Spoločnými silami vyzbierame lesy a obľúbené turistické destinácie od odpadkov

Mobilnú aplikáciu TrashOut už snáď hádam nikomu netreba predstavovať. O popularite tejto voľne dostupnej aplikácie svedčí nielen stále narastajúce množstvo používateľov, ale aj nikdy neutíchajúca polemika okolo jej účinnosti. Našťastie v poslednej dobe pribúdajú udalosti dokazujúce, že to má zmysel. Budúci mesiac sa od 20. do 22. septembra uskutoční celosvetové podujatie Clean Up The World Weekend.

Úspešne vyčistené skládky

Prednedávnom svet obletela fotografia nelegálnej skládky v Rumunsku. Nebola ani tak šokujúca veľkosťou ako obsahom. Nachádzal sa na nej okrem gauča aj mŕtvy kôň, čo vyvolalo v mnohých občanoch doslova pobúrenie. Našťastie dobrí ľudia so zmyslom pre poriadok ešte nevymreli. Nahlasovateľ skládky kontaktoval zodpovedné osoby a priniesol autorom aplikácie potešujúcu správu. Táto skládka bola vyčistená v súlade s právnymi predpismi v priebehu niekoľkých hodín.

 

Zhruba v tom istom čase sa pochlapili aj dve obce na Slovensku. Jedna väčšia a druhá menšia. Ako to už býva zvykom, tá väčšia vyčistila menšiu skládku a naopak. No v žiadnom prípade to neboli len také hocijaké skládky. Tá v Nováčanoch obsahovala odpad o hmotnosti 4,7 tony a druhá menšia v Trebišove „len“ 2,7 tony. Skúste si predstaviť, že 4,7 tony je hmotnosť 4 osobných áut a ešte dva motocykle k tomu. Autori aplikácie veľmi pekne ďakujú všetkým mestám a obciam, ktoré si plnia svoje povinnosti.

Plánované celosvetové čistenie

Pokiaľ existujú nelegálne skládky, potom TrashOut bude s nimi bojovať. Aj kvôli tomu sa tento projekt stal hrdým podporovateľom podujatia s názvom Clean Up The World Weekend, ktoré sa bude konať od 20. do 22. septembra 2013. Globálna kampaň Clean Up The World inšpiruje a posilňuje komunity po celom svete, aby vyčistili, opravili a chránili svoje prostredie. Koná sa každoročne v partnerstve s Environmentálnym programom Spojených Národov a mobilizuje viac ako 35 miliónov ľudí vo vyše 130 krajinách.

Projekt Život bol akceptovaný ako člen tejto kampane za Slovensko a pri tejto príležitosti sa zapojí do zbierania odpadkov z našich lesov počas víkendu 20. – 22. septembra. Ak vám nie sú ľahostajné odpadky v krásnych lesoch Slovenska, potom priložte aj vy ruku k dielu. Spoločnými silami vyzbierame lesy a obľúbené turistické destinácie od odpadkov.

Budeme veľmi radi, ak si stiahnete mobilnú aplikáciu TrashOut. Predtým, ako sa pustíte do čistenia, urobte prostredníctvom tejto aplikácie fotku špinavého miesta a nahláste ho ako nelegálnu skládku. Po vyčistení taktiež odfoťte lokalitu, odpadky alebo seba a označte skládku ako vyčistenú. Takto dáte vedieť veľkému množstvu ľudí o vašej prospešnej činnosti. Fotky, ktoré nebudú obsahovať presnú GPS adresu (neboli nahlásené aplikáciou) môžete posielať na email a budú zverejnené na Facebook stránke. Snímky z aplikácie budú zobrazené v mape odpadov.

Kto sa ešte zapojí do Clean Up The World víkendu?

Doteraz sa podarilo vybaviť viacero odhodlaných partnerov. Veľmi pozitívne ohlasy na podujatie sú v USA, kde skupina z Vancouver Islands pri ostatnom čistení odstránila svojpomocne približne 24 ton odpadu. Už dnes majú dohodnutú spoluprácu so spoločnosťou Timberwest. Tá im zabezpečí odvoz odpadu, pomoc s jeho odpratávaním a zasponzoruje aj dve kamery, ktoré budú predchádzať znečisťovaniu.

Projektu prisľúbili pomoc aj partneri TrashOut-u z Nemecka a Mexika. Všetky aktuálne informácie sa dozviete na Facebooku. Neváhajte a podporte toto podujatie aj vy. Tešíme sa na vašu účasť.

Zdroj článku: 
Lokalizácia: