Je schopnosť rečniť dar alebo sa to musíme naučiť? Odpoveď vás možno prekvapí

zľava: Janka Šmotláková, Radoslav Paľa, Andrej Mažáry, Michal Petruška, foto: Miloslav OfúkanýAk si myslíte, že schopnosť rečniť je dar, máte pravdu. A zároveň ju nemáte. Tak ako to je? Dovoľte mi to vysvetliť. Existujú ľudia, ktorým to ide akosi samo od seba. Lenže tí sú vzácni ako jahody v zime. Ak k ním nepatríte, nie ste sami. Na druhej strane sú tu aj ľudia, ktorí sa s týmto darom nenarodili, ale aj tak boli známi svojou schopnosťou rečniť a získať si ľudí.

Winston Churchill je pokladaný za jedného z najlepších rečníkov svojej doby. Vedeli ste o ňom, že koktal? Presne tak. Ešte v dospelosti chodil k hlasovému pedagógovi, aby odstránil svoj rečový nedostatok. Dokonca sa učil naspamäť svoje prejavy od začiatku do konca. Texty vedel z každej strany, len aby to pôsobilo sebaisto a nezakoktal sa.

Marilyn Monroe sa začala zajakávať, keď mala osem rokov. Tvrdí sa, že hovorila šeptavým a zvodným hlasom preto, aby hovorila plynulo. Ale zoznam tu ešte nekončí. Podobných prípadov by ste našli oveľa viac.

Odpoveď na otázku, či sa to dá naučiť, je jednoznačne áno. Stačí si pozrieť videá PR kampane rečníckeho klubu Slovenskí Toastmasters  a na vlastné oči zistíte, že ktokoľvek sa to môže naučiť. Ak sa stanete členom Toastmasters, tak sa začne vaša cesta 10 prejavov podľa manuálu Zručný rečník. Po úspešnom dokončení si môžete vybrať z rôzne zameraných pokročilých manuálov, napr. Presvedčivé prezentácie, Rozprávanie príbehov, Špeciálne prejavy, Zábavný rečník ai.

Anka: Tri po domácky vyrobené prezentačné bomby (z manuálu žienka domáca radí), foto: Miloslav Ofúkaný

Dňa 19. septembra 2013 sa stretli slovenskí rečníci v klubovej súťaži humorných prejavov. Anka si pripravila Tri po domácky vyrobené prezentačné bomby (z manuálu žienka domáca radí) a z jej reči sa dozviete:
– ako použiť servítku, pre zlepšenie svojich prezentačných zručností,
– ako si môžete pomocou zablatených detí precvičiť silu svojich argumentov,
– ako zábavne bojovať s trémou.

Andrej Mažáry: Zážitkový rafting, foto: Miloslav Ofúkaný

Andrej má strach z výšok a z utopenia. Viete, čo mu darovali jeho dvaja najlepší priatelia minulý rok na narodeniny? Let paraglidingom a plavbu na rafte. Andrej rozprával práve o zážitku z raftingu. Zaujímavé to začalo byť v momente, keď sa od inštruktorov dozvedel niečo pre neho veľmi šokujúce. Práve v ten deň, keď si mal užiť svoj darček, bola otvorená nebezpečnejšia strana koryta. Ako to celé dopadlo? Dozviete sa v Andrejovej reči.

Petra Pálfyová: Priznanie, foto: Miloslav Ofúkaný

Jedného dňa som čítal na internete zoznam najúžasnejších vecí, aké sa dajú zažiť. Viete, čo medzi nimi bolo? Stáť na pódiu a rozosmiať vašich poslucháčov. Keď ste pred nimi a poviete im krátky príbeh a oni sa pri tom začnú smiať. Vtedy sa totiž celá tá energia prenesie z publika aj na vás. A je to naozaj povznášajúci pocit. Petra vo svojej reči vzdala hold všetkým ľuďom, ktorí vedia rozprávať vtipné príbehy. Ktovie, možno aj vám sa podarí zažiť ten pocit na vlastnej koži.

Radoslav Paľa: Najdrahšie veci, ktoré môžeme precikať, foto: Miloslav Ofúkaný

Keď som pozeral Radove video a rozmýšľal nad tým, ako ho opísať, nemohol som sa vôbec sústrediť. Trištvrte prejavu som totiž pukal od smiechu. Asi žiadne slová, ktoré by ste si tu prečítali, by to nevystihli tak presne. To si jednoducho musíte pozrieť sami.

Dňa 25. septembra 2013 sa uskutočnilo 117. stretnutie klubu Slovenskí Toastmasters a v záverečnom štvrtom kole PR kampane súťažia:

Ján Fuzák – Beh smiechu, foto: Miloslav Ofúkaný

Katarína Čičmancová – Šťastie harmonického vzťahu majú v rukách ženy, foto: Miloslav Ofúkaný

Petra Pálfyová – Do nekonečna a ešte ďalej, foto: Miloslav Ofúkaný

Vlastislav Šupina – Novoročný prejav prezidenta, foto: Miloslav Ofúkaný

Kompletné informácie o Toastmasters PR kampani sú uvedené na http://www.promospravy.sk/lepsie-raz-vidiet-toastmasters-ako-stokrat-o-nich-pocut.

napísal: Miroslav Beňo
foto: Miloslav Ofúkaný

Zdroj článku: 
Sekcia: 
Lokalizácia: