New Talent 2011 – Cena Nadácie SPP poputuje do Maďarska

Víťazom súťaže New Talent 2011 – Cena Nadácie SPP sa stala maďarská klaviristka Ivett Gyöngyösi. Na včerajšom finálovom koncerte najlepších mladých hudobníkov v historickej budove Slovenského národného divadla presvedčila medzinárodnú porotu svojím výkonom – interpretáciou Koncertu pre klavír a orchester č. 4 op. 58 Ludwiga van Beethovena.

Do finále súťaže New talent 2011 – Cena Nadácie SPP postúpili traja talentovaní mladí hudobníci: Kiril Stoyanov, hráč na bicie nástroje z Bulharska, slovenský huslista Karol Daniš a maďarská klaviristka Ivett Gyöngyösi, ktorá sa stala víťazkou Medzinárodnej tribúny mladých interpretov „New Talent 2011 – Cena Nadácie SPP“ v rámci 47. ročníka Bratislavských hudobných slávností (BHS). Víťazke odovzdal cenu predseda predstavenstva SPP Jean-Jacques Ciazynski.

Finálovému koncertu predchádzali dva komorné koncerty 2. decembra 2011 v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU. Traja finalisti sa včera 5. decembra predstavili publiku v historickej budove SND, kde vystúpili spolu so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod taktovkou dirigenta Petra Vronského. Koncert odvysielali naživo rozhlasové stanice v 10 krajinách a tak finálový koncert malo možnosť počuť vyše 3 milióny poslucháčov; ďalšie rozhlasové stanice Európskej vysielacej únie / EBU odvysielajú finálový koncert zo záznamu. Po prvý raz zaznamenala koncert Slovenská televízia.

Sme hrdí, že aj vďaka podpore Nadácii SPP a SPP, ktorá trvá už 10 rokov, môžu mladí nadaní hudobníci prezentovať svoj výnimočný talent. Je mi cťou pogratulovať víťazke a odovzdať jej Cenu Nadácie SPP. Víťazke želám veľa úspechov v hudobnej kariére“, povedal pri odovzdávaní ceny Jean-Jacques Ciazynski, predseda predstavenstva SPP.

Osem semifinalistov vybrala medzinárodná porota v 1. kole súťaže z troch desiatok prihlásených. Minulý rok semifinálovú osmičku súťaže mladých talentov zastupovali len zahraniční interpreti. Tento rok o víťazstvo zabojoval aj domáci interpret 18 – ročný dnes už vyhľadávaný huslista Karol Daniš, ktorý sa v roku 2007 stal víťazom Medzinárodnej súťaže mladých huslistov Louisa Spohra vo Weimare a tiež Medzinárodnej súťaže Bohdana Warchala Talenty pre Európu.

Husle boli v tomto ročníku súťaže najzastúpenejším nástrojom, okrem Slováka Karola Daniša a Čecha Jana Mráčeka na nich zahrali aj Miguel Colom zo Španielska a Elina Buksa z Lotyšska. Hru na bicích nástrojoch predviedol Kiril Stoyanov z Bulharska a hru na čembale Krzysztof Garstka z Poľska. Maďarsko reprezentovali klaviristka Ivett Gyöngyösi a trúbkar Balász Tóth.

Súťaž New Talent – Cena Nadácie SPP sa pre mnohých umelcov stala štartovacou čiarou medzinárodnej kariéry. K víťazom tejto prestížnej súťaže patrí zo slovenských umelcov napríklad Peter Dvorský, Sergej Kopčák, Juraj Bartoš alebo Dalibor Karvay. Korene súťaže siahajú do roku 1969, kedy ju pod názvom Medzinárodná tribúna mladých interpretov inicioval Sir Yehudi Menuhin. Cieľom medzinárodnej tribúny mladých interpretov je dať príležitosť nadaným umelcom prezentovať sa na prestížnom festivale BHS a v podstate začať alebo pokračovať vo svojej umeleckej kariére získaním tejto prestížnej ceny. Organizátori festivalu i samotnej súťaže vytvárajú pre mladé talenty možnosť stretnúť renomované osobnosti svetovej hudby, ako aj porovnať vlastné umelecké smerovanie s rovnakou generáciou interpretov.

Každoročný priamy prenos či záznam tohto koncertu vysielajú takmer všetky rozhlasové stanice, ktoré sú členmi Európskej vysielacej únie (EBU). Aj preto je postup do finále skvelou prezentáciou mladého umelca. Súťaž organizuje EBU spolu so Slovenským rozhlasom a Slovenskou filharmóniou. Hlavným partnerom súťaže je Nadácia SPP.

Predsedníčka poroty: Alina Velea (Rumunsko)
Členovia poroty: Evert van Berkel (Švédsko), Marco Mauceri (Taliansko), László Terdik (Maďarsko), Markéta Vejvodová (Česká republika), Dorothea Enderle (Nemecko), Mário Košík (Slovenská republika)

Na medzinárodnej tribúne sa pravidelne zúčastňuje predstaviteľ Európskej vysielacej únie /EBU Pierre-Yves Tribolet zo Švajčiarska.

Zdroj článku: