musia byť predsa len skvelo pripravené. Nejde len o finančné zabezpečenie či prijateľný počet hráčov, ale veľký dôraz sa kladie aj na spoluprácu s vysokou školou, ktorá mužstvo zastrešuje. „Náš prvý obraz tímu počítal so zapojením troch najväčších univerzít v Brne a vytvorenie skvelého celku,“ priznal Peter Bustin, jeden z manažérov nového mužstva HC Masaryk University. Už podľa názvu tímu je jasné, že záštitu nad ním prevzala len jedna škola. Práve Bustin bol hráčom, ktorý pôsobil v nižšej českej súťaži a spoločne so svojím teraz už manažérskym kolegom Ondřejom Stehlíkom hľadal pred dvomi rokmi spôsob ako mať stabilné zázemie pre hráčov. Jeho vtedajší tím sa rozpadol a cestu ako môcť v hokeji popri štúdiu pokračovať našli práve v EUHL. „Sami sme Masarykovu univerzitu vyštudovali, poznali sme viacero hráčov a tiež vyhrali niekoľko Akademických majstrovstiev,“ pokračoval Bustin. Vďaka myšlienke, ktorú mali spomínaní dvaja páni pred dvomi rokmi, budú môcť desiatky študentov v Brne hrať hokej popri štúdiu. „Zdá sa to ako rýchla cesta, išlo ale o tisícky hodín premýšľania o podobe tímu do posledných detailov, stovky stretnutí s predstaviteľmi školy či sponzormi,“ dodal Bustin.

Kým študentský hokej v Brne fungoval ešte pred vstupom do EUHL, v opačnej situácii boli vysokoškoláci z Olomouca. „Keď som nastúpil na univerzitu, mojím snom bolo reprezentovať ju v ľadovom hokeji. Žiadny stabilný tím ale neexistoval. V júli 2016 som sa dočítal o EUHL,“ prezradil Dominik Pudelka. Po rozhodnutí vybudovať na škole hokejový tím nasledovali rokovania s prodekanom, vznik spolu University Shields Olomouc, rokovania s potenciálnymi partnermi či predstavenie tejto myšlienky dekanovi fakulty, s ktorými viedol dlhý rozhovor. V júni 2017 bol nápad odprezentovaný aj priamo rektorovi Palackého univerzity v Olomouci. Po jeho prikývnutí bola oslovená Európska univerzitná hokejová asociácia, ktorá riadi EUHL, a po akceptovaní mohol olomoucky celok spustiť kampaň pre sponzorov, nábor hráčov a členov realizačného tímu. Oficiálne nový olomoucký univerzitný tím podpíše vstup do EUHL v najbližších dňoch.

Okrem v úvode spomínaného tímu HC Masaryk University bude v Brne pôsobiť ešte jeden univerzitný celok, a síce Cavaliers Brno. „S touto originálnou myšlienkou prišiel už pred takmer tromi rokmi bývalý reprezentant Richard Vajsovič, v priebehu minulého roku som od neho prebral štafetu. Po rozhovoroch s ním som sa rozhodol kontaktovať EUHA a tiež rektorov brnenských univerzít. Chcel som však ísť svojou cestou a spolu so svojím tímom sme založili spolok Cavaliers,“ prezradil ich manažér Daniel Jochman. Kostru tohto tímu budú tvoriť prevažne študenti z Brna, ale tiež niekoľkí zo Slovenska a snahou je zaujať tiež zahraničných študentov, ktorí budú v Brne na výmenných programoch.

O Sekeráš Tropy zabojuje v blížiacej sa sezóne EUHL aj nový účastník z maďarskej Budapešti, ktorého hlavným trénerom bude bývalý hokejista Tomáš Šille. Za Slovensko odohral v reprezentácii dva zápasy, následne získal maďarské občianstvo a na svetových šampionátoch už reprezentoval túto krajinu. Obliekal tiež dres bratislavského Slovanu, HK 36 Skalica, Alba Volán Székesféhérvar či NZ Stars Budapešť.

Kategórie: Podporujeme

Slovenskí farmári chcú zmeniť paradajkový trh

PRservis.sk - 21. august 2017

KAMENIČANY 21. augusta 2017 – Bohaté na antioxidanty, sýtočervené, sladučké. Alebo s nedostatkom mikrovýživy, mdlej farby, vodnatou chuťou. Na pultoch slovenských potravinových reťazcov nájdete paradajky najrôznejšej kvality. Farmári z družstva Ovozela na Agrokomplexe 2017 predstavia vlastný inovatívny a ekologický prístup, ktorým sa rozhodli zmeniť slovenský paradajkový trh.

„Nie je jedno, akú paradajku si položíte na tanier. Mnohé vám okrem pesticídov a chémie nič významné nedajú,“ prezrádza Stanislav Gurský z družstva Ovozela. Cieľom slovenských farmárov z piatich slovenských fariem je pestovať kvalitnú čerstvú slovenskú zeleninu a ovocie s vôňou a pravou chuťou, akú poznáme z domácich záhrad, či z prázdnin u starých rodičov.
„Tú zabezpečujeme správnym časovaním zberu. Paradajky oberáme ručne až v momente, keď sú úplne dozreté. Vďaka tomu majú výnimočnú sladkú chuť. Do niekoľkých hodín od zberu si ich kúpite na pultoch reťazcov,“ pokračuje S. Gurský.
Sladkosť uvádza Ovozela aj na etiketách. Informácie o prirodzenej cukornatosti paradajok, vyjadrenej na stupnici Brix, nájdete v popise každej odrody. Stupnica sa používa pri meraní pomeru množstva prírodného cukru a vody, v ktorej je rozpustený. Spoločnosť má v portfóliu viacero druhov. Najsladšie, s desiatkou na Brixovej stupnici, sú mini cherry na vetvičke, predávané pod názvom Medulienka. Tie, spolu s Hranáčikom, sú ocenené plodiny Ovozela. Najnovšie sa k nim pridali šťavnaté cherry paradajky Čerinky z Farmy Bruty, ktoré získali cenu značky kvality SK GOLD 2017. Po roku takOvozela opäť obhájila prvenstvo v kvalite vypestovaných plodín.

MAROKO, ŠPANIELSKO, SLOVENSKONa pultoch slovenských potravinových reťazcov nájdete bohatú geografickú zostavu: Maroko, Španielsko, Taliansko, Holandsko, Belgicko, Poľsko, Slovensko.
Najväčším problémom dovážaných paradajok je skorý zber. „Zelené kusy s nevýraznou chuťou dozrievajú v uzavretých dodávkach a skladoch. Prejde najmenej týždeň, kým sa dovezú. Za ten čas k nim neprenikne jediný slnečný lúč. Preto majú menej antioxidantov. Tie sa do paradajok dostávajú v poslednej fáze dozrievania, keď získavajú červenú farbu,“ dopĺňa Peter Kelemen, zástupca Farmy Bruty.

SCI – FI SKLENÍKYMnohí pestovatelia v Španielsku a Maroku podľa P. Kelemena tridsať až štyridsať rokov využívajú rovnaké polia. „Pôda na nich je často vyčerpaná a kontaminovaná. V našich skleníkoch dokážeme zabezpečiť sterilné prostredie, a tak predchádzať ochoreniam rastlín“ dodáva.
„Skleníky na našich farmách sú vybavené difúznymi sklami. Slnečné lúče sa cez ne rozptyľujú a dopadajú ku každej rastlinke. Skleníky ovládame softvérom, ktorý reguluje teplotu, vlhkosť vzduchu a jeho cirkuláciu. Na základe predpovede počasia otvára a zatvára okná. Ak je slnko prisilné, sadenice prekrýva tienidlom.“
Paradajky sadia do kokosového substrátu, ktorý má výborné vlastnosti a nevznikajú v ňom plesne. Zavlažujú vodou s ideálnym pH. Vzniká kombináciou dažďovej vody, ktorú zachytávame v zberných nádobách a vody zo studne. „Vykurovanie skleníka pracuje na rovnakom princípe ako skleníky na Islande – využívame iba obnoviteľné zdroje energie.“

TELO OCENÍ LOKÁLNOSŤĽudské telo príma najlepšie potraviny z lokálneho územia. Tie, ktoré jedli naši predkovia, dopestovali si ich na svojich poliach a svojich záhradách. „Vďaka tomu bola zelenina vždy čerstvá, nádherne voňala a skvele chutila. Pravé domáce paradajky sú také sladučké, že naši starí rodičia nemávali ani toľko chuti na sladké. Na našich farmách v Brutoch, Kameničanoch, Veľkých Zlievcoch, Handlovej a Novákoch paradajky skoro ráno ručne oberáme a poobede si ich už môžete kúpiť v obchode. Aj preto sú neporovnateľné s tými z dovozu,“ prezrádza Anna Kováčová zo združenia Ovozela.

CHROBÁKY BOJUJÚ PROTI ŠKODCOMFarmy slovenského združenia farmárov Ovozela používajú proti škodcom biologickú ochranu. „Využívame bio-ochranu – chrobáčikov, pavúčikov a ich larvy, ktoré sa živia priamo škodcami. Opeľovanie v skleníkoch majú na starosť čmeliaci. V jednom skleníku ich pracuje až 15 000,“ dopĺňa A. Kováčová.

Ovozela je združenie slovenských farmárov, ktorí majú farmy v Brutoch, Kameničanoch, Veľkých Zlievcoch, Handlovej a Novákoch s cieľom vypestovať kvalitné prvotriedne ovocie a zeleninu s dôrazom na lokálnosť a s použitím kvalitných sadeníc. V súčasnosti produkujeme viacero druhov od malých cherry rajčín až po veľké klasické paradajky. Združenie je držiteľom prestížneho svetového certifikátu kvality Global G.A.P. Je potvrdením, že farmy pestujú zeleninu podľa prísnych medzinárodne uznávaných predpisov pre dobré praktiky v poľnohospodárstve.

Kampaň financovaná s finančnou pomocou Európskej únie.

Kategórie: Podporujeme

Doprajte svojim deťom radosť z učenia – IKEA vám s tým pomôže

PRservis.sk - 21. august 2017

Bratislava 21. augusta 2017 – Malí aj veľkí študenti si začali užívať prázdniny plnými dúškami. Kúpalisko, výlety, tábory, dovolenky pri mori – na všetky tieto letné dobrodružstvá sa tešili už niekoľko posledných mesiacov. Začiatok školského roka tu však bude skôr, ako sa nazdáte. IKEA vám prináša tipy ako im návrat do školských lavíc čo najviac spríjemniť. Vytvorte svojim ratolestiam taký študijný kútik, ktorý bude prispôsobený ich potrebám, a v ktorom bude radosť učiť sa!

KOĽKO DETÍ, TOĽKO SPÔSOBOV UČENIANeexistuje správny návod na to, ako sa sústrediť na učenie. Veľkú rolu tu zohráva osobnosť, individualita človeka, ale aj ďalší dôležitý faktor, okolité prostredie. „Pri domácej príprave na vyučovanie je dôležité kde a za akých podmienok prebieha. Každé dieťa, či teenager, má iné potreby a iným spôsobom pracuje, tomu treba prispôsobiť aj prostredie v domácnosti, kde sa má písanie domácich úloh alebo učenie odohrávať,“vysvetľuje Mgr. Lucia Žiaková, psychologička zo združenia Návrat.

Deti potrebujú na správny vývin prostredie, v ktorom môžu nielen pilne študovať, ale taktiež naplno popúšťať uzdu predstavivosti a objavovať svet okolo nich. Nemali by sme ale zabúdať na poriadok, ktorý je pri učení nevyhnutný.

„Je dôležité mať dostatok priestoru, ideálne pracovný stôl, kde si dieťa rozloží potrebné veci, ale môže to byť aj iný stôl, ktorý je dostatočne priestranný a uprataný. Veci, ktoré dieťa pri učení nepotrebuje je dobré dať z dohľadu, aby zbytočne nerozptyľovali,“ dodáva Lucia Žiaková.

UČENIE NIE JE MUČENIE … S VÝROBKAMI IKEA!Ako zariadiť to, aby deti nestratili chuť do učenia? Pomôžte im nájsť vnútornú motiváciu a zapojte ich do rozhodovania o mieste učenia a o pomôckach, ktoré pri učení budú využívať.

