PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
tlačové správy, vyhlásenia a oznamy
Aktualizácie: pred 5 min 11 s

UNICEF: Slovenky v akcii pre bábätká. Mamy spravia pre záchranu svojho dieťatka čokoľvek

pred 4 hod 40 min

25.2.2020 - Predčasne narodený chlapček Hassan sa drží prsta svojej mamičky Iftikhar na jednotke intenzívnej starostlivosti materského centra Al Sabeen v Sana'a v  Jemene. Hassan sa narodil priamo do prebiehajúcej humanitárnej krízy a jeho rodičom sa len zázrakom podarilo za dramatických okolností utiecť z oblasti zasiahnutej bojmi a dostať sa do mesta Sana´a. Dlho spávali v autobuse, v ktorom pricestovali, až kým si Iftikhar uvedomila, že čaká dieťatko. Predala svoje zlaté náušnice, aby si s manželom mohli prenajať aspoň malú izbičku, ktorá by im poskytla pocit bezpečia. Ich situácia však bola zúfalá a nemali dostatok peňazí na jedlo. Iftikhar musela denne prejsť dlhé vzdialenosti, aby sa dostala k vode. Jedného dňa jej náhle prišlo nevoľno a predčasne porodila dieťatko, ktoré bojovalo o život. Zúfalí rodičia vyhľadali pomoc v materskom centre v Sana'a, a chlapček Hassan teraz dostáva všetku potrebnú starostlivosť na záchranu jeho života.

Mamička vkladá všetky svoje nádeje do práce kvalifikovaného personálu centra a hovorí: "Predtým, ako som otehotnela, som sa každý deň modlila za dieťatko, veľmi som si ho priala. Keď som zistila, že moje prosby boli vypočuté, zalial ma pocit nevýslovného šťastia a celý svet bol môj. Teraz mám synčeka, musí sa zotaviť a odísť domov s nami."

Viac ako štyri roky ozbrojeného konfliktu znamenali v Jemene kolaps všetkých verejných služieb. Najviac trpiacimi skupinami sú tí najslabší a najzraniteľnejší. Bábätká patria medzi najohrozenejšie. V dôsledku utrpenia, podvýživy a stresu mamičiek sa dnes v Jemene rodí množstvo detí predčasne. Tie šťastnejšie mamičky sa dostanú do neonatálnych centier, ktoré fungujú len vďaka obrovskej obetavosti a vytrvalosti zdravotníckych pracovníkov. Títo často pracujú v provizórnych podmienkach za minimálnu odmenu alebo mnoho mesiacov aj bez nej.  Materské centrum Al Sabeen je skutočným svetielkom nádeje pre predčasne narodené bábätká a ich mamičky. Tisíce ľudí sem denne prichádzajú so svojimi bábätkami a hľadajú pomoc. Aj vďaka UNICEFu toto a ďalšie materské centrá po celom Jemene môžu fungovať.  UNICEF zabezpečuje dodávky elektriny, liekov, medicínskeho vybavenia a potrieb pre bábätká.

UNICEF môže pomáhať pri zachovaní fungovania materských centier len vďaka Vašej podpore. Veríme, že napriek mnohým problémom, ktoré v tejto kríze musíme prekonávať, sa nám spolu podarí zachrániť životy čo najväčšiemu počtu bábätiek a umožníť im tak čo najlepší štart do života.

Už Vašich 10 EUR môže zachrániť život 2 bábätiek.
2,5 milióna bábätiek ročne zomiera z príčin, ktorým sa dá predísť.
Pomôžme spolu bábätkám, ktorých život je ohrozený.
Kliknite na: 
www.unicef.sk/slovenkyvakcii

UNICEF

UNICEF je jednou z  najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pracujeme vo viac ako 190 krajinách a teritóriách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.

Činnosť UNICEF je financovaná výlučne z dobrovoľných príspevkov.

UNICEF síce patrí medzi organizácie OSN, má však špecifické postavenie - je jediným fondom OSN, ktorý nie je a ani nikdy nebol financovaný zo strany OSN, ani nemá pridelenú pevnú rozpočtovú položku zo štátneho rozpočtu. Naša práca na pomoc deťom je úplne závislá od dobrovoľných príspevkov jednotlivcov, spoločností a ďalších donorov.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Pripravte sa na príchod jari jednoducho, doprajte si horčík

pred 4 hod 40 min

25.2.2020 - Dlhé zimné dni, oslabená imunita, menej pestrá strava – to všetko sa podpíše na našom tele počas zimy. Jar už však nie je ďaleko. Na to, aby náš organizmus zvládol túto zmenu, musí fungovať stopercentne. K tomu pomôže aj horčík.

Horčík je druhým najviac zastúpeným prvkom v bunkách. Pôsobí ako kofaktor enzymatických procesov, ktoré ovplyvňujú energetický metabolizmus, syntézu bielkovín a nukleových kyselín, detoxikáciu organizmu, ako aj látkovú premenu iných minerálnych prvkov, ako sú vápnik alebo draslík.

Dostatočný príjem horčíka prispieva k fyzickej a psychickej pohode: horčík pomáha k sústredeniu, pomáha lepšie zvládnuť únavu či stres a pomáha predchádzať kŕčom[1].

Počas zimy funguje naše telo akoby v úspornom režime. Menej slnečných lúčov, krátke dni, ako aj zhon z konca a stres zo začiatku roka spôsobujú, že sme mnohokrát bez energie, unavení a bez chuti. Okrem ovocia a zeleniny by sme nemali zabúdať ani na prísun minerálov. Kľúčovým v tomto období je najmä horčík, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou asi 300 dôležitých procesov v našom tele. Jeho príjem pre človeka je preto nenahraditeľný.

Ako náhle hladina horčíka klesne, dostaví sa bolesť hlavy, celková únava, nesústredenosť, svalové kŕče a vyššia náklonnosť k stresu. Aj pred príchodom jari je preto zvýšený príjem horčíka priam nutnosťou.

Okrem fyzicky a psychicky náročných situácií sa vyšší príjem horčíka odporúča aj vtedy, keď je organizmus oslabený chorobou či zvýšenou teplotou. Na jeho každodenné dopĺňanie je preto potrebné myslieť nepretržite.

Horčík sa vstrebáva v tenkom čreve. Preto je jeho dopĺňanie stravou veľmi dôležité. Bohaté zásoby horčíka sa nachádzajú napríklad v strukovinách, čerstvej listovej zelenine, orechoch, morských rybách či banánoch. Minerálne látky sa z vody do organizmu vstrebávajú lepšie, ako napríklad z potravín alebo z doplnkov výživy. Ideálnym zdrojom pre príjem horčíka je preto pitie minerálnych vôd. Minerálna voda je prirodzeným a dobre dostupným zdrojom minerálov (teda aj horčíka), ktoré dokáže telo efektívne zužitkovať.

Pre každodenný pitný režim sú najvhodnejšie tzv. stredne-mineralizované minerálne vody s nižšou hladinou sodíka. Stredne-mineralizovaná minerálna voda Magnesia má unikátne zloženie, pretože je bohatá na prírodný horčík a zároveň obsahuje málo sodíka. Obsahuje 170 mg horčíka v jednom litri, čo je 45% dennej odporúčanej dennej dávky horčíka a len minimálne množstvo sodíka (6,17 mg/l). To predstavuje v jednej 1,5l fľaši len 0,4% odporúčaného príjmu soli na osobu.

Aj keď sú dnes dni ešte studené, mnohí sa už pripravujú na športové aktivity. V chladných dňoch sa však menej potíme a zabúdame na dôležitosť tekutín a pitného režimu. Dehydratácia tela je počas takýchto dní menej evidentná, no neznamená to, že sa telo má dobre.

Ak si chcete spestriť pitný režim aj počas chladných dní, doprajte si výnimočné spojenie prírodného horčíka a skutočnej šťavy z červeného ovocia. Magnesiu RED, ktorá dokonale osvieži vaše telo i myseľ si môžete vychutnať v piatich obľúbených verziách, s príchuťou maliny, jahody, brusnice, grapefruitu a granátového jablka. Doprajte si dôležité minerály a skvelú chuť bez výčitiek svedomia - Magnesia RED neobsahuje konzervačné látky ani umelé farbivá a sladidlá.

Magnesia môže byť súčasťou každodenného pitného režimu. Skúste si ju každý deň dať v práci na stôl a popíjať z nej počas celého dňa. Jar privítate s úsmevom.

Viac informácií nájdete na www.magnesia.sk.

[1] Horčík prispieva k správnemu fungovaniu svalov
Horčík prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému
Horčík prispieva k správnej funkcii psychiky
Horčík prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Letecké opravovne Trenčín (LOTN) úspešne ukončili opravu ďalšieho afganského vrtuľníka

pred 5 hod 40 min

25.2.2020 - Letecké opravovne Trenčín (LOTN) sú pripravené odovzdať afganským vzdušným silám ďalší vrtuľník typu Mi-17V-5 po generálnej oprave.  Jedná sa o vrtuľník, ktorý bol v LOTN opravovaný na základe existujúceho rámcového kontraktu s agentúrou NSPA (NATO Support and Procurement Agency).

V LOTN vykonali generálnu opravu tohto vrtuľníka Mi-17V-5 spojenú s opravou ťažkého bojového poškodenia.  V histórii trenčianskych opravovní to bola zatiaľ najzložitejšia oprava takéhoto typu vôbec. Na základe nálezového Aktu a následných technických odporúčaní od autorsko-konštrukčnej kancelárie a pôvodného výrobcu uvedeného typu vrtuľníka, ruskej spoločnosti MVZ Milja, boli vymenené tri nosné prepážky trupu.  V procese opravy bola pilotná kabína úplne oddelená od nákladovej kabíny, aby mohli byť vykonané potrebné opravárenské úkony.  Len činnosti spojené s ťažkou opravou si vyžiadali tri mesiace práce predtým, ako mohli byť realizované nadväzujúce aktivity v rámci generálnej opravy, spätnej montáže a funkčných skúšok vrtuľníka.  Vrtuľník následne úspešne absolvoval skúšobný zálet, ktorý vykonali skúsení testovací piloti a v súčasnej dobe prebieha preberacie konanie a kontrola zo strany zákazníka.  Následne bude vrtuľník pripravený na prevoz, naložený a pod vedením NSPA transportovaný do Afganistanu.  V priebehu celej opravy zamestnanci LOTN preukázali vysokú odbornosť a mnohoročné skúsenosti s opravami a generálnymi opravami tohoto typu vrtuľníkov, čo viedlo k spokojnosti amerického gestora tohto programu.

LOTN získali kontrakt na generálne opravy vrtuľníkov typu Mi-17V-5 v roku 2016 vďaka úspechu vo verejnej medzinárodnej súťaži agentúry NSPA.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Lidl venoval onkologickému ústavu štyri infúzne pumpy

pred 10 hod 40 min

25.2.2020 - Diskontný reťazec je exkluzívnym partnerom Roka prevencie, ktorý vyhlásilo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Vďaka zákazníkom Lidla získal Východoslovenský onkologický ústav štyri prístroje na liečbu rakoviny.

Aj hrášková polievka môže prispieť k záchrane života, potvrdil to projekt spoločnosti Lidl Slovenská republika. Vďaka zákazníkom diskontného reťazca získal Východoslovenský onkologický ústav štyri infúzne pumpy na liečbu rakoviny. Za každú predanú polievku vyčlenil Lidl 5 centov na kúpu život zachraňujúcich prístrojov. Od septembra si ju zakúpilo viac ako 75 000 zákazníkov.

"Naši zákazníci dlhodobo potvrdzujú, že majú srdce na správnom mieste. Spoločne už niekoľko rokov prispievame k zalesňovaniu Tatier, pomáhame vážne chorým malým deťom a podporujeme vzdelávanie školákov. Snažíme sa upozorňovať na dôležité témy a prispievať k ich riešeniam," povedal Marián Šimko, obchodný riaditeľ Lidl Slovenská republika, a dodal: "Zdravie je to najcennejšie čo máme, preto sme sa radi zapojili do projektu Rok prevencie. Desaťtisíce našich zákazníkov získali vďaka hráškovej polievke potrebné informácie o preventívnych vyšetreniach a zároveň sa pričinili o to, že Východoslovenský onkologický ústav získal dôležité prístroje."

Infúzne pumpy sú nevyhnutným prístrojovým vybavením moderných zdravotníckych pracovísk. Východoslovenský onkologický ústav získal vďaka zákazníkom Lidla štyri pumpy. "Tieto prístroje sú prínosom pre personál oddelenia, pretože zabezpečujú presné a kontinuálne podávanie chemoterapie. Znižujú výskyt komplikácií pri aplikácii cytostatík, signalizujú upchatie hadičky a zabránenie prípadnému voľnému vytekaniu liečiva. Pacientom zabezpečujú počas podávania chemoterapie na oddelení vyšší komfort, keďže im umožňujú voľný pohyb po oddelení," uviedla MUDr. Nataša Džunková, generálna riaditeľka Východoslovenského onkologického ústavu.

Prevencia je často dôležitejšia než liečba. Zachytenie rakoviny prsníka vo včasnom štádiu totiž znamená až 90%-nú šancu na vyliečenie. Pri rakovine prsníka dokáže vyšetrenie prevereným mamografom zachytiť už 5-milimetrový dobre liečiteľný nález. Práve hrášok sa stal symbolom kampane, ložisko jeho veľkosti sa dá totiž vyšetrením odhaliť a následne úspešne liečiť. Podľa údajov ministerstva má na Slovensku nárok na preventívne mamografické vyšetrenie viac ako 1,3 milióna žien. Pritom však až štyri z piatich žien túto možnosť nevyužívajú a stovky z nich preto zomierajú zbytočne.

Lidl sa už od roku 2015 významne angažuje v podpore zdravotníctva. V roku 2015 sa podieľal na rekonštrukcii priestorov Kliniky detskej hematológie a onkológie LF UK a DFNsP Bratislava a banskobystrickej DFNsP venoval prístroj Cardiohelp, vďaka čomu vzniklo vôbec prvé centrum mimotelovej oxygenácie pre detských pacientov na Slovensku. Diskont zároveň každý rok daruje všetkým slovenským pôrodniciam umožňujúcim bezplatný pôrod život zachraňujúce prístroje pre novorodencov. Doteraz vďaka projektu "Dobré rozprávky" podporil desiatky pracovísk stovkami prístrojov v hodnote 4,5 milióna eur. Lidl zároveň spustil v roku 2018 program "Od začiatku v dobrých rukách", v rámci ktorého každý týždeň pomáha jednému vážne chorému dieťaťu vo veku 0 – 3 rokov zabezpečením rehabilitácií či iných potrebných pomôcok. Viac o aktivitách spoločnosti Lidl Slovenská republika nielen v oblasti zdravotníctva sa dozviete tu: spolocenskazodpovednost.sk

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

McDonald’s od dnes pozýva na burger aj bezlepkáčov

pred 11 hod 40 min

25.2.2020 - V slovenských reštauráciách McDonald's, ktoré sú v koncepte reštaurácií novej generácie, si môžu ikonické burgre vychutnať aj ľudia s intoleranciou na lepok. Mekáč má pre nich od dnes v ponuke bezlepkovú (bezgluténovú) žemľu. S novým pečivom značka servíruje svoje najobľúbenejšie burgre ako McRoyal, Doble McRoyal, Single Big Tasty Bacon a Double Big Tasty Bacon. 

Novinka je odpoveďou na aktuálne výživové trendy a potreby mnohých zákazníkov. "Veľmi pozorne vnímame meniace sa požiadavky našich zákazníkov, medzi ktorých pribúdajú ľudia s rôznymi potravinovými intoleranciami, čo ich limituje v stravovaní aj v našich reštauráciách. Aj na základe ich spätnej väzby sme sa preto rozhodli zaradiť do ponuky bezlepkové pečivo v rámci prípravy našich najobľúbenejších burgrov. Veríme, že zmenou potešíme všetkých našich priaznivcov, ktorí si z tohto dôvodu nemohli vychutnať naše burgre s plnou chuťou pečiva. Budeme rovnako radi, ak nová alternatíva žemle osloví aj ľudí, ktorí dávajú prednosť bezlepkovému pečivu z rôznych iných osobných či výživových dôvodov," hovorí Lucia Poláčeková, PR Supervízor pre McDonald´s na Slovensku. Doplatok za bezlepkovú žemľu k jednotlivým burgrom je 1 euro.

Prechod na bezlepkovú verziu burgrov je súčasťou inovácií konceptu reštaurácií novej generácie. Reštaurácie McDonald´s servírujúce burgre s bezlepkovými žemľami musia byť vybavené špeciálnymi toastermi. "Pre nás je prvoradá bezpečnosť potravín a na to nadväzujúca bezpečnosť našich zákazníkov," dopĺňa L. Poláčeková.

Bezgluténové žemle dodáva do siete reštaurácií McDonald´s v ČR a SR fínska spoločnosť Moilas, ktorá zaručuje ich kvalitu a bezpečné zloženie. Všetky žemle v ponuke McDonald´s, vrátane štandardných, neobsahujú žiadne konzervačné látky alebo iné škodlivé prímesi.

Spoločnosť McDonald´s konzultovala špecifiká zákazníkov s intoleranciou na glutén ako aj  problematiku celiakie s Mikulášom Hajtášom, predsedom Občianskeho združenia celiatikov. "Sme radi, že spoločnosť McDonald´s myslí aj na celiatikov, ktorí doteraz, bohužiaľ, zo zdravotných dôvodov nemali možnosť vychutnať si ponuku burgrov. Dopady tohto ochorenia na kvalitu a spôsob života sú v mnohých prípadoch obmedzujúce a pre bežnú populáciu  nepredstaviteľné. Každá nová alternatíva stravovania prináša väčšiu slobodu a rôznorodosť do našich životov. Pevne verím, že zákazníkom budú burgre s bezlepkovým pečivom chutiť,"  dodáva M. Hajtáš.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Audit politických strán – nebo, či peklo?

pred 11 hod 40 min

25.2.2020 - Štáty OECD chvália Slovenskú republiku za systém, ktorý používa pri audite politických strán. U nás sa totiž audítor žrebuje, a teda nevyberá si ho politická strana sama ako sa to robí v iných štátoch. OECD hodnotí slovenský prístup ako veľmi transparentný.

Je to naozaj tak?

Zástancovia systému žrebovania argumentujú, že ak by si strana vyberala audítora sama, v rámci obchodnej súťaže alebo verejného obstarávania, usilovala by sa vybrať takého audítora alebo audítorskú spoločnosť, ktorá by nebola nezávislá, ale  skôr sympatizujúca s danou politickou stranou. Poukazujú pritom na škandály v okolitých krajinách, kde sa zistili podozrenia z prepojenia audítorskej spoločnosti  na konkrétnu stranu.

Ako to funguje?

Žrebovanie je u nás priamo stanovené v zákone a "musí sa vykonať najneskôr 28. februára v príslušnom roku za účasti najmenej dvoch členov štátnej komisie. Slovenská komora audítorov žrebovanie vykoná z audítorov, ktorí pred žrebovaním prehlásia, že nemajú konflikt záujmov s vykonaním uvedeného auditu v stranách." Audítor okrem auditu ročnej účtovnej závierky politickej strany musí vykonať aj overenie súladu výročnej správy s účtovnou závierkou a aj preverenie súladu hospodárenia so zákonom o politických stranách.

Cena na prvom mieste

Politickým stranám systém tiež zjavne vyhovuje, pretože jednajú s audítormi ako fyzickými osobami a nie s audítorskými spoločnosťami. Je to výhoda pri rokovaní o cene za audit, ktorú dokážu účinne stlačiť nadol. "Odplata za štatutárny audit v politickej strane nesmie neodôvodnene prevyšovať bežne uplatňovanú odplatu tohto štatutárneho audítora za štatutárny audit v porovnateľných účtovných jednotkách”, píše sa v zákone. Takže odchýlky ceny smerom nahor sú zakázané. Bohužiaľ v zákone chýba aj opačný zákaz  resp. minimálny strop, takže cena za audit strany môže byť aj veľmi nízka.

S vlastnou kožou na trh

Pri audite strán už štandardne hrozí riziko, že účtovníctvo a závierka neobsahujú všetky transakcie súvisiace s jej činnosťou. A od audítora sa očakáva, že ich odhalí a identifikuje. Pritom ako keby si nemohol toto riziko zahrnúť do ceny za audit. Prečo sa to od audítora očakáva? Je toto očakávanie správne? Nemajú práve strany ísť príkladom ostatným a viesť účtovníctvo transparentne a príkladne tak, ako to vyžaduje zákon o účtovníctve?  Prečo potom čítame v médiách také informácie, že strany väčšinou vedú paralelné účtovníctva: jedno oficiálne - pre štatutárne účely a druhé úplné – dostupné len zopár jednotlivcom vo vedení strany

Ako je to naozaj? Príklady z praxe audítora

Uvedené predstavuje len časť toho, prečo audítori čoraz častejšie javia nevôľu so žrebovaním. Dôvody, pre ktoré sa dá uznať konflikt záujmov, sú jasne definované a striktné. Preto niektorí audítori majú pocit, že sú doslova tlačení do auditu strán, a že teda audítorská profesia nie je až tak slobodné povolanie, ako sa to deklaruje.

K ich nevôli prispieva častokrát aj to, že strany v úvodnej fáze príliš nespolupracujú s audítorom, nereagujú na jeho listy, telefonáty, či emaily pri pokuse nadviazať kontakt a uzavrieť zmluvu. SKAU usmerňuje audítorov politických strán ako a kedy uzavrieť zmluvu o audite, určuje im termíny, avšak pre samotné strany platí len jeden termín stanovený priamo v zákone, a to predložiť štátnej komisii do 30.4. nasledujúceho roka výročnú správu spolu s účtovnou závierkou overenou audítorom a všetky ostatné predpísané dokumenty.

Namiesto záveru

Audítorská profesia ako aj audit samotný sa v posledných rokoch stal vďačným terčom politikov a ich poukazovania na neprimeranú byrokratickú záťaž. Vyššie spomínané argumenty hovoria skôr o opaku. Audit je nepostrádateľným nástrojom transparentného fungovania demokracie.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

SEO zraz pritiahol do Bratislavy marketérov zo 17 krajín

21. február 2020

21.2.2020 - Shakespeare nebol optimalizovaný pre online, ale váš web môže byť vyladený pre vyhľadávanie. Viac ako 400 špecialistov na SEO a marketing 10. februára naberalo inšpiráciu na najväčšej konferencii svojho druhu v strednej Európe s názvom SEO zraz.

Skratka SEO by mala byť známa každému, kto pracuje v marketingu alebo vlastní web. Napriek večným špekuláciám o tom, či SEO už umiera alebo nie, je dnes optimalizácia pre vyhľadávače dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.Ten, koho živí online, si to dobre uvedomuje. Preto boli medzi štyrmi stovkami ľudí v publiku SEO zrazu v Starej Tržnici nielen SEO špecialisti z agentúr alebo na voľnej nohe, ale tiež zástupcovia veľkých firiem, bánk a operátorov, veľkých e-shopov či médií.

Prvý ročník SEO zrazu sa zrodil ako pôvodne malé stretnutie špecialistov, ktoré sa pre veľký záujem nafúklo na 200 ľudí zo Slovenska, Česka a ďalších krajín v Ateliéri Babylon. Organizátori z agentúry Basta digital sa však hneď o rok rozhodli posunúť latku ešte o niekoľko úrovní vyššie a pripraviť najväčšiu SEO konferenciu v strednej Európe. Do Bratislavy pozvali renomovaných expertov na SEO od Holandska po Filipíny spolu s top SEO hlavami zo Slovenska a Česka. Medzinárodné zloženie spíkrov aj publika si vyžiadalo, aby celá konferencia prebehla v angličtine - a v tomto jazyku ju zvládol odmoderovať aj známy stand-up komik Michael Szatmáry.

Z 15 prednášok si mohli niečo odniesť všetci z viac ako 400 účastníkov, od začiatočníkov po špecialistov s rokmi skúseností, aj naprieč rôznymi marketingovými špecializáciami. Ako by sa dal v niekoľkých bodoch zhrnúť odkaz tohtoročného SEO zrazu?

1. SEO vie pohnúť biznisom

Organická návštevnosť webov môže mať veľký vplyv na celé podnikanie. Príkladom mágie, ktorú vie priniesť SEO, bola prednáška Mikuláša Prokopa, ktorý robí optimalizáciu pre portál Sme.sk. Jeho práca dostala tento spravodajský web na prvé priečky vo vyhľadávaní pri udalostiach ako voľby, Tour de France či MS v hokeji a dramaticky zvýšila jeho návštevnosť.

Vyhľadávače môžu biznisom zakývať však aj opačným smerom. Daniel Duriš z Basta digital v svojej prednáške hovoril o tom, ako zachrániť prepad návštevnosti po veľkých zmenách v Google algoritmoch, a hlavne ako predísť ich negatívnym vplyvom na váš web alebo e-shop.

2. Naozaj dobré SEO neurobíte sami

Optimalizácia pre vyhľadávače si vyžaduje súbor schopností, ktoré na top úrovni len ťažko zvládne jeden človek. Na SEO zraze by ste veľmi ľahko vyskladali tím snov už len zo spíkrov. Potrebujete:

technicky zdatného SEO špecialistu: napríklad Gábor Papp z Maďarska, ktorý prednášal o možnostiach automatizácie mnohých zdĺhavých procesov)
analytičku: Češka Šárka Jakubcová zvyšuje výkon e-shopov svojou metódou kombinácie dát z vyhľadávania a biznis dát, ktorú prezentovala
copywriterku: Holanďanka Marieke van de Rakt z Yoastu dala publiku užitočné tipy, ako zlepšiť čitateľnosť textu v online prostredí
link buildera: Ruska Alexandra Tachalova, Čech Zdeněk Dvořák aj Filipínec Venchito Tampon sa všetci zhodli, že link building je najmä o spoločných cieľoch a pridanej hodnote
projektového manažéra: podľa českého SEO špecialistu Pavla Ungra je to jeden zo základov úspechu dlhodobej SEO stratégie

Ale tiež potrebujete vedieť vyhodnotiť, kedy SEO nie je tou najlepšou voľbou pre vaše podnikanie, ako to vo svojej prednáške ukázal Rakúšan Thomas Kloos.

3. SEO nie je len Google Search

Svoj obsah môžete - a potrebujete optimalizovať pre vyhľadávanie v mnohých ďalších službách - od Google Maps cez obchody s aplikáciami až po YouTube. Ten je totiž 2. najväčším vyhľadávačom na svete. "Všetci milujú video, čítať články je fakt nudné,‟ zhodnotil vo svojej prednáške nabitej praktickými tipmi pre YouTube SEO Rakúšan Alexander Rus. Vedeli ste, že vaše videá by mali byť dlhé aspoň 4,5 minúty?

4. SEO je kreatívne

Optimalizácia pre vyhľadávače je vlastne veľmi tvorivá časť marketingu. Ukázalo sa to na množstve prezentovaných nápadov - či už šlo o vlastné nápady práce s dátami alebo nezvyčajné prístupy k získavaniu spätných odkazov. V neustále meniacom sa webovom prostredí nie je čas na stagnáciu.

5. SEO špecialisti sa na trhu práce nestratia

Nie je ľahké nájsť ľudí, ktorí majú pestrú paletu zručností, potrebných na SEO. Ale keď už takých máte, dobre si ich držate (a zaplaťte). Rovnako tiež platí, že v SEO sa dokážu uplatniť rôzne typy ľudí - svoj piesoček si v tejto oblasti nájdu technicky zdatní ľudia aj kreatívne duše, ktoré sa vyznajú v práci so slovami.

"Marketingových konferencií a eventov býva ročne relatívne veľa. Účastníci sa časťo sťažujú, že za veľa nestoja. Bývajú plné selfproma, dookola opakovaných prezentácií a stále tých istých spíkrov. Sme hrdí na to, že sa nám v Bratislave podarilo zorganizovať konferenciu európskeho významu špecializovanú na SEO. Hviezdny lineup spíkrov priniesol pre 400 účastníkov veľa hodnoty a užitočných kontaktov,‟ zhodnotil konferenciu Ján Laurenčík, managing director usporiadateľskej agentúry Basta digital.

Viac informácií o podujatí nájdete na webe seo.zraz.sk a podrobnejší záznam z jednotlivých prednášok v zhrnutí najdôležitejších myšlienok.

Partnermi podujatia boli: Collabim, WhitePress, Senuto, Riešenia, Yoast, Slido, Google Partners, Mangools, Stará Tržnica, Volkswagen Slovakia a Plotbase.

O organizátorovi:

Basta digital je výkonnostná marketingová agentúra pre ambiciózne firmy.

Zabezpečujeme komplexné potreby našich klientov v online reklame, SEO, analytike, výkonnostnom content a social marketingu.

Sme osvedčený partner v segmentoch financie (banky, poisťovne, sprostredkovatelia), automotive (importéri, díleri), zdravie a krása (kliniky, nemocnice, ambulancie), cestovný ruch (hotely, CK), ako aj pre B2B a lead gen.

Od roku 2006 pomáhame pri globálnom raste slovenských firiem a pri vstupe medzinárodných klientov na CEE trhy. Našou víziou je dosahovať najvyššiu európsku úroveň v efektívnom využití výkonnostných kanálov.

V roku 2018 sme boli ako jediná slovenská agentúra dvojnásobní finalisti v EMEA Google Premier Partner Awards, v roku 2019 sme si odniesli ocenenie Digital Pie v kategórii Execution a na European Search Awards sme získali nomináciu na ocenenie v kategórii Best Use of Search – Health.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Petržalský Černobyľ má vlastnú aplikáciu

21. február 2020

21.2.2020 - Bývate v Bratislavskej Petržalke, Jarovciach, Rusovciach? Odporúčame stiahnuť si novú aplikáciu. Vďaka nej budete vedieť, ako veľmi ste ohrození azbestom, ktorý spôsobuje rakovinu v reálnom čase a v mieste, kde sa práve nachádzate.

Petržalský Černobyľ - aj tak by sa dala nazvať skládka na konci Petržalky. V skládke sa preukázateľne nachádza azbest. Je otvorená, rozrytá a vážne ohrozuje zdravie ľudí, ktorí bývajú v okolí. "Umelý kopec," ako sa ľudovo nazýva, bol roky zarastený a relatívne zakonzervovaný. Azbest z kopca však už druhý rok vážne ohrozuje zdravie obyvateľov.

LINK na aplikáciu:  http://bit.ly/AppUmelyKopec

Aplikáciu, s podporou aktivistov, spustil Peter Majtán, kandidát za OĽANO a zároveň sa pustil do boja s úradmi. "Otvorená skládka je problémom nás všetkých. Azbest sa v skládke potvrdil a nechápem, prečo nebola skládka hneď zaizolovaná. Stačí malý vietor a prach zo skládky spolu s azbestom ľudia v bezprostrednom okolí dýchajú. Drobné čiastočky sa im dostávajú do pľúc a potenciálne spôsobujú rakovinu."

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) zaradila azbest do karcinogénov 1. skupiny. Prejavy rakoviny z dôvodu vdýchnutia azbestu sa môžu prejaviť až o 20 – 40 rokov. Bohužiaľ, väčšinou už v 4. štádiu rakoviny, keď je osud postihnutého nezvratný.   "V tesnej blízkosti sú obytné domy, kde žijú najmä mladé rodiny a v tesnom susedstve skládky je aj materská škôlka. Okolo kopca chodia kočíkovať svoje deti mamičky," dodáva Majtán.

Peter Majtán spustil verejnú petíciu a podal oficiálnu žiadosť na Slovenskú inšpekciu životného prostredia o vydanie rozhodnutia o okamžitom prekrytí,  prípadne  o dočasnom zakonzervovaní otvorených "útrob" umelého kopca. Petíciu po prvých dňoch jej spustenia podpísalo už vyše 350 občanov.

Petícia: http://bit.ly/PeticiaKopec

"Je zarážajúce, že úrady, ktoré nás majú chrániť, nekonajú, a tak vystavujú riziku celú spádovú oblasť Petržalky ako aj ľudí prechádzajúcich okolo.  Azbest v skládke je, o tom niet pochýb, prečo ale nie je zaizolovaný, je už záhadou. Takto vyše 200 tisíc ľudí je pri každom nádychu vystavených rakovinotvornému azbestu," dodáva Majtán.

Obsah kopca tvorí odpad zo starej Petržalky, Matadorky, dávnych poľnohospodárskych družstiev a z ďalších 4 skládok v Petržalke. Pred dvoma rokmi sa začali bagrovacie práce spojené s drvením odpadu zo skládky, čím došlo k uvoľňovaniu nebezpečného azbestu. Dostáva  sa tak do pôdy, ale najmä sa dostáva do ovzdušia. Jemné vlákna azbestu sa zapichnú do pľúc a vzniká rakovina pľúc, pohrudnice. Prejavy rakoviny z dôvodu vdýchnutia azbestom sa môžu prejaviť až o 20 až 40 rokov. Bohužiaľ, väčšinou už v 4. štádiu rakoviny.

Azbest bol nameraný aj v okolí kopca a nielen priamo na ňom. Merania realizovala v roku 2018 spoločnosť ALS  na žiadosť Inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja.  V súčasnosti prebieha vyšetrovanie podozrenia z trestného činu nakladania s nebezpečným odpadom, týkajúceho sa, okrem iného, aj uvedeného "umelého kopca”.

JUDr. Peter Majtán, je kandidátom č.63 za OĽANO.

Aplikácia: http://bit.ly/AppUmelyKopec

Petícia: http://bit.ly/PeticiaKopec

FB: http://bit.ly/FBMajtan63

Objednávateľ:  Politické hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA, Zámocká 6873/14, 811 01 Bratislava – Staré Mesto, IČO: 42287511
Dodávateľ: SITA Slovenska tlačová agentúra a.s., Mýtna 15,  811 07 Bratislava, IČO: 35745274

Informačný kanál

Kategórie: Podporujeme

Kaufland povedie od 1. marca nový generálny riaditeľ

20. február 2020

20.2.2020 - Po desiatich rokoch v slovenskom Kauflande odchádza doterajší generálny riaditeľ Paul Pauls do dôchodku. Ukončí tak svoje 33-ročné pôsobenie v spoločnosti Kaufland. Vo funkcii ho nahrádza Vladimír Tomko.

Úvod roka prináša zmenu vo vedení slovenského Kauflandu. Na jeho čelo od 1. marca 2020 nastupuje Vladimír Tomko, ktorý pôsobí v rámci skupiny Schwarz už takmer 10 rokov. Posledné tri roky úspešne viedol spoločnosť Kaufland v Chorvátsku, predtým pôsobil vo vedení sesterského obchodného reťazca v Bratislave.

"Som rád, že sa môžem po troch rokoch v zahraničí vrátiť opäť domov na Slovensko. Teším sa na nové výzvy, ktoré prichádzajú s touto zmenou, ako aj na spoluprácu s novým tímom. Verím, že spoločne nájdeme cestu, ako ďalej budovať dobré meno našej firmy aj v silnom konkurenčnom prostredí," povedal nový generálny riaditeľ slovenského Kauflandu.

Po Vladimírovi Tomkovi pozíciu generálneho riaditeľa v Chorvátsku prebral Patrick Rudat.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice

20. február 2020

20.2.2020 - Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute. Súčasť jedného z najväčších infraštruktúrnych projektov našich moderných dejín sa v najbližších týždňoch dostane do užívania verejnosti. Výrazne sa skráti čas dochádzania do Bratislavy, ako aj opačným smerom. Plynulá premávka navyše umožní ušetriť na spotrebe pohonných hmôt. Obyvatelia dotknutých obcí však získajú nielen viac času, aby ho mohli tráviť s blízkymi, ale aj väčší pokoj. Rýchlostná cesta R7 totiž ich obce a obydlia obchádza. Výrazne tak stúpne kvalita života obyvateľov, ktorí doteraz trpeli nadmerným hlukom a prašnosťou z prechádzajúcich vozidiel.

Stavebná fáza rýchlostnej cesty je dnes ukončená. Pracovníci desiatich národností na stavbe odpracovali dokopy približne dva milióny človekohodín. Motoristom bude spočiatku k dispozícii 25,2 km cesty R7 a 4,5 km na D4. Na týchto úsekoch v celkovej dĺžke 29,7 km bolo vybudovaných 22 mostov, päť podjazdov a dve križovatky (Dunajská Lužná a Šamorín). V blízkosti Holíc bol vybudovaný peší prechod, ktorý budú môcť využívať aj cyklisti. Nezabudlo sa ani na zástupcov zvieracej ríše, ktorí budú môcť prekonať R7 pomocou troch ekoduktov. Dnes sa čaká už len na zavŕšenie administratívneho procesu. Po jeho skončení sa môžu na novú cestu presunúť všetci, ktorí chcú regiónom cestovať rýchlo, bezpečne a plynulo.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Volebný špeciál v Niké: Tipujte meno nového premiéra, ale aj strany, ktoré budú súčasťou novej vlády!

20. február 2020

20.2.2020 - Už len niekoľko dní nás delí od parlamentných volieb. Kto bude víťazom a kto porazeným? Aká bude percentuálna účasť voličov? Koľko strán sa dostane do parlamentu? Slovákov tiež zaujíma, kto bude nový premiér, alebo, či konkrétna strana bude súčasťou novej vlády. Máte svojich favoritov? Tipnite si v Niké, kde máte na výber aj takéto možnosti.

Bude mať Slovensko okrem prezidentky aj premiérku?

Bookmakeri Niké už vypísali k parlamentným voľbám vyše štyristo stávkových príležitosti. Tipéri na celkové víťazstvo favorizujú stranu Smer SD s takmer 50 percentami, očakávajú viac než 60-percentnú účasť voličov, ale aj to, že v parlamente bude minimálne 8 kandidujúcich strán či hnutí. Za premiéra si vyberajú v médiách spomínané mená, no volia aj možno nečakané osobnosti. "Prijali sme už stávky na to, že vláde bude šéfovať nedávny prezidentský kandidát Róbert Mistrík s kurzom 3.50, či dokonca Iveta Radičová," hovorí hlavný bookmaker Niké Richard Slušný. Bude mať Slovensko okrem prezidentky aj premiérku? Takýto scenár by vám pri 100-eurovom vklade priniesol do vrecka skvelých 1500 eur!

Vo vláde bude aspoň päť strán

Pozornosť pútajú aj ďalšie možnosti. Ktorá zo strán bude súčasťou novej vlády? Napríklad na súčasnú vládnucu stranu Most-Híd je aktuálne kurz 4,00. Ešte viac by ste zarobili, ak by bola súčasťou vlády strana Vlasť. Pri 100-eurovom vklade by na vaše konto pribudlo až 850 €. "Tutovkami Slovákov sú, že nová vláda bude pozostávať minimálne z piatich strán, alebo že náskok víťaza volieb pred v poradí druhým nebude viac ako 5 %," dopĺňa Slušný.

Predĺži sa hlasovanie po 22-tej hodine?

Ak vám ani to nestačí, potom je tu Volebný špeciál od Niké, ktorý je v ponuke už niekoľko týždňov. Pozornosť púta, či odstúpi líder kandidátky niektorej zo strán pred voľbami, alebo či sa z volieb stiahne samotná kandidujúca strana. "Tipnúť si dokonca môžu tipéri aj to, či sa predĺži hlasovanie po 22:00 hodine," prezradil Slušný. V minulých rokoch to bol častý jav. V jednom prípade predĺženie hlasovania ovplyvnila búrka na Záhorí, v ďalšom to bolo kvôli výpadku energie.

Tipujte voľby v Niké

Kurzová ponuka Niké k parlamentným voľbám je poriadne bohatá. Už si len dobre vybrať. Rozhodnite sa správne. Navyše, ak ste v tipovaní úplným nováčikom, Niké vás pri vašej prvej stávke odmení. Získajte 40€ vo voľných tiketoch! Pri tipovaní parlamentných volieb takýto finančný balík na štart v tipovaní ocení nejeden klient. Tipujte voľby v pobočkách Niké po celom Slovensku, alebo v pohodlí svojho domova prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Slovak Investment Holding, Všeobecná úverová banka a Slovenská sporiteľňa zainvestujú do malých a stredných podnikov

19. február 2020

19.2.2020 - Trojica subjektov – Slovak Investment Holding (SIH), Všeobecná úverová banka (VÚB) a Slovenská sporiteľňa (SLSP) – zahájili finančnú spoluprácu. Jej cieľom je poskytovať zvýhodnené úvery malým a stredným podnikom, a tak podporiť výskumno-vývojové a inovačné aktivity na Slovensku.

Predmetom spolupráce sú finančné nástroje v správe SIH, ktoré pochádzajú z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra a slúžia na krytie kreditného rizika VÚB a SLSP. SIH ako hlavný partner projektu poskytuje bankám záruku v celkovom objeme 49,12 milióna eur.

Týmto krokom sa umožňuje a podporuje výhodnejšie financovanie pre malé a stredné podniky na Slovensku. Očakáva sa, že VÚB a SLSP v rámci spolupráce so SIH dokážu poskytnúť do roku 2023 úvery v celkovej výške približne 430 miliónov eur. Záujemcovia môžu žiadosť o úver podať v blízkej dobe na ktorejkoľvek pobočke VÚB a SLSP.

"Zahájenie spolupráce s ďalšími významnými hráči na trhu ako VÚB a SLSP prináša malým a stredným podnikom nové možnosti získania výhodnejšieho financovania. A to je hlavným cieľom finančných nástrojov,"  poznamenal Peter Dittrich, podpredseda predstavenstva a investičný riaditeľ SIH.

 "Som rád, že VÚB v úlohe finančného sprostredkovateľa môže aj touto formou prispieť k ľahšiemu prístupu k financovaniu, ako aj zatraktívneniu jeho podmienok pre svojich existujúcich aj potenciálnych klientov," poznamenal Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ  úseku Firemné bankovníctvo  VÚB, a.s.

 "Vďaka krytiu časti úverového rizika zo strany SIH sa pre klientov znižujú požiadavky na zabezpečenie úveru a tiež úroková sadzba. Takto dokážeme malým a stredným podnikom pomôcť naštartovať a rozširovať inovačné aktivity a zvyšovať prosperitu vo všetkých regiónoch Slovenska," vysvetľuje Norbert Hovančák, člen predstavenstva SLSP.

Cieľom portfóliovej záruky je zúžiť existujúcu medzeru na dlhovom trhu prostredníctvom poskytovania ochrany pred kreditným rizikom, čo umožní malým a stredným podnikom získať výhodnejšie  finančné prostriedky aj v prípade nedostatočného ručenia a vyššieho kreditného rizika.

Finančné nástroje predstavujú návratnú formu financovania z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Spoločnosť SIH dokáže vďaka tomuto modelu zapojiť do svojich investícií finančné zdroje a expertízu komerčných bánk. SIH zároveň dokáže tie isté finančné zdroje po ich splatení použiť na nové investície, a týmto spôsobom ich opakovane využiť.

O Slovak Investment Holding

SIH je akciová spoločnosť v 100 % vlastníctve štátu. Jej hlavným poslaním je podpora strategických verejných i súkromných investícií na Slovensku v oblasti infraštruktúry, energetickej efektívnosti, odpadového hospodárstva, sociálnej ekonomiky, malých a stredných podnikov, zdravotníctva a kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Finančné prostriedky na realizáciu investícií čerpá z európskych štrukturálnych a investičných fondov. SIH financuje projekty výlučne návratnou formou, tzn. pomocou finančných nástrojov a nie grantovým spôsobom. Slovenská sporiteľňa je s 2,2 miliónom klientov najväčšou komerčnou bankou na Slovensku. Jediným akcionárom Slovenskej sporiteľne je rakúska Erste Group Bank. Slovenská sporiteľňa má dlhodobo vedúce postavenie v oblasti celkových aktív, úverov pre obyvateľstvo, vkladov klientov, v počte pobočiek a bankomatov. Komplexné bankové služby poskytuje v 240 pobočkách a 17 firemných centrách na celom Slovensku.

O Všeobecnej úverovej banke

VÚB banka je druhá najväčšia banka na Slovensku a jediná univerzálna banka s licenciou na poskytovanie plného rozsahu bankových služieb obyvateľstvu, firemným a inštitucionálnym klientom. Ťažiskom ponuky sú hypotekárne a spotrebné úvery, depozitné a platobné produkty a služby, firemné bankovníctvo a financovanie zahraničnoobchodných aktivít, spotrebiteľské financovanie či faktoring. Prostredníctvom dcérskych a pridružených spoločností ponúka služby v oblasti lízingu a dôchodkového sporenia. Svoje služby poskytuje prostredníctvom širokej siete obchodných miest, ktorá zahŕňa 153 retailových pobočiek, 8 Magnifica centier a 31 firemných pobočiek určených na obsluhu malých a stredných podnikov. VÚB banka okrem toho prevádzkuje 11 hypotekárnych centier, špecializovaných na kompletný servis spojený s financovaním bývania. VÚB banka je členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá má zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete.

O Slovenskej sporiteľni

Slovenská sporiteľňa je s 2,2 miliónom klientov najväčšou komerčnou bankou na Slovensku s vedúcim postavením v oblasti celkových aktív, úverov obyvateľstvu, vkladov klientov i v počte pobočiek a bankomatov. Svoje služby poskytuje v 240 pobočkách a 17 firemných centrách. Jediným akcionárom Slovenskej sporiteľne je rakúska Erste Group Bank.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Do BILLA športovej rodiny pribudla biatlonistka Paulína Fialková

18. február 2020

18.2.2020 - Spoločnosť BILLA sa dlhodobo snaží apelovať na verejnosť aj v oblasti zdravého stravovania v kombinácií s pravidelným pohybom. Je partnerom mnohých športových aktivít a podujatí, podporuje však aj šikovných slovenských športovcov. Vo februári k súčasným mužským ambasádorom pribudla úspešná biatlonistka Paulína Fialková, aktuálne bojujúca o medaily na Majstrovstvách sveta v biatlone v Taliansku.

Mladá biatlonistka patrí medzi špičku v svetovom pohári, dohromady získala osem pódiových umiestnení. Zatiaľ najlepší výkon svojej kariéry v rámci zimných olympijských hier dosiahla v roku 2018 v juhokórejskom Pchjongčchangu, kde sa vo vytrvalostných pretekoch na 15 km umiestnila na 5. mieste. Sympatická Breznianka sa stala tento rok aj víťazkou prestížnej ankety Slovenka roka 2019 v kategórii šport a v ankete Športovec roka 2019 sa umiestnila na siedmom mieste. "Biatlonu sa venujem od svojich ôsmich rokov, za ten čas som sa naučila, že kľúčovým prvkom v aktívnom živote športovca je aj strava. Snažím sa preto jesť vyvážene, dbám na zdravý životný štýl. Preto si veľmi vážim podporu od spoločnosti BILLA, ktorá sa zdravej strave dlhodobo venuje a prepája ju so športovými aktivitami," hovorí P. Fialková. Tento týždeň ju čakajú ešte vytrvalostné preteky žien na 15 kilometrov, preteky zmiešaných dvojíc, štafetové preteky žien a preteky s hromadným štartom žien na 12,5 kilometra.

Spoločnosť BILLA je partnerom lyžiarov Adama a Andreasa Žampovcov, ako aj olympijského strieborného medailistu vo vodnom slalome, Mateja Beňuša. "Sme hrdí, že sa naša športová rodina rozrástla o ďalšieho člena, dokonca o prvú ženskú športovkyňu, ktorú ako spoločnosť podporujeme. Paulíne držíme palce na ostávajúcich pretekoch majstrovstiev sveta a tešíme sa na ďalšie spoločné aktivity," hovorí Dariusz Bator, generálny riaditeľ BILLA. Spoločnosť chce pokračovať v trende prepájania zdravej stravy s aktívnym pohybom. Dôkazom toho je aj partnerstvo so Slovenským olympijským a športovým výborom. "Tešíme sa, že môžeme podporiť slovenský olympijský tím na tohtoročných Olympijských hrách v Tokiu. Je to pre nás česť, že budeme pri formovaní nových športových úspechov Slovenska," dopĺňa D. Bator. Verejnosť si bude môcť v lete vychutnať aj veľké podujatie Olympijský festival v rámci projektu Pripravení na Tokio a po celý rok aj sériu rodinných športových dní  v rámci projektu Športuj Slovensko.

O spoločnosti

Spoločnosť BILLA, s.r.o., ktorá je súčasťou REWE International AG, pôsobí na Slovensku od roku 1993. Je lídrom v segmente supermarketov. V súčasnosti ich prevádzkuje takmer 150 a zamestnáva viac ako 4 500 pracovníkov. V supermarketoch priemernej rozlohy 900 m² BILLA ponúka široký sortiment značiek, vrátane vlastných aj diskontných. Dominantnými medzi vlastnými značkami cenovo výhodné produkty Clever, výrobky pod značkou BILLA, organické produkty BILLA BIO a domáca Slovenská farma. Rovnako dôležitý je v ponuke podiel čerstvých produktov v oblasti lahôdok, pečiva, ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

LANXESS daroval nemocniciam dezinfekciu proti koronavírusu

18. február 2020

18.2.2020 -
Darovaná 1 tona dezinfekcie Rely+On Virkon sa dá rozriediť na 100-tisíc litrov vysokoúčinného roztoku
Účinnosť dezinfekcie Rely+On Virkon proti koronavírusu je vedecky preukázaná

S cieľom pomôcť čínskym nemocniciam v boji proti koronavírusu darovala LANXESS, spoločnosť vyrábajúcu špecializovanú chémiu, jednu tonu vysokoúčinnej dezinfekcie Rely+On Virkon nemocniciam v čínskom Wuhan a v ďalší dvoch blízkych mestách.

Z práškovej dezinfekcie je možno po zriedení s vodou vytvoriť 100-tisíc litrov vysokoúčinnej dezinfekcie. Dar bol odoslaný  v prvom februárovom týždni z výrobnej fabriky v anglickom Sudbury a dorazil do nemocníc v nedeľu 16. februára.

"LANXESS výrazne súcití s ľuďmi v Číne, a to aj vďaka ôsmim závodom a 1 200 zamestnancom,  ktorých v Číne máme,” hovorí Michael Schäfer, vedúci oddelenia produktov materiálovej ochrany vo firme LANXESS, ktoré riadi výrobu dezinfekcie Rely+On Virkon. "S pomocou našej dezinfekcie Rely+On Virkon môžeme efektívne pomôcť zabrániť šíreniu tejto epidémie.”

Rely + On Virkon okamžite deaktivuje koronavírus

Nezávislé testy potvrdili, že Rely+On Virkon inaktivuje koronavírus aj jeho príbuzné mutácie. Z týchto testov vyplýva, že Rely+On Virkon efektívne účinkuje aj proti COVID-19.

Rely+On Virkon sa v zriedenom stave strieka na tvrdé povrchy a vybavenie budov. Tým pádom znižuje riziko kontaminácie povrchov, kľučiek dvier, stolov a stoličiek v rámci dezinfekcie v nemocniciach. Rovnako účinne sa dá použiť aj na dezinfekciu vo verejnej doprave, na termináloch letísk, železničných a autobusových staníc, v obchodných centrách, atď.

LANXESS je špičkovým výrobcom špeciálnej chémie

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2018 dosiahol obrat 7,2 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 15 500 zamestnancov v 33 krajinách. Spoločnosť je zastúpená v 60 výrobných závodoch po celom svete. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

LANXESS vyvíja širokú škálu chemických zlúčenín pod značkou Virkon. Vyrába ich obchodná jednotka LANXESS Material Protection Products. Tá patrí do segmentu Performance Chemicals spoločnosti LANXESS a v roku 2018 zaznamenala obrat 1,35 miliardy eur.

LANXESS vyrába aj dva vysokoúčinné dezinfekčné prostriedky pre chov hospodárskych zvierat Virkon S a Virkon LSP, ktoré účinkujú voči vírusu afrického moru ošípaných. Testy účinnosti realizovalo Centre for Animal Health Research (Inštitút pre zdravie zvierat, CISA) v Španielsku. Inštitút v Madride je od roku 2002 referenčným laboratóriom pre africký mor ošípaných v EÚ.

Viac informácií o spoločnosti na https://lanxess.com/

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Cleantechsummit priniesol do Košíc nový príval informácií. Hlavnou témou boli inovatívne energetické technológie a služby budúcnosti

17. február 2020

17.2.2020 - 4. februára hosťovala Východoslovenská galéria v Košiciach konferenciu s názvom Cleantechsummit. Bola to prvá konferencia z dielne Techsummit Events®, ktorá sa konala za hranicami hlavného mesta. O jej pestrý obsah sa opäť postarali slovenskí aj zahraniční odborníci, ktorí tentokrát diskutovali o inovatívnych energetických technológiách a službách budúcnosti v súčasnosti. Konferencia však nebola poslednou, ktorá sa v tomto roku uskutoční. Už v máji sa verejnosti predstaví jubilejný piaty ročník Techsummit eventu, ktorý bude opäť nabitý lákavými témami.

V súčasnej spoločnosti, kde sa s pojmami klimatická zmena či ekologická kríza stretávame na dennom poriadku, sa otázka o dosahovaní energetickej samostatnosti stáva témou s celospoločenským významom. "Klimatická zmena vyžaduje radikálne znižovanie objemu a celkovej produkcie CO2 a iných skleníkových plynov, pričom medzi najvýznamnejších producentov patrí sektor energetiky a dopravy," hovorí nezávislá environmentálna analytička Katarína Hazuchová. Energetické prostredie založené na využívaní obnoviteľných zdrojov energie je preto jedným z hlavných záujmov Európskej únie. Prijatie Európskej zelenej dohody ďalej vyústilo do presadenia Integrovaného národného energetického a klimatického plánu pre roky 2021 – 2030. Ten je východiskovým dokumentom pre akékoľvek ďalšie plány v klimatickej a energetickej oblasti nielen na úrovni štátu, ale aj na úrovni miest a obcí. "Zelené projekty, využívanie inovatívnych technológií v energetike a dosiahnutie energetickej samostatnosti kraja, sú dôležitými témami aj pre Košickú župu. Aktuálne pracujeme na projekte vedecko-výskumného centra pre výrobu batérií v elektromobilite a plánujeme prinášať aj riešenia pre rozvoj ekologickej dopravy v kraji. Sme preto radi, že sme mohli byť partnerom konferencie Cleantechsummit, ktorá sa po prvýkrát konala na východe Slovenska, priamo v našom krajskom meste. Stretli sa tu odborníci z domova aj zo zahraničia, vďaka čomu sme sa mohli aj my inšpirovať výbornými nápadmi v oblasti čistej energetiky, ktoré môžu byť pre náš kraj veľkým prínosom," uviedol Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

Práve informácie a nové poznatky sú tým, čo v mnohých regiónoch Slovenska absentuje. "Ak chceme ako krajina skutočne dosahovať energetickú samostatnosť, potrebujeme o inovatívnych energetických možnostiach informovať celú spoločnosť. Takmer všetky aktivity zamerané na získavanie nových informácií a odborných poznatkov sa však sústreďujú do hlavného mesta napriek tomu, že potenciál nachádzame v každom regióne, vrátane východného Slovenska. Aj to je dôvod, prečo sme sa, spolu s Veľvyslanectvom Holandského kráľovstva, rozhodli konferenciu Cleantechsummit tentokrát usporiadať práve v Košiciach," hovorí o prínose konferencie Davy Čajko, riaditeľ spoločnosti Future Proof, ktorá Cleantechsummit organizuje. Potenciál tohto regiónu si pritom uvedomujú nielen slovenskí, ale aj zahraniční hostia. "Košický región má obrovský potenciál najmä v technologickom sektore a myslím si, že je dôležité to zdôrazňovať. Plne podporujeme ambície Košíc zabojovať o titul Európskeho hlavného zeleného mesta a veríme, že to prispeje k profilovaniu Košíc ako moderného a inovatívneho miesta pre život," poukázal na význam Košíc Martijn Lambarts, zástupca veľvyslanca Holandského kráľovstva na Slovensku.

Silu zodpovedného prístupu a zelenej energie si uvedomuje aj súkromný sektor. "Dynamika v spoločnosti a aj v našom sektore sa neustále zvyšuje, preto je dôležité byť flexibilný. Klimatické, ekonomické aj politické výzvy nás dostávajú do pozície, keď sú partnerstvá a spolupráca dôležitejšie než v minulosti. Sme preto veľmi radi, že sa v Košiciach stretli energetickí odborníci, ktorí mali možnosť venovať sa dvom veľmi dôležitým faktorom – budúcnosti energetiky a lokálnym trhom. V dnešnej dobe totiž musíme dbať na to, aby boli naše rozhodnutia dlhodobo udržateľné a podložené reálnymi dátami, vďaka čomu sa môžeme sústrediť na skutočne environmentálne zodpovedné projekty," hovorí Branislav Sušila, vedúci regulačného manažmentu v Skupine VSE Holding.

Konferencia Cleantechsummit bola rozdelená do 4 diskusných panelov a každý z nich sa venoval téme inovatívnych energetických technológií a služieb, zelenej energii a udržateľnej mobilite z rozdielneho uhla pohľadu. Prvý panel sa venoval téme inovatívnych energetických služieb. "Odborníci v diskusiách pomenovali viaceré riešenia zamerané na úsporu, ale aj možnosti využitia obnoviteľných zdrojov energie. Všetci sa však jednoznačne zhodli v tom, že je nevyhnutné, aby inovatívne energetické riešenia slúžili najmä bežným ľuďom, pričom sa netreba nechať limitovať a treba prichádzať aj s nápadmi, ktoré prekonávajú hranice predstavivosti. Ich realizácia je však podmienená legislatívnemu rámcu, ako aj pripravenosti verejnosti na ich reálne využívanie," hovorí Veronika Oravcová, spolupracovníčka Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Inovatívne riešenia pritom môžu predstavovať prínos aj vo viacerých oblastiach ľudského života. "Predstavte si zariadenie, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako obyčajný dáždnik. Zároveň je to však prenosový generátor elektrickej energie, ktorý dokáže nabiť rôzne mobilné zariadenia počas dňa aj noci," uviedol príklad inovatívneho zariadenia vedec roka Daniel Šlosár, ktorý vynašiel nabíjačku Chargebrella. Inovatívne zariadenia sa však môžu stať aj šikovným dizajnérskym doplnkom. "Energia, ktorú vyrábajú solárne panely, môže byť nielen ekologická, ale aj pekná na pohľad. Vďaka jedinečnej konštrukcii solárnych dlaždíc je možné solárne panely umiestniť priamo na stenu budovy, čím okrem estetického vzhľadu docielime aj zjednodušenie samotnej inštalácie," hovorí o výhodách solárnych dlaždíc Igor Žáček, zakladateľ Nice Visions, jedného z najúspešnejších energetických startupov. Inovatívne riešenia sú cestou k udržateľnosti a nesú so sebou aj výhodu reálnych úspor. Projekt využívajúci inteligentné meracie systémy, ktoré reálne prinášajú úspory energií bežných domácností, predstavil Andrii Kyrchiv, výkonný riaditeľ združenia Energy Efficient Cities of Ukraine, ktorý ukázal, ako takéto riešenia reálne fungujú v praxi.

Panel o lokálnych energetických trhoch otvorili dve prípadové štúdie. Prvú predstavila Miranda Janse, riaditeľka Nadácie inovatívneho letiska Rotterdam Hague (RHIA) z Holandska, ktorá sa zaoberá problematikou inovácií a riešeniami problémov s inováciami orientovanými najmä na trvalo udržateľné inovácie. Miranda priblížila projekt inovatívneho letiska v Rotterdame, kde bol vďaka súboru opatrení postupne vybudovaný ekosystém integrujúci ekologické a smart opatrenia, ktoré vyústili do vytvorenia smart grig - inteligentnej siete integrujúcej odpadové teplo z priemyselnej činnosti na vykurovanie letiska a mesta Rotterdam. "Vďaka postupnému nadobudnutiu PPP partnerstva s producentmi odpadovej energie, odpadovým inštitútom, firmami v oblasti poskytovania bývania, samosprávami ako aj koncovými užívateľmi, sa nám po rokoch práce podarilo vytvoriť z letiska malú elektráreň a jej napojenie na distribučnú sieť," hovorí Miranda Janse, riaditeľka RHIA.

Druhou prípadovou štúdiou prispela do diskusie Marta Szigetti Bonifert, členka predstavenstva Institute of Directors (IoD), ktorá zhodnotila vývoj a potenciál udržateľnej energie s ohľadom na trendy v oblasti technológií a inovácií v kontexte klimatickej zmeny a trvalej udržateľnosti. "Pri presadení technológií a inovácií v oblasti zelených technológií a energií, je dôležitá najmä spolupráca. Samotné technológie sú totiž len špičkou ľadovca, avšak to, čo je kľúčové, sa nachádza pod hladinou. Tu je ukrytá spolupráca medzi jednotlivými sektormi, inštitúciami, firmami, vládou a aj medzi konečnými užívateľmi. V mnohých krajinách prebieha transformácia veľmi rýchlo a je len na nás, za akých podmienok bude prebiehať na Slovensku," tvrdí Marta Szigetti Bonifert.

Druhý diskusný panel pokračoval otázkami týkajúcimi sa obnoviteľných zdrojov energie. Michal Hudec, predseda Združenia dodávateľov energií na Slovensku, považuje za dôležité uvedomiť si, do akej pozície sa dostanú distribučné spoločnosti v prípade, ak väčšina konečných užívateľov bude vlastniť decentralizovaný obnoviteľný zdroj energie. Podľa Ivana Trpčevského, zástupcu Východoslovenskej distribučnej, je však potrebné pozerať sa na celú transformáciu najmä z finančného hľadiska. "Investície distribučných spoločností by sa v prípade budovania inteligentných sietí vyšplhali aj na horizont 80 rokov. Celý prechod na nízkouhlíkovú ekonomiku  tak môže prejsť do enormných nákladov distribučných spoločností, ktoré sa v konečnom dôsledku výrazne premietnu do cien pre spotrebiteľa. Ten sa však, žiaľ, ešte príliš často pozerá len na finálnu cenu faktúry," dodáva Ivan Trpčevski.

Tretí diskusný panel bol o opatreniach pre zapojenie obnoviteľných zdrojov energie. Ján Karaba, riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) poukázal v tejto problematike najmä na dôležitosť aktívneho formovania  lokálneho zdroja, ktorú sa im podarilo presadiť aj v slovenskej legislatíve. Lokálny zdroj spĺňa charakteristiky, ktoré vidíme v európskej legislatíve ako koncept prosumera, ale od reality má stále ďaleko aj napriek tomu, že ho tvorili v spolupráci s ministerstvom a distribučnými spoločnosťami. Ak sa však dopracujú legislatívne podmienky tak, aby poskytovali príležitosť firmám aj jednotlivcom, potom bude koncept prosumerov ľahšie presaditeľný. "Kľúčová je však stále úloha distribútora a nedostatkom je, že jeho činnosť striktne podlieha pravidlám regulácie," uviedol Branislav Sušila, vedúci regulačného riadenia Východoslovenskej distribučnej. Problém so zapojením obnoviteľných zdrojov energie však môže spočívať aj v doteraz neprekonaných bariérach vyplývajúcich z nevhodného nastavenia ešte z roku 2009. Vtedy došlo k spoplatneniu tohto rámca už v momente, keď bolo potrebné dať priestor vývoju a so samotným spoplatnením chvíľu počkať. "Implementácia konceptu lokálneho zdroja na Slovensku trochu predbieha dobu. V oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie máme výrazné bariéry. Stále pociťujeme vysoké výkupné ceny pre solárne a kogeneračné jednotky, vysoké ceny pre konečného spotrebiteľa či absenciu poskytovania štátnej pomoci, čoho následkom je aj prehĺbenie energetickej chudoby," hovorí Rastislav Hanulak, advokát a expert na energetické právo zo spoločnosti Capitol. "Cieľom je, aby v budúcnosti mohli na trhu pôsobiť malí výrobcovia elektriny vyrábajúci energiu z lokálnych zdrojov pre vlastnú spotrebu, ale aj veľkí výrobcovia, ktorí by elektrinu lokálne vyrábali aj predávali, čo je v súčasnosti nemožné. Otázka odblokovania lokálneho zdroja aj pre veľkých spotrebiteľov je preto na mieste. Najväčším problémom veľkých výrobcov energie už pritom nemusí byť ani tak absencia štátnych dotácií, ako chýbajúce povolenie na výrobu a dodávku energie do sústavy," poukázal na aktuálny stav v slovenskej energetike Ján Karaba.

Počas ďalšej z nasledujúcich prípadových štúdií  predstavil Dušan Lašák zo spoločnosti Dansfoss technológie a aplikácie firmy Dansfoss, ktoré sú integrované do počiatočnej fázy projektov, a prostredníctvom ktorých sa zabezpečuje zníženie energie a CO2. "Inovatívne technológie a aplikácie boli navrhnuté na rôzne zariadenia pre hydrauliku, pre komerčné či rezidenčné budovy, tvorbu diaľkového tepla, pre technológie do potravinárskeho, lodného priemyslu či pre sektor dopravy. Ak sú správne inštalované, môžeme nimi dosiahnuť až 30 percent úspor, pričom veľký potenciál spočíva aj v oblasti chladenia," uviedol Dušan Lašák.

Posledný diskusný panel sa venoval téme ICT a B2B riešení pre smart a udržateľnú mobilitu v mestách, v rámci ktorého bol v priestoroch Východoslovenskej galérie vystavený aj elektromobil od Renault TempusCar. Jedna z hlavných otázok tohto panelu sa týkala aj využitia prebytku energie z obnoviteľných zdrojov. "So zvyšujúcim sa počtom tropických dní sa môže zvyšovať aj prebytok energie vyprodukovanej z obnoviteľných zdrojov. Otázne je, či je možné tento prebytok využívať, napríklad, na dobíjanie elektrických vozidiel," uviedol Ján Dzurdženík z Východoslovenskej rozvojovej agentúry v Košiciach. Práve elektromobily totiž predstavujú jedno z riešení pre smart a udržateľnú mobilitu v mestách. "Doprava sa na celkovom objeme emisií skleníkových plynov v mestách podieľa až 90 % podielom. Práve preto by najväčší objem dotácií mal smerovať do výstavby a prevádzky dobíjacích staníc pre elektromobily. Vhodným riešením z pohľadu znižovania emisií a dostupnosti riešení pre samosprávu, však môže byť aj elektrifikácia vozových parkov samospráv," uviedol Matúš Škvarka, jeden z rečníkov. "Všetci členovia diskusie sa zhodli v tom, že mestá by mali vybudovať sieť nízkokapacitných dobíjacích staníc. Okrem toho sa však vyžaduje aj nastavenie podporných mechanizmov a vybudovanie infraštruktúry pripravenej na jej ďalší rozvoj, či už v mestách, alebo regiónoch. Riešením je aj podpora elektromobility zo strany štátu, nakoľko elektromobil predstavuje pre bežného užívateľa stále drahé riešenie, ktorému, navyše, nie sú prispôsobené ani mestské podmienky," hovorí nezávislá environmentálna analytička Katarína Hazuchová, ktorá zároveň moderovala a odborne viedla posledné tri diskusné panely konferencie.

Konferencia Cleantechsummit sa uskutočnila najmä vďaka spolupráci a podpore partnerov:

Generálni partneri: Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD, a.s.)
Hlavní partneri: Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva, T-Systems Slovakia
Partneri: Košický samosprávny kraj
Podporovatelia: IT Valley Košice, sli.do, Go UP Online Agency, Mesto Košice, Východoslovenská galéria

Cleantechsummit bol len začiatkom tohtoročných konferencií. Už v máji čaká verejnosť nový príval informácií v podobe Techsummit eventu, jubilejného 5. ročníka konferencie Techsummit, ktorým spoločnosť Techsummit Events® začala sériu svojich konferencií v roku 2015. Špeciálny rok si vyžaduje špeciálne formáty, preto nebude chýbať ani viacero unikátnych noviniek. Na témy z oblasti umelej inteligencie, smart cities, digital health, digitalizácie priemyslu či kyber bezpečnosti sa môžete tešiť už 20. a 21. mája 2020 v Hoteli Crowne Plaza v Bratislave.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

UNIQA zrýchlila a zjednodušila proces vybavenia škody

17. február 2020

17.2.2020 - Od začiatku februára môžu klienti UNIQA nahlasovať škody cez novú online registráciu, ktorá zjednodušuje, zrýchľuje a sprehľadňuje proces registrácie a likvidácie škody. Zákazník vie škodu nahlásiť zo všetkých typov poistení maximálne do niekoľko minút priamo z miesta udalosti. Niektoré jednoduché škody tak môže za rovnaký čas aj vyriešiť a peniaze môže dostať na účet už na druhý deň. Intuitívne webové hlásenie je pre klientov dostupné nonstop 24 hodín denne.

Zákazník dokáže po novom nahlásiť škodu priamo z miesta udalosti do pár minút, stačí, keď na webovej stránke prejde na vylepšený online formulár registrácie škôd. Formulár je prispôsobený pre všetky typy zariadení a umožňuje prístup aj z mobilu alebo tabletu.

Klient pri registrácii škody nemusí poznať ani číslo zmluvy alebo všetky parametre. Stačí zadať jeden zo vstupných údajov ako napr. priezvisko, rodné číslo, EČV alebo IČO a systém už klienta a jeho poistenie identifikuje v databáze. Následne okamžite získa číslo škody a všetky pokyny k dokumentácii, ktorá je potrebná  k vybaveniu škody elektronicky. Systém po nahlásení automaticky pridelí prípad príslušnému likvidátorovi. Následne zákazníkovi navrhne vhodné riešenie situácie podľa typu uzatvorenej zmluvy.

Napríklad pri bežných, tzv. plechových škodách na vozidlách z havarijného poistenia môže  zákazník využiť expresné samoobslužné vybavenie škody:

Zadá konkrétne poškodenie auta do špeciálnej aplikácie a tá podľa definovaných kritérií spočíta poistné plnenie.
Pokiaľ zákazník navrhnutú sumu akceptuje, po schválení likvidátorom peniaze okamžite putujú na jeho účet.

Podobná forma vybavenia jednoduchých škôd bude postupne doplnená aj v prípade majetkového poistenia.

Nový systém online hlásení škôd UNIQA je jeden z prvých na trhu, ktorý zákazníkovi umožňuje v niekoľkých jednoduchých krokoch škodu cez web zaregistrovať, vybaviť a rovno dostať aj odškodnenie. Doba riešenia škody sa tak skrátila z dní na minúty, maximálne hodiny. Inovácia hlásenia škôd tak výrazne redukuje požiadavky na zákazníka a zvyšuje jeho komfort v situácii, kedy utrpel škodu a očakáva od poisťovne urýchlene splnenie záväzkov.

UNIQA poisťovňa, a. s. je univerzálna poisťovňa poskytujúca široké spektrum poistných produktov v oblasti životného aj neživotného poistenia. Zaznamenáva kontinuálny nárast v predpísanom poistnom ako aj úspešný hospodársky výsledok. Pôsobí na slovenskom poistnom trhu od roku 1990, keď bola založená pod názvom Poisťovňa OTČINA, a.s., v roku 2001 sa na základe rozhodnutia koncernu UNIQA Group mení obchodné meno na UNIQA poisťovňa, a.s. V súčasnosti je koncern prostredníctvom svojich dcérskych spoločností zastúpený v 18 európskych krajinách.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

COOP Jednota zavádza environmentálny strategický program „Jednotne ekologicky“ na podporu udržateľnosti a ochrany životného prostredia

17. február 2020

17.2.2020 - Maloobchodná sieť COOP Jednota zavádza nový strategický prístup k environmentálnej politike. Pod sloganom "Jednotne ekologicky" si budú môcť spotrebitelia v jej predajniach zakúpiť už len recyklovateľné nákupné tašky určené na viacnásobné použitie. Slovenský reťazec myšlienku ochrany životného prostredia ešte rozvinul a to prostredníctvom edukatívnej grafiky, ktorou chce zákazníkov informovať, ako správne recyklovať. Pripravovanou novinkou v predajniach sú celopapierové vrecká s priesvitným oknom určené na nebalené potraviny.

"Ak chceme byť zodpovednejší k našej planéte, musíme všetci priložiť ruku k dielu - malé spoločnosti, veľké firmy, ale aj domácnosti. V COOP Jednote preto posúvame našu environmentálnu stratégiu ešte ďalej. Sloganom ,Jednotne ekologicky´ a edukatívnymi grafickými ikonami na tenkých plastových taškách spotrebiteľom vysvetľujeme, ako tašku môžu použiť opakovane, a ako ju majú na konci používania vyhodiť do žltého kontajnera určeného na plastový odpad. Naším cieľom totiž nie je len samotná recyklácia, ale čo je dôležité, aj prispievanie k cirkulárnej ekonomike, pretože práve to je cesta k trvalej udržateľnosti," informuje Branislav Lellák, vrchný riaditeľ obchodnej sekcie COOP Jednoty Slovensko.

Ľahká plastová taška s grafikou v podobe žltého kontajnera je navrhnutá  tak, aby bola vyrobená už z recyklovaného materiálu, zároveň je recyklovateľná a určená na viacnásobné použitie. Dizajn tašky okrem grafiky a sloganu "Jednotne ekologicky" dopĺňajú aj výzvy pre zákazníkov "Používaj ma opakovanie" a "Patrím do žltého kontajnera". Na jej výrobe sa podieľali ľudia so zdravotným hendikepom. Veľká taška s uchom je vyrobená z 80 % recyklovaného plastu z odpadkových košov. Obsahuje certfikát Modrý anjel, čo je najstaršia a najznámejšia eko značka na svete. Modrý anjel stanovuje štandardy ekologicky orientovaných produktov a služieb. Udeľuje sa spoločnostiam za ich záväzky pri ochrane životného prostredia. Tento certifikát je "ekologickým majákom", ktorý zákazníkovi ukazuje cestu k ekologicky lepšiemu produktu a podporuje environmentálne uvedomelú spotrebu.

Slogan "Jednotne ekologicky" využila COOP Jednota aj pri dizajnovaní papierovej tašky, ktorá je ďalšou alternatívou pre spotrebiteľov. Vychádzajúc z aktuálnych trendov v oblasti ekológie je ladená do zemitých farieb. Novinkou je recyklovateľná textilná taška s modrotlačou, ktorú slovenský reťazec nedávno uviedol do predaja. Zákazníci COOP Jednoty si môžu zakúpiť aj veľkú permanentnú tašku vyrobenú z recyklovaných PET fliaš.

Pripravovanou novinkou sú jednodruhové vrecká doplnené o priesvitné okienko vyrobené z papiera. Určené sú na nebalené potraviny.

Ďalším z environmentálnych opatrení COOP Jednoty je optimalizácia počtu letákov doručovaných do poštových schránok. Domáci reťazec ich znížil o takmer 12 miliónov kusov ročne, čím v priebehu dvanástich mesiacov ušetrí 214 ton papiera. Papier použitý na tlač letákov je z veľkej časti vyrobený z recyklátu. Letáky sa tlačia v tlačiarni, ktorá spĺňa  prísne európske ekologické podmienky a môže používať značku EU Ecolabel.

Maloobchodná sieť COOP Jednota sa venuje ochrane životného prostredia dlhodobo. V roku 2019 začala vyraďovať z predaja plastové slamky a plastový riad vlastnej značky a nahradila ich produktmi vyrobenými z cukrovej trstiny. Plastové tyčinky do uší zamenila za bambusové. V rámci environmentálnej politiky umožňuje zákazníkom vrátiť použité batérie priamo do miesta predaja.

Regionálne spotrebné družstvá sa na ochrane životného prostredia podieľajú investovaním do nových technologických a energeticky úsporných chladiarenských zariadení na báze chladiva CO2, ktoré dokážu ušetriť až 17 – 20 % elektrickej energie. Zavádzaním elektronických cenoviek a LED cenoviek v predajniach COOP Jednota znižuje spotrebu papiera a tonerov, ktoré sú v katalógu odpadov zaradené do kategórie nebezpečný odpad. Postupne vymieňa klasické žiarivky a nahrádza ich LED svietidlami, s 2- až 3-násobne vyššou účinnosťou svetelného výkonu oproti bežným svetelným zdrojom pri nižšej spotrebe elektrickej energie.

Nový environmentálny strategický program obchodného systému COOP Jednota zahŕňa aj ďalšie inovácie vo vlastnej značke, o ktorých bude reťazec informovať v druhej polovici tohto roka.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

„Voice of Rock“ Glenn Hughes spolu s The Dead Daisies v Bratislave

14. február 2020

14.2.2020 - "Voice of Rock" Glenn Hughes pridal svoj hlas do kytice mŕtvych sedmikrások!" Tak podobne môže znieť titulok senzačného spojenia slávneho basáka a speváka, ktorý svoju kariéru raketovo urýchlil v Deep Purple a dodnes je popri sólovej kariére vyhľadávaným členom rôznych superskupín ako napríklad Black Country Communion s Joe Bonamassom, Jasonom Bonhamom a Derekom Sherinianom. The Dead Daisies má príbeh ako z rozprávky. Kapelu založil úspešný biznisman David Lowy ale aj veľký hudobný fanúšik a gitarista, ktorý od začiatku pozval do kapely známych a úspešných muzikantov ako Johna Corabiho (Motley Crue), Marco Mendozu (Whitesnake, Thin Lizzy) Deena Castronovu (Ozzy Osbourne, Journey) a hlavne gitaristu Douga Aldricha (Whitesnake, Dio).

The Dead Daisies 4. júla v Bratislave vystúpia v zostave:
Glenn Hughes - basgitara, spev
Doug Aldrich – gitara
David Lowy - gitara
Deen Castronovo  - bicie

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Spoločnosť UPC v roku 2019: uvedenie gigabitového internetu a Internetovej TV podporilo rast služieb

14. február 2020

14.2.2020 - Spoločnosť UPC BROADBAND SLOVAKIA, ktorá je súčasťou Liberty Global, jedného z najväčších svetových poskytovateľov TV a širokopásmových služieb, pokračovala v roku 2019 v investíciách do poskytovania inovatívnych služieb pre svojich zákazníkov a rozširovania svojej širokopásmovej giga-ready siete. Investície, spolu s uvedením nových inovatívnych služieb – ako je internetové pripojenie s rýchlosťou 1 Gb/s, či internetová televízna služby Horizon TV dostupná v sieťach všetkých operátorov na Slovensku - priniesli viac hodnoty pre zákazníkov a podporili rast predaja digitálnych služieb na konci 4. štvrťroku s celkovým dosiahnutým počtom 399 000 služieb (RGU´s), čo je o 7 800 viac než na konci rovnakého obdobia v roku 2018.

Kľúčové ukazovatele za rok 2019

Uvedenie internetu pre domácnosti s rýchlosťou až 1 Gb/s - gigabitové internetové pripojenie od UPC, ktoré je poskytované na technologickej platforme DOCSIS 3.1, prinieslo nové možnosti virtuálnej zábavy pre viac než 200 000 domácností v Bratislave, Pezinku a Svätom Jure. Podporená ponukou nového prémiového WiFi routeru GigaConnect Boxu, táto služba opätovne potvrdzuje technologickú vyspelosť internetu od spoločnosti UPC a jej neustáleho investovania do najmodernejšej širokopásmovej siete.
Televízia od UPC je už dostupná všetkým domácnostiam na Slovensku – od decembra minulého roku môžu TV od UPC využívať všetky domácnosti s pripojením na internet, aj v sieťach iných operátorov. Umožnilo to uvedenie Internetovej televízie Horizon TV, ktorá ponúka viac než 100 programov (60 v HD kvalite), vrátane 7-dňového TV Archívu, a videotéky MyPrime. S Horizon TV aplikáciou, ktorú je možné stiahnuť bezplatne, môžu užívatelia sledovať svoje obľúbené programy nielen doma na veľkej TV obrazovke, ale aj na cestách všade na Slovensku a v celej EÚ. Horizon TV od UPC ponúka domácnostiam možnosť sledovať TV súčasne až na 3 zariadeniach, a to na televízoroch (na Android TV, Apple TV, cez Chromecast a Airplay,), ako aj na mobilných zariadeniach.
Giga-ready sieť od UPC je už dostupná pre 619 000 domácnosti - pokračujúce investície do rozširovania siete podporili na konci decembra 2019 nárast počtu domácností, ktoré sú pripojené na širokopásmovú sieť UPC na Slovensku, na celkovo 619 000 domácností, čo je 5 100 viac v porovnaní s rovnakým obdobím v r. 2018.

Spoločnosť UPC k 31. decembru 2019 evidovala 399 000 služieb, vrátane:

Internet
TV
Telefón
Digitálne domácnosti

140 600
171 300
87 100
619 000

+3 800 v porovnaní s Q4 2018

+1 300 v porovnaní

S Q4 2018

+2 700 v porovnaní

S Q4 2018

+5 100 v porovnaní

S Q4 2018

Martin Miller, generálny riaditeľ UPC BROADBAND SLOVAKIA:

"Spoločnosť UPC dosiahla v roku 2019 úspešný výsledok, ktorý bol potvrdený rastom predaja služieb vo všetkých segmentoch. Prispelo k tomu aj uvedenie viacerých inovatívnych služieb, vrátane gigabitového internetového pripojenia a Internetovej televízie, ktoré sú ukážkou nášho odovzdania prinášať priekopnícke a inovatívne služby, ponúkajúce úžasné zážitky pre našich zákazníkov. Je to zároveň výsledok dlhodobých a výrazných investícií do rozvoja našej širokopásmovej giga-ready siete, ktorý otvára našim zákazníkom nové možnosti virtuálnej zábavy. V nadchádzajúcom období chceme pokračovať v rozširovaní ponuky a prinášaní inovácií, a týmto spôsobom maximálne napĺňať očakávania a požiadavky našich zákazníkov v súlade s našim sloganom Užite si každú chvíľu."

Uvedenie inovatívnych služieb a rast predaja vo všetkých segmentoch

Ponuku Happy Home® so sloganom "Užite si každú chvíľu", ktorá prináša viac hodnoty pre zákazníkov a posilnenú konektivitu, podporilo v roku 2019 aj uvedenie nových inovatívnych služieb, ako je internetové pripojenie s rýchlosťou až 1 Gb/s, nová internetová televízia Horizon TV, rozširovanie ponuky HD programov, skvalitňovanie zákazníckej skúsenosti a iné. Spolu s rozširovaním a modernizáciou siete v nových lokalitách, ako aj ponukou nových prémiových WiFi routerov GigaConnect Boxov, tieto skutočnosti podporili rast predaja internetových služieb na celkový počet 140 600 na konci 4. štvrťroku 2019, t.j. o 3 800 viac v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2018. Vďaka uvedeniu novej Internetovej TV, ktorá je dostupná domácnostiam na celom území Slovenska – vrátane domácností využívajúcich internetové pripojenie iných operátorov - spoločnosť UPC zaznamenala pokračujúci záujem zákazníkov aj v segmente televíznych služieb. Na konci 4. kvartálu evidovala 171 300 TV služieb, čo medziročne predstavuje nárast o 1 300 služieb. Opätovne sa tiež zvýšil počet užívateľov telefónnych služieb, ktorých spoločnosť na konci roku 2019 evidovala 87 100, teda o 2 700 viac než na konci roku 2018.

Giga-ready sieť od UPC je už dostupná pre 619 000 domácností

Na konci 4. štvrťroka 2019 počet domácností v Slovenskej republike s dostupnosťou digitálnej televízie a vysokorýchlostného internetu od UPC dosiahol 619 000, čo je o 5 100 viac než pred rokom. Počas uplynulého obdobia spoločnosť UPC výrazne investovala do modernizácie siete a pokrytia domácností s dostupnosťou digitálnej televízie a vysokorýchlostného internetu. Rozširovanie giga-ready siete umožňuje stále väčšiemu počtu domácností využívať všetky výhody a prednosti gigabitového pripojenia, vrátane úplne nových možností virtuálnej zábavy.

O UPC a Liberty Global

Spoločnosť UPC patrí medzi najväčších poskytovateľov TV, internetových a telefónnych služieb v Slovenskej republike. Pre svojich zákazníkov neustále skvalitňuje svoje služby, ktoré zahrnujú digitálnu a internetovú televíziu, vrátane bohatej ponuky HD programov, TV archívu, videotéky, širokopásmové internetové pripojenie a telefónne služby.

Spoločnosť UPC v Slovenskej republike je súčasťou spoločnosti Liberty Global (NASDAQ: LBTYA, LBTYB, LBTYK) jedného z najväčších svetových poskytovateľov konvergovaných TV, širokopásmových a komunikačných služieb, pôsobiaceho pod značkami Virgin Media, Telenet a UPC v 7 európskych krajinách. Pre viac informácií o spoločnosti UPC v Slovenskej republike navštívte stránky www.upc.sk, viac informácií o Liberty Global nájdete na stránke www.libertyglobal.com.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Až 10 % partnerských vzťahov vznikne v práci. Amazon praje láske nielen na Valentína

14. február 2020

14.2.2020 - Zoznámenie sa so životným partnerom na pracovisku nie je ničím mimoriadnym. Podľa informácií zo štúdie Viedenskej univerzity publikovanej v roku 2018, až 10 % partnerských vzťahov vznikne v práci. A to aj napriek stúpajúcemu trendu zoznamovania sa online. Keďže pracovné činnosti nám často zaberajú oveľa viac času než je čas voľný, nie je žiadnym prekvapením, že svoju lásku často nachádzame medzi kolegami. V spoločnosti Amazon, ktorá na Slovensku a v Česku zamestnáva dokopy viac ako 5 600 zamestnancov, je mnoho párov, ktoré sa zoznámili počas pracovného času.

Logistické centrum Amazon v Seredi je súčasťou veľkej siete Amazon centier. Denne sa v ňom stretávajú stovky zamestnancov. Vďaka tomu môžu vznikať na pracovisku vzťahy nie len priateľské, ale aj romantické. Zmenová prevádzka poskytuje zamestnancom príležitosť tráviť spolu množstvo času v práci, ale aj počas prestávok v kantíne či na chodbách. Práve preto nie je vylúčené, že medzi mnohými z nich sa ich kolegiálny vzťah premení na vzťah partnerský. "Pokiaľ pracujeme v jednom tíme, môžeme so zápalom preberať spoločné témy, veci a ľudí z práce a máme jeden pre druhého porozumenie, pretože máme dokonalú znalosť toho, v čom druhý pracuje, poznáme jeho realitu," hovorí psychiatrička a psychoterapeutka MUDr. Alena Večeřová Procházková.

Svoje o tom vedia napríklad manželia Miroslav a Marie Mráčkovci, súčasní zamestnanci FC Amazon Dobrovíz pri Prahe. Marie mala za úlohu novému zamestnancovi Miroslavovi priniesť obed, a tak z kantíny vzala sviečkovú. Nasledoval scenár ako z romantickej komédie. Tesne predtým než mu obed odovzdala, zakopla a celá sa sviečkovou obliala. Vtedy preskočila prvá iskra. "Spoznali sme sa teda tu v práci, keď mi Maruška priniesla polorozliaty obed," spomína Miroslav na začiatok ich vzťahu. "A keď manželka jemne zatlačila na kolegu, aby mi ju dohodil, tak sme sa zblížili a napokon vzali."

Napriek tomu, že práca je podľa Stanfordskej štúdie štvrtým najčastejším miestom, kde ľudia stretnú svojho životného partnera, aj tu platia určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať. "Ak ide napríklad o vzťah nadriadeného a podriadeného pracovníka alebo pracovníčky, zabezpečíme presun jedného z nich na iné oddelenie, na zaistenie objektívneho prístupu pri riadení zamestnancov," hovorí Ján Komoš, personalista v spoločnosti Amazon. "Vieme, že naši zamestnanci partnerské vzťahy v práci nadväzujú, je to logické, trávia v nej podstatnú časť svojho času. V takom prípade si pochvaľujú napríklad možnosť koordinácie pracovných zmien, čiže i voľného času,” dodáva Ján Komoš.

Možnosť spoločného plánovania zmien a čerpania voľna považuje za najväčšiu výhodu v zdieľaní zamestnávateľa aj ďalšia zamestnankyňa, Oksana Blatná, ktorá stretla svojho manžela pred piatimi rokmi, počas zmeny v Amazone. Okrem benefitu, ktorý im pomáha udržovať rovnováhu vo vzťahu a poskytuje dostatok spoločne stráveného voľného času, si samozrejme pochvaľuje aj samotného manžela. "Lepšieho som stretnúť nemohla. Je vysoký a pekný," smeje sa pani Oksana.

Byť so svojím partnerom doma i v práci je poväčšine príjemné, no pri zle nastavenej komunikácii to môže časom spôsobiť zbytočné napätie. "Medzi riziká vzťahov, ktoré vznikli na pracovisku patria predovšetkým zovšednenie, žiarlivosť a rivalita," upozorňuje MUDr. Alena Večeřová Procházková. Pre také páry je dôležité vedieť oddeliť pracovné záležitosti od osobných a nenechávať unikať tlak z pracovných povinností do vlastnej domácnosti.

Vzťah nadviazaný na pracovisku je vo svojej podstate rovnaký ako každý iný, a tak sa okrem burácania svadobných zvonov môže stať, že si partneri po čase prestanú rozumieť a rozhodnú sa rozísť. Fakt, že pracujú doslova vedľa seba, môže rozchod skomplikovať, no ako väčšina nepríjemne vyzerajúcich situácií aj táto sa dá vyriešiť. Vyhovenie žiadosti o presun na inú zmenu, či oddelenie nie je samozrejmosťou, je však aj v záujme zamestnávateľa, aby atmosféra na pracovisku nebola pod bodom mrazu. "Máme nastavený proces na presun v rámci oddelení, alebo v rámci pracovných zmien, a teda aj takúto žiadosť vieme pri splnení podmienok na presun podporiť," hovorí personalista Ján Komoš.

Amazon teda láske na pracovisku praje a svojich zamestnancov sa snaží podporovať, nech už sú ďalšie dejstvá ich rozprávky akékoľvek. Samozrejme, šťastné príbehy potešia najviac. Či už sa partneri rozhodnú pre spoločný život, svadbu, či rozšírenie "amazonskej rodinky", môžu využiť hneď niekoľko rodinných benefitov, ktoré Amazon ponúka. Medzi nich patria napríklad dni voľna navyše, rodinné bonusy pri narodení dieťaťa, či možnosť využiť upravený pracovný harmonogram po návrate z rodičovskej dovolenky.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Stránky