800 stiahnutých výpovedí lekárov

Ministerstvo zdravotníctva SR na základe informácií od riaditeľov nemocníc eviduje k dnešnému dňu do 14:00 približne 800 stiahnutých výpovedí lekárov z celkového počtu 2 400.

"Chcem sa poďakovať všetkým lekárom, ktorí stiahli výpovede. Platí, že každý lekár bude mať v budúcom roku vyšší plat v priemere o 300 eur a riaditeľ mu v zmysle memoranda, ktoré podpísala premiérka, nesmie siahnuť na žiadne príplatky," povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Najviac výpovedí dnes stiahli lekári v Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Počet stiahnutých výpovedí v tejto nemocnici predstavuje celkovo 210 a platných je už len 28 výpovedí. Žiadnemu lekárovi Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice nebude nutné nariadiť pracovnú pohotovosť v rámci núdzového stavu.

Ministerstvo zdravotníctva SR komunikuje aj s ministerstvami zdravotníctva okolitých krajín o poskytnutí pomoci lekárov alebo pomoci prihraničných nemocníc. Prioritou Ministerstva zdravotníctva SR je návrat slovenských lekárov do nemocníc, pomoc zo zahraničia je len dočasná. "Nechcem, aby naši lekári zostali doma nezamestnaní, verím, že sa dohodneme a výpovede stiahnu," povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Rakúska strana ponúkla Slovensku možnosť ošetrenia v nemocniciach na svojom území a česká strana v najbližšom čase spresní počty lekárov, ktorí by mohli prísť na Slovensko.

Katarína Zollerová, hovorkyňa MZ SR

Zdroj článku: