Zmena v nákupe vakcín poškodzuje lekárne
Sekcia lekárenstva Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) nesúhlasí s cenovým opatrením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR). Opatrenie stanovuje nový spôsob uhrádzania vakcín, ktoré sú od decembra minulého roka predmetom sporu medzi lekármi a MZ SR.
Nové pravidlá od 1. marca 2012 umožňujú obstarávať lekárom vakcíny nielen od lekární ako tomu bolo doteraz, ale aj priamo od distribútorov. Nový spôsob obstarávania však delí maržu za vakcíny na dve polovice. Lekárne z pôvodných 100% marže dostanú len 50%, zvyšných 50% si po novom môže uplatniť lekár.
ADL vníma nový spôsob úhrad ako snahu o zalepenie očí lekárom, ktorí sú právom nespokojní s tým, že by si mali vakcíny obstarávať sami a v množstvách, ktorých spotrebu nie je možné vopred odhadnúť. „Ministerstvo zdravotníctva rieši vakcinačný chaos, ktorý samo spôsobilo absolútne neakceptovateľným spôsobom. Je vysoko pravdepodobné, že lekári budú v drvivej väčšine naďalej nakupovať vakcíny prostredníctvom lekární, čo je pre nich najpohodlnejší spôsob. Lekárne však na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva prídu o 50% marže. V praxi to znamená, že marža, ktorá nikdy nebola čistým ziskom lekárne sa zníži, napriek tomu, že sa lekárňam neznížili náklady súvisiace s obstaraním a uskladňovaním vakcín,“ uviedla Jana Srníková, manažérka ADL.
Asociácia zároveň upozorňuje, že obstarávanie vakcín dlhodobo úverujú práve lekárne. Vakcíny sú drahé a lekári musia čakať na peniaze zo zdravotných poisťovní. „Lekári vo väčšine prípadov nie sú schopní uhrádzať vakcíny skôr, ako im ich uhradí zdravotná poisťovňa. Lekárne tak doslova štvrťroka úverujú ich, aj zdravotné poisťovne,“ potvrdila Jana Srníková.
ADL zároveň odmieta tvrdenia MZ SR, podľa ktorých pri starom spôsobe obstarávania vakcín, kedy si pacient sám vybral v lekárni vakcínu, dochádzalo k údajným porušeniam chladového reťazca. „Pacienti si prišli vyzdvihnúť vakcínu vždy tesne pred aplikáciou, na čo boli upozorňovaní tak lekárom ako aj v samotnej lekárni. Nemáme od našich členov žiadne informácie o tom, že by v praxi dochádzalo k rozsiahlemu znehodnocovaniu vakcín, tak ako sa to snaží komunikovať ministerstvo zdravotníctva. Z nášho pohľadu by k náprave chaosu prispelo len úplne zrušenie vyhlášky a vrátenie vakcín tam, kde patria, teda do lekární,“ uviedla Jana Srníková.
Nové riešenie a cenové opatrenie už minulý týždeň kritizovala aj Sekcia pediatrov Slovenskej lekárskej komory, prostredníctvom jej predsedníčky Kataríny Šimovičovej.