„Dostatok svetla a vhodné sedenie pri stole je pri učení veľmi dôležité,“ hovorí Lucia Žiaková. Deti zvyknú byť hravé a dlho na jednom mieste neobsedia. A to je v poriadku, pretože ľudské telo je stvorené na to, aby sa hýbalo.

Ergonomická stoličkaVIMUND má nastaviteľnú opierku, hĺbku i výšku sedenia, takže sa perfektne prispôsobí. Stolička NILSERIK zlepšuje držanie tela pri aktívnom sedení a zároveň funguje ako opora pri státí. Ak sa vaše dieťa rado pohybuje, polohovací stôl SKARSTA ho nebude v ničom obmedzovať. Výšku stola je možné nastaviť v rozmedzí od 70 do 120 cm, vďaka čomu je možné zaistiť najlepšiu pozíciu pre sedenie a státie.

V žiadnej detskej izbe nemôže chýbať správne osvetlenie. Pracovná lampa SVIRVELs nastaviteľným ramenom posvieti aj na tú najťažšiu domácu úlohu. Pre deti, ktoré pri učení radi často menia prostredie, sa perfektne hodí flexibilná lampa JANSJÖ. Ľahko ju presuniete na miesto, kde ju práve potrebujete.

Ak vaše dieťa zostáva rado v centre diania, aj keď sa práve potrebuje sústrediť, zariaďte mu študijný kútik pokojne aj v kuchyni, v obývačke či na chodbe. Použite nástenný policový systém s písacím stolom ALGOT. Stačí ho prichytiť k stene.

Dôležitým prvkom študijného kútika sú organizéry. Je toho toľko, čo naše deti potrebujú! Zošity, písacie potreby, výtvarný kufrík… Udržať vo všetkom poriadok je výzva! Mini komoda s 3 zásuvkami PALLRA vám pomôže usporiadať všetky veci, od papierov cez elektroniku až po kancelárske potreby. Na uloženie ostatných vecí môžete využiť napríklad zakladač HEJSAN. Šikovný mobilný úložný priestor ponúka vozík RISATORP.

Máte pocit, že váš školák má problémy so sústredením sa počas učenia vo vzpriamenej pozícii pri stole? Úložná lavica s matracom STUVA perfektne poslúži ako pohodlné sedenie a zároveň riešenie úložného priestoru. Jej vzhľad môžete meniť podľa nálady pomocou rôznych vankúšov.

Tie najlepšie nápady niekedy dostanete v útulnej skrýši s náladovým osvetlením, kde vás nikto neruší. Malá dvojmiestna pohovka KNOPPARP sa vmestí aj do malého priestoru.

DOPRAJTE DEŤOM ZÁBAVUUčenie nie je všetko. Priestor na hru a kreatívnu činnosť je rovnako dôležitý. S domácou prípravou to preto zbytočne nepreháňajte. Ak vidíte, že je dieťa unavené a len ťažko udržuje svoju pozornosť, nastal čas na oddych a na hranie. „Dĺžku domácej prípravy treba starostlivo zvážiť, určite nie je zdravé venovať jej väčšinu času, ktorý dieťa trávi doma a nie je vhodné, aby prebiehala vo večerných hodinách. Existujú teórie, ktoré hovoria, že dieťa (aspoň v prvých rokoch školskej dochádzky) nepotrebuje, alebo by dokonca nemalo mať domáce úlohy. To, čo zvládne v škole v doobedňajších hodinách vstrebať, mu stačí a ostatné je zbytočné preťažovanie detí. Či už s týmto tvrdením súhlasíte alebo nie, vždy treba citlivo vnímať svoje dieťa a do domácich úloh ho nenútiť nasilu,” upozorňuje Mgr. Lucia Žiaková, psychologička zo združenia Návrat.

ZABEZPEČTE SVOJÍM RATOLESTIAM PRIESTOR NA HRANIE A NA POHYBHojdačka či rebrík rozihrá každý študijný kútik. Hojdačka GUNGGUNG rozvíja zmysel pre rovnováhu a vnímanie tela. Po ťažkej domácej úlohe prinesie uvoľňujúci pocit pohody.

Keď to nejde, tak to nejde… Učenie nemusí byť vždy jednoduché a môže sa stať, že vaše dieťa bude potrebovať pomôcť či povzbudiť. Pozvite k sebe spolužiakov na spoločné doučovanie. Skombinujte mäkké, neformálne sedenie so sedadlom DIHULT, vytvorte uvoľnenú atmosféru so svetelnou reťazou SVARTR? a izbu vyzdobte závesnými dekoráciami. Už chýba iba sladké občerstvenie a učenie sa stane zábavou!

###

O IKEAIKEA je spoločnosť so švédskymi koreňmi vyrábajúca bytové zariadenie. V roku 1943 ju založil Ingvar Kamprad. Našou víziou je „vytvárať lepší každodenný život pre väčšinu ľudí“.
Obchodnou myšlienkou je ponúkať široký sortiment funkčného bytového zariadenia s dobrým dizajnom a za také nízke ceny, aby si ho mohlo dovoliť čo najviac ľudí. IKEA má celkom 385 obchodných domov v 48 štátoch/oblastiach, z ktorých 44 obchodných domov vlastnia a prevádzkujú držitelia licencie mimo IKEA Group. Obchodné domy IKEA Group ročne privíta 776 miliónov návštevníkov. Viac informácií nájdete na www.IKEA.sk.

Návrat, o.z.
Návrat je špecializovaná nezisková organizácia, ktorá od roku 1993 podporuje myšlienku a realizáciu starostlivosti o ohrozené a opustené deti výlučne v rodinnom prostredí. Ako sieťová organizácia pôsobí v 6 regionálnych centrách, v ktorých viac ako 25 odborných zamestnancov (sociálnych pracovníkov, špeciálnych pedagógov, psychológov…) poskytuje komplexné odborné služby v dvoch základných oblastiach: náhradná rodinná starostlivosť a pomoc rodinám v ohrození. V systéme sociálnej starostlivosti presadzuje, aby deti vyrastali v rodinách a nie v detských domovoch, venuje sa vzdelávaniu a organizuje komunikačné kampane na podporu rodičovstva. Viac informácií o Návrate a jeho činnosti nájdete na www.navrat.sk.

Viac informácií vám poskytne:

Jana Hrubcová, Zuzana Janove
IKEA Bratislava, s. r. o.
+421 2 48 226 102
jana.hrubcova@IKEA.com
zuzana.janove@IKEA.com
www.IKEA.sk

http://www.facebook.com/IKEABratislava
http://www.youtube.com/user/IKEABratislava
http://www.pinterest.com/ikeabratislava/

Kategórie: Podporujeme

MF SR: Reakcia MF SR na hodnotenie daňového zaťaženia Konzervatívnym inštitútom

PRservis.sk - 21. august 2017

BRATISLAVA 21. augusta -

Viaceré, až expresívne, vyjadrenia o alarmujúcej veľkosti daňového zaťaženia v SR, vychádzajú z ojedinelého konceptu Konzervatívneho Inštitútu (KI). Ten okrem množstva metodických prešľapov v kalkulácií daňového zaťaženia „priemerného obyvateľa“ postráda ten najhlavnejší prvok transparentného indikátora a to jeho medzinárodnú porovnateľnosť. Zásadne nesúhlasíme s ohýbaním faktov, ktoré zavádzajú verejnosť. Použitím rovnakého konceptu v prípade iných krajín EÚ by výsledkom bolo ešte viac „alarmujúcejšie“ daňové zaťaženie optikou konceptu KI než v prípade SR. Porovnanie je založené na verejne dostupných a overiteľných zdrojov údajov z Eurostatu a OECD. Okrem iného si záverom dovoľujem uviesť aj viacero metodických prešľapov v koncepte KI.

Podľa Konzervatívneho inštitútu zamestnancovi s priemernou mzdou zostáva po zaplatení všetkých daní mesačne iba 38,1 % (484 eur) z nákladov práce a uvedené zaťaženie konštatuje ako alarmujúce. Chýba však akákoľvek relevantná zmienka o porovnaní miery jeho zaťaženia v EÚ, či regióne V4 pri použití obdobného konceptu kalkulácie daňového bremena. Dôvodom absencie je snaha autorov o senzáciu za každú cenu na úkor vypovedacej schopnosti indikátora, ktorý neumožňuje overiť jeho koncept v medzinárodnom meradle a odpovedať, ako by obstálo daňové bremeno SR v konkurencii iných krajín. Nižšie si Vám dovoľujem uviesť reálne fakty o porovnaní výšky daňovo-odvodového zaťaženia v EÚ z viacerých uhlov pohľadu[2], ktoré sú dlhodobo transparentne komunikované, medzinárodne zaužívané a ktoré používajú výrazne menej „expertných predpokladov“ pre finálne vyčíslenie indikátora:

V rámci EÚ je podiel vybraných daní a odvodov na výkone ekonomiky v SR výrazne pod priemerom EÚ. Na základe tohto ukazovateľa má SR šieste najnižšie daňovo-odvodové zaťaženie v EÚ. Obzvlášť v porovnaní s krajinami V4 a Rakúskom má SR najnižší podiel daní a odvodov na HDP.Aj pri pohľade optikou zdanenia jednotlivých ekonomických aktivít (spotreba, príjem, kapitál a pod.) je zdanenie v SR výrazne podpriemerné.Daňové a odvodové zaťaženie práce nízkopríjmového zamestnanca (zarábajúceho 50 % priemernej mzdy) merané prostredníctvom daňového klinu je najnižšie v rámci V4 a aj pod úrovňou priemeru EU. Daňové a odvodové zaťaženie práce zamestnanca s priemernou mzdou sa nachádza na úrovni priemeru EÚ.Výpočet obsahuje viacero metodických nepresností, ktoré do veľkej miery ovplyvňujú výslednú hodnotu a nie sú vo výpočte adekvátne zohľadnené:

v prvom rade autori používajú nesprávnu definíciu dane, nakoľko za daň považujú aj povinné platby do súkromných spoločností, s ktorými vláda nevie nijako nakladať, čo je v rozpore s medzinárodne zaužívanou definíciou daní (napr. platby do II. piliera, ktoré zamestnanci šetria na svojich súkromných účtoch považujú za daň a niečo o čom rozhoduje vláda, čo v skutočnosti neplatí)ide o výrazne zjednodušujúcu metodiku a logiku, kde s cieľom popularizácie a alarmovania spoločnosti zámerne absentuje:- akákoľvek úvaha, že výrazná časť daní sa spätne v danom roku prerozdeľuje vo forme dávok, ktoré sa opäť spotrebúvajú (t.j. zaťaženie by v uvedenej úvahe “priemeru“ KI malo byť ponížené o vyplácané dávky ako sú dôchodky, prídavky na deti, príspevky pri narodení, príspevky ZŤP a pod.)

- do výpočtu vstupujú aj platby za, ktoré jednotlivec dostáva priamu protihodnotu a preto nemôžu byť považované za daň, ale ide o tržby a produkciu verejnej správy, za ktorú verejná správa poskytuje protihodnotu vo forme služby alebo tovaru (poplatok za likvidáciu odpadu, parkovné, lístok na MHD)

-zmienka o skutočnosti, že technika výpočtu bremena u „priemerného daňovníka“ nie je pri jednotlivých daniach (resp. v krokoch výpočtu) konzistentná, nakoľko v prípade odvodov absentuje zahrnutie existujúcich úľav a výnimiek (oslobodenie pre dlhodobo nezamestnaných, výnimky pre dohodárov, OOP na zdravotných odvodoch a pod.), rovnako to platí aj v rozdielnom zaťažení viacerých úväzkov, ktoré nie je zohľadnené

-výpočet zaťaženia DPH nesprávne predpokladá jednotnú sadzbu DPH vo výške 20 % (čo kontrastuje s realitou – znížená sadzba, resp. oslobodené služby od DPH), uvažuje so 100 % úspešnosťou výberu dane (čo nadhodnocuje bremeno, s ktorým skutočne vláda operuje) a navyše neuvažuje s úsporami domácností s tvrdením, že úspory sú odložená spotreba a budú minuté v budúcnosti. Výpočet však hovorí o roku 2016, je teda korektné brať do úvahy iba výdavky týkajúce sa tohto roku.

-existujú pochybnosti o správne použitých predpokladoch o počte obyvateľov a ekonomicky pracujúcich osôb použitých v kalkuláciách v čase, ktoré nie je možné transparentne overiť – údaje nie sú k dispozícii

Ministerstvo Financií SR

Kategórie: Podporujeme

Stránky