Anna Záborská o škandále okolo silikónových implantátov

Anna Záborská, zdroj foto: picasaweb.google.com/europostazaborskejŠkandálom okolo silikónových implantátov francúzskej firmy PIP sa dnas zaoberal Výbor pre životné prostredie Európskeho parlamentu. Prítomná zástupkyňa Komisie poslancom potvrdila, že už v najbližších mesiacoch bude predstavená novela smernice o zdravotníckych pomôckach, ktorá sprísni pravidlá certifikácie a kontroly kvality implantátov v celej EÚ.

"Škandál okolo nekvalitných silikónových prsných implantátov upozornil na nedostatky v kontrole kvality. Inak sa nedá vysvetliť, ako je možné, že výrobok z nevhodného materiálu sa dostal k distribútorom a do nemocníc. Tento prípad potvrdil, že v prípade zdravotných pomôcok musia platiť rovnako prísne pravidlá, ako pri liekoch," uviedla po zasadnutí členka výboru, europoslankyňa Anna Záborská.

Podľa Záborskej sa problémy s kvalitou objavili v minulosti aj v prípade umelých bedrových kĺbov a iných druhoch implantátov. Prísnejšie pravidlá však nestačia. "Firma PIP sa dopustila podvodu a porušila už dnes platné predpisy. Takéto situácie nerieši sprísnenie zákonov, ale účinnejšia kontrola ich dodržiavania. Pravidlom by mali byť neohlásené kontroly v celom reťazci, od výrobcu cez distribútora až po lekára. Pretože v stávke je zdravie ľudí," zdôraznila Anna Záborská.

Zdroj článku: