RSS čítačka

Dopravca, ktorý dáva priestor prírode

PRservis.sk - pred 1 hod 13 min

13.7.2020 - Spoločnosť NAD - RESS Senica, a.s., ktorá patrí medzi najväčších dopravcov na Slovensku, sa neustále snaží hľadať nové riešenia ako zefektívniť svoju logistiku a zároveň znížiť jej negatívny dopad na životné prostredie.

Výfukové plyny vozidiel na bežný pohon vytvárajú emisie, ktoré majú nepriaznivý účinok na prírodu, ovzdušie i človeka, spoločnosť sa preto rozhodla konať a prejsť na zelenú alternatívu pohonu a venovať väčšiu pozornosť zníženiu svojho emisného priemeru i uhlíkovej stopy. Vďaka výraznej investícii tak prinesie nové technológie z oblasti dopravy aj do našich končín. Spoločnosť sa pustila do nového EKO projektu, vďaka ktorému sa z nej stane priekopník medzi slovenskými dopravcami. NAD - RESS Senica ako prvá uskutoční komplexnú modernizáciu svojho vozového parku. Staršie modely kamiónov postupne nahradí novými ekologickými vozidlami, ktoré sú navrhnuté tak, aby spĺňali najnovšie požiadavky pre vnútroštátnu i medzinárodnú dopravu. Nové kamióny budú výnimočné nielen šetrnosťou k životnému prostrediu, čo sa týka tvorenia emisií, ale aj z hľadiska hlučnosti. Bežný nákladný automobil je známy tým, že ho počuť už zo vzdialenosti niekoľko desiatok metrov, no nový ekologický model prispeje k tichšej doprave vďaka svojmu bezhlučnému chodu, čím sa stáva ideálnym riešením aj pre večerné zásobovanie.

Aj keď počas roka nastali komplikácie spojené s mnohými obmedzeniami, ktoré spomalili chod projektu, NAD - RESS Senica sa nedala zastaviť a v posledných mesiacoch testovala viaceré ekologické kamióny. K aktuálnej situácii sa vyjadril aj generálny riaditeľ spoločnosti, Ing. Peter Halabrín:

,,Hneď, ako to bolo možné, sme začali testovať kamióny viacerých značiek, ktoré vyvíjajú a disponujú takýmito ekologickými vozidlami. V súčasnosti, aj napriek časovému sklzu, môžeme hrdo povedať, že máme testovanie úspešne za sebou. Naši odborníci spolu s vodičmi niekoľko mesiacov poctivo porovnávali všetky modely z hľadiska kvality, efektívnosti či pohodlia. Preto sa už čoskoro môžete tešiť na finálne výsledky.”

Cieľom spoločnosti je do konca roka vylepšiť svoj vozový park až o 20 nových EKO modelov a v nasledujúcich dvoch rokoch o ďalších minimálne 100 nákladných vozidiel, vďaka čomu sa NAD - RESS Senica stane doslova tichým lídrom medzi dopravcami.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Aj hranolčeky majú svoj deň. Čo viete o tých z Mekáča?

PRservis.sk - pred 3 hod 13 min

13.7.2020 - Aj obľúbené hranolčeky majú v kalendári svoj deň. Medzinárodný deň hranolčekov alias hranoliek (Fête de la frity) pripadá v kalendári práve na dnešný deň – 13. júl  a pripomíname si ho na celom svete od roku 1977. Podľa svetových prieskumov sú zemiakové hranolčeky plošne najobľúbenejšou prílohou. Ich presný pôvod sa určiť asi nedá. Sporia sa oň medzi sebou Belgičania a Francúzi. Podávajú sa ako príloha k rôznym druhom jedál. Jedia sa aj samostatne – jemne posolené, s rôznymi omáčkami i bez. K celosvetovo známym ikonám patria hranolčeky z McDonald's.

Reštaurácie McDonald's sú po celom svete známe vďaka svojim chutným, zlatistým, chrumkavým hranolkám bez kazov. Farmári a dodávatelia, ktorí zemiaky pestujú a spracúvajú, musia dodržiavať  tie najšetrnejšie a najefektívnejšie spôsoby výroby hranolčekov pre McDonald´s na celom svete. A verte, všade sa vyrábajú iba zo 100 % zemiakov!

V Slovenskej republike sa v McDonald's ročne predá na 2 500 000 kilogramov hranolčekov.
Chceli ste niekedy rozlúsknuť záhadu, prečo sú tie z Mekáča také dlhé? Dlhé sú, pretože sú pozdĺžne krájané po celej dĺžke z odrôd zemiakov, ktoré sú naozaj veľké.
V bežných obchodoch také nikdy nenájdete. Priemerný zemiak na hranolčeky z Mekáča váži asi 400 gramov. McDonald's používa osem vybraných odrôd zemiakov. Najznámejšia z nich je Russet Burbank, ktorá je považovaná globálne za zlatý štandard. Na Slovensku a v Čechách využíva McDonald's na výrobu hranoliek odrody Russet Burbank a Innovator.
Zemiaky z malých fariem pre spoločnosť McDonald's spracováva holandská rodinná firma Farm Frites. Tie, ktoré prichádzajú na Slovensko, spracovávajú naši severskí susedia v Poľsku v závode Farm Frites Poland.
Vedeli ste o tom, že zemiaky pre Mekáčovské hranolčeky šetrne vždy "šúpe" vodná para? Pri bežnom čistení totižto zemiak stratí 20 % objemu, takto len 8 %. S kvalitou pomáhajú technológie. Každý jeden nakrájaný zemiakový hranolček je kontrolovaný pomocou kamier. Ak má na sebe nejakú vadu, "vzduchovou puškou" je doslova odstrelený na vedľajší pás. Softvér určí miesto poškodenia a špeciálne nože automaticky miesta odrežú. Tajomstvom bielych hranolčekov z Mekáča jej ich blanšírovanie, ešte pred tým, ako sú vo fabrike predsmážané v repkovom a slnečnicovom oleji, ktoré sú vhodné aj pre vegánov.
Počuli ste inak už o pracovnej pozícii "testovač hranoliek" – o človeku, ktorého úlohou je ochutnávať hranolčeky? Existuje v poľskej fabrike Fabrika Farm Fritez Poland, ktorá spolupracuje s desiatkami farmárov, od ktorých zemiaky fabrika vykupuje. V rámci filozofie udržateľnosti a minimalizácie emisií ich vozia maximálne zo vzdialenosti 100 kilometrov.
Hranolčeky McDonald's sa servírujú v troch rôznych baleniach, a to veľké (130 gramov), stredné (92 gramov) a malé (65 gramov). Ak ich má niekto rád nesolené, obsluha mu na požiadanie pripraví špeciálnu várku bez soli.
Hranolčeky sa smažia vo fritéze, v zmesi slnečnicového a repkového oleja presne 3 minúty na 168 °C. Po vypražení sú uchovávané 7 minút, aby zákazník vždy dostal prvotriednu kvalitu, jedinečnú a nezameniteľnú chuť. Možno ich jesť samotné alebo s niektorou z omáčok. Medzi najobľúbenejšie patria v Česku a na Slovensku sladkokyslá omáčka, kečup a majonéza.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Oznam - Zberné miesto

Jakubany.sk - pred 3 hod 28 min
Obec Jakubany oznamuje občanom, že dňa 15. 07. 2020 (t.j. streda) a dňa 17. 07. 2020 (t.j. piatok) bude Zberné miesto (dvor) z prevádzkových dôvodov celý deň ZATVORENÝ. Prosíme o rešpektovanie tohto oznamu.
Kategórie: Samospráva

Mládežnícky parlament mesta

Humenne.sk - pred 3 hod 42 min
Kategórie: Samospráva

Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. vyhlasuje generálny pardon do 30. októbra 2020

PRservis.sk - pred 4 hod 13 min

13.7.2020 - Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. začína  v rámci svojej pôsobnosti s podrobnou kontrolou odberných miest,  ktoré sú pripojené na verejný vodovod alebo verejnú kanalizáciu, avšak nemajú uzavretú zmluvu a za uskutočnené plnenia dodávateľovi neplatia.

Keďže spoločnosť chce dať takýmto subjektom príležitosť, aby sa prihlásili a odo dňa prihlásenia uzavreli s dodávateľom zmluvu a vyhli sa tak zvýšeným poplatkom a pokutám po tom, keď takéto nelegálne pripojenie odhalí, dodávateľ, vyhlasuje od 14.7.2020 do 30.10.2020  generálny pardon.

Ak do uvedeného termínu nedôjde k legalizácii pripojenia uzavretím zmluvného vzťahu na príslušnom zákazníckom centre a kontrolou bude potvrdené pripojenie či už na verejný vodovod alebo verejnú kanalizáciu, prípadne odberateľ odvádza  vody  z povrchového odtoku do verejnej kanalizácie bez spoplatnenia alebo využíva vlastnú studňu, z ktorej bez zaplatenia odvádza vody do verejnej kanalizácie, dôjde aj  k vyčísleniu škody  pre konkrétneho odberateľa.

V prípade, že odberateľ  má uzavretú zmluvu na dodávku vody, avšak za odvádzanie odpadovej vôd do verejnej kanalizácie neplatí, dodávateľ si uplatní aj príslušnú pokutu v zmysle Všeobecných obchodných podmienok. Takéto konanie odberateľa je kvalifikované ako trestný čin, preto reálne hrozí aj trestnoprávna zodpovednosť v zmysle  Trestného zákona.

Veríme, že vyhlásením generálneho pardonu motivujeme  subjekty, ktoré do dnešného dňa odoberali pitnú vodu alebo odvádzali vody z povrchového odtoku do verejnej kanalizácie nelegálne k uzavretiu zmluvného vzťahu.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Pozvánka na Odpustový futbalový turnaj

Jakubany.sk - pred 4 hod 28 min
Futbalový oddiel Telovýchovnej jednoty Sokol Jakubany pozýva všetkých športových priaznivcov na tradičný Odpustový turnaj, ktorý sa uskutoční dňa 19. 07. 2020 (t. j. nedeľa) so začiatkom od 13:00 hod. na futbalovom ihrisku v Jakubanoch. Súčasťou podujatia budú aj súťaže pre deti a súťaž v kopaní jedenástok. Vedenie Telovýchovnej jednoty Sokol Jakubany zároveň oznamuje všetkým svojim súčasným a bývalým členom, aby si nezabudli športové oblečenie a obuv, nakoľko sa môžu aktívne zapojiť do skladby mužstiev
Kategórie: Samospráva

Stolní tenisti s grantom 3.000 €

Humenne.sk - pred 6 hod 24 min

Fond pre budúcnosť športu spoločnosti Niké je určený na podporu mladých športových slovenských talentov.

Kategórie: Samospráva

Čo znamená byť gramotným v podmienkach súčasnej spoločnosti a ako to dosiahnuť?

SAV.sk - pred 6 hod 51 min
Vyššie uvedená otázka, ktorú si výskumníci i vzdelávacie inštitúcie kladú už veľmi dávno, je aj napriek množstvu známych odpovedí stále vysoko aktuálna. Dôvodom sú spoločenské a kultúrne zmeny, ktoré gramotnosť ako spoločenský fenomén definujú, formujú a v ostatných dekádach tohto milénia aj mimoriadne dynamickým spôsobom menia.       Úroveň čitateľskej gramotnosti a podnetnosť rodinného prostredia p ...
Kategórie: Podporujeme

Kompozity nanocéria a uhlíkových enterosorbentov v liečbe akútneho ožiarenia

SAV.sk - pred 7 hod 5 min
Dobré správy - výskum financovaný v rámci výzvy NATO Výskumná skupina z Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v Košiciach pod vedením Dr. Andreja Musatova, DrSc., získala finančnú podporu NATO projektu v rámci výzvy „NATO - Science for Peace and Security“. Projekt s názvom „Nové Kompozity Nanočastíc Oxidu Céria a Uhlíkových Enterosorbentov pre Liečbu Chorôb po Akútnom Ožiarení“ (projekt G5683) koordinuje Prof. Svitlana Lyubchyk z Associação ...
Kategórie: Podporujeme

Parkovanie v centre Starej Ľubovne bude regulované od 03. 08. 2020

Jakubany.sk - pred 9 hod 39 min
Klesajúci počet nakazených koronavírusom, no predovšetkým rozhodnutie Vlády SR o nepredĺžení núdzového stavu sú hlavnými faktormi opätovného spustenia aktivít súvisiacich s regulovaním parkovania v širšom centre mesta Stará Ľubovňa. To napokon vstúpi do platnosti 3. augusta 2020.
Kategórie: Samospráva

Letné expresy v Prešovskom kraji

Jakubany.sk - pred 9 hod 56 min
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR a krajskými organizáciami cestovného ruchu vypraví počas leta štyridsaťštyri mimoriadnych vlakových spojení na 10 linkách. V Prešovskom kraji bude najväčším lákadlom letný expres na trase Prešov – Plaveč – Stará Ľubovňa. Premávať bude každú sobotu a nedeľu v dvoch pároch s platnosťou od 4. júla do 12. septembra 2020.
Kategórie: Samospráva

Stránky