Štartuje 10. ročník grantového programu Talenty Novej Európy

zdroj: tne.skTalentované deti a mladí ľudia, zameraní na vedu, umenie a šport, majú šancu získať finančnú podporu z grantového programu Talenty Novej Európy, ktorý už desiaty rok realizujú akciová spoločnosť SLOVNAFT a Stredoeurópska nadácia. Záujemcovia môžu posielať prihlášky do 22. októbra 2016. O najúspešnejších z nich, ktorí si rozdelia spolu sumu 66 000 eur, rozhodne odborná porota.

Jubilejný ročník grantového programu Talenty Novej Európy opäť podporí talenty, ktoré môžu v budúcnosti úspešne zastupovať a reprezentovať Slovensko. Príkladom je 19-ročná Naďa Daabousová, slovenská reprezentantka v synchronizovanom plávaní, ktorá sa tento rok zúčastnila na letných olympijských hrách v Riu de Janeiro. Ambiciózna akvabela pred tromi rokmi získala grant z programu Talenty Novej Európy a aj vďaka nemu mohla naďalej rozvíjať svoj športový potenciál.

Naďa Daabousová (vľavo) a Jana Labáthová, foto: swimmsvk.sk

Vybrať z množstva talentov tých najlepších je z roka na rok náročnejšie. Záujem uchádzačov o grant je veľký, a tak má porota pri výbere neľahkú úlohu. „V predchádzajúcom ročníku bolo vo finále toľko výnimočných talentov, že sme mali čo robiť, aby sme vybrali naozaj tých najlepších. V porovnaní s úvodnými ročníkmi bol ten posledný o to ťažší, že napríklad v oblasti vedy viacero prihlásených študuje na prestížnej univerzite v Oxforde, na Sorbonne alebo Cambridge, kde sa venujú aj výskumu. Napriek náročnosti výberu si prajem, aby bol tento ročník rovnako silný ako minulý,“ uviedla Szilvia Czuczor, výkonná riaditeľka Stredoeurópskej nadácie.

V minulom roku sa do grantového programu prihlásilo 233 nadaných detí zo Slovenska. Predsedom poroty pre umenie a vedu bol herec Lukáš Latinák. Spolu s ním hodnotili finalistov aj ďalší umelci a odborníci v oblasti prírodných vied. V športovej porote hľadal najväčšie talenty bývalý hokejový reprezentačný tréner Ján Filc spoločne s ďalšími odborníkmi v oblasti športu. V deviatom ročníku získalo finančnú podporu 65 talentov. Uspela napríklad aj 21-ročná Emília Petríková, ktorá rok predtým vyhrala súťaž Európskej únie pre mladých vedcov. V roku 2015 sa zúčastnila 10-týždňovej stáže na rádiologickom oddelení Mayo Clinic v USA, kde sa venovala výskumu nádorov mozgu – glioblastómov.

Emília Petríková, foto: vedatechnika.sk

Anton Molnár, riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie SLOVNAFT, a.s., je presvedčený, že základom úspechu každého grantového programu sú jeho odborní garanti – v tomto prípade členovia poroty. „Môžete byť očarení výstupom mladého huslistu, ale iba hudobný pedagóg s dlhoročnou praxou pozná, či z neho bude husľový virtuóz. Tak je to aj v prípade talentovaného fyzika či športovca. Finančne podporiť tých najlepších pre nás zároveň znamená posunúť vyššie latku aj pre tých ostatných.“

Program Talenty Novej Európy už pomohol desiatkam mladých talentovaných Slovákov. Počas predchádzajúcich deviatich ročníkov získalo granty v hodnote viac ako 584 000 eur celkovo 294 talentovaných detí a mladých ľudí. Záujemcovia môžu posielať prihlášky do 22. októbra 2016.

Zdroj článku: 

Facebook Comments Box