Centrum medicinálnej pedikúry

Čo je medicinálna pedikúra? Pojem medicinálna pedikúra vznikol z nemeckého „Medizinische Fusspflege“.

Tento pojem bol vyhradený pre zložitejšie ošetrenie nohy, kam patrí riešenie zarastajúcich nechtov, otlakov, kurích ôk, odborná rada o základných ortopedických poruchách nohy, plantografické vyšetrenie nohy, výroba špon, individuálnych ortéz, celková ortonyxia a tak ďalej. Medicinálna pedikúra teda zahŕňa klasickú a aj prístrojovú, čiže suchú pedikúru. My sa ďalej budeme zaoberať iba suchou alebo tiež pedikúrou označovanou ako prístrojová. Medicinálna pedikúra – prístrojová je určená pre všetkých, ktorí si prajú krajšie a zdravšie nohy, ale najmä ju môžeme odporučiť DIABETIKOM.

Postup medicinálnej pedikúry
Prístroj na suchú pedikúru je vysokootáčkový mikromotor s nástavcami rotačných frézok veľmi podobných stomatologickým frézkam s odsávaním. Oproti klasickej pedikúre na začiatku ošetrenia nerobíme dlhodobý kúpeľ nôh, maximálne len krátke umytie nôh alebo dokonalú dezinfekciu špeciálnymi prípravkami. Pri prístrojovom ošetrení by dlhodobo namáčaná koža bola prekážkou pri brúsení.

Medicinálna pedikúra nie je žiadnym zázrakom, ani zbytočným prepychom. Je maximálne šetrná, nekrvavá. Obrusovanie kože môžeme prirovnať k prirodzenému fyziologickému spôsobu odstraňovania zrohovatelej kože, preto proces brúsenia kože spomaľuje jej nadmerný rast a tak zabraňuje vytváraniu otlakov.

Pri prístrojovej medicinálnej pedikúre sa kladie veľký dôraz na ošetrenie nechtov. Špeciálnymi frézkami sa vyčistí nechtový val každého nechtu a prípadne sa obrúsi zarastajúca časť nechtovej platničky. Následne sa šetrne zbrúsi kožtička v okolí nechtu, prípadne ju jemne posunieme a tým zväčšíme plochu nechtovej platničky. Nakoniec necht skrátime na požadovanú dĺžku brúskou na to určenou.

Zdroj článku: 
Sekcia: