Súťaž stredoeurópskych klubov Toastmasters ukázala majstrovstvo rečníkov

Logo medzinárodnej vzdelávacej organizácie Toastmasters InternationalV sobotu 3. marca 2012 sa v aule Ekonomickej univerzity v Bratislave konal 3. ročník stredoeurópskej rečníckej sútaže klubov Toastmasters. Jej mediálny partner, progagačný portál PROMOSPRAVY.sk, pripravil z podujatia bohatú fotogalériu a postupne uverejňuje video záznamy jednotlivých vystúpení. V článku nájdete aj tlačovú správu a výsledkovú listinu od organizátorov súťaže, ktoré redakcia portálu upravila.

Po úspechu prvých dvoch ročníkov stredoeurópskej rečníckej súťaže sa kluby Toastmasters na Slovensku (Slovenskí Toastmasters, Toastmasters Bratislava, Vox Fortis) rozhodli „vyjsť s kožou na trh“. Okrem klubov z okolitých krajín oslovili aj širokú verejnosť s ponukou zúčastniť sa takéhoto podujatia, ktoré má vzdelávací charakter a prináša nový rozmer rétoriky na Slovensko.

Súťažiaci 3. ročníka stredoeurópskej rečníckej sútaže klubov Toastmasters, foto: Miloslav OfúkanýTretí ročník súťaže zaznamenal viacero zmien. Okrem anglického jazyka dostali tentoraz rečníci možnosť predviesť svoje zručnosti v troch disciplínach (pripravená prejav, nepripravený prejav – improvizácia, hodnotenie) aj v slovenskom, českom a nemeckom jazyku. Túto príležitosť využilo 28 súťažiacich, ktorí v rámci kvalifikácie a finále absolvovali celkovo 88 vystúpení na pódiu. Zastúpenie účastníkov bolo vskutku medzinárodné – Slováci sa tak stretli so súpermi, ktorí sú pôvodom z Austrálie, USA, Egypta, Rumunska, Moldavska, Maďarska či Rakúska a Portugalska.

Súťaž mala viaceré nečakané výsledky. O jeden z nich sa postaral aj rečník rakúskeho pôvodu Klaus Hammer, ktorý triumfoval v súťaži slovenských pripravených prejavov. Publikum pobavil svojou „Cestou k slovenčine“, ktorá si podľa neho vyžiadala okrem náročného štúdia a memorovania gramatických pravidiel aj viaceré úsmevné „slovné zakopnutia“.

Veronika Kultanová, foto: Miloslav OfúkanýKlaus Hammer je členom Toastmasters už viac ako 5 rokov a za ten čas sa mu podarilo získať aj najvyššie ocenenie za dosiahnuté vzdelanie, udeľované medzinárodnou organizáciou Toastmasters International. Je zakladateľom prvého klubu na Slovensku – Toastmasters Bratislava. Veľkým sobotným prekvapením bolo, keď ho v súťaži nemeckých pripravených prejavov odsunula na druhú priečku 21-ročná Slovenka Veronika Kultanová. Klaus Hammer sa k tomu dodatočne vyjadril: „Opäť sa mi potvrdilo, že sa v tejto súťaži vždy dočkáme nečakaných zvratov a prekvapení.“

Na súťaži sa zúčastnili aj viacerí majstri pripravených prejavoch. Jedným z nich bol aj svetový šampión Tony Achmat, ktorý je členom Toastmasters viac ako 50 rokov. Okrem výnimočných rečníckych zručností využíva svoje skúsenosti aj pri mentorovaní novovznikajúcich Toastmasters klubov po celom svete. Ostatný krát pomáhal Toastmasters v Brne.

Výsledková listina 3. ročníka stredoeurópskej rečníckej sútaže Toastmasters

Nemecké pripravené prejavy:
1. miesto – Veronika Kultanová
2. miesto – Klaus Hammer

Anglické hodnotenia:
1. miesto – Andrei Popescu
2. miesto – Klaus Hammer
3. miesto – Oľga Ďuráková

Anglické improvizácie:
1. miesto – Igor Furdík
2. miesto – Tony Achmat
3. miesto – Hans Peterson

Anglické pripravené prejavy:
1. miesto – Hans Peterson
2. miesto – Katarína Kovalčíková
3. miesto – Tony Achmat

Slovenské hodnotenia:
1. miesto – Oľga Ďuráková
2. miesto – Silvio Michal
3. miesto – Katarína Kovalčíková

Slovenské improvizácie:
1. miesto – Martin Huba
2. miesto – Oľga Ďuráková
3. miesto – Igor Furdík

Slovenské pripravené prejavy:
1. miesto – Klaus Hammer
2. miesto – Silvio Michal
3. miesto – Veronika Kultanová

Organizátorom sa podarilo tento rok prilákať do rečníckeho zápolenia viac ako dvojnásobok divákov a súťažiacich. Vďaka sponzorom (Ekonomická univerzita v Bratislave, Rajo, Cukráreň na korze, 5 Offices) si všetci prítomní mohli vychutnať nielen inšpiratívne a zábavné prejavy, ale aj prvotriedne priestory a občerstvenie. Zároveň táto akcia priniesla organizátorom aj skúsenosť, že oslovenie verejnosti súťažiť so skúsenými rečníkmi sa stretlo s pozitívnou odozvou, lebo pár odvážlivcov sa našlo, napr. Zuzana Littvová. Z podujatia je k dispozícii bohatá fotogaléria a video záznamy vystúpení.

Zdroj článku: 
Sekcia: