Výstava Roman Machovič / Art brut / OFF_festival Bratislava

Galéria Byzant Vás pozýva na vernisáž výstavy fotografií Romana Machoviča zo zbierky Ligy za duševné zdravie / Art brut /. Vernisáž výstavy sa uskutoční v sobotu 5. 11. 2011 o 16:00 h. Výstava prebieha v rámci OFF_festivalu Bratislava.

Kurátor výstavy: Vladimír Kordoš

Hudobný hosť: Haimoni Balgavá

O výstave:
Výstava prezentuje výber z tvorby Romana Machoviča, ktorý pravidelne navštevuje výtvarné workshopy v Lige za duševné zdravie pod vedením akademického sochára Vladimíra Kordoša. V posledných dvoch rokoch sa stal jedným z ocenených finalistov výzvy "Hľadá sa talent", ktorí sa zúčastnili výtvarného sústredenia v Galérií insitného umenia v Schaubmarovom mlyne v Pezinku. Svoje témy autor najčastejšie nachádza v mestských osídleniach, v priestore mestského „folklóru“ a ulice, v kaviarňach a parkoch.Na svojich záberoch zaznamenáva objekty, zátišia a ľudí, ktoré zobrazuje v ozvláštnených situáciách, smerujúcich často aj k vyjadreniu sociálnej a duchovnej dimenzie ľudského života.

Art brut
Toto slovné spojenie prvý krát použil v roku 1945 francúzsky umelec a teoretik Jean Dubuffet. Tento výraz sa dá preložiť ako "surové umenie", alebo "umenie v surovom stave". Môžme povedať, že art brut je spontálny výtvarný prejav, ktorý nesleduje estetické ciele. Jeho autori ignorujú zaužívané témy, techniky, výtvarné smery či trendy. Ich cieľom nie je "robiť umenie". Tvoria lebo musia.

Galéria BYZANT
Ventúrska 9 Bratislava
po.-pia.: 12:00 - 18:00h.
5. 11. - 30. 11. 2011

Zdroj článku: 
Sekcia: