Knihy môžete čítať aj ušami

Audiotéka – Dobre nahovorené príbehy, zdroj: audioteka.skRadi čítate, ale často vám do toho niečo skočí? Už nemáte k dispozícii toľko voľného času na čítanie, ako ste mali v minulosti? V tom prípade skúste audioknihy!

Prečo by ste sa mohli pustiť do počúvania audiokníh?
Výhoda počúvania kníh oproti klasickému čítaniu súvisí s ich možnou kombináciou s inými činnosťami. To znamená, že ich môžete počúvať aj v situáciách, v ktorých by ste len ťažko mohli čítať klasické knihy, prípadne e-booky. Audioknihy sú skvelým prostriedkom, ako udržať kontakt s literatúrou, keď práve nemáte čas alebo chuť čítať, či vám v tom bránia zdravotné ťažkosti. S audioknihami sa môžete baviť, ale aj vzdelávať počas cestovania v aute, prechádzok, domácich prác, cvičenia alebo s ňou relaxovať, keď sú vaše oči príliš unavené na čítanie.

Čo a kde hľadať?
V prvom rade by ste sa mali zamyslieť, čo hľadáte a v akom formáte. Na trhu existujú vydavatelia a sprostredkovatelia audiokníh, ktorí ponúkajú audioknihy buď vo fyzickom alebo digitálnom formáte. Obidva formáty majú svoje výhody aj nevýhody. Ak máte vášeň pre zbieranie CD, DVD alebo platní, tak pravdepodobne nebudete uvažovať o  inej možnosti. Ak chcete niekoho obdarovať, tak pravdepodobne si zvolíte skôr možnosť fyzického nosiča, pretože lepšie pôsobí hmotný darček. Na dodanie CD musíte niekedy čakať i týždeň, audioknihu v digitálnom formáte máte k dispozícii ihneď po zaplatení. Za CD si musíte priplatiť a za túto sumu by ste mohli pokojne pozvať niekoho na kávu. Ďalšou výhodou audiokníh v elektronickom formáte je ich neobmedzená možnosť počúvania, a to vďaka mobilným aplikáciám pre telefóny a tablety.

Audiotéka – Dobre nahovorené príbehy, zdroj: audioteka.sk

Bestsellery pre iOS, zdroj: audioteka.skČo je to audiotéka?
Keďže na trhu existuje niekoľko poskytovateľov audiokníh,radi by sme vám predstavili web audioteka.sk. Audiotéka sa zaoberá predajom a vydávaním audiokníh vo formáte MP3 k okamžitému stiahnutiu a vypočutiu z webstránky alebo prostredníctvom mobilných aplikácií. Audiotéka má svoje korene v Poľsku, z ktorého sa postupne šírila do rôznych krajín po celom svete. V roku 2011 vznikla spoločnosť AUDIOTÉKA.CZ s. r. o., ktorá najprv rozbehla web audioteka.cz a vo februári 2015 bolo pridané aj rozhranie audioteka.sk.

Čo ponúka audiotéka?
Audiotéka ponúka viac ako 2 700 audiokníh. Okrem beletrie nájdete aj hovorené slovo, zamerané na osobný rozvoj, audio verziu časopisu Newsweek, Reportér a výučbové materiály. Pre mobilné zariadenia existuje mobilná aplikácia Audiotéka, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android a iOS. Pred samotným zakúpením audioknihy si môžete vypočuť krátku ukážku pri každej audioknihe alebo stiahnuť jej časť zadarmo. Väčšinou sa pohybuje voľná časť v rozmedzí od 5 do 50 minút. Pri niektorých audioknihách sa však stretneme aj s dĺžkou presahujúcou 2 hodiny!

Čitatelia, ktorých nadchla myšlienka počúvania audiokníh kedykoľvek a kdekoľvek, sa môžu už teraz tešiť na ďalší článok, v ktorom si predstavíme fungovanie webu Audiotéky a zoznámime vás s jej mobilnými aplikáciami, ktoré sú k dispozícii zdarma.

Zdroj článku: 
Zdroj obrázkov: 
Sekcia: 

Facebook Comments Box