Nelegálne sledovanie Slovákov americkými a britskými tajnými službami

Logo občianskeho združenia European Information Society Institute, zdroj obrázka: eisionline.orgObčianske združenie EISi sa 18. februára 2015 pripojilo k medzinárodnej právnej kampani, ktorá umožňuje aj Slovákom požiadať britskú informačnú službu Government Communications Headquarters (GCHQ) o odhalenie, či boli nelegálne sledovaní.

Právna kampaň bola spustená v reakcii na rozhodnutie súdu, ktoré potvrdilo, že GCHQ až do decembra 2014 ilegálne získavala milióny súkromných komunikácií od americkej bezpečnostnej služby National Security Agency (NSA). Toto rozhodnutie umožňuje zistiť komukoľvek na svete, či záznamy o jeho osobe boli nezákonne zdieľané medzi NSA a GCHQ.

Jednotlivci, ktorí chcú zistiť či boli nelegálne sledovaní britskou informačnou službou Government Communications Headquarters, sa môžu registrovať zadaním mena, priezviska a e-mailu, zdroj obrázka: privacyinternational.org

Za kampaňou stojí britská mimovládna organizácia Privacy International, ktorá má v pláne zozbierať požiadavky z celého sveta a predložiť ich Investigatory Powers Tribunal, súdnemu orgánu vo Veľkej Británii. Tí, o ktorých sa zistí, že boli nelegálne sledovaní, môžu potom požadovať vymazanie svojich záznamov, vrátane e-mailov, telefonických záznamov a internetovej komunikácie. Vzhľadom na technické možnosti NSA, GCHQ a skutočnosť, že obe agentúry zdieľajú zozbierané informácie, existuje neobmedzené množstvo ľudí zasiahnutých nelegálnym sledovaním.

Investigatory Powers Tribunal, ktorý má vo výlučnej kompetencii dohľad nad informačnými službami, rozhodol 6. februára, že zdieľanie informácií medzi Spojenými štátmi americkými a Veľkou Britániou do decembra 2014 bolo nezákonné, pretože pravidlá upravujúce prístup GCHQ k programom NSA (PRISM, UPSTREAM) boli tajné. Iba vďaka tomuto prípadu, ktorý sa opieral takmer výlučne o dokumenty odhalené Edwardom Snowdenom, sa dostali skutočnosti o zdieľaní tajných informácii pod verejný dohľad.

Ide o historicky prvé rozhodnutie, kedy britský tribunál rozhodol v neprospech činnosti informačných a bezpečnostných služieb.

Som rád, že i po už takmer dvoch rokoch od odhalení praktík informačných služieb tieto témy dominujú a spoločnosť sa voči ním nestala imúnnou“, hovorí člen EISi Matej Gera. „Bolo jasné, že náprava tak kolosálneho zlyhania informačných agentúr nebude jednoduchý ani rýchly proces. Vidíme však, že výsledky sa postupne dostavujú a rozhodnutie britského tribunálu predstavuje historicky prvý precedens vo Veľkej Británii v oblasti masového sledovania. Navyše, vďaka kampani Privacy International sa teraz môže úplne každý presvedčiť na vlastnej koži, či boli jeho údaje zdieľané medzi agentúrami a zistiť, že problém masového sledovania sa skutočne dotýka možno práve aj jeho“, dodal.