V piatok 25. mája 2018 sa na Technickej univerzite vo Zvolene uskutoční 11. ročník vedeckej konferencie Fórum mladých geoinformatikov s medzinárodnou účasťou.

PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
tlačové správy, vyhlásenia a oznamy
Aktualizácie: pred 14 min 30 s

Harry Bosch má nové prípady

pred 4 hod 59 min

BRATISLAVA 24. mája 2018 – Dve tváre pravdy je nová detektívka od Michaela Connellyho, ktorý je jedným z najúspešnejších a najlepších krimi autorov na svete. Mimoriadne obľúbený aj na Slovensku, kde vyšli už desiatky jeho kníh. Celkovo ich napísal 31 a hneď za prvý príbeh s detektívom Harry Boschom dostal prestížne ocenenie Edgar Award za najlepší kriminálny debut.
Podľa niektorých Connellyho kníh nakrútili úspešné filmy. V súčasnosti pracuje Connelly ako výkonný producent seriálu Bosch, ktorý nakrúcajú podľa jeho románov.

Harry Bosch stále pracuje v San Fernande pre SFPD. Sústredí sa na odložené prípady, ktorých je čoraz viac a tak mesto zriadilo špeciálne oddelenie. Harry tam za dva roky otvoril veľa prípadov a desať aj úspešne uzavrel. Bolo medzi nimi niekoľko vrážd a znásilnení.
Teraz stojí hneď pred dvomi prípadmi. Jedným čerstvým a druhým spred 30 rokov…

Harry Bosch má vyšetriť lúpežnú vraždu magistra a jeho syna vo vykradnutej lekárni. Zdá sa, že lúpež niekto nafingoval a vraždilo sa na objednávku. Zabijakov totiž nahrali kamery v lekárni a ukázali ich chladnokrvnosť a brutalitu.
Vyšetrovanie Harryho zavedie na úplne novú drogovú scénu a oboznámi ho s novou drogovou epidémiou, keď ročne zomierajú tisíce Američanov na užívanie syntetických opiátov farmaceutických koncernov.

Príbeh Dve tváre pravdy sa však začína otvorením starého prípadu, ktorý pred tridsiatimi rokmi Harry vyriešil. Je to prípad sériového násilníka a vraha, ktorého dostal za mreže na doživotie. Išlo o vraždu Danielle Skylerovej v roku 1987, no po čase sa zmenili vyšetrovacie postupy a vzorka DNA teraz usvedčila z vraždy iného človeka.
Spolu s Hallerom musia usvedčiť pôvodného páchateľa aj s jeho novými komplicmi a dopracovať sa k druhej tvári pravdy, ktorá môže človeka zničiť.

Michael Connelly výborne rozohral obidva prípady a priebežne ich strieda, stupňuje napätie a odkrýva nové stopy. Prečítajte si úryvok z tejto novej detektívky:

Bosch sedel v cele číslo 3 starého mestského väzenia v San Fernande a prezeral si materiály z jednej zo škatúľ prípadu Esme Tavaresovej, keď mu na mobil prišlo varovanie od Belly Lourdesovej z detektívneho oddelenia.
V skutočnosti bol tam, kde takmer vždy na začiatku týždňa: pri svojom provizórnom stole zo starých dverí, ktoré si požičal z dvora stavebného úradu a položil na dve škatule so spismi. Poslal Lourdesovej esemesku s poďakovaním, otvoril v telefóne príslušnú aplikáciu a zapol nahrávanie.
Mobil položil dolu displejom na stôl a čiastočne ho zakryl Tavaresovej spisom. Robil to len pre každý prípad. Netušil, prečo za ním v pondelok ráno idú pracovníci okresnej prokuratúry a jeho bývalého zamestnávateľa – losangeleskej polície. Nik mu nevolal, aby ho na to vopred pripravil, aj keď treba uznať, že v zamrežovanej cele aj tak nemá skoro žiadny signál. Na druhej strane však vedel, že nečakaná návšteva je často celkom úmyselný ťah. Od nedobrovoľného odchodu na dôchodok pred tromi rokmi bol jeho vzťah s LAPD prinajmenšom napätý a právnik mu radil, aby si všetku komunikáciu s políciou poctivo dokumentoval.
Kým na nich čakal, vrátil sa k rozčítanému spisu. Prezeral si výpovede z týždňov po Tavaresovej zmiznutí. Už ich študoval aj v minulosti, ale bol presvedčený, že spisy často obsahujú utajené stopy, vďaka ktorým sa dá rozlúsknuť aj veľmi starý prípad. Sú tam, treba ich len nájsť. Logický rozpor, nepovšimnutý záchytný bod, protirečivá výpoveď, poznámka na okraji, ktorú narýchlo pripísal jeden z vyšetrovateľov – vďaka týmto a podobným nálezom už vyše štyri desaťročia rieši jeden zločin za druhým.
Tavaresovej prípad zabral celé tri škatule. Oficiálne išlo  len o nezvestnú, za pätnásť rokov sa však nazbieral takmer metrový štôs papierov. Za vraždu to neoznačili iba preto, lebo sa nenašlo telo.
Keď prišiel do San Fernanda ako dobrovoľník na prácu so starými prípadmi, pýtal sa náčelníka Anthonyho Valdeza, čím začať. Náčelník, ktorý si tam už odkrútil dvadsaťpäť rokov, mu poradil, aby to skúsil s Esmeraldou Tavaresovou. Bol to prípad, ktorý Valdeza mátal ako vyšetrovateľa, no ako náčelník miestnej polície mu jednoducho nemohol venovať primeraný čas.
Za dva roky, čo tam robil, otvoril množstvo ďalších a takmer desať aj uzavrel. Bolo medzi nimi niekoľko vrážd a znásilnení. Keď mal trocha času, stále sa však vracal k Tavaresovej a voľné minúty ci hodiny trávil nad jej spisom. Aj jeho už začínala mátať. Bola to mladá mamička, ktorá zmizla a nechala po sebe dieťa spiace v kolíske. Možno to klasifikovali len ako prípad nezvestnej osoby, on však ani nemusel dočítať prvú škatuľu, aby mu bolo jasné presne to, čo náčelníkovi a ďalším vyšetrovateľom v minulosti. Esme Tavaresová nie je len nezvestná. Je mŕtva.
Počul, ako sa otvorili kovové dvere väzenia. Nasledovali kroky na betónovej podlahe pred trojicou ciel. Pozrel sa cez mreže a prekvapilo ho, koho vidí.
„Ahoj, Harry.“
Bola  to  jeho bývalá partnerka Lucia Sotová  s dvoma mužmi v obleku, ktorých nepoznal. Keďže mu o tom nedala vedieť vopred, okamžite spozornel. Zo sídla LAPD a okresnej prokuratúry v centre L. A. to bolo do San Fernanda minimálne trištvrte hodiny autom. Mala viac než dosť času, aby naťukala krátku správu v štýle „Hej, Harry, ideme k tebe“. Ona to však neurobila, takže musel predpokladať, že tí dvaja neznámi ju už vopred umlčali.
„Dlho sme sa nevideli, Lucia,“ odvetil. „Ako sa máš, partnerka?“
Zdalo sa, že ani jeden z návštevníkov nemá chuť ísť za ním do cely, aj keď prerobenej na kanceláriu. Vstal teda od stola, zobral si spod spisov mobil a vopchal si ho do náprsného vrecka displejom k telu. Potom pristúpil k mrežiam a prestrčil cez ne ruku. S Luciou si síce občas telefonovali a esemeskovali, ale už ju naozaj pár rokov nevidel. Zmenila sa.
Schudla, vyzerala utiahnuto a strhane, čierne oči mala plné obáv. Ruku mu stisla len veľmi letmo, ale silne. Jasne mu naznačovala, aby si dal pozor.

Milan Buno, literárny publicista

The post Harry Bosch má nové prípady appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

SPPK: My nie sme mafia!

pred 4 hod 59 min

BRATISLAVA 24. mája 2018 – Všetci slušne pracujúci poľnohospodári na slovenskom vidieku sa ostro ohradzujú voči akémukoľvek spájaniu s mafiou. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) tak reaguje na všetky doterajšie vyjadrenia niektorých slovenských politikov, ktorí zovšeobecnili poľnohospodárstvo na mafiánsky spolok a prisúdili mu len veľmi ťažko zmazateľnú nálepku.

Oceňujeme, že najvyšší ústavní činitelia a aj reprezentanti parlamentných politických strán si konečne po dvoch dekádach všimli, že súčasťou národného hospodárstva je aj doteraz prehliadané poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Teda odvetvia, ktoré sú v Programovom vyhlásení vlády SR označované ako strategické odvetvia národného hospodárstva.

„SPPK sa však dôrazne ohradzuje voči akémukoľvek spájaniu všetkých poctivo a v zmysle zákona podnikajúcich poľnohospodárov s mafiánskymi praktikami či mafiánskym zoskupením. Takéto vyjadrenia sa dotýkajú ich cti a ohrozujú ich morálny kredit pred verejnosťou“, uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Vyzývame najvyšších ústavných činiteľov a aj všetkých politikov, aby vo svojich vyhláseniach presne konkretizovali, o akých mafiánskych skupinách hovoria. Rovnako ich vyzývame, aby okamžite a politicky zodpovedne konali aj v súčinnosti s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Členovia SPPK sa za žiadnych okolností necítia byť ovládaní mafiou. Ak takéto skupiny v poľnohospodárstve pôsobia, nie je to naša zodpovednosť.

Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo sa nerozvíja, ale naopak, stagnuje. Celá reprezentácia politickej špičky od vstupu SR do EÚ vedela, že eurodotácie boli nastavené tak, aby sa poľnohospodárstvo na Slovensku udržiavalo a nie produkčne rozvíjalo – v neprospech Slovenskej republiky a v prospech krajín západnej Európy. SPPK na to roky upozorňovala. Dnes sa dôsledky tejto zle nastavenej európskej politiky naplno prejavujú v podobe nízkej konkurencieschopnosti a zostávania v rozhodujúcich parametroch počnúc výškou dotácií, národnými podporami a končiac záujmom ľudí ísť pracovať do tohto odvetvia.

V obchodoch máme biednych 40% potravín vyrobených na Slovensku. Naši poľnohospodári a potravinári potrebujú získať priazeň spotrebiteľov, nie ju stratiť. A tomu častokrát neuvážené a či zle interpretované vyjadrenia politikov a aj laickej verejnosti vôbec nepomáhajú.

Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK

The post SPPK: My nie sme mafia! appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Ako to bude s úvermi od 1.7.2018?

pred 5 hod 59 min

BRATISLAVA 24. mája 2018 (WBN//PR) – Priaznivá ekonomická situácia, rastúce mzdy a lacné úvery spôsobili na Slovensku najrýchlejší rast úverov v celej EÚ. NBS preto pripravila sériu opatrení, ktoré majú tento rast spomaliť. Čo sa zmení a kto na to najviac doplatí? 

Od 1.júla 2018 začínajú platiť dve dôležité opatrenia:

maximálny úver na bývanie bude 90 % z hodnoty nehnuteľnosti (tzv. Loan to Value, 90 LTV). Takzvané 100%-né hypotéky (90 a viac %) v praxi končia,
maximálny dlh bude 8-násobok ročného čistého príjmu (tzv. Debt to Income, DTI8).

Cieľom NBS je doslova zamedziť tomu, aby úvery „prerástli ľuďom cez hlavu“. Regulovať bude výšku hypotéky nielen vo vzťahu k hodnote nehnuteľnosti, ale aj k príjmu žiadateľa. NBS zároveň postupne obmedzuje podiel úverov medzi 80 a 90 LTV. Od 1. júla 2018 budú môcť banky poskytnúť 35 % takýchto nových úverov.

Ku koncu roka 2017 úvery s LTV nad 90% tvorili len 6,8% všetkých úverov na bývanie.

Pokiaľ vás pri žiadosti o hypotéku obmedzuje LTV, vyriešiť to môžete tak, že banke založíte dve nehnuteľnosti, kupovaný byt a byt svojich rodičov. (Pozrite si, ktoré nehnuteľnosti sú problémové).  Po splatení časti hypotéky, môžete požiadať banku o zmenu zabezpečenia úveru a rodičovský byt zbavíte ťarchy. Samozrejme s týmto úkonom budú spojené ďalšie dodatočné náklady, poplatok za zmenu úverovej zmluvy a poplatky na katastri.

Pokiaľ nemôžete založiť banke druhú nehnuteľnosť, musíte mať nasporené aspoň 10% z ceny nehnuteľnosti. Úspory v niekoľkotisícovej výške môžu byť veľkým problémom hlavne pre mladých klientov.

Čo je to DTI8 (Debt to Income)?

Ukazovateľ DTI vyjadruje celkovú zadĺženosť vzhľadom k ročnému čistému príjmu. NBS nastavila tento ukazovateľ na výšku 8, čiže celková zadĺženosť žiadateľa o úver môže byť iba vo výške 8-násobku jeho ročného čistého píjmu.

Obmedzenie týmto ukazovateľom najviac pocítia ľudia, ktorí žiadajú o hypotéku sami, bez spoludĺžnika. Pokiaľ ohypotéku žiada dvojica, príjem oboch sa sčíta a môžu si siahnuť na vyššiu hypotéku.

DTI 8 spôsobí problémy aj ľuďom, ktorí už majú rôzne iné pôžičkykreditné karty, povolené prečerpanie, či tovar na splátky. Úver na bývanie nemusia dostať v potrebnej výške. Odborníci odporúčajú, aby si ľudia prehodnotili, či naozaj využívajú všetky úverové produkty, ktoré majú schválené. Ak nepotrebujete kreditnú kartu, radšej ju zrušte.

Zdražovanie nehnuteľností sa spomalí

Dopyt po bývaní vyplývajúci z rastu miezd, nízkych úrokových sadzieb a celkovej priaznivej ekonomickej situácie mal prirodzene vplyv aj na rast cien nehnuteľností. Tento trend však začína spomaľovať, v budúcom roku zrejme dôjde k stagnácii cien. Na ďalší vývoj cien nehnuteľností bude mať okrem postupného sprísňovania úverových limitov vplyv aj vývoj úrokových sadzieb. Tie na Slovensku už dlhé mesiace patria k najnižším v eurozóne. Očakváva sa, že v roku 2019 úrokové sadzby začnu stúpať, a obdobie extrémne nízkych úrokov sa postupne skončí. Preto pri fixácii úrokovej sadzby treba zvažovať dlhšie fixácie 3-5 rokov.

Portál BANKY.sk denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

The post Ako to bude s úvermi od 1.7.2018? appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Svetlo je aj za oponou

pred 6 hod 6 min

Svetlo je aj za oponou je skutočný príbeh nevidomej sochárky Marianny Machalovej-Jánošíkovej. Je to príbeh o sile, láske a vnútornej kráse ženy, ktorá sa nikdy nemala stať tým, čím je…

BRATISLAVA 24. mája 2018 – Svetlo je aj za oponou je skutočný príbeh nevidomej sochárky Marianny Machalovej-Jánošíkovej. Je to príbeh o sile, láske a vnútornej kráse ženy, ktorá sa nikdy nemala stať tým, čím je…

Keď sa Marianna jedného dňa ocitne v tme, ešte netuší, že jej strata zraku bude trvalá.
„Mala som sotva jedenásť a svet sa mi zrazu pred očami strácal. Ako dieťa som tomu vôbec nerozumela, ale verila som lekárke, že je to banálny zápal očí. Tohto presvedčenia som sa držala, kým mi to zoslabujúci sa kontrast a jas zrakového vnemu dovoľovali a moja dôvera v neomylnosť autority v bielom plášti dostala trhliny až vtedy, keď vždy trpezlivej mame došla para,“ spomína Marianna.

Mariannu v súčasnosti pri zmysloch a v nádeji, že sa zas vráti jej predošlý život, drží láska v srdci a vytrvalý, majetnícky priateľ poruke. Novú výzvu bez podpory toho, ktorého ľúbi a po boku s tým, ktorý ju nechápe, však musí nakoniec uchopiť a pokoriť navzdory citovému vydieraniu a so zatiahnutou oponou pred očami sama.

Nenápadne sprevádzaná obetavou mamou, vedená talentom a túžbou po slobode, sa rozhodne zahodiť minulosť a byť šťastná.
Či sa jej tento zámer podarí, kto sa jej nečakane ozve a ako minulosť predsa len nečakane vojde aj do jej budúcnosti, čítajte v novom skutočnom príbehu Svetlo je aj za oponou.

„Nikdy som sa nezaoberala myšlienkou, či som dostatočne silná. A už vôbec som neuvažovala nad tým, prečo by som mala byť. Žila som, čo osud dal a intuitívne som s temperamentom akčnej východniarky odmietala sedieť a čakať na pomoc druhých,“ vyznáva sa nevidomá sochárka Marianna Machalová-Jánošíková.
Snívala o profesii veterinárky, ale osud rozhodol inak. Oslepla, no naučila sa vidieť rukami. Keramická hlina sa jej stala láskou aj živobytím. Po dvadsiatich štyroch rokoch od straty zraku sú jej éterické diela súčasťou európskych galérií a príbytkov zberateľov.

Skutočný príbeh Svetlo je aj za oponou napísala Katarína Kopcsányi, novinárka, ktorá najradšej píše o skutočných príbehoch zo života. V tejto knihe skvele vystihla úprimnú výpoveď matky, sochárky Marianny.

Začítajte sa do príbehu Svetlo je aj za oponou:

Keď sa mi sotva pol roka po čisto dvojkových narodeninách pobral zrak do neba, zoslal mi odtiaľ večné zlaté slnko. Bolo to čosi iné, než mi tri roky predtým opísala Zorka a celkovo to bolo niečo, čo som si napriek občasným zakrvácaniam očí nikdy predtým nedokázala natrvalo ani len predstaviť. Na pohľad som nemala ani škrabanec, zato v duši bola napriek jasu pred očami čierna tma. Zrazu som súčasne prekonávala bolesť tela i duše a Rasťo (lebo toto fakt vedel) stál pri mne a načúval môjmu trápeniu.
Rasťo a ja sme odmala žili na rovnakom michalovskom sídlisku a neraz sme sa míňali v škole i na ulici. Po niekoľkoročnej prestávke, celkom kratučko pred definitívnou bodkou za mojím vidomým životom, ma oslovil na diskotéke.
Načal tak náš príbeh s vyšším percentom obojstranného priateľstva, než sa pri láske vôbec patrí. Lebo to láska nebola a cítila som to od samého začiatku. Žiadna povestná iskra medzi nami nepredviedla splašený let vzduchom a nezatemnila dva mozgy z celkom odlišných planét. Aspoň ten môj určite nie. Jediná láska mi odišla v Petrovi a ja som sa pri Rastislavovi iba neplánovane ocitla zoči-voči možnosti dať svojmu srdcu šancu na reštart. Takto som to vedome i podvedome chcela vnímať, a teda aj vnímala.
„Ahoj, teba predsa poznám. Zatancujeme si?“ – vypálil na mňa Rasťo onoho večera a snažil sa ma očariť úsmevom.
Ten som viac-menej z tónu jeho hlasu iba vytušila a pre zmenu som sa aj ja usmiala. Stála som pri bare so Sylviou a Dankou, opierala sa lakťami o pult a jeho hlas ma vyrušil v dumaní, čo mi účasť medzi kopou vlniacich sa ľudí v sivom oblaku dymu s plazivým farebným svetlom z diskogule dáva.
„Musíme ťa socializovať,“ hovorievali obe moje kamarátky a susedky.
A robili tak minimálne dva razy v mesiaci, keď sa na víkend vrátili z vysokoškolských internátov. Vtedy ma zdrapli pod pazuchy a vliekli sa so mnou krížom cez polovicu mesta za svetom mladých, aby sme sa spolu vybláznili a opäť sa všetky na nevyhnutný čas vrátili ku každodennej rutine.
„Hmmm, tak teda z videnia?“ – pomyslela som si pri Rasťových slovách.
V skutočnosti som sa iba mlčky usmiala a ešte pevnejšie chňapla Sylviu a Danku zozadu okolo pása. Mojim spoločníčkam ostával v tom čase jeden rok do štátnic a dlho mi stačili len ony dve. Užívala som si, že mi ich ešte nevzal pracovný kolobeh života, lebo moje fungovanie bolo bez debaty a bez možnosti alternatív dané vopred. Liečiť zvieratá by som pri svojej diagnóze nemohla, hoci som, ako som už spomínala, o povolaní veterinárky v hlúčiku domáceho bytového zverinca a medzi zvermi u kamošov snila odmala.
Nič mi ale nebránilo dvíhať a prepájať telefonáty a prečkať čas ťahajúci sa ako žuvačka na teplom a bezpečnom mieste v telefónnej ústredni, kde som sa vyslovene nudila. Vidina veselého víkendu so Sylviou a Dankou ma však vždy nabudila a ťarcha nedobrovoľne uzavretého sveta zo mňa opadla.

Milan Buno, literárny publicista

The post Svetlo je aj za oponou appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

S novou Mattoni ochutenou neperlivou má každý deň svoju chuť

pred 6 hod 59 min

BRATISLAVA 24. mája 2018 – Každý letný deň je jedinečný. A každý môže aj inak chutiť. Užite si horúce dni so štyrmi príchuťami novinky Mattoni ochutenej neperlivej. Piatok môže byť sladký ako jahoda, sobota svieža ako citrus mix. Pohodovú nedeľu spríjemní broskyňa či hrozno.

Ovocie zbližuje

Milujete prírodu a spoločnosť? Potom sa vaše leto nezaobíde bez piknikov a záhradných posedení. Úspech týchto akcií závisí od najmenších detailov. Aby hostia na večer strávený s vami len tak nezabudli, ponúknite im niečo nové. Rad Mattoni ochutenej neperlivej obsahuje ovocnú šťavu, ktorá dodá každej párty originálnu letnú príchuť.

Iná chuť, iná atmosféra

V lete, na festivaloch, dovolenkách či kúpaliskách je každý deň jedinečný. A každý môže aj inak chutiť. Užite si koncerty svojich obľúbených kapiel so štyrmi príchuťami Mattoni. Piatok môže byť sladký ako jahoda, sobota svieža ako citrus mix. Pohodovú nedeľu spríjemní broskyňa či hrozno. Vďaka novým príchutiam Mattoni si toto leto zapamätáte ako žiadne pred ním.

Pitný režim, ktorý si užijete

Počas horúcich letných dní by ste nemali zabúdať na vodu, a to nie len tú v bazéne. Správny pitný režim je pre zdravé telo dôležitý a rozhodne nemusí byť nudný. Pribaľte k osuške a opaľovaciemu krému namiesto kohútikovej vody Mattoni ochutenú neperlivú. Neobsahuje umelé sladidlá, konzervanty ani farbivá. Svieže a jemne sladké ovocie v neperlivej minerálnej vode zaženie smäd a uspokojí chuťové poháriky. Novinka sa predáva v 1,5 litrovom balení.

The post S novou Mattoni ochutenou neperlivou má každý deň svoju chuť appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Poisťovňa radí: Nepodceňte GDPR, pokuty môžu byť až v miliónoch eur

pred 7 hod 59 min

BRATISLAVA 24. mája 2018 – Colonnade, ktorá na trh prináša prvé GDPR poistenie varuje, že únik osobných údajov môže zlikvidovať mnohé spoločnosti.

Už od zajtra začne na Slovensku platiť nové Nariadenie Európskej únie upravujúce ochranu osobných údajov tzv. GDPR. Pre podnikateľov tak pribudne nielen administratívna záťaž, ale aj nové riziká a hrozba likvidačných pokút. Proti týmto rizikám sa však podnikatelia môžu poistiť: Colonnade totiž ako prvá na Slovensku začína poskytovať špecializované GDPR poistenie.

Striktná ochrana osobných údajov začne aj na Slovensku platiť od 25. mája a na nové povinnosti sa musí pripraviť každý podnikateľ, ktorý s nimi pracuje. Zanedbanie povinností, alebo strata dát ich môže stáť nemálo peňazí. Pokuta totiž môže dosiahnuť až 20 miliónov eur. V kombinácií so zničenou reputáciou to môže mať pre mnohé firmy na Slovensku likvidačný dopad.

Nariadenie GDPR sa týka veľkej väčšiny podnikateľov a inštitúcií. Stačí, ak majú e-shop, využívajú dáta na marketingové účely, alebo iba monitorujú správanie svojich zákazníkov. ,,Pokiaľ spracúvate osobné údaje v rámci svojich podnikateľských aktivít, vzťahuje sa na vás nariadenie. V podstate stačí, aby ste prevádzkovali kamerový systém verejných priestorov a môžete mať problém,“ vysvetľuje Ivan Hollý, Senior Underwriter z Colonnade Insurance.

Najväčšie pasce spojené s GDPR pre podnikateľov:

Zastaraný hardvér a softvér => nedostatočná ochrana dát a s tým spojené neoprávnené sprístupnenie osobných a dôverných informácii tretích osôb
Nelojálni zamestnanci => sprístupnenie dát tretích osôb prostredníctvom zamestnancov
Strata alebo krádež hardware =>  zariadenia obsahujúce citlivé informácie, údaje, dáta (napr. mobilné telefóny, notebooky, tablety, PC …)

Databázy vysokej hodnoty

Odborníci z poisťovne Colonnade odporúčajú podnikateľom, aby sa na GDPR dôsledne pripravili a najmä zabezpečili svoje informačné systémy. Práve tie môžu v mnohých firmách byť najslabším článkom ochrany údajov. Databázy môžu mať totiž veľkú hodnotu pre hackerov a podnikatelia sú zodpovední za ich ochranu. V prípade straty dát, alebo hackerského útoku im hrozia vysoké pokuty. Na náhradu škody má tiež nárok každá osoba, ktorá v dôsledku úniku dát utrpí majetkovú, alebo nemajetkovú ujmu.

,,Uvedomujeme si, že s príchodom regulácie GDPR sú klienti vystavení nebezpečenstvám, ktoré nie je možné poistiť existujúcimi poistnými produktami, ani na 100% ošetriť implementáciou opatrení za účelom ochrany osobných údajov,“ reaguje na situáciu Marek Vöröš, riaditeľ odboru poistenia podnikateľov spoločnosti Colonnade Insurance.

Colonnade Insurance S.A. prináša riešenie pre mnohých podnikateľov a ako prvá poisťovňa na Slovensku spúšťa GDPR poistenie, ktoré ochráni firmy v prípade straty dát. Odpovedá tak na zvýšený dopyt po riešení tejto oblasti zo strany klientov.

Komu je GDPR poistenie určené?

Poistenie je určené pre spracovávateľov (subjekty, ktoré reálne spracúvajú osobné údaje tretích osôb alebo vlastných zamestnancov pre správcu) ako aj pre správcov (subjekty, ktoré sa rozhodli vykonávať spracovanie osobných údajov). Nezáleží na veľkosti spoločnosti. Poistenie zodpovednosti za škodu súvisiacu s ochranou osobných údajov je určené pre fyzické osoby, malé či veľké firmy.

Viac informácií nájdete na stránke www.gdprpoistenie.sk

The post Poisťovňa radí: Nepodceňte GDPR, pokuty môžu byť až v miliónoch eur appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

OMV ponúkne svojim zákazníkom chute známeho šéfkuchára Braňa Križana

pred 7 hod 59 min

BRATISLAVA 24. mája 2018

Na čerpacích staniciach OMV Slovensko pribudne občerstvenie vytvorené Braňom Križanom
Vyskúšajte trojicu našich chutných čerstvo pripravených snackov
Vegetariáni ocenia novinku- špenátovú tortillu s hummusom a grilovanou zeleninou

Na čerpacích staniciach OMV si teraz môžete vychutnať kvalitné a zdravé novinky, ktorých otcom je šéfkuchár známy zo súťaže Master Chef, Braňo Križan. Vytvoril tri snacky, pri ktorých sa snažil myslieť na klasikov, milovníkov mäsa, ale aj na vegetariánov.

Chutné, zdravé, no najmä kvalitné. Taký je nový koncept občerstvenia, ktorý pre OMV Slovensko pripravil šéfkuchár známy zo súťaže Master Chef, Braňo Križan. „Mojim zámerom bolo preniesť poctivo pripravené jedlo z taniera, „do ruky“. Zároveň som musel myslieť na to, že možnosti prípravy jedla na čerpacích staniciach sú veľmi limitované a vymyslieť to tak, aby to fungovalo a naplnilo požiadavku kvality,“ hovorí šéfkuchár.

„Ponuku občerstvenia na našich čerpacích staniciach sa snažíme neustále zlepšovať. Po minuloročnom úspechu nového sortimentu Hot snackov sme pre zákazníkov aj tento rok pripravili niečo špeciálne. Veríme, že nové produkty pripravené jedným z najlepších šéfkuchárov, Braňom Križanom, budú predstavovať skutočný kulinársky zážitok,“ hovorí Pavol Kajaba, gastro špecialista OMV Slovensko.

Myslel na všetkých

Šéfkuchár sa pri vytváraní konceptov nových produktov snažil myslieť na každého. „Pripravili sme preto sendvič Pastrami, kde je základom bohatá porcia hovädzieho masa, ďalej sviežu bagetu s pomaly pečeným, šťavnatým karí kuraťom v kombinácii s čerstvou zeleninou a tiež vegetariánsku špenátovú tortillu s hummusom a grilovanou zeleninou. Verím, že si každý nájde a obľúbi to svoje,“ dodáva Braňo Križan.

Kvalitná káva

Na kvalite si na čerpacích staniciach OMV Slovensko dávajú skutočne záležať. Okrem špičkového paliva a dobrého jedla si môžu zákazníci vychutnať aj chutnú kávu VIVA CAFE, ktorá sa zrodila v slávnych tradičných talianskych pražiarňach Gimoka. To je to pravé, čo vás, unavených z cesty, môže znova prebrať a dobre naštartovať. Káva má unikátnu a vyváženú arómu s nadýchanou penou, ktorej tajomstvo sa skrýva v najjemnejšom talianskom pražení. V sieti takmer poldruha tisíca čerpacích staníc OMV v deviatich krajinách sveta sa ročne vypije viac ako 30 miliónov šálok kávy.

Informácie o spoločnosti: OMV Slovensko, s.r.o.

Spoločnosť OMV vstúpila na slovenský trh v roku 1991. OMV Slovensko sídli v Bratislave a s 90 čerpacími stanicami má na Slovensku 18 % podiel na trhu. Čerpacie stanice OMV sú multifunkčnými centrami služieb – čerpacími stanicami pre ľudí i vozidlá. Zákazníci OMV majú k dispozícii palivá, mazivá i umývacie služby; 60 obchodov VIVA navyše ponúka ľahké jedlá, občerstvenie a širokú škálu ďalších služieb. Spoločnosť OMV Slovensko priamo zamestnáva 180 ľudí a prostredníctvom svojej siete čerpacích staníc vytvorila 966 pracovných miest.

Viac informácií nájdete na www.omv.sk.

OMV Aktiengesellschaft

OMV je výrobcom a predajcom ropy a zemného plynu, inovatívnych energetických riešení a petrochemických riešení vyššej kategórie – a to všetko zodpovedným spôsobom. S predajmi v rámci skupiny 20 miliárd eur a približne 20 700 zamestnancami v roku 2017 je OMV Aktiengesellschaft jednou z najväčších obchodovateľných priemyselných spoločností Rakúska. V rámci prieskumného a produkčného segmentu má OMV silné postavenie v Rumunsku a v Rakúsku a vyrovnané medzinárodné portfólio s ďalšími kľúčovými oblasťami v Severnom mori, na Blízkom východe, v Afrike a v Rusku. Denná ťažba v roku 2017 dosiahla v priemere 348-tisíc barelov denne. V segmente rafinácie OMV prevádzkuje tri rafinérie s kapacitou spracovania 17,8 miliónov ton ročne. Ku koncu roka 2017 prevádzkovala viac ako 2000 čerpacích staníc v 10 krajinách. OMV prevádzkuje aj sieť plynovodov v Rakúsku a plynové zásobníky v Rakúsku a Nemecku. V roku 2017 dosiahol objem predaja plynu 113 TWh.

The post OMV ponúkne svojim zákazníkom chute známeho šéfkuchára Braňa Križana appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

„Emma Dante vie presne, čo chce,“ hovorí o významnej talianskej režisérke a dramatičke operný sólista Dalibor Jenis

pred 8 hod 6 min

„Emma Dante je ojedinelým zjavom na európskej divadelnej scéne.

BRATISLAVA 24. mája 2018 – „Emma Dante vie presne, čo chce,“ hovorí o významnej talianskej režisérke a dramatičke svetový operný sólista Dalibor Jenis. Predstavenie jej autorského divadla – Zodratá z kože – ponúka tohtoročný festival DOLCE VITAJ. Na Slovensko sa tak vráti po 12 rokoch, zatiaľ jediné jeho hosťovanie bolo na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra 2006. Silné ľudské príbehy, miešanie tragiky a komiky s mágiou, sociálny aspekt, sicílske nárečie a rytmus – to sú charakteristické znaky jej tvorby. Voľnú adaptáciu neapolského príbehu zo 17. storočia o túžbe po kráse a večnej mladosti uvidia návštevníci v Štúdiu SND 6. júna 2018 o 19.30 hod.

„Emma Dante je ojedinelým zjavom na európskej divadelnej scéne. So svojím súborom Sud Costa Occidentale tvorí moderné divadlo, pevne zakorenené v tradíciách a príbehoch rodnej Sicílie. Jej inscenácie sa odvíjajú od silných ľudských príbehov, v ktorých sa prirodzene mieša kruté a tragické s komickým a magickým. Podobne, ako diela jej krajana Luigiho Pirandella či magických realistov, s ktorými býva jej divadlo často spájané, aj jej inscenácie dokážu diváka zaviesť do ďalekých krajín – skutočných i fantaskných – a zároveň v ňom zanechať pocit, že všetky príbehy sa dejú veľmi blízko neho a bytostne sa ho dotýkajú. Hosťovanie jej inscenácie Môj život na festivale Divadelná Nitra v roku 2006 ukázalo, že aj slovenský divák jej dokáže veľmi dobre rozumieť,“ povedal divadelný dramaturg Ján Šimko.

S Emmou Dante spolupracoval aj svetový operný sólista Dalibor Jenis. Vlani v januári otvorilo Teatro Massimo v Palerme svoju divadelnú sezónu Verdiho operou Macbeth v režijnom prevedení Emmy Dante a pod taktovkou dirigenta Gabriela Ferra. Následne bola opera uvedená v Turíne, kde sa v titulnej role predstavil práve Dalibor Jenis. Na Medzinárodnom divadelnom festivale v Edimburgu zožala operná inscenácia obrovský úspech a získala cenu kritikov Angel Herald Award ako jedna z najzaujímavejších a najinovatívnejších inscenácií 70. ročníka festivalu.

Foto: DOLCE VITAJ

„Emma Dante je veľmi náročná, niekedy až explozívna režisérka, vie presne čo chce. Jej réžia je viac choreografická a scénická. Používa naturalistické prvky, ktoré plne korešpondujú s daným dielom. Rešpektuje spevácky svet a ich nároky. Emma Dante má svoj pracovný tím ľudí, na ktorý je navyknutá a je na neho nesmierne náročná. Stále hľadá niečo nové a nebojí sa experimentovať,“ povedal o tejto významnej osobnosti z osobných skúseností Dalibor Jenis.

Emma Dante je dramatička, herečka, divadelná a filmová režisérka. Držiteľka štyroch Cien Ubu, Ceny Scenario a Ceny Golden Gral. Je jednou z najpozoruhodnejších osobností súčasného talianskeho divadla. Jej hry odkrývajú tému rodiny, jej vzťahov a úpadku prostredníctvom poetiky napätia a šialenstva, ktorá je nakoniec vždy korunovaná humorom.

Divadelná hra Zodratá z kože je spracovaním jednej z rozprávok talianskeho barokového spisovateľa Giambattistu Basileho (1566 – 1632). Ten napísal zbierku päťdesiatich rozprávok pod názvom Príbeh príbehov (Lo cunto de li cunti) alebo historky pre najmenších, známe aj ako Pentamerone. Giambattista Basile vytvoril očarujúci a sofistikovaný svet, inšpirujúc sa ľudovými rozprávkami a príbehmi prostého ľudu. Neapolské nárečie jeho postáv, plné žargónu, prísloví a ľudových invektív je svojou formou a obsahom už samo o sebe divadlom so žartovnými výstupmi, ktoré sa pohybujú na hranici medzi komédiou dell’arte a shakespearovskými dialógmi. Inscenácia je frenéziou prestrojení a mágie, irónie a zábavy, z ktorej vyviera, tak ako v každej rozprávke, aj neodmysliteľná dávka tragiky.

“Na prázdnom javisku sa začína odvíjať príbeh prostredníctvom rozprávača. Ten nakoniec splynie s postavami – mužmi, ktorí sa ocitnú v ženských úlohách presne podľa vzoru divadelnej tradície osemnásteho storočia a vyrozprávajú nám príbeh dvoch starien a kráľa. Humor, lascívnosť a strach sú hlavnými ingredienciami tejto rozprávky, ktorá sa snaží osloviť všetkých, ktorí dokázali zostarnúť a pritom nedospeli,” hovorí o inscenácii Emma Dante. Premiéra bola v lete 2017 na 60. ročníku Festivalu dvoch svetov v Spolete.

Emmu Dante bližšie predstaví aj film Ulica v Palerme (Via Castellana Bandiera), v utorok 5. júna 2018 sa ním o 19.30 hod. otvorí tradičná filmová prehliadka Cinevitaj. Snímku z prostredia slnkom rozpáleného Palerma uvedie v Kine Lumière jeden z jej protagonistov Carmine Maringola, režisérkin dvorný scénograf a divadelný herec, ktorý sa o deň neskôr predstaví aj v spomínanej inscenácii. Film vznikol v roku 2013 podľa rovnomenného románu Emmy Dante a režisérka si v ňom zahrala po boku Alby Rohrwacher a vynikajúcej divadelnej herečky Eleny Cotty jednu z hlavných postáv. Film bol v hlavnej súťaži na benátskom filmovom festivale a odniesol si odtiaľ niekoľko filmových cien.

Informácie o predaji vstupeniek na prestížne hosťujúce divadlo ponúka internetová stránka SND: http://www.snd.sk/predstavenie/11074/emma-dante/2018-06-06/19-30.

Foto: DOLCE VITAJ ZODRATÁ Z KOŽE

text a réžia: Emma Dante
hrajú: Salvatore D’Onofrio, Carmine Maringola

scéna a kostýmy:  Emma Dante 

svetlá:  Cristian Zucaro

 

Salvatore D’Onofrio (1951)

Dlhý čas pôsobil v LiberaScenaEnsenble v Neapole, kde sa spolupodieľal na predstaveniach Renata Carpentieriho, Lella Seraoa, Giuliany Pisano. Ako herec exceloval v predstaveniach Emmy Dante Cani di bancata (Túlavé psy), Verso Medea a Io, Nessuno e Polifemo (Ja, nikto a Polyfémus),  v predstavení Dora Pais Show  a Il Grande Dandi (Veľký Dandi) Giuliany Pisano, a  Se non ci sono altre domande  (Ak nie sú ďalšie otázky) Paola Virzìho. Zahral si aj vo filmoch Certi bambini (Ukradnuté detstvo – distribučný názov) bratov Frazziových, Il divo (Božský) Paola Sorrentina, Fortapasc di Marca Risiho,  I Milionari (Milionári) Alessandra Pivu.

 

Carmine Maringola (1974)

Vyštudoval architektúru na Università degli studi Federico II v Neapole, naplno sa venuje divadlu, pričom strieda herectvo s povolaním scénografa. V rokoch 1994 až 2001 aktívne spolupracuje s Living Theatre a  s neapolskou experimentálnou skupinou Tutuguri. V roku 2005 sa stretáva s Emmou Dante a stáva sa súčasťou jej divadelného súboru Sud Costa Occidentale, kde pracuje ako herec, scénograf a fotograf. Ako filmový herec účinkoval vo filme Emmy Dante Via Castellana Bandiera (2013) a L’amore non perdona (Láska neodpúšťa) režiséra Stefana Consiglia (2015)

 

Cristian Zucaro (1969)

Narodil sa v Turíne, už počas štúdií sa zaujíma o divadlo. Začiatkom deväťdesiatych rokov získava skúsenosti v divadelnom súbore Gabriela Vacisa Laboratorio Teatro Settimo, pričom sa špecializuje na svetelnú techniku. V roku 2000 začína intenzívne spolupracovať s Emmou Dante, realizuje svetelnú stránku jej divadelných a operných predstavení, ktoré aj technicky zabezpečuje. Pracuje pre rôzne talianske divadelné súbory v oblasti činoherného divadla, opery a tanca.

 

Organizátori festivalu Dolce Vitaj: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Talianskej republiky a Taliansko – Slovenská obchodná komora.

Festival sa koná pod záštitou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a primátora hlavného mesta SR Bratislavy Iva Nesrovnala.

Hlavný partner festivalu je: VÚB banka a.s.

 

Viac informácií ponúka stránka www.iicbratislava.esteri.it

 

Zuzana Golianová

Mediálna podpora festivalu Dolce Vitaj 2018

The post „Emma Dante vie presne, čo chce,“ hovorí o významnej talianskej režisérke a dramatičke operný sólista Dalibor Jenis appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

WhatCity? na Mickiewičke

pred 10 hod 7 min

Celodenný pouličný festival pripravený v spolupráci s Dobrým trhom prepojil korzo Obchodnej až k Americkému námestiu.

BRATISLAVA 24. mája 2018 – Celodenný pouličný festival pripravený v spolupráci s Dobrým trhom prepojil korzo Obchodnej až k Americkému námestiu. Nepríjemnú dopravu na Mickiewiczovej nahradili stánky, priestor na rozhovor, bohatý program pre deti, komentované prehliadky budov, rollerdisco či trh lokálnych predajcov. Súčasťou festivalu bola konferencia v netradičnom formáte rozhovorov jeden na jedného.

Fotogaléria k článku: WhatCity? na Mickiewičke

The post WhatCity? na Mickiewičke appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Sviatok prírodnej rozmanitosti v areáli ČOV

pred 12 hod 59 min

BRATISLAVA 24. mája 2018 – 22. mája si pripomíname Medzinárodný deň biodiverzity (International Day for biological diversity). Viac ako 100 žiakov a študentov banskobystrických škôl si pripomenulo dôležitosť ochrany prírodnej rozmanitosti v areály čistiarne odpadových vôd Rakytovce pri Banskej Bystrici. Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. (StVPS,a.s.) a Nadácia Ekopolis pre nich pripravili podujatie zamerané na poznávanie biodiverzity vo svete aj v regióne. Okrem rozpoznávanie rastlín pomocou aplikácie PlantNET, sadenia stromov a prednášky o procesoch čistenia odpadových vôd sa zoznámili s vodnými bezstavovcami a dozvedeli ako vyzerá dom pre ježka či búdka pre netopiere. A prečo téma biodiverzity práve v čistiarni? Ako povedal generálny riaditeľ StVPS,a.s. Ing. Peter Martinka: „ Areál čistiarne odpadových odpadových vôd Rakytovce je špecifický v tom, že tu už druhý rok realizujeme projekt „ Ochrana a podpora biodiverzity v technických areáloch“ a žiaci tu môžu vidieť reálne opatrenia, ktoré môžeme pre ochranu prírodnej rozmanitosti uskutočniť. Som veľmi rád, že je zo strany škôl o takéto podujatia záujem.“

(Slavomíra Vogelová, StVPS, a.s.)

The post Sviatok prírodnej rozmanitosti v areáli ČOV appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Ľubor Illek na Jarnej ITAPA 2018: GDPR je víťazstvo právnikov nad informatikmi

23. máj 2018

BRATISLAVA 23. mája 2018

Nová digitálna líderka Martina Slabejová začína zavádzať nové prístupy do riadenia slovenskej informatizácie
Prezident ITAS Emil Fitoš vidí nedostatočnú schopnosť samotného IT sektora preniesť tieto trendy do implementácie projektov
Ľubor Illek zo Slovensko.Digital považuje GDPR za výhru právnikov nad informatikmi.
Milan Ftáčnik zo SISp: kľúčovou bude osveta, lebo GDPR účinné od 25.5. sa týka všetkých, a ľudia majú málo informácií
Podľa Denisy Žilákovej bude ÚPVII systematicky podporovať rozvoj inteligentných miest, sú na to pripravené aj financie. Sú pripravené aj mestá?
Malá IT komunita na Slovensku predstavuje možný odborný problém aj konflikt záujmov

Okrúhlym diskusným stolom slovenských eGov lídrov o kľúčových problémoch (nielen) eGovernmentu vyvrcholila včera podvečer konferencia Jarná ITAPA. Témami bol nový spôsob prípravy projektov, aktuálna GDPR, realita konceptu smart cities na Slovensku, bezpečnostné hrozby, či konflikt záujmov našej IT komunity.

Ako prvú hodnotili lídri informatizácie schopnosť Slovenska zachytávať svetové trendy v strategickom riadení informatizácie. Martina Slabejová a Denisa Žiláková z ÚPVII uviedli niekoľko príkladov, ako sa ÚPVII snaží zaviesť nové prístupy do riadenia, napríklad spoluprácu s expertmi z UK, spoločné hodnotenia s OECD a EK, či vytvorenie behaviorálnej kancelárie. Emil Fitoš z IT Asociácie Slovenska však vidí nedostatočnú schopnosť samotného IT sektora preniesť tieto trendy do implementácie projektov.

Koncept hodnoty za peniaze a nový spôsob prípravy IT projektov vnímajú všetci panelisti pozitívne, avšak viacerí upozornili na to, že zatiaľ sme len v štádiu príprav, a tak reálny dopad na kvalitu sa ukáže až pri obstarávaní a realizácii projektov. Milan Ištván z Partnerstiev pre Prosperitu však už teraz vidí pozitívum v tom, že rezorty čelia omnoho väčšej dôslednosti pri kontrole samotných zámerov a musia mať veľmi dobre pripravené argumenty pre ich prijatie.

Väčšina hostí sa tiež pozitívne stavia k iniciatíve Red Flags, teda nezávislého hodnotenia kvality projektov, ktorú prinieslo Slovensko.digital. Denisa Žiláková poukázala na to, že systém Red Flags sa využíva štandardne aj na EÚ úrovni, kedy neznamená nevyhnutne zastavenie projektu, ale skôr signalizuje jeho významné riziká a zameriava pozornosť na jeho slabé miesta. Ľubor Illek zo Slovensko.Digital reagoval na pripomienky k subjektívnosti hodnotenia a informoval, že Slovensko.Digital sa cieľavedomo snaží tento koncept zlepšovať a meniť spôsob hodnotenia tak, aby sa miera subjektivity hodnotiteľa čo najviac znížila. Martina Slabejová ocenila Red Flags ako dobrú spätnú väzbu odbornej komunity k projektom.

Diskusia sa rozpútala okolo aktuálnej témy GDPR. Milan Ftáčnik zo Slovenskej informatickej spoločnosti vyzdvihol potrebu ochrany osobných údajov, no zdôraznil, že kľúčovou bude osveta voči širokej verejnosti o tom, ako si svoje údaje chrániť. V súčasnosti podľa neho majú o tom ľudia len veľmi málo informácií. Emil Fitoš zase poukázal na nízku pripravenosť celej spoločnosti, pretože GDPR sa netýka len IT firiem, ale všetkých firiem, organizácií, inštitúcií, aj tých najmenších. Upozornil, že náročnosť zavádzania GDPR zvyšuje právna komplexnosť a tiež nejasné formulácie priamo v zákone. Ľubor Illek považuje GDPR za výhru právnikov nad informatikmi.

Panelisti diskutovali aj o koncepte smart cities a zamýšľali sa, či nejde len o ďalší prázdny pojem, ktorý spôsobí nepremyslený nákup riešení s označením „smart“. Denisa Žiláková však uviedla, že Úrad podpredsedu pre investície a informatizáciu intenzívne pripravuje systematický prístup k tejto téme a výslovne požaduje zahrnutie konceptu smart city do informatizačných projektov. Jej slová potvrdila a doplnila aj Martina Slabejová, ktorá uviedla konkrétne príklady projektov – napr. „Wifi pre Teba“ na vytvorenie hotspotov v mestách a obciach, dobudovanie broadband infraštruktúry a ďalšie. Emil Fitoš však vyslovil obavu z pripravenosti a dostatku odborných kapacít na úrovni samospráv, ktoré by boli schopné takéto projekty vo väčšom rozsahu realizovať.

Medzi diskutované témy sa dostala aj otázka pripravenosti Slovenska na bezpečnostné hrozby. Rastislav Janota z Národného bezpečnostného úradu upresnil, že index kybernetickej bezpečnosti NCSI, kde sa Slovensko ocitlo na vrchole rebríčka, neznamená mieru pripravenosti krajiny, ale hodnotí skôr zlepšenie krajiny v porovnaní s predošlým obdobím. Dobré výsledky Slovenska teda znamenajú zlepšenie v tejto oblasti. Zároveň však uviedol, že bezpečnosť v kybernetickom priestore nie je možné chrániť centrálne. Štát má pod palcom sotva 2% z celkovej premávky na slovenskom internete, zvyšok predstavuje priestor, kde je zodpovednosť na pleciach tak poskytovateľov elektronických služieb, ako aj každého bežného používateľa. Viacerí panelisti sa taktiež zhodli v tom, že osveta a vzdelávanie sú v tejto oblasti kľúčové a potrebné.

Pozornosť sa v závere diskusie stočila k IT komunite na Slovensku. Diskutéri čelili otázke, či je „malá veľkosť“ IT komunity na Slovensku, kde „každý každého pozná“, skôr výhodou alebo prekážkou v podobe konfliktu záujmov. Milan Ftáčnik poznamenal, že nevidí problém vo veľkosti komunity, ale skôr v tom, aby bolo možné ustrážiť verejný záujem. Ľubor Illek však uviedol, že nejde len o konflikt záujmov, ale malá komunita predstavuje aj odborný problém. Poukázal na príklady projektov s veľmi nízkou kvalitou dodávaných informačných systémov, ktorá bola spôsobená nedostatkom kvalitných programátorov. Zaujímavý postreh uviedol Rastislav Janota, ktorý ocenil prínos komunity pri tvorbe zákona o kybernetickej bezpečnosti, avšak nie IT komunity, ale odbornej komunity zloženej z predstaviteľov finančného sektora a ďalších inštitúcií, ktorých sa táto téma dotýkala.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Ľubor Illek na Jarnej ITAPA 2018: GDPR je víťazstvo právnikov nad informatikmi

The post Ľubor Illek na Jarnej ITAPA 2018: GDPR je víťazstvo právnikov nad informatikmi appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Mestský park na Kmeťovom námestí dostáva novú podobu

23. máj 2018

BRATISLAVA 23. mája 2018 – V bratislavskom Starom meste pribudne ďalšia revitalizovaná zelená plocha. Obľúbené miesto susedských stretnutí, rokmi zanedbaný mestský park na Kmeťovom námestí, práve prechádza kompletnou obnovou. Už začiatkom leta bude opäť slúžiť miestnym obyvateľom každého veku.

V mestskom parku medzi ulicami Bernolákova a Wilsonova sa minulý týždeň začali udržiavacie práce, smerujúce k jeho obnove. V spolupráci s mestskou časťou Staré mesto a jej starostom Radoslavom Števčíkom sa do verejnoprospešnej aktivity pustil developer Corwin, ktorý sídli neďaleko v Blumental Offices. „Je pre nás úplne prirodzené ísť do projektu obnovy zelenej plochy, keďže z vlastnej skúsenosti so zelenými strechami na každej našej stavbe vieme, aká je zeleň v meste dôležitá. Nielen z estetického hľadiska, ale najmä kvôli udržateľnej klíme a ochladzovaní okolia v prašnom a prehriatom mestskom prostredí,“ hovorí Marián Hlavačka, predseda predstavenstva spoločnosti Corwin.

Návrh na revitalizáciu z dielne krajinných architektov Guldan architects zahŕňa rekonštrukciu chodníkov, výsadbu, sadové úpravy a osadenie mobiliáru v podobe lavičiek, košov,  ale aj detského ihriska a šachového stola pre turnaje v parku. Obnova parčíku je spoločným projektom staviteľov a starostu Mestskej časti Staré mesto Radoslava Števčíka, ktorý ich na spoluprácu oslovil. „Som rád, že za môjho pôsobenia ako starostu sa naštartovala aktívna spolupráca samosprávy s investormi, ktorým záleží na kvalitnejšom verejnom priestore,“ hovorí Radoslav Števčík.

Kmeťovo námestie je mestský park s historickým významom. Pomenovanie dostal po Andrejovi Kmeťovi, významnom slovenskom archeológovi, botanikovi a etnografovi, ktorý má v parku osadený pamätník. Plocha v súčasnosti nespĺňa spoločenskú a estetickú funkciu mestského parku, v ktorom sa stromy miešajú s krovinami a náletovými drevinami. Miesto znehodnocujú aj časté pobyty neprispôsobivých občanov. Koncept revitalizácie rešpektuje súčasnú kompozíciu územia, ktorá patrí do centrálnej mestskej zóny s historickým významom. Návrh z toho dôvodu prechádzal konzultáciami s pracovníkmi Krajského pamiatkového úradu.

Na konci približne mesiac a pol trvajúcich prác má byť podľa developera príjemný komunitný priestor na relax a stretávanie sa obyvateľov a návštevníkov okolitých obytných budov pri voľnočasových aktivitách. „Táto stará bratislavská štvrť nás prijala s našimi stavebnými aktivitami, preto my ako dobrí susedia chceme pomôcť lokalite, aby dostala späť svoju krásnu tvár, ktorou bola známa v minulosti. Parčík je jednou z našich akcií v prospech mesta a dar miestnym obyvateľom,“ dodáva Marián Hlavačka.

Návrh parku počíta s návštevníkmi všetkých vekových kategórií, od detí s rodičmi,  cez študentov a seniorov, no myslí aj na ľudí s postihnutím, pre ktorých budú vstupy do parku vytvorené v bezbariérovej úprave. Existujúce chodníky nahradia mlatové, detské ihrisko bude zasadené medzi stromami a živým plotom. K zrevitalizovaným živým plotom pribudnú aj kvetinové záhony s trvalkami. Podľa slov developera, ďalším podobným projektom pre rozvoj života v štvrti bude aj novovybudované námestie Mateja Korvína medzi ulicou Radlinského a administratívnou budovou Blumental Offices.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Mestský park na Kmeťovom námestí dostáva novú podobu

 

The post Mestský park na Kmeťovom námestí dostáva novú podobu appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Banco Casino Bratislava potvrdilo tradíciu. Uskutoční sa 3 ročník Slovak Series Of Poker

23. máj 2018

BRATISLAVA 23. mája 2018 – Zažiť neopakovateľný adrenalín, vyskúšať si svoje analytické myslenie či schopnosť ovládať sa a vyhrať poriadny balík peňazí.  To všetko budú mať možnosť zažiť na vlastnej koži nadšenci pokru už v najbližších dňoch. Jedno z najväčších bratislavských kasín Banco Casino totiž opäť otvára svoje brány a pre priaznivcov najpopulárnejšej kartovej hry poker chystá zaujímavé turnaje.

Za malý vklad možnosť lákavej výhry

Už zajtra, v dňoch od  24. 5. do 27. 5., štartuje v priestoroch Banco Casino prvý z pripravovaných turnajov, a to Banco Casino Classic, ktorý by si nemal nechať ujsť žiadny nadšenec pre pokrovú hru. Každý účastník má totiž možnosť za vstupné iba 77 € získať lákavú výhru. Májový turnaj garantuje, že si TOP hráči medzi sebou prerozdelia  sumu 30,000€, pričom samotný víťaz si prilepší minimálne o 7,000€. Viac informácií o evente: http://www.bancocasino.sk/poker/events/305/koniec-maja-prinesie-turnajovu-bombu-iba-za-77-classic-s-gtd-30-000

3. ročník Slovak Series Of Poker sa chystá prekonať predchádzajúce

Ďalšia vynikajúca správa pre pokrových hráčov. Výnimočná atmosféra ako na majstrovstvách sveta v pokri v Las Vegas opäť na Slovensku! Banco Casino pripravuje v poradí už 3.ročník slovenskej obdoby série turnajov World Series of Poker (WSOP), a to Slovak Series Of Poker (SSOP). Tento najväčší pokrový festival sa začína 25. 6., potrvá do 9. 7. a rozdajú sa závratné sumy!  Počas hlavného podujatia je garantovaných neuveriteľných 200,000€, čo je druhá až takto vysoká  garancia v histórii Slovenska.

Na prázdno neodídu ani hráči, ktorí sa Main Eventu nezúčastnia

Hráči, ktorí zasadnú za pokrové stoly, si okrem napínavých a nezabudnuteľných momentov môžu  odniesť  závratné sumy . Počas 16 dní tohto pokrového sviatku , ktorý každý rok priláka aj pokrových nadšencov z ďalekých kútov sveta, sa rozdá viac ako 300,000€. V hre bude až sedem zlatých náramkov, ktoré sú už tretím rokom symbolom tohto unikátneho eventu. Viac sa dozviete na: http://www.bancocasino.sk/poker/events/324/third-edition-slovak-series-of-poker-with-main-event-200-000-gtd-25th-of-june-until-9th-of-july

Banco Casino Bratislava bude pomáhať tým, čo to potrebujú

Okrem priaznivcov pokru chce jedno z najväčších bratislavských kasín potešiť aj tých, čo to potrebujú najviac. V dňoch 1.2. júna organizuje charitatívny víkend, počas ktorého sa budú konať turnaje, kde budú mať možnosť návštevníci kasína prispieť  ľubovoľnou čiastkou na dobrú vec. Výťažok zo vstupného plus príspevky od hostí a kasína poputujú do starostlivých rúk občianskeho združenia Fantázia Detí, ktoré pomáha deťom z detských domovov.

Banco Casino Bratislava

Adresa: Hodžovo námestie 2, Bratislava

Otvorené 24/7

Recepcia: +421 252 624 378

Turnajový manager: +421 905 209 209

Cash game manager: +421 908 024 024

Banco Casino Instagram: instagram.com/bancocasinoBA/
Facebookový profil Banco Casino: facebook.com/bancocasinobratislava
Web stránka: http://www.bancocasino.sk/web/
Youtube kanál Banco Casino:
https://www.youtube.com/channel/UCOH53SoepKWsQ4kMGiOU7Xw

The post Banco Casino Bratislava potvrdilo tradíciu. Uskutoční sa 3 ročník Slovak Series Of Poker appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

ASB GALA 2018 – slávnostné odovzdanie ocenení v stavebníctve

23. máj 2018

Časopis ASB v spolupráci s týždenníkom TREND zorganizoval 22. mája 2018 už 12. ročník slávnostného odovzdávania ocenení spoločnostiam a jednotlivcom pôsobiacim v oblasti stavebníctva, architektúry a developingu.

BRATISLAVA 23. mája 2018 – Časopis ASB v spolupráci s týždenníkom TREND zorganizoval 22. mája 2018 už 12. ročník slávnostného odovzdávania ocenení spoločnostiam a jednotlivcom pôsobiacim v oblasti stavebníctva, architektúry a developingu.

Vyvrcholením podujatia pod názvom ASB GALA 2018 bolo vyhlásenie výsledkov hlasovania odbornej poroty a verejnosti v kategóriách:

ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva,

ASB Developer roka,

ASB Stavebná firma roka.

ASB GALA je rešpektované podujatie s cieľom každoročne oceniť osobnosti a firmy pôsobiace v oblasti architektúry a stavebníctva a jeho poslaním je zároveň aj poukázať na aktuálne dianie v tejto oblasti.

Slávnostný večer sa tradične koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky J. E. Andreja Kisku, Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Slovenskej komory architektov, Slovenskej komory stavebných inžinierov, Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline, Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, Spolku architektov Slovenska a Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska.

Rozhodnutie o tom, ktoré osobnosti a subjekty získajú nomináciu na ocenenie v jednotlivých kategóriách, mala vo svojich rukách začiatkom roka 2018 nominačná komisia. Víťazov a výhercov hlavných cien následne určila v nezávislom hlasovaní viac ako stočlenná odborná porota pozostávajúca z osobností slovenského stavebníctva, architektúry, zo zástupcov štátnej správy a samosprávy, ako aj z predstaviteľov odborných združení a komôr, ktorí pozvanie do poroty prijali a hlasovaním vyjadrili svoj názor.

Na portáli www.asb.sk paralelne prebiehalo hlasovanie širokej verejnosti, na základe ktorého sa určili držitelia internetovej ceny.

Počas galavečera boli vyhlásené hlavné ceny podľa hlasovania odbornej poroty aj víťazi internetového hlasovania.

Hana Holišová. Foto: Martin Matula, Miro Pochyba Hlavné ceny podľa hlasovania odbornej poroty získali: ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva

Ing. arch. Juraj Šujan

ASB Developer roka 2018

HB REAVIS SLOVAKIA, a. s.

ASB Stavebná firma roka 2018

INGSTEEL, spol. s r. o.

Hlasovanie verejnosti cez www.asb.sk: ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva

Ing. arch. Juraj Benetin

ASB Developer roka

HB REAVIS SLOVAKIA, a. s.

ASB Stavebná firma

Skanska SK, a. s.

Moderátor večera Michal Kovačič a riaditeľ vydavateľstva JAGA Peter Halász. Foto: Martin Matula, Miro Pochyba

Už po štvrtýkrát bola udelená aj Špeciálna cena. Vydavateľstvo JAGA a nominačná komisia sa v snahe vyzdvihnúť mimoriadny projekt z oblasti architektúry, stavebníctva či rozvoja miest a obcí tento rok rozhodli udeliť Špeciálnu cenu Nadácii Nová Cvernovka za významnú a aktívnu činnosť v kultúrno-spoločenskom dianí v hlavnom meste SR, ako aj za vytvorenie nového kultúrneho a kreatívneho centra v Bratislave. Je to aj ocenenie tejto nadácie za úsilie o lepšie mesto a spoločnosť, za záchranu kultúrneho dedičstva a za zodpovednosť v environmentálnych otázkach. Nová Cvernovka sídli v budove bývalej Strednej priemyselnej školy chemickej na Račianskej ulici, ktorú umelci získali do 25-ročného nájmu od Bratislavského samosprávneho kraja. V týchto priestoroch plánujú členovia uvedenej nadácie uskutočňovať umeleckú, vzdelávaciu a zábavnú činnosť. V centre sa budú striedať prednášky, diskusie, koncerty, divadelné, literárne, výstavné a iné aktivity či festivaly.

ASB GALA večer 2018 sa konal v priestoroch hotela Double Tree by Hilton v Bratislave a jeho slávnostnú atmosféru s vyše 200 hosťami spevácky kolorovala česká speváčka Hana Holišová. Oficiálnu časť večera moderoval Michal Kovačič.

Zuzana Koporcová

The post ASB GALA 2018 – slávnostné odovzdanie ocenení v stavebníctve appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Otvorený list

23. máj 2018

LEVICE 23. mája 2018 – Vážená pani ministerka zdravotníctva,
obraciame sa na Vás s nádejou v podporu spravodlivého a férového vyriešenia problému týkajúceho sa schválenia podmienenej úhrady lieku Doudopa.

S veľkým sklamaním a znepokojením pozorne sledujeme proces schvaľovania lieku, ktorý je pre nás, pacientov s nevyliečiteľnou Parkinsonovou chorobou, jediným vhodným prostriedkom pre udržanie kvality života na prijateľnej úrovni.

Súčasné kroky zo strany MZ SR, Kategorizačnej komisie a Kategorizačnej rady, však vytvárajú priestor pre otázniky, kto, s akým cieľom a v záujme koho, na Slovensku rozhoduje o úhradách liekov z verejného zdravotného poistenia, na ktoré sa všetci povinne skladáme.

Zároveň dnes existuje oprávnená obava, že liek nebude zaradený do systému v plánovanom termíne 1.júl 2018, tak, ako to bolo zo strany MZ SR verejne deklarované.

I. Zaradenie lieku so zníženým limitom úhrad

Prvým mementom bolo odporučenie zo strany Kategorizačnej komisie (zo dňa 26.3.2018) o zaradení lieku Duodopa do kategorizačného zoznamu liekov, avšak s podmienkou zásadného zníženie limitov úhrad (z 2 786 160 EUR/ročne na 2 200 000 EUR/ročne), ktoré stále vnímame ako neprijateľné.

Na Slovensku každoročne pomaly stúpa počet pacientov, ktorí sú na tento liek odkázaní a znížený limit by nevytváral žiaden finančný vankúš pre liečbu nových pacientov a de facto zmrazil systém úhrad, a to až na 3 roky. Nevieme z akých výpočtov vychádzalo MZ SR, keďže limit stanovený MZ SR už dnes nepokrýva aktuálne liečených pacientov.

II. Nepravdivé verejné tvrdenia

Vo verejne dostupnej námietke výrobcu lieku v súvislosti s napadnutím nezákonného určenia osobitného spôsobu úhrady lieku zo strany MZ SR je definovaný presný výpočet úhrady

(2 786 160 EUR/ročne). S jej výškou sa následne stotožnili aj všetky tri zdravotné poisťovne.

Rovnako výrobca v námietke napadol tiež návrh, ktorý by obmedzil výber lieku v mieste bydliska pacienta, z ktorejkoľvek lekárne, len na jedno z vybraných špecializovaných centier (BA, KE, Martin). Otázka spomínaných centier mala byť podľa našich informácií riešená len v súvislosti s indikáciou liečby pacientov a nebolo úmyslom výrobcu zasahovať do možnosti miesta výberu lieku.

V tomto smere preto vnímame zavádzanie verejnosti zo strany MZ SR, ktoré ústami svojej hovorkyne,  Zuzany Eliášovej, v reportáži pre TV Markíza, dňa 21.4.2018,  uviedlo, že: „Čo sa týka aplikácie v uvedených troch centrách, tie pokrývajú celé Slovensko a určil si ich výrobca daného lieku.“

Zároveň v rovnakej reportáži hovorkyňa uviedla, že: „Držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku, teda farmaceutická firma, má možnosť uzavrieť so zdravotnou poisťovňou zmluvu o takzvanej zľave. Tým pádom môže byť odliečených pacientov ešte viac.“ (Z. Eliášová, TV Markíza, 21.4.2018)

Podľa informácií z verejne dostupnej žiadosti výrobcu je pritom zrejmé, že výrobca oklieštenie aplikácie nepožadoval a od samotného vstupu lieku na slovenský trh poskytuje bezodplatne a z vlastnej iniciatívy, príslušenstvo  na otestovanie účinnosti lieku, nevyhnutnú pumpu s príslušenstvom, vrátane nákladov na servis, kalibráciu, likvidáciu a tiež odborné zaškolenia a preškolenia personálu.  V roku 2017 v spolupráci s VŠZP výrobca poskytol zľavy pre všetkých pacientov, pričom časť z nás, pacienti s dvojitým dávkovaním, sme mali liek Duodopa za polovičnú cenu.

III. Rozhodnutie Kategorizačnej rady vracia problém na začiatok

Dňa 4.5.2018 zasadla v uvedenej veci podanej námietky Kategorizačná rada, ktorá „odporučila ministrovi zdravotníctva, aby sa námietke vyhovelo a napadnuté prvostupňové rozhodnutie MZ SR zo dňa 3.4.2018 sa zrušilo“.

Vec sa však opätovne vrátila Kategorizačnej komisii na nové konanie, čím sa celý proces opätovne predlžuje.

Vážená pani ministerka, pri nástupe do funkcie ste dali verejný prísľub, že „prioritou ministerstva zdravotníctva aj naďalej zostáva, aby sa zdroje z verejného zdravotného poistenia používali férovo a efektívne pre všetkých a pacienti nemuseli byť odkázaní na rozhodnutie poisťovne, či výnimku schváli alebo nie“.

Veríme, že aj v tomto konkrétnom prípade, svoj prísľub dodržíte a vytvoríte prostredie, ktoré nám vytvorí právnu a psychickú istotu, že po plánovanom júlovom termíne už nebudeme musieť bojovať okrem choroby, ktorá môže postihnúť kohokoľvek, v nečakanej chvíli, aj so zbytočnými legislatívnymi bariérami, ktoré v tejto chvíli nemôžeme vnímať inak, ako presadzovanie nám neznámych individuálnych záujmov, bez ohľadu na názory odborníkov a súhlasné stanoviská zdravotných poisťovní.

S pozdravom.

V Leviciach, 15.5.2018
Katarína Félixová
Predsedníčka SPS

The post Otvorený list appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Kniha pre vaše zdravie

23. máj 2018

BRATISLAVA 23. mája 2018 – Často je nazývaná „matkou medicíny“. Z ajurvédy vychádza klasická západná medicína. Rovnako alternatívne smery medicíny vrátane čínskej medicíny, homeopatie, akupunktúry, plastickej chirurgie. Uznávaný český lekár David Frej o nej napísal knihu Ajurvéda.

Prináša v nej zrozumiteľne a jednoducho popísané základy, ktoré tvoria systém ajurvédy. Ponúka praktické tipy, ako si predĺžiť život a dožiť sa vysokého veku v zdraví. Zoznamuje nás s princípmi zdravia, so základmi harmonickej stravy, najznámejšími bylinami, dozviete sa o detoxikácii a omladení organizmu a spoznáte jednoduché meditačné a dychové cviky.

Prehľadne napísaná kniha s mnohými príkladmi dokazuje, že Ajurvéda so svojím niekoľko tisícročným medicínskym systémom, prináša praktické princípy aj pre súčasnú dobu a každý z nás ich môže jednoducho uplatniť vo svojom živote.

Pozrite si VIDEO rozhovor s MUDr. Davidom Frejom:

Ajurvéda svojim komplexným a celostným prístupom posudzuje každého jedinca veľmi individuálne, s ohľadom na jeho konkrétne životné podmienky, nielen podľa ochorenia. V knihe Ajurvéda David Frej popisuje 4 princípy zdravia, základy harmonickej stravy a detoxikáciu i omladenie tela.
„Zmeniť svoje zlé zvyky a pracovať na sebe nie je, samozrejme, vôbec jednoduché. Znamená to nájsť si čas zaoberať sa svojím zdravím, snažiť sa zmeniť nesprávnu životosprávu, a tým sa zbaviť toxických látok, ktoré sa v nás počas života nahromadili,“ tvrdí David Frej.

Keď sa po prvýkrát zoznámil s ajurvédskou medicínou, zaujala ho kombinácia preventívnej liečebnej metódy a zistenia, že človek môže byť tak veľmi psychicky chorý, že uňho prepukne choroba, ktorá sa prejaví na fyzickej úrovni (zápal, nádor a podobne) a naopak. Súčasná západná medicína (hlavne pri chronických ochoreniach) len potláča príznaky, ale nelieči príčinu a k pacientom má veľmi neosobný vzťah. Ako poznamenal jeden ajurvédsky mudrc: „Lekár, ktorý nenašiel cestu k srdcu svojho pacienta, nemôže byť dobrým lekárom.“

Prehľad princípov nesprávneho stravovania

Nejedzte vyprážané pokrmy, umelé tuky (margaríny) a konzervované potraviny, ktoré majú veľa negatívnej energie.
Nejedzte pred 7. hodinou ráno alebo po 19. hodine večer.
Pri jedle nekombinujte príliš veľa potravín.
Pocit ťažkosti po jedle, pálenie záhy, tráviace ťažkosti a únava znamenajú nesprávne jedlo, oslabené trávenie alebo konzumáciu jedla narýchlo či v nevhodnú dobu.
Nejedzte, pokiaľ nie ste hladní (pokiaľ ste jedli predchádzajúci večer neskoro, neraňajkujte). Nejedzte príliš ľahké jedlá na poludnie.
Tiež nejedzte, ak ste rozhnevaní, v depresii, pred a po cvičení alebo po väčšej fyzickej aktivite a pod.
Obmedzte potravu pri úpornej zápche.
Pri jedle nečítajte a nezaoberajte sa inými činnosťami.
Ovocie nekombinujte s iným jedlom.
Studené a ľadové nápoje nepite, sú škodlivé.
Neprejedajte sa – jedzte menšie množstvá jedla. Prejedanie vytvára toxíny.
Nejedzte po cvičení, sexe, kúpeli.

Veľa tipov a rád nájdete v novej knihe Ajurvéda.

Milan Buno, literárny publicista

The post Kniha pre vaše zdravie appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Oddanosť, ktorá zdolá všetky prekážky!

23. máj 2018

Očarujúci a precítený príbeh o nádeji, láske a oddanosti, ktorá zdolá všetky prekážky. Psia cesta je voľné pokračovanie príbehu verného psieho kamaráta z Cameronovho bestsellera Psia duša/Psie poslanie. Ten sa v roku 2017 dočkal aj filmového stvárnenia v réžii Lasseho Hallstrӧma. A úspech mala kniha aj film, pretože oslovili milióny ľudí na celom svete svojím nádherným, citlivým a láskavým príbehom o štvornohých chlpáčoch.

BRATISLAVA 23. mája 2018 – Očarujúci a precítený príbeh o nádeji, láske a oddanosti, ktorá zdolá všetky prekážky. Psia cesta je voľné pokračovanie príbehu verného psieho kamaráta z Cameronovho bestsellera Psia duša/Psie poslanie. Ten sa v roku 2017 dočkal aj filmového stvárnenia v réžii Lasseho Hallstrӧma. A úspech mala kniha aj film, pretože oslovili milióny ľudí na celom svete svojím nádherným, citlivým a láskavým príbehom o štvornohých chlpáčoch.

Kamoš, teraz už starý pes dožívajúci na Farme, nachádza po smrti svojho „chlapca“ Ethana nový zmysel života, keď zachraňuje život jeho malej vnučke Clarity. Po svojom skone a prevtelení do kríženky Molly oddane bdie nad dospievajúcou Clarity, ktorá čelí psychickému týraniu matky a bývalého priateľa s násilnými sklonmi.

Po Mollinej tragickej smrti Kamoš, tentoraz v tele temperamentného a nebojácneho kríženca yorkshira a čivavy Maxa, verne sprevádza mladú Clarity v najproblémovejšom období jej života.

Kamošova reinkarnačná púť vrcholí v tele bígla Tobyho, ktorý v kláštornom hospici v role terapeutického psa poskytuje útechu umierajúcim.

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy číta herec Alfréd Swan:

„Hneď prvý týždeň, čo splnila kniha Psie poslanie kritériá na jej zaradenie, vyskočila na zoznamy bestsellerov a udržala sa na nich celých devätnásť týždňov!“ spomína si Bruce Cameron na svoj prvý hit.
„Na takéto zoznamy sa knihy nedostávajú cez úplatky, i keď sa už o to niekto dozaista pokúsil. Aby sa kniha stala bestsellerom, ľudia ju musia kupovať vo veľkom. V prípade knihy Psie poslanie sa nazbieral dostatočný počet ľudí, ktorí jej dali šancu – až napokon množstvo jej exemplárov predaných cez knižnú distribúciu dosiahlo úctyhodné rozmery.“
Preto napísal Cameron pokračovanie v podobe knihy Psia cesta. „Venujem ju všetkým ľuďom, ktorí sa všemožne snažia zachrániť zvieratá, čo sa cítia v tomto svete stratené, odchovať ich a pomáhať im,“ píše v úvode príbehu.

Začítajte sa do novinky Psia cesta:

Keď sme vošli do chladnej miestnosti a zdvihli ma na kovové lôžko, plieskal som oň chvostom a chvel sa od radosti. Tú veterinárku som mal veľmi rád. Volala sa doktorka Debová. Dotýkala sa ma nesmierne jemnými rukami. Prsty jej voňali hlavne od mydla, ale ja som na jej rukávoch vždy zachytil aj pach iných mačiek a psov. Dovolil som jej prehmatať mi boľavú nohu. Vôbec to nebolelo. Keď to odo mňa chcela doktorka Debová, postavil som sa a potom som trpezlivo ležal v malej miestnosti s Hannah. Veterinárka vošla dnu a prisadla si k Hannah na taburetku. „Nemám pre vás dobré správy,“ ozvala sa doktorka Debová.
„Och,“ zareagovala na jej slová Hannah. Pocítil som, ako ju náhle zaplavil smútok, a vzhliadol som k nej so sympatiou. Nikdy predtým nebola u doktorky Debovej smutná, a tak som si nebol istý, čo sa deje.
„Mohli by sme mu tú nohu amputovať, ale takýmto veľkým psom sa bez zadnej nohy zvyčajne nevodí dobre. A nie je nijaká záruka, že rakovina už nemetastázovala – možno by sme mu len znepríjemnili ten krátky čas, čo mu ešte zostáva. Keby to bolo len na mne, podávala by som mu v tomto štádiu lieky na utlmenie bolesti. Už má jedenásť, však?“
„Je z útulku, takže to nevieme naisto. Ale áno, zhruba toľko,“ odvetila Hannah. „Má to už dlho?“
„Viete, hovorí sa, že labradory sa dožívajú v priemere dvanásť a pol roka, ale mala som už prípady, keď sa dožili oveľa dlhšie. Nechcem tým naznačiť, že už má život na krajíčku. Navyše sa stáva, že u starších psov nádory rastú oveľa pomalšie. To je ďalší faktor na zváženie, ak by sme uvažovali o amputácii.“
„Kamoš bol vždy veľmi aktívny. Neviem si vôbec predstaviť, že by prišiel o jednu nohu,“ povedala Hannah.
Pri zvuku môjho mena som pokrútil chvostom.
„Si taký dobrý pes, Kamoš,“ zamrmlala doktorka Debová. Zavrel som oči a oprel sa o ňu, keď ma škrabkala za ušami. „Dajme mu hneď teraz niečo proti bolesti. Prah bolesti u labradorov je posunutý, znášajú ju naozaj dobre.“
Po príchode domov som dostal zvlášť štedrú nádielku mäsa a syra. Potom som pocítil ospalosť, tak som zaliezol na obvyklé miesto v obývačke a prepadol hlbokému spánku.
V to leto som sa cítil lepšie, keď som mal zadnú nohu zdvihnutú zo zeme a pri pohybe prenášal váhu na ostatné tri, a tak som to aj robil. Najlepšie som sa cítil v rybníku. Voda ma príjemne chladila a nadľahčovala. Vrátila sa odcestovaná Rachel. Boli s ňou aj všetky jej deti a občas sa zastavili aj Cindine deti. Všetci ma štedro zahrňovali pozornosťou, ako keby som bol šteňaťom. Veľmi rád som ležal na zemi, keď mi dve malé Cindine dcérky viazali stužky do kožucha, malými rúčkami ma pri tom chlácholivo hladili. Neskôr som tie stužky zožral.
Hannah mi dávala kopu špeciálnych dobrôt. Veľa som podriemkaval. Vedel som, že starnem, lebo som často mával stuhnuté svaly a zrak mi neslúžil ako kedysi. Bol som však veľmi šťastný. Zbožňoval som vôňu zošúvereného lístia padajúceho na zem a suchú vôňu Hannahiných kvetov, keď skrehli na stonkách.
„Kamoš opäť naháňa zajkov,“ začul som raz počas spánku Hannah. Zobudil som sa na zvuk svojho mena. Bol som dezorientovaný a chvíľu mi trvalo, kým som si spomenul, kde som. Prisnil sa mi živý sen o tom, ako Clarity padla z doku, ale v tom sne som nebol zlým psom. Bol tam Ethan, stál po kolená vo vode. „Pašák,“ povedal mi a ja som cítil, že je rád, že som bdel nad Clarity. Keď sa vráti na Farmu, opäť ju budem varovať. Tak by to predsa odo mňa chcel Ethan.
Ethanov pach sa z Farmy pomaly vytrácal, ale ja som ešte vždy na niektorých miestach cítil jeho prítomnosť. Občas som zašiel do jeho spálne. Len som tam tak stál a zdalo sa mi, že je tam – spí alebo sedí vo svojom kresle a pozoruje ma. Z tohto pocitu som čerpal útechu. A začas sa mi vybavilo, ako na mňa volá Clarity: „Kamo.“ Hoci som vedel, že jej matka Gloria sa o ňu zrejme dobre stará, vždy som pri pomyslení na Clarity pocítil trochu úzkosť. Dúfal som, že sa čoskoro vráti na Farmu, aby som sa mohol na vlastné oči presvedčiť, že je v poriadku.
Zavládlo studené počasie a ja som chodil von čoraz menej. Keď som sa potreboval vyprázdniť, vybral som si najbližší strom a vybavil som si to tam. Kvočal som, lebo som už nedokázal riadne zdvihnúť nohu. Hannah ma sprevádzala v každom počasí.
Sneh v tú zimu bol paráda. Nadľahčoval ma rovnako ako voda a pocitovo bol ešte chladivejší a príjemnejší. Často som sa doň postavil a zatvoril oči. Bolo mi tak fajn, že by som tam rovno zaspal.
Pachuť v ústach sa nestrácala, i keď niekedy bola silná a inokedy som na ňu úplne zabudol. Bolesť v nohe bola rovnaká, hoci niektoré dni som precitol z driemot na ostrú, bodavú bolesť, čo mi vyrazila dych.
Jeden deň som vstal a hľadel von oknom na topiaci sa sneh, no vôbec som nemal chuť ísť von hrať sa, hoci predtým som miloval, keď z vlhkej, blatistej zeme začala vykúkať nová trávička. Hannah ma pozorovala. „Okej, Kamoš. Okej,“ povedala.
V ten deň ma prišli pozrieť všetky deti. Maznali sa so mnou a prihovárali sa mi. Ležal som na podlahe a stenal od rozkoše zo všetkej tej pozornosti a toľkých malých rúčok na mojom tele, čo ma hladili a maznali sa so mnou. Niektoré z detí boli smutné, iné zasa pôsobili unudene, no všetky tak či tak sedeli so mnou na podlahe, až kým sa nemuseli poberať.
„Si dobrý psík, Kamoš.“
„Budeš mi veľmi chýbať, Kamoš.“
„Veľmi ťa ľúbim, Kamoš.“
Vždy, keď som začul svoje meno, zakýval som chvostom.
Tú noc som nespal v posteli pri Hannah. Bolo totiž super zostať ležať na svojom miestočku na podlahe a spomínať na všetky tie detské dotyky.
Nasledujúce ráno som sa zobudil presne vtedy, keď sa na oblohe objavili zore. Horko-ťažko som sa postavil na nohy a dokrivkal k Hannahinej posteli. Zobudila sa, keď som zdvihol hlavu a s ťažkým povzdychom ju pritisol k nej na paplón. Prerývane som dýchal.
Mal som prudké bolesti v bruchu a hrdle a noha sa mi chvela od tupej bolesti.
Nevedel som síce, či to pochopí, ale vytrvalo som jej hľadel do očí a snažil som sa jej dať najavo, čo od nej potrebujem. Vedel som, že táto skvelá žena, Ethanova družka, ktorá nás oboch tak veľmi milovala, ma nesklame.
„Och, Kamoš. Hovoríš mi, že nastal tvoj čas,“ povedala smutne. „Dobre teda, Kamoš, dobre.“
Vonku som odkríval k stromu na potrebu. Potom som len stál a obzeral si Farmu vo svetle vychádzajúceho slnka, ktoré všetko navôkol sfarbilo do oranžova a zlata. Z odkvapov kvapkala voda. Šíril sa z nej číry chlad. Zem pod mojimi nohami bola vlhká. Onedlho z nej vypučia kvety a tráva. Tesne pod povrchom rozvoniavajúceho blata som zavetril novú zeleň. Bol taký nádherný deň!
Len tak-tak som sa dovliekol k autu, ale keď Hannah otvorila zadné dvere, odignoroval som ich a neohrabane som sa vytáčal do boku, až kým som ňufákom nemieril k predným dverám. Pousmiala sa, otvorila ich a nadvihla mi zadok, aby mi pomohla dnu.
Náležalo mi predsa predné sedadlo!
Sedel som a vyzeral von. Vo vzduchu sa vznášal prísľub teplejších vetríkov. V najhustejšom poraste ešte presvital sneh, ale na dvore, kde sme sa kedysi hrávali s Ethanom, kde sme sa spolu váľali a klbčili, sa sneh už stratil. Zdalo sa, že v tom okamihu počujem, ako mi Ethan hovorí, že som dobrý pes. Pri spomienke na jeho hlas som chvostom plesol o zem.
Cestou k doktorke Debovej sa ma Hannah často dotýkala. Keď sa mi prihovárala, zaplavil ma smútok, ktorý bolo cítiť z jej hlasu, a ja som lízal ruku, ktorá ma hladkala.
„Och, Kamoš,“ vyšlo z nej. Pokýval som chvostom.
„Vždy, keď na teba pozriem, spomeniem si na Ethana. Kamoš, si skvelý pes. Bol si mu spoločníkom, jeho osobným priateľom. Jeho psom. A priviedol si ma späť k nemu, Kamoš. Viem, že tomu nerozumieš, ale keď si sa zjavil na prahu mojich dverí, znova sme sa s Ethanom zblížili. Tvojou zásluhou. Bolo to… nijaký pes by neurobil viac pre svojich najdrahších, Kamoš.“
Obšťastňovalo ma, že počujem Hannah opakovať dokola Ethanovo meno.
„Si ten najlepší pes, Kamoš. Naozaj, skutočne dobrý pes. Dobrý psík.“ Kýval som chvostom nad tým, že som dobrý pes.
Keď sme dorazili k doktorke Debovej, zostal som sedieť, aj keď Hannah otvorila dvere na mojej strane. Vedel som, že je absolútne nemožné, aby som zoskočil, určite nie s takou nohou. Skrúšene som na ňu pozrel.
„Nuž čo, Kamoš. Počkaj teda tu.“
Hannah zatvorila dvere a odišla. O zopár minút vyšla k autu doktorka Debová s mužom, ktorého som jakživ nevidel. Mužove ruky bolo cítiť mačacinou a príjemným mäsovým pachom. Spolu s doktorkou Debovou ma odniesli do budovy. Všemožne som sa snažil zahnať bolesť, ktorá ma pri tom zaplavila, no vyrazilo mi to dych. Uložili ma na kovové lôžko. Priveľmi to bolelo, aby som kýval chvostom, a tak som len naň zložil hlavu a rozvalil sa tam. Jeho kovový povrch ma príjemne chladil.
„Si taký dobrý pes, dobrý psíček,“ šepkala mi Hannah.
Vedel som, že to už dlho nepotrvá. Upriamil som na ňu všetku pozornosť. Usmievala sa a plakala zároveň. Doktorka Debová ma hladkala. Cítil som, ako mi prstami nahmatala kožný záhyb na krku.
Pristihol som sa, ako myslím na maličkú Clarity. Dúfal som, že onedlho si nájde iného psa, čo na ňu dohliadne. Každý potrebuje psa, ale Clarity dvojnásobne.
Volal som sa Kamoš. Predtým Ellie a ešte predtým Bailey a ešte predtým Toby. Bol som dobrý pes, čo miloval svojho chlapca Ethana a staral sa o jeho deti. Ľúbil som jeho družku Hannah. Vedel som, že teraz sa už znova nenarodím, tak to má byť. Učinil som všetko, čo má pes na tomto svete vykonať.
Hannah ma naďalej zahŕňala láskou. Medzi prstami doktorky Debovej som pocítil jemné bodnutie. Bolesť v nohe takmer okamžite ustúpila. Zaplavil ma obrovský pokoj; fantastická, hrejivá, lahodiaca vlna, ktorá ma nadnášala ako voda v rybníku. Dotyk Hannahiných rúk sa postupne strácal, a keď ma odnášala voda preč, pociťoval som naozajstné šťastie.
(4)
Keď sa mi tieto obrazy začali rozplývať pred zakaleným zrakom, odrazu som sa na všetko rozpomenul. V jednom okamihu som bol novonarodeným šteňaťom s jediným cieľom či zmyslom existencie: dostať sa k maminmu mliečku, a v ďalšom som už bol Kamoš, stále ešte šteňa. Súbežne sa mi povybavovali všetky ostatné razy, keď som bol v minulých životoch šteňaťom.
Mama mala kučeravú, krátku a tmavú srsť. Aj ja som mal tmavé labky – prinajmenšom tú ich časť, na ktorú som dovidel čerstvo otvorenými očami – hebučkú srsť som však nemal ani trochu kučeravú. Všetci moji súrodenci boli rovnako tmavo sfarbení, hoci ako sme sa tam miesili, cítil som, že iba jeden z nich má rovnakú srsť ako ja. Ostatní boli totiž kučeraví ako naša mama.
Vedel som, že zrak sa mi čoskoro rozjasní. Pochyboval som však, že mi to nejako pomôže pochopiť, prečo som zasa šteňaťom. Vždy som skalopevne veril, že mám dôležité poslanie, kvôli ktorému sa neustále prevteľujem. Všetko, čo som sa kedy naučil, smerovalo k tomu, aby som pomáhal svojmu chlapcovi Ethanovi, a ja som vskutku stál po jeho boku a sprevádzal ho počas posledných rokov jeho života. A to som považoval za zmysel svojho života.
A čo teraz? To sa mám donekonečna prerodzovať? Môže mať vari pes viac ako jedno poslanie? Ako je to možné?
Všetky šteniatka spali spolu v jednej veľkej škatuli. Keď mi spevneli labky, pustil som sa skúmať okolie. Bolo to také vzrušujúce, ako len škatuľa môže byť. Občas som počul kohosi schádzať po schodoch a potom sa nad škatuľou skláňala rozmazaná postava, ktorá k nám prehovárala mužským či ženským hlasom. Podľa spôsobu, akým moja mama krútila chvostom, som vedel, že títo ľudia sa o ňu starajú a majú ju radi.
Zanedlho som aj uvidel, že sú to naozaj muž a žena, ako som predpokladal – presnejšie povedané, Muž a Žena.
Raz Muž priniesol priateľa, ktorý pri úsmeve ukazoval zuby. Hlavu nemal zarastenú, iba okolie úst.
„Sú také roztomilé,“ vyhlásil holohlavý muž so zarastenými ústami. „Šesť šteniatok, to je hodná kôpka trusu.“
„Vezmeš si jedno?“ zareagoval na to Muž.
Ustrnul som, keď som pocítil, ako po mne siahajú veľké ručiská a chytajú ma. Ani som sa nehol, keď ma ten muž so srsťou na ústach zdvihol a skúmavo si ma prezeral. Máličko ma totiž vyľakal.
„Toto jedno je iné ako ostatné,“ skonštatoval muž, ktorý ma držal. Dych mu bolo silno cítiť po masle a cukre, a tak som trochu olízal závan z jeho úst.
„Nie, táto sučka má bračeka, ktorý sa jej podobá. Neviem naisto, čo sa stalo – Bella a samec, čo ju nakryl, sú obaja čistokrvné pudle registrované v Americkom kynologickom zväze. Jedno ich šteňa však celkom určite nevyzerá ako pudel. Napadlo nám, že jedno popoludnie sme zabudli zavrieť zadné dvierka. Možno Bella vybehla von. Alebo nejaký iný samec sa dostal cez plot,“ vysvetľoval Muž.
„Počkať, je také niečo vôbec možné? Dvaja rôzni otcovia v tom istom vrhu?“

Milan Buno, literárny publicista

The post Oddanosť, ktorá zdolá všetky prekážky! appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

ITAPA: Slováci sú spokojní s e-službami, v ďalšej modernizácii sa inšpirujeme u Britov a Fínov

22. máj 2018

BRATISLAVA 22. mája 2018

Nový podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR Richard Raši vystúpil na pôde ITAPA vôbec prvýkrát. Jasne určil, kto a za akých podmienok bude profitovať na digitalizácii a informatizácii verejnej správy.
Slovensko má novú digitálnu líderku. Stala sa ňou Martina Slabejová, generálna riaditeľka sekcie riadenia informatizácie na Rašiho úrade: „Ciele v oblasti digitalizácie a informatizácie krajiny, ktoré sme si nastavili, naplníme,“ povedala.
Raši a Slabejová exkluzívne na ITAPA ukázali prieskum, ktorý hovorí o tom, ako sa Slovákom páči digitalizácia verejnej správy i kde sú jej nedostatky.
Krajiny, ktoré sa chcú posúvať vpred, musia experimentovať. Začať však treba postupne, lebo v experimentovaní je to ako v randení. „Kým sa zaviažete, musíte sa oťukať,“ povedal na ITAPA fínsky expert Mikko Annala.
,Pas pre dôchodcov‘ je vo Veľkej Británii realitou, ktorú verejnosť uvítala s nadšením, a za ktorou stojí aj rečník tohtoročnej ITAPA Luke Ravenscroft z The Behavioral Insight Teamu.

Dokážete si ešte vôbec predstaviť, že by ste si diaľničnú známku už dnes nevedeli kúpiť online? Ešte pred tromi rokmi to bola na Slovensku realita, kým dnes je kúpa diaľničnej známky online najobľúbenejšou štátnou e-službou. Potvrdil to rozsiahly prieskum kvality a spokojnosti s vybranými e-službami, ktorý realizoval Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, a ktorého výsledky exkluzívne predstavili na konferencii JARNÁ ITAPA.

„Takmer 60 percent občanov si myslí, že online vybavovanie je lepšie ako ísť na úrad. V prípade firiem je to ešte lepšie: až 82 percent B2B respondentov je online najpreferovanejšou formou komunikácie,“ vyhlásil na margo prieskumu nový vicepremiér pre investície a informatizáciu SR Richard Raši. Na pôde ITAPA vystúpil vôbec po prvýkrát, pričom okrem zásadných informácií pre IT verejnosť avizoval aj jednu významnú novinku. Martina Slabejová, generálna riaditeľka sekcie riadenia informatizácie na úrade, sa stala novou digitálnou líderkou Slovenskej republiky.

Doteraz pozíciu digitálneho lídra zastával súčasný premiér Peter Pellegrini. „Verím, že ciele v oblasti digitalizácie a informatizácie krajiny, ktoré sme si nastavili, naplníme,“ vyhlásila Martina Slabejová. A predstavila tiež novinky, ktoré rozbehol úrad. Zaviedli do praxe princíp Jedenkrát a dosť, parlamentom bez výhrad prešiel ich Zákon proti byrokracii, v rámci ktorého štát občanom a podnikateľom ušetrí ročne 13 miliónov eur za rok a ľuďom usporí až 600-tisíc hodín chodenia po úradoch.

Ako Martina Slabejová ďalej podotkla, na úrade vytvorili takzvanú behaviorálnu kanceláriu, pričom v lete tohto roka chcú spustiť aj dátovú kanceláriu, do ktorej momentálne hľadajú nových ľudí. „Tieto kancelárie by mali mať na starosti kvalitnejšiu a rýchlejšiu implementáciu projektov.“

Pripravené sú však aj ďalšie výzvy na projekty. Jednou z nich bude aj dopytová výzva „Wi-fi pre Teba“, ktorou Rašiho úrad podporí vytvorenie bezplatnej wi-fi zóny na námestiach, zastávkach, v knižniciach, či inde vo viac ako 600 slovenských mestách a obciach.

Slovensko však čakajú ďalšie zásadné zmeny. Zdroje na štrukturálne a investičné fondy, ktoré sú riadené jednotlivými krajinami, sa znižujú, a zvyšujú sa financie na programy priamo riadené Európskou komisiou. Už v ďalšom období (2021 – 2027) majú takéto programy pokrývať konkrétne oblasti, napríklad digitalizáciu priemyslu, komunikačnú infraštruktúru, celoeurópske elektronické služby. Ide konkrétne o programy Digital Europe, CEF Digital, Invest EU, Horizon Europe, ktorých rozpočet dosahuje spolu takmer 124 miliárd eur.

Na druhej strane – je to nielen veľká príležitosť, ale aj veľká výzva: „Nakoľko sú tieto programy priamo riadené Európskou komisiou a nerozhodujú o nich členské štáty, kvalita vypracovaných projektov bude musieť byť po všetkých stránkach konkurencieschopná s inými krajinami.“

Slovensko sa čoraz väčšmi inšpiruje aj zahraničím, konkrétne skúsenosťami organizácie The Behavioral Insights Team. Tá vo Veľkej Británii aktuálne rieši viac ako 500 projektov naprieč rôznymi oblasťami, pričom využívajú sociálnu psychológiu a behaviorálnu ekonomiku na zlepšenie práce vo verejnej správe. Platí, že procesy nastavujú na základe toho, ako sa ľudia bežne správajú, nie tak, ako to kážu ekonomické príručky.

Zástupca tejto organizácie Luke Ravenscroft vystúpil aj na konferencii JARNÁ ITAPA, pričom vo svojej prednáške hovoril o viacerých úspechoch, ktoré sa im podarilo zrealizovať. „Zaviedli sme takzvaný pas pre dôchodcov. Kým v minulosti ľudia, ktorí išli do dôchodku, dostávali od vlády 200-stranovú brožúru s tipmi, ako môžu hospodáriť so svojimi úsporami, dnes už tomu tak nie je. V rámci experimentu sme zredukovali tieto tipy do jedného adresného listu, ktorý odkazoval na web,“ vyhlásil Luke Ravenscroft a zdôraznil, že „aj toto poukazuje na to, že riešenia musia byť v prvom rade užívateľsky prívetivé.“

Nedávno médiá a ľudia na celom svete diskutovali o správe, že Fíni zavádzajú garantovaný mesačný príjem 560 eur pre každého obyvateľa – bez akejkoľvek podmienky. Správa bola pravdivá, ale nie úplná. To, čo v nej chýbalo, bola informácia, že ide len o cielený dvojročný experiment. Tento postup predstavuje revolučnú zmenu v spôsobe, akým je možné zavádzať do praxe koncepcie, ktorých dopad je len ťažké vopred odhadnúť. Fínsko je dôkazom, že sa to dá dokonca na najvyššej celoštátnej úrovni.

Práve na ITAPA predstavil tento koncept Mikko Annala, kľúčový predstaviteľ fínskeho think-tanku Demos Helsinki, ktorý stojí za inovačným elánom a experimentami fínskej vlády. „Experimentovanie je ako randenie. Najskôr sa musíte oťukať, než sa rozhodnete, či pôjdete do záväzku,“ tvrdí Mikko Annala.

Využívanie experimentu umožňuje znížiť neistotu z dopadov a namiesto siahodlhého plánovania postupovať dopredu rýchlymi krokmi. Dá sa úspešne využiť v oblastiach, ako sú zdravotníctvo, školstvo, sociálne služby, či doprava. „Do celého tohto systému však treba zapojiť občanov, pretože práve oni stoja za formovaním každej vlády,“ doplnil Mikko Annala na pôde konferencie JARNÁ ITAPA.

The post ITAPA: Slováci sú spokojní s e-službami, v ďalšej modernizácii sa inšpirujeme u Britov a Fínov appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Vo filmovom výbere Milana Lasicu sa na plátna Art Film Festu dostanú obľúbené muzikály

22. máj 2018

KOŠICE 22. mája 2018 – Päticu muzikálov, ktoré patria medzi jeho najobľúbenejšie, alebo ktoré zohrali dôležitú úlohu vo vývoji kinematografie, predstaví v sekcii Prezidentov výber dlhoročný prezident Art Film Festu Milan Lasica. Okrem desiatok súčasných titulov si tak v programe najväčšieho slovenského filmového festivalu budú môcť diváci vychutnať aj niekoľko klenotov filmovej histórie.

„Sú to filmy nakrútené pred mnohými rokmi a ich kvalita dokazuje, že názor o rýchlom starnutí filmu nie je celkom odôvodnený. Naopak, staré filmy, slávne v čase svojho vzniku, ako keby časom získali nové kvality, dokonca niektoré dávnejšie filmy, voľakedy nie celkom úspešné, zdajú sa nám po rokoch celkom zaujímavé, pretože ak nič iné, podávajú svedectvo o dobe svojho vzniku,“ hovorí o svojom výbere Milan Lasica.

Komédiou Páni majú radšej blondínky (Gentlemen Prefer Blondes, 1953) režiséra Howarda Hawksa prakticky odštartovala hviezdna kariéra Marilyn Monroe. Stvárňuje v nej kabaretnú umelkyňu, ktorej životným cieľom je manželstvo s bohatým mužom. Jane Russell je vo filme jej rozvážnejšou kolegyňou a kamarátkou, ktorá sa snaží zabrániť nepríjemným následkom blondínkinho nerozvážneho správania.

Snímka Mary Poppins (1964) v réžii Roberta Stevensona  je podľa Milana Lasicu „fantastická filmová báseň o imaginácii, ktorá mení náš pohľad na svet.“ Vo svojej dobe divákmi i kritikou milovaný príbeh o výnimočnej pestúnke získal 5 ocenení známych ako Oscar a obľube sa teší dodnes. Dôkazom môže byť pripravované pokračovanie, ktoré by pod názovom Mary Poppins sa vracia malo prísť do kín v decembri tohto roku.

Do sekcie Prezidentov výber sa dostal aj muzikál Oliver! (1968), jedna z najúspešnejších filmových adaptácií románu Charlesa Dickensa Oliver Twist. Príbeh siroty, ktorá sa nepoddáva svojmu smutnému osudu, zbavil režisér Carol Reed „limonádovej“ sentimentality a naplnil živelnou energiou a humorom. Výsledok, podobne ako Mary Poppins, má na svojom konte 5 oscarovských sošiek a jedno čestné ocenenie za výnimočnú choreografiu.

Muzikál Pomáda (Grease, 1978) režiséra Randala Kleisera patrí medzi filmy známe aj z našich televíznych obrazoviek. Art Film Fest ponúka unikátnu príležitosť vychutnať si ho na filmovom plátne po štyridsiatich rokoch od jeho uvedenia do kín. Letná láska Olivie Newton-John a Johna Travoltu, naleštené autá a nesmrteľné melódie dokážu, že nestratili prakticky nič zo svojej schopnosti osloviť divákov a diváčky všetkých generácií.

Výber Milana Lasicu uzatvára hudobná dráma All That Jazz (1979), v ktorej režisér Bob Fosse rozpráva príbeh choreografa ochotného obetovať tancu aj vlastný život. Oceňované dielo s autobiografickými črtami prekračuje konvencie žánru a aj po desiatkach rokov od svojho vzniku dokáže zaujať prepracovanou kombináciou hudobnej a tanečnej zložky.

Sekciou Milan Lasica: Prezidentov výber sa môžete nechať očariť na 26. ročníku Art Film Festu v Košiciach od 15. do 23. júna 2018.

Organizátori: ART FILM FEST s.r.o., FORZA, a.s.
Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13, Košický samosprávny kraj
Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Festival sa realizuje vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja

Hlavní partneri: Tipos; Transpetrol; Východoslovenská energetika, člen innogy; Slovnaft; Nadácia SPP
Oficiálne autá festivalu: MOTOR – CAR Košice
Oficiálny festivalový hotel: Hotel Yasmin
Logistický partner festivalu: DHL Express Slovakia
Oficiálny festivalový prepravca: Czech Airlines
Reklamní partneri: NOVIS Poisťovňa, Slovak Business Agency, Keramon, Kino Úsmev, Tabačka Kulturfabrik, Železničná spoločnosť Slovensko, Aupark, Paneurópska vysoká škola, Film Europe Media Company, Omnia 2000, Omnia KLF, Omnia Holding SE, LGM
Oficiálni dodávatelia: Barzzuz, Pilsner Urquell, NOV s.r.o. Zebra, Tuli, Lyvina
Hlavní mediálni partneri: TVJOJ, Kinosála, JOJ Cinema, Nový Čas, Aktuality.sk
Mediálni partneri: Československo Channel, Festival Cinema Channel, Rádio Expres, Rádio Košice, SME, Korzár, Kam do mesta, webnoviny.sk, Bigmedia, Home media, Codes, Košice City Guide, Film.sk, www.kinecko.sk
Partneri: Autocont, Student Lab, Pension Horse Inn, Teledom, Carpano, KPK, Podnikateľka Slovenska, Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus, Slovenský filmový ústav

The post Vo filmovom výbere Milana Lasicu sa na plátna Art Film Festu dostanú obľúbené muzikály appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

IBM a Red Hat spájajú sily, aby urýchlili prechod na hybridný cloud

22. máj 2018

SAN FRANCISCO/BRATISLAVA 22. mája 2018 – Spoločnosti IBM a Red Hat oznámili výrazné rozšírenie svojej dlhodobej spolupráce. Ich zákazníci budú môcť v súkromnom i verejnom cloude ťažiť z potenciálu technológií oboch firiem.

Spolupráca nadväzuje na nedávne rozhodnutie IBM uviesť úplne novú verziu svojho softvérového portfólia s kontajnermi, kam patria systémy WebSphere, MQ a Db2. Kontajnerové technológie sa rýchlo stávajú bezpečným a spoľahlivým spôsobom, ako presúvať aplikácie medzi rôznymi IT štruktúrami. Z existujúcich dátových centier do verejného cloudu a naopak. Kontajnerový softvér IBM ideálne dopĺňa rozsáhle portfólio spoločnosti Red Hat, ktorá obsahuje firemné infraštruktúrne riešenia pre cloud i hybridný cloud. Spojením týchto dvoch systémov sa klientom otvára priama cesta k prechodu na hybridný cloud.

Nová dohoda umožňuje zákazníkom IBM a Red Hat nasledujúce aktivity:

Maximalizovať investície do svojich súčasnej technológie a prostredníctvom prepojených platforiem IBM Cloud Private a Red Hat OpenShift ju ľahšie presunúť do hybridného cloudu.
Budovať a využívať aplikácie v kontajneroch na jednej integrovanej kontajnerovej platforme IBM Cloud Private a získať úplný prehľad o všetkých firemných dátach.
Vývojári budú môcť vyvíjať, modernizovať a využívať aplikácie rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, a pritom sa budú môcť vďaka platformám IBM Cloud Private a Red Hat OpenShift Container opierať o cloudové služby IBM, ako je napríklad umelá inteligencia (AI), internet vecí (IoT) a Blockchain.

Výhody tejto rozšírenej spolupráce už sú k dispozícii pre zákazníkov, pretože firmy s príslušným predplatným od Red Hat môžu v súčasnosti využívať svoje predplatné pre Red Hat OpenShift Container aj v IBM Cloude, a to prostredníctvom riešenia Red Hat Cloud Access. Spoločnosti budú tiež poskytovať spoločné konzultačné služby a pomoc pri zavádzaní nových systémov prostredníctvom služieb IBM Garage a Red Hat Consulting.

„Toto prevratné partnerstvo medzi spoločnosťami IBM a Red Hat prináša zákazníkom viac možností výberu a vyššiu flexibilitu. Máme rovnakú víziu v oblasti využívania kontajnerovej architektúry v hybridnom cloude, čo umožňuje miliónom podnikov, od bánk cez letecké spoločnosti až po štátne úrady, získať prístup k špičkovej technológii obidvoch firiem,  pričom si nemusia vyberať medzi verejným a súkromným cloudom,“ hovorí Arvind Krishna, Senior viceprezident pre IBM Hybrid Cloud.

The post IBM a Red Hat spájajú sily, aby urýchlili prechod na hybridný cloud appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Stránky

Facebook Comments Box