Odborníčka radí - finančné plánovanie je nevyhnutné

Zdroj: manazment-strategie.blogspot.comV čase neistoty ľudia začínajú viac šetriť a aj  preto sa viac zaujímajú o finančné produkty, ktoré by najlepšie zhodnotili vložené prostriedky. Finančný trh dnes ponúka veľké množstvo produktov a služieb. Výber môže byť náročný hlavne vtedy, keď nie je zvolený cieľ sporenia a chýba aspoň základná finančná gramotnosť.

Tvorba rezervy

Jaroslava Harmadyová, zo spoločnosti Salve Finance odporúča: „Je potrebné myslieť už dnes na „horšie časy“ a vytvárať rezervy, aby rodina mohla existovať pri výpadku príjmu z akýchkoľvek dôvodov aspoň najbližšieho pol roka.“ Finančné produkty s vysokou mierou bezpečnosti (t.j. tie, na ktoré sa vzťahuje Fond na ochranu vkladov) majú spravidla nižšie výnosy. „V prípade vytvárania rezerv na kratší čas (do 10 rokov) sa dá použiť aj stavebné sporenie. Na trhu nájdete aj korporátne dlhopisy s vyšším výnosom ako napr. štátne a pod.,“ hovorí Harmadyová zo Salve Finance. Pri sporení na viac ako desať rokov odporúča životné poistenie.

Ako začať šetriť?
Spôsob šetrenia a tvorby rezervy býva spravidla individuálny. „Hlavné je, aby ľudia vôbec začali praktizovať šetrenie,“ radí odborníčka. Aj vtedy, keď rodina stratí príjem, výdavky budú vždy – cestovanie za prácou, školou, nájom, služby, splátky úverov a pod. Dnes je už nevyhnutnosťou sledovať si rodinné financie cez domáce účtovníctvo, prostredníctvom ktorého sa dajú získajú informácie o „cash flow“ rodinného rozpočtu. „Môže sa stať, že sa zrazu nájde priestor na ušetrenie časti peňazí, čo bolo dovtedy nepredstaviteľné,“ uzatvára Jaroslava Harmadyová zo spoločnosti Salve Finance.

O spoločnosti
Salve Finance, a.s. je jednou z najväčších slovenských nezávislých spoločností poskytujúca sprostredkovanie finančných produktov a služieb. Salve Finance je špecialista na finančné zabezpečenie detí a rodiny, zabezpečenie dôchodku, bezpečné a výhodné vytváranie a zhodnocovanie úspor, zabezpečenie a skvalitnenie bývania a ochranu majetku pred rôznymi rizikami.

Zdroj článku: 
Sekcia: