PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
SITA Slovenská tlačová agentúra a.s.
Aktualizácie: pred 12 min 42 s

TA3: Hostia a témy V politike

22. september 2017

BRATISLAVA 22. septembra – Témy a hostia V politike, ktorú odvysiela TA3 v nedeľu 24. septembra o 11:00.

Témy: Preukazovanie pôvodu majetku politikov a verejných funkcionárov; Návrh na uvoľnenie dlhovej brzdy a rozvoj infraštruktúry, vývoj zamestnanosti a podpora podnikania, investície v znevýhodnených regiónoch, sociálne rozdiely a výška miezd, výhody a nevýhody hlbšej integrácie Slovenska

Hostia: Veronika Remišová (OĽANO), poslankyňa NR SR

Jana Kiššová (SAS), poslankyňa NR SR

Juraj Blanár (SMER-SD), poslanec NR SR

Eduard Heger (OĽANO), poslanec NR SR

Radovan Baláž (SNS), poslanec NR SR

Reláciu V politike vysiela TA3 v nedeľu 24.9. od 11:00. Moderuje Norbert Dolinský.

Kategórie: Podporujeme

BSK: Lamač a Dúbravku spojí cyklolávka

22. september 2017

BRATISLAVA 22. septembra 2017 – Dve mestské časti Bratislavy – Lamač a Dúbravku – spojí v budúcnosti cyklomost. Počas dnešného rána bol uskutočnený a vyvŕtaný prieskumný vrt, ktorý je prvým krokom k uskutočneniu tohto kľúčového projektu, ktorý vzniká v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom.

„Bratislavská župa vyčlenila minulý rok z rozpočtu 600 tisíc eur, za ktoré sa tento cyklomost ponad železnicu postaví. Finišujú sa prípravy na projekte na lamačskej strane, kde sú trocha popredu. Zároveň sa rieši posledná časť majetko-právneho vysporiadania. Tento vrt sa zatiaľ dá urobiť bohužiaľ iba v Lamači, na dúbravskej strane sa to nedá urobiť, nedá sa tam dostať súprava. Veríme však, že to čoskoro doženú.“

Vrtná súprava urobila dnes prvé prieskumné vrty v Lamači, ktoré sú nevyhnutné na založenie stavby a aj geologické pomery sú priaznivé. Hladina podzemnej vody sa nevyskytuje do 10 metrov, čo je pozitívna informácia a aj to, že most bude zakladaný v ílovitých pieskoch s úlomkami granitu, čo je vhodná základová pôda.

„Stojíme na mieste, kde vznikne cyklomost medzi Lamačom a Dúbravkou a spojí Malé Karpaty aj s Rakúskom. Som presvedčený, že sme na mieste, kde aj bude reálne stáť a bude v blízkej budúcnosti hotová,“ povedal Peter Šramko, starosta MČ Bratislava – Lamač, ktorého doplnil vicestarosta Lukáš Baňacký „Je to prvý krok, sondážny vrt, ktorý sme uskutočnili. Je to začiatok našich prác v tomto území, kde ide o kľúčový projekt prepojenia Lamaču a blízkeho okolia. Myslím si, že tak ako to v súčasnosti kvitujú všetci občania, tak sa chystáme dotiahnuť do konca jedno veľmi užitočné dielo.“

Kategórie: Podporujeme

Témy a hostia diskusných relácií RTVS

22. september 2017

BRATISLAVA 22. septembra -

Sobotné dialógy (sobota 23.9. o 12:10 v Rádiu Slovensko)

Hosťom relácie Sobotné dialógy bude prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška, poslanec NR SR za Smer-SD Ján Podmanický a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Témy:
- dozvuky koaličnej krízy, doplnenie koaličnej zmluvy, aktualizácia priorít vládnej koalície;
- reálnosť navrhovaných opatrení v sociálnej oblasti;
- príprava na voľby do VÚC, koalície v krajoch, spolupráca demokratických síl proti extrémistickým kandidátom.

Moderuje Branislav Dobšinský.

O 5 minút 12 (nedeľa 24. 9. o 11:55 na Jednotke)

Hostia:
štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok
predseda Zahraničného výboru NR SR František Šebej (Most-Híd)
poslanec Európskeho parlamentu a predseda strany SaS Richard Sulík

Témy:
- 72. Valné zhromaždenie OSN – reforma OSN a globálne výzvy;
- parlamentné voľby v Nemecku a dosah na smerovanie EÚ – pozícia SR.

Moderuje Martin Strižinec.

Kategórie: Podporujeme

BSK: Župa predstavila návrhy riešenia v prípade Špitálskej

22. september 2017

BRATISLAVA 22. septembra 2017 – Bratislavský samosprávny kraj informoval na dnešnej tlačovej konferencii o riešeniach, ktoré by umožnili pokračovať v rekonštrukcii líniovej stavby v centre Bratislavy. Oprava električkovej trate na Špitálskej ulici by vďaka nim mohla byť hotová do začiatku zimného obdobia. Návrh župy zároveň pomôže vyriešiť aj druhý problém, ktorým je vybudovanie novej zastávky.

„Ideme v tom istom našom trende odstraňovania byrokratických prekážok. Ideme predložiť nasledovný návrh, ktorý má dve časti. Prvá je, že chceme dohodu s obyvateľmi týchto domov o tom, že zastávka sa premiestni a oni povedia, že súhlasia s tým riešením, ako pôvodní sťažovatelia. Na dosiahnutie dohody potrebujete súhlas Dopravného podniku a aj mesta. Čiže hneď ako skončíme, tak tieto rokovania začneme. Keď sa nám podarí dosiahnuť túto dohodu, to znamená župa, magistrát, dopravný podnik, ale aj pôvodní sťažovatelia, tak by sme urobili ďalší krok, kde už potrebujeme nie technickú dohodu, ale právnu dohodu o tom, aby sa mohla spustiť a teraz od skúšobnej prevádzky cez obnovenie stavebného konania. Teda právny proces, ktorý v zásade umožní čo najskôr pustiť električky. Ja som presvedčený, že keď dosiahneme vecnú dohodu, tak dosiahneme rovnako dohodu aj právnu akým spôsobom spustiť prevádzku, lebo to ohrozuje celé mesto a potom doriešiť rôzne právne modality. To je vlastne plán, ktorý vyplýva z včerajšieho stretnutia so zástupcami pôvodných sťažovateľov, ktorí doniesli pripomienky, dobre vyargumentované a zároveň sme to všetko prešli a oni veľmi jasne povedali, že im ani tento súčasný rozkopaný stav nevyhovuje, čiže boli ochotní k dohode, čo považujem za kladný signál. Každý jeden krok budeme robiť verejne,“ povedal Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Cieľom bratislavskej župy je vyhnúť sa zbytočnému predlžovaniu času rekonštrukcie električkových koľají a sprevádzkovať ich čo najskôr. Napriek tomu, že Bratislavský samosprávny kraj rozhodoval len o povolení na rekonštrukciu samotnej električkovej trate, navrhuje riešenie, ktoré pomôže odstrániť aj problém súvisiaci s vybudovaním novej električkovej zastávky tzv. viedenského typu.

„Tak ako sme sa včera dozvedeli od zástupcu tých, ktorí sa odvolali, oni nič proti rekonštrukcii električkovej trate nič nemajú. Vítajú, že sa trať opraví, pretože tu budú mať menej hluku, plynulejšiu premávku a lepšie sa im bude vychádzať z toho domu. Ďalšia vec je zastávka. Ten postup, ktorý by sme veľmi radi dosiahli je ten, že by sa zrušilo zastavenie stavebných prác tak, aby sa mohla okamžite električková trať dorobiť. To či bude zastávka tu alebo o sto metrov ďalej, o tom môžeme rozhodovať a nič sa nestane, keď bude o tri mesiace neskôr ako trať. Ale na tej trati tak povediac stojí život v Bratislave, verejná doprava, cestujúca verejnosť a dokonca aj tí, ktorí sa odvolali aj tí čakajú, aby plot zmizol, aby mohli plynulejšie vychádzať a vchádzať,“ doplnil Ladislav Csáder, riaditeľ Odboru dopravy BSK.

Kategórie: Podporujeme

MDV: Rezortné ocenenia ministra dopravy získalo 54 železničiarov

22. september 2017

RUŽOMBEROK 22. septembra -

Za profesionalitu, dlhoročné pracovné nasadenie aj záchranu ľudského života ocenili v mene ministra dopravy a výstavby 54 železničných pracovníkov. Rezortné ocenenia Pocta ministra, Titul ministra a Uznanie ministra za zaslúžilý čin si odniesli pri príležitosti celoslovenských osláv Dňa železničiarov v Ružomberku.

“Viem, že pre mnohých z Vás sú to roky tvrdej práce v náročných technických a prevádzkových podmienkach. Preto som rád, že Vám môžem vyjadriť svoje poďakovanie. Ministerstvo dopravy podporuje železničnú dopravu, aby bola bezpečnejšou, modernejšou a dostupnejšou pre všetkých, nielen na tratiach ale aj mimo nich. Verím, že aj Vaša práca a prístup k nej bude slúžiť ako príklad pre veľa vašich kolegov a nasledovníkov,” uviedol minister Arpád Érsek.

Ocenenými sú zamestnanci Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s., Železníc SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. Prednostovia železničných staníc, kontrolóri dopravy, rušňovodiči, výpravcovia, dispečeri či technici preukázali svoje odborné znalosti aj mimoriadne pracovné nasadenie počas plnenia si každodenných pracovných povinností.

Zvláštnu pozornosť a Uznanie ministra za zaslúžilý čin si odniesli piati zamestnanci železníc, ktorí pomohli pri záchrane ľudského života či iných mimoriadnych udalostiach. Jedným z nich je aj pán Jozef Mitrík, výpravca na ŽST Kysak. Počas štyroch mesiacov dvakrát pomáhal pri nehodách cestujúcich v koľajisku. Svojim duchaplným konaním a privolaním rýchlej zdravotnej pomoci tak dvakrát zachránil ľudský život. Rušňovodič Miloš Beno zase zabránil vážnej nehodovej udalosti, keď sa svojou pohotovou reakciou a pozornosťou vyhol zrážke osobného vlaku s nákladným, pričom boli priamo ohrozené ľudské životy aj majetok.

Karolína Ducká

hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR

Kategórie: Podporujeme

FinGO spolu so silnými partnermi dokáže ročne sprostredkovať cez 300 miliónov eur v hypotékach

22. september 2017

BRATISLAVA 22. septembra 2017 – Unikátne prepojenie offline a online sveta finančného sprostredkovania, ktoré uviedla na slovenský trh spoločnosť FinGO, stavia na dlhoročných skúsenostiach a špičkovom manažmente. Aj vďaka tomu sa do tohto projektu zapája už cez 40 obchodných partnerov, s ktorými bude FinGO robiť produkciu vo výške 300 miliónov € v hypotékach, 1.800.000€ v životnom poistení, viac ako 1.500.000€ pri neživotnom poistení, a to je len začiatok.

Otvorená finančno-poradenská spoločnosť FinGO, a.s. postavená na princípoch brokerpoolu prišla s novým moderným nástrojom pre finančných sprostredkovateľov a za krátky čas si získala silných partnerov. Ide o projekt, ktorý umožňuje spojiť offline a online svet finančného sprostredkovania a vytvoriť tak trhovisko obchodných príležitostí.

SPOLOČNOSŤ FINGO SA ZA VEĽMI KRÁTKY ČAS STALA SILNÝM HRÁČOMDnes za spoločnosťou FinGO stoja obchodní partneri, ktorí ročne sprostredkujú cez 300 miliónov € v hypotekárnych úveroch. V životnom poistení je to viac ako 1.800.000€ na ročnom poistnom a cez 1.500.000€ pri neživotnom poistení.

ŠPIČKOVÝ MANAŽMENT S DLHOROČNÝMI SKÚSENOSŤAMINovovzniknutá spoločnosť FinGO na Slovensko prišla so silnými štítmi, ktoré za ňou stoja. Je to investičná skupina Largo finance, poprední slovenskí odborníci z oblasti finančného sprostredkovania a technologická spoločnosť Finnology s unikátnym online systémom pre finančných sprostredkovateľov. V neposlednom rade pre úspech spoločnosti je dôležité mať silný manažment, a preto sme radi, že FinGO tvoria okrem iných ľudia ako:

Generálny riaditeľ – pôsobí vo financiách už viac ako 15 rokov . Začínal v roku 2002 v Tatry – Sympatia ako manažér predaja. Jeho kariéra pokračovala v Credit Suisse, ako riaditeľa pobočky v Košiciach .Od roku 2006 viedol ako CEO Winterian . Od roku 2010 do 2017 vybudoval jedného z najsilnejších hráčov na finančnom trhu .S FinGO má vízie predčiť doterajší úspech vo finančnom svete.

Martin Bittara, Riaditeľ kontaktného centra –Projektovo riadil 50 členné kontaktné centrum v Írsku pre spoločnosť Cornmarket Group Financial Services Ltd. Vyštudoval financie na University College Dublin, Institute of Banking. Jeho cieľom je vybudovať ekosystém, kde klienti môžu komunikovať spôsobom, akým im vyhovuje. Následne klientov pospája s odborníkmi, ktorí vyriešia ich potreby odborne, rýchlo a hlavne pohodlne.

Michal Kitko, Onlinový riaditeľ- Má viac ako 10 ročné skúsenosti s bankovníctva na strane prieskumov, riadenia siete, performance a inovácií. Vybudoval systém riadenia pobočkovej siete v Poštovej banke a produktovo vydevelopoval jej najúspešnejšie produkty Neviazaný termínovaný vklad a Lepšia splátka. Štúdia a pobyty v Holandsku na TOP 100 univerzite na svete, University of Groningen a USA ho naučili pokore a neustálej práce na sebe. Michal Kitko verí, že budúcnosť finančníctva je v tom, aby sprostredkovatelia boli klientom dôverným sprievodcom v komplikovanom svete financií.

Juraj Piták, Prevádzkový riaditeľ- Desať rokov v oblasti obchodu, riadenia ľudí a budovania tímov vo finančnom sprostredkovaní a 5 ročné skúsenosti v online marketingu ho naučili prepájať svet online a offline vo svete financií. Vyštudoval ekonomickú univerzitu so zameraním na ľudské zdroje a personálny manažment. Juraj Piták založil úspešného brokera Fispro, ktorý sa za necelé dva roky dostal z nuly do TOP 5 spomedzi stoviek kariér. Napísal množstvo PR článkov, absolvoval širokú paletu školení ako na Slovensku, tak aj v zahraničí. Jeho cieľom je plynulý chod spoločnosti a vytváranie nových trendov vo finančnom sprostredkovaní.

Zoltán Čikes, Riaditeľ Back Office a Procesného vývoja – Z nuly vybudoval back office, ktorý robil podporu sprostredkovateľom po celom Slovensku. Je spoluautorom najväčšieho prieskumu bánk a poisťovní na webe zaoponou.sk. Vo voľnom čase vybudoval komplexný informačný systém, ktorý predbehol vo funkcionalite väčšinu konkurencie. Zoltán Čikes chce, aby veci fungovali rýchlejšie a automaticky, ideálne na 1 klik, čo zaručí sprostredkovateľom väčší komfort pri riešení požiadaviek klientov.

FinGO svoj tím profesionálov i unikátny projekt a jeho vízie predstaví na konferencii FINTECH, ktorá sa bude konať 22.9.2017 v hoteli Holiday Inn v Žiline. Spomedzi vyše 170 pozvaných hostí svoju účasť potvrdili i poprední zástupcovia bánk a poisťovní.

Kategórie: Podporujeme

Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe po prvýkrát predstaví robota

22. september 2017

BRATISLAVA 22. septembra 2017 – Bratislava v pohybe je pravidelným kultúrnym podujatím medzinárodného významu, ktoré ponúka divákom diela špičkových súborov a umelcov z oblasti súčasného tanca z celého sveta. Svoj dvadsiaty prvý ročník otvorí predstavením z Taiwanu, v ktorom vystúpi robot.

HUANG YI a KUKA otvoria festival 1. októbra v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava o 19.00. Ako dieťa túžil Huang Yi po robotovi spoločníkovi. Ako dospelý našiel robota, s ktorým môže tancovať. Významný taiwanský choreograf a tanečník Huang Yi a jeho robotický spoločník KUKA prinášajú do Bratislavy dokonalú precíznosť a pozoruhodný umelecký zážitok. V harmonickom prepojení tanečného umenia a vedy je Huang Yi a KUKApoetickým dielom, ktoré plynule prepája moderný tanec a výtvarné umenie so svetom robotov. Huang Yi a KUKA odkrýva humanitu v sérii scénok medzi živými tanečníkmi a KUKOm, robotom, ktorého naprogramoval Huang.

“Tancovať tvárou v tvár s robotom je ako pozerať na vlastnú tvár v zrkadle… Myslím, že som našiel kľúč ako preniesť ľudské emócie do robota,” tvrdí Huang.

Huang Yi sa venoval výskumu najpokročilejších priemyselných robotov a KUKA bol výnimočný pre svoju stabilitu a plynulé línie v tvare ľudského tela. V roku 2010 kontaktoval spoločnosť KUKA v Taiwane. Keď im predstavil svoj plán, odpovedali: „Zákon hovorí, že keď sa robot pohybuje, človek nesmie do priestoru jeho pohybu vstúpiť. Ak nájdete spôsob, ako to urobiť požičiame vám KUKA.“

Taiwanský tanečník, choreograf, vynálezca a filmár Huang Yi je tvorca, ktorého priekopnícke dielo je presiaknuté jeho fascináciu partnerstvom medzi ľuďmi a robotmi. Prepája kontinuálny pohyb s mechanickými a multimediálnymi prvkami aby vytvoril tanec, ktorý korešponduje s tokom dát, čím sa tanečník stáva nástrojom tanca. Dance Magazine zaradil Huangi Yi medzi 25 tvorcov, ktorých treba sledovať.

Predstavenie Huang Yi a KUKA otváralo v roku 2013 festival Ars Electronica v rakúskom Linzi, medzinárodne uznávanú platformu pre digitálne umenie a mediálnu kultúru. V apríli 2017 otvorilo konferenciu TED vo Vancouveri. Huangove choreografie aj diela, v ktorých vystupoval ako tanečník, si získali medzinárodné uznanie na scénach ako Joyce Theatre v New Yorku, Engien-Les-Bains Centre des Arts (Francúzsko) či Tasdance a Dancenorth (Austrália).

V rámci druhého festivalového dňa, 6. októbra budú v jeden večer uvedené tri choreografie. V priestore A4 sa predstavia postupne od 20.00 dva súbory z Južnej Kórei a jeden zo Slovinska.

Mužské duo WOO-SANG JEONA odtancuje Lost Room. Ich tanec hovorí o procese premeny človeka pri hľadaní seba samého a o tom, akú úlohu v tomto procese zohráva prostredie. Hovorí o procese zmeny, ktorú ľudia zažívajú pod vplyvom rôzneho prostredia, než získajú vlastné ja.

Woo-Sang Jeon patrí do generácie mladých talentovaných choreografov Južnej Kórei. Absolvoval Kórejskú národnú univerzitu a za svoje choreografické práce získal už niekoľko ocenení (1st MASDANZA Prize, New Dance for Asia 2016 NDA International Festival 1ST Asian Solo& Duo challenge for MASDANZA). Ako profesionálny tanečník pôsobí v Laboratory Dance Project.

Druhým predstavením večera bude predstavenie Between dvojice GAYOUNG LEE a KYUM AHNA. Gayoung Lee je absolventkou Kookmin University. Bola členkou súboru Momeuro Movement Group. V roku 2014 získala prvú cenu v súťaži nováčikov za choreografiou Ordinary of Existence, v ktorej aj účinkovala. Za Between, ktoré vytvorila spoločne s Kyum Ahm, získali ocenenie Spark, MODAFE na Spark Place Competition.
Kyum Ahn sa po ukončení štúdia na Hanyang University stal členom Momeuro Movement Group. Praying for What? – prvé dielo, na ktorom sa podieľal ako choreograf a tanečník, bolo prezentované na MODAFE (Kórea) a SCF (Seoul International Choreography Festival). V roku 2015 sa podieľal na choreografii Ordinary People a No Space, v ktorých aj účinkoval. Na Beijing International Ballet and Choreography Competition získal zvláštnu cenu poroty. One Fine Day prezentoval na Fringe Festivale v Edinburgu a Because of Why na SIPA (Indonézia).

Between je o vzťahu. Keď vznikne rozkvitá, ale po čase si zvykne na necitlivosť. Začnete si uvedomovať medzery v blízkosti s partnerom a začnete sa cítiť osamelo. Túžite po človeku, ktorý medzery zaplní a len sa vzďaľujete… Treba však ukázať ľudskosť, kedykoľvek chcete vytvoriť vzťah. Ak je vzťah vytvorený, má šancu dozrieť.

Tretie predstavenie večera, Alien Express slovinských tanečníkov ŽIGANA KRAJNČANAa GAŠPERA KUNŠEKA skúma rôzne stavy a výrazy, ktoré presahujú vzorce fungovania a reakcií medzi ľuďmi v snahe vidieť za očakávané. Hybnou silou je individuálna skúsenosť, ktorá sa na kolektívnej úrovni stále mení, testuje experiment, jeho vonkajšie a vnútorné limity. V tomto procese sa ustavične snažia expandovať priestor medzi sebou a posunúť ho publiku, ktorého prítomnosť a proces vnímania im dáva nový impulz pre špirálu spoločnej neočakávanej tvorby.
Žigan Krajnčan je vyštudovaný hudobník a spevák, ako dieťa vystupoval v muzikáloch a filmoch a spolupracoval so slovinskými režisérmi a hercami ako Jurij Zrnec, Miha Hočevar, Uroš Smolej, Matjaž Pograjc. Chodil na tanečné konzervatórium. Odvtedy získal niekoľko ocenení ako tanečník a spolupracoval s Matijou Ferlin, Kajou Lorenci či Gregorom Luštekom.
Gašper Kunšek sa napriek sľubne sa rozvíjajúcej futbalovej kariére rozhodol venovať sa tancu. Tancuje 14 rokov, získal niekoľko ocenení a spolupracoval s režisérkou Ivanou Djilas na jej hre Pozabaa. Je členom Abismo Crew, Urban Roof Team, Hidden Slavic DNA a Body Preachers.

Domácu tanečnú scénu zastúpia na festivale 8. októbra YURI KOREC s predstavením d-Body-m a 20. októbra tanečná skupina DEBRIS s predstavením WOW!

YURI KOREC je absolventom Katedry tanečnej tvorby HTF VŠMU v Bratislave. Bol členom profesionálneho tanečného divadla Štúdio tanca v Banskej Bystrici, spolupracoval s mnohými zahraničnými skupinami. Momentálne je členom skupiny CieLaroque/Helene Weinzierl (Rakúsko). Má za sebou aj niekoľko choreografických diel produkovaných v zahraničí, napríklad multimediálne predstavenie h a b i t a t (2010). Je tiež spoluautorom a choreografom niekoľkých tanečných filmov The Day, DARKROOM a VoiceS, z ktorých posledný získal niekoľko významných ocenení na festivaloch v Európe, Kanade a USA. Spolupodieľal sa na úspešnom site-specific predstavení Pocitové rozUmenie a jeho posledné dielo, d-BODY-m malo premiéru vo februári 2017.

Divadelná spoloc?nost? DEBRIS COMPANY vznikla v roku 1994. Na slovenskej scéne je to ojedinelé zoskupenie zamerané na neverbálne divadlo s presahom do súc?asného tanca, performancie, vizuálneho umenia a site specific projektov. Vedúcou osobnost?ou, režisérom a autorom hudby k väc?šine inscenácií je Jozef Vlk, ktorý v projektoch najc?astejšie spolupracoval s performermi Martinom Ondriskom, Martinom Piterkom a choreografkou Stanislavou Vlc?ekovou.
Ich najvýznamnejšími projektmi, ktoré prepájajú hudbu, pohyb, výtvarno a filozofiu sú Proces (Franz Kafka), Evanjelium podl?a Marka (Jorge Luis Borges), Ullyses (James Joyce), Král? Ubu (Alfred Jarry), Murphy (Samuel Beckett) a d?alšie. V súc?asnosti sa divadlo orientuje na autorské projekty, spolupracuje s významnými domácimi i zahranic?nými tvorcami. Podl?a kritikov ich tvorbu možno jednoznac?ne zaradit? k multimediálnemu avantgardnému prúdu, ktorý ozvláštn?uje slovenskú divadelnú scénu už dlhší c?as.

Od svojho vzniku v roku 1986 má PHILIPPE SAIRE COMPANY na svojom konte vyše 30 choreografií, vyše 1 000 vystúpení v 200 mestách v Európe, Afrike, Ázii, na Blízkom Východe a v Amerike. V rámci festivalu Bratislava v pohybe vystúpia druhýkrát, 14. októbra o 20.00 v priestore A4.

Jednotlivé časti série predstavení Philippa Sairea Dispositifs sú založené na priestorových svetelných zariadeniach a sústreďujú sa na vizuálny aspekt, ale aj naratívnu a pohybovú stránku pohybu. V princípe kombinujú výtvarné umenie s tancom.
Duet Vacuum, ktorý uvedieme na festivale je treťou časťou série. Generuje nemožné obrazy a fantastické maľby, hru tiel objavujúcich sa a miznúcich medzi čiernymi dierami a oslepujúcimi svetlami. Po Black Out a NEONS, Vacuum odkrýva nový aspekt nášho zmyslového vnímania prostredníctvom optickej ilúzie vytvorenej dvoma neónovými trubicami. Scéna pre choreografiu Vacuum, vznikala postupne a zaberá veľmi úzky priestor. Nad podlahou sa horizontálne vznášajú dve 1,2 m dlhé neónové trubice, jedna nad druhou. Obe trubice smerujú k publiku, pričom u neho spôsobujú čiastočnú slepotu a vytvárajú efekt čiernej diery. Vďaka tomuto zariadeniu sa zdá, že telá tanečníkov sa vznášajú v priestore vynárajú sa a zanikajú v temnote. Je to trik, ktorý pôsobí ako mágia, ale tu je použitý umným spôsobom.

Súbor pravidelne účinkuje v galériách, záhradách, mestských a iných vonkajších priestoroch. V rokoch 2002 až 2012 vznikal filmový projekt Cartographies, ktorý kombinuje živé predstavenie s videoprodukciou a je dokladom Saireho neustálej túžby dostať tanec von z kamenných divadiel. 11 choreografií in situ, ktoré natočilo 9 režisérov z francúzskej časti Švajčiarska ako Lionel Baier, Fernand Melgar, Bruno Deville, Pierre-Yves Borgeud a samotný Phillippe Saire, boli prezentované vyše 300 ráz na festivaloch po celom svete.
Po tanečnom predstavení budú odpremietané filmy Cartographie 7, Cartographie 9, Cartographie 10 a Cartographie 11.

Počas posledného festivalového týždňa uvidia diváci 17. októbra v historickej budove Slovenského národného divadla španielsky súbor LA VERONAL a ich predstavenie Sienaa 21. októbra v priestore A4 maďarský súbor TIMOTHY AND THE THINGS s predstavením Your Mother at my Door.

Súbor LA VERONAL založil v roku 2005 choreograf Marcos Morau. Jeho členmi sú umelci z oblasti tanca, filmu, fotografie a literatúry. Poslaním súboru je hľadanie nových vyjadrovacích prostriedkov, kultúrnych referencií vo filme, literatúre, hudbe a fotografii pre vytváranie silného naratívneho jazyka a globálnych umeleckých priestorov. LA VERONALvytvára súbor diel, pre ktoré je východiskovým bodom mesto, alebo krajina sveta, čím vytvárajú analógiu medzi tancom a geografiou. Jednotlivé choreografie nemajú slúžiť ako dokumentárne filmy, ktoré priamo opisujú danú krajinu, no využívajú prvky, ktoré miesto poskytuje, aby vyvinuli myšlienku či argument.

Žena sedí v galérii a prezerá si obraz. Blízko dverí stojí človek a pozoruje scénu pred sebou. To je východiskový bod predstavenia Siena, ktoré nás prenesie do rovnomenného talianskeho mesta, kde choreograf Morau začína proces reflexie konceptu ľudského tela. Jeho prostredníctvom odzrkadľuje plynutie storočí, a v nich obsiahnuté premeny samotného umenia, ktoré v každej dobe vníma ľudské telo inak a umelci ho využívajú ako obsah, ale aj ako projektor rôznych významov. Choreografia skúma dejiny talianskeho umenia – cestu, ktorá začala v renesancii návratom k vedomému človeku a pokračuje až do súčasnosti. Pre LA VERONAL je toto dielo ďalším, ktoré využíva referencie z iných umeleckých disciplín ako film a literatúra.

Zakladateľmi súboru TIMOTHY AND THE THINGS sú László Fülöp a Emese Cuhorka. Ich predstavenie Your Mother at my Door uzavrie tohtoročný hlavný program festivalu.

Duet využíva zdanlivo zbytočný čas pomocou tanca vytvoreného z každodenných pocitov a situácií. Snahou tvorcov bolo zistiť, kam mizne premárnený čas. A či niečo ako zbytočne strávený čas existuje…

Čo bolo také dôležité, že si mi nestihol tri dni zavolať? Čo je tá vec, ktorú nemôžeš prerušiť ani na päť minút? Nemôžeš len tak zmiznúť! Nikto takto nemôže zmiznúť!

V centre záujmu choreografa László Fülöpa je skúmanie a analýza všetkých foriem sociálneho správania sa a otázok komunikácie z rôznych aspektov, v ich úplnosti, bez generalizácií a predsudkov, jednoduchým, čistým, osobným spôsobom.
Tento duet bol nominovaný na cenu Rudolfa Labana a vybraný medzi Aerowaves Twenty v roku 2017.

Sprievodným podujatím festivalu je site-specific predstavenie v uliciach centra Bratislavy KILOMETROVÝ TANEC. Testuje, či by tanečníci vedeli natiahnuť svoj tanec namiesto obmedzeného priestoru javiska, až na kilometrovú vzdialenosť. Diváci majú možnosť absolvovať celý kilometer alebo len jeho časť spolu s nimi. Kilometrový tanec je aj reakciou na to, že súčasný tanec nemá v Bratislave vlastný priestor, a tak vychádza do ulíc.
Začína sa „pod hodinami“ Obchodného domu TESCO na Kamennom námestí a končí sa na Hlavnom námestí, na svojej trase míňa zopár kaviarní, galériu, kostol, masážny salón, SND aj Lidl. Trikrát sa skryje do priechodu, chodníkovú dlažbu strieda asfalt i mačacie hlavy. Kilometrový tanec bude zakaždým iný vďaka šiestim prominentným osobnostiam slovenského tanečného a performačného umenia, ktorých spojiť v jednom projekte je unikátne.

1.10. Jaro Viňarský
7.10. Ján Valík
8.10. Soňa Ferienčíková
14.10. Martina Hajdyla Lacová
15.10. Lívia Balážová MM
22.10. Radoslav Piovarči

Predstavenie začína vždy o 15.00 hod. na Kamennom námestí pod hodinami Obchodného domu TESCO. Jeho trasa ďalej pokračuje: Dunajská ulica – Námestie SNP – Klobučnícka – Nedbalova – Laurinská – obchodná pasáž medzi ulicami Laurinská 4 a Gorkého 3 – Slovenské národné divadlo – Námestie Eugena Suchoňa – Mostová – Hviezdoslavovo – Rybárska brána – Hlavné námestie.

Vstupenky na všetky predstavenia je možné zakúpiť online priamo na stránke festivalu www.abp.sk v časti Vstupenky, alebo na konkrétne predstavenia priamo v divadlách festivalu.

Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe sa koná od záštitou primátora Hl. mesta SR Bratislavy Iva Nesrovnala a bude aj v tomto roku prebiehať počas jedného mesiaca od 1. do 22. októbra.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Kategórie: Podporujeme

RTVS pripravila na Medzinárodný deň nepočujúcich špeciálny program

22. september 2017

BRATISLAVA 22. septembra – V nedeľu 24. septembra budú všetky relácie, filmy, diskusie i spravodajstvo na JEDNOTKE a DVOJKE od rána až do nočných hodín uvádzané so skrytými titulkami alebo s prekladom do slovenského posunkového jazyka.

„Je civilizačnou povinnosťou veľkých a silných pomáhať znevýhodneným, a preto túto našu aktivitu robíme so špeciálnou dávkou empatie,“ podotkol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Na JEDNOTKE bude napríklad v slovenskom posunkovom jazyku diskusná relácia O 5 minút 12, večerné Správy RTVS, Góly – body – sekundy aj Počasie. Nepočujúcim deťom sa bude o 8:25 venovať špeciálne vydanie Zázračného ateliéru. Deti sa v ňom vďaka pozvanému hosťovi bližšie dozvedia o posunkovom jazyku.

Medzinárodný deň si na DVOJKE o 11:15 pripomenie Televízny klub nepočujúcich. Jeho tvorcovia zašli na medzinárodný festival kultúry do Nórska a v Bergene navštívili centrum pre nepočujúcich, kde s jeho klientmi hovorili o ich živote, podmienkach, školstve a celkovom začlenení nórskych nepočujúcich do spoločnosti.

RTVS vysiela denne na DVOJKE v slovenskom posunkovom jazyku Správy RTVS o 20:00 a na záver vysielania hlavné Správy RTVS „N“. Zároveň každú druhú sobotu predpoludním uvádza magazín Televízny klub nepočujúcich.

Kategórie: Podporujeme

PELLEGRINI: Najlepší doktorandi zo SR pôjdu študovať do Berkeley

22. september 2017

SAN FRANCISCO 22. septembra -

Podpredseda vlády Peter Pellegrini, prorektor Žilinskej univerzity Jozef Ristvej a dekan Fakulty inžinierstva Kalifornskej univerzity v Berlekey S. Shankar Sastry podpísali včera v San Franciscu v USA Dohodu o strategickom partnerstve. Táto dohoda umožní talentovaným študentom Žilinskej univerzity absolvovať študijné pobyty na jednej z najlepších univerzít sveta. Pobyt slovenských doktorandov na univerzite, ktorá sa pýši najvyšším počtom laureátov Nobelovej ceny, bude zameraný na oblasť inteligentnej dopravy s cieľom budovať na Slovensku zázemie pre inovačný automobilový hub.

„Je to veľký úspech nielen Žilinskej univerzity, ale aj Slovenskej republiky, že sme našli ochotu u jednej z najlepších univerzít na svete prijímať študentov zo Slovenska a stretnúť sa s tými najlepšími profesormi a najmodernejšími technológiami, s ktorými pracujú. Sľubujem si od toho, že našim študentom sa dostane možnosti získať iný pohľad na svet a priniesť na Slovensko novú dynamiku do výskumu a vývoja. Musíme však urobiť všetko preto, aby sa nám tí študenti aj vrátili domov,“ povedal P. Pellegrini.

Dodal, že financovanie študentov bude na pleciach Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. „Pevne verím, že spolu s ministrom financií nájdeme každý rok dostatok peňazí na to, aby sme mohli vyslať niekoľkých študentov. Investícia do takýto projektov totiž prináša konkrétne výsledky a budú to veľmi dobre investované peniaze zo strany Slovenskej republiky,“ zdôraznil P. Pellegrini.

V diskusii pred popisom memoranda P. Pellegrini uviedol, že Slovensko je krajinou, v ktorej sa rodia inovatívne myšlienky a transformujú sa do reality. Preto slovenská vláda aktívne hľadá iniciatívy a projekty, ktoré podporia náš potenciál v oblasti inovácií a výskumu a vývoja s osobitným dôrazom na automobilový a dopravný sektor. „Som presvedčený, že Slovensko môže patriť medzi svetových hráčov v oblasti inovácií,“ uviedol vicepremiér.

Podpredseda vlády je na pracovnej ceste v USA. Sprevádza prezidenta republiky Andreja Kisku a podnikateľsko-akademickú delegáciu. Okrem návštevy Kalifornskej univerzity v Berkeley navštívi spoločnosti Tesla, Facebook, LinkedIn a inovačné centrum automobilky Volkswagen Electric Research Lab.

Komunikačný odbor
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

Kategórie: Podporujeme

BSK: Na vinobranie Malokarpatským expresom už zajtra

21. september 2017

BRATISLAVA 21. septembra 2017 – „Malokarpatský expres“ spustil svoju prevádzku minulý týždeň 15. septembra 2017 a postupne si získava obľubu tak u domácich obyvateľov ako aj u turistov. Turistický autobus premáva každú sobotu a nedeľu a aj počas štátnych sviatkov. Výnimkou však bude tento piatok, kedy sa ním bude môcť zviesť na pezinské vinobranie.

„Turistický autobus je dobrá cesta ako spoznať opäť o niečo viac z kraja, konkrétne najvýznamnejšie lokality Malých Karpát. Okrem iného sa stal aj súčasťou našich vinobraní, Dní otvorených pivníc, pretože počas ich konania sa ním môžu zviesť a spojiť tak príjemné s užitočným. Podporuje tak ďalší rozvoj cestovného ruchu v regióne,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.

Malokarpatským expresom bude možné navštíviť aj blížiace sa víkendové podujatie Pezinské vinobranie. Výnimočne nebude jazdiť len v sobotu a nedeľu, ale naprieč Malými Karpatmi a zároveň aj do Pezinka bude návštevníkov voziť už v piatok 22. septembra 2017.

Turistická linka premáva trikrát za deň a to každú sobotu a nedeľu a aj počas štátnych sviatkov na trase Bratislava–Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Vinosady, Modru, Dubovú a Častú, so zachádzkami do Slovenského Grobu, na Zochovu chatu a na Červený Kameň. Lístky sa dajú zakúpiť priamo u vodiča autobusu a turistická karta Bratislava Card umožňuje cestu zdarma. Jednodňový cestovný lístok stojí 6, víkendový 10 eur. Autobusovou turistickou linkou sa dá zviesť dokonca aj s bicyklami.

„Malokarpatský expres“ vznikol v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom v spolupráci s autobusovým dopravcom Slovak Lines a oblastnou organizáciou cestovného ruchu Malé Karpaty v Modre.

Zároveň upozorňujeme vodičov, že z dôvodu konania VINOBRANIA v Pezinku bude zmenená organizácia dopravy a to od 21.9.2017 do 25.9.2017 (štvrtok od 4:00 hod.–pondelok do 9:00 hod.)

Riešenie autobusových zastávok posilovými spojmi Slovak Lines bude nasledovné:

– zastávka Pezinok, nám. v obidvoch smeroch bude premiestnená na zastávku Pezinok, Jesenského ul., okrem spojov v smere do Malaciek, sídliska Sever a Nemocnice

– zastávky Pezinok,Trnavská ul.; Pezinok,Kupeckého ul. hostinec; Pezinok,Kupeckého ul.ZŠ; Pezinok,Suvorovova ul.; Pezinok,Rázusova ul.rázc. a Pezinok,Šenkvická ul. v obidvoch smeroch budú bez náhrady dočasne zrušené

Obchádzkové trasy budú vyznačené dopravným značením a povedú nasledovne:

– smer Bratislava – po uliciach Senecká, Kalinčiakova, Moyzesova a Jesenského; s obsluhou zastávky Pezinok, Jesenského ul. a ďalej pokračovať po Bratislavskej

– Smer Modra, Budmerice, Chtelnica, Trnava – po uliciach Bratislavská, Jesenského; s obsluhou zastávky Pezinok, Jesenského ul. a ďalej pokračovať po uliciach Moyzesova, Kalinčiakova a Senecká

– spoje v smere na sídl. Sever, Nemocnicu a Malacky budú vedené zo zastávky Pezinok, žel.st.; bez náhradnej zastávky Pezinok, Jesenského ul. po uliciach Moyzesova, Kalinčiakova, Senecká, Šenkvická s odbočením cez sídlisko Muškát; s obsluhou zastávok Pezinok, Muškát a Pezinok, Muškát Pekníková ul.

Kategórie: Podporujeme

MPRV: Ministri poľnohospodárstva Vyšehradskej skupiny rokovali o dvojakej kvalite potravín aj udržateľnom poľnohospodárstve

21. september 2017

VYŠEHRAD 21. septembra -

Ministri poľnohospodárstva Vyšehradskej skupiny rokovali o dvojakej kvalite potravín aj udržateľnom poľnohospodárstve

Téma dvojakej kvality potravín rezonuje najmä vďaka spolupráci krajín Vyšehradskej skupinyMinistri poľnohospodárstva podporia Karpatský dohovor o udržateľnom prístupe k poľnohospodárstvu a rozvoju vidieka v regióneSlovensko sa zapojilo do iniciatívy BIOEAST v bioekonomikeUdržateľné poľnohospodárstvo, dvojaká kvalita potravín, ale aj spájanie vedeckých kapacít v téme biohospodárstva, to boli hlavné témy, o ktorých rokovali ministri poľnohospodárstva stretnutia Vyšehradskej skupiny.

„Spolupráca krajín strednej a východnej Európy v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva má zmysel. Azda najlepším príkladom je téma dvojakej kvality potravín. Nebyť spoločného postupu krajín Vyšehradskej skupiny, dodnes by zrejme Európska komisia považovala túto tému za okrajovú. Sme radi, že táto téma sa dostala na stôl Komisie a stala sa vážnou,“ vyhlásila Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Iniciatíva Slovenskej republiky vyústila až do Správy o stave Únie, ktorú predniesol minulý týždeň predseda Európskej komisie J. C. Juncker. „Témou dvojakej kvality sa bude zaoberať aj európsky spotrebiteľský samit, ktorý organizuje Slovenská republika a uskutoční sa v polovici októbra v Bratislave. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ukončilo druhú sériu testov potravín zameraných na dvojakú kvalitu potravín. „Výsledky testov oznámime začiatkom októbra,“ oznámila ministerka Gabriela Matečná.

Ministri poľnohospodárstva krajín V4+4 podporia podpis Karpatského dohovoru o udržateľnom prístupe k poľnohospodárstvu a rozvoju vidieka v regióne. „Pre Slovensko to znamená záväzok ochrany a manažmentu tradičnej kultúrnej krajiny Karpát. Snažíme sa zachovať hodnotné horské a prírodné ekosystémy, podporiť extenzívne poľnohospodárstvo a ekologickú poľnohospodársku výrobu,“ vysvetlila ministerka Gabriela Matečná. Podpis dohovoru je naplánovaný na 12. októbra v maďarskom Lillafürede.

Slovenská republika sa v rámci Vyšehradskej skupiny zapojila do iniciatívy BIOEAST, čo je vlastne stredoeurópska iniciatíva pre poľnohospodárstvo, akvakultúru a lesníctvo v bioekonomike. „Biohospodárstvo je na Slovensku v porovnaní s ekonomicky najsilnejším odvetvím hospodárstva – automobilovým priemyslom, v úzadí. Táto téma ale hrá dôležitú rolu pre udržateľné hospodárenie na pôde a ovplyvňuje kvalitu života vo vidieckych regiónoch,“ povedala Matečná. „Chceme posilniť vedu, podnietiť inovácie a spojiť vedecké kapacity krajín strednej a východnej Európy, aby sme boli konkurencieschopní voči ostatným krajinám Európy aj sveta.“

Zasadnutia Vyšehradskej skupiny ministrov poľnohospodárstva sa okrem krajín V4 – Slovenska, Maďarska, Českej republiky a Poľska zúčastnili aj zástupcovia agrorezortov z Rumunska, Bulharska, Slovinska a Chorvátska.

Michal Feik

Odbor komunikácie a marketingu

Kategórie: Podporujeme

V BLUMENTAL OFFICES komfortne zaparkuje takmer 110 cyklistov dochádzajúcich do práce

21. september 2017

BRATISLAVA 21. septembra 2017 – Developerská spoločnosť Corwin pripravuje pre svojich nájomcov v BLUMENTAL OFFICES takmer 110 bicyklových stojísk. Cykloinfraštruktúra BLUMENTAL OFFICES bude realizovaná v súlade s požiadavkami certifikácie LEED GOLD.

„Corwin je inovatívna developerská spoločnosť. Trvalá udržateľnosť a ekologické prvky sú v DNA všetkých jej projektov. Podpora čistej mestskej mobility je pre nás samozrejmosťou a našim cyklistom chceme ponúknuť bezpečnosť i komfort najvyššieho štandardu,“ hovorí Marián Hlavačka, predseda predstavenstva spoločnosti Corwin.

Ďalej dopĺňa, že zamestnancov, ktorí dochádzajú na bicykli do práce, je na Slovensku stále málo a i keď ich počet oproti pár rokom dozadu o čosi narástol, stále majú ľudia dosť dôvodov na to, aby na cestu do práce nechávali svoje bicykle doma: „Cesty v dopravných špičkách nie sú bezpečné, v hlavnom meste sa medziročne kradne čoraz viac bicyklov a veľakrát cyklistom chýba i komfortné zázemie na strane zamestnávateľa. Osveta ekologickej a inteligentnej mobility by sa nemala obmedziť len na jeden týždeň v roku. Pre spoločnosť Corwin sú osvetou jej projekty ako také. U nás majú cyklisti „zelenú“ nielen prvotriednym zázemím, ale aj tým, že sa snažíme naše projekty napájať na existujúce mestské cyklotrasy.“

V BLUMENTALI bude pre cyklistov k dispozícií dohromady 58 cyklostojanov. Nájomcovia BLUMENTAL OFFICES budú môcť využívať vyhradenú miestnosť pre parkovanie bicyklov v podzemných garážach, ako aj samostatné šatne so sprchami a toaletami. V rámci exteriéru bude až polovica z 28 cyklostojanov krytých a chránených pred nepriaznivým počasím. Ďalších 6 cyklostojanov bude umiestených vo vnútrobloku pre obyvateľov REZIDENCIE BLUMENTAL. Cyklisti určite ocenia praktický tvar navrhnutých stojanov, ktorý umožňuje zamknúť rám aj koleso bicykla, prípadne integrovaný pás gumy chrániaci zaparkované bicykle pred mechanickým poškodením. Všetky cyklostojany budú monitorované kamerovým systémom a osadené s ohľadom na bezbariérový prístup. Kompletné vybavenie pre cyklistov bude realizované do konca roka 2017.

Od budúceho roka má Corwin v pláne spustiť v BLUMENTAL OFFICES program BLUbike. Nájomcovia budú mať počas dňa možnosť využiť na prepravu na svoje stretnutia ekologickú alternatívu. Na cestnú prepravu budú pre nich pripravené e-bicykle i klasické bicykle a po chodníkoch sa budú môcť presúvať aj e-kolobežkami.

Marián Hlavačka dodáva, že zanietenie pre cyklistiku demonštruje aj to, že spoločnosť Corwin je Oficiálnym partnerom majstrovstiev sveta slovenskej reprezentácie 2017 v Bergene: „Líder našej cyklistiky Peter Sagan predstavil Slovensko celému svetu a vďaka nemu u nás vyrastá aj nová generácia cyklistov, za čo mu ja osobne dávam klobúk dole.“

Kategórie: Podporujeme

MF SR: Zatepľovanie budov podľa nových pravidiel

21. september 2017

BRATISLAVA 21. septembra -

Investície do zatepľovania budov už nebudú zaťažovať verejné financie. Je to výsledok viac ako trojročnej diskusie a snáh Ministerstva financií SR, ktoré počas uplynulých rokov intenzívne komunikovalo o tejto téme s Európskou komisiou, Eurostatom, a ostatnými členskými krajinami EÚ. Tento týždeň vydal Eurostat štatistické usmernenie, podľa ktorého súkromné investície do renovácie a energetickej efektívnosti verejných budov už viac nebudú negatívne ovplyvňovať deficit ani dlh verejného sektora.

Ministerstvo financií SR víta tento výsledok a očakáva od neho nárast investícií, ktoré budú pozitívne vplývať na obnovu verejnej infraštruktúry, energetickú samostatnosť Slovenska, ochranu životného prostredia a tvorbu pracovných miest. Nové pravidlá umožnia zapájanie know-how a financií súkromného sektora do takýchto investícií, a to bez vplyvu na verejné financie.

„Božie mlyny melú pomaly ale isto. V prípade Európskej únie to platí dvojnásobne. Aj keď presviedčanie našich partnerov v Bruseli nás stálo množstvo práce a úsilia, som mimoriadne rád, že výsledok je pozitívny“, uviedol minister financií Peter Kažimír.

Účasť súkromného sektora na investíciách do energetickej efektívnosti verejných budov zvyšuje kvalitu a znižuje náklady poskytovaných služieb. Okrem toho otvára dvere pre ambicióznejšie investície do energetickej efektívnosti verejných budov.

“Je to určite dobrá správa pre primátorov a starostov, pretože môžu s väčšou istotou mobilizovať financie pre školy či nemocnice a ďalšiu verejnú infraštruktúru. Investície do energetickej efektívnosti budov môžu podstatne zvýšiť úspory na energiách a znížiť tak ich prevádzkové náklady. Navyše, majú pozitívny vplyv na zdravie občanov, pretože budú užívať zdravšie, zrenovované budovy,” povedal podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Tri štvrtiny z viac než 15 tisíc budov na Slovensku sú ešte stále v pôvodnom stave, preto je ich prevádzka zbytočne drahá a neposkytujú zdravé a produktívne prostredie.

„Vysoko oceňujeme angažovanosť slovenského ministerstva financií pri riešení otázky použitia EPC služieb na zlepšovanie energetickej efektívnosti v oblasti verejného sektora. Veríme, že nové usmernenie umožní efektívnejšie využiť napríklad súčasné eurofondy“, konštatoval predseda Správnej rady Budovy pre budúcnosť Peter Robl.

V minulosti investície súkromných firiem na renováciu a energetické zhodnotenie verejných budov (napríklad výmena kotlov či okien, zateplenie budov, inštalácia inteligentného riadenia energetickej spotreby a iné opatrenia) z pohľadu štatistického vykazovania navyšovali deficit a dlh verejného sektora.

Dialo sa tak aj napriek tomu, že dané opatrenia boli financované zo zdrojov súkromných firiem, ktoré následne garantovali zníženie výdavkov verejných budov na energetickú spotrebu. Súkromné firmy svoj príjem získavali práve z takto ušetrených výdavkov verejných budov. Platilo pritom, že pokiaľ sa úspory nedosiahli v garantovanej výške, za chybu platila súkromná spoločnosť a nie verejný sektor.

Takéto nastavenie pravidiel v minulosti viedlo k paradoxnej a nelogickej situácii, v ktorej verejný sektor nemal žiadnu motiváciu aby investície do renovácie a energetickej efektívnosti verejných budov realizoval zo súkromných zdrojov namiesto zo zdrojov štátneho rozpočtu.

Usmernenie Eurostatu k štatistickému zaznamenávaniu zmlúv o garantovaných energetických službách nájdete tu:

http://ec.europa.eu/eurostat/documents/1015035/7959867/Eurostat-Guidance-Note-Recording-Energy-Perform-Contracts-Gov-Accounts.pdf/

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Kategórie: Podporujeme

Ako si vybrať vhodný študentský účet

21. september 2017

BRATISLAVA 21. septembra 2017 – Na začiatku školského roka banky začínajú lákať študentov, aby si u nich založili účet. Banky.sk vám ponúkajú niekoľko rád ako sa správne rozhodnúť pri výbere najvhodnejšieho študentského konta.

Mladí ľudia sú pre finančné domy budúci potenciálni platiaci klienti a preto im ponúkajú rôzne výhody na účtoch. Väčšina bánk dokonca nevyberá ani mesačný poplatok za študentské konto. Účet zadarmo však podmieňujú buď aktivitou na ňom alebo vekom.
Za najčastejší dôvod založenia účtu je pre študenta nástup na vysokú alebo strednú školu či začiatku brigády. Majú ho už v priemere dvaja z troch študentov vo veku 16-19 rokov a drvivá väčšina vysokoškolákov. Vyplýva to z údajov ČSOB a prieskumu agentúry TNS Slovakia medzi generáciou mladých vo veku 12-26 rokov.

Z tohto prieskumu vyplynulo aj to, že hlavným kritériom pri výbere účtu je pre študentov, ktorí nemajú peňazí nazvyš, aby bol zadarmo.

POZOR NA VEKPri výbere účtu si v prvom rade dajte pozor na váš vek a formu štúdia. Banky zvyčajne ponúkajú študentské účty od 15 do 26 rokov. Takže ho môžu získať aj stredoškoláci, vysokoškoláci, ale aj doktorandi. Navyše napríklad v ČSOB môžete študentský účet FUN využívať až do 28 rokov.

Na založenie študentského konta zvyčajne bude študent potrebovať zvyčajne potvrdenie o dennom štúdiu, niekde stačí aj potvrdenie o externom štúdiu. V niektorých bankách študent však nemusí predložiť na pobočke ani potvrdenie o návšteve školy, pretože zľavnené účty sú viazané iba na vek. Tak to robí napríklad mBank, kde je účet zadarmo pre študentov do 18 a stačí mať občiansky preukaz. V Poštovej banke získa mladý vo veku od 15 do 26 rokov Dobrý účet junior automaticky, iba na základe dokladu totožnosti. V Tatra banke aj VÚB je účet automaticky bez poplatkov do 20 rokov.

Študentský účet si môžete založiť aj online napríklad v Slovenskej sporiteľni cez počítač a web kameru.

VÝBERY Z BANKOMATOVDôležité je aj preveriť si, koľko výberov z bankomatov máte k účtu zadarmo. Nie všade sú neobmedzené. Napríklad pri OTP Ready konte je výber bez poplatku len jeden do mesiaca. Podstatná je tiež dostupnosť bankomatov vytipovanej banky v okolí vašej školy, internátu či knižnice. Lokátory bankomatov nájdete na weboch bánk či v mobilných aplikáciách.

Ak študujete v zahraničí, preverte si tiež to, či vaša banka má nejaké zľavy na výbery z bankomatu za hranicami Slovenska. Napríklad v mBank pri účte navlastnetriko majú študenti výbery zo všetkých bankomatov po svete zadarmo, ale musia naraz vybrať aspoň 70 eur. Rovnako bez poplatku – a dokonca bez obmedzenia minimálnou sumou – môžete vyberať hotovosť z bankomatov po celom svete s U kontom od UniCredit Bank. Vo väčšine ostatných prípadov vyberiete peniaze zo zahraničných bankomatov zadarmo (alebo za zvýhodnených podmienok), ak vyberáte z bankomatu vašej bankovej skupiny. Za výbery z cudzieho bankomatu si banky účtujú niekoľkoeurové poplatky, ktoré môžu v študentskej peňaženke chýbať.

ONLINE BANKING A KARTYPrehľadný a bezpečný internet banking a prístup k bankovým službám cez mobil je pre väčšinu študentov tiež dôležité kritérium výberu. Mladí ľudia dávajú dôraz aj na užívateľsky užitočné a prehľadné aplikácie, ktoré im uľahčia narábanie s účtom. Napríklad VÚB a Tatra banka ponúkajú jednoduché platby cez aplikáciu Viamo.
Kto je fanúšikom platieb kartami, mal by si zistiť, aké karty banka ponúka k študentskému účtu. Sú to zvyčajne lacnejšie neembosované debetné karty. Jedna karta je už bežnou súčasťou účtu, ale ak by ste chceli kariet viac alebo iný druh aký je v balíku, musíte si priplatiť niekoľko eur mesačne. No sú aj výnimky. Napríklad Poštová banka ponúka k Dobrému účtu junior až 4 platobné karty. Banky tiež pochopili, že študent chce byť individuálny a vynikať. Aj preto napríklad Slovenská sporiteľňa a Tatra banka ponúkajú karty s vlastným dizajnom.

ČO ŠTUDENTI DOSTANÚ EXTRABanky si študentov chcú získať tiež službami navyše. V ČSOB môžu mladí od 18 rokov v rámci študentského FUN účtu využiť povolené prečerpanie do 300 eur.

Prima banka zas odmeňuje aktívnu platbu kartou 0,5% odmenou zo zaplatenej sumy. Kompletný detailný prehľad študentských účtov si môžete pozrieť tu.

Stručný prehľad cien, podmienok na zľavy a extra služieb k študentským účtom si môžete pozrieť v nasledujúcej tabuľke:

Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku, uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

Kategórie: Podporujeme

ŠKODA vyzýva a motivuje: Nechajte auto doma!

21. september 2017

BRATISLAVA 21. septembra 2017 – Spoločnosť ŠKODA AUTO Slovensko sa tretíkrát zapojila do iniciatívy Európsky týždeň mobility. Zamestnanci spoločnosti aj tento rok vymenili svoje automobily za bicykle a vyrazili na dvoch kolesách. Spoločne tak vyjadrili podporu iniciatíve za trvalo udržateľnú mobilitu v mestách. Slovenským motoristom zároveň vyslali motivačnú výzvu, aby počas Dňa bez áut, ktorý každoročne pripadá na 22. september, využili alternatívnu formu dopravy. Kto sa zapojí, môže vyhrať ŠKODA bicykel.

Automobil vymenili za bicykel. Zamestnanci spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko, importéra dlhoročne najpredávanejších automobilov na slovenskom trhu, sa už tretí rok za sebou zapojili do iniciatívy Európsky týždeň mobility (16. – 22. septembra 2017) a vyrazili na bicykloch. Podporili tak myšlienku udržateľnej mestskej mobility a alternatívnych spôsobov dopravy. Zároveň vyzývajú slovenských motoristov: „Podporte Európsky týždeň mobility, nechajte auto doma a vyhrajte ŠKODA bicykel!“ Podmienkou je, aby sa motoristi odfotili v MHD alebo na bicykli a zavesili svoju fotografiu na facebook stránku spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko. Jedného z nich spoločnosť hneď v piatok o 14-tej hodine vyžrebuje a odmení atraktívnym ŠKODA bicyklom.

„Iniciatívu aktívne podporujeme aj z pohľadu zodpovednosti za rozvoj udržateľnej mobility na Slovensku, keďže viac ako 650 000 slovenských motoristov jazdí na aute značky ŠKODA. Rovnako ako iniciatíva Európsky týždeň mobility aj ŠKODA sa zhoduje na myšlienke, že automobily budúcnosti musia byť čistejšie. Naša automobilka tento rok predstavila štúdiu svojho prvého elektromobilu ŠKODA VISION E, ktorá ukazuje ekologickú budúcnosť značky ŠKODA,“ hovorí Ing. Marek Růžička, konateľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Hlavnou témou Európskeho týždňa mobility je každoročne multimodalita dopravy, ktorá poukazuje na možnosť kombinovania rôznych druhov dopravy v meste. Tento rok sa kampaň zameriava na propagáciu čistej, zdieľanej a intelignetnej mobility. Jednou z čistých foriem dopravy je aj jazda na bicykli, ku ktorej má ŠKODA veľmi blízko. Pred vyše 120 rokmi začala značka ŠKODA svoju úspešnú históriu práve výrobou bicyklov.

Európsky týždeň mobility (ETM) sa koná každý rok v septembri s cieľom motivovať samosprávy k zavedeniu a podpore udržateľnej mestskej mobility. Témou kampane Európskeho týždňa mobility 2017 je Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita.

Kategórie: Podporujeme

Európsky veľtrh pomaturitného a celoživotného vzdelávania Gaudeamus Nitra 2017

21. september 2017

NITRA 21. septembra 2017 – V. ročník Európskeho veľtrhu pomaturitného a celoživotného vzdelávania Gaudeamus Nitra 2017 prebehne v dňoch 27. a 28. 9. 2017 na výstavisku Agrokomplex Nitra v pavilóne G. Veľtrh bude pre verejnosť otvorený každý deň od 9 do 15 hodín.

Veľtrh návštevníkom ponúkne 260 zastúpených univerzít, vysokých škôl, fakúlt a iných vzdelávacích inštitúcií. Študenti si budú môcť vybrať z viac ako 5 000 študijných programov. Na veľtrhu budú zastúpené aj univerzity a vysoké školy zo zahraničia, predovšetkým z Českej republiky, Veľkej Británie, Dánska a Holandska. Zastúpené budú aj univerzity z Kanady, Fínska, Francúzska, Nemecka, Nórska a Švajčiarska.

Cieľom veľtrhu je poskytnúť študentom stredných škôl komplexné informácie a poradenstvo pre maximálnu podporu pri ich kľúčovom životnom rozhodnutie, ktorým voľba štúdia po maturite bez pochýb je.

Veľtrh je výnimočný predovšetkým širokou ponukou sprievodných programov, informačných zdrojov a poradenstva, ktoré môžu študenti pri voľbe vysokej školy využiť. Všetky sprievodné programy návštevníci veľtrhu nájdu priamo v pavilóne G a sú pre nich úplne zadarmo.

Najvýznamnejším sprievodným programom sú prednášky vystavujúcich škôl, ktoré budú prebiehať každý deň v prednáškovej sále v pavilóne G. Témou prednášok sú podmienky prijímacieho konania a štúdia v školskom roku 2017/2018 aj informácie zo zákulisia štúdia priamo od študentov a absolventov vysokých škôl.

Nerozhodným študentom pomôže Testovacie centrum a Poradenský servis. Každý študent si môže urobiť elektronický test „Na čo sa hodíš?“ a zistiť na ktoré odbory má najlepšie predpoklady. V Poradenskom servisu je pripravený tím poradcov, ktorý študentom na základe výsledkov testu pomôže vybrať vhodnú školu.

Študenti môžu tiež využiť Centrum kariérového poradenstva. Pre študentov sú pripravené workshopy aj možnosť konzultácie priamo s kariérnymi poradcami, ktorí študentom pomôžu pri voľbe ich budúcej kariéry na základe ich predpokladov. Túto informáciu môžu študenti zohľadniť už pri voľbe vysokej školy.

Pre študentov zaujímajúcich sa o štúdium v zahraničí je pripravené Poradenské centrum pre vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii. Poradenské centrum študentom pomôže s celým procesom od výberu vhodnej školy, cez splnenie podmienok prijímacieho konania až po organizáciu cesty a ubytovanie.

Pre odborných návštevníkov je pripravený súhrnný informačný set o vystavujúcich školách a špeciálny Informačný systém pre pedagógov a výchovných poradcov. Systém aktuálne obsahuje vyše 650 vzdelávacích inštitúcií a 10 000 študijných programov.

Pedagógovia a výchovní poradcovia môžu k návšteve veľtrhu využiť voľné vstupenky. Voľnú vstupenku dostane každý pedagóg po registrácii na www.gaudeamus-sk.sk.

Registráciu odporúčame tiež všetkým študentom. Každý študent zaregistrovaný na www.gaudeamus-sk.sk má nárok na zľavu na vstupné. Registrovaní študenti tiež dostanú Sprievodca budúceho vysokoškoláka so slovníčkom vysokoškolských pojmov.

Veľtrh Gaudeamus v Nitre sa uskutoční pod záštitou:

Ministra školstva, vedy, výskumu a športu SRVeľvyslankyňe Českej republiky na Slovensku, Ing. Livie Klausovej, CSc.Primátora mesta Nitry, Doc. Ing. Jozefa Dvonča, CSc.Predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja, doc. Ing. Milana Belicu, Ph.D.Rektora Univerzity Konštantína Filozofa, prof. RNDr. Ľubomíra Zelenického, CSc.Rektora Slovenské poľnohospodárske univerzity, Dr.hc prof. Ing. Petera Bielika, Ph.D.Tlačová konferencia pre novinárov prebehne 27. 9. 2017, bezprostredne po slávnostnom otvorení veľtrhu, ktoré začína v 9 hodín v pavilóne G.

Kategórie: Podporujeme

Extrémne turistické chodníky na Slovensku, ktoré nie sú pre amatérov

21. september 2017

VYSOKÉ TATRY 21. septembra 2017 – Čo by ste povedali na posilnenie imunity trošku extrémnym a netradičným spôsobom? Hurá do prírody. Na Slovensku máme viacero nebezpečných turistických chodníkov, ktoré rozhodne nie sú pre amatérov. Pýcha Slovenska, naše veľhory sú magické miesto. Prečo? Od úplne nenáročných prechádzok dolinami tu nájdeme aj na prvý pohľad nezdolateľné turistické chodníky. Pokoriť ich možno iba s pomocou profesionálneho výstroja, špeciálneho odevu a horolezeckých lán.

UNDER ARMOUR OBLEČENIE NA EXTRÉMNE TURISTICKÉ CHODNÍKYPriečne sedlo je najobťažnejší turistický chodník Vysokých Tatier vo výške 2353 m.n.m. Dostanete sa sem zo Zbojníckej alebo Téryho chaty. Pre svoju vysokú obtiažnosť sú trasy z oboch strán zabezpečené reťazami. Avšak, túto najnáročnejšiu turistickú trasu našich veľhôr vám odporúčame iba v prípade, že patríte medzi skúsených vysokohorských turistov. Možno by ste mohli najskôr skúsiť zdolať tretí najvyšší vrchol Tatier, Ľadový štít.

Ľadový štít je prístupný iba s horským sprievodcom a svoj názov nesie vďaka snehu, ktorý sa drži na severnej strane jeho vrcholu takmer celý rok. Najnáročnejším úsekom výstupu na Ľadový štít je takzvaný Ľadový kôň. Ide o veľmi úzky skalný hrebeň, ktorý je dlhý presne 22 metrov. Ak je cieľom tohoto výstupu posilnenie imunity, gratulujeme. Okrem tej tu riadne zocelíte aj vašu odvahu.

POSILNENIE IMUNITY NA HORÁCHProstredný hrot siaha do výšky 2441 m.n.m. a môže sa vám zdať nezdolateľný. Výstup na vrchol je však možný s horským sprievodcom, no táto turistická trasa patrí medzi najextrémnejšie. Okrem ostrých hrebeňov pred koncom výstupu vás môže prekvapiť aj neustále sa meniace počasie. Oblečte si Under Armour termo tričká a do termosky pripravte veľké množstvo horúceho čaju. Odmenou bude výhľad na najkrajšie vrcholy Vysokých Tatier.

Kategórie: Podporujeme

Pútavé premiéry aj folkór naživo počas víkendu v Rádiu Regina

21. september 2017

BRATISLAVA 21. septembra – Na Deň Ozbrojených síl SR, ktorý je v piatok 22. septembra, REGINA pripravila premiéru v cykle dejiny.sk o v súčasnosti už opomínanej téme – duchovnej službe v armáde habsburskej monarchie. RTVS sa ju preto rozhodla zaradiť do ďalšieho pokračovania rozhlasovej historickej revue. Odvysiela ju o 22:00 na všetkých troch okruhoch Rádia REGINA.

Už od čias tureckých vojen sa počas vojenských operácii povolal k habsburskej cisárskej armáde biskup, či prelát, ktorý vykonával duchovnú jurisdikciu. Jeho právomoci však trvali iba v čase určitého konfliktu. V 16. storočí boli pre cisársku armádu v čase vojny po prvý raz vymenovaní delegáti apoštolskej stolice, neskôr sa duchovná služba plne profesionalizovala. V rámci všeobecnej mobilizácie v júli 1914 prúdilo zo všetkých kútov Rakúsko – Uhorska k cisárskej a kráľovskej armáde desaťtisíce mužov rôznych národností a vierovyznaní. Pri vojsku preto pôsobili duchovní všetkých uznaných kresťanských konfesií monarchie.

V sobotu 23. septembra sa poslucháči môžu tešiť na premiéru fíčra Slušný človek, a to od 22:00 vo vysielaní REGINY Západ a Stred.

Autorka Terézia Križková v ňom hľadá postoj, aký zaujať k človeku, ktorý dokázal zabiť, prostredníctvom korešpondencie s ním a v diskusii s vlastnou rodinou. Dá sa vražda odsúdiť? Dá sa pochopiť, ba dokonca ospravedlniť? Fíčer je konfrontáciou sveta pomerne šťastnej a spokojnej rodiny strednej vrstvy a jej pevných morálnych zásad so svetom človeka, ktorý dokázal zabiť.

V rámci projektu Folklórne leto priblíži REGINA Západ v sobotu 23. septembra o 10:00 v relácii Panoráma v živých reportážnych vstupoch festival Slovákov z rumunského Nadlaku.

Demokratický zväz Slovákov a Čechov v Rumunsku sa snaží zachovávať národnú identitu Slovákov na Dolnej zemi, a preto pripravil už 19. ročník festivalu Cez Nadlak je… Festival má medzinárodný charakter – súťažia v ňom slovenskí interpreti z Rumunska, Maďarska, Srbska či Chorvátska v troch vekových kategóriách. Štvordňová prehliadka vyvrcholí v nedeľu 24. septembra galakoncertom. Účinkujúcich sprevádza orchester pod vedením Ondreja Maglovského.

Kategórie: Podporujeme

MDV: Po Slovensku jazdia „Vlaky zdravia“, kde vám zmerajú tlak a skontrolujú srdce

21. september 2017

BRATISLAVA 21. septembra -

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek dnes využil možnosť a v rámci pracovnej cesty do Galanty si nechal zmerať krvný tlak v jednom z Vlakov zdravia. Tie až do konca budúceho týždňa jazdia po Slovensku. Rovnakú možnosť má aj cestujúca verejnosť v rámci tohto mesačnej akcie SPOLU chránime Vaše srdcia. Priamo vo vybraných vlakoch ZSSK si ľudia počas svojej cesty môžu nechať odmerať krvný tlak, cholesterol, cukor aj srdcovú arytmiu.

„Je to výborná príležitosť nechať si preveriť svoj zdravotný stav. Nič to nestojí, dokonca som rád, že viem, ako na tom zdravotne som. Vyzývam preto aj ostatných cestujúcich, aby sa pridali a nechali si skontrolovať svoje hodnoty srdca či tlaku vo vlakoch zdravia na našich tratiach,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Vlaky zdravia budú premávať počas celého septembra na trati Bratislava – Košice a späť, konkrétne tri dni v každom týždni. Celkovo ich je 12 a posledný vlak zdravia vyrazí na trať 28. septembra.

Odborníci si zároveň na zdravie Slovákov posvietia aj priamo na vlakových staniciach v Bratislave, Košiciach a vo Zvolene. Záujemcom zdarma zmerajú krvný tlak, cholesterol, cukor a srdcovú arytmiu, vďaka čomu spoznajú svoje riziko vzniku srdcovocievnych ochorení. Cieľom akcie SPOLU chránime Vaše srdcia je zvýšiť záujem ľudí o svoje zdravie a predchádzať tak srdcovocievnym ochoreniam, ktoré patria na Slovensku k najčastejším.

Viac informácií o akcii nájdete: https://www.presrdce.eu/

Karolína Ducká

hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR

Kategórie: Podporujeme

MH SR: Prelomová obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou vstupuje do platnosti

21. september 2017

BRATISLAVA 21. septembra -

Dnešným dňom sa začína predbežné uplatňovanie prelomovej dohody medzi EÚ a Kanadou, tzv. CETA (Canada-EU Trade Agreement). Dohoda je mimoriadnym úspechom, ktorý dosiahlo Slovensko počas svojho minuloročného predsedníctva. Prináša uľahčenie obchodovania s tovarom a službami, odstránenie ciel a obchodných bariér. Ide o zatiaľ najambicióznejšou dohodou o voľnom obchode, ktorú EÚ dosiahla s dôležitým partnerom G7.

Slovensko začiatok uplatňovania CETA víta. „Ide o veľký úspech Únie aj slovenského prostredníctva a dôkaz dôveryhodnosti a akcieschopnosti EÚ. Je to obojstranne výhodná dohoda, ktorá sa môže stať vzorom a referenciou pre podobné dohody s inými štátmi. Slovenska“ – zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý v čase záverečných rokovaní viedol zasadnutia ministrov obchodu a hospodárstva EÚ a zúčastnil sa spolu s premiérom Robertom Ficom slávnostného podpisu dohody.

„Európa potvrdila, že nie je stará dáma, ale progresívny spolok štátov. Dohodou EÚ potvrdila významnú svoju pozíciu v obchodnom svete a fakt, že jej patrí popredné miesto pri tvorbe politiky na globálnej úrovni,“ zdôraznil šéf rezortu hospodárstva.

Po siedmich rokoch od platnosti dohody má dôjsť k úplnému odstráneniu ciel na produkty vyvážané z EÚ do Kanady. Dohoda uľahčí vstup európskych firiem na trh Kanady a vytvorí lepšie podmienky na rozvoj investícií a uplatnenie sa expertov z členských krajín, vrátane SR, ako aj v Kanade. Vzniknú nové príležitosti v oblasti obchodovania a investícií pre hospodárske subjekty EÚ aj Kanady. V dôsledku CETA sa odstránia clá, skončia sa obmedzenia prístupu k verejným zákazkám, otvorí sa trh so službami a poskytnú sa predvídateľné podmienky pre investorov. Dohoda obsahuje aj záruky, aby hospodársky zisk v žiadnom prípade nedosahoval na úkor základných práv, sociálnych noriem, práva vlády na reguláciu, ochrany životného prostredia alebo zdravia a bezpečnosti spotrebiteľov.

EÚ aj Kanada odstránia od prvého dňa jej vykonávania clá pre 98 % colných položiek, čo je najlepší výsledok, aký EÚ dosiahla v doterajších rokovaniach o dohodách o voľnom obchode. Clá v priemyselnom sektore budú plne liberalizované, z toho viac ako 99 % už od začatia uplatňovania dohody. To ušetrí exportérom z EÚ ročne na nevybratom cle cca 470 mil. €.

Na Slovensko bude mať zmluva zrejme skôr nepriamy ekonomický dosah, pretože podiel obchodu s Kanadou na celkovom vývoze SR je menej ako pol percenta. Veľký význam však dohoda môže mať na úrovni EÚ, kde môžu vzniknúť nové pracovné príležitosti a prísť nové investície.

Európsky parlament schválil dohodu 15. februára 2017, čím EÚ ukončila vnútorné schvaľovacie postupy a CETA sa môže začať predbežne uplatňovať. Nasledovať bude ratifikácia členskými štátmi, ktorá ja potrebná na definitívne nadobudnutie platnosti dohody. V SR by sa mal ratifikačný proces začať na jeseň tohto roku.

OK MH SR, tlačový odbor MZVaEZ

Kategórie: Podporujeme

Stránky

Facebook Comments Box