Prihlás sa na 13. ročník súťaže Junior Internet v rámci Európskeho roku kultúrneho dedičstva

RSS čítačka

BILLA Slovensko zavádza nové ekologickejšie tašky

PRservis.sk - pred 49 min 50 s

BRATISLAVA 20. marca 2018 – Spoločnosť BILLA Slovensko uvádza v týchto dňoch do svojich predajní ekologické plastové a papierové tašky. Ide o ďalší krok obchodného reťazca pri napĺňaní stratégie trvalej udržateľnosti.

BILLA Slovensko pokračuje v znižovaní negatívnych dopadov na životné prostredie. Rozhodla sa pristúpiť k ráznemu kroku a od polovice marca tohto roka nájdu zákazníci v jej predajniach len nové plastové tašky vyrobené z recyklovateľného plastu s označením Blue Angel. Toto označenie deklaruje recyklovateľnosť minimálne 80 % použitých materiálov. Okrem tohto pri výrobe takejto tašky sa vypustí do ovzdušia až o 60 % menej oxidu uhličitého. „Zníženie spotreby klasických plastových tašiek je aj politikou Európskej únie. BILLA sa však na Slovensku rozhodla ísť ďalej ako nariaďuje európska norma a nahradí všetky plastové tašky vo svojich predajniach za ekologickejšie materiály,“ vysvetľuje generálny riaditeľ BILLA Slovensko Dariusz Bator. Tašky budú k dispozícií v dvoch variantoch a na všetkých predajniach sú dostupné od 15. marca.

Zmena sa dotkne i papierových tašiek. Súčasné doplnia ekologické papierové hnedé tašky bez ďalších úprav. Zmena sa dotkne aj permanentnej tašky s ikonickým obrázkom čerešne – BILLA ju nahradí v najbližších týždňoch novou verziou z recyklovateľného materiálu.

Nový ekologický projekt má ale aj charitatívny rozmer. „Z ceny každej zakúpenej recyklovateľnej papierovej, plastovej či permanentnej tašky navyše BILLA prispeje dva centy na projekt – Zdravé oči už v škôlke, ktorý prebieha pod záštitou o.z. BILLA ľuďom,“ dodáva Dariusz Bator. V rámci tohto projektu Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska meria zrak deťom v škôlke s cieľom prevencie a detekcie závažných porúch zraku už v mladom veku. Vďaka týmto financiám budú môcť odborníci zmerať oči vyššiemu počtu detí, ako sa pôvodne počas tohto roka plánovalo.

BILLA sa o ekologický prístup snaží dlhodobo – znižuje objem odpadu, zavádza stále nové opatrenia na recykláciu, ale aj využíva nabíjateľné elektromobily pre služobné účely svojej centrály. Zavedenie recyklovateľných tašiek je tak ďalším krokom smerom k spotrebiteľom v snahe eliminovať škodlivý dopad bežných plastov na životné prostredie.

O spoločnosti

Spoločnosť BILLA, s.r.o., ktorá je súčasťou REWE International AG, pôsobí na Slovensku od roku 1993. Je lídrom v segmente supermarketov. V súčasnosti ich prevádzkuje viac ako 140 a zamestnáva viac ako 4 000 pracovníkov. V supermarketoch priemernej rozlohy 900 m² BILLA ponúka široký sortiment značiek, vrátane vlastných aj diskontných. Dominantnými medzi vlastnými značkami cenovo výhodné produkty Clever, výrobky pod značkou BILLA, organické produkty BILLA Naše bio a domáca Slovenská farma. Rovnako dôležitý je v ponuke podiel čerstvých produktov v oblasti lahôdok, pečiva, ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov.

The post BILLA Slovensko zavádza nové ekologickejšie tašky appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Tip: Misky, 2 ks - 12.99

Zlacnene.sk - pred 10 hod 17 min
Kategórie: Podporujeme

Poslucháči VŠMU pozývajú na česko-slovenský večer v Redute

PRservis.sk - 19. marec 2018

V rámci Junior cyklu sa po roku opäť predstaví v Slovenskej filharmónii Symfonický orchester Vysokej školy múzických umení. Koncert sa uskutoční v stredu 21. marca 2018 o 18,00 hod. v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave.

BRATISLAVA 19. marca 2018 – V rámci Junior cyklu sa po roku opäť predstaví v Slovenskej filharmónii Symfonický orchester Vysokej školy múzických umení. Koncert sa uskutoční v stredu 21. marca 2018 o 18,00 hod. v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave.

Pri príležitosti 100. výročia založenia Československa je dramaturgia koncertu zostavená z diel slovenských a českých skladateľov.

Kristína Smetanová, Slovenská filharmónia

V úvode zaznie orchestrálna predohra Jánošíkovi chlapci, op. 21 Alexandra Moyzesa, nasledovať bude Malá suita s passacagliou, op. 3 ESD 48b Eugena Suchoňa, ktorého 110. výročie narodenia uplynie práve v tomto roku. Na záver „slovenskej“ časti budú návštevníci počuť dielo Concertino pre klavír a orchester, op. 20 Jána Cikkera. Náročný sólový part zaznie v interpretácii Kristíny Smetanovej, poslucháčky 1. ročníka magisterského štúdia v triede prof. Idy Černeckej. Kristína Smetanová je držiteľkou dvoch prestížnych ocenení „Grand Prix“ na medzinárodnej súťaži vo Viedni „The 21st. Century Art“ (absolútny víťaz) a Yamaha Scholarship Award (1.miesto). Venuje sa tiež kompozícii, je členkou kapely Chick2Chick Trio a poznáme ju aj pod umeleckým pseudonymom Kriss Krimm. V roku 2014 debutovala piesňou „A psi brešú na poliach“ a následne piesňou „Wheels“.

Druhú „českú“ časť koncertu odštartuje symfonická báseň V Tatrách, op. 26 Vítězeslava Nováka. Koncert ukončí symfonická báseň Šárka z cyklu Má Vlast Bedřicha Smetanu.

Marián Lejav, Slovenská filharmónia

Orchester HTF-VŠMU sa na tomto jedinečnom podujatí predstaví aj tentokrát so slovenským dirigentom Mariánom Lejavom. Dirigent, skladateľ a pedagóg na Vysokej škole múzických umení uvádza často na pódiách koncertných domov hudbu súčasných slovenských a zahraničných skladateľov. Spolupracuje s viacerými koncertnými a opernými scénami – Operou SND v Bratislave, Štátnou operou a filharmóniou Košice, Slovenskou filharmóniou a od roku 2014 pôsobí ako šéfdirigent Prague Modern ensemble.V rokoch 2013 a 2016 získal Marián Lejava ocenenie Radio_Head Awards za Nahrávky roka v kategórii Klasická hudba.

Cieľom podujatia je prostredníctvom poslucháčsky zaujímavej dramaturgie diel slovenských a českých hudobných skladateľov a mladej energickej hry študentov VŠMU osloviť a prilákať okrem bežných návštevníkov koncertov predovšetkým generáciu mladých ľudí a študentov rôznych typov škôl, podporiť a rozvíjať výchovu mladých ľudí k hudbe a umeniu a zároveň ich oboznámiť nielen s klasickou českou, ale hlavne s našou domácou, slovenskou hudbou.

Tohtoročný koncert poslucháčov HTF-VŠMU zároveň otvorí program 6. ročníka konferencie Sympózium: Umenie/Hudba/Management, ktorej hostiteľom je tento rok HTF VŠMU v Bratislave a je organizovaná študentmi dramaturgie a manažmentu hudby Katedry teórie hudby. Uskutoční sa v dňoch 21. – 23. marca 2018.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. KONTAKTY, PREDAJ VSTUPENIEK:

Slovenská filharmónia: Medená 3, 816 01 Bratislava / www.filharmonia.sk

PREDAJ VSTUPENIEK:
Slovenská filharmónia, Reduta, Nám. Eugena Suchoňa 1, Bratislava
Pokladnica SF otvorená v pracovných dňoch po 9.00 – 14.00 h, ut – pia 13.00 – 19.00 h a hodinu pred koncertom.
Rezervácie: vstupenky@filharmonia.sk alebo 02 / 204 75 233
Online predaj a rezervácie vstupeniek aj cez portál www.navstevnik.sk

Hudobná a tanečná fakulta VŠMU: Zochova 1, 813 01 Bratislava / www.htf.vsmu.sk / www.dvorana-vsmu.sk
e-mail: info-htf@vsmu.sk
Facebook: HTF VŠMU Projects / Instagram: Htf Všmu

The post Poslucháči VŠMU pozývajú na česko-slovenský večer v Redute appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Slovenské Vinice medzi michelinskými hviezdami

PRservis.sk - 19. marec 2018

BRATISLAVA 19. marca 2018 – Ocitli sa vo vynikajúcej spoločnosti. Vína z kolekcie Slovenské Vinice žiaria medzi michelinskými hviezdami. Ponúkajú ich hosťom už v troch michelinských reštauráciách v krajine gurmánov a vášnivých vinárov – vo Francúzsku.

Po obrovskom úspechu v minulom roku, keď sa víno Slovenské Vinice Dunaj objavilo prvýkrát na menu karte vychýrených marseillských reštaurácií  L´Epuisette a Alcyone s jednou „michelinkou“, pokračuje v úspešnej ceste ďalej. Chýr o dobrom slovenskom víne sa šíri. Teraz si ho môžu vychutnať aj návštevníci uznávanej reštaurácie JY´S v alsaskom Colmare, ktorá sa hrdí dvoma michelinskými hviezdami, a aj ďalšia michelinská reštaurácia prejavila záujem o Slovenské Vinice. A to nie je všetko. Ak by ste náhodou prechádzali okolo najstaršej európskej vinotéky Au Millésime v Štrasburgu, vo výklade medzi svetovými značkami by ste si mohli všimnúť aj fľašku vína Slovenské Vinice.

Hviezdny šéfkuchár opäť na Slovensku

Práve vína Slovenské Vinice priviedli jednu hviezdu aj na Slovensko. Michelinskeho šéfkuchára Lionela Levyho z reštaurácie Alcyone, ktorá je súčasťou luxusného päťhviezdičkového hotela  InterContinental Marseille – Hôtel Dieu.   Slovenské vína si tak obľúbil, že zaradil na menu kartu červené víno Slovenské Vinice Dunaj neskorý zber 2016, aj jedinečný Pinot Noir výber z hrozna 2013. 

Po svojej decembrovej kulinárskej premiére v Bratislave a Nitre sa opäť vrátil na Slovensko. Aj tentoraz vytvoril originálne michelinské menu k jednotlivým odrodám Slovenských Viníc. Predstavil ho v týchto dňoch v hoteli Glamour na brehu Zemplínskej Šíravy a v reštaurácii Afrodita v  kaštieli v Čereňanoch.

Jednoducho delikátne. Fois gras „Hôtel Dieu“ Lionel Levy, farmárske kuracie prsia na víne so smrčkami a špargľou, slovenské a francúzske syry, čokoládový dezert – to bolo gurmánske predstavenie francúzskej kuchyne vytvorené špeciálne k vínam kolekcie Slovenské Vinice. Pre hostí hotela Glamour menu majstrovsky pripravil L. Levy v spolupráci so šéfkuchárom hotela Erikom Šoltésom a zožalo veľký úspech. Na svoje si prišli aj hostia reštaurácie Afrodita v čereňanskom kaštieli, ktorú vedie uznávaný slovenský šéfkuchár Marián Filo. Stojí za zmienku, že reštaurácia dlhodobo patrí medzi najlepšie na Slovensku.

L. Levy sa priznal, že vína z kolekcie Slovenské Vinice si obľúbil a príjemne ho  prekvapili. „K vínu Dunaj odporúčam podávať mäsá, ktoré majú výraznú chuť, napríklad divinu. K Pinot Noir je vhodné jemnejšie teľacie mäso, ale hodí sa ak k dezertom,“ radí michelinský šéfkuchár slovenským gurmánom.

„Vína Slovenské Vinice sa čoraz viac presadzujú v reštauráciách svetového formátu. Michelinské reštaurácie L´Epuisette, Alcyone, JY´S Colmar a najnovšie záujem štvrtej michelinskej reštaurácie o naše vína to potvrdzujú. Záujem najstaršej európskej vinotéky Au Millésime v Štrasburgu o slovenské víno je tiež veľkým záväzkom, aby Slovenské Vinice prinášali vždy to najlepšie, na čo môžeme byť hrdí,“ hovorí Peter Havrilák, manažér značky.

Koncept Slovenské Vinice ponúka každý rok to najlepšie z malých rodinných vinárstiev, čo sa na Slovensku urodilo. Vína do jednotlivých kolekcií  vyberá tím odborníkov na čele so  Jeanom Danielom Angibaud.

O vínach kolekcie Slovenské Vinice sa dozviete viac na www.slovenskevinice.sk.

 

The post Slovenské Vinice medzi michelinskými hviezdami appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

CRH získalo už po druhýkrát prestížne ocenenie Slovak Business Superbrands Award

PRservis.sk - 19. marec 2018

BRATISLAVA 19. marca 2018 – Spoločnosť CRH prvýkrát získala ocenenie v roku 2017 na základe vopred definovaných kritérií, akými sú známosť, budovanie značky, inovácie či prestíž. Svoje miesto medzi najlepšími potvrdila aj  tento rok.

Cenu Slovak Business Superbrands Award 2018 udelila spoločnosti CRH Komisia expertov Brand Council, programu Slovak Superbrands. Zaradili sa tak do skupiny elitných značiek, ktoré predstavujú vzor úspešného rozvoja a neustáleho zvyšovania hodnoty značky.

„Udelenie ocenenia Superbrands Award 2018 je pre nás potvrdením našej každodennej práce a energie, ktorú do značky CRH vkladáme. Zároveň veríme, že bude dobrým znamením a povzbudením aj pre našich zákazníkov, pre ktorých pre prvoradá kvalita našich produktov a služieb,“ dodala Miroslava Paľová, marketingová manažérka spoločnosti CRH.

O udelení Superbrands Award rozhoduje expertná skupina Business Brand Council na základe informácií poskytnutých renomovanou spoločnosťou BISNODE. Členmi Brand Councilu sú uznávaní odborníci z oblasti marketingu, komunikácie a reklamy.

Akciová spoločnosť CRH (Slovensko) pôsobí v rámci regiónu North Danube (Rakúsko, Slovensko, Maďarsko) ako súčasť skupiny CRH plc a na Slovensku je vedúcim výrobcom a dodávateľom stavebných materiálov a súvisiacich služieb.

The post CRH získalo už po druhýkrát prestížne ocenenie Slovak Business Superbrands Award appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Veľkonočné sviatky bez tráviacich problémov

PRservis.sk - 19. marec 2018

BRATISLAVA 19. marca 2018 – Sviatky Veľkej noci prinášajú okrem duchovných hodnôt, návštevy rodín aj bohato prestreté stoly. Mnohí si doprajú viac jedla a v rôznych kombináciách než zvyčajne. To môže mať za následok tráviace a črevné ťažkosti, ktoré nám vedia poriadne znepríjemniť život.

Črevný diskomfort – častý problém

Črevný diskomfort má rôzne prejavy, môžu to byť kŕče, nadúvanie, vylučovanie riedkej stolice, alebo naopak zápcha. Príčin môže byť viacero, zlá kombinácia potravín, konzumácia pokazených, alebo kontaminovaných potravín a vody, hlavne sa to stáva počas dovoleniek. Problémy však môžu vzniknúť aj na základe stresu, určitej predispozície jedinca, ako je intolerancia (zlé trávenie) či alergia na niektoré potraviny. Naše trávenie ovplyvňuje aj užívanie niektorých liekov, napr. antibiotík, ktoré môžu narušiť prirodzenú črevnú mikroflóru a  spôsobiť hnačku.

Pomôcť si môžeme aj sami

V lekárni si môžeme vybrať z mnohých prípravkov v závislosti od príčin a prejavov problémov. Ide o antiperistaltiká (upokojujú pohyb čriev), adsorbenciá (vychytávajú na svojom povrchu vírusy, baktérie a ich toxíny), dezinficienciá (usmrcujú patogénne mikroorganizmy) a probiotiká, ktoré obnovujú črevnú flóru, zlepšujú trávenie a vytesňujú neželané mikroorganizmy.

Aj príroda ponúka riešenie

Pri hnačkovitých problémoch nám môžu pomôcť aj čaje z bylín, alebo vybrané plody rastlín. Mnohé rastliny obsahujú účinné látky, tzv. triesloviny, ktoré tvoria ochranný film na zapálenej sliznici čriev, a tým spomaľujú vstrebávanie toxických látok z potravín, alebo z mikroorganizmov. Triesloviny tiež zastavujú nadmernú sekréciu v črevách, čím pôsobia proti hnačke. Navyše,  pôsobia aj antibakteriálne.

Osvedčeným a tradične používaným prírodným prostriedkom proti hnačke je aj použitie extraktu zo sušených plodov čučoriedky, ktorého obsahové látky v dostatočných množstvách pôsobia  dezinfekčne (proti vírusom, baktériám a parazitom). Okrem toho zamedzuje tiež krvácaniu na úrovni tráviacej sliznice.

Skúsenosti z pediatrickej praxe

Opýtali sme sa detskej a dorastovej lekárky MUDr. Alice Kubinskej, čo sa jej v praxi osvedčilo pri črevnom diskomforte. „Vo svojej praxi používam celý rad prípravkov, ale v poslednom čase sa mi osvedčil komplexný prípravok Enterina, ktorý obsahuje probiotiká, čučoriedky a vitamíny B a K. Tento prípravok vďaka pestrému zloženiu vykazuje širokospektrálny účinok voči mikrobiálnej nákaze, zároveň dopĺňa prirodzenú črevnú mikroflóru. Tým podporuje fyziologické trávenie, upravuje stolicu, znižuje mieru únavy, zlepšuje chuť do jedla a znižuje prípadné krvácanie. Osvedčil sa mi aj pri akútnych infekčných i neinfekčných hnačkách,  napr. pri nevhodnej kombinácii potravín a dokonca aj pri nešpecifických dlhšie trvajúcich bolestiach brucha.

Môžem uviesť dva zaujímavé prípady zo svojej praxe: V prvom prípade išlo o  štvorročného chlapčeka, ktorý dostal akútny zápal žalúdka a čriev s úporným vracaním, hnačkou a teplotou, čo si vyžadovalo hospitalizáciu. Z laboratórnych výsledkov sa zistila rotavírusová infekcia. Dostal infúzie soľných roztokov, antiemetiká (lieky proti vracaniu), paralen, probiotiká a diétu. O dva mesiace mal opäťgastroenteritídu s hospitalizáciou bez potvrdenej nákazy a o ďalšie 3 mesiace bol opäť hospitalizovaný pre hnačky. Gastroenterologické vyšetrenie nepotvrdilo infekčný agens, ani celiakiu a ani inú malabsopciu či intoleranciu potravín.  3 dni po príchode z nemocnice mal opäť riedke stolice 8-krát, ale matka už odmietla hospitalizáciu. Ordinovala som chlapčekovi rehydratáciu, diétu a spomínaný komplexný prípravok Enterinu. Stav sa rýchlo zlepšoval a po 8 dňoch bol bez diéty a bez ťažkostí.

V druhom prípade išlo o 19-ročné dievča, ktorej diagnostikovali juvenilnú artritídu, na základe čoho bola aj hospitalizovaná a dlhodobo užívala kortikoidy, antibiotiká a antiflogistiká. Výrazne zle to znášala, mala viaceré žalúdočné a črevné ťažkosti (striedavé hnačkovité stolice, nafukovanie, pocit zlého trávenia) čo viedlo k podváhe 46,5 kg na 169 cm výšky. Vylúčila potraviny, ktoré očividne zle tolerovala. Ja som jej naordinovala kúru s komplexným prípravkom Enterina (jedno balenie na 8 dní) počas jedného mesiaca. To opakovala počas 3 mesiacov a jej stav sa postupne upravil a pribrala 4 kg.

Na záver by som chcela podotknúť, že príčin črevných problémov je veľmi veľa, zvyčajne sa upravia do 3 dní pomocou dostupných prípravkov. Ak sa tak nestane,  treba ísť k lekárovi, aby sa určil pôvodca problémov a nasadila sa cielená liečba“.

Článok pripravila odborná redakcia Edukafarm.

The post Veľkonočné sviatky bez tráviacich problémov appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Oznam

Jakubany.sk - 19. marec 2018
Slovenská pošta oznamuje občanom, že dňa 22. 03. 2018 (štvrtok) bude prevádzka pošty v Jakubanoch z prevádzkových dôvodov otvorená len od 7:30 do 12:00 hod.
Kategórie: Samospráva

Vynález Zorana Markovica z projektu SASPRO čaká na patent

SAV.sk - 19. marec 2018
Srbský vedec, absolvent Belehradskej univerzity, profesor výskumu v Inštitúte jadrových vied v Belehrade Mgr. Zoran Markovic, PhD. stojí na čele tímu vedcov z Ústavu polymérov SAV, ktorí vyvinuli materiál dezinfikujúci popáleniny či celé operačné miestnosti. Na Slovensku v súčasnosti pôsobí v rámci podporného programu SASPRO. Spolupráca s Ústavom polymérov SAV v rámci výzvy SASPRO od decembra 2015 nebola pre Zorana Markovica prvá. „Nadviazal som na doterajšiu činnosť a vlastne bola len prirodzeným pokračovaním ...
Kategórie: Podporujeme

Najväčšia slovenská súťaž pre deti v programovaní: Galaxiáda hľadá počítačové hry z dielne žiakov základných škôl

PRservis.sk - 19. marec 2018

BRATISLAVA 19. marca 2018 – Žiaci slovenských základných škôl si môžu zmerať sily v programátorských zručnostiach. Stačí, ak do 4. mája 2018 naprogramujú vlastnú počítačovú hru a pošlú ju do súťaže Galaxiáda. Autori najlepších projektov získajú digitálne vybavenie pre seba a pre školy a ocenenie od odbornej poroty.
Organizátori súťaže, vzdelávacia spoločnosť Learn2Code a partneri, Nadácia Eset a Nadácia Orange, chcú hravou súťažou upriamiť pozornosť na dôležitosť základných programátorských zručností u detí.

Schopnosť tvoriť algoritmy a naprogramovať počítačovú hru dá vášmu dieťaťu viac ako len nové zručnosti. „Programovanie zlepšuje kritické myslenie dieťaťa. Aj keby sa z neho v budúcnosti nestal IT odborník, zručnosti nadobudnuté programovaním využije v práci aj v praktickom živote,“ zdôvodňuje spoluautor súťaže Galaxiáda, Marián Kristeľ z Learn2Code.
Aby do programovania vniesli hravosť, radosť a nefalšovanú zábavu, s podporou Nadácie Orange a spoločnosti Eset pripravili pre žiakov prvého a druhého stupňa základných škôl celoslovenskú súťaž v tvorbe počítačových hier, Galaxiáda.
„Žiaci a školy môžu súťažiť s vlastnými hrami alebo sa zjednotiť do tímov a vytvoriť projekt pod vedením učiteľa informatiky,“ vysvetľuje Radovan Debnár z Learn2Code.

Tvorcovia Galaxiády veria, že súťaž vzbudí v slovenskom školstve povedomie o potrebe zlepšovania programátorských zručností. „Našim cieľom je, aby si k programovaniu vytvorili vzťah najmenší, vrátane žiakov prvého či druhého ročníka základných škôl. Keď sa s programovaním stretnú neskôr na strednej či vysokej škole, nepredstavuje už pre nich strašiaka,“ zamýšľa sa M. Kristeľ.

„Rozvoj digitálnej gramotnosti patrí k našim dlhodobým prioritám. Pre deti v dnešnej digitálnej dobe sú technológie už každodennou samozrejmosťou. Mnohé ich ovládajú lepšie ako ich rodičia. V budúcnosti však už nebude stačiť len vedieť sa pohybovať vo virtuálnom priestore. Bude nevyhnutné aj rozumieť tomu, ako funguje,“ prezrádza Milica Danková z Nadácie Orange. „Programátorskú súťaž sme zvolili ako atraktívnu formu, ktorou môžeme v deťoch vzbudiť záujem o nové technológie a vedomosti.“

Vlastnú počítačovú hru môžu žiaci posielať na www.galaxiada.sk do 4. mája 2018. Autori najlepších hier získajú počas slávnostného vyhodnotenia 18. mája 2018 hodnotné IT balíčky vrátane smartfónov, tabletov či digitálneho vybavenia pre školy.

Galaxiáda má dve súťažné kategórie

Kategória Tvorba hier je súťaž v počítačových hrách vytvorenými žiakom alebo tímom základných škôl. Hry môžu byť vytvorené v ľubovoľnom vývojárskom prostredí ako napr. Scratch, Javascript, Unity3D, Game Maker, Python a iné. Žiaci môžu svoju prihlásiť do 4. mája 2018.

Kategória Programovanie v GalaxyCodr je súťaž, ktorá sa uskutoční priamo na školách. V pvom kole (ktoré sa uskutoční 24. apríla 2018) budú žiaci súťažiť v desiatich programovacích úrovniach hry GalaxyCodr priamo na pôde ich školy. Do druhého kola sa prebojuje dvadsať najlepších, ktorí najrýchlejšie vyriešia jednotlivé úrovne.
Viac infomácií a prihlášku do súťaže nájdete na: www.galaxiada.sk .

O Learn2Code

Learn2Code založila skupina expertov na programovanie a IT zručnosti. Spoločnosť dnes organizuje viac než 90 typov kurzov akreditovaných MŠVVaŠ v oblasti digitálnych zručností, tvorby web stránok, mobilných aplikácií, programovania a dizajnu.

The post Najväčšia slovenská súťaž pre deti v programovaní: Galaxiáda hľadá počítačové hry z dielne žiakov základných škôl appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Vedci sa domnievajú, že prišli na príčinu autoimunitných chorôb

PRservis.sk - 19. marec 2018

Za nárast celiakie, cukrovky 1. typu, či Crohnovej choroby je zodpovedná črevná baktéria.

BRATISLAVA 19. marca 2018 – Za nárast celiakie, cukrovky 1. typu, či Crohnovej choroby je zodpovedná črevná baktéria.

V súčasnosti existuje približne 100 autoimunitných chorôb. Patrí medzi ne celiakia, Crohnova choroba, systémový lupus, cukrovka 1. typu či reumatoidná artritída. Ide o choroby, pri ktorých imunitný systém útočí na vlastné bunky. Pre pacientov s týmto typom diagnóz však prichádza dobrá správa. Vedci z Yale University zverejnili v marci v odbornom časopise Science výsledky štúdie, ktorá identifikuje príčinu ich vzniku a predstavili tiež metódy ako autoimunitné choroby liečiť.

Podľa zistení vedeckého tímu stojí na začiatku zápalového procesu baktéria žijúca v čreve Enterococcus gallinarum, ktorá patrí do skupiny enterokokov schopných spôsobovať infekcie. Na základe realizovanej štúdie je však nebezpečná v tom, že dokáže vycestovať z čreva do pečene, sleziny alebo do lymfatických uzlín.

Na základe informácií uverejnených na portáli www.zriedkavechoroby.sk pracovali vedci s geneticky upravenými myšami náchylnými na autoimunitné choroby. Analyzovali u nich baktérie v čreve a identifikovali tie, ktoré spôsobujú zápal alebo sa podieľajú na vytváraní protilátok, ktoré podnecujú autoimunitnú odpoveď. Vinníkom bola jednoznačne baktéria E. gallinarum. Výsledok potvrdili, keď porovnali pečeňové bunky zdravých ľudí s pečeňovými bunkami ľudí s autoimunitnou chorobou a v ich pečeni našli stopy nebezpečného enterokoka.

Nielenže vedci z Yale University identifikovali zdroj, ale našli aj efektívne spôsoby na potlačenie autoimunitnej odpovede. Rast E. gallinarum dokážu ovplyvniť antibiotiká, ale aj vakcína. „Vakcína proti E. gallinarum predstavuje špecifický prístup, lebo očkovanie proti ostatným baktériám nie je prevenciou proti úmrtnosti alebo autoimunite,“ zdôrazňuje Martin Kiegel, jeden z autorov, v publikovanom stanovisku. „Vakcína sa podáva injekčne do svalu, aby neovplyvnila iné baktérie žijúce v črevách. Liečba pomocou antibiotík a vakcinácia sa javia ako sľubné a mohli by zlepšiť životy pacientov s autoimunitnými chorobami.“

„Autoimunitné choroby postihujú približne 5 až 7 % populácie. Za bežné choroby sa považujú tie, ktoré sa týkajú viac než 1 % obyvateľstva a patrí sem reumatoidná artritída, cukrovka 1. typu alebo tyreoitída, zápal štítnej žľazy. Zo skupiny zriedkavých chorôb je to napríklad systémový lupus erythematosus (SLE) charakteristický tým, že postihuje viac orgánov, a zasahuje približne 0,1 % ľudí. Výskum zameraný na túto časť pacientov má nesmierny význam, keďže pochopenie procesov prispievajúcich k zhoršeniu ich zdravotného stavu im môže priniesť benefit vo forme inovatívnej liečby,“ hovorí Tatiana Kubišová z občianskeho združenia Zriedkavé choroby.

Počet ľudí s autoimunitnými chorobami sa neustále zvyšuje. Za posledných desať rokov došlo najmä k nárastu reumatických, endokrinologických, gastrointestinálnych a neurologických autoimunitných chorôb. Najväčším skokanom je na základe tridsiatich štúdií práve celiakia, pričom najvyššie percentá novo diagnostikovaných pacientov dosiahli prosperujúce krajiny Kanada, Izrael, Holandsko, Dánsko, Veľká Británia, Španielsko, ale aj Česká republika.

Medzi ďalšie autoimunitné choroby patrí aj cukrovka 1. typu, ktorej výskyt sa výrazne zvýšil najmä v Izraeli, v krajinách EÚ, Srbsku a v Kanade. Na vzostupe je aj zriedkavá choroba myasténia gravis, ktorá má neurologický základ a prejavuje sa svalovou slabosťou. Pacienti s touto diagnózou pribudli najmä v Dánsku, Taliansku, Nórsku a v Japonsku.

The post Vedci sa domnievajú, že prišli na príčinu autoimunitných chorôb appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Od začiatku v dobrých rukách – Pomôžme spolu ťažko skúšaným deťom

PRservis.sk - 19. marec 2018

BRATISLAVA 19. marca 2018 – Spoločnosť Lidl Slovenská republika venuje 10 centov za každé predané balenie plienok Lupilu na pomoc rodinám s deťmi v núdzi.

Každý rodič vie, že najväčším šťastím je zdravé a spokojné dieťa. Mnohí najmenší však o to, čo by malo byť samozrejmé, musia bojovať od svojich prvých chvíľ na svete. Spoločnosť Lidl sa týmto malým bojovníkom rozhodla podať pomocnú ruku a spolu so svojimi zákazníkmi a Nadáciou Markíza bude pomáhať deťom v núdzi. V rámci projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ venuje Lidl 10 centov za každé predané balenie plienok vlastnej značky Lupilu na pomoc rodinám s deťmi vo veku do 3 rokov, ktoré majú vážne zdravotné problémy alebo iné znevýhodnenie.

„Naši zákazníci už veľakrát potvrdili, že majú srdce na správnom mieste a ochotne sa zapájajú do našich spoločensky zodpovedných projektov. Spoločne sa nám za šesť rokov podarilo venovať Tatrám viac ako 800 000 nových stromčekov a slovenské pôrodnice a novorodenecké oddelenia získali v priebehu troch rokov život zachraňujúce prístroje v hodnote takmer 2,5 milióna eur. Sme preto presvedčení, že sa nám spoločne podarí pomôcť desiatkam detí,“ povedal Martin Nagy, konateľ spoločnosti Lidl Slovenská a dodal: „Budeme sa snažiť pomôcť tým, ktorí to potrebujú najviac. Ku každému prípadu pristúpime individuálne a pomoc nastavíme podľa potrieb daného dieťaťa.“

Cieľom Lidla a Nadácie Markíza je podporiť každý týždeň jednu rodinu. Príbehy všetkých detí, ktorým sme spoločne pomohli, a tiež formulár na prihlásenie konkrétneho prípadu nájdete na stránke nadacia.markiza.sk. Jeden príbeh mesačne bude odvysielaný na Markíze v Reflexe. „Spojenie so spoločnosťou Lidl Slovenská republika považujeme za prirodzený vývin nášho smerovania. Spája nás chuť pomáhať a o tom je náš spoločný projekt Od začiatku v dobrých rukách. Pomáhame rodinám a deťom v núdzi a podporujeme ich finančne v rámci našich možností. Uvedomujeme si však, že nedokážeme pomôcť všetkým a preto sme sa rozhodli spojiť pre dobrú vec a znásobiť tak svoje sily. Sme presvedčení, že spoločne podporíme tých, ktorí to najviac potrebujú,“ hovorí Marianna Trnavská, predsedníčka správnej rady Nadácie Markíza.

Spoločenská zodpovednosť v Lidli

Diskontný reťazec komunikuje svoje aktivity v oblasti spoločenskej zodpovednosti pod mottom „Na ceste k lepšiemu zajtrajšku“. Sústredí sa na pritom na päť základných oblastí – spoločnosť, životné prostredie, sortiment, dodávatelia a zamestnanci.
Ročne podporuje Lidl spoločensky zodpovedné projekty v hodnote viac ako 2 000 000 €, viacero z nich vďaka zapojeniu sa svojich zákazníkov. Verejné hlasovanie rozhodlo o umiestnení už tridsiatich fantastických detských ihrísk Žihadielok, od roku 2012 vyčlenil Lidl prostriedky na výsadbu viac ako 820 000 stromčekov v Tatrách, od roku 2015 pomáha obchodný reťazec zachraňovať životy kriticky chorých novorodencov – slovenské nemocnice umožňujúce bezplatný pôrod získali sety prístrojov v celkovej hodnote takmer 2,5 milióna €. Lidl tiež dlhodobo podporuje vzdelávanie a športové aktivity školákov.

O Nadácii Markíza

Poslaním Nadácie Markíza je meniť svet na lepšie miesto pre deti. Pracujeme na realizácii unikátnych projektov, ktoré majú za cieľ zmeniť kvalitu života detí, potešiť ich, pomôcť im splniť ich vytúžené sny a ciele. Priniesť radosť a umožniť im zažiť pocit podpory a nádeje.
Nadácia Markíza vznikla v roku 2007 a v súčasnej podobe pôsobí od decembra 2013. V spolupráci s neziskovými organizáciami sa nám podarilo urobiť mnoho dobrých projektov.
Spoločnosť MARKÍZA SLOVAKIA, spol. s r.o., zakladateľ Nadácie Markíza, podporuje myšlienky firemnej filantropie a prostredníctvom svojej nadácie sa tak zaraďuje medzi spoločensky zodpovedné firmy, ktorým záleží na skutočných hodnotách.
Viac info na: http://nadacia.markiza.sk/aktualne

Vždy aktuálne a zaujímavé informácie o spoločnosti Lidl Slovenská republika nájdete na www.lidl.sk a na sociálnych sieťach.
Facebook: https://www.facebook.com/lidlslovensko
Instagram: https://instagram.com/lidlsk/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC5oGq-pQRauK3TFdDa0ZPAQ
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/lidl-slovenská-republika-v-o-s-

The post Od začiatku v dobrých rukách – Pomôžme spolu ťažko skúšaným deťom appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Analýza vody zo studní zdarma pri príležitosti Svetového dňa vody

PRservis.sk - 19. marec 2018

BANSKÁ BYSTRICA 19. marca 2018 – 22. marec bol vyhlásený ako Svetový deň vody  organizáciou Spojených národov. Koordinovaný je organizáciou UN – WATER v spolupráci s vládami a partnermi po celom svete.

Každý rok je venovaný konkrétnej  téme spojenej s vodou a  tohtoročná téma „Príroda pre vodu“ upozorňuje, ako môžeme využiť možnosti, ktoré ponúka príroda na riešenie problémov týkajúcich sa vody v  21. storočí. Výsadba lesov, obnova a ochrana mokradí, dôraz na zelenú infraštruktúru sú riešenia, ktoré sú  udržateľným a nákladovo efektívnym spôsobom ako môžeme obnoviť rovnováhu vodného cyklu  a pomôcť zmierniť účinky zmeny klímy na vodu a vodné zdroje.

K oslave  Svetového dňa vody sa pripájame organizovaním podujatí pre školy a širokú verejnosť. Okrem exkurzií do objektov čistiarní odpadových vôd a prednášok ponúkame už tradične bezplatnú analýzu pitnej vody z individuálnych zdrojov na dusičnany, ktoré sú najčastejšie prekračovanými chemickými ukazovateľmi v pitnej vode z individuálnych zdrojov.

Zber vzoriek budeme realizovať v laboratóriách pitných vôd v Banskej Bystrici, Prievidzi a v Lučenci, kde je potrebné 22. marca 2018 od 8.00 hod. do 14.00 hod. priniesť v čistej plastovej nádobe (0,5 l) vzorku vody z indivuálnych zdrojov (studní). Vodu treba  nechať pred odobratím vzorky 5 min. odtiecť.

Vzorky vody je možné odovzdať v ten istý deň aj v Obchodnom centre Europa, Banská Bystrica v informačnom stánku Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, a.s. od 9.00 hod. do 14.00 hod.

Viac informácií  a kontakty nájdete na www.stvps.sk, http://www.stvps.sk/zakaznicke-centra/

Mgr. Slavomíra Vogelová, StVPS, a.s.

The post Analýza vody zo studní zdarma pri príležitosti Svetového dňa vody appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Len 11,4 % zamestnancov firiem v Európe má pocit, že sú produktívni

PRservis.sk - 19. marec 2018

BRATISLAVA 19. marca 2018 – Európske firmy nevyužívajú potenciál svojich zamestnancov, ktorí sa tak necítia dosť produktívni a nie sú pre svojich zamestnávateľov pridanou hodnotou, ako odhalil prieskum spoločnosti Microsoft. Počty výkonných a angažovaných zamestnancov pritom výrazne rastú vo firmách, ktoré im nielen že zabezpečia moderné technológie, ale predovšetkým začnú digitálne uvažovať.

Prieskum spoločnosti Microsoft „Prečo technológie nestačia: Digitálna kultúra ako konkurenčná výhoda“* zisťoval, ako nové technológie ovplyvňujú výkonnosť a inovatívnosť zamestnancov a ich schopnosť dať zo seba to najlepšie. Prieskum medzi 20 tisíc zamestnancami v 21 európskych krajinách skúmal úroveň kvality firemnej kultúry, využívanie moderných technológií ako aj vplyv nových technológií na produktivitu, pričom sa ukázalo, že aj napriek zavádzaniu nových technológií, produktivita v podnikoch stagnuje. Iba 11,4 % Európanov cíti, že sú plne produktívni. Len 17 % zamestnancov verí, že sú veľmi inovatívni a 18,5 % má priestor na to, aby svojmu zamestnávateľovi prinášali skutočnú hodnotu.

„Bez technológií už nedokážete byť dlhodobo úspešní,“ hovorí Rudolf Urbánek, generálny riaditeľ Microsoft Česko a Slovensko. „No samotný nákup technológií nestačí. Musíte „nakúpiť“ najmä svojich zamestnancov, pretože digitálna transformácia je o ľuďoch.“

Technológie nestačia, kľúčová je kultúrna zmena

Viac technológií neznamená automaticky aj zvýšenie výkonnosti firmy. Prieskum totiž odhalil priepastný rozdiel medzi firmami, ktoré technológie iba „majú“, a tými, ktoré pomocou nich zavádzajú moderný štýl práce – čiže digitálnu pracovnú kultúru, ktorá zahŕňa aj rozvíjanie digitálnych zručností zamestnancov a podporu manažérov v ich využívaní. Digitálna kultúra je totiž kľúčovým predpokladom pre to, aby technológie firme naozaj pomohli zvýšiť produktivitu, kreativitu, zapojenie a prínos zamestnancov. Európske firmy, ktoré cielene budujú svoju digitálnu kultúru majú v porovnaní s firmami, ktoré digitálnu kultúru zanedbávajú, dokázateľne:

2 x viac zamestnancov, ktorí sa cítia produktívne, t. j. pracujú efektívnejšie, nie viac.
4 x viac zamestnancov, ktorí sa v práci dokážu plne sústrediť na úlohy, vďaka čomu firme prinášajú pridanú hodnotu.
3x viac zamestnancov, ktorí dokážu inovovat
5 x viac zamestancov, ktorí cítia, že ze seba mohou dát to nejlepší

Digitálna kultúra však produktivitu firmy pozitívne ovplyvní len vtedy, ak je postavená na kvalitnej firemnej kultúre. Podľa prieskumu sú úspešnejšie práve tie firmy, ktoré sa sústredia na vytvorenie prostredia dôvery a zameriavajú sa na:

samostatnosť pri práci – skôr ako čakanie na presné zadanie a formálne spracovanie
vysokú prepojenosť tímov a schopnosť pracovať spoločne – neriešiť iba čiastočné ciele a potreby
starostlivosť a férový prístup k zamestnancom
podporu od nadriadených, flexibilitu, angažovanosť zamestnancov, jasne stanovené ciele a vysokú kvalitu práce pri zavádzaní nových technológií či zvyšovaní intenzity ich využívania.

Využívanie moderných technológií

V otázke adopcie technológií prieskum odhalil, že častým problémom nie je to, či podniky majú technológie, ale že ich napriek tomu nevyužívajú. Práve tu zohráva úlohu jasná vízia a odhodlanie vedenia zmeniť zavedené postupy a návyky, aby ľudia dokázali pracovať efektívnejšie.

Hlavnou praktickou prekážkou pre to, aby technológie priniesli firmám požadovaný úžitok, je nedostatočná technická podpora používateľov. „Ľudia musia chápať, prečo a ako majú moderné technológie používať. A musia mať dostatočnú podporu – či už zo strany vedenia, ktoré im ide príkladom, tak aj v školeniach a technickej pomoci,“ vysvetľuje Petr Váša, šéf divízie Office, Microsoft Česko a Slovensko.

Päť generácií na jednom pracovisku

S využívaním technológií súvisí aj konkurencieschopnosť firiem z pohľadu hľadania či udržania si talentov. V spoločnostiach, kde spolu pracuje päť generácií, sú očakávania, zvyky či postoje k technológiám iné, preto tu digitálna kultúra zohráva oveľa významnejšiu úlohu. Zamestnanci, ktorí majú k dispozícii technológie a dokážu ich využívať, majú v práci oveľa väčší pocit užitočnosti, a dokážu sa oveľa viac sústrediť na každú úlohu, čo zvyšuje ak ich produktivitu. To všetko je kľúčové pre udržanie či pritiahnutie talentovaných ľudí. Napriek tomu pracuje iba 17, 1 % zamestnancov v Európe v prostredí so silnou digitálnou kultúrou a ešte menej, iba 16,4 % v práci intenzívne využíva technológie.

*Prieskum Prečo technológie nestačia alebo digitálna kultúra ako konkurenčná výhoda, realizovala spoločnosť Microsoft medzi 20 tisíc zamestnancami v 21 európskych krajinách. Európske výsledky nájdete tu.

The post Len 11,4 % zamestnancov firiem v Európe má pocit, že sú produktívni appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Z travertínu obloženie, bude pre vaše oči potešenie

PRservis.sk - 19. marec 2018

BRATISLAVA 19. marca 2018 – Každý z nás sa snaží si svoje sídlo zariadiť k maximálnej spokojnosti. Využíva na to množstvo materiálov, ktoré majú svoje špecifické vlastnosti. Samozrejme, že jednou z najdôležitejších požiadaviek je, aby to celé v konečnom dôsledku aj dobre vyzeralo a bolo akýmsi potešením pre oči. Na tvár si predsa nanášame krémy s účinnými látkami, ktoré jej dodávajú sviežosť.

Svoj domov si môžete rovnako tak dobre ošetriť kvalitným obkladom. Jeden z tých najlepších, ktorý vydrží naozaj všetko, sa vám v tomto krátkom článku budeme snažiť predstaviť. Nič sa teda nestane, ak si zapnete kvalitné mlynčeky na kávu a pripravíte lahodný nápoj, ktorý vám dodá energiu a zvýši pozornosť. Je to naozaj dôležité, pretože len tak vám neujde žiadny detail.

Príroda u vás doma

Travertín je jedinečný prírodný kameň. Vrstvená štruktúra  mu dáva originálnu štruktúru, ktorá dokáže uspokojiť chuť najnáročnejšieho milovníka prírodných dekorácií. Dokonca aj tá najzložitejšia architektonická myšlienka môže byť stvárnená vďaka tomuto materiálu.

Travertín je použiteľný ako pri interiérovej výzdobe budov, tak aj pri fasádach. Je veľmi odolný, no   poistiť si jeho krásu môžete z tej vonkajšej strany aj účinnými zábranami proti lastovičkám. Predsa len jar sa blíži a nikto asi nemá zbytočné peniaze na to, aby každý jeden rok menil a na novo maľoval omietku. Ale späť k travertínu.

Disponuje výbornými dizajnovými prvkami

Rozmanitosť farieb a textúr robí z travertínu prvú voľbu pre dizajnérov a architektov. Podľa viacerých z nich, nemá travertín žiadne obmedzenia pre použitie v našich podmienkach. Ani ako estetický prvok v interiéri nenájde takmer žiadnu konkurenciu, pretože sa dobre kombinuje aj s ostatnými materiálmi. Ak si ho budete chcieť ale kúpiť, mali by ste si svoje auto vybaviť aj špeciálnymi gumovými vaničkami do kufra, ktorých úložný priestor je dostatočne veľký. Alebo to jednoducho nechajte na predajcu.

Silný a odolný

Nie menej dôležité možno na záver. Travertín má vynikajúce fyzikálne vlastnosti: pevnosť, odolnosť voči mrazu, vlhkosti, prachu a špine. Tieto výhody robia z travertínu prakticky imunitný materiál voči negatívnym vplyvom prostredia. Prvé príznaky starnutia vašej klasickej fasády sa objavia skôr ako za 5 rokov, s travertínom je to niekoľkonásobne viac. Ani v interiéri nebudete mať s ním žiadne problémy.

Často ho vidieť aj v modernej kuchyni a na kuchynskej linke, kde po inštalácii pevného kovania BLUM nasleduje položenie travertínovej dosky, teda pracovnej plochy, ktorá odoláva aj tým najnáročnejším požiadavkám členov rodiny, ktorí sa v nej pohybujú.

Potešením pre vaše oči bude obloženie z travertínu určite, mali by ste sa ale rozhodnúť pre správnu vzorku a farebný odtieň. Vyskúšajte to a svoje rozhodnutie určite neoľutujete.

The post Z travertínu obloženie, bude pre vaše oči potešenie appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Týždenný program SNG 19. 3. – 25. 3. 2018

PRservis.sk - 19. marec 2018

BRATISLAVA 19. marca 2018

Aktuálne výstavy nestex | nestála expozícia SNG

od 17. 1. 2014
Esterházyho palác, 1. poschodie
Kurátori: Dušan Buran & Katarína Chmelinová

Nestála expozícia zbierok SNG z obdobia gotiky a baroka ponúka návštevníkom netradičný pohľad na najvýznamnejšie artefakty 15. až 18. storočia. Je rozdelená do šiestich sekcií, z ktorých každá maliarske a sochárske diela pozoruje z inej perspektívy. Prvá je nazvaná výraz & emócia, druhá je venovaná protikladu typ & indivíduum. Expozícia pokračuje dvojicou priestor & ilúzia a svetlo & tma. Poslednými témami sú telo & gesto a život & smrť. Architektonický koncept výstavy umožňuje aj dočasné intervencie v expozícii (súčasné umenie, reštaurátorská dokumentácia, výstavné boxy na menšie kolekcie a pod.). Hoci vo väčšine prípadov ide – primerane obdobiu aj profilu zbierky – o nábožensky motivované diela, určujúcim posolstvom expozície nie je ani vysvetľovanie ich ikonografie, ani otázky datovania a štýlu. Naopak, ťažiskom prezentácie je v oveľa väčšej miere problematika funkcie, umeleckého zámeru a experimentu.

Architekt Friedrich Weinwurm: Nová cesta

26. 1. — 20. 5. 2018
Esterházyho palác, 2. poschodie, Bratislava

Kurátorka: Henrieta Moravčíková

Odborná spolupráca: Denis Haberland (SNG)

Výstava pripomína dielo Friedricha Weinwurma (1885 – 1942), najvýznamnejšieho predstaviteľa architektonickej avantgardy na Slovensku.

Prostredníctvom dokumentácie, literatúry, fotografií a modelov architektonických diel priblížuje architektovu predstavu o architektúre novej vecnosti ako „dobe primeranom stavebnom umení“. Poukazuje na jeho ťažiskovú architektonickú oblasť, kde išlo najmä o formu, prevádzkové a priestorové vzťahy, ale aj o konštrukčnú a technickú stránku architektúry. Sprítomňuje osobnosť ľavicovo orientovaného intelektuála pri interpretácii spoločenskej úlohy architektúry. Tá spočívala na riešení bytovej otázky a na témach s ňou súvisiacich, ako bolo postavenie jednotlivca a rodiny v modernej spoločnosti, kolektivizmus, plánovanie, industrializácia a štandardizácia.

Výstava tak sprostredkuje divákovi ideové a výrazové koncepty Weinwurmovho diela a nepriamo nastolí otázku, akou cestou, smerovaním a vnímaním prešla po následných tragických historických udalostiach a spoločenských zmenách slovenská povojnová architektúra.

Fotograf Bazovský

17. 11. 2017 — 15. 4. 2018
Esterházyho palác, 3. poschodie, Bratislava
Kurátori: Aurel Hrabušický, Alexandra Kusá

Výstava bude sprístupnená 17. novembra 2017 v bežných otváracích hodinách.

Výtvarné dielo Miloša Alexandra Bazovského (1899 – 1968) ako jedného zo zakladateľov modernej slovenskej maľby bolo už mnohokrát predstavené na výstavách a v publikáciách. Ale Bazovský ako fotograf bude mať na pôde SNG prvú samostatnú výstavu. Ako fotografujúci výtvarník mal síce medzi umelcami na Slovensku predchodcov (Ladislav Mednyánszky, Gustáv Mallý), bol však prvým, ktorý dokázal byť moderným výtvarníkom a moderným fotografom súčasne. Fotografický aparát používal (najviac v 30. – 40. rokoch 20. storočia) namiesto skicára, jeho pomocou budoval akúsi vizuálnu databázu motívov, ktoré sa neskôr objavili v jeho výtvarných dielach. Fotoaparát používal jednoducho ako jeden z ďalších výtvarných prostriedkov a komponoval priamo v jeho hľadáčiku. Vďaka tomu existujú viaceré tematické aj kompozičné paralely medzi jeho zábermi a niektorými kresbami a obrazmi.

Bazovského zaujímali nielen tradičné vidiecke témy – v tomto smere bol akýmsi drsnejším a dokumentaristicky viac dôsledným náprotivkom Karla Plicku, ale aj rôzne prejavy moderného životného štýlu: šport, turistika, cestovanie. Často portrétoval aj svojich priateľov, najviac azda umelca s tragickým osudom – Arnolda Petra Weisza-Kubínčana.

Bazovský svoje snímky nepublikoval, avšak v Archíve umenia SNG sa nachádza pomerne rozsiahly súbor negatívov a ten sa stal základom pripravovanej výstavy.

Osmičky
28. 2. – 31. 12. 2018

Átrium Esterházyho paláca, Bratislava

Autorky koncepcie: Katarína Bajcurová & Petra Hanáková
Kurátorky výstav: Katarína Bajcurová, Petra Hanáková, Alexandra Kusá

Výstavný projekt je netradične navrhnutý do átria Esterházyho paláca ako séria malých výstav k osmičkovým výročiam: februáru 1948, augustu 1968 a októbru 1918.

Napriek názvu sú nástenky viacvrstvovou výstavou umenia, ktorá sa okrem historických tém zaoberá aj teoretickými otázkami spojenými s kurátorstvom, typológiou výstav, kultúrnou politikou a s diváckymi očakávaniami. Základom výstavy bude tri metre vysoká a osem metrov dlhá „galerijná nástenka“, na ktorej sa v časovom slede výročí vystriedajú obrazové koláže zostavené z výtvarného materiálu rôznej povahy primárne zo zbierok SNG. Výsledkom bude akýsi draft či materializovaný Pinterest, pripomienka socialistického „nástenkárstva“, ktorý bude prehovárať o povahe a vnútorných konfliktoch tej-ktorej udalosti. Vo februári nástenku k výročiu 1948 (komunistický prevrat) zavesí Alexandra Kusá, v auguste k výročiu 1968 (vstup vojsk VZ) Petra Hanáková a v októbri k výročiu 1918 (vznik ČSR) Katarína Bajcurová.

 

Ponuka sprievodných programov Pondelok 19. 3. | 18.00
Open Studio: Nanxi Liu a Rokko Juhász

Nanxi a Rokko začali spolupracovať v roku 2015. Ich spoločné performancie prebehli v Indii, Číne, na Filipínach, Slovensku či v Maďarsku a taktiež spolu hosťovali na workshopoch zameraných na umenie performancie vo verejnom priestore. Ich performancie sa zakladajú na konfrontácii osobných skúseností a spoločenských problémov a na skúmaní štátneho aparátu zo spoločenského hľadiska.

Open Studio je vzdelávací program ateliéru IN na Katedre intermédií na VŠVU v Bratislave. Cieľom projektu je priniesť inovatívny a dynamický prístup k vzdelávaniu, ktorý sa napĺňa pozývaním rôznych významných osobností umeleckého sveta.

Esterházyho palác – Berlinka, Nám. Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstup voľný

Utorok 20. 3. | 19.00
Kompozičné laboratórium: Ilja Zeljenka

Prednášky spojené s premietaním dokumentárneho filmu a diskusiou o hudobných skladateľoch – ktoré sa v štyroch vydaniach formátu Kompozičné laboratórium uskutočnia v roku 2018 v Berlinke SNG – začnú legendou avantgardy, filmovej hudby a tvorcom vlastného „bunkového“ systému: Iljom Zeljenkom. Po projekcii nasleduje výklad o skladateľových vybraných skladbách a rozhovor s klaviristkou Magdalénou Bajuszovou, ktorej Zeljenka dedikoval viaceré svoje klavírne tituly. Prednáša a moderuje skladateľ Miroslav Tóth.

Esterházyho palác – Berlinka, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstup voľný

Streda 21. 3. | 18.00
Koncert Hudba dneška v SNG 26 – Zvuk na papieri

Program: Milan Grygar a i.
Účinkuje: Pražský improvizační orchestr

Prvý koncert tohtoročnej časti cyklu Hudba dneška v SNG bude patriť odvážnym zvukovým kreáciám hudobníkov z Čiech a zo Slovenska, zoskupených okolo amerického improvizátora žijúceho v Prahe, kontrabasistu a skladateľa Georgea Cremaschiho a českého improvizátora, trubkára, klarinetistu a zvukového umelca Petra Vrbu. Pražský improvizační orchestr združuje od roku 2012 zaujímavých hudobníkov a intermediálnych umelcov; vo svojich projektoch vychádza z „tradície“ postupov v oblasti dirigovanej i voľnej improvizácie, hry otvorených a grafických partitúr, vytvorených a rozvinutých umelcami či súbormi ako Sun Ra, Butch Morris, Scratch Orchestra, Splitter Orchestra a i.

Koncertný cyklus Hudba dneška v SNG koncepčne a dramaturgicky pripravuje skladateľ, performer, dirigent a vysokoškolský pedagóg Daniel Matej v spolupráci s In Music, o. z. a so Slovenskou sekciou ISCM. Neformálnym „ideovým gestorom“ tohto projektu je aj Matejov súbor VENI ensemble, ktorý v tomto roku – pod názvom VENI 30 – oslavuje 30 rokov existencie na slovenskej aj zahraničnej hudobnej scéne. Projekt Hudba dneška v SNG pre InMusic, o. z., podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Hudobný fond.

Esterházyho palác, 1. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstupné: 4 € / 2 €

Nedeľa 25. 3. | 15.00
Siesta v galérii: Architekt Friedrich Weinwurm. Nová cesta

Nedeľný lektorský výklad prevedie výstavou Friedricha Weinwurma, najvýznamnejšieho predstaviteľa architektonickej avantgardy na Slovensku. Priblíži jeho dielo i úvahy o úlohe architektúry.

Esterházyho palác, 2. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstup voľný

Nedeľa 25. 3. | 15.00 – 17.00 | Rodina
Nedeľa vo výhľade: Od bielej až po čiernu

Nebo je modré, tráva je zelená… alebo to môže byť aj inak? Naše oči dokážu rozoznať niekoľko miliónov farieb. Dostanú sa presne rovnaké farby, ktoré vidíme na veciach okolo nás, aj do umeleckého diela? Vymaľujme svet podľa vlastných predstáv!

Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstupné: 4 € / rodina
R: miroslava.misova@sng.sk

 

Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00

Kníhkupectvo Ex Libris v SNG | Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00

Kaviareň Berlinka v SNG | Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené denne od 10.00 do 22.00

Vstup na výstavy je v roku 2018 voľný!

SNG, Hurbanove kasárne – administratíva
Kollárovo námestie 10, 811 07 Bratislava |  +421 2 20 47 61 11
info@sng.sk
www.sng.sk

Zmena programu vyhradená.

The post Týždenný program SNG 19. 3. – 25. 3. 2018 appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Oznam o prerušení dodávky elektrickej energie

Jakubany.sk - 19. marec 2018
Východoslovenská distribučná a.s. Košice oznamuje občanom obce Jakubany, že dňa 05. apríla 2018 (štvrtok) od 07:20 do 16:10 hod. a dňa 09. apríla 2018 (pondelok) od 07:20 do 16:10 hod. bude prerušená distribúcia elektriny v celej obci.
Kategórie: Samospráva

Oznam pre vodičov: Železničné priecestie na Riazanskej ulici bude do 23. marca uzatvorené

Banm.sk - 19. marec 2018
Oznam pre vodičov: od 8.00 h dňa 19. marca 2018 (pondelok) do 8.00 h dňa 23. marca 2018 (piatok) nepretržite bude uzatvorené železničné priecestie ...
Kategórie: Samospráva

Stránky

Facebook Comments Box