RSS čítačka

Zmena času zo zimného na letný

Jakubany.sk - pred 45 min 34 s
Aj v roku 2019 dôjde k úprave času. Ku zmene zo zimného na letný čas, posunutím o jednu hodinu dopredu, dôjde dňa 31. 3. 2019 (nedeľa) v čase 2:00 hod na 3:00 hod.
Kategórie: Samospráva

Pozvánka

Jakubany.sk - pred 51 min 36 s
Po megaúspešnom Šaľenom turné sa muzikanti rozhodli, že teraz je čas poďakovať sa tým, vďaka ktorým sa im v začiatkoch podarilo dostať tam, kde sú teraz. Preto Kandráčovci už na jar vyrážajú na špeciálne turné po východnom Slovensku.
Kategórie: Samospráva

V obci sa našli 2 psíkovia

Cachtice.sk - pred 3 hod 18 min
V obci sa našli 2 psíkovia. Na krku majú obojky so zvončekmi. Toho času sú umiestnení vo voliére na obecnom úrade, kde si ich môže majiteľ vyzdvihnúť. V prípade, že sa nenájde majiteľ, budú ponúknutí na adopciu.
Kategórie: Samospráva

City Sounds uvádza: Hviezdna Dianne Reeves zaspieva v Bratislave po šiestich rokoch

PRservis.sk - pred 3 hod 32 min

BRATISLAVA 25. marca 2019 - Majiteľka jedného z najväčších jazzových hlasov v histórii, Dianne Reeves, vystúpi 4. 11. v bratislavskom istropolise v rámci bratislavského City Sounds festivalu.

Dianne Reeves (nar. 1956) je jedna z najväčších žijúcich jazzových speváčok, esencia a etalón súčasného ženského jazzového vokálu. To päťkrát  potvrdila aj soška Grammy, pričom jedinýkrát v histórii dostala cenu za najlepší vokálny výkon tri roky po sebe.

Hrala a spievala aj vo filme Georgea Clooneyho Dobrú noc a veľa šťastia, ktorý bol nominovaný na šesť Oscarov a získal jednu z cien Grammy za sounndtrack. Reeves má na konte 20 albumov, väčšinu na prominentnom labeli Blue Note a tri kompilácie. Jej diskografia v kombinácii s bohatou koncertnou činnosťou je bezpochyby zaraďuje do pozície legendy.  Hudobná hviezda vystúpi 4. 11. v bratislavskom Istropolise a zrejme si zopakuje svoj bratislavský triumf spred šiestich rokov, ktorý sa rovnako uskutočnil po krídlami čoraz prestížnejšieho celoročného festivalu City Sounds.

Dianne Reeves k jej závratnej kariére predurčil už jej rodokmeň. pochádza z hudobníckej rodiny, otec bol spevák, matka trubkárka, jej bratrancom bol slávny klávesista a skladateľ George Duke. Vášeň k jazzovému spevu v nej prebudil strýko Charles Burrell, ktorý ako basista hrával s hviezdami ako Ella Fitzgerald, Billie Holiday a Sarah Vaughan. Svojú kariéru odštartovala v roku 1975 ako sólová speváčka v koncertnej skupine Sergia Mendesa, neskôr ju na túto pozíciu angažoval Harry Belafonte

Dianne Reeves spolupracovala s množstvom prominentných umelcov ako Wynton Marsalis, Nicholas Payton, George Duke, Daniel Barenboim, skupina Steps Ahead, Wayne Shorter, McCoy Tyner, Solomon Burke, Lionel Hampton, Toots Thielemams, Djavan, Caldera, či Terence Blanchard.

Hybnými silami hudby Dianne Reeves sú jazz, r’n’b, latinskoamerická hudba a ich nesmierne umná fúzia. Jej artilériou je aj fantastická muzikalita, nesmierne improvizačné schopnosti, ktoré sa môžu rovnať s akýmkoľvek špičkovým svetovým inštrumentalistom. Mimoriadnou pridanou hodnotou je jej pódiová charizma. No a ak k tomu prirátame  virtuóznu kapelu zloženú z chápavých a disponovaných sidemanov, ani na chvíľu nezapochybujeme, že odmenou nám bude muzikantská synergia svetových parametrov. Posúďte sami, napr. z ukážky cover verzie Boba Marleyho:

Kapela zahrá v zložení: Dianne Reeves – spev, Peter Martin – klavír, Romero Lubambo – gitara, Reginald Veal – basgitara, Terreon Gully - bicie

Event na facebooku: https://www.facebook.com/events/546385742547098/

City Sounds je celoročný festival, ktorého ambíciou je predstaviť na Slovensku svetovo uznávaných umelcov, prezentovať hudobnú interpretačnú špičku v kombinácií s výraznými predstaviteľmi slovenskej hudobnej elity formou dvoj-koncertov, či spoločných vystúpení, propagovať najnovšie hudobné trendy, unikátnych interpretov a zároveň tak edukovať slovenské publikum.

Viac informácií: www.citysounds.sk

FESTIVAL CITY SOUNDS z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Kategórie: Podporujeme

<p>Začiatkom marca sa v ruskom

Humenne.sk - pred 4 hod 47 min

Začiatkom marca sa v ruskom Krasnojarsku uskutočnili Svetové univerzitné hry. Slovensko a najmä mesto Humenné tam reprezentoval Ivan Fedorko, hráč MHK Humenné.

Kategórie: Samospráva

Štvrťfinále ukončené, Inžinieri uzavreli najlepšiu štvoricu

PRservis.sk - pred 5 hod 32 min

BRATISLAVA 25. marca 2019 - Dve série musel rozhodnúť až tretí zápas.  Teraz však už poznáme všetkých postupujúcich a rovnako aj zloženie semifinálových dvojíc.  Banská Bystrica si o postup do finále zahrá s HC Masaryk University a svojho súpera sa dočkal aj Trenčín.  Po vysokom víťazstve nad UK Praha vypukla radosť v tábore Inžinierov.  Podrobnejšie informácie o výsledkoch nájdete v článku.

Štvrťfinále play-off:

HC Masaryk University - Akademici Plzeň 7:3 (0:1, 4:1, 3:1), stav série 2:1

Góly: 22. M.Florek, 22. P.Tomaník, 26. P.Říčka, 31. P.Matov, 45. J.Grygera, 48. P.Ivičič, 53. P.Matov - 10. J.Hřebík, 36. M.Polata, 53. D.Smejkal

Brankári: Nir Tichon - 31 zákrokov, 91.2% úspešnosť, Jakub Frček - 34 zákrokov, 82.9% úspešnosť

UK Praha - Engineers Prague 2:9 (1:5, 1:1, 0:3) - 300 divákov, stav série 1:2

Góly: 3. M.Matějček, 27. A.Hyršl - 1. J.Janata, 3. P.Zdvořáček, 10. M.Suda, 15. J.Veber, 18. J.Vostracký, 28. J.Veber, 43. V.Urbančík, 45.M.Suda, 50. P.Ujfaluši

Semifinálové dvojice:

Gladiators Trenčín - Engineers Prague

UMB Hockey Team Banská Bystrica - HC Masaryk University

Semifinále sa bude hrať na dva víťazné zápasy s tým, že v každej dvojici začína lepšie umiestnené mužstvo prvé stretnutie na ľade súpera. Druhý, prípadne tretí duel hrá lepšie umiestnené mužstvo po základnej časti na domácom ľade.

Podrobnejšie informácie o lige nájdete na webe www.euhl.eu

Kategórie: Podporujeme

Zranené srdcia

PRservis.sk - pred 8 hod 32 min

BRATISLAVA 25. marca 2019

(The Aftermath) Premiéra: 28. 3. 2019

Jedna žena a dvaja muži vo vojnou zničenom meste. Keira Knightley v úlohe  manželky britského dôstojníka prichádza do zničeného Hamburgu, kde spoznáva nielen následky vojnových hrôz, ale aj jedného sympatického Nemca.

Povojnové Nemecko v roku 1946. Rachael Morgan (Keira Knightley) prichádza do  rozbombardovaného Hamburgu, aby sa stretla so svojím manželom Lewisem (Jason Clarke), britským plukovníkom. Ten je poverený obnovou zničeného mesta, v ktorom stále vládne chaos a beznádej. Vo chvíli kedy sa vydajú do svojho nového domova, je Rachael  zaskočená neočakávaným rozhodnutím, ktoré Lewis urobil – dom budú obývať spolu s jeho predchádzajúcim nemeckým vlastníkom Stefanem Lubertom (Alexander Skarsgård) a jeho dospievajúcou dcérou Fredou (Flora Thiemann).

Rachael stratila cez vojnu syna pri nemeckých náletoch na Londýn, a tak vníma bývanie s nedávnym nepriateľom ako nemysliteľné. Medzi ňou a Stefanom vzniká silné napätie. Keď zistí, že aj on utrpel cez vojnu veľkú osobnú stratu, začína sa jej postoj meniť. Povinnosťami zaneprázdnený Lewis až veľmi neskoro zistí, že jej pôvodné odmietanie a zármutok vystriedala vášeň a zrada.

Film Zranené srdcia bol natočený podľa bestseleru spisovateľa Rhidiana Brooka, k jeho pozoruhodnému príbehu ho inšpirovalo rozprávanie jeho starého otca. Natáčanie filmu prebiehalo aj v Prahe a v ďalších českých mestách.

Kategórie: Podporujeme

My

PRservis.sk - pred 8 hod 32 min

BRATISLAVA 25. marca 2019

(Us) Premiéra: 28. 3. 2019

Štastná rodinka na letnom byte, ktorej prázdninovú pohodu naruší štvorica votrelcov. Tradičná hororová zápletka? Ani omylom. V podaní oscarového scenáristu a režiséra Jordana Peelea ide o totálne niečo nové, niečo čo divákov zmetie rovnako ako jeho predchádzajúci horor Uteč.

Prišiel, natočil, zvíťazil. Pred dvoma rokmi šokoval Jordan Peele celý svet provokatívnym a inteligentným hororom Uteč, za ktorého scenár dostal Oscara. Jeho ďalší film, ktorý sa volá jednoducho – My – sa slávnemu "súrodencovi" vo viacerých veciach dosť podobá. Peeleovi sa znovu podarilo natočiť film, ktorý zároveň šokuje a baví, a pod hororovou nálepkou ukrýva inteligentnú a rafinovanú satiru súčasného sveta.

Adelaide Wilsonová (Lupita Nyong´o, držiteľka Oscara za 12 rokov otrokom ) prichádza s manželom a dvoma deťmi na prázdninový pobyt na chatu na kalifornskom pobreží, kde ako malá trávila prázdniny. Na prvý pohľad vyrovnaná a spokojná žena v sebe skrýva veľké trauma z detstva a hneď po príchode v nej reťaz zdanlivo nevinných udalostí vyvolá silnú paranoju a pocit, že rodinná idylka veľmi skoro skončí. Predtucha sa premení na realitu, keď sa uprostred noci na príjazdovej ceste k domu objaví štvorica podivínov, ktorí na rodinu ihneď zaútočia. Desivá nočná mora je o to strašnejšia, že útočníci vyzerajú rovnako ako Wilsonovci. Majú však v rukách zbrane a neváhajú ich použiť.

"Vyzerajú ako my. Myslia ako my. Nezastavia sa pokiaľ nás nezabijú, alebo my nezabijeme ich, "hovorí Adelaide svojmu vydesenému synovi vo filme. "Môj film je o tom, čo je dnes nespochybniteľnou pravdou, ale čo si väčšinou odmietame pripustiť – my sami sme sebe najväčším nepriateľom," popisuje Peele hlavnú myšlienku svojho výsostne originálneho hororu. Film, ktorý vo vás vyvolá stovky otázok, na ktoré sa odpovede hľadajú len veľmi ťažko.

Kategórie: Podporujeme

S hrdinom filmu Arctic: Ľadové peklo si siahnete na dno svojich síl

PRservis.sk - pred 8 hod 32 min

BRATISLAVA 25. marca 2019 - V Arktíde môže teplota klesnúť až na –70°C. V tejto neprajnej, opustenej a ľadovej pustatine bojuje o prežitie muž. Okolo neho je len biela ničota a vrak lietadla, v ktorom sa ukrýval, pozostatok dávnej nehody. Postupne sa naučil, ako bojovať so zimou a víchricami, ako byť ostražitý voči ľadovým medveďom a ako si uloviť potravu. Nečakaná udalosť ho však prinúti vyraziť na dlhú a nebezpečnú cestu, ktorá rozhodne o jeho prežití. Ľadová zem však chyby neodpúšťa.

Prvý celovečerný film Arctic: Ľadové peklo brazílskeho YouTubera a režiséra hudobných videí Joa Pennu mal premiéru na Festivale v Cannes a získal si priazeň fanúšikov po celom svete. Je výnimočný svojim naturalizmom a autenticitou. Úmorná 19-dňová produkcia v teréne na Islande bola pre Madsa Mikkelsena, herca zo seriálu Hannibal a filmov Rogue One: A Star Wars Story či Dr. Strange, najťažším a aj najnáročnejším  nakrúcaním, ktoré kedy absolvoval.

Mikkelsen hovorí: "Stále som strácal hmotnosť, chudol som a chudol, nemal som vôbec žiadnu energiu a zabúdal som jesť. Musel som robiť fyzicky extrémne náročné veci, ktoré by mi dali zabrať, aj keby som bol fit! Bol som vyčerpaný, ale emócie boli presne na mieste. A práve preto sú niektoré scény o niečo emotívnejšie! Párkrát som sa v podstate zrútil, pretože aj postave by sa to stalo."

Snímku o úžasnom odhodlaní a neskrotnej prírode prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film. Vychutnať si ho môžete od 28. marca 2019.

Zobraziť fotogalériu k článku:
S hrdinom filmu Arctic: Ľadové peklo si siahnete na dno svojich síl

Kategórie: Podporujeme

POZVÁNKA

Cachtice.sk - pred 8 hod 39 min
Kategórie: Samospráva

Ionizujúce žiarenie môže škodiť i pomôcť

SAV.sk - 22. marec 2019
Ionizujúce žiarenie je fenomén, ktorý na prvé počutie naháňa skôr strach. Organizátori marcovej košickej vedeckej kaviarne oslovili odborníka, ktorý porozpráva aj o pozitívnom využití tohto strašiaka nukleárnej doby. V stredu 27. marca 18. hodine v kinosále Kulturfabrik Tabačka na Gorkého ulici 2 v Košiciach bude pripravený skúsený odborník, expert v tejto oblasti, doc. RNDr. Pavol Matula, CSc., z Východoslovenského onkologického ústavu, a. s., v Košiciach: „Prednášku pod názvom Ionizujúce ...
Kategórie: Podporujeme

Zacielené na onkogenetiku

SAV.sk - 22. marec 2019
Veda SK sa už v sobotu 23. marca opäť hlási o slovo aj o pozornosť poslucháčov Rádia Slovensko. Tentoraz s témou – Diktuje genetika náš osud? Hosťami Vedy SK budú od 22.20 hod. RNDr. Regina Lohajová Behulová, PhD. z Onkologického ústavu sv. Alžbety (primárka Oddelenia genetiky) a Mgr. Miroslav Chovanec, PhD. - vedecký riaditeľ Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV. Reč bude o genetike, najmä však o onkogenetike a o DNA, ktorá je „kódom“ nášho života. Fridrich Miescher identifikoval ...
Kategórie: Podporujeme

Vladimír Petrík: človek a literatúra

SAV.sk - 22. marec 2019
Vo štvrtok 21. marca 2019 sa v Ústave slovenskej literatúry SAV v Bratislave uskutočnil vedecký seminár Vladimír Petrík: človek a literatúra pri príležitosti nedožitého životného jubilea literárneho historika a kritika PhDr. Vladimíra Petríka, CSc. (1. 3. 1929 – 19. 11. 2017). Podujatie v rámci dlhodobého cyklu Pamäť literárnej vedy si pripomenulo jeho osobnosť i dielo, no predovšetkým prázdne miesto, ktoré ostalo po otvorenom a vzácnom človeku a obľúbenom kolegovi. Na seminári odzneli príspevky Rudolfa Chmela, Petra Zajaca, Petra Darovca, ...
Kategórie: Podporujeme

NEWMATEC 2019: špičkoví európski odborníci o nových trendoch v automobilovom priemysle

PRservis.sk - 22. marec 2019

BRATISLAVA 22. marca 2019 - Automobilový priemysel čakajú v krátkej budúcnosti významné zmeny. Medzi ne patrí aj potreba znižovania emisií a stým súvisiaci rast významu alternatívnych pohonov, podpora elektromobilov na batérie či elektromobilov na vodíkový pohon. Budúcnosť ovplyvní aj prechod na iné formy a požiadavky súčasnej mladej generácie na mobilitu. Ako dlhodobo zdôrazňuje Zväz automobilového priemyslu SR, na budúcnosť je potrebné sa pripraviť už dnes. Je nevyhnutné o nových trendoch diskutovať s odborníkmi, ale aj vymieňať si skúsenosti  a koordinovať spoluprácu v rámci krajín V4, kde je východisková pozícia na približne rovnakej úrovni ako na Slovensku. Aj preto 5. ročník prestížnej medzinárodnej automotive konferencie NEWMATEC 2019 spojí odbornú diskusiu s názormi zástupcov hospodárskych rezortov krajín zoskupenia V4.

Piaty ročník medzinárodnej odbornej konferencie NEWMATEC, ktorý sa bude konať  v Šamoríne v dňoch 26. – 27. marca, je organizovaný pod záštitou Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Po úvodnom príhovore ministra hospodárstva Petra Žigu bude konferencia pokračovať oficiálnou panelovou diskusiou štátnych tajomníkov ministerstiev zodpovedných za hospodársku politiku a priemysel krajín V4. Účasť vládnych predstaviteľov doplní viac ako 300 hostí stredného a vyššieho manažmentu a odborníkov z oblasti automobilového priemyslu na medzinárodnej úrovni.

Na konferencii vystúpia špičkoví medzinárodní prednášajúci s témami, ktoré sa týkajú revolučných zmien v technológiách ale aj globálnych vplyvov zmlúv o voľnom obchode, ochranárskych politík a obchodných vojen a v neposlednom rade aj Brexitu na globálne priemyselné odvetvie, akým je automobilový priemysel.

Rečníci a diskutujúci sa budú snažiť zodpovedať na otázky, ako sa pripravuje priemysel a na druhej strane ako sa krajiny dokážu vysporiadať s globálnymi výzvami, ktoré  prinesú pripravované zmeny.  Je podnikateľské prostredie na to pripravené? Reaguje správnym spôsobom školstvo? Sme pripravení na rekvalifikácie? Do akej miery je ohrozená konkurencieschopnosť jednotlivých krajín.

"Dovolím si povedať, že tento rok bude mať konferencia NEWMATEC mimoriadne vysokú úroveň," hovorí Alexander Matušek, prezident Zväzu automobilového priemyslu SR. "Pozvanie prijali celosvetovo uznávaní odborníci na nové trendy v automobilovom priemysle. Som však veľmi rád, že môžeme otvorene hovoriť o problémoch a ich riešeniach aj s vysokými predstaviteľmi krajín V4. Naše ambície v ďalšom napredovaní automobilového priemyslu sú vysoké, horšie sú už na tom naše kondície. Preto verím, že aj medzinárodný pohľad a skúsenosti nás môžu posunúť výrazne dopredu."

Zaujímavosťou tohto ročníka konferencie NEWMATEC budú unikátne automobily na vodíkový pohon, ktorých je v Európe v prevádzke len približne 1000 kusov. Tieto automobily sú však podľa  viacerých odborníkov trendom s veľkou perspektívou. Nedávna štúdia konzorcia FCH JU pôsobiaceho v Brusseli  dokonca uvádza, že v tomto sektore vzniknú stovky tisíc nových pracovných miest. Automobily bude možné vyskúšať či otestovať priamo počas konferencie. K tejto téme je zároveň pripravená panelová diskusia na tému -  do akej miery sú vodíkové autá pre Slovensko vhodnejšou alternatívou ako elektromobily a aké benefity by práve táto alternatíva priniesla našej ekonomike.

Kategórie: Podporujeme

Vaše umenie bude hýbať Tatrami. Zapojte sa do súťaže ZSSK. V hre je preukaz MAXI KLASIK a prestíž!

PRservis.sk - 22. marec 2019

BRATISLAVA 22. marca 2019  

Už od roku 2020 bude do Vysokých Tatier postupne pribúdať päť nových vozidiel v hodnote takmer 40 miliónov eur
Verejnosť sa môže zapojiť do súťaže o najpôsobivejšiu grafiku pre tatranskú železnicu

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pristúpila k obnove vozidlového parku a do Vysokých Tatier obstarala nové elektrické jednotky v celkovom počte 5 kusov. Prvá z nich sa na koľaje dostane už v roku 2020. Nové vlaky do Tatier prinesú aj nový dizajnový jazyk a do tvorby návrhu ich exteriéru sa môžu zapojiť všetci Slováci. ZSSK pripravila súťaž, podstatou ktorej je preniesť symboly Vysokých Tatier na vozidlá tatranskej železnice a poukázať tak na symbiózu tatranskej prírody a ekologickej vlakovej dopravy. V súčasnosti v našich veľhorách funguje tatranská elektrická železnica a ozubnicová železnica. Nové moderné jednotky budú hybridné – dokážu jazdiť na oboch tratiach.

"Víťaz súťaže získa 1x prenosný preukaz MAXI KLASIK, ktorý umožňuje neobmedzené cestovanie vlakom po Slovensku počas celého roka. Najväčším ohodnotením pre výhercu však bude možnosť stať sa na niekoľko rokov súčasťou malebnej tatranskej prírody," hovorí Karol Martinček, člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK.

Ako sa zapojiť do súťaže?

1. Súťažiaci musia vytvoriť tematický grafický návrh exteriéru pre elektrické jednotky vo Vysokých Tatrách, ktorý musí spĺňať nasledujúce parametre:

Koncept piatich grafík – jedna grafika pre jednu ucelenú jednotku. Návrhy by mali obsahovať symboly Vysokých Tatier.
Grafiky musia spolu súvisieť a spoločne vytvárať jednotnú tvár tatranskej železnice.
Použité majú byť maximálne 4 farby, pričom základná farba je daná: červená RAL 3020.
Grafika má rešpektovať aktuálny výzor exteriéru vlakov ZSSK a "zapadnúť" do flotily (zachovanie hlavnej farby RAL 3020).
Formát.jpg alebo.dxf (pohľady na vozidlo zo všetkých strán). Grafika sa ďalej spracuje do technického výkresu, preto je ideálne, ak sa zadefinujú aj rozhrania jednotlivých farebných plôch, nie je to však podmienkou.
Víťazná grafika sa premietne na vozidlo formou nástreku, preto treba mať na zreteli, že jemné linky či zložité tvary nie je možné realizovať.

2. Vytvorené návrhy treba zaslať na e-mail sutaz@slovakrail.sk.

E-mailová správa musí obsahovať nasledovné kontaktné údaje: meno a priezvisko autora, kontakt (e-mail, telefón).
Zaslaním návrhov autor zároveň prehlási, že sa oboznámil s podmienkami súťaže
A s podmienkami ochrany osobných údajov.
Do súťaže sa môžu zapojiť jednotlivci, spoluautori, ale aj grafické štúdiá či iné právnické osoby.
Návrhy treba zaslať do 21. 4. 2019.

3. Odborná porota vyberie jeden koncept piatich najvhodnejších návrhov. Víťazný návrh i s menami zverejníme 25. 4. 2019 na našom webe a na FB profile.

4. Víťazný návrh môže byť použitý na elektrických jednotkách aj s uvedením mena autora.

Podmienky súťaže nájdete tu: www.slovakrail.sk/sk/sutaz-tez/podmienky.html
Podklady sú tu: www.slovakrail.sk/fileadmin/Dokumenty2/2019/BZ_2020673_L4447_dxf.pdf
Viac o produkte MAXI KLASIK sa dozviete na www.slovakrail.sk/sk/ceny-zlavy-sr/zssk-maxi-klasik.html.

Kategórie: Podporujeme

Pitná voda je dar – 2,1 miliardy ľudí k nej nemá prístup

PRservis.sk - 22. marec 2019

BRATISLAVA 22. marca 2019 - 22. marec je Svetovým dňom vody. Práve teraz nemá 2,1 miliardy ľudí prístup k pitnej vode. Nedostatok vody a hygieny patrí v súčasnosti medzi najväčšie hrozby. Najviac sú ohrozené práve deti. Vo vojnových konfliktoch zomiera viac detí na choroby, ktoré spôsobila znečistená voda ako v dôsledku násilia, ktoré so sebou vojna prináša. V roku 2018 zabezpečil UNICEF vodu a hygienické pomôcky pre 35, 5 milióna ľudí.

Kategórie: Podporujeme

Swingový bál s Bratislava Hot Serenaders: tanečný večer len pre vás

PRservis.sk - 22. marec 2019

BRATISLAVA 22. marca 2019 - Orchester Bratislava Hot Serenaders pozýva 6. apríla všetkých milovníkov tanečnej a džezovej hudby, ako aj spoločenského tanca, na mimoriadne podujatie – Swingový bál v Istra Centre v Devínskej Novej Vsi.

Istra Centrum si orchester vybral preto, lebo je to priestor ako ušitý pre tento typ akcie – de facto zmenšenina kultového PKO s parketovou podlahou, obzvlášť vhodnou na tanec. Táto sála dokonca priamo inšpirovala myšlienku celej akcie. Pre návštevníkov je zabezpečená bezplatná doprava z námestia SNP (od Ministerstva kultúry) do DNV a po skončení bálu naspäť.

Istra Centrum na YouTube: https://youtu.be/5O5cDzGi3dQ

Swingový bál je jediné tanečné podujatie medzi plesovými sezónami s orchestrom Bratislava Hor Serenaders s výnimkou Veľkého tanečného večera 11. októbra. B.H.S. bude hrať najlepšie kusy zo svojho repertoáru celý večer do tanca aj na počúvanie. Odznejú foxtroty, valčíky, tangá ako aj rýchle tanečné kusy.

Návštevníci sa môžu počas večera tešiť na štyri tanečné kolá a dve tanečné školy – základy foxtrotu a charlestonu. Lektori tanečnej školy B-Swing nám aj predstavia vlastnou tanečnoz exhibíciou. Občerstvenie bude formou bufetov (nie je v cene vstupného).

Swingový bál sa začína o 19:00 a končí o 23:00.

Video pozvánka:

Podujatie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1099556113549477/
Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/event/Swingovy-bal-2019

Bratislava Hot Serenaders je slovenský orchester, ktorý vznikol v roku 1991 a získal si európsky rešpekt. Kapelníkom je prominentný trubkár Juraj Bartoš. Orientuje sa na hudbu predswingovej a swingovej éry (20.-40. roky) a slovenskú tanečnú hudbu s jazzovými prvkami. Neodmysliteľnou súčasťou produkcie sú autentické hudobné nástroje a kostýmy.

BHS má na konte 11 albumov a vystúpenia po celej Európe, pravidelne chodí na britské turné (dokopy štyrikrát). Významná je spolupráca s Milanom Lasicom.
Web: https://www.serenaders.sk

Tanečnú školu B-swing tvorí, podľa vlastných slov, partia swingových nadšencov. Organizuje tanečné kurzy swingu v Bratislave, tančiarne a workshopy. Kurzami prešli stovky študentov tancov Charleston, Lindy Hop či Boogie-Woogie, z niektorých sa stali profesionáli. Členovia B-swing vytvorili veľkú bratislavskú swingovú komunitu, ktorá sa pravidelne stretáva na swingových tančiarňach pre verejnosť, piknikoch či iných podujatiach tohto zamerania.
Web: https://b-swing.sk/

Kategórie: Podporujeme

Väčšina Slovenska si stále nemyslí, že ženy sú rovnako dobre líderky

SAV.sk - 22. marec 2019
p align="left" Iba polovica slovenskej spoločnosti si myslí, že ženy sú rovnako dobré politické líderky ako muži. Názory mužov a žien sa pritom výrazne líšia: takmer dve tretiny mužov (64 %) súhlasia, že muži sú lepší politickí lídri ako ženy a 59 % mužov súhlasí, že muži vedia lepšie riadiť firmy ako ženy. Vyplýva to z výskumu EVS, ktorý k 2. kolu prezidentských volieb v SR spracovala Alexandra Matejková zo Sociologického ústavu SAV. p align="left" „O schopnostiach žien v riadiacich funkciách najviac pochybujú ...
Kategórie: Podporujeme

Stránky