PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
SITA Slovenská tlačová agentúra a.s.
Aktualizácie: pred 6 min 35 s

Spoločnosť aj rodina zlyhávajú. S drogami experimentujú čoraz mladšie deti.

22. november 2017

BRATISLAVA 22. novembra 2017 – Veková hranica prvej skúsenosti so závislosťou od návykových látok sa posúva čoraz nižšie. Zhodli sa na tom experti na prevenciu drogových a iných závislostí na odbornom sympóziu pod názvom „Kým nie je príliš neskoro“ v Bratislave. Deti na druhom stupni základných škôl už majú bežne skúsenosť s alkoholom a cigaretami. Tieto návyky získavajú v rodine a v prostredí, v ktorom sa pohybujú. V 14 rokoch začínajú prvé skúseností detí s marihuanou a pervitínom.

„Deti a mládež sa často krát dočkajú pomoci až v rozvíjajúcom sa štádiu závislosti, pričom primárna prevencia by mala v živote človeka začínať v čase, keď ešte nemá problémy s konzumáciou návykových látok,“ povedal riaditeľ resocializačného strediska Komunita Ľudovítov, n.o., psychiater a psychoterapeut Ľubomír Gábriš.

Sú to práve pedagógovia, ktorí dokážu problém dieťaťa včas zachytiť a následne mu podať pomocnú ruku v kooperácii s rodičom dieťaťa. Pedagógovia pôsobiaci ako koordinátori drogovej prevencie na stredných a základných školách Bratislavského samosprávneho kraja boli cieľovou skupinou odborného sympózia, na ktorom sa okrem iného dozvedeli najnovšie trendy v drogovej prevencii a oboznámili sa s projektom Kým nie je príliš neskoro autora Ernsta Servaisa..

Najväčším problémom dnešnej spoločnosti je kríza rodiny a rodičovstva. Poukázal na to vo svojej prednáške sociálny pracovník a špeciálny pedagóg Nízkoprahového denného centra pre deti a rodinu PREROD Jaroslav Rakučák. “Rodičia neponúkajú svojim deťom jasné hranice, výchovu a svoj čas.” Rakučák vyčíta dospelým zľahčovanie problému užívania drog u detí. „Keď sme pred desiatimi rokmi povedali rodič om, že ich dieťa je závislé od pervitínu, okamžite chceli situáciu riešiť. Dnes rodič mávne rukou a povie, že sa z toho dieťa vyspí.“

Tri jednoznačné znaky, ktoré indikujú u dieťaťa nejakú závislosť sú podľa odborníkov ľahostajnosť, egoizmus a klamstvo. Deti majú najväčšie obavy zo straty a s drogami začnú vtedy, keď sa cítia opustené, nepočúvané alebo necítia zodpovednosť za následky svojho správania sa. K ohrozeným patria aj deti, ktoré sú často bité, ponižované, nemajú žiadne dotyky a objatia a nezažili vo svojom živote úprimnú radosť.

Jarmila Krochtová z odboru sociálnych vecí, školstva a kultúry na Mestskom úrade Nové Zámky varuje pred takzvanými nelátkovými závislosťami, ktoré sú novodobým fenoménom. „Vzrastá závislosť od počítačových hier, internetu, sociálnych sietí. Stretávame sa s tým, keď rodičia nevedia, že dieťa trávi za počítačom celú noc a v škole potom dospáva.“

Odborníci apelujú na rodičov, aby sa aktívne zaujímali o vlastné deti, nepopierali a nezľahčovali problémy, ktoré nastanú v rodine a konali. Dôležitú úlohu majú médiá, štátne orgány aj samospráva, ktoré by mali systematicky a dlhodobo spolupracovať na prevencii ako jedinom účinnom nástroji boja proti vzniku závislostí.

Kategórie: Podporujeme

Noc nádejí tento rok prispela chorým deťom sumou viac ako 235 000 Eur

22. november 2017

BRATISLAVA 22. novembra 2017 – Benefičný galavečer Noc nádejí 2017 sa niesol v znamení najmilších melódií obľúbených slovenských hercov, ale aj štedrosti. Každoročný koncert Nadácie Kvapka nádeje bol v mnohom jedinečný. Za účasti mnohých známych osobností zažiarili najmä príbehy pacientov, ale aj stretnutia s darcami kostnej drene, ktorí im zachránili život. Štedrí diváci spoločne so sponzormi nadácie svojimi príspevkami podporili aktivity Nadácie Kvapka Nádeje sumou presahujúcou 235.000 Eur a príspevky stále pribúdajú a taktiež počas galavečera sa do Národného registra darcov kostnej drene prihlásilo 170 nových darcov.

Nadácia Kvapka nádeje, od roku 2010 dokázala zrealizovať množstvo projektov na pomoc detským onkologickým pacientom, ktorých celková hodnota už presiahla 1,5 milióna Eur. “Sme hrdí na efektivitu a celospoločenský dosah našich projektov, prostredníctvom ktorých sme mohli v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave otvoriť novú, modernú transplantačnú jednotku kostnej drene, ambulancie pre vysokodávkovú fototerapiu, ale aj zrekonštruovať a zmodernizovať Detskú kliniku anesteziológie a intenzívnej medicíny, Kliniku detskej neurológie, referenčné centrum pre diagnostiku detských leukémií a lmyfómov a pomôcť Národnému registru darcov kostnej drene zakúpením nového prístroja za 100 tis. EUR a získaním takmer 10.000 nových darcov kostnej drene” povedal Štefan Bernát, správca nadácie.

Rekapitulovalo sa aj počas večera, ktorým sprevádzala Jarmila Lajčáková Hargašová, Karin Majtánová a Juraj Bača. Atmosféru zo zákulisia a o stave zbierky počas večera sprostredkovával Michal Slanička. Na pódiu sa prestriedali populárne herecké tváre, ktoré tento raz zaspievali svoje milované piesne. Nela Pocisková, Mirka Partlová, Zuzka Mauréry, Dominika Richterová, Barbora Švidraňová, Filip Tuma, Sväťo Malachovský, Juraj Bača, Karol Čálik v doprovode Symfonického orchstra Slovenského rozhlasu pod taktovkou Adriána Kokoša rozozvučali sálu Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu a spoločne aj s ďalšími svojimi hereckými kolegami vyzývali divákov, aby posielali darcovské SMS.

Tieto financie poputujú na zakúpenie špcičkového prístroja pre Transplantačnú jednotku kostnej drene Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP Bratislava na liečbu pacientov s komplikáciou po transplantácii kostnej drene – prístroj na prípravu parenterálnej výživy, ale aj ďalšie pripravované projekty,
ktoré by mali dať ďalším detským pacientom a ich rodinám nádej na úspešnú liečbu a návrat do každodenného detského života.

Obrovský podiel na úspechu galavečera Noc Nádejí 2017 patrí RTVS, ktorá odvysielala už ôsmy ročník tohto benefičného podujatia. Sme veľmi radi, že naše konkrétne a hmatateľné výsledky vo forme nových oddelení a prístrojov dokázali osloviť také množstvo ľudí s veľkým srdcom a pomáhajú s nami vytvárať O KVAPKU LEPŠÍ život pre detských hematologicko-onkologických pacientov,“ uzavrel Š. Bernát.

Kontakt:
Štefan Bernát – správca Nadácie KVAPKA NÁDEJE
E-mail: kvapkanadeje@kvapkanadeje.sk
Telefón: 02-43423901, 0905918594

Kategórie: Podporujeme

EPERIA Shopping Mall otvára už tento piatok

22. november 2017

BRATISLAVA/PREŠOV 22. novembra 2017 – EPERIA Shopping Mall, dlho očakávané moderné nákupné centrum v metropole Šariša, slávnostne otvorí svoje brány pre verejnosť už tento piatok, 24. novembra. Na ploche 22-tisíc metrov štvorcových sa budú môcť návštevníci tešiť z viac ako stovky obchodov svetoznámych značiek, zo širokej palety zákazníckych služieb, z pestrej ponuky reštaurácií či oddychových zón. V prešovskej EPERII budú môcť príjemne stráviť svoj voľný čas všetci bez rozdielu veku – rodiny z Prešova i jeho okolia.

EXKLUZÍVNE! PIATKOVÉ OTVORENIE S HVIEZDNYM PROGRAMOMEPERIA Shopping Mall otvára v piatok 24. novembra už o 9:00 h a hlavný program odštartuje popoludní o 13:00 h moderátorská dvojica Junior a Marcel. Väčších návštevníkov zabaví Street Dance Academy Laciho Strikea a tých menších populárny hudobno-zábavný projekt pre deti Paci Pac. „Očakávame návštevníkov z celého Slovenska, ale najmä pre Prešovčanov a ľudí z okolia sme na tento deň pripravili pestrý program s viacerými zvučnými menami predovšetkým zo slovenskej umeleckej scény. Nebudú chýbať interaktívne súťaže, autogramiáda, kozmetické či módne poradenstvo a nezabudli sme ani na tých najmenších,“ pozýva návštevníkov Juraj Marko, projektový manažér J&T REAL ESTATE.

Na prvej módnej adrese nesmie chýbať jedinečná módna prehliadka. Svoje aktuálne kolekcie predstavia vybrané módne značky. Exkluzívne sa predstaví aj známy módny návrhár Boris Hanečka s kolekciou inšpirovanou slovenským folklórom, v ktorej vzdáva hold tradičnej slovenskej výšivke a ľudovej tvorbe. V spolupráci s miestnou čipkárkou Janou Frajkorovou vytvoril špeciálny model šiat presne na mieru éterickej EPERIE. Šaty s motívom jahôd, ktoré sú prekladom z pôvodného názvu mesta Eperjes a nádhernej soľnobanskej čipky, na móle exkluzívne predvedie známa slovenská modelka Andrea Verešová.

Po vystúpení domácej prešovskej skupiny Komajota bude nasledovať slávnostné prestrihnutie pásky a oficiálne otvorenie. Ako sa na správnu oslavu patrí, nebude chýbať ani sladká jahodová torta. Unikátnym hlasom rozospieva všetkých speváčka Mária Čírová a slávnostný program uzavrie v súčasnosti najviac hrávaný spevák, skladateľ, textár a dokonca aj producent – Adam Ďurica, ktorý tento rok získal ocenenie OTO za speváka roka.

Počas celého dňa budú program spestrovať rôzne súťaže o hodnotné ceny, nebudú chýbať módni aj kozmetickí štylisti. To všetko a ešte oveľa viac zažijete už tento piatok 24. novembra.

EPERIA SHOPPING MALL: VIANOCE, AKO SA PATRÍPrešov, ako posledné krajské mesto na Slovensku, bude mať od piatka svoje prvé moderné nákupné centrum. Jeho výstavba začala minulý rok v júni a svoje brány otvára nová módna adresa prvým návštevníkom už teraz v novembri. Exkluzivita celého projektu spočíva nielen v jeho rozsahu, ale aj v ponuke palety módnych značiek, ktoré EPERIA Prešovčanom prináša.

Ako novinky sa v meste predstavia značky H&M, C&A, Lindex, Ecco, A3Sport, Ziaja, Yves Rocher, či talianska značka SHERRI HILL, ktorá prichádza na Slovensko vôbec po prvýkrát. Zákazníci však budú môcť nakúpiť aj v už známych obchodoch ako New Yorker, Terranova, Bepon, Baťa, CCC Shoes & Bags, klenoty Aurum, Tescoma či 101 Drogerie. Okrem módy, kozmetiky a doplnkov budú v centre tiež veľké potraviny FRESH Supermarket a služby pošty, mobilných operátorov – Telekomu, Orangeu a O2, finančné služby v Slovenskej sporiteľni, Tatra banke a Poštovej banke. V modernom obchodnom dome majú svoje miesto samozrejme kaviarne a gastro prevádzky, medzi inými Café Dias, kubánsky bar La Cubanita, Sedliacky dvor alebo úplne nový reštauračný koncept Šariš. Návštevníkom je tiež k dispozícii bezplatná wifi. Do budúcnosti sa ráta s viacerými aktívnymi i oddychovými zónami pre deti i dospelých.

PROFIL J&T REAL ESTATE, A.S.Spoločnosť J&T REAL ESTATE, a. s., založená v roku 1996, patrí medzi lídrov v oblasti realitného developmentu na Slovensku. Vďaka rozsahu a kvalite realizovaných projektov naprieč všetkými segmentmi realitného trhu si zároveň vybudovala pevnú pozíciu v konkurencii najvýznamnejších developerov v strednej Európe. Portfólio aktivít J&T REAL ESTATE, a. s., zahŕňa realizáciu kancelárskych, rezidenčných, hotelových, ale aj priemyselných projektov. Medzi významné skúsenosti patria tiež zákazky v oblasti rozvoja cestovného ruchu vrátane výstavby lyžiarskych areálov. Svoje pole pôsobnosti rozvíja J&T REAL ESTATE, a. s., aj na východoeurópskych realitných trhoch, a to najmä v Ruskej federácii. Pobočky spoločnosti sú aktívne v Bratislave, Prahe a v Moskve.

NAJVÝZNAMNEJŠIE PROJEKTY J&T REAL ESTATE:River Park (Bratislava), Panorama City (Bratislava), Zuckermandel (Bratislava), EPERIA Shopping Mall (Prešov), Panorama Business II (Bratislava), Kadashevskaya Naberezhnaya (Moskva), Rezidencie Karloveské Rameno (Bratislava), Zelené Terasy Devín (Bratislava), Rezidencie Jeseniova (Praha), Rezidencie Kampa (Praha), Westend Square (Bratislava), Westend Gate (Bratislava), Prosek Point (Praha), Grandhotel Kempinski High Tatras (Štrbské pleso), Grand Hotel River Park, a Luxury Collection hotel (Bratislava), Hotel Baltchug Kempinski Moscow (Moskva), Logistický park PSA Peugeot Citroën (Trnava), Logistický park Volkswagen DNV (Bratislava).

www.eperia.sk

Kategórie: Podporujeme

MF SR : Stanovisko Ministerstva financií SR k hodnoteniu Európskej komisie

22. november 2017

BRATISLAVA 22. novembra -

Sme radi, že Európska komisia (EK) potvrdila očakávanie Ministerstva financií SR a náš návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2018 – 2020 je v súlade s európskymi pravidlami Paktu stability a rastu. Podobne ako MF SR aj EK považuje smerovanie k strednodobému rozpočtovému cieľu za adekvátne, bez výrazného odchýlenia. Sme zároveň piatou krajinou s najnižším hrubým dlhom v Eurozóne a v budúcom roku očakávame jeho ďalší pokles až pod hranicu 50% HDP.

Alexandra Gogová
riaditeľka Tlačového odboru Ministerstva financií SR

Kategórie: Podporujeme

MPRV SR: LESY SR budú obchodovať s drevom podľa nových pravidiel, ktoré prinesú väčšiu stabilitu aj transparentnosť

22. november 2017

BRATISLAVA 22. novembra -

- LESY SR vypracovali nezávislý audit odberateľov dreva a stanovili ich rating

- Nová obchodná politika má podporiť najmä spracovateľov a eliminovať priekupníkov

- Podpora stability zmluvných vzťahov a tvorba nových pracovných miest na Slovensku

Štátny podnik LESY SR ukončil audit odberateľov dreva a pripravil novú politiku obchodu s drevom. Podnik bude zmluvy s odberateľmi a spracovateľmi uzatvárať podľa nových pravidiel, ktoré prinesú väčšiu transparentnosť, znížia priestor pre špekulácie a stabilným odberateľom zabezpečia strednodobé a dlhodobé kontrakty. Obmedziť sa má aj vývoz dreva do zahraničia.

„Chceme, aby štátny podnik LESY SR boli moderná a transparentná firma. Do rokmi zaužívaných zmluvných vzťahov prinášame nové pravidlá. Aj z tohto dôvodu sme si dali vypracovať nezávislý pohľad na problematiku predaja dreva a rozhodli sme sa stanoviť rating firiem, ktoré obchodujú s našim štátnym podnikom,“ vysvetľuje Marian Staník, generálny riaditeľ LESOV SR. Cieľom auditu bolo zistiť potreby reálnych spracovateľov dreva na Slovensku, objektivizovať informácie o centrálnych zmluvných partneroch, identifikovať skutočných spracovateľov dreva a odhaliť priekupníkov s drevnou hmotou. Tieto údaje budú slúžiť pre novú obchodnú politiku, ktorá prinesie transparentnosť predaja dreva prednostne tým subjektom, ktoré drevnú hmotu naozaj spracovávajú na Slovensku. „Chceme vytvoriť stabilné obchodné podmienky subjektom, ktoré maximalizujú pridanú hodnotu domácej obnoviteľnej surovine. Tiež chceme udržať, prípadne zvýšiť počet pracovných miest v drevospracujúcom priemysle doma na Slovensku,“ povedal Marian Staník.

LESY SR na základe získaných informácií z auditu stanovili rating odberateľov dreva, ktorý obsahuje 9 kritérií: zhodnocovanie drevnej hmoty, spracovaný objem a sortiment, umiestniteľnosť sortimentu na trhu, lokalizácia prevádzky, počet zamestnancov, výšku investícií do podniku za posledných 10 rokov a certifikáty. „Predstavený rating firiem nie je modla, podľa ktorej budeme striktne postupovať, ale je to najmä podporný prvok pri rozhodovaní. Budeme neustále pracovať s dátami realizovaných obchodov s obchodnými partnermi z minulosti a súčasnosti. Bude nás zaujímať aj platobná disciplína, dodržiavanie zmluvných vzťahov a zobchodované objemy drevnej hmoty,“ vysvetľuje Tomáš Klouček, obchodný riaditeľ LESY SR, š. p.

Odberatelia boli rozdelení do štyroch skupín podľa odoberaných sortimentov. V prvej skupine sú strategickí odberatelia, bez ktorých nie je možný predaj produkcie. V druhej skupine sú významní odberatelia, ktorí sa výrazne podieľajú na obchodných vzťahoch podniku. V tretej skupine sú strední odberatelia, ktorí stabilným odberom diverzifikujú obchodné vzťahy. Štvrtú skupinu uzatvárajú malí odberatelia, ktorí dopĺňajú odbyt v ťažšie predajnej sortimentnej skladbe.

Stratégia obchodu LESOV SR je v súlade s programovým vyhlásením vlády, ktoré si kladie za cieľ v maximálne možnej miere podporiť tuzemských spracovateľov drevnej suroviny, ktorí vytvárajú pridanú hodnotu vstupnej suroviny na území SR. Cieľom je nastaviť obchod tak, aby LESY SR boli silným stabilným partnerom pre odberateľov a spracovateľov, ktorým vedia pri dodržaní zmluvných podmienok v ponúknuť aj strednodobé a dlhodobé zmluvné kontrakty.

Michal FEIK

Odbor komunikácie a marketingu MPRV SR

Kategórie: Podporujeme

Zákazníci Tesca darovali ľuďom v núdzi rekordných 110 ton potravín a drogérie

22. november 2017

BRATISLAVA 22. novembra 2017 – Tento rok sa konal na Slovensku už piaty ročník Potravinovej zbierky v spolupráci s charitatívnymi organizáciami. Vyzbieraných bolo rekordných 110 ton potravín (vrátane drogériového tovaru), z ktorých sa dá pripraviť až 275-tisíc porcií jedla. Na úspechu zbierky sa aj tento rok okrem zákazníkov spolupodieľala spoločnosť Tesco, ktorá celkovú hodnotu darov zvýšila o pätinu. Tesco tak poskytlo 29-tisíc eur na podporu aktivít zapojených charitatívnych organizácií.

Od 9. do 11. novembra 2017 spoločnosť Tesco uskutočnila už piatu Potravinovú zbierku, ktorú spoluorganizuje s Potravinovou bankou Slovenska, Slovenskou katolíckou charitou, Depaul Slovensko, Evanjelickou Diakoniou ECAV Slovensko a OZ Vagus.
Oproti minulému roku darovali zákazníci Tesca pre ľudí v núdzi o 22 ton trvanlivých potravín viac. Na Slovensku prebiehala Potravinová zbierka v 104 obchodoch, kde dobrovoľníci aktívne pomáhali zákazníkom zhromažďovať potraviny a odpovedať na ich otázky. V piatich prevádzkach bol umiestnený košík, do ktorého mohli zákazníci darovaný tovar ukladať bez pomoci dobrovoľníkov. Vďaka podpore zákazníkov sa vyzbieral tovar v celkovej hodnote 145-tisíc eur.

Tak ako minulý rok, aj tento rok sa do kampane zapojila odevná značka F&F. V rámci vianočnej kolekcie Čiapka zo srdca venovalo F&F z každej predanej čiapky 1 euro na podporu uvedených charitatívnych organizácií.

,,Od 9. do 11. novembra sa spoločnosti Tesco na Slovensku podarilo aj vďaka zákazníkom a zapojeným charitám vyzbierať 110 ton potravín a drogériového tovaru, čo predstavuje 275-tisíc porcií jedla. Je to o štvrtinu viac ako minulý rok. Všetkým zapojeným patrí veľké poďakovanie,” povedala Veronika Bush, CSR manažérka Tesco SR.

Okrem každoročnej predvianočnej zbierky spoločnosť Tesco realizuje aj program boja proti plytvaniu potravinami vo viac ako 600 obchodoch v strednej Európe, kde sa každý deň zhromažďujú a darujú prebytky potravín prostredníctvom miestnych potravinových bánk. Do konca júla 2017 spoločnosť Tesco darovala viac ako 12-tísíc ton potravín, čo predstavuje vyše 29 miliónov porcií jedla.

Kategórie: Podporujeme

BSK: Viac ako tisíc návštevníkov prekročilo zatvorené hranice

21. november 2017

BRATISLAVA 21. novembra 2017 – Bratislavský samosprávny kraj spoločne s Ústavom pamäti národa aj počas tohtoročného Festivalu slobody symbolicky uzavrel hranice na Cyklomoste slobody, ktorý spája bratislavskú Devínsku Novú Ves a rakúsky Schlosshof. Cyklosčítačka na cyklomoste narátala počas dňa takmer 1 500 pohybov.

„Sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou. To by sme mali vysvetľovať neustále aj našim deťom. A to sa dialo celú sobotu aj priamo tu, na Cyklomoste slobody. Rodičia svojim deťom vysvetľovali, že takéto mosty, spájajúce krajiny neboli bežné, že výlet do Rakúska bol ešte pred 28 rokmi takmer nemožný a už vôbec nie bezproblémový,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Podujatie Deň zatvorených hraníc sa začalo v sobotu ráno o 10,00 hod. , kedy bola na Cyklomost slobody osadená zátarasa. Každý, kto chcel až do 17:00 prejsť slobodne po cyklomoste do susedného Rakúska, tak musel obchádzať hraničnú „uzáveru“ a dostať výjazdnú doložku. Podujatie pripomenulo 28. výročie pádu železnej opony a zároveň bol aj spomienkou na obete železnej opony. Súčasťou podvečerného „zbúrania železnej opony“ bol výtvarný happening, organizovaný v spolupráci so známym košickým výtvarníkom Petrom Kalmusom, čítanie mien obetí na hraniciach Borisom Farkašom a následne sviečkový sprievod k Pamätníku obetiam železnej opony.

Prví peší „návštevníci“ boli na cyklomoste v sobotu ráno už po siedmej hodine rannej. Prví dvaja cyklisti sa na cyklomoste ukázali až po ôsmej a dovedna ich po Cyklomoste slobody prešlo v sobotu na Slovensko 75. Najviac peších návštevníkov sa po moste prechádzalo medzi 16:00 a 17:00, kedy sa smerom do Rakúska vybralo 199 ľudí a oproti im išlo 104 peších návštevníkov a najsilnejšou hodinou pre cyklo-prechody bola v sobotu hodina medzi 13:00 a 14:00, kedy mostom prešlo 26 cyklistov. Počas „búrania železnej opony“, teda po 17:00 Cyklomost slobody navštívilo 254 návštevníkov, z toho šiesti na bicykloch. Posledných sedem ľudí sa prešlo po cyklomoste po 20:00.

Projekt cyklomosta bol spolufinancovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007-2013.

Kategórie: Podporujeme

Fitness diár na rok 2018

21. november 2017

BRATISLAVA 21. novembra 2017 – Jedinečný a originálny diár, do ktorého si zapíšete nielen bežné povinnosti, ale aj pokroky na ceste za zdravím, krásou a sebaláskou.
Už tretí rok za sebou vytvoril Fitshaker skvelý Fitness diár 2018, ktorý doteraz pomohol tisíckam žien schudnúť, zdravšie žiť a splniť si sny. Tento rok je vo vylepšenej verzii a s nádhernou grafikou. Prežite aj ďalší rok 2018 šťastnejšie a úplne FIT.

Vo Fitness diári 2018 nájdete:

Dostatočný priestor na zapisovanie si každodenných úloh.Prehľadnú tabuľku Moje tréningy a moja strava na každý týždeň.Obrovskú dávku motivácie od úspešných fitnes tréneriek a iných inšpiratívnych ľudí.Zdravé tipy a rady. Napríklad 4 zlaté pravidlá vyváženého stravovania, ako dosiahnuť kocky na bruchu, ako správne sedieť, ako sa naučiť vstať na prvé zvonenie budíka a užitočné informácie o sezónnom ovocí, zelenine či iných potravinách.Vyznačené dni vhodné na odľahčenie jedálnička, dni vhodné na masáž či dokonca dni, keď sa neodporúča piť káva a pod.Zaujímavé medzinárodné dni, napr. deň priateľstva, objatia, tanca a pod.Zdravé recepty od výživových poradcov či známych foodblogerov – jednoduché a zároveň chutné (napr. na musli tyčinky, makové sušienky, parížske rožteky, brokolicové muffiny či parmezánové tyčinky).Návod na spísanie si cieľov v oblasti zdravia, kariéry, rodiny/vzťahov, túžob/snov a miesto na vytvorenie si tzv. vision board (nástenky snov).Priestor na zapisovanie si mesačných cieľov či najdôležitejších týždenných úloh. Nechýba ani miesto na týždenné zhodnotenie Tento týždeň ma naučil, na mesačné zhodnotenie Moje najväčšie úspechy mesiaca i na zhodnotenie celého roka.Inšpiratívne citáty fitnes trénerov či známych ľudí na nakopnutie sa a povzbudenie.Výzvy na každý mesiac – na posilnenie fyzických i duševných schopností (napr. na praktizovanie rannej rozcvičky, na cvik podporujúci detox, zdravý chrbát či rozvíjanie sebalásky…)Originálna tabuľka na zapisovanie si aktuálnych mier a kíl, na sledovanie progresu počas jednotlivých mesiacov v roku.Parádne cviky (napr. na zbavenie sa tuku na tvári, 5 tibeťanov na energický štart dňa, na zdravý chrbát…).Stránky na zapisovanie si prečítaných kníh, inšpiratívnych myšlienok, kontaktov, poznámok i dovolenkový ťahák na leto.Menštruačný kalendárik a zaujímavé informácie o tom, čo jesť pred menštruáciou a počas nej, aby si sa cítila super, kalendárik zdravia, krásy a čistej domácnosti, prehľad prázdnin, štátnych sviatkov, dní pracovného pokoja, kalorických hodnôt najpoužívanejších potravín, popis prvej pomoci.Pozitívne afirmácie na každý týždeň a priestor na vyjadrenie vďačnosti za každým dňom.Jedinečné omaľovánky nakreslené špeciálne pre tento diár.„Zapracuj na svojej novšej verzii.
Nie preto, že by bola súčasná zlá,
ale preto, že tá ďalšia môže byť LEPŠIA.“

A to nie je všetko. Na vyše 360 stranách Fitness diára 2018 nájdete aj dodatočné vychytávky:

– krásne nálepky na pripomenutie dôležitých termínov (oslavy, telefonáty, autoservis, prehliadka u lekára a pod.);
– Fitness ťahák na každý deň v elektronickej podobe;
– praktické vrecko na vizitky či dôležité papieriky v zadnej časti diára;
– motivačný fit kalendárik a záložka na vystrihnutie a vloženie do peňaženky či knihy;
– 2 šnúrky, aby si si mohla poznačiť viac obľúbených dvojstránok.

Kategórie: Podporujeme

Prečo svet bojuje proti terorizmu?

21. november 2017

BRATISLAVA 21. novembra 2017 – Áno, svet bojuje proti terorizmu. Ale terorizmu je stále viac, bojujeme proti násiliu, ale zo dňa na deň je násilie mocnejšie.
Bojujeme proti chorobám, ale neprestajne sa rozmnožujú, bojujeme proti vojnám, ale na všetkých stranách sveta pribúdajú, bojujeme proti hladu, ale je čoraz hrozivejší.
Bojujeme proti znečisťovaniu, ale špina zamoruje životné prostredie ako nikdy predtým.
Bojujeme proti korupcii, ale bezohľadne bujnie ako invázna rastlina.
Lebo boj rozdeľuje! Vždy keď sa delí, je zle.
Dobre je len vtedy, keď sa zjednocuje.

Jozef Banáš vydáva novú knihu plnú inšpiratívnych myšlienok, miniúvah, krátkych príbehov s nezvyčajným názvom Somár je Švajčiar. Prečo práve taký názov, to sa však dozvedáme už na prvých stranách z príbehu, ktorý sa odohral v pätnástom storočí, keď prebiehali prudké boje medzi Švajčiarmi z Leventínskeho údolia a Milánom.

V knihe nájdete Úvahu o čase, Malý príbeh dobrého skutku, Môj európsky sen, príbeh o Múdrom cisárovi, morality o revolúciách i burine, ale aj to, ako vyzerá Kristus v roku 2017.

Aktuálny Ježiš
Ježiš je u niektorých mladých ľudí mimoriadne obľúbený, pokladajú ho takmer za svojho. V tridsiatke ešte nemal poriadnu robotu, býval u rodičov a keď občas niečo urobil, bol to zázrak.

Takmer 300 stranová kniha Somár je Švajčiar sa číta po dúškoch, pretože obsahuje mnohé pravdy a zaujímavé historky, ktoré vedia inšpirovať i pobaviť.
Je to návod, ako prežiť medzi ľuďmi.
„Sú to moje skúsenosti, úvahy, prehry, výhry, pády i vzlety, aj keď viem, že skúsenosť je neprenosná,“ tvrdí Jozef Banáš. „Niektoré z nich ste už možno čítali, viem, i ja som čítal Senecu, Tolstého či Peteraja a čítam ich stále znova. Pravdu si treba pripomínať, vracať sa k nej, žiť ju. Aby nám nezovšednela ako reklama. Ak máte pocit, že píšem pravdu, mám dôvod na radosť.“
Jozef Banáš tie texty zbieral počas mnohých rokov, odkladal si ich a ilustrácie im dodávajú pridanú hodnotu.

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy číta herec Vlado Kobielsky:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-somar-je-svajciar-jozef-banas

„Je pre mňa cťou, že vytvoriť túto knihu sa so mnou podujal spisovateľ, výtvarník, filmár, animátor, ilustrátor a skvelý chlapík Ivan Popovič. A pridal sa k nemu i jeho nemenej skvelý syn Dávid,“ dodáva Jozef Banáš.
Kresby v knihe Somár je Švajčiar sú naozaj také výstižné, že neilustrujú niekedy jeho texty, ale on komentuje obrázky a drobné karikatúry. „Takže ak sa vám náhodou nebude chcieť čítať, stačí si poriadne pozrieť skvostné kresby.“

HNonline.sk vám prináša úryvok z novinky Somár je Švajčiar:

Časy sa menia, potkany nie
Jeseň je časom zberu úrody. Tak ako sa roľník teší z pšenice, ovocia, zeleniny, ja sa teším z knihy, ktorú som na jar zasial. Je výsledkom mojej celoročnej práce začínajúcej sa hneď po zozbieraní minuloročnej úrody. Zbieram materiály, prehliadam archívy, internet, cestujem, zhováram sa so zaujímavými ľuďmi a najmä píšem. Tak, aby môj spisovateľský rok priniesol úrodu v podobe novej knihy. Aby som ňou naplnil základný zákon jestvovania – zákon rovnováhy.

Čo dáš, to sa ti vráti, čo vezmeš, bude ti vzaté. Nemôžeš zožať iné, len to, čo si zasial. A predsa sú takí, čo nesiali, nepracovali, neverili, že Všemohúci nezošle na ich pole krúpy a chcú žať. Bez zásluh. O nich som napísal knihu. Nazývam ich potkanmi. Pôvod ich a im podobných potkanov je v bahne. Tam hliveli a požierali žaby, hady a inú háveď. Keď všetko vyžrali, skončila sa im sezóna a vydali sa hľadať žranicu inde. Zásadne v noci a potichu. Potkan obľubuje tmavé kúty, prvý uteká z potápajúcej sa lode. Nežerie na verejných priestranstvách, ale s korisťou zmizne k svojmu stádu, tam, kde ho nikto nevidí. Vodcovia stáda bývajú najagresívnejší. Poznať ich podľa toho, že majú najdlhší chvost. Kradnú zrno v sýpkach, syr, chlieb v komorách, a keď niet čo žrať, zaútočia na slabšie zvieratá. Neútočia však samy, ale s celým prepadovým komandom. Čím je ich viac, tým sú odvážnejší. Keď je potkan sám, zbabelo uteká.

Drzosť potkanov je taká veľká, že napadnú dojčence v kolískach, chorých na lôžkach, ba dokonca obžierajú mŕtvoly. Kým krysy len kradnú, potkany aj zabíjajú. Žijú vo veľkých skupinách, väčšinou pokrvne spriaznených. Majú pevný vnútorný poriadok, medzi samcami existuje prísna hierarchia. Sú rozdelení do troch skupín. Prví sú silní, agresívni jedinci, pred ktorými sa celá kolónia trasie od strachu a podriaďuje sa im. Druhí sú síce silní samci, zato zbabelí. Bojazlivosť ich vedie až tak ďaleko, že sa plazia po bruchu k samcom vládcom a olizujú im na dôkaz svojej podriadenosti srsť. Ak sa taký samec nejako znepáči vodcovi, zahubí ho. Ostatní samci sú chudáci, ktorí rozhodne nezomrú na starobu. Skôr či neskôr ich niektorý samec z prvej alebo druhej skupiny natoľko vystresuje, že zahynú. Takáto hierarchia a zákony dovoľujú potkanom zbavovať sa slabých jedincov. Prežívajú len tí najsilnejší, ktorí splodia nové, odolnejšie pokolenie.

Potkany nikdy nezožerú otrávenú návnadu a nedajú sa lapiť do pasce. Keď zbadajú čokoľvek podozrivé, zďaleka sa tomu vyhnú, a tak ich nie je ľahké zlikvidovať. Majú medzi sebou ochutnávača, jeho povinnosťou je zožrať podozrivú potravu. Až keď sa ostatné presvedčia, že ochutnávač skúšku prežil, pustia sa do žranice.

Potkany zlupnú takmer všetko, na čo natrafia. Neustále im rastú zuby a to je dôvod ich nenažratosti. Keby si zuby neobrusovali, zahynú od hladu, lebo by ich prerástli. Potkanovi je súdené žrať a hrýzť všetko, čo mu príde do cesty. Sú nenažratí za každého režimu. Časy sa menia, potkany nie.

Kategórie: Podporujeme

Čo bráni V4 dostať sa medzi európskych lídrov v oblasti smart technológií?

21. november 2017

BRATISLAVA 21. novembra 2017

Rebríček najinovatívnejších krajín sveta dnes vedie trojica Švajčiarsko, Švédsko a Holandsko. Krajiny V4 zatiaľ medzi lídrov nepatria.Dôvera občanov voči smart riešeniam môže výrazne stúpnuť, ak sa budú podieľať na ich návrhuMalé a stredné podniky sa nezúčastňujú tendrov mimo hraníc svojej krajiny, za najväčšie prekážky považujú jazykovú bariéru, čas a dostupnosť informácií vrátane zákulisných.Rebríček najinovatívnejších krajín sveta vedie dnes trojica Švajčiarsko, Švédsko a Holandsko – všetko krajiny EÚ. Krajiny V4 medzi lídrov nepatria, nachádzajú sa hlboko v tretej desiatke s výnimkou Česka, ktoré je na 24. priečke. Ani mestá nie sú na tom lepšie. Podľa European innovation scoreboard sú úspešnejšie Praha a Bratislava, ale inak celá V4 za západnou Európou zaostáva. Má teda zoskupenie V4 ešte šancu stať sa inovatívnym smart regiónom? Odpovede na túto otázku hľadali experti krajín V4 na 16. Medzinárodnom kongrese ITAPA.

Podľa Juraja Bárdyho zo spoločnosti Alistiq je cestou k úspechu špecializácia, spolupráca a významným faktorom prítomnosť jasnej vízie. „Aj v krajinách V4 nastávajú významné štrukturálne zmeny na trhu práce a vďaka automatizácii budú mnohé profesie nahradené robotmi. Na druhej strane je však veľký tlak na ľudský kapitál, ktorý vytvára dopyt po ľuďoch, ktorí s týmito technológiami vedia pracovať“. Podľa neho ak chceme byť úspešní, musíme si vybrať, na čo sa zameriame a spolupracovať. „Dnes sa už nerobia inovácie v hale jednej firmy, ale dochádza k prepájaniu viacerých subjektov zo súkromnej aj verejnej sféry“, dodáva.

Za jasnou víziou musí stáť aj účinná podpora zo strany štátu a verejnej správy. Má v tom jasno aj viceprezident IMP Ltd. Boris Czerniejewski:„Naše vlády by nemali byť brzdou rozvoja biznisu. Náš ľudský kapitál je porovnateľný s inými krajinami. Naši ľudia sú rovnako zruční ako inde na svete. Našou brzdou je infraštruktúra, legislatíva, regulácie.“Poukazuje na to aj fakt, že kým v najvyspelejších krajinách produktivita práce rastie, u nás stagnuje. K tomuto názoru sa pridal aj Csaba Madarász z maďarskej spoločnosti eDemokrácia Műhely: „Ak hovoríme o smart cities, tak nemôžeme hovoriť len o smart technológiách, ale musíme myslieť aj na ´smart governance´. Ako používatelia technológií máme určité očakávania od komunikácie, aj od služieb. Ak použijeme telefón, očakávame, že na druhej strane niekto ten telefón zdvihne. Ak komunikujeme cez sociálne siete, tiež očakávame interakciu z druhej strany. To je zmena v správaní, ktorou sme prešli a vieme, že funguje. Ak sa však pozrieme na verejné inštitúcie, zistíme, že táto zmena u nich zatiaľ nenastala“. Významným prínosom by podľa neho mohlo byť zapojenie občanov už pri príprave smart služieb a riešení, tak pri ich dizajne, ako aj pri testovaní. Ich angažovanosť tak významne stúpne. „Používatelia sú dnes už technologicky zdatní a komerčné firmy ich úspešne zaťahujú do dizajnu svojich služieb, či na testovanie.“ Co-design a co-production sú dnes v západných krajinách EÚ bežné, v krajinách V4 o využití týchto konceptov zatiaľ nepočuli.

Krajiny V4 si môžu pomôcť vzájomnou výmenou skúseností. Česká republika v minulosti sformulovala dokonca tzv. Desatero dobré praxe, ktoré vzniklo z predchádzajúceho programového obdobia, v ktorom realizovali mnohé ICT projekty. Aleš Pekárek z Ministerstva pre miestny rozvoj ČR predstavil niektoré inovatívne eGovernment projekty, ktoré sa úspešne uchádzajú o financovanie z eurofondov práve vďaka dodržiavaniu tohto desatora. „Desatero obsahuje odporúčania, ako sa vyhnúť najčastejšie vznikajúcim kritickým miestam a slabým stránkam projektov.“ Patrí medzi ne napríklad silný dôraz na dodržiavanie metodík projektového manažmentu, vyhodnotenie variantnosti riešenia, vymedzenie podmienok autorského práva, zamedzenie zmien na vedúcich pozíciách a v realizačných tímoch, či vytvorenie pravidiel pre testovanie a evaluáciu dát v IS. Vytvorenie tohto desatora pomohlo zvýšiť kvalitu a účelnosť projektov. „Žiadatelia často opomínali dôležité informácie a ich neskúsenosť viedla k nízkemu hodnoteniu a podceneniu projektov, ktoré mohli mať v skutočnosti omnoho väčší význam a prínos. Používaním desatora sa nielen zvýšila ich kvalita, ale aj šanca na úspech a financovanie zaujímavých a prínosných riešení.“

Na kongrese ITAPA boli medzi smart riešeniami predstavené aj niektoré inovatívne projekty zo Slovenska. Prvým bol projekt Registra úpadcov, v ktorom nasadenie umelej inteligencie prináša významnú pridanú hodnotu a rozšírenie informácií o osobách, ktoré čelia konkurzným konaniam. Druhý projekt načrel do oblasti vzdelávania a predstavil eTest ako platformu, ktorá využíva pokročilé kognitívne nástroje.

Tému rýchlejšieho rozvoja jednotného digitálneho trhu v krajinách V4 rozvinul aj súvisiaci workshop. Jeho účastníci sa zamerali na oblasť obstarávania a špeciálne na účasť malých a stredných podnikov (MSP) v tendroch aj v iných krajinách, než sídlia. Účasť MSP je stále nízka, súťažiaci sa za hranicami svojho sídla zúčastňujú len minimálne. Podľa predstavy EK by zvýšenie účasti MSP v súťažiach malo zvýšiť konkurenciu, a tým pozitívne ovplyvniť kvalitu. Aké sú však bariéry pre MSP zúčastňovať sa tendrov v iných krajinách?

Z pohľadu MSP vidia účastníci workshopu ako najväčšie prekážky jazykovú bariéru, čas a dostupnosť informácií. Jazykovú bariéru vedia riešiť kontrahovaním lokálnych expertov, no čas je mimo možnosť ich kontroly. Tender niekedy trvá aj rok a viac, tým pádom sa nemôžu zúčastňovať iných tendrov, pretože v prípade úspechu by nemuseli kapacitne dodávku zvládnuť. Zdôraznená bola aj dostupnosť informácií. Slovenský, poľský ale aj maďarský delegát poukázali spolu na to, že samotné informácie o predmete obstarávania sú už dnes štandardné, čo však chýba, je znalosť prostredia a zákulisia, vzťahov a iných faktorov, ktoré v konečnom dôsledku obstarávanie ovplyvnia. Boris Czerniejewski z Poľska tiež poukázal na nehomogénnosť MSP v súvislosti s jazykovou bariérou. Pre firmy, ktoré technológie vyrábajú, je pomerne jednoduché sa s nimi prihlásiť do súťaže, kde stačí preložiť dokumentáciu do príslušného jazyka. Väčšina MSP je však zameraná na služby a tam jazyková bariéra zohráva podstatný rozdiel.

Iné problémy sú z pohľadu obstarávateľa. Slovenskí zástupcovia poukázali na rozpor medzi praxou a očakávaniami EK. V krajinách V4 je tendencia obstarávať väčšie projektové celky, aby bola zachovaná účelnosť a funkčnosť projektu. Prevláda obava, že atomizácia obstarávania by mohla viesť k obstaraniu častí, ktoré by spolu nevytvorili úplný a funkčný celok. EK má skôr opačnú tendenciu, odporúča rozdelenie obstarávania na menšie časti, aby sa súťaže mohli zúčastniť aj menšie firmy. Účastníci workshopu ale namietali, že to vedie k zvýšeniu náročnosti na strane obstarávateľa, keď rozdelenie obstarávania zvyšuje nároky na následnú integráciu obstaraných častí, na čo nie sú odborné zdroje a kapacity. Zároveň takéto rozdelenie vedie často k podozreniam, že bolo účelové, aby sa zmestilo „pod prah“.

Komplikované situácie vznikajú aj v prípade, ak súťaží konzorcium, v ktorom sú firmy pochádzajúce z prostredia mimo EÚ. V takom prípade je ťažko napríklad posúdiť relevantnosť ich referencií, nakoľko prostredie môže byť veľmi odlišné tak z pohľadu legislatívy, ako aj iných vecí.

Samotnú transparentnosť a dostupnosť informácií o tendroch hodnotili všetci prítomní pozitívne. Podmienky a informácie o súťažiach sú na webe a pravidelne sa aktualizujú. Jedným z rozhodujúcich faktorov je však aj zdroj financií. Skúsenosť zo Slovenska hovorí, že ak si napríklad samosprávy platili projekty z vlastného – mali v súťaži aj firmy z iných krajín a hľadali najlepšie riešenie.Ak to však boli eurofondy, tak do obstarávania vstúpila politika a tendrov sa zúčastnili len slovenské firmy. Podobná je skúsenosť z Čiech. Na verejnom trhu sa súťaže nezúčastňuje žiadna firma mimo ČR.

Na záver sa však všetci zhodli na tom, že je potrebné v tejto diskusii pokračovať a na základe doterajších skúseností priniesť konkrétnejšie návrhy.

Kategórie: Podporujeme

Bezlepková pochúťka priamo z farmy

21. november 2017

BRATISLAVA 21. novembra 2017– Malí školáci sa nedajú len tak ľahko oklamať. Pokusy prepašovať im do desiatového boxu nejaké vitamíny končia zabudnuté na dne aktovky. Alebo dokonca v koši. Skúsme sa na to pozrieť z úplne iného uhla. Cieľom je chutná a zároveň zdravá pochúťka. Riešenie?

Hollandia starostlivo spája poctivé ingrediencie, ako mlieko z preverených fariem a vysoký podiel ovocia. Príjemnou zmenou oproti bežným jogurtom je minimálny obsah laktózy – iba 0,01 %. Pochúťka je bez lepku. Dobrá správa pre drobcov s intoleranciou mliečneho cukru alebo bezlepkovou diétou. Zdravie podporia baktérie Bifidobacterium a Lactobacillus acidophilus, ktoré majú priaznivý vplyv na črevnú mikroflóru. Zostala nám tu jediná dilema. Ktorý jogurt Pán Búúú si vybrať?

Jahodový, marhuľový, čokoládový alebo banánový?

Kategórie: Podporujeme

Body Art Show 2017

21. november 2017

BRATISLAVA 21. novembra 2017 – Exhibičná prehliadka unikátneho umenia maľovania na ľudské telo.

Bratislava hýrila v sobotu večer farbami. Odborná i laická verejnosť s úžasom sledovala neopakovateľné predstavenie umelcov maľujúcich nezvyčajné obrazy priamo na nahé telá modeliek.

V sobotu večer zažilo Stredisko kultúry Bratislava – Nové Mesto, vďaka organizátorovi podujatia produkčnej spoločnosti Sharmant production, ohňostroj farieb, brilantné majstrovstvo, jedinečnú exhibíciu umenia maľovania na telo so sprievodným programom a charitatívnym rozmerom.

Už po štvrtý krát sa pred zrakmi divákov odohrala nevídaná show obliekania ľudských tiel do farieb. Telá nahé a predsa oblečené, realitu aj dokonalú ilúziu predviedli publiku najlepší slovenskí a zahraniční bodypainteri pod vedením známej bodypainterky, majsterky Slovenska v maľovaní na telo, prezidentky Asociácie Bodypainterov Slovenska a členky Svetovej asociácie bodypainterov WBA – Marty Gejdošovej.

Desať bodypainterov – Marta Gejdošová, Ján Xaviér Melíšek, Anička Kružliaková, Nadja Hluchovsky, Veronika Šebeňová, Michaela Ujheliová, Mário Ozimý, Monika Gramatová, Majka Behilová a Lybor Havránek, tvorilo počas celého dňa dych vyrážajúce maľby, určené iba pre tento večer. Umenie pominuteľné a preto tak vzácne predviedli publiku v neopakovateľnom vystúpení inšpirovanom gréckou a egyptskou mytológiou – „V zajatí bohov“. Mýtické postavy a prastarí bohovia odetí iba do pestrých farieb, sprevádzaní hovoreným slovom a speváckymi vystúpeniami Jána Slezáka, Martina Kaprálika a tanečným vystúpením skupiny SHOWART ohúrili publikum.

O slávnostné zahájenie programu sa postaralo husľové duo The Ladies Ensemble a Kristína Slováková s jej ohňovou šou. Celým večerom sprevádzala skvelá a charizmatická moderátorka Andrea Paulinyová.

Diváci boli počas originálnej exhibície, zameranej na dokonalú harmóniu ľudského tela a umeleckej maľby aj svedkami netradičnej módnej prehliadky, spojenie luxusných modelov módnej návrhárky Rebeccy Just a módneho domu LOMBARDI Fashion House s maľbami na telo. V Bodypainting Fashion Show sa ako modeli predviedli známe tváre slovenského showbiznisu – Erika Barkolová, Peter Bažík, Andrea Benická, Natália Hatalová, Patrik Herman, Martin Kaprálik, Michaela Kapráliková, Norika Krchňáková, Matúš Krnčok, Noro Mészároš, Milo Kráľ, Marcela Molnárová, Petra Palevič, Thomas Puskailer, Dominika Richterová, Ján Slezák. Módnu prehliadku doplnili speváckymi a hudobnými vystúpeniami Ján Slezák, Mirka Partlová, Natália Hatalová a Peter Bažík.

Vyvrcholením podujatia bol slávnostný krst Bodypainting kalendára na rok 2018, autorky Marty Gejdošovej, ktorého krstným otcom sa stal prezident World Bodypainting Association – Alex Barendregt.

Akciu zakončila After party s hudobnou produkciou Pavla Drapáka, Marcely Molnárovej a Petra Bažíka.

Výťažok z akcie venovali organizátori na charitatívny účel, organizácii Ružová stužka n.f.,na podporu prevencie onkologického ochorenia rakoviny prsníka.

Vysoká úroveň podujatia a jedinečné vystúpenia pozvaných hostí prekonali očakávania divákov aj organizátorov a sú prísľubom ďalších úspešných ročníkov tejto show.

ORGANIZÁTOROM BODY ART SHOW 2017 JE PRODUKČNÁ SPOLOČNOSŤ SHARMANT S.R.O.

PARTNERI PODUJATIA BODY ART SHOW 2017Hlavný reklamný partner: STUDIO PRINT.sk

Reklamní partneri: Hotel TATRA Bratislava, METRO, Banchem, TICKETPORTAL, NICHE Wine, LASA, TRADE & CONSULT, Stredisko kultúry Bratislava – Nové Mesto, Thereska, Asociácia Bodypainterov Slovenska, DaliArt, HAIRCentrum, PayPer Vision,

Mediálni partneri: TV JOJ, TV Bratislava, TV 213, SITA, BratislavaDen.sk, DámskaJazda.sk, GUEST, VIP magazín, Šarmantná žena, Rodina a zdravie, Moja psychológia

Charitatívny partner: Ružová stužka n.f

V Bratislave 20.11.2017

Kategórie: Podporujeme

Ako môžu budovy zlepšiť spánok?

21. november 2017

BRATISLAVA 21. novembra2017 – V našich čoraz rušnejších životoch sa spánok – alebo aspoň dostatok spánku – stal vzácnosťou. Nová kniha s názvom Prečo spíme od neurológa Matthewa Walkera skúma „katastrofálnu epidémiu nedostatku spánku“, ktorej čelíme. Prečo je také dôležité si dobre v noci oddýchnuť a ako môžeme bojovať proti tejto „epidémii“ pri navrhovaní a výstavbe budov?

PREČO NAŠE ZDRAVIE ZÁVISÍ OD DOSTATKU SPÁNKUSvetová zdravotnícka organizácia odporúča dospelým spať v noci osem hodín, no dve tretiny populácie v rozvinutých krajinách sa k tomuto číslu len približujú. Vyše jedna tretina Britov spí v noci len 5-6 hodín, pričom viac ako štvrtina (27 %) má pravidelne nekvalitný spánok.

Keď spíme, naša myseľ a telo vykonávajú mnoho zložitých funkcií, ktoré sú nevyhnutné pre naše duševné a fyzické zdravie a pocit pohody. Ak sa dostatočne nevyspíme, najmä počas dlhšej doby, môže to mať veľmi negatívny vplyv na našu myseľ a telo.

Nedostatok spánku môže ovplyvniť koncentráciu, čo môže spôsobovať, že napríklad študenti majú problémy v škole alebo na skúškach, zamestnanci robia chyby v práci ,alebo sa dokonca môže zvýšiť počet nehôd na cestách.

Dostatok spánku pomáha nášmu zdraviu, pretože dáva nášmu imunitnému systému priestor na reštart a zmena v hormónoch, krvnom tlaku a hladinách inzulínu môže napomáhať zníženiu rizika obezity a cukrovky.

Okrem toho štúdie poukázali na spojenie medzi nedostatkom spánku a vývojom Alzheimerovej choroby. Existujú dokonca správy, ktoré dokazujú, že mimoriadne dlhé obdobie nedostatku spánku človeku môže spôsobiť aj smrť. Odborníci tvrdia, že človek nevydrží dva týždne bez spánku a dospelý človek, ktorý spáva v noci len 6,75 hodiny, sa pravdepodobne dožije len približne 60 rokov, pokiaľ nevyhľadá lekársku pomoc.

ČO NÁM V NOCI NEDÁ SPAŤ?Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú našu schopnosť dobre sa v noci vyspať. Takmer polovica Britov (47 %) tvrdí, že stres alebo starosti im narúšajú spánok, pričom kofeín, alkohol, malé deti, chrápajúci partneri a nevypnuté elektronické zariadenia taktiež vykazujú negatívny vplyv na spánok.

Environmentálne faktory a prostredie, v ktorom spíme, sú ďalšie aspekty, ktoré môžu ovplyvniť dĺžku spánku a kvalitu oddychu v noci. Štvrtina Londýnčanov a 18 % Britov tvrdí, že ich v noci ruší hluk a jedného z desiatich ruší umelé alebo pouličné osvetlenie.

Teplota je taktiež kľúčovým faktorom. Teplota tela pred spaním mierne klesne, preto sa nám v lete alebo počas horúčav často ťažko zaspáva. Na druhej strane, ak je príliš chladno, nemusíme sa cítiť príjemne a nezaspíme ihneď.

Zistilo sa tiež, že aj znečistenie ovzdušia ovplyvňuje kvalitu spánku. Vďaka výskumu dnes vieme, že zvýšené vystavenie oxidu dusičitému a časticiam prenášaným vzduchom môže viesť k nepokojnému spánku, keďže tieto znečisťujúce látky môžu dráždiť naše hrdlo, nos a dutiny a vplývať na dýchanie.

ČO VYTVÁRA IDEÁLNE PROSTREDIE NA SPANIE?Podľa Britskej organizácie Sleep council, ktorá dlhodobo skúma negatívny vplyv nedostatku spánku, existuje šesť faktorov, ktoré treba zvážiť pri vytváraní ideálneho prostredia na spanie:

Teplota: Pri teplotách vyšších ako 24 °C a nižších ako 12 °C sa môžete v noci cítiť nepríjemne a nepohodlne. Optimálna teplota v spálni by mala byť 16-18 °C, pričom bábätkám, malým deťom a starším ľuďom môže vyhovovať mierne vyššia teplota. Prievan môže taktiež negatívne vplývať na váš spánok.

Svetlo: Najlepšie sa nám spí keď je tma, pretože naše telá vylučujú melatonín, ktorý nás uvoľňuje.

Pohodlie: Pohodlná posteľ a matrac napomáhajú pohodlnému nočnému spánku. Odborníci odporúčajú, aby sa oboje menilo každých sedem rokov.

Elektronika: Notebooky, televízory, mobilné telefóny a iné elektronické zariadenia by sme mali pred spaním vypínať a mať ich mimo spálne.

Hluk: Tiché prostredie je najlepšie pre spánok, pretože náhle, hlučné a opakované zvuky nás môžu zobudiť.

Relaxácia: Vytvorenie si upokojujúcich návykov, akými sú napríklad vypínanie elektroniky, čítanie, pitie bylinkového čaju alebo kúpeľ môže taktiež priaznivo ovplyvniť spánok.

DOKÁŽU BUDOVY POMÔCŤ NÁŠMU SPÁNKU?Odpoveď na otázku je jednoznačná – ÁNO. Budovy majú výrazný vplyv na kvalitu nášho spánku. Existuje koncept, tzv. Multikomfortný dom zameraný na výstavbu nových a rekonštrukciu starších domov, kancelárií, škôl, nemocníc a iných budov spôsobom, ktorý prispieva k väčšiemu pohodliu, lepšiemu zdraviu a duševnej pohode a zároveň chráni životné prostredie.

Štyri kľúčové prvky konceptu MULTI COMFORT nám pomáhajú vytvoriť ideálne prostredie pre podporu kvalitného spánku, vďaka čomu posilníme našu duševnú pohodu a zdravie.

Tepelné pohodlie: Je určené teplotou, rýchlosťou prúdenia a vlhkosťou vzduchu. Výberom správnych materiálov, zdrojov tepla a spôsobov vetrania vieme zabezpečiť, že teploty sú udržiavané na príjemnej úrovni tak, aby napomáhali dobrému spánku v noci. Vedeli ste napríklad, že budovy v Európe prestavujú 40% spotrebovanej energie a sú tak zodpovedné za 30% emisií CO2. 80% spotrebovanej energie v budovách sa dá znížiť pomocou tepelnej izolácie?

Vizuálne pohodlie: Na spanie potrebujeme tmavé priestory, a tak je potrebné, aby bolo prirodzené a umelé svetlo v noci regulované a minimalizované v dome aj mimo neho. Dôležité je taktiež, aby sme mali počas dňa dostatok prirodzeného svetla. Štúdia dokazuje, že kancelárie s veľkými oknami, ktoré prepúšťajú veľa prirodzeného svetla podporujú lepší nočný spánok zamestnancov, ktorí v nich pracujú. Preto je pre nás prirodzené svetlo počas dňa dôležité.

Akustické pohodlie: Či už je to hluk z ulice, od susedov alebo neďalekej dopravy, zvuky sa môžu prenášať cez steny budovy alebo vzduchom. Správny návrh a výber stavebných materiálov, izolácia a zasklenie môžu prispieť k minimalizovaniu nežiaducemu hluku a zvýšiť akustické pohodlie. Ďalšie informácie nájdete v našom článku o meraní akustického pohodlia.

Pohodlie interiérového ovzdušia: Ako je uvedené vyššie, znečisťujúce látky nás môžu dráždiť a narúšať náš spánok. Správne vetranie, vzdušné filtre a aktívne zachytávajúce materiály môžu pomôcť udržať vzduch čerstvý, čistý a s nižšou hladinou znečisťujúcich látok.

Kategórie: Podporujeme

RTVS: V dokumente o Elene Maróthy-Šoltésovej si pripomenie literárneho vedca a kritika Vladimíra Petríka

20. november 2017

BRATISLAVA 20. novembra – RTVS so zármutkom prijala informáciu o úmrtí literárneho vedca a kritika Vladimíra Petríka. Jeho výraznú osobnosť si pripomenieme v utorok 21. novembra popoludní o 12:35 na Dvojke v televíznom dokumente o Elene Maróthy-Šoltésovej.

Kategórie: Podporujeme

Týždenný program SNG 20. 11. – 26. 11. 2017

20. november 2017

BRATISLAVA 20. novembra 2017

AKTUÁLNE VÝSTAVYNESTEX | NESTÁLA EXPOZÍCIA SNG

od 17. 1. 2014
Esterházyho palác, 1. poschodie
Kurátori: Dušan Buran & Katarína Chmelinová

Nestála expozícia zbierok SNG z obdobia gotiky a baroka ponúka návštevníkom netradičný pohľad na najvýznamnejšie artefakty 15. až 18. storočia. Je rozdelená do šiestich sekcií, z ktorých každá maliarske a sochárske diela pozoruje z inej perspektívy. Prvá je nazvaná výraz & emócia, druhá je venovaná protikladu typ & indivíduum. Expozícia pokračuje dvojicou priestor & ilúzia a svetlo & tma. Poslednými témami sú telo & gesto a život & smrť. Architektonický koncept výstavy umožňuje aj dočasné intervencie v expozícii (súčasné umenie, reštaurátorská dokumentácia, výstavné boxy na menšie kolekcie a pod.). Hoci vo väčšine prípadov ide – primerane obdobiu aj profilu zbierky – o nábožensky motivované diela, určujúcim posolstvom expozície nie je ani vysvetľovanie ich ikonografie, ani otázky datovania a štýlu. Naopak, ťažiskom prezentácie je v oveľa väčšej miere problematika funkcie, umeleckého zámeru a experimentu.

MAJSTER Z OKOLIČNÉHO A GOTICKÉ UMENIE SPIŠA OKOLO ROKU 1500

8. 9. – 26. 11. 2017
Esterházyho palác – 2. poschodie, Bratislava
Kurátor: Dušan Buran

V roku 2010 SNG zakúpila obraz Ukrižovanie z mariánskeho oltára v Okoličnom (1500 – 1510). Jeho reštaurovanie sa stalo podnetom k výstave, na ktorej sa – po prvýkrát v novodobej histórii – podarilo zhromaždiť všetky dostupné tabule a sochy gotického retabula rozobratého už v 18. storočí. Majster z Okoličného viedol ateliér, z ktorého pochádza niekoľko ďalších vynikajúcich diel, dnes zväčša v cirkevných majetkoch (napr. dva bočné oltáre v Smrečanoch, 1510 alebo maľby Oltára Navštívenia Panny Márie v Dóme sv. Alžbety v Košiciach, 1516).

Analytická výstava s cca 40 – 50 gotickými artefaktmi – oltárnymi triptychmi, tabuľami, skulptúrami a grafickými listami – prezentuje okrem originálov tiež nové poznatky, ktoré vychádzajú z prieskumov oltárnych obrazov alebo kostola v Okoličnom. Okrem katalógu ich návštevníkom sprístupňujeme prostredníctvom nových médií (3D rekonštrukcie, dokumentácia reštaurovania, infračervená reflektografia, animácie využitia grafiky v tabuľovej maľbe a pod.).

FOTOGRAF BAZOVSKÝ

17. 11. 2017 — 25. 2. 2018
Esterházyho palác, 3. poschodie, Bratislava
Kurátori: Aurel Hrabušický, Alexandra Kusá

Výstava bude sprístupnená 17. novembra 2017 v bežných otváracích hodinách.

Výtvarné dielo Miloša Alexandra Bazovského (1899 – 1968) ako jedného zo zakladateľov modernej slovenskej maľby bolo už mnohokrát predstavené na výstavách a v publikáciách. Ale Bazovský ako fotograf bude mať na pôde SNG prvú samostatnú výstavu. Ako fotografujúci výtvarník mal síce medzi umelcami na Slovensku predchodcov (Ladislav Mednyánszky, Gustáv Mallý), bol však prvým, ktorý dokázal byť moderným výtvarníkom a moderným fotografom súčasne. Fotografický aparát používal (najviac v 30. – 40. rokoch 20. storočia) namiesto skicára, jeho pomocou budoval akúsi vizuálnu databázu motívov, ktoré sa neskôr objavili v jeho výtvarných dielach. Fotoaparát používal jednoducho ako jeden z ďalších výtvarných prostriedkov a komponoval priamo v jeho hľadáčiku. Vďaka tomu existujú viaceré tematické aj kompozičné paralely medzi jeho zábermi a niektorými kresbami a obrazmi.

Bazovského zaujímali nielen tradičné vidiecke témy – v tomto smere bol akýmsi drsnejším a dokumentaristicky viac dôsledným náprotivkom Karla Plicku, ale aj rôzne prejavy moderného životného štýlu: šport, turistika, cestovanie. Často portrétoval aj svojich priateľov, najviac azda umelca s tragickým osudom – Arnolda Petra Weisza-Kubínčana.

Bazovský svoje snímky nepublikoval, avšak v Archíve umenia SNG sa nachádza pomerne rozsiahly súbor negatívov a ten sa stal základom pripravovanej výstavy.

PONUKA SPRIEVODNÝCH PROGRAMOVPONDELOK 20. 11. | 19.00

LQ LITERÁRNY KVOCIENT #14

Séria debát o súčasnej slovenskej literatúre s najpovolanejšími v tejto oblasti. Nezaoberá sa propagáciou ani PR – jediným kritériom je kvalita. Tentokrát bude reč o knihách spisovateľov Michala Hvoreckého Trol a Daniela Majlinga Ruzká klazika. Dve známe mená slovenskej literatúry, ruský kontext a lacné náhrady trvalých literárnych hodnôt v rôznych podobách.

Debatujú Vladimír Barborík, Gabriela Magová a Ján Štrasser. Moderuje Marta Součková.

Esterházyho palác –Berlinka, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava

Vstup voľný

ŠTVRTOK 23. 11. | 18.00

WORKSHOP PRE DOSPELÝCH: S FOTKOU PO MAPE

Fotografie Miloša Alexandra Bazovského predstavujú Slovensko očami umelca po prvýkrát verejne, v galerijnom prostredí. Neboli totiž určené na publikovanie. Slúžili ako nástroj, skicár a zásobník námetov a kompozícií, ktoré autor pretavil a zužitkoval pri tvorbe. My budeme na workshope tiež komponovať, hoci nie priamo krajinu. Skomponujeme osobný itinerár, ktorý nám pomôže vytvoriť osnovu pre jej poznávanie.

Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava

Vstupné: 3 €

R: barbora.tribulova@sng.sk

NEDEĽA 26. 11. | 15.00 – 17.00 | RODINA

NEDEĽA PO STOPE: 32 POKUSOV

Nie pre všetkých je fotografia momentkou – okamihom navždy zachyteným do albumu spomienok. Niektorým slúži ako prostriedok na skúmanie kompozície. Ale čo ak nie je nekonečne veľa možností hľadať ten správny obraz? Spolu zistíme, či nám 32 pokusov stačí a objavíme aj výtvarnú silu diapozitívu.

Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava

Vstupné: 4 € / rodina

R: barbora.tribulova@sng.sk

NEDEĽA 26. 11. | 15.00

SIESTA V GALÉRII: MAJSTER Z OKOLIČNÉHO A GOTICKÉ UMENIE SPIŠA OKOLO ROKU 1500

Nedeľný pohodový výklad uvedie poslednýkrát dielo neskorogotického maliara na pozadí nových technológií.

Esterházyho palác, 2. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava

Vstup voľný

Esterházyho palác, 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Vstup voľný

Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00

Kníhkupectvo Ex Libris v SNG | Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00

Kaviareň Berlinka v SNG | Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené pondelok – štvrtok od 10.00 do 23.00, piatok – sobota od 10.00 do 24.00, nedeľa od 10.00 do 22.00

Vstup na výstavy je v roku 2017 voľný!

SNG, Hurbanove kasárne – administratíva
Kollárovo námestie 10, 811 07 Bratislava | +421 2 20 47 61 11
info@sng.sk
www.sng.sk

Zmena programu vyhradená.

Kategórie: Podporujeme

Monike nový úsmev už život zmenil, ďaľšia na rade môžete byť Vy

20. november 2017

BRATISLAVA 20. novembra 2017– Slečnu Moniku K. trápili problémy so zubami od detstva. Po traumatizujúcom zážitku z ošetrenia sa niekoľko rokov zubárom vyhýbala až do situácie, kedy jej zuby začali spôsobovať neznesiteľnú bolesť. Následkom bol zlý stav Monikinho chrupu, ktorý jej bránil naplno sa smiať. Zlom prišiel potom, čo Monika oslovila so žiadosťou o pomoc odborníkov z Brandeis Clinic, ktorí jej chrup zmenili tak, že sa Monika dnes smeje rada a bez zábran.

A smiať naplno sa môžete aj Vy! Nemusíte pritom disponovať sumou rádovo niekoľko tisíc eur. K dokonalému úsmevu spravidla stačí upraviť niekoľko málo zubov. Zároveň, nie vždy je nutné používať náhrady v podobe koruniek či faziet, chrup možno totiž vylepšiť aj za pomoci bielenia či vyrovnávacím strojčekom. Podobne tomu bolo aj u Moniky, v prípade ktorej lekári Brandeis Clinic dosiahli dokonalého úsmevu rekonštrukciou niekoľkých málo zubov a následným bielením dolného radu zubov.

Zákroky na Brandeis Clinic sú nielenže bezbolestné, rýchle, ale tiež vedú k najlepším možným estetickým výsledkom. Stomatológovia z Brandeis Clinic pracujú s najlepšou dostupnou keramikou, a tiež disponujú hneď 2 robotmi CEREC, tj. k zhotoveniu zubných náhrad dochádza priamo na Brandeis Clinic a pacienti potom nemusia nosiť niekoľko dní či týždňov nevzhľadné dočasné náhrady. Priamo v ordinácii tiež dochádza k lešteniu a úprave odtieňa náhrady, tj. nemôže sa stať, že korunka či fazeta majú iné sfarbenie ako okolité zuby.

Ak teda túžite po tom, smiať sa naplno bez toho, že by ste si úsmev museli zakrývať rukou, dohodnite si ešte dnes bezplatnú konzultáciu na Brandeis Clinic prostredníctvom formulára uvedeného na tejto stránke.

Kategórie: Podporujeme

Dobročinný Ples v opere si programom uctí storočnicu vzniku Československa

20. november 2017

BRATISLAVA 20. novembra 2017 – Nadchádzajúci dobročinný Ples v opere, ktorý 13. januára 2018 otvorí plesovú sezónu na Slovensku, bude zároveň významným spoločenským podujatím oslavujúcim začiatok jubilejného roku storočnice vzniku Československa. Prostredníctvom svojho programu nabitého vystúpeniami legiend slovenskej a českej hudby vzdá hold tejto významnej dejinnej udalosti.

Rovnako ako počas uplynulých ročníkov, aj nastávajúci Ples v opere bude predovšetkým napĺňať svoj dobročinný charakter a podporí vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením. Zároveň si osemnásty dobročinný Ples v opere uctí sté výročie založenia spoločného československého štátu. „V roku 2018 si budeme pripomínať významný míľnik našej histórie a vážime si, že si ho budeme môcť uctiť spolu s našimi vzácnymi hosťami. Veríme, že pripravený program bude dôstojnou oslavou tohto jubilea,“ približuje Andrea Cocherová, riaditeľka Plesu v opere.

SLOVENSKÉ A ČESKÉ LEGENDYPri tejto príležitosti bude historická budova divadla patriť výhradne významným a úspešným predstaviteľom slovenskej a českej hudobnej scény, ktorí sú vďaka svojej tvorbe právom označovaní ako legendy populárnej hudby. Chýbať preto nebude vystúpenie Miroslava Žbirku alias Mekyho, ktorý začínal v československej popmusic ako člen skupiny Modus. Do povedomia fanúšikov sa zapísal v roku 1977, kedy získal zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Úsmev spolu s Jankom Lehotským a Marikou Gombitovou. V roku 1982 sa dokonca stal prvým slovenským interpretom, ktorý v Československu získal Zlatého slávika.

Program doplnia aj ďalší interpreti, rovnako úspešní u nás aj v susednej Českej republike – famózna Jana Kirschner, Katka Knechtová, Dan Bárta či známa skupina Lucie vo svojej pôvodnej formácii. Hostí Plesu v opere budú počas večera sprevádzať svojimi najznámejšími hitmi, ktoré si získali priazeň širokého slovenského aj českého publika. Viacerí z interpretov sa predstavia v netradičných spojeniach česko-slovenských dvojíc. „Mnohí sme sa narodili ešte v Československu a dodnes vnímame výročie jeho vzniku ako oslavu príkladného spolužitia dvoch príbuzných národov. Máme toľko spoločného, nielen v hudbe a kultúre, stále sme si blízki ľudsky a dokážeme naďalej spolupracovať. Veď čo môže byť krajším príkladom ako keď legendárny československý orchester dlhé roky vedie slovenský dirigent,“ hovorí Vladimír Valovič, riaditeľ Slovenského inštitútu v Prahe. Práve pod jeho taktovkou zaznejú počas večera známe slovenské a české hity v podaní Big Bandu Gustava Broma.

PODPOROVATEĽKA DOBROČINNOSTI JANA KIRSCHNERPre Ples v opere je veľká česť, že podporovateľkou jeho dobročinného charakteru a pomoci deťom sa tento rok stala výnimočná speváčka Jana Kirschner, ktorá je sama mamou dvoch dcér. Hostia Plesu v opere si budú môcť vypočuť jej najznámejšie skladby, ktoré sa stali hitmi aj v susednej Českej republike. „Som veľmi rada, že organizátori Plesu v opere si vybrali práve mňa, aby som tento rok pomohla s dôležitým projektom, ktorý sa týka vzdelávania detí, a ktorý je podľa mňa v dnešnej dobe veľmi zmysluplný a potrebný. Myslím si, že spolu s Plesom v opere vieme urobiť naozajstnú zmenu a pomôcť tým deťom, ktoré to naozaj potrebujú,“ hovorí Jana Kirschner, speváčka a podporovateľka dobročinného charakteru Plesu v opere.V ďalších priestoroch historickej budovy SND sa pod vedením primáša Martina Sleziaka predstaví Ľudová hudba Lúčnice, ktorej meno je veľmi dobre známe nielen u nás doma a v susedných Čechách, ale aj vo svete. Hostia Plesu v opere si tak budú môcť vďaka výnimočným muzikantom vychutnať a oceniť aj virtuozitu ľudovej hudby. Počas večera vystúpia tiež Svetlana Rymarenko a Martin Madej.

Československú storočnicu bude okrem programu symbolizovať aj občerstvenie pre hostí dobročinného Plesu v opere. Servírovať sa bude výber známych špecialít slovenskej a českej národnej kuchyne a v rámci tematického menu budú mať svoje zastúpenie aj slovenskí a českí vinári.

POMOC ZDRAVOTNE ZNEVÝHODNENÝM DEŤOMDobročinný Ples v opere plní už deviaty rok svoje poslanie pomáhať a prispievať k pozitívnym zmenám v spoločnosti. Na tento účel prispeli hostia plesu sumou už 1,5 milióna eur a organizátor s hostiteľom ju v plnej výške venovali na dobročinné účely. Svoj spoločenský význam v nadchádzajúcom ročníku zužitkuje Ples v opere v prospech zdravotne znevýhodnených detí a ich vzdelávania. „Jednou z naozaj akútnych tém na Slovensku je sťažený prístup detí so zdravotným znevýhodnením ku vzdelávaniu. Preto Ples v opere nadviazal spoluprácu s Nadáciou pre deti Slovenska a Koalíciou pre deti Slovensko a spoločne veríme, že vďaka výťažku nadchádzajúceho plesu a upriamením pozornosti na systémové nedostatky sa nám podarí prispieť k zlepšeniu situácie týchto detí a ich rodín,“ vysvetľuje Pavol Lančarič, generálny riaditeľ hostiteľa Plesu v opere, spoločnosti Orange a člen Čestného plesového výboru.

O PLESE V OPEREPles v opere začal písať svoju históriu v roku 2001. Dnes predstavuje nielen spojenie spoločenskej elegancie, vysokého kultúrneho zážitku, ale neodmysliteľne k nemu patrí aj jeho dobročinné poslanie. Počas uplynulého 17. ročníka dobročinného Plesu v opere hostia plesu venovali historicky najvyššiu sumu – celkovo 239 932 eur. Od roku 2010 tak dobročinný Ples v opere rozdelil na pomoc už úctyhodných 1,5 milióna eur.

Ples v opere našiel svoje miesto v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave, ktorá sa spája s vrcholnými umeleckými aj spoločenskými podujatiami. Každoročne ho poctia svojou prítomnosťou významné osobnosti spoločenského, kultúrneho aj hospodárskeho života.

Kategórie: Podporujeme

BSK: Župná škola má virtuálnu učebňu anatómie

20. november 2017

BRATISLAVA 20. novembra 2017– Stredná zdravotnícka škola na Strečnianskej ulici v Petržalke, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, má virtuálnu anatomickú učebňu. Na Slovensku je to druhá učebňa takéhoto druhu. Študenti tak budú môcť spoznávať a učiť sa anatómiu pomocou virtuálnej reality. Pilotný projekt vznikol vďaka spolupráci start-upu Virtual Medicine a súkromných partnerov.

„Otvorenie novej učebne virtuálnej anatómie je pre výuku žiakov veľkým prínosom v predmete anatómie a fyziológia v odboroch zdravotnícky asistent a diplomovaná všeobecná sestra. Žijeme v 21. storočí, v storočí technológií a zavádzanie virtuálnej reality na vyučovanie je pre žiakov obrovský prínos. Snažíme sa, aby sa hrali, ale hrali tak, aby vedomosti čo najviac nasávali a vedeli ich uplatniť aj v iných predmetoch. Anatómia a fyziológia je jeden z najťažších predmetov na zdravotníckej škole, ťažké je učenie z encyklopédií, niekedy aj z modelov a táto virtuálna realita im dá úplne inú predstavivosť a umožní im inak ponímať vyučovanie tohto predmetu a pevne verím, že sa podarí prilákať žiakov základných škôl do tohto študijného odboru alebo študentov po strednej škole do odboru diplomovaná všeobecná sestra. Vďaka patrí Bratislavskému samosprávnemu kraju, lebo nás podporil v tom, aby sme túto učebňu vymaľovali, zariadili, aby bola reprezentatívna,“ povedala riaditeľka Strednej zdravotníckej školy na Strečnianskej ulici Eva Drobná.

Virtuálna anatomická učebňa je pilotný projekt realizovaný na stredných školách, vďaka ktorému budú môcť študenti vidieť ľudský organizmus v troch dimenziách, čo im umožní lepšie a rýchlejšie pochopiť učivo. Tým, že do procesu učenia zapoja vďaka 3D viaceré zmysly, učivo si budú pamätať dlhšie. Súčasťou aplikácie Human anatomy VR sú pomenovania jednotlivých častí tela v slovenčine aj latinčine, ich základná charakteristika ako aj hravá a interaktívna forma otestovať sa, či poznajú podľa znázornenia konkrétny sval. Aplikácia je prispôsobená potrebám stredoškolákov a využívať ju od minulého piatku môže takmer deväťdesiatka študentov SZŠ na Strečnianskej ulici v Bratislave. Pridali sa tak k študentom z Michaloviec, kde virtuálnu učebňu otvorili len deň pred tou bratislavskou.

„Počas toho, ako som sa sám učil na anatómiu ešte ako medik, kreslil som si štruktúry tela priamo po sebe a predstavoval som si, že budem mať zariadenie, cez ktoré, keď sa pozriem na svoju ruku, tak uvidím svaly, cievy, štruktúry s popisom a budem s nimi vedieť interaktívne manipulovať. Keď som sa v tom čase zoznámil s technológiou virtuálnej reality, tak som si uvedomil, že toto sa tam dá aplikovať. Nebude to síce pohľad na vlastné telo, ale na modelové telo, čiže tie modely treba vytvoriť, ale v podstate to ten účel spĺňať bude. Oslovil som Miloša Svrčka, ktorý bol v tom čase tiež študent – programátor s touto ideou. Ukázal som mu, ako sa to v škole učíme. On už vtedy s virtuálnou realitou experimentoval, tak som cítil, že je ten správny človek, s ktorým sa do projektu treba pustiť. Pre túto ideu sa nadchol rovnako a spoločne sme to začali tvoriť. Dnes už máme start-up, kde máme 10 vývojárov a spolu s dobrovoľníkmi nás je 17. Tisícky ľudí v 149 krajinách sveta si už stiahli túto aplikáciu. Bez akéhokoľvek marketingu. Nepoužívajú ju iba medici či lekári, ale aj ľudia, ktorých zaujíma ľudské telo,“ predstavil aplikáciu Human Anatomy VR jej autor doktor Tomáš Brngál.

Okrem zatraktívnenia štúdia, chce Stredná zdravotnícka škola s pomocou virtuálnej učebne pritiahnuť do svojich tried aj viac žiakov. Celkové náklady na zriadenie virtuálnej učebne boli takmer 40 000 eur a využívať ju na škole budú študenti odborov diplomovaná všeobecná sestra a zdravotnícky asistent.

Kategórie: Podporujeme

Amrop rozšíril tím partnerov

20. november 2017

BRATISLAVA 20. novembra 2017 – K trojici partnerov v spoločnosti Amrop Slovakia, ktorá je priekopníkom v oblasti poradenských služieb so zameraním na Executive Search a Leadership Consulting, pribudli v týchto dňoch ďalší dvaja. Martin Krekáč, Igor Šulík a Mario Fondati tak budú pri strategickom a operatívnom riadení spoločnosti podporení novými členmi najvyššieho vedenia – Ladislavou Molnárovou a Marekom Hradílkom.

Noví partneri pochádzajú z interných zdrojov a ich menovanie nie je výsledkom jednorazovej zmeny v organizačnej štruktúre, ale súčasťou procesu neustáleho inovovania a zlepšovania, ktoré je slovenskému Amropu vlastné. Od začiatku svojho pôsobenia (1990) je vyhľadávaným partnerom pri riešení rôznych problémov a výziev v oblasti ľudského kapitálu spojených s hľadaním, rozvojom a optimalizáciou ľudských zdrojov v organizácii a v tomto smere si naďalej chce udržať líderské postavenie. S týmto krokom súvisí aj zacielenie kompetencií Igora Šulíka na služby v oblasti Leadership Consulting. „Naše riešenia garantované Managing Leadership Partnerom napomáhajú organizáciám zvýšiť ich agilitu, čiže akcieschopnosť, aby dokázali pružne reagovať na aktuálne výzvy a aby akcelerovali rozvoj a rast svojho biznisu. Pod agilitou pritom rozumieme celkovú pripravenosť vnímať a chápať meniace sa prostredie, individuálne a firemné fungovanie v ňom a schopnosť rýchlo sa adaptovať,“ povedal Martin Krekáč, zakladajúci partner a chairman Amropu.

Hlavná vízia prostredníctvom poradenských riešení a vďaka inšpiratívnym lídrom podporovať klientov v dosahovaní udržateľného úspechu stojí za rozhodnutím posilniť v Amrope klientsky rozmer. Mario Fondati z pozície Managing Client Partner a Marek Hradílek z pozície Client Partner budú rozhodujúcim článkom partnerského tímu nielen vo vzťahoch s novými klientmi, ale najmä pri udržiavaní dlhodobých, obojstranne výhodných a pevných partnerstiev s doterajšími klientmi. „Náš pohľad klientom takmer tridsať rokov prináša viac objektívnosti a ničím nezaťažené vnímanie ich histórie, fungovania či interných vzťahov. Naši klienti však aj od nás v súčasnosti očakávajú oveľa viac. Nielen schopnosť priniesť na mieru šité riešenia na aktuálne problémy, ale najmä schopnosť vidieť dopredu a prostredníctvom overených i netradičných riešení a inovatívnych postupov ich včas pripraviť na to, čo ich ešte len čaká,“ uviedol nový partner Amropu Marek Hradílek.

Úspešnosť Amrop konceptu strategického vyhľadávania talentov zásadne zmenila pohľad na ľudský kapitál, čo prirodzene viedlo k vytvoreniu pozície partnera pre túto oblasť. Po návrate z materskej dovolenky sa Talent Acquisition Partnerom v Amrope stala Ladislava Molnárová. „Získať pre rozvoj biznisu tých najvhodnejších ľudí je náročný a dôležitý proces s mnohými premennými. Mať v Amrope partnera so zodpovednosťou práve za túto oblasť je pre nás jednoducho kľúčové,“ spresnil Martin Krekáč.

„Kým pri Executive Search riešeniach, kde je Amrop dlhodobo lídrom, prinášame vhodných kandidátov na okamžité obsadenie aktuálnych pozícií podľa požiadaviek klientov, v koncepte Strategic Talent Acquisition priebežne ponúkame talenty pre budúci biznis na pozície budúcnosti. Prostredníctvom neustálej tvorby premyslenej stratégie, ktorá kombinuje kvalitatívne a kvantitatívne poznanie rozličných segmentov pracovného trhu, dlhodobé nadväzovanie a upevňovanie vzťahov s rôznorodými kandidátskymi komunitami v mnohých sektoroch a rôznorodé vnímanie zamestnávateľských značiek, vytvárame udržateľný zásobovací reťazec talentov pre našich klientov. Jednoducho predstavíme ľudí skôr, ako ich firmy potrebujú. Jediná vec, ktorá dokáže roztancovať kapitál, je totiž talent!“ dodala Ladislava Molnárová.

Nová partnerka Amropu pre strategické získavanie talentov (STA) sa odbornej verejnosti predstaví v úlohe moderátorky už na najbližšom stretnutí Coffee time with Amrop, ktoré sa uskutoční 23. novembra v bratislavskom Binariu.

Kategórie: Podporujeme

EUHL: Cavalieri po prvý raz zvíťazili na domácom ľade, Pražania predĺžili šnúru víťazstiev

20. november 2017

BRATISLAVA 20. novembra 2017 – V ostatnom týždni priniesla Európska univerzitná hokejová liga (EUHL) sedem zápasov, so snahou zapísať si body do tabuľky bojovali tímy zo Slovenska, Česka, Poľska i Maďarska. Nadnárodná súťaž pre vysokoškolákov sa aj tento raz niesla v znamení niekoľkých prekvapení, hetrikov či jasných víťazstiev. Úradujúci majstri z Prahy navyše predĺžili svoju šnúru víťazstiev na šesť zápasov, naopak v rámci osobných štatistík sa najväčšmi polepšil Faschingbauer (Akademici Plzeň) s Novákom (Gladiators Trenčín), ktorí strelili hetrik.

CAVALIERS BRNO – AKADEMICI PLZEŇ 6:4 (2:1, 2:1, 2:2)Góly a asistencie: 9. Pospíšil (Stupka), 11. Svatuška (Štěpánek), 30. Kozel (Štěpánek, Svatuška), 42. Polzer (Maršálek, Svatuška), 45. Sokolík (Nossek, Kosorín), 57. Polzer (Pospíšil) – 14. V. Polívka, (Faschingbauer, Setikovský), 30. Baxa, 49. Faschingbauer, 52. O. Polívka

V zápase medzi českými vysokoškolákmi bolo udelených až 15 nižších trestov, z presilových hier boli využité ale len dve a to v podaní hostí. Naopak obom tímom sa podarilo súperovho brankára prekonať počas oslabenia a hráči Plzne prepisovali skóre dokonca aj po nariadenom trestnom strieľaní. Hoci sa domácim podarilo vybojovať si trojgólový náskok (5:2), hostia dokázali hru zdramatizovať. Tri minúty pred koncom riadneho hracieho času avšak Polzer zapečatil víťazstvo svojho celku – vôbec prvé na domácom ľade.

HOKIKLUB BUDAPEŠŤ – AKADEMICI PLZEŇ 1:9 (0:0, 1:4, 0:5)Góly a asistencie: 24. Godó (Dorner) – 27. V. Polívka (Pokorný, Faschingbauer), 34. V. Polívka (Faschingbauer, Setikovský), 36. Hřebík (Beer, Škarka), 39. Faschingbauer (O. Polívka, V. Polívka), 41. Faschingbauer (V. Polívka), 48. Faschingbauer (V. Polívka), 50. Sequens, 57. Baxa, 58. V. Polívka

Akademici absolvovali druhý zápas v rámci tripu v Budapešti, kde čelili ďalšiemu nováčikovi v EUHL. Odhodlanie napraviť si chuť po prehre v Brne bola na mieste, hoci to boli práve Akademici, kto inkasoval prvý gól v zápase. Presný zásah Godóa bol však jediný z radu domácich, následne prišla na rad už kanonáda v podaní hostí. Boli to predovšetkým Václav Polívka a Jakub Faschingbauer, kto Budapešti demonštrovať chuť po víťazstve. Práve títo dvaja menovaní si spoločne nazbierali až 11 kanadských bodov a vo veľkom sa podpísali pod výsledok 1:9.

UK PRAHA – ACADEMY 1928 KTH 7:3 (2:1, 0:2, 5:0)Góly a asistencie: 2. Svoboda (Špičan), 16. Malý (Molčík, Pastier), 44. Klinger (Valder), 45. Valder (Malý, Slavíček), 55. Slánský (Hyršl), 55. Slánský, 58. Novák (Valder) – 20. Alimov (Shalamov), 21. Alimov, 27. Alferov (Shalamov, Polinin)

Pražania vstúpili do zápasu rýchlym gólom a Kondrashova v súperovej bránke skutočne nešetrili. Opak sa ale dial na druhej strane, keď hráči Krynice vystrelili na Olivu v prvej tretine iba päťkrát. Napriek tejto skutočnosti išlo až do 44. minúty o gólovo vyrovnaný hokej, poľskí hráči sa dokonca dostali do vedenia. V záverečnej časti ale 4-násobný majster EUHL z Prahy svojmu súperovi nič nedaroval, poslednú dvadsaťminútovku vyhral v pomere 5:0. Celkový pomer striel 62:22 hovorí jasne v prospech Pražanov, ktorí si navyše pripísali už šieste víťazstvo v rade.

PANEUROPA KINGS – DIPLOMATS PRESSBURG 3:4 PP (2:1, 0:2, 1:0 – 0:1)Góly a asistencie: 9. Mašlanka (Galis, Kundrát), 12. Mašlanka, 58. Fabo (Mašlanka) – 20. Zvara (Loydl), 21. Loydl (Kalináč, Šimonič), 33. Zvara (Kalináč, Loydl), 63. Holeš

Súboj dvoch bratislavských rivalov priniesol dravý a tvrdý hokej. Mašlanka sa dvomi presnými zásahmi v prvej tretine postaral o vedenie svojho tímu, no Diplomati potvrdili klišé, že kto nevyužije presilovú hru o dvoch hráčov, nezaslúži si vyhrať. Paneuropa v spomínanej hre v početnej výhode neskórovala, naopak hostia v tej svojej áno. O víťazovi bratislavského derby pred 632 divákmi rozhodlo až predĺženie, keď sa v skrumáži pred domácim gólmanom najlepšie zorientoval Holeš.

ENGINEERS PRAGUE – ACADEMY 1928 KTH 7:2 (4:0, 0:2, 3:0)Góly a asistencie: 1. Ujfaluší (Dulovec, Kratochvíl), 1. Hyršl (Suda), 7. Sem (Kratochvíl, Vostracký), 20. Ujfaluši (Dulovec), 50. Dulovec (Kratochvíl), 50. Hyršl (Suda), 53. Dulovec (Kratochvíl) – 31. Vekselsthein (Polinin), 39. Alferov (Shamalov, Polinin)

Keď sa Engineers a Krynica stretli na ľade v minulej sezóne, v oboch zápasoch o víťazovi rozhodovalo predĺženie. A hoci teda mnohí očakávali vyrovnaný hokej, opak bol pravdou. Domácim sa podarilo v 1. minúte skórovať hneď dvakrát a preniesť psychickú pohodu na svoju stranu. Aj keď po úvodnej časti vyhrávali Engineers už 4:0, hostia zbrane neskladali a v nasledujúcej tretine skórovali len oni a to dvakrát. Kontaktný gól ale neprišiel, naopak Pražania im uštedrili ešte tri kúsky. Prehra s päťgólovým rozdielom tak pre vysokoškolákov z Poľska znamenal návrat z tripu bez zisku čo i len jedného bodu.

GLADIATORS TRENČÍN – UNIPO WARRIORS 6:5 (1:1, 4:2, 1:2)Góly a asistencie: 15. Novák (Mečiar, Révesz), 27. Haščič (Kvasnica, Okuliar), 33. Haščič (Matejka), 35. Porubský, 40. Novák (Haščič), 41. Novák – 16. Jesenský, 21. Grega (Lopáček, Hreha), 34. Lopáček (Hreha), 44. Štofaník (Hreha, Jesenský), 45. Štofaník (Jesenský, Hreha)

Na strely bohatý zápas (40:45) potvrdil pravidlo, ktoré vo vzájomných stretnutiach medzi Trenčínom a Prešovom platilo v minulej sezóne, a síce „môj dom, môj hrad“. Domácim sa podarilo dostať na začiatku tretej tretiny do vedenia 6:3, no Prešovčania ešte poriadne zdramatizovali zápas, keď zásluhou Štofaníka strelili v priebehu jednej minúty hneď dva góly. On a aj domáci útočník Haščič mali našliapnuté na hetrik, podarilo sa to ale „len“ gladiátorovi Novákovi, pre ktorého to boli vôbec prvé tri kanadské body v súčasnej sezóne.

HC MASARYK UNIVERSITY – UMB BANSKÁ BYSTRICA 2:5 (0:3, 1:2, 1:0)Góly a asistencie: 21. Brzobohatý (Bustin, Čtvrtníček), 52. Čtvrtníček (Grygera) – 2. Tatár (Kováčik, Kamzik), 6. Primus (Sapár, Janečko), 16. Indrych (Kasanický, Kandra), 26. Majling (Novodomec, Indrych), 39. Brnčal (Jakubik)

V súboji dvoch tímov z hornej polovice tabuľky položili Bystričania základ pre svoju výhru už v prvej časti. Prekonať Golasowskiho sa im podarilo v nej hneď trikrát a práve tretí puk za jeho chrbtom ho vyhnal z bránky. Ku gólovej chuti sa dostali následne i domáci, ale na vysokoškolákov z Banskej Bystrice našli recept len dva razy. A hoci pomer striel (39:40) by mohol hovoriť o štatisticky vyrovnanom zápase, hráčom UMB sa podarilo zvíťaziť s trojgólovým rozdielom.

Kategórie: Podporujeme

Stránky