Rastislav Blaško vyzýva politické strany, aby stiahli svojich ohlásených nominantov na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja

Rastislav Blaško – nezávislý občiansky kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho krajaVolám sa Rastislav Blaško a ako nezávislý občiansky kandidát oznamujem, že k dnešnému dňu 3. september 2013 mám osobne vyzbieraných, po niečo viac ako mesiaci zbierania podpisov, už 800 podpisov ku kandidatúre na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Tretinu podpisov dali voliči z Bratislavy, zvyšné dve tretiny z vidieckych okresov Malacky, Pezinok a Senec. Celkovo k petícii nezávislého kandidáta na predsedu BSK treba 1000 podpisov, avšak do rezervy ešte 300. Registrácie kandidátov sa ukončia 30. septembra 2013.

Voliči oceňujú skutočnosť, že pri podpise sa stretnú priamo s kandidátom na predsedu BSK a vedia, komu podpisujú petíciu. U mnohých občanov sa prejavuje strach v prípade uvedenia dátumu narodenia a adresy trvalého pobytu na petíciu a obavy zo zneužitia týchto osobných údajov. Nie však zo stany nezávislého kandidáta, ale po odovzdaní kandidatúry s podpismi volebnej komisii na registráciu. K platným podpisom voličov BSK mi pripojili svoj podpis aj občania z Košíc, Prešova, Svidníka, Nitry, Trenčína, Trnavy, Šamorína, Skalice, Zákamenného na Orave, Rožňavy, Hnúšte a Humenného, čím vyjadrujú aj svoj postoj k vedeniu BSK z celoslovenského pohľadu.

Vyzývam politické strany Smer, SDKÚ – DS, NOVA a SNS, aby stiahli svojich ohlásených nominantov a nahradili ich novými tvárami, osobami, ktoré pri kandidatúre na predsedu BSK nebudú zároveň poslancami Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) alebo Európskeho parlamentu (EP). Kandidatúry takýchto poslancov sú zo strany politických strán podvodom na voličoch a taktiež aj prejavom slabosti politických strán z nedostatku osobností a odborníkov, ktorí by mohli kandidovať na predsedu BSK. Znamená to, že politické strany nemajú záujem o nové tváre, keď nasadzujú iba zabehnutých poslancov? Alebo ide len o obmieňanie politických funkcií? Prečo politické strany nedajú šancu novým a mladým kandidátom, aby sa mohli presadiť v politickej súťaži? V roku 2001 pri prvej voľbe predsedu BSK som vo veku 30 rokov bol najmladším kandidátom a skončil som na 6. mieste z 13 kandidátov. Paradoxne, o 12 rokov neskôr, vo veku 42 rokov som medzi už známymi kandidátmi opäť najmladším kandidátom. Prečo je tomu tak? Túto otázku si nekladiem iba ja. Na základe osobných stretnutí s občanmi vyplynulo, že voliči sú proti tomu, aby poslanci NR SR a EP poberali ďalší plat v prípade zvolenia za predsedu samosprávneho kraja.

Okrem výzvy politickým stranám, ak táto nebude vypočutá, vyzývam kandidátov na predsedov samosprávnych krajov, nielen v BSK, aby sa po oficiálnej registrácii ich kandidatúr politickou stranou alebo koalíciami vzdali miest poslancov slovenského a európskeho parlamentu.

Budem apelovať na poslancov NR SR, aby bol znovu obnovený princíp upravený zákonom, že poslanec slovenského a európskeho parlamentu nemôže byť zároveň predsedom samosprávneho kraja.

O volebných prioritách budem informovať na prvej tlačovej besede budúci týždeň, na ktorej predstavím aj nezávislých kandidátov na poslancov, ktorí pôjdu so mnou vo voľnom volebnom bloku „Občania pre svoj kraj“.

SOM NA STRANE PRÁV OBČANOV. A VY ?

PhDr. Mgr. Rastislav Blaško, nezávislý občiansky kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja

Zdroj článku